Keresés

Részletes keresés

asdfg12345 Creative Commons License 2022.10.11 0 0 3968

Sziasztok!

 

Festésben jártas emberek segítéségét szeretném kérni a következő problémával kapcsolatban.

 

Előző tulajtól megörököltünk több, nekünk nem annyira tetsző vöröses, cseresznyés színű belső ajtót. Lsd. első kép

 

Lecsiszoltunk egyet (2. kép), erezetből nem sikerült eltüntetni a színt, illetve azért nem kaptuk vissza a fát eredeti szűz állapotában, itt ott látszik a vöröses beütés. Nem tudom mivel festették le anno, valami lazúr lehetett gondolom, mivel látni a fa erezetét.

 

Barkácsboltban javasoltak nekünk egy fajta vékony lazúrt, és mondták, hogy az tuti jó lesz erre. Ilyen 3v1 vékony lazúr, alapozót is tartalmaz, szóval alapozni se kell és záróréteg se kell rá.

Lekentem az ajtó alját, mert nehezen hittem, hogy valóban fedni fog és hát nem is fed úgy igazán. 2x kentem le, az eredmény nem túl rózsás (3. kép)

 Na most a kérdésem a következő, van-e valamilyen festék, amivel le lehet kenni az ajtót viágosabb színűre és közben látszódjon is a fa erezete?

Ha nem cél, hogy látszódjon az erezete a fának, akkor milyen festékkel kennétek le, hogy szépen fedje egy világosabb szín ezt a sötétet? Laikusként túl sok féle van (alkid,akril, lazúr, tej, lakk, stb) Ezek közül melyikkel érdemes festeni? Beltéri ajtóról van szó. 

Köszi a segítséget!

 

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2022.10.06 0 0 3967

  Azzal hígítsd ami a dobozára van írva !

 

 

nagy valószínűséggel a szintetikus hígító kell hozzá.A lakkbenzin ugyan az.

  Viszont lehet ,hogy a higító más. pl .aromás.

Ha a kettő nem passzol akkor csomósodhat a festék.

Előzmény: manao (3966)
manao Creative Commons License 2022.10.05 0 0 3966

trinát oldószeres zománcot mivel lehet higítani ha besűrűsödött? szintetikus higító, lakkbenzin higító nem jött be tönkreteszi az állagát . kösz.

SinCity Creative Commons License 2022.09.07 0 0 3965

Hali! Családi ház fa ablakai kb. 15-20 éve voltak festve. Azóta több helyen, nagy felületen levált a festék, és helyenként valószínűleg gombásodott. (Néhány ablaknál kékes-lilára, az egyiknél pedig feketére elszíneződött. Tudnátok valamit ajánlani, hogy festés előtt milyen (gombaölő) szerrel kenjem le ezeket a felületeket?

mono7806 Creative Commons License 2022.08.23 0 0 3964

Köszönöm szépen!

Előzmény: nixon70 (3963)
nixon70 Creative Commons License 2022.08.23 0 0 3963

Simán felkenheted  a meglévőre is.

Előzmény: mono7806 (3962)
mono7806 Creative Commons License 2022.08.22 0 0 3962

Nagyon szépen köszönöm az alapos leírásod!

Az mennyire gond, hogy az alapozó nem mindenhol közvetlenül a fára, hanem a meglévő, jól rátapadt festékfoltokra is rákerül? Azaz "telibe kenhetem" alapozóval, vagy csak oda kerüljön, ahol látszik a nyers fa?

Előzmény: Zöldár (3961)
Zöldár Creative Commons License 2022.08.22 0 1 3961

   Misem egyszerűbb mint ez.

 

   A laza pergő festéket spatlival letoljuk, majd csiszoló papírral megcsiszoljuk.

 Ez  poros munka, de porszívóval némi körültekintéssel azonnal felszedhető.

 

 Ezután döntük,hogy kiegyelítő pasztát használunk vagy sem.

 Mivel külső ez a  művelet elhagyható.

 Kívülről olyan távolságról nézegetik,hogy nem tűnik fel.

 Ezután alapozás és fedő festés.

 Alapozó bármelyik, fedőre javasolt az olajos pl. a standolit. Hátrány, hogy lassabban szárad mind a többi un.szintetikus zománc. 

 Gondos munkával  nem 8 év hanem 15 - 20 évig nincs gond vele.

 Az üvegre lehet  védőszalagot ragasztani.

 Por mindenképpen keletkezik azt gyorsan el kell távolítani.

 

 

Mint írtam lehet  kiegyenlítő tapaszt alkalmazni,de az meghosszabbítja munkát.

  3 -4 nap   sk.,  a mesterrel min. 50 eft , de inkább a duplája.

Előzmény: mono7806 (3960)
mono7806 Creative Commons License 2022.08.21 0 0 3960

Sziasztok!

 

A segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni. Egyáltalán nincs tapasztalatom ilyen területen :(

 

Van két franciaerkély ablakunk, fából, kb. 30 évesek lehetnek. A jelen helyzetben nem tervezzük a cseréjüket, szeretnénk kicsit rendbe hozni őket.

Déli fekvésűek, közvetlenül éri őket a Nap sugárzása, viharos időben pedig az eső. 8 éve voltak utoljára mázolva, azóta eléggé lepergett róluk a festék. 

Ezek egy térre néző társasházi ablakok, közvetlenül az ablakok alatt pedig gyalogosforgalom van. Mindkét szoba teljesen berendezett. Ezek miatt a keletkező koszt szeretném minimalizálni: lehetőleg az emberek fejére se nagyon potyogjon-szóródjon semmi, de a lakásba is minél kevesebb por kerüljön be.

 

Mit javasoltok, hogyan és mivel lenne érdemes lekezelni őket? Több helyen a nyers fa is látszik, illetve nagyobb felületeken pereg le a festék. Hogyan lehetne minél egyszerűbben, minél kisebb kosz mellett eltávolítani azt a festéket, ami nincs rajta már igazán jól? És mivel, hogyan lenne érdemes mázolni? Szükséges lenne valamilyen alapozás, vagy van esetleg olyan festék, mely közvetlenül kenhető a nyers fára? Teljesen megtisztítani a mostani festéstől nem szeretném, az pokoli munka lenne.

Ami még fontos lehet: nem tudom leakasztani a szárnyakat, ezek bukó-nyíló ablakok, csak a helyükön tudom mázolni őket.

 

Minden javaslatot, ötletet, tanácsot szívesen fogadok!

 

Mutatok az egyik szárnyról két képet, így nagyjából látszik a mostani állapotuk.

 

 

Palási Creative Commons License 2022.07.13 0 0 3959

Alapozni, majd fedő zománccal átkenni !

Előzmény: -Smiley- (3958)
-Smiley- Creative Commons License 2022.07.12 0 0 3958

sziasztok!  Egy régi zománctábla egyik része sajnos leütődött, melyet szeretnék megvédeni az időjárás viszontagságai elől illetve nem szeretném hogy idővel végig rozsdásodjon a tábla.

Mivel lehetne ezt tartósan javítani? 

Zöldár Creative Commons License 2022.06.26 0 1 3957

 

 

 Vályog falat csak meszelünk !

Lall3r Creative Commons License 2022.06.25 0 0 3956

Ez egy vályog fal amin polifarbe légáteresztős festék van ami sárga és mi fehéret szeretnénk.

Igen azért is nézek valami gépet amivel gyorsítható a folyamat,

 

köszi

Előzmény: Palási (3955)
Palási Creative Commons License 2022.06.25 0 1 3955

 

 

 " régi festéket"

 

 

 Az attól függ, hogy milyen.

 Enyves vagy müa. diszperziós  ?

 Az enyvest lehet lekaparni a műa. diszperzióst csak lecsiszolni.

 De az nagyon nagy munka. Érdemesebb csak megcsiszolni, rá glett és azt is csiszolni, majd festeni.

Előzmény: Lall3r (3954)
Lall3r Creative Commons License 2022.06.24 0 0 3954

Sziasztok!

 

Kérlek segítenétek, hogy régi festéket (még nincs rossz állapotban, de átfesteni  már nem szeretnénk ) falcsiszolóval el lehet távolítani vagy csak a spakli a  megoldás?

Ha érdemes falcsízsólóval, akkor a kézi vagy a zsiráf a jobb megoldás?

Ezt a kettőt néztem

ISKRA ELEKTROMOS KÉZI FALCSISZOLÓ DS710-180
Scheppach Falcsiszoló Zsiráf 710w

 

 

köszi

ZolKa Creative Commons License 2022.05.28 0 0 3953

Sziasztok!

 

Olyan kérdésem lenne, hogy parkettáról ráfröcsögött (és rászáradt) zománc festéket hogyan tudnám eltávolítani?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

picu41 Creative Commons License 2022.03.28 0 0 3952

Üdv. Mindenkinek 

Évekig sadolinnal festett fára festhetek milesi vastaglazurral?

 

_c_ Creative Commons License 2022.03.25 0 0 3951

Kicsit utánaolvastam.

14nap/cm a száradási ideje a vakolatnak. Nem keresem a bajt, inkább a burkoló után glettelek. A 2-es és 3-as verzió eléggé orosz rulett, az 1-es verzióból meg szép munka nem lesz.

 

 

Előzmény: _c_ (3949)
_c_ Creative Commons License 2022.03.25 0 0 3950

Hülyeséget írtam. Vakolatom nem Ceresit hanem Cemix.

Cemix Prémium alapvakolat

Előzmény: _c_ (3949)
_c_ Creative Commons License 2022.03.25 0 0 3949

Villanyszerelőm megcsúszott, a burkolóm meg lassan kezdene. Úgy terveztem hogy a burkoló előtt leglettelek mindent, de a villanyszerelő véséseit még csak most javítom zsákos vakolattal (kék Ceresit zsákos vakolat ha ez számít).

Sokat melóztam azzal a lakással, nem akarom a végén összecsapni.

 

Talán legfontosabb kérdés, hogy szerintetek egy vakolatra hány nap múlva lehet glettelni? Hány nap alatt szárad ki annyira, hogy glettelhető? Fino Fill-t fogok használni első körben.

 

A falról a régi enyves festéket mindenhol lekapartam majd lecsiszoltam. A terv az volt, hogy Düfa Tiefgrund mélyalapozóval az egész falat lekenem. Ezt követően Revco Primer vakolatalapozó következne majd a glett.

 

Lehetőségeim:
1, Ahol a villanyszerelő vésett (friss vakolás) ott nem csinálok semmit, a fal többi részét a tervek szerint mélyalapozom, glettelem. (Csíkokban kimarad a glettelés).

2, Ahol a villanyszerelő vésett ott nem használom az alapozókat,  a ~3 napos vakolatra ráglettelek.

3, A ~2 napos vakolatot is átkenem az alapozókkal, és az egész falat leglettelem.

4, Feladom a dolgot és csak a burkoló után állok neki a glettelésnek. (2-3 hétig tud száradni a vakolat)

 

Szerintetek?

 

Köszi!

Masgas Creative Commons License 2022.03.22 0 0 3948

Szia

Én nem akarok ellenreklámot az általad használt glettnek. Sok évvel ezelőt amikor megjelent akkor egyszer kipróbáltam.

És épp azért nem használtam tovább mivel baromi keményre kötött és szinte nem lehetett csiszolni, akkor még nem voltak falcsiszológépek.

Szerintem próbáld meg a szériaglettet javításhoz.

Tipp: én úgy szoktam keverni, vödörbe víz beleszórni kézzel egyenletesen a glettet a mennyit a víz felvesz hagyni dagadni 5 percet majd mérsékelt fordulaton keverőgéppel elkeverni. Ha túl sűrű akkor még egy kis vízzel beállíthatod.

Sok sikert.

 

Előzmény: sox01 (3946)
Masgas Creative Commons License 2022.03.22 0 0 3947

Kedves Fórumtárs

Azt hiszem rossz hírt kell közölnöm, nagyon úgy tűnik ez nedvesedés.

Igazából csak műszerrel lehetne összehasonlítani a problémás hely és a normális hely közötti nedvességkülönbséget.

Erre akár milyen olcsó két tüskés nedvességmérő jó.

Előzmény: Lacihw (3945)
sox01 Creative Commons License 2022.01.06 0 0 3946

Sziasztok, 2x telibe glettelnék pár szobát, enyves kaparás után..

 

az mitől van, hogy helyenként a két glettréteget nem lehet normálisan összecsiszolni?
Olyan mintha az első réteg felszínén vékonyan kemény szinte fényes szürkés réteg lenne. (nem alapoztam rá)
Ahol ilyen ott nem lehet magával sem összecsiszolni, mert ahol elkopik a kemény rétek ott egyből belekap a papír az alatta lévő puha porózusba és gödrös lesz.
Vagy ha már van rajt második réteg azt meg azért nem lehet vele összecsiszolni mert amikor elvékonydik leugrik róla a szélein. Rimano Plus A 0-10mm 5-6 kg-os adagokban keverőgéppel csomómentesre keverve, pár perc pihentetés és újra keverés, nem folyt és nem is volt száraz, persze biztosan nem sikerült mindegyik teljesen egyormára de ennyit számítana? Akkor melyik az a keverés amelyiknél nem lesz ilyen? A híg vagy a sűrü? Vagy ahol túl vastagon hordom fel ott lesz ilyen? Akkor több helyen is kéne.
De ahogy írtam is csak helyenként fordul elő, nyilván ahol többször javítottam ott halmozottan szar, ocsmány ragyás felületett kapok, és minél tovább csiszolom annál szarabb az egész.  .. hátha valaki tudja hol keressem a hibát. 

 

Lacihw Creative Commons License 2021.12.28 0 0 3945

Sziasztok,

Valaki találkozott már hasonlóval? Mitől lehet ez? 3 éves ház, vízszigetelés van a falak alatt. Ránézésre nedves (de tapintásra száraz) folttal kezdődik. Vakolatig vissza csiszoltam, száraz volt. Újra festés után visszajött a gond megint. 

_c_ Creative Commons License 2021.12.21 0 0 3944

Köszönöm az infót.

 

Lekapartam amennyire lejött, de egy minimális maradvány itt-ott maradt az egyik szobában. Nem festékréteg, hanem inkább valamilyen anyag (talán enyv?) maradvány.

 

Kaparáshoz ehhez hasonló szerszámot vettem:

https://www.szerszamok-webaruhaz.hu/beorol_univerzalis_festek_kaparo_hosszu_sfmd

 

Csak az enyémnél 2db csavar oldása után lehet pengét cserélni. A gyárilag benne lévő penge se volt rossz, de ezekkel a külön kapható pengékkel könnyebb volt dolgozni - amíg volt élük.

 

Én legutoljára Hérával festettem, egy kollégám a Poli Farbe Inntallert ajánlotta. (Most úgy gondolom, hogy a legegyszerűbb/leggyorsabb/legolcsóbb megoldást választom, minden falat fehérre festek).

Előzmény: AlkoholPista (3939)
AlkoholPista Creative Commons License 2021.12.12 0 0 3943

Nálunk, a műemlékeknél a rétegrendek kigubancolása létkérdés. Azonban való igaz, hogy 90%-ban a mész és a 19. század közepétől az enyves játsza a főszerepet a felső dipó rétegek mellett. Az viszont elképesztő, hogy néha hogy váltogatták őket, simán visszatértek enyves után a meszeléshez, majd megint enyves pár rétegen át. Mi hálát adunk ezeknek a tulajdonképpen lusta, sumákolós festőknek, hogy a végletekig feszegették a technológiai határokat. Ha mindig mindent lekapartak volna, szegényebbek lennénk nélkülük.

 

 

AlkoholPista Creative Commons License 2021.12.12 0 0 3942

Már pedig ott van a metszetcsiszolatomon az 54 réteg. :) Nagyítható. Az már más kérdés, hogy 1 réteg meszelés nem ér semmit, legalább 2 réteg kellett egy venyigefeketével kevertnél (apró fekete szemcsék) amitől kékesszürkének hatott, a hófehérnél meg 3 réteg sem volt mindig elég ahogy manapság sem. Mivel ez egy 320 éves épület kapuzatán volt, és átlag 2 réteggel osztod 20 alkalommal festettek, vagyis 16 évente. Szerintem ez sem nem sok, sem nem kevés. Csak éppen egyben maradt, levakarás nélkül 1700 óta.

 

Enyvesfestéket még én is csináltam a 90-es években, ma már csak hengerezésnél vagy ornamentális stukkók lefestésénél használom, akkor is inkább cellulózenyvet (Metylant) használok mint csontenyvet. Egy 30 éves festő meg azt sem tudja mi az és miért lehet jó. Azt megnézem, hogy hogyan és mivel szed le egy részletgazdag rozettáról 10 réteg dipót, miután eltömítette. Egyébként 50 éve ismerték még a kazeint is, egész egyszerűen túrót vagy tejet tettek a mészbe, de az brutál erős kötést hoz létre, átfestésnél nem volt javasolt csak díszítésnél. Nomeg a nátron vízüveg, az meg fémporoknál. Ma már káli vízüveget használunk. Ebből alakult ki a szilikátfesték.

Előzmény: Téli nap (3941)
Téli nap Creative Commons License 2021.12.12 0 0 3941

 

 

 "az enyves festék margójára, azért nem volt régen annyira veszélyes mint ma gondolják."  

 

 Ja  régen csak enyves festék létezett és mészfesték... meszelés.... A váltás kb.  50 éve történt  jó 15 évig tartott.

 

 Hogy  hány réteg mehetett egy falra,  nem tudom,  sok, a 12 -15 nagyjából reális.

 

 Anno  12 éve vettem egy belvárosi lakást  sok sok réteg enyves festék volt a falon.

 Az akkor 110 éves  falat ha  átlag   15 évente festették, akkor  olyan 7 -8 réteg lehetett rajta.

 Minden esetre  a mester  a 200 nm felületről  olyan   150 liter  laza anyagot kapart le.

 

 Az enyves festékeket a mesterek a helyszínen állították elő.

 

 Budai föld, bécsi fehér meg a fene tudja  (már most ) milyen ásványi anyagokat kutyultak össze az enyvvel.

 

 Úgy   3 veder száraz anyag kellet ekkora felülethez. És  így stimmel a tapasztalatommal , mert  az a 7-8 réteg nagyjából ennyinek fele meg... sőt kissé alul számítottam.

 

 Mondjuk az a 54 réteg kissé túlzás.

 mint mondták régen évente meszeltek... igaz csak a mesében. nem volt annyi idejük az embereknek... jó ha  3 évente rá került a sor. az se kevés.

 tehát a konyhákat   fürdőket stb. meszelték, a lakószobákat meg a polgári rétegeknél  enyvesen festették. Nagyjából úgy  10 - 15 évenként.

 Nyilván először sűrűbben, aztán ahogy vénültek ritkábba, a végén pedig lebontották a házak.

Előzmény: AlkoholPista (3940)
AlkoholPista Creative Commons License 2021.12.12 0 0 3940

Egyébként az enyves festék margójára, azért nem volt régen annyira veszélyes mint ma gondolják. Volt, hogy 12 különböző réteget tártam fel egyetlen falon és még nem pattogzott, pedig gyenge diszperziós volt legfelül. Egész egyszerűen, mert tudtak alkalmazkodni, folyamatosan kötőanyagot csökkenteni hogy még ne kopjon. De volt, hogy 54 réteget tudtam összeszámolni egyetlen metszeten - igaz ebből 50 mészréteg és glett volt (képen), mégsem táskásodott a 300 éves felület.

 

 

 

AlkoholPista Creative Commons License 2021.12.11 0 0 3939

Igazság szerint ha tisztességesen lekapartad az enyvest az alapmészig vagy az első meszes vagy enyves glettig, akkor nem feltétlen szükséges mélyalapozni, mert az új glettet már nem fogja szívni a felület és nem építesz be vízoldható réteget két vízoldhatatlan közé. A mélyalapozás viszont hasznos 1:5-ös arányban, ha van enyves fátyol, nyálka maradvány, mert ha nem is alakítja át vízoldhatatlanná, legalább kikeményíti. Mert ugye keményre puhát elven működik a felületképzés, fordítva gyenge felületet kapsz és vagy idővel vagy akár azonnal táskásodáshoz vezet. A mélyalapozásnak majd a glett becsiszolása és leporolása után lesz komolyabb szerepe. No és ez után is fontos, hogy ne egy olcsó gyenge festékkel kezd, hanem normál keménységűvel, mert egy gyengével (tescos anyagok, "Poli kutya", Casati Primavera stb) majdnem azt éred el, mint ha enyves lenne alatta, azaz egy időzített bomba. Ezeket gyenge falakra használjuk (ha nem akarunk még kaparni vagy védettek a rétegek).

 

Nem tudom mivel kapartad, de 500 Ft egy hagyományos falkaparó, azzal mi 2500-3000 m2-t kaparunk le pengecsere nélkül.

Előzmény: _c_ (3938)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!