Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.09.18 0 0 1454

DGY azt magyarázta, hogy a spontán szimmetriasértés következtében a Higgs-mező véletlen irányba állt be. És egy másik univerzumban a fizikai állandók (?esetleg?) különböző értékűek lennének. Nem igazán értem, hogy ez hogyan lenne lehetséges, ugyanis a Goldstone-bozon tömege nulla. Hogyan lenne emiatt eltérő például a fénysebesség vagy a Planck-állandó?

 

Az más kérdés, hogy a gyenge kölcsönhatás szimmetriasértése miatt a Goldstone-bozonból három eltérő tömegű bozon lett (W és Z). De még az sem magyarázza, hogy a gravitációs állandó mitől lenne eltérő, ha a Higgs-mező spontán beállása másik irányt választott volna.

Előzmény: v3ct0rs1gma (1453)
v3ct0rs1gma Creative Commons License 2021.09.18 0 0 1453

Igy van.

Az up és down quarkoknak más a gyenge izospin töltésük (3. komponens)

https://en.wikipedia.org/wiki/Weak_hypercharge

Mivel a Higgs mező VeV-je csak a negyedik komponensre ad non-zero értéket, ezért az eltérő weak isospin töltés eltérő tulajdonságot ad.

Előzmény: Törölt nick (1449)
szabiku_ Creative Commons License 2021.08.18 0 0 1452

A Higgs-mező nem a kiinduló koncepció, hanem abban egy rész.

 

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Elektrogyenge_k%C3%B6lcs%C3%B6nhat%C3%A1s

 

Előzmény: t3kkk3n (1450)
t3kkk3n Creative Commons License 2021.05.08 0 0 1451

"Tegyük fel a kérdést, hogy mitől eltérő a kvarkok tömege."

 

Jelenleg egyetlen próbálkozást ismerek ennek kiszámolására. Az elkövető nem más, mint Weinberg, az elektroweak elmélet egyik atyja. 

Models of Lepton and Quark Masses Steven Weinberg

https://arxiv.org/pdf/2001.06582.pdf

 

(Nem érted az angol terminológiát? ... na erről beszéltem itt anno valami nagyokossal xD így lemaradsz mindenről)

Előzmény: Törölt nick (1449)
t3kkk3n Creative Commons License 2021.05.08 0 0 1450

Definició szerint a Higgs mező SU(2) doublet, ami négy komponenst jelent. Két elektromos töltéssel rendelkező és két neutral.  

Az első 3 term lesz a longitudinális komponense a W+ W- és Z bozonoknak, ezért van nyugalmi tömegük.

A negyedik mező adja a Higgs bozont, mivel nincs elektromos töltése,  emiatt nem tud csatolódni a foton-mezőhöz.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_mechanism#Structure_of_the_Higgs_field

https://en.wikipedia.org/wiki/Goldstone_boson#Natural

 

Előzmény: Törölt nick (1449)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.08 0 0 1449

Tegyük fel a kérdést, hogy mitől eltérő a kvarkok tömege.

Az különbözteti meg őket, hogy van nekik színük és szaguk.

 

Nekem úgy tanították, hogy a Higgs-mezőnek két komponense van. Amikor a mező kifagyott, valamilyen irányban lecsorgott a kisebb energiájú állapotba. Ez a spontán szimmetriasértés okozza az up és down kvark tömege közötti különbséget.

Előzmény: t3kkk3n (1447)
t3kkk3n Creative Commons License 2021.05.07 0 0 1448

"A kérdés az, hogy az anyag is zsugorodik a méterrudakkal együtt?"

 

A méterrudak szerinted miből vannak?

Előzmény: Törölt nick (1442)
t3kkk3n Creative Commons License 2021.05.07 0 1 1447

" sőt a Standard Modell valamennyi részecskéje számára, már ez az elsődleges bozon ad tömeget elbomlása során. "

 

 Már itt abba is hagyjuk az olvasást, A Higgs mező 3 komponense ad tömeget, nem a Higgs bozon. 

Az a negyedik komponens kvantuma, ami nem tud keveredni a foton-mezővel. 

Előzmény: construct (1399)
construct Creative Commons License 2020.01.15 0 0 1399

Csak sajnos igen alapvető tévedéseket tartalmaz.

A szerző öreg korára elvesztette az önkontrollját.

Előzmény: bakibaby (1398)
bakibaby Creative Commons License 2020.01.15 0 0 1398

A Higgs bozon kérdőjelei:

 

https://afizikakalandja.blog.hu/2020/01/15/a_higgs_bozon_kerdojelei

 

Mondanám, hogy közérthető cikk :-)

 

bb

Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.10 0 0 1444

Már mondtam. A PÍ az pí, egy konstans. Nem függ semmilyen geometriai szerkezettől.

 

A spagettizálódás az másféle, mint amit utóbb tárgyaltam. Utóbb én a tér térgörbületéről beszéltem inkább, ez meg inkább a tér-idő "tér"görbületének hatása. Akkor spagettizálódunk, ha a lábunknál jelentősen nagyobb ez a görbület, mint a fejünknél. Ekkor jobban akar gyorsulni lefelé a lábunk, mint a fejünk, és húzóerő ébred ezáltal a testünkben, mint mikor megtekeri az inkvizítor a nyújtópadot a befogott vádlotton, aki nem tanulta meg elég jól a Bibliát.

 

Tágabb nem lesz a tér, azért annyira nem jó az ábrád, de szép. :)

Előzmény: Törölt nick (1442)
JimmyQ Creative Commons License 2019.09.09 -1 0 1443

Sűrű homály.

Előzmény: Ménes Dénes (1441)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.09 -1 0 1442

Ezért látjuk megnyúltan a régen indult háttérsugárzást.

 

Abban nem vagyok biztos, hogy a gravitációs vonzás és a kozmológiai tértaszítás ugyanúgy hat az atomos anyagra.

 

Kicsit részletesebben:

Egy fekete lyukba zuhanó labda spagettizálódik. (Due to tidal forces.)

Az univerzum tágulása nem befolyásolja az atomos anyag méreteit. (Habár ez sem biztos, mert laboratóriumi méretekben ez az effektus kimérhetetlenül kicsi.)

 

A sapgettizálódás valódi erő?

Vagy ez is csak tehetetlenségi?

 

Ha megint megnézed az ábrámat, jól látszik: Az eseményhorizonthoz közeledve a méterrúdból több fér el. Tágabb lesz a tér? Vagy a méterrúd megy össze?

(Lokálisan persze a PI nem (nagyon) változik, mert egy nagyon kis körön körbejárva az átmérő és a kerület viszonya arányos marad.)

Mindenesetre a gumilepedővel összevetve ugyanaz az eredmény. Ha kintről 'nézem' a méterrúd lesz rövidebb. Ha meg 'bentről' nézem több lesz a tér. (Az eredeti görbületlen sík téridőhöz képest.)

A kérdés az, hogy az anyag is zsugorodik a méterrudakkal együtt?

Viszont az árapály erő a metrika vertikális és horizontális változásának különbsége. (Szóval a PI sem tökéletesen marad meg, mert tojásodik a kör.)

Előzmény: Ménes Dénes (1441)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.09 -1 0 1441

Láttam, igen, nagyon szép, mint egy mandala. (A PÍ az marad ugyanaz a konstans, mert az független a geometriától..)

 

>Megnyúlnak és összemennek a molekuláink a tér deformációjával együtt?

 

#Fordított az eset, mint mikor stabil térben az anyagot nyújtod meg vagy nyomod össze. Ezt úgy kell elképzelni, hogy van a kiterjedt anyag, és akkor jön egy gravitációs hullám (tranziensként tekintsük most ezt), vagy valami ilyesmi, összemegy vagy megnyúlik a tér (most csak ilyen egyszerűen fogalmazva) a kiterjedt anyag "alatt". (Én úgy gondolom, nem ugrik össze vagy nyúlik meg hirtelen a térrel, tehát így egy újonnan kibocsájtott ugyanolyan frekvenciájú-hullámhosszú lézerfoton már más méretűnek méri.) Ha a térnek ez a változása viszonylag gyors (nagyobb méreteknél egyre kevésbé kell gyors legyen, ha olyan kiterjedést tekintünk, amire ez a változás merőlegesen érkezik, mert akkor egyszerre "támad" ezen a kiterjedési irányon), akkor az anyag kiterjedése nem bírja követni ezt a tranzienst, tehát az összement térben (kiterjedésen) nyúlt állapotba kerül, a megnyúlt téren (kiterjedésen) pedig összement állapotba kerül, és aztán (ha ezért nem szakad szét vagy roppan össze) az ez által benne keltett anyagfeszültségre dinamikusan mozgásba indul (csak hát természetesen egy kicsit lomhábban tud reagálni, mint az érkezett tranziens), hiszen nem merev (egyrészt, másrészt nincs téridőszerű hirtelensége, ami tetszőlegesen nagy lehet, azaz a fénysebességnél is nagyobb változásokat tehet magán..). A fény tökéletesen merev, nem keletkezik benne hagyományos anyagfeszültség (mert az nem jellemző rá), tehát az marad úgy. Ezért látjuk megnyúltan a régen indult háttérsugárzást. Az atomos, molekulás anyag méreteit a sok egyéb kvantumos fizika megszabja a térhez mérten, tehát az az új helyzetben is az új térrel mérve ugyan azokhoz a méretekhez próbál feszülten ragaszkodni. A fény nem, hiszen az új formája is megfelel önmagának, azaz fénynek, csak más lett a hullámhossza.

Előzmény: Törölt nick (1439)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.08 -1 0 1440

Volt nálunk két docens. (Z.L. és F.Cs.) Valami szakmai vitájuk lehetett egymással, mert ha az egyiknél jelest kaptál, a másiknál kettesnél jobb jegyre aligha számíthattál. Ez egy anti-összeesküvés. Mindkettőnek persze nem lehetett egyszerre igaza. Ergó valamelyikük baromságot tanított.

Előzmény: Ménes Dénes (1437)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.08 0 0 1439

Fordítva van (most olvasom) A karok nyúlnak-rövidülnek viszonylag lassan (mert alacsony a mért gravitációs hullám frekvenciája), és

 

#Láttad már a metrikát ábrázoló naccerű új ábrámat?

Feltettem a kérdést, hogy mi történik a molekuláimmal, amikor felteszem a kezemet.

Odafönt a metrika közelebb áll az üres térhez mint idelent. A különbség ugyan kicsi, de azért elegendő ahhoz, hogy egy kő g=9.81 m/s2 gyorsulással essen.

 

Na most fordítva teszem fel a kérdést.

Mi történik, ha a kezemet nem emelem fel, hanem elzúg mellettünk egy nagy tömegű bolygó?

Vagy átzúg rajtunk egy gravitációs hullám...

Megnyúlnak és összemennek a molekuláink a tér deformációjával együtt?

 

Mert úgy tűnik, hogy a gravitációs hullámokat így mérik.

A tér és az anyag mérete megváltozik.

De nem úgy, mint amikor a rúgót összenyomjuk Hooke törvénye szerint.

Persze így is, úgy is - energia szükséges hozzá.

Csak az egyik esetben az 'üres' teret is összenyomja valami.

(És ebből esetleg az következik, hogy a tér is valamiféle anyag.)

 

 

Ja és ha az ábrát jobban megnézed, valami történik a PI (3.14) értékével is.

Mert a görbült térrészen több tér (és anyag) van, mint amennyi a sík geometria szerint ott elférne.

Előzmény: Ménes Dénes (1403)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.08 0 0 1438

Sajnos tanítanak sok baromságot is

 

#Amit nekem tanítottak (a középiskolában és az egyetemen), az nem volt baromság a maga idejében (vagy kicsivel előtte). Csak közben volt egy gazdasági-társadalmi-technológiai paradigmaváltás. Amiről '90 előtt azt mondták, hogy fehér, utána azt mondták rá, hogy fekete. És vice verza (ami nem egy vicces vers-szak). Ebben a szektorban nem volt világméretű összeesküvés, hogy mit kell tanítani. Az összeesküvés csak a fél világra vonatkozott. Viszont a 'dinoszauruszok' egy része túlélte a kihalást.

 

Ehhez képest a fizikusok jóval egységesebben ítélik meg a tanítandó tananyagot. De ez még önmagában nem jelenti azt, hogy ez nem egy világméretű összeesküvés része.

 

 

a tanárok sincsenek eléggé képben bizonyos elméleti fizikai témákban.

 

#Nekünk írástudatlan bugrisoknak nem is kell tudni róla, hogy az okos emberek mit agyalnak és számolnak.

(Utazás közben is halgassad a zenét, oszt gaul.)

Előzmény: Ménes Dénes (1437)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.07 -1 1 1437

Sajnos tanítanak sok baromságot is, sőt, egyre többet, mert már akkora lett a tudásanyag, hogy a társadalmi tempóban nem bír az ember elég kompetenciát szerezni benne ahhoz, hogy kellő részletességgel és átértéssel fel tudjon készülni belőle. Így gyarapszik a félreoktatás is. És amik már hosszú ideje hamisak a tananyagban, könyvekben, azok sajnos erős gyökeret vertek. Igen, a tanárok sincsenek eléggé képben bizonyos elméleti fizikai témákban. Én ezeknek a problémáknak a feltárására vagyok hivatott. :)

 

A napokban tanulmányoztam Jakovác jegyzetét, nemsokára szó lesz róla. (Csak egy részét vizsgáltam, ami érdekelt, és időm volt rá.)

Előzmény: Törölt nick (1436)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.07 -1 0 1436

Valóban úgy gondolod, hogy hivatalos tananyagként "tömény baromságot" tanítunk?
És hogy erről a sötét összeesküvésről éppen te rántod le a leplet?

 

#Ha valakinek üldözési mániája van, az még nem garancia arra h nem üldözik. ;)

Előzmény: construct (1433)
construct Creative Commons License 2019.09.05 0 0 1435

Tegnap még azt állítottad, hogy:

"Koltai egyetemi laborsegédlete is a csodáthirdető megnemértést tükrözte."

És tagadtad, hogy két elemi kvantummechanikai kifejezést neveztél benne "baromságnak".

Ami persze csak a te alapszintű vektoralgebrai tájékozatlanságodat bizonyította.

Tegnap még engem neveztél hazugnak, amikor emlékeztettelek erre.

 

Hát ezért nem léptem túl rajta.

Meg azért, mert azóta is ugyanezt műveled: mindent hülyeségnek kiáltasz ki, amit pillanatnyilag nem értesz. A szerencsésebb gyerekek ez kinövik tízéves korukra.

Előzmény: Ménes Dénes (1434)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.05 0 0 1434

Jól van, lépjél már túl ezen! Ekkor még csak angolul néztem Walborn doksiját, és nem magyarul.. Valamint fel voltam bőszülve az áltudományos kapcsolódó írások elképesztően hamis állításain, és azt hittem, hogy Walborn doksija a problémás, mert arra hivatkoztak a rohadtak. Aztán mikor lefordítottam magyarra, és felkészültem kvantumosan is, már össze tudtam fonódni Walbornnal, láttam, hogy nála nincs gond, és nem is állít olyanokat, mint az említett áltudományos maszlagok. Na érted már te h.gy-agyú balfék!

Előzmény: construct (1433)
construct Creative Commons License 2019.09.05 -1 2 1433

Hát akkor lássuk, hogy ekézett szabiku az ELTE hallgatói labor ismertetőben egy közismert képletet:

 

"Felháborítóan tömény baromság az egész kvantumradír!
A második oldal (1) egyenlete igaz (tegyük fel), utána baromság baromság hátán!"

 

"Hogy a lópiklibe hozott ki ilyen keresztszorzatot, mint az a két tag??
két 'ket' vektor félszimbólum összeszorzásával szerintem tenzort tesz egyenlővé vektorral..."

 

"Szerintem kizárt dolog, hogy olyan értelme legyen az (1) egyenletnek, amit megfogalmaz a dokumentum körülötte. . . . szerintem hamis az (1) egyenlet is, csak megpróbáltam valahogy értelmezni a korábbi leírásomban, hogy segítsek az ezen agyalóknak. "

 

"Tuti nem lehet... szerintem hibás (1) és (2) egyenlet . . .  ami közötte van az meg totál értelmetlen
A doksiban a kezdet a Ψ2, a vége Ψ1(??) (meg fordítva), a végállapot az r meg középen van (??). Ez nem tűnik egyáltalán jónak nekem..
'ket' vektorok szorzatáról ((2) egyenlet) hallott már valaki (|Ψ1>|M1> és |Ψ2>|M2>)?? "


És ezt kapta jutalmul:


"Hát tudod kisfiam, akad, aki hallott róla (lineáris terek direkt szorzata címen lehet utánanézni az elemi lineáris algebra könyvekben). Meg is tanulta. Meg is értette. Ezt is, meg sok minden mást. . .

Valóban úgy gondolod, hogy hivatalos tananyagként "tömény baromságot" tanítunk?
És hogy erről a sötét összeesküvésről éppen te rántod le a leplet?

Nem az a baj, ha valaki nem tud valamit, hanem ha nagyképűen kiosztja azokat, aki tudják.
Ráadásul egyre hangosabban, egyre nagyobb szájjal és mellénnyel, egyre pofátlanabb stílusban, egyre kevesebb hozzáértéssel. . .
dgy"

Előzmény: Ménes Dénes (1431)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.04 0 0 1432

Én úgy gondolom, hogy megy az magától is, mert az ember természete a legtöbb esetben gyarló. A tudomány igaz és értékes művelése nem csak kiváló lelkiismeretességet követel az embertől, hanem kiváló gondolkodást is. Nagyon kevés olyan ember van, aki ezekkel megfelelő szinten rendelkezik hozzá. A mai túlpörgött anyagias és mértéktelen vágyakkal teli világ pedig a rosszakat szaporítja.

Előzmény: hiper fizikus (1426)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.04 0 0 1431

DE!

Te hazudsz. Mert olyan vagy..

Előzmény: construct (1427)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.04 0 0 1430

Egy könyvemben, ami két hidrogénmolekula esetét számolja (Nagy Károly Kvantummechanika), azt hozza ki, igen, hogy a távolság hatodik hatványával csökken.

 

Ezeknek a méréstechnikája nagyon körülményes és komplikált, sok esetben szinte kivitelezhetetlen. Majd valahogy megoldják a gyakorlati fizikusok.

Előzmény: Törölt nick (1429)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.04 0 0 1429

A vdW a távolság hatodik hatványával csökken, elméletileg.

Persze elég nehéz egy tökéletesen sík felületet csinálni, ahol az atomok mind azonos távolságban vannak.

Hát akkor hogy a fenében lehet ezt kimérni?

(Annak idején mi UV-fénnyel lőttük le a felületre tapadt molekulákat.)

Előzmény: Ménes Dénes (1419)
construct Creative Commons License 2019.09.04 -1 0 1428

Bizonyos tökkelütött legénykék meg magukat nevezik ki hiper fizikusnak.

Más tökkelütött legénykék pedig maguknak osztogatják a doktorátusokat, és az utókor áhítatát.

Előzmény: hiper fizikus (1426)
construct Creative Commons License 2019.09.04 -1 0 1427

"Koltai egyetemi laborsegédlete is a csodáthirdető megnemértést tükrözte . . ."

Nem!

Az igazság ezzel szemben az, hogy te egyszerűen lehülyézted a mérési ismertetőben felírt képleteket. Amelyeket persze minden harmadéves BSC hallgató jól ismer addigra, te viszont még nem találkoztál velük.  Ergo "baromság az egész!" Ez volt már akkor is a szabiku-féle suttyófizika alaptétele.

A "Walborn gyereket" meg ki akartad "feszíteni", még mielőtt elolvastad volna.

 

Előzmény: Ménes Dénes (1425)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.09.04 -1 0 1426

Ez azért van, mert bizonyos politikai körök pénzelik az áltudomány terjesztését .

Előzmény: Ménes Dénes (1425)
Ménes Dénes Creative Commons License 2019.09.04 -1 1 1425

Akkor még nem fordítottam le Walborn cikkét, és hát megítéltem előre más hülye ferdítő írások alapján, mert azok arra hivatkoztak. Ezért nem jó, mikor mindenféle áltudományos maszlag feltünteti a felhasznált irodalomban és egyéb magát igazolni akaró hivatkozásában a valóban tudományos és jó irodalmat. Sajnos akkor még nem láttam, hogy mennyire nagyra nőtt az áltudomány mára.. Egyszerűen már kiirthatatlan. Koltai egyetemi laborsegédlete is a csodáthirdető megnemértést tükrözte sajnos.

Előzmény: construct (1424)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!