Hozzák nyivánosságra a kommunizmus alatti ügynökök névsorát.
1. Nagymértékben tisztulna a politikai, társadalmi közélet
2. A volt állampárt és "játékosainak" szerepe jelentősen csökkenne a jelenben
3. Csökkenne a D-209 botrányok előfordulásának esélye
4. Csökkenne a zsarolások lehetősége
5. Az ügynökök sok embernek sok kellemetlenséget okoztak, helyükre kerülnének most, aki akkor elvállalta ezt a feladatot most elszámolhat vele környezetében.
Ezt már megtették más országok is.
Én azért nem felejteném ki elsö adat:megrendelö, operativ Tíszt, tartó Tiszt, s utánna a többi.Valamint a felsorolás befejesztével,, személyi adatok nélkül, hogy kire, kikre jelentett.
Lengyelek tömegei tolonganak az interneten az ügynökmúltat kutatva
2005. február 3.
A kommunista titkosszolgálatok eddig titokként kezelt névlistája 240 ezer nevet tartalmaz.
Lengyelek tömegei "tolonganak" az interneten, hogy átnézzék ott a kommunista titkosszolgálatok eddig titokként kezelt névlistáját, amely 240 ezer nevet tartalmaz - mondta Wojciech Kondziolek, a két nagy lengyel internetszolgáltató egyike, a Wirtualna Polska szóvivője.
Fenyegetőző besúgók, aktív ügynökök A Népszabadság főszerkesztője is adhatott megbízást a szolgálatoknak 2005. február 3. 17:21
MNO-összeállítás Az úgynevezett operatív tisztek a Heti Válasz szerint azzal zsarolják többek közt Hiller Istvánt és Gyurcsány Ferencet, hogy bebizonyítják: nemcsak felületesen olvasgatták a párt- és állami vezetők a jelentéseket, hanem utasításokat is megfogalmaztak.
Nyílt levélben szólították fel egykori III/III-as tisztek Hiller Istvánt, az MSZP elnökét és Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy hagyjanak fel az ügynöki és operatív tiszti múlt további látványos kiteregetésének tervezetével közölte a Heti Válasz szerdán megjelent, legújabb száma. A levél ismeretlen szerzői azzal fenyegetőznek, hogy ellenkező esetben nyilvánosságra hoznak különböző dokumentumokat, melyek bizonyítják, hogy a BM III. főcsoportfőnökség, de különösen a III/III. csoportfőnökség tevékenységét az MSZMP országos és megyei vezetése irányította írja a lap.
A levélírók felróják, hogy eddig három esetben is az állambiztonságiakon verték el a port, így őket tették felelőssé 1954-ben az ávós kegyetlenkedésekért, 1962-ben a forradalom utáni megtorlásért, 1989-ben az ellenzék megfigyeléséért. A dokumentum felhozza a lemondani készült belügyminiszter, Horváth István és a BM III-as főcsoport-főnökségének vezetője, Pallagi Ferenc esetét. (A kommunista diktatúra bűnöseinek felelősségre vonására a valóságban még csak bátortalan kísérlet sem történt, az ÁVH-t vezető, a rendszerváltozást túlélő Péter Gábort még csak be sem idézték a szerk.)
A levél szerzői emlékeztetik a kissé feledékeny elvtársakat: a belső elhárítás feladatait az MSZMP KB és a Politikai Bizottság határozta meg, illetve, hogy a vezető posztban levők nemcsak olvasták a jelentéseket, de megfogalmazták hírigényeiket is. A Heti Válasznak nyilatkozva egy állambiztonsági tiszt megerősítette: széljegyzet formájában ilyen utasítások is rákerülhettek az érintettek részéről. Ez kellemetlenül érinthetné mindazokat, akik mint Horn Gyula rendre azt nyilatkozták, hogy ezeket a jelentéseket nem olvasták el, mert nem érdekelte őket. Medgyessy Péter miniszterelnökként szintén azt állította, hogy csak egyes jelentéseket olvasott el, s ezeket nem használta fel döntéseinél.
Több száz főre is kiterjedhet azoknak a listája, akik mind napi információkat kaphattak, mind utasításokat adtak az állambiztonsági szolgálatoknak írja a lap. A Heti Válasz egy 1982-es rendelkezésre hivatkozva egy szűkebb listát közöl azoknak a vezetőknek a listáját, akik bizonyosan megkapták a jelentéseket.
A felsoroltak között szerepelnek többek közt az MSZMP Központi Bizottságának (KB) titkárai, az MSZMP KB közigazgatási és adminisztratív osztályának vezetője (és alkalomadtán egyes más osztályvezetők), az MSZMP budapesti pártbizottságának első titkára (és helyi tájékoztató formájában a megyei párttitkárok), továbbá a Népszabadság főszerkesztője is.
Egymásnak némileg ellentmondó nyilatkozatokat hangzottak el az MSZP részéről a volt állambiztonságiak fenyegetőzését illetően. Nyakó István, az MSZP szóvivője kijelentette: nem tud arról, hogy Hiller István levelet kapott volna a III/III-as ügynököktől. Kijelentette ugyanakkor, hogy a szocialisták szeretnék maguk mögött hagyni az elmúlt rendszer ügyeit.
A nagyobbik kormánypárt frakcióvezető-helyettese, Göndör István viszont elismerte, hogy sokan próbálnak nyomást gyakorolni a vezető szocialista politikusokra: ne tegyék közzé a vitatott állambiztonsági iratokat. Göndör hozzátette, hogy pártja továbbra is módosítani akarja a rendelkezéséket, amelyek szabályozzák ezeknek az iratoknak a hozzáférhetőségét.
Tamás Gáspár Miklós: Bácskai Tamás javaslatai 2005. február 2. 11:34
MNO Tamás Gáspár Miklós: Bácskai Tamás nem volt halálra rémített, zsarolható kisember, mint Csurka István, Molnár Gál Péter, Tar Sándor volt akkoriban, amikor "rájuk mozdultak" a titkosszolgálatok. Jelentéseiben javaslatokat tesz rá: kiket kell elmozdítani a Marx Károly Közgazdasági Egyetem különféle állásaiból. A kádári ávó megfogadja tanácsait, akár később a ghánai kormány vagy még később a Magyar Nemzeti Bank vagy akár ma a gazdaságpolitikai vezetés. Hallottam nemrég egy vasárnap esti rádióműsorban, ironikus fölénynyel és megvetéssel beszélt "elhajló" közgazdász kollégáiról. Bácskai professzor pár éve átvette a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét Göncz Árpád köztársasági elnöktől. Nem jutott eszébe, hol volt Göncz Árpád akkor, amikor ő a jelentéseit írta?
Fél évtizeden át aktív kapcsolatban állt a Kádár-rendszer titkosszolgálatával a Magyar Nemzet szombati számában megjelent írás szerint Bácskai Tamás közgazdász, aki az MTI-nek nyilatkozva elismerte, hogy valóban jelentett az ötvenes évek végén az állambiztonsági szerveknek.
"Emellett a román államfő bejelentette, hogy nyilvánosságra hozza a kommunista korszak titkosrendőrségi aktáit. Romániában 1999-ben már törvényt hoztak a dokumentumok publikálásáról, de a kommunista utódpárt vezetői, köztük Adrian Nastase volt kormányfő, rendre szabotálta annak végrehajtását. A mintegy 125 millió akta számos, a kommunista rendszerben kivételezett, de még mindig aktív politikus múltjáról ránthatja le a leplet. A román közéletben általános a vélemény, a volt Securitate-ügynökök még most is jelentősen befolyásolják a politikát, az üzleti életet és a médiát. Basescu közölte: a titkosszolgálat élére olyan fiatal tisztet állít, akit már a kommunizmus bukása után képeztek ki."
Románia: nyilvánossá teszik a titkos aktákat
2005. január 11. 22:08
MNO
Az újonnan megválasztott román államfő elrendelte a kommunista korszak titkosrendőrségi aktáinak nyilvánosságra hozatalát. TraianBasescu azt mondta: a titkosszolgálati aktákat teljes körűen hozzáférhetővé teszik, kivéve ha ez nemzetbiztonsági érdekeket sértene.
Basescu decemberi hivatalba lépése óta adott első tévéinterjújában egyben nyomozást ígért az 1989-es antikommunista forradalom idején megölt több, mint ezer ember halálának ügyében. (radio.hu)
Érdekes itt volt a lista, de a maszop-szadesz index kimoderálta.
ettő Forró Tamást még kihallgatták K&H ügyben is...
ez az index már nem igen hasonlít semmilyen normális fórumra...
Bár többen Jancsó Miklóst próbálták gyanúba keverni, nem a filmrendező, hanem a Vigadó rendszerváltás utáni első igazgatója írt jelentéseket Hernádi Gyula íróról a III/III-as ügyosztálynak - írja a Blikk. Rigó László a pártállamban minisztériumi előadóból lett a 25. Színház igazgatóhelyettese.
Namost, próbáljuk meg mégegyszer, koncentrálj erősen:
1. Ügynök lista van.
2. Pl. egy ilyen lista azoknak a listáka, akiket az átvilágító bírák már átvilágítottak - és most nagyon figyelj ide, karakterről karakterre olvass ! - és fennakadtak a listán. Ezt az érintettekkel közölték és az érintettek csináltak valamit.
Ilyen lehet pl. Bolgár György, Forró Tamás, Szalay(SZDSZ-es képviselő), Medgyessy Péter von D-209, Salgó főrendőr, Aczél Acsádi Endre és a sort hosszasan folytathatnánk, lesznek rajta bírók, újságszerkesztők, katona és rendőrtisztek stb.
3. Remélem nem fáradtál még el, ezért folytatom:
Ezt, a korántsem teljesigényű, de létező, hangsúlyozom létező listát szépen fel kell tenni az Internetre. Biztos jó pár százan lesznek ott...
4. Miért mert én sem ismerem ezt a listát teljesen (lehet, hogy te se mindet...) meg még jó pár millióan nem ismerik, de az eddigi, nem hivatalos és nem reprezentatív közvéleménykutatások szerint a magyar lakosság 90% szeretné megismerni.
Hogy tudja, kitől mit várhat... kit hogyan kezeljen a továbbiakban.
5. Azután az átvilágítók szép szorgalmasan dolgoznak tovább és a lista bővül, nem, nem lesz soha teljes, nem kell félni, sem tökéletes, mint ahogyan a közhangulat, meg a közélet sem lessz ettől tökéletes, meg habfehér, de ha csak egy picit lesz jobb, meg fehérebb, már megérte.
Talán, ha az elején mindent nyilvánossá tettek volna mindenféle szívfájdalom nélkül. De nem tetszettek Antall Józsefék teljessé tenni a rendszerváltásnak ezt a szeletét, féltvén a saját pártjukat és kormányukat. (nem volt egyszerű dilemma, de a hogy a náci pártot világra szülték inkább, mintsem az abortuszhoz folyamodtak volna, ezt is elcseszték rövidebb távú érdekekért. Megértem a dilemmát, de nem fogadom el a megoldását, ma már igazából mindegy.)
De ezen már túl vagyunk, nincs mód kijavítani.
Igen, a hányinger indokolt, ezt tanúsíthatom, rettenetes dolgokat lehet ott olvasni feleségről, aki a férjét "megfigyelet", apáról, aki a saját gyermekét fújta be és megrendítő, elkeserítő beszervezésekkel, olyan sorsokkal, amitől inkább sírni lehet.
Szerintem lehet a dolgot masszírozni, kicsit jobbá tenni, megoldani azt már nem lehet. Az az igazság, hogy egy ország, aminek a múltjában ennyi szar van - és e tekintetben csak sajnálatos körülmény, hogy erről az emberek többsége így-vagy úgy, nem tehet - nem tudja egyetlen hétvégi nagytakarítással tiszta, szép, kellemesen lakható othonná tenni a házát. Szagoljuk még egy darabig, de előbb utóbb minden romlandó anyag elbomlik és kiseperhető.
Tehát, a Kondor-féle 6-os kartonon mindazokon túl, amit te is említettél, szerepelt - ha jól emlékszem - egy "B" és egy "H" dosszié szám. Úgy képzelem, hogy az irat-átadáskor, vagy utána készül valamiféle leltár, az átvett dossziék jelzete alapján is. Ha pl. ez a leltár nyilvános lenne, akit érdekel, rögtön megállapíthatná, hogy léteznek-e a jelzett dossziék a TH-ban, ahol a helyük lenne. Ha nem, akkor a TH kötelessége utánanézni és azonnal közölni a nyilvánossággal (nem csak a bírósággal), hogy vajon mi lett a dossziék sorsa. Mivel a karton - ha jól emlékszem - nem III/III-es beszervezettségre utalt, nem lehet arra hivatkozni, hogy esetleg nyom nélkül megsemmisitették, mert az csak III/III-as dossziékkal történt. Az 1995-ös titoktv. alapján pedig feltehetőleg a minősítését is elvesztette, tehát a történeti levéltárban és nem a BM-ben, vagy a Nemzetbizt. Hivatalban lenne a helye, ahogy a D-209-es iratoknak is, 2002-ben. Ha nincs ott, akkor utána kéne menni, hogy hol van és miért van ott. És csak ezután kérdés, hogy a tartalmából mi hozható és milyen formában nyilvánosságra.
Vagyis, a III-as főcsoportfőnökségnek létezett egy évtizedek alatt kialakított nyilvántartási, információs rendszere. A kartonok és iratok is azt a rendszert tükrözik. Persze, kell új, az áldozatok szempontjait tükröző nyilvántartási rendszert csinálni, de ez - az általad korábban leírt módszerrel - újabb évtizedeket vehet igénybe. Addig tehát az állampolgár érje be a szellőztetéssel, a Bayer Zsolt postaládájába bedobott dokumentumokkal, a Modor Ádám-féle szelektív és szakszerűtlen szivárogtatással és a mindenkori főigazgató nyilvánosság előtt elpanaszolt hányingerével, amit a papírok olvasgatása miatt érez.
Ügynöklista nincs. Nem is lehet, mert fumkciótlan lenne. A különféle szolgálatoknál kartonokon tartották nyilván a beszervezetteket. Ez kb. 40.000 főről készült. Ha azt mondjuk, hogy ezt a negyvenezer kartont egy listára felvezetjük és az az ügynöklista, akkor persze ebben az értelemben létezhetne ilyen lista.
Próbálj meg figyelni arra, amit most mondok:
Az, hogy valakit, akit Kondor Katalinnak hívnak és a kartonon szerepel a neve, és fedőneve: Vári, ezen kívül édesanyja neve, születési helye és lakcíme, valamint beszervezésének időpontja is ott található - a magyar törvények, továbbmegyek: a magyar bíróság szerint hivatalosan is kimondva nem elegendő alap arra, hogy ügynöki voltáról meggyőződjünk. vagyis a 40.000 fős lista Vári-val együtt nem ügynöklista, hanem a 6-os kartonmok listája lenne.
Koncentrálj még kicsit, mert szükség lesz rá:
Ahhoz, hogy ezt a negyvenezer fős listát ügynöklistává redukálják, minden egyes névről külön külön az ott tárolt anyagok teljes átvizsgálása után lenne mód. Ez nem elképzelhetetlen, de meghaladja az ÁBTL kapacitását. (És most zárójelbe tettük azt, hogy a megsemmisített anyagok hatalmas mennyisége, továbbá a nemzetbiztonsági szolgálatok mai érdeke, valamint a különböző kormányok alatt a rendszerváltozás utáni időkben elkövetett kimazsolázás miatt az a lista is csak árnyéka lenne a valóságnak.)
De mindezt elfelejtve még egyszer elmondom: tökéletesen laikus megközelítés az, hogy léztezik egy lista, amit rejtegetnek. Marhaság is, hiszen ha létezne, azt a rossz emberek már megsemmisítették volna.
Amin gondolkodni lehet, az nem más, mint az iratok kutathatóvá tétele és a nyilvánosságra hozás paramétereinek felállítása. de ez láthatólag nem megy a pártoknak. Viszont ha megtennék és tételezzük fel, hogy holnaptól szabadon kutathatóak az anyagok, akkor is. sok-sok év után lehetne az ügynökök egy kis részének - mondjuk ezernek - kétezernek a nevét nyilvánosságra hozni.
A szlovák példa egyébként - ebben egyetértek Kutrucz Katalinnal (és sok minden másban is, mert felkészült, okos nő, aki tudja miről beszélünk) - elrettentő és nem követendő. Ezt megtehettük volna 1990-ben - akkor magyarázható lett volna - ma már nem.
Ügynök lista van. Ha nem lenne, a maszop nem törné kezét-lábát annak érdekében, hogy ne kerüljön nyilvánosságra.
Tegnap vagy ma hallottam a maszopos Tóthot (ha jól melékszem) ezügyben megszólani, rá bízták az ügynök ügy befékezését... Két fő obtsruktora van a maszopnak kényelmetlen ügyekben, egyik a Tóth másik Wiener.
Nos, ami a téveszméket illetei, én nálad vélek ilyeneket felfedezni. Jössz itten Vargával, meg szavazási jegyzőkönvvel, de elfelejted idézni az indoklásokat. Most hogy eszembejuttad a dolgot, már emléxem, hogy több SZDSZ hozzászól is elmondta anno, nem ezt a törvényt szerettük volna, de ez is több a semminél. És milyen igazuk volt. Szóval az nem nyert cáfolást, hogy az SZDSZ folyamatosan és következetesen az ügynök ügyek széles nyilvánosága mellet politizált,. Azt viszont megint megtudtuk, hogy súlyos előítéleteid vannak a szadival szemben, oszt olyan ügyekben fikázod őket, amelyek esetében amúgy Ta magad is egyetlrtesz a törekvéseikkel.
Oh, yes. Nemmel kellett volna szavazni. Mert akkor legalább nem történik semmi és úgy volt jó, ahogy addig. Ebből világos. (Azért olvasd el egyszer azt a törvényt, mert ugyan nem jó, - most éppen módosítanák - de több, mint ami előtte volt.)
És akkor most lehet beszélni a legkisebb magyarországi párton kívül más rosszról is? Gondolok itt a topik címére.
megismétlem, mert úgy látszik, elsikkadt: a jelenleg hatályos törvény kidolgozásában, az eredeti, a kormány által benyújtott javaslat módosításaiban tevékeny szerepet játszottak az SZDSZ képviselői, elfogadásához a frakció nagy részének igen szavazata járult hozzá. Ezt nem Varga állítja, hanem az Ogy jegyzőkönyvei. Tök mindegy az SZDSZ mérete ebből a szempontból. Az igen mellett ugyanis más lehetőségek is léteztek.
Ne feledjük, hogy Az MSZP kulcspozícióban van(nélküle nincs ugye kormány) , s gyakorlatilag azt kér a kis testvértől, amit akar. A 8 minisztérium fontosabb volt.
Az SZDSZ a mai parlament (akkor) legkisebb pártja.
Ne feledjük, hogy ez a párt kulcspozícióban van(nélküle nincs ugye kormány) , s gyakorlatilag azt kér a nagy testvértől, amit akar. A 4 minisztérium fontosabb volt :-)