De amúgy meg sem álltam Bar és Ulcinj közt sehol,így nincs is alapom beleszólni.Olyan zord,és kietlen volt a környék,igaz,ha hullámzik a tenger,akkor kicsit kedvetlenebb az ember.
Itt az északot az ország mondjuk Podgoricatol felfelé eső részére, a delet pedig a tengerparti részre értik.
Nem tudtam, nem írtad le, hogy a kérdések mögött ingatlanvásárlási szándék áll.
Az elmúlt lassan 20évben sok embernél láttam már hasonlót. Adtam el én is és vettem is, pluszban még próbáltam segíteni másoknak. Könyvet tudnék irni az eladásról és a vételről is.
1., Ha venni szeretnél, 2dolog kell, szándék és pénz.
Hiába van egyik vagy másik, ha nincs valóban egyszerre mindkettő, akkor sosem lesz itt semmid, csak az évekig tartó ötletelés.
2., Ha nincs ismerősöd, aki ismeri az adott kornyeket, lehet hogy beleszaladsz később olyanba, amit keserű pirulakent kell nyelned folyamatosan.
3., Engem vásárlásnál es eladasnal is csak magyar akart becsapni.
Ulcinjtől északra azért van még pár jó hely, pl. Kruče nekem nagyon tetszik, de említhető még Utjeha, meg Vidikovacnál is nagyon szép a víz és a part, illetve Bartól északra Čanj és Sutomore is említésre érdemes. Valóban nincsenek közel, de mondjuk a Kotori-öbölhöz képest csak plusz egy-másfél óra többletidő Magyarországról nézve, persze ha nincs dugó. Mondjuk tavaly belefutottunk abba, hogy az egyik délután/este Budvától Tivatig állt a sor, 3 óra volt megtenni azt a 25 kilométert... Nem tudom, hogy a Sutomore-Podgorica-Niksič vonal mennyire járható, de Niksič körül is sokat álltunk már dugóban.
Köszönöm a válaszokat, egyelőre csak próbálok tisztán látni a témában, amit nehezít egyrészt az, hogy nem beszélem a délszláv nyelveket, másrészt a különböző forrásokból elérhető információk néha eléggé ellentmondóak. Montenegrói kecókra szakosodott (magyar) ingatlanossal beszéltem, illetve a kinti hirdetéseket olvasgatva tűnt fel pár "mintázat", ezeket próbálom megérteni. A földhivatali ügyekhez, nyilvántartásokhoz van némi szakmai kapcsolódásom, ezért is érdekel, hogy miben más az ottani ingatlanügyintézés - minden népnek egy-két becsípődése, de a nagyja (többnyire Mária Teréziának köszönhetően) megegyezik.
- Legalizálás: ezt az ingatlanos is említette, illetve a hirdetések szövege is gyakran utal rá, hogy az adott ingatlan nem engedéllyel épült, de megvannak a papírok, amelyekkel legalizálható. Ennek a jogszabályi hátterét még nem ismerem, de maga a tény egy-egy ingatlan esetében az ingatlannyilvántartásból kiderül, itthon legalábbis kiolvasható, ha egy telken "olyan épület van, ami nincs". Nyilván nem akarnék lyukra futni, tehát ha komollyá válna a szándék, akkor helyi profira bíznám, de amolyan előszűrésnek jó lenne ismerni, hogy hogyna működnek ott a dolgok. Azt már látom, hogy például szerkezethibás és illegálisan épült házat simán rásóznának az emberre, ami azért óvatosságra intő jel.
- Víz kapcsán: sok helyen ez a téma említésre kerül az ingatlan leírásában, illetve a képeken látszik is a ház körül/tetején a nagy víztartály. Nyaralásaink során úgy tűnt, hogy ez sokkal elterjedtebb dolog (legalábbis a tengerparton), mint mifelénk, még frekventáltabb helyeken is. Nem tudom, hogy arrafelé miként tekintenek erre, mekkora a szándék és haladás a csatornázás terén, mint mondjuk Magyarországon volt az EU-s csatlakozás környékén (pl. az ISPA program keretén belül, amikor nagyon komoly méretű/lélekszámú területeken került kiépítésre az ivóvíz és a szennyvíz infrastruktúra). Ezt itthon már évekkel korábban lehetett tudni, ami sok esetben segítség volt a tudatos ingatlanvásárlóknak, befektetőknek, de a montenegrói állapotokról, EU-s integráció és esetleg ennek keretén belül érkező támogatások helyzetéről nincs információ. Múltkor például pont ezért nagy élvezettel olvastam az általad linkelt cikket az ország múltjáról, politikai helyzetről, szervezett bűnözésről, nyugattal való kapcsolatról, mert sok olyat tudtam meg belőle Montenegróról, amit máshonnét nehéz lenne megismerni.
- A közbiztonság kapcsán inkább az albán határ közelségét érinti a kérdésem, mert egyes hazai és külföldi hajós fórumokon is olvastam, hogy Görögországban az albániai határ közelében panaszkodnak az átjáró albánokra, pl. tengerparton (ingatlan és csónak/hajó kapcsán) több a lopás. Nem tudom, hogy ez a montenegrói oldalon is ismert jelenség-e.
Szia,köszi az infót,de közben változott a helyzet. Katerini Paralia lett a befutó. Így Montenegro az idén is kimarad. Közben megegyeztem a cégemmel,busszal megyek,jöhet a nejem is nagyon baráti áron, 9 nap hotelben,ellátással.
pár év most kimaradt, de idén lehet lenézünk; ahogy néztem a Telenor netes helyi turista SIM-kártyája megszűnt, ill. az utódszolgáltatónál jelentős átalakuláson esett át; mit érdemes most venni netezni? e-sim is jó online vásárlással...
Nem látom ki írt ilyeneket amiket tényként hivatkozol.
1., Gondolom magyar állampolgár vagy. A kulugy oldalán látod hogy mennyit tartozkodhatsz. Szerintem többet mint amennyi szabadságod van. :-)))))
2., Provokatív a kérdésem: te miből látod melyik a feketén és melyik a tisztán épített objektum? Valamit goggliztál de keverednek az infók.
3. Van, de abból kicsi az esélye hogy te barmit kideritessz. Talpraesett földmérő+ ügyvéd. Ők kiderítenek mindent, csak pénz kérdése.
4. Itt újból provokatív a kérdésem: te hogy látod van e a földben vezeték vagy csatorna? A víz nem drága, a fuvaros díjat kell fizetni. Árat nem tudok, évek óta nem érint a dolog.
5., Erre nem tudok válaszolni. Milyen a kozbiztonsag Hódmezővásárhelyen vagy milyen a Sokorópátka mellett? Az élet északon a hegyekben télen a hideg és a hó miatt kalandosabb mint a tenger mellett.
Régen magyar fejjel gondolkodtam én is, de egy másik országban ezt el kell felejteni. Ez így van pl Montenegróban is.
Mint a napi montenegrói életben jártas embert kérdeznélek ingatlanos és egyéb ügyekben:
- Jól értem azt, hogy ingatlan vásárlása esetén lakhatási (letelepedési?) engedélyt kap a külföldi állampolgár? Ez csak lakóingatlanokra vonatkozik? Illetve enélkül vízum kellene a hosszabb tartózkodáshoz?
- Ahogy látom, sok arrafelé a feketén épített ingatlan, amelyek legálizálására folyamatban van (?) valamilyen jogi megoldás. Tudsz erről többet mondani? Mik a játékszabályok, mi kell hozzá, kit érint, mennyibe kerül stb?
- Van-e Montenegróban is online elérhető földhivatali adatbázis, ahol térképen vagy egyéb módon ki lehet deríteni egy ingatlan tulajdonosi hátterét?
- Sok helyen látni az országban, hogy nincs vezetékes víz és vagy szennyvíz hálózat kiépítve. Ezeken a helyeken van jól bejáratott lajtos/szippantós szolgáltatás, amely fennakadás nélkül intézi az ivó-, és szennyvíz ügyeket? Ez mennyire költséges dolog?
- Milyen a közbiztonság a albán határhoz közelebbi területeken, mondjuk Bartól délre? Mennyiben másabb arrafelé az élet, mint az északi részeken?
Elmaradt, de most pótlom. Úgy repül az idő, már az is lehet fél lábbal már itt vagytok.
:-)
Ez egy sima "sütögetős". Nagy zsömlében, zöldségek és a kiválasztott grillezett hús esetleg hozzá kerhetsz még sültkrumpli.
Elviselhetetlen forróság van. Éjjel kettőkor arra ébredtünk, annak ellenére hogy mi nem közvetlenül a víz mellett vagyunk, hanem egy erdő vesz körül, hogy nagyon meleg van.
Mi a helikopáterre szavaztunk volna, mert a gumicsónakkal az lett volna a gond, hogy még ott is annyian lettek volna, mint a heringek és elsüllyedtünk volna...
Gyönyörű ország, gyönyörű adottságokkal, de ez az infrastruktúra nem ekkora tömegre lett kitalálva és nem ilyen állapotokhoz.
Tavaly kb ilyenkor, a Kotor - Ulcinj távolságot, (ami cirka 90km) oda 4,5, vissza 6 óra alatt sikerült megtennünk, úgy, hogy végig a főúton közlekedett a busz XD
Nem vagyok már sulihoz kötve,de a hotelben csak ekkor van hely. Annyira jó az ajánlat,hogy kár lenne kihagyni,7 éjszaka,félpanzióval,2 személyre pazar szobával ,parkolóval,pici pénzért. Végre nem kell a nejemnek főzőcskézni,este felcsoszogunk és irány a svédasztal.😋
Na meg az időjárás is tényező,tavaly szeptember elején voltunk Görögországban és 10 napig dzsekiben üldögéltem a teraszon.😃