Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2003.09.11 0 0 22
:))))))))
Előzmény: teljesenmindegy75 (21)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 21
Igen, en is azt mondom, hogy ilyen ertelemben az, csak megis furcsa.

Es felrevezetö is lehet, mert ugyan mi es meg rajtunk kivul nehanyan ertjuk miröl van szo, de a köztudatban ugy marad majd meg, hogy "jönnek a hangok az urböl ..." közben meg nem jön semmi.

Előzmény: Silan (20)
Silan Creative Commons License 2003.09.11 0 0 20
Miért erőltetett? A hang végső soron nyomáshullám vagy sűrűséghullám. Itt is ez van, tehát hang.
Előzmény: teljesenmindegy75 (19)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 19
Sajnos nem birom megnyitni a file-okat.
Vegulis el tudom kepzelni az animaciot es a folyamatot. Egyszeruen periodikusan kilöködik valamennyi gaz, ezzel letrehozva a periodikus nyomaskulönbseget a kepzödmeny körul.

Tulajdonkepp ha muszaj, akkor rafoghato, hogy hanghullam alakul ki, de azert eröltetett ez.

Előzmény: Silan (18)
Silan Creative Commons License 2003.09.11 0 0 18
Megnézted a videófilmecskét, ami mutatja a hullámzást?
Előzmény: teljesenmindegy75 (17)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 17
A cikkben valoban hanghullamokrol beszelnek, de hogy valojaban mi is törtenik, az szerintem nem több talalgatasnal.

Hanghullamok mindenutt terjednek, ahol van arra alkalmas (rugalmas) közeg, szoval az, hogy közvetett modszerekkel ramuatsz erre egy olyan helyen, ahol sok minden törtenik akkor nem mondtal tul nagyot ...


Előzmény: Silan (16)
Silan Creative Commons License 2003.09.11 0 0 16
Hát talán mégis olvasd el az eredeti cikket :)
Valóban hanghullámokról van szó, de nem jönnek ide, viszont lehet őket látni, mint a víz felszínén a hullámokat.
Előzmény: teljesenmindegy75 (15)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 15
A vilagurböl hang tutira nem fog jönni :-)

Az eredeti cikket nem olvastam, de ha talagatni kell, hat akkor valoszinuleg csak arrol lehet szo, hogy vmi nagyon nagy hullamhosszu (kis frekvenciaju)elekromagneses jelet detektaltak a kutatok (amihez ugye nem kell közeg, hogy terjedjen). Az eredeti cikkirok bizonyara vmi analogiat allitottak a hanghullamok rezgesszamaval es ebböl a felrertes.

Könnyen elkepzelhetö, hogy vmi uj vagy eppen öreg pici csillag jo gyorsan pörög es vmilyen oknal fogva a feluleten nem egyenletes a tölteseloszlas. A legegyszerubb közelitesben ez egy sugarzo dipolus lesz ...

Törölt nick Creative Commons License 2003.09.11 0 0 14
kedves Fefe 2108
csak nyugi. Olvasd el az első hozzászólásaimat is. de a cikkből TÉNYLEG úgy tűnt, hogy idáig terjedt a hang, és megpróbáltam pozitívan hozzáállni a dologhoz, hiszen ez csak egy játék.
Egyébként nem EGY, hanem sok részecske jönne onnan, de mindegy, a dolog irreális.
Először én is azt mondtam, amit te, és azt is gondolom, egyébként.
Előzmény: Fefe_2108 (12)
Fefe_2108 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 13
Normál C: 280 Hz körül van, ha jól tudom (440Hz-es normál A alatt, ugyebár). Az alatta lévő B/Aisz legyen mondjuk 250Hz. Te nyilván a normál A fölöttivel számoltál, én a cikkből úgy értettem, hogy a normál C-hez közelivel kell.

1/250 sec*2^57=5.76E14 s=18 millió év.

De ezen már ne vesszünk össze :) Ha egy oktávot tévedünk, édesmindegy. MM pármilliárdos becslése azért nem mindegy, mert akkor nyilván nem lehetne megyfigyelhető számú periódus.

Előzmény: mmormota (11)
Fefe_2108 Creative Commons License 2003.09.11 0 0 12
MM: szerintem a sacc/kb. 20 millió év, amit írtam, stimmel. Azt írják, 2.5Mrd éve kezdődött a hang, vagyis valszeg láttak a gázfelhőben 120-130 periódusnyi nyomásváltozást, a terjedési sebességet meg valahogy megsaccolták. Hogy ez reális-e, azt nem tudom, annyira nem értek hozzá, de relatíve ez a legreálisabb verzió :) Silan, MM, szerintetek ez lehetséges?

bridgewater: ne fárassz, tényleg nem érted? Az űrben nem terjed a hang, slussz. Egy magányos száguldó részecske hogy a jó fenébe tudna hullámmozgást végezni? (ha ideérne egyáltalán reális idő alatt) (ráadásul 20 millió éves periódusidővel, amit mi még itt meg is mérünk :)))

Egy magányos részecske egyenesen repül. A hullámterjedéshez egyrészt a periódusidőnél sokkal rövidebb átlagos szabad úthossz kell, ezt nem tudom megsaccolni, hogy teljesül-e (végülis eléggé óriási az a periódusidő is), másrészt viszont a terjedési sebesség sokkal kisebb a részecskék átlagos sebességénél, ami már eleve nem túl nagy, ha jól sejtem. Így a "közeg" "nyomáshullámai" NEM ÉRNEK IDE AZ IDŐK VÉGEZETÉIG SEM, már ha bármennyire is értelmes ilyesmiről beszélni (gyanítom, nem). Plusz, ha ideérnek, mit csinálsz? Még mindig nem oldottad meg a frekvencia megmérésének, vagy akár a "rezgés" emberi idő alatt való észlelésének problémáját :)

Ha már így belejöttem, három: világosan le volt írva a cikkben is, hogy röntgenteleszkópokkal látták a jelenséget. Vagyis onnan idáig NEM hangok jöttek a cikk szerint sem.

Kész, vége, megyek zabálni valamit, aztán alszom... azt hiszem, már megint fáradt vagyok és túlreagáltam (terjedelemben legalábbis) egy nagyon hozzá nem értő véleményt :)

Előzmény: Törölt nick (10)
mmormota Creative Commons License 2003.09.11 0 0 11
Az 57 oktávval számolva kb. tízmillió évenként rezeg egyet...
Előzmény: Muster Mark (7)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.11 0 0 10
gratulálok, tüzes fal. Van jobb ötleted?
Lehet, hogy anyagi részecskék érkeznek, és ezek MÉG végeznek hullámmozgást is....?
Előzmény: tüzes fal (9)
tüzes fal Creative Commons License 2003.09.11 0 0 9
Az űrben tudtommal köbkilométerenként pár ezer atom lófrál.
A hang meg ugye úgy terjed, hogy az atomok és molekulák a levegőben egymáshoz ütődnek és hulámszerűen továbbadják ezt a hatást.
Nade az űrben, csak hiányzik a közvetítő közeg.
Tehát nem terjed a hang.
Előzmény: Törölt nick (6)
Silan Creative Commons License 2003.09.10 0 0 8
A 440 Hz a normál A, nem C. Az oktáv meg nem nagyságrend (10-es faktor), hanem 2-es faktor.
Előzmény: Muster Mark (7)
Muster Mark Creative Commons License 2003.09.10 0 0 7
A normál C hang 440 Hz. Ennél 57 nagyságrenddel kisebb hang nagyjából 10 a mínusz tizenhatodikon Hz-es. Tehát néhánymilliárd évenként pulzál egyet.

Ez nem hang. Ez vicc.

Törölt nick Creative Commons License 2003.09.10 0 0 6
Tényleg igazi hangokról van szó! Talán a ritka hidrogéngáz közvetíti őket az űrben?
Előzmény: Fefe_2108 (5)
Fefe_2108 Creative Commons License 2003.09.10 0 0 5
Akárhogy is van, ez az index cikk mindenképpen egy nagy NULLA, hogy szebbet ne mondjak :)
Végig úgy fogalmaz, mint ha a hangok tényleg terjedhetnének az űrben, csak sokkal lassabban.
Időtartományban nyilván nem figyelhető meg ez a "hang" akkor sem, ha elekromágneses sugárzássá alakul. Nem tudom, utánaszámolt-e valaki a periódusidőnek... 20 millió év, bizony. Ezt "szubbasszus hang"-nak nevezni már eleve egy kicsit röhejes ;) Amúgy, ha tényleg megfigyeltek valamit, akkor nyilván "oldalnézetből" látták ezeket a gigantikus gáz-nyomáshullámokat. Ami egyáltalán nem kevéssé érdekes. De ez a cikk imho egy sz*r.
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.10 0 0 4
a gázfelhőbeli hangok elektromágneses sugárzást okoznak, ezt mérik, és rájönnek, hogy a sugárzás miből ered, és visszaszámolták. Na?
Előzmény: Törölt nick (3)
Törölt nick Creative Commons License 2003.09.10 0 0 3
gondolom, az elektromágneses hullámokat alakítják hanggá. Pl. rádióhullámokat.
Előzmény: értelmiségi (1)
moga Creative Commons License 2003.09.10 0 0 2
Ök sem a kisujjukból szopták.
Az eredeti cikk ez lehet: NASA vagy ez: Scientific American

moga

Előzmény: értelmiségi (0)
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.10 0 0 1
Hogyan tudjuk itt a Foldon, muszerekkel megmerni a hangok kulonbozo parametereit?
Ehhez, annak a gazfelhonek el kell ernie ide a Fold kozelebe, nem?
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.10 0 0 0
El0lvastam meg 2-szer a cikket, de meg mindig nem elegge vilag0s a d0l0g. Elmagyarazna valaki?
értelmiségi Creative Commons License 2003.09.10 0 0 topiknyitó
Már megint egy áltudományos marhaság az Index hírei között!

Szubbasszus jön a fekete lyukakból!

Brit csillagászok a Chandra röntgenteleszkóp segítségével felfedezték a világegyetem legmélyebb hangját, mely a Perseus csillaghalmaz központjában lév? fekete lyukból jön. A fekete lyuk által kibocsátott B (vagy aisz) hang emberi fül számára nem hallható, mivel 57 oktávval mélyebb a normál C közelében található hasonló hangnál.

Hogy keletkezhet hang a vilagurben?
Elmondna ezt valaki?
Vagy megint felreforditottak valamilyen tudomanyos szakkifejezést?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!