Az Ön által felkeresett topic fegyverek, ill. annak látszó eszközök
forgalmazásával kapcsolatos adatokat is tartalmazhat.
Felhívjuk figyelmét, hogy csak akkor lépjen be, ha Ön fegyverek forgalmazásával
vagy felhasználásával hivatásszerűen foglalkozik, és a honlap látogatása nem
eredményezi valamely Önre vonatkozó jogszabály vagy egyéb szabályozás
rendelkezéseinek megsértését.
Az Port.hu Kft. a fórum számára kizárólag tárhelyet szolgáltat, a honlapon
megjelenő információk vonatkozásában szerkesztői felelősséget nem vállal.
Amennyiben megítélése szerint a honlapon jogellenes tartalom jelenik meg, úgy
azt kérjük, jelezze az Port.hu Kft. mint tárhelyszolgáltató felé.
Akit érdekel a téma, az írjon. Technikai és stratégiai kérdésekről egyaránt beszélhetünk. De ha sok rajongó van, megalakíthatjuk pl. a Magyar Kirov Csatacirkáló Rajongói Klubbot
Az elsődleges fegyverzet páncélzata még erősebb volt. De nyilván ha elég nagy túlerőd van akkor hiába.
1 vs 1 nem tudja a tornyokat átlőni. A britek a tornyok oldalát és hátulját találták el, ami nem fordulhat amúgy elő. Ráadásul sérült volt a hajó, oda volt a satbilitás, ezért nem tudták effektíven használni az ágyúkat.
A lényeg hogy 1:1 ben nem volt olyan Brit csatahajó aminek esélye lett volna Bismarckok ellen. Még a Vanguard is alul maradt volna.
De abban igazad van hogy a csatákat ritkán vívják 1:1 ben.
Hát azért a Bismarck osztály turtleback citadellája az nagyon ott volt a szeren. Az Angol BL15 semmilyen távolságból nem volt képes átlőni, még point blank sem a táblázatok szerint. Nem is csoda hiszen összesen a döntött elemekkel együtt cca 585 mm páncélzatot kellett volna leküzdeni
És ezt ugye a Bismarck hozta is, a BL16 közvetlen közelről sorozta, de a citadella kitartott.
Egy Tirpitz vs Iowa érdekes lett volna.
Az Iowa cca 10 ezer méterről már át tudta volna lőni a Tirpitz citadelláját. Na de a Tirpitz viszont az Iowa 307 mm páncél védelmét technikailag már 22 km ről átlövi. Másrészt az Iowa gyorsabb. És persze a nagy távolságú indirekt tűz is kérdéses, bár mindkét fegyver elég laposan tüzel még maximum elevációnál is.
Értelmetlen dolog, mivel amíg a hajó a vízen úszik, addig a tengeralattjáró el fogja süllyeszteni. (Azért van pirosra festve az alja, mert ott az igazi veszély, amivel alig tudnak mit kezdeni. Léteznek ellentorpedók, de a tengóknak általában több indítócsöve van, mint a felszíni hajóknak, túlterheli a célt.)
Továbbá hogy tud valami lopakodó jellegű lenni, ami akkora, hogy az űrből is látszik (333 x 66 méteres vagy még nagyobb)?
Ez is csak addig tart amíg az Oroszok fel nem szerelik a hajóikat is a Starlink zavarókkal, és helymeghatározókkal amik a szárazföldön már bizonyítottak. Ettől függetlenül ez is csak azt jelzi hogy a repülőgéphordozók ideje lejárt.
Ebbol nekem az on le hogy csak akkor latjak meg a dronokat amikor azok MK II szemgolyo felderio berendezes az az a szimpla latoterbe kerulnek. Sem a radarok es az EO berendezeseik nem eszlelik. Nincs nagy /kozepes hatotavolsagu fegyverhasznalat. A loveg sem tuzel csak a geppuskak. Foleg az ember altal kezelt geppuskak.
Ez amugy figyelmeztetes mindenkinek. Nem veletlen hogy az amerikai az olasz hadihajok is beszamoltak mar Huti dronok loveggel valo lelolveserol. Egyszeruen ennyire kozel tudnak kerulni az alacsony RCS es dopler eltolodas miatt. Ujra kell hangolni a radarok algoritmusait es le kell vinni mind a doplersbessegetilleve a celnak deklralt RCS erteket is. Igy vizont lesz egy csomo hamis cel amit a radar celnak fog hozni. Madarak rovarcsapat szel, homokfelho stb.
Ugyanolyan forradalom zajlik a haditechnikaban es vele egyutt a hadmuvesztben mint anno az elso vilaghaboru alatt kezdodott. harckocsik geppuskak repulogepek tengeralattjarok tomeges elterjedese veget vetett az addigi hadmuveszetnek.
Az amcsik szerint a tökéletesség az elég jó legfőbb ellensége. Németek gondosan alá ácsoltak tikfából a 33 centis Wotan páncél-lemezeknek, úgy szerelték fel a Bismarck-ra, hogy csillapítsa az ellenséges gránátok ütéseit a hajótestre. Amcsik ezt megoldották okosba: a csatahajó teste és a páncélzat közti rést kitöltötték közönséges cementtel.
Szerintem az ukránoknak annyi köze lehet hozzá, mint a tibeti lámáknak. Leggyanúsabbak nekem az olaszok, mert mindenféle különleges vízi műveletekben a mai napig ők számítanak a legfőbb tótumfaktumnak.
Érdekes. Bár a mostani támadásoknál azt olvastam, hogy 2-3 drón is ugyanoda ment egymás után. A második/harmadik drón robbanása már a "lágy" részeket érte. De ésszerűnek hangzik egy kumulatív töltet, bár gondolom az első modellekben azt használták, ami épp kéznél volt, átalakított FAB bombákat is említettek.
Tobbszor es tobb helyen olvastam hogy az ukran ladikokban egy frmazott az az kumulativ toltet van. Szerintem meg az Iowa ovpanceljan is atmenne. Raadasul ugy hogy meg nem is koszonne a pancelnak. Azigazi karokozasamugy egy gerinc alatt vagy a hajofenek alatti robbanas.
Azért nem volt semmi anno a felújított Iowa. Leszedték róla többek közöt a 127 és 40mm-eseket és rákerül 4 Phalanx, összesen 16 Harpoont és 32 Tomahawkot tartalmazó indítók. Vajon mire lenne (és mire nem) képes manapság? Gondolom a drónok nagy része csak megkarcolná...
Persze légvédelmi rakétákat nem kapott akkor, ha teoretikusan ma hadba szállna, valószínűleg pár Burke azért elkísérné..
Kemény ez a putyin, mint a viking szamurájba oltott zulu harcosok: úgy bosszulta meg a nagy hajó elsüllyesztését, hogy kinyíratott egy szerencsétlen gulag-rabot, bizonyos Navalnyijt...
(Kkat. főiskolán állítólag azt tanítják, hogy csak titkosszolgálati akciókkal és különleges műveletekkel nem lehet HÁBORÚT megnyerni. Erről nem mert senki szólni neki?)
> Farkasfalka módjára támadnak ezek a villanyhajtású műanyag hajók
Ezt még az 1870-es években találták ki a franciák (ún. "Jeune Ecole" haditengerészeti elmélet), hogy kisméretű, erősen felfegyverzett torpedó ladikok sokaságával kell megtámadni a nagy hajókat. Kínjukban találták ki, mert nem volt a brit és porosz-német iparhoz mérhető nagyhajó gyártó kapacitásuk. Pár évvel később a japánok is átvették, de mikor 1895-ben meglátták, hogy mekkorák a kínaiak által vásárolt Krupp kazamata-páncélosok, inkább ők is áttértek a britektől beszerzett nagy hajókra és Csuzimánál már főleg azokon harcoltak.
A 2.vh-ban az olaszoknak és a japánoknak voltak robbanóanyaggal megtöltött "banzáj" motorcsónakjaik (az olasz kivitelnek katapultálható volt az ülése, a japánnak nem...) Sikert nem ért el velük egyik sem. Torpedó-lovasokkal, kamikaze mini-tengónak átalakított "kaiten" torpedókkal kissé több sikert értek el, de a háborút közismerten elvesztették.
A csekély hatótáv mellett alapvető probléma, hogy nyugodt beltengereken el lehet ladikozni, de pl. az észak-atlanti térségben, a déli félteke magasabb szélességein és a korántsem csendes Csendes-óceánon egyszerűen elégtelen a tengerállóságuk a kicsi hajótesteknek, elsüllyed vagy szétrázódik. Oda méretes, masszív hajók kellenek. Ez amúgy mesterségesen is előidézhető: Szomália környéki kalóz-ellenes műveletben az amcsi rombolók (politikai tűzparancs tiltás miatt) kínjukban azt találták ki, hogy padlógázzal félkörben elhúznak a gyorscsónak előtt, ami 3 méteres hullámverést kelt (9000 tonnás test!), elázik tőle az egész ladik, gyújtás zárlat miatt leállnak a motorjai és evezhetnek haza a szandokánok...
- Ezen az Ave Caesar Kunyikovon amúgy miért nem volt végig torpedóvédő háló? I.vh-s fotókon látni, hogy a nagyobb hajók lassú menetben mindig kirakott hálóval haladtak, gyors menetben pedig felhúzták az acélhálót tartó gerendákat ferdén a hajó oldalára.
- Nem kellett volna torpedórombolóval, korvettel és lehetőleg ezekből egynél többel kísérni, oltalmazni ezt a nagy batárt? Ha tök egyedül vagy, lehetsz te Yamato-osztályú szupercsatahajóból átbarkácsolt rephordozó, akkor is el fognak süllyeszteni...
- Azt, hogy elektromos meghajtású eszközzel valamit meg lehet közelíteni észrevétlenül, kétlem, mivel a váltakozó áram mágneses teret kelt, az meg rádióhullámot. Me-109 rádiókészüléke 10km távolból is vette a P-51 Mustang-ok 12,7mm-es géppuskáinak elektromos elsütőszerkezetéből eredő interferenciát, nem szándékolt "ős RWR"-ként működve.
Vietnamban az amcsi CAS repülőkön volt gyújtógyertya szikraközt érzékelő műszer, hogy a dzsungel lombkoronája ellenére megtalálják a vietkong teherautókat. Annyi probléma volt vele, hogy a Ho-Shi-Min ösvényen főleg kétlábú és kétkerekű teherszállítók közlekedtek, azokban meg nincs gyújtás...
Cseh "Tamara" rendszer a NATO vadászgépek rádió-navigációjából, sőt fly-by-wire kormányrendszeréből elszivárgó minimális elektromágneses sugárzást is észlelni tudta. (Persze ha valakinek a nagy szovjet mikro-elektronikája nem fér ki a gyárkapun, akkor nehéz felszerelni még hajóra is...)
- Szerintem egyszerűen a magyaroknak Mohács kell, az oroszoknak meg Csuzima, azért történnek ezek a furcsa dolgok? Ugyanezzel és ugyanennyi hardverrel egy kevésbé vodkás nép már Ciprusról meg Varsóból seprűzné ki a NATO-t, atom nélkül is, atommal meg pláne!
Nagy változások vannak. A világ többi haditengerészete is figyel, illetve azért az amerikaiak/britek is szembesülnek hasonló fenyegetéssel a Vörös-tengeren. Aki nem alkalmazkodik, az lemarad (elsüllyed)...
Nyugati felderítés + Starlink + műanyag ladikok lassan kivégzik a dícső Fekete Tengeri Flottát.
Farkasfalka módjára támadnak ezek a villanyhajtású műanyag hajók.
Igazából passzív szonáron kívül más esély nincs a felfedezésükre éjszaka, ha nincs folyamatos termokamerás körkörös felderítés, de az is csak közelben szúrná ki őket, és egy hajó védeleme túlterhelhető.
Valami SOSUS szerű figyelmeztető cuccra lenne szükségük...