Keresés

Részletes keresés

hellokocsivigyáztam Creative Commons License 2006.07.19 0 0 53

"Dini" ma

 

Előzmény: break (46)
dzsm Creative Commons License 2006.02.06 0 0 52

Te nyertel :-)

 

Előzmény: Wolfhauser Ottokár (50)
poén Creative Commons License 2006.02.03 0 0 51
"Arra nem emlexem, hogy az Eldoradoban hol bukkant fel. Valaki?"

Mint háztetőről gépfegyverrel lövöldöző felkelő látható a film vége felé. Lehet, hogy korábban is felbukkan, de ott biztosan ő van.
poén

Előzmény: break (49)
Wolfhauser Ottokár Creative Commons License 2006.02.03 0 0 50
A kongás nem a nagyobbik Köves volt?
Előzmény: dzsm (48)
break Creative Commons License 2006.02.02 0 0 49

En meg emlekszem a Potyautasok cimu filmjere is, amit o rendezett. (A bemutatoja a Szikra mozi kistermeben volt, a legfelso emeleten, jo sok kajaval :-))

 

http://us.imdb.com/title/tt0100396/

http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=2037

 

A nagy postarablas mar kevesbe tetszett:

http://us.imdb.com/title/tt0104965/

 

Es a Mindennapi remtortenetet mar nem is lattam

http://us.imdb.com/title/tt0172801/

 

Arra nem emlexem, hogy az Eldoradoban hol bukkant fel. Valaki?

http://us.imdb.com/title/tt0095086/

Előzmény: dzsm (48)
dzsm Creative Commons License 2006.02.02 0 0 48

Emlekszem meg a kilencvenes evek elejen jott az info, hogy Nyugat-Berlinben filmezik. Ezek szerint meg mindig...

Kongazott O a Neuroticban is anno, ha nem csal az emlekezetem :)

Előzmény: break (46)
poén Creative Commons License 2006.02.01 0 0 47
Kemény. Simán fel lehet ismerni.
poén

Előzmény: break (46)
break Creative Commons License 2006.02.01 0 0 46
break Creative Commons License 2005.06.08 0 0 45
break Creative Commons License 2005.06.08 0 0 44

 

Filmkalauz: te is lehetsz sznob!

http://hvg.hu/awan2megmondja/20050504teislehetszsznob/page4.aspx


MI. TI. ŐK.
Megáll az idő (1981)

Mit látsz? Köves Dinit, Pierre-t, Szukics Magdát, a Malacpofát és Rajnákot az 1956 utáni Budapesten.

Mit nézel? Több nemzedék kedvenc magyar filmjét, melyet Bereményi Géza és Gothár Péter követett el a nyolcvanas évek legelején.

Okoskodj! A film húszéves évfordulóján fergeteges bulit rendeztek a Toldi moziban, ahol a régi és új rajongók együtt kántálhatták az ismert szlogeneket, és együtt mulathattak a neves alkotókkal.

Idézz! „Még a szar is le van szarva!”

break Creative Commons License 2005.03.15 0 0 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wolfhauser Ottokár Creative Commons License 2005.03.02 0 0 42
Viszont nem értem, hogy miért nem jelent már meg DVD-n.
Wolfhauser Ottokár Creative Commons License 2005.02.22 0 0 41
Alapmű.
Előzmény: _csogi_ (38)
poén Creative Commons License 2004.06.27 0 0 40
Bocs az elütésekért!
poén

poén Creative Commons License 2004.06.27 0 0 39
Szvsz a Megáll az idő nem "retro"-film (már ha jelent egyáltalán valamit ez a kategória), köze nincs a nosztalgiázáshoz.
Persze világosan jelzi (felirattal is), hogy melyik évben játszódik a film, de noha a "legendás" hatvanas évek eleje a szóban forgó korszak, mégsem a magát valami érthetetlen okból "Nagy"-nak nevező generáció apoteózisa a film. Itt -sok más mellett- leginkább az 1963-as kádári konszolidációról van szó, másszóval az 56'-ot követő leszámolások, megtorlások lezárultával a politikai vezetés és a társadalom viszonyának merőben új alapokra helyezésének kezdetéről. A tönkretett, börtönből szabadult, ámde rövidesen mégis magas állami beosztást kapó Bodor Úr története, ill. alakja az amely ezt a folyamatot megjeleníti a "Malacpofa", ill. az ő férjének figurája mellett.
Továbbá szvsz azért sem retro filmről van szó, mert noha a lázadó ifjúság is hangsúlyosan megjelenik a filmben, ennek ellenére nem érezhető semmiféle "De szép is vol!"-ömlengés ennek kapcsán. Nem hiszem, hogy bárki is e film alapján azt gondolná, hogy milyen kurva jó lehetett a hatvanas évek elején Magyarországon élni.
Amúgy meg hihetetlen, hogy a filmet egyáltalán engedeték leforgatni, és nem lehetetlenítették el teljesen a produkciót. Erre minden lehetőség adva lett volna a hatalom részéről, mert olyan nagyszabású projekteket, mint pl. egy nagyjátékfilm nem lehetett akkoriban az állami vállaltok megkerülésével végigvinni. Ami igazán érekes ebből a szempontból az az, hogy a film az ún. "Kis hidegháború" időszakában készült, akkor amikor a két pólus viszonya húszéves mélypontra került több okból kifolyólag, és a nemzetközi helyzet éleződése mindíg a keményvonalas politika előretörését jelentette a keleti blokkon belül. A nyolcvanas eleje ilyen szmpontból évek sokkal szigorúbb volt a pár évvel azt megelőző viszonyokhoz képest, a hatvanas évek második felével meg össze se lehetett vetni.
Ilyen körülmények között ennyire keményen beinteni a Kádár-rendszernek, nem akármi volt. A Megáll az idő nem humorizál, mint pl. a Tanu (ami ráadásul nem is ugyanarról a rezsimről szól), nem virágnyelven mond véleményt, hanem világosan, és félreérthetetlenül kritizál. Eleve 56', mint olyan tabunak számítot, a gulyáskommunizmus genezisekor kialakított, fentebb már emlegetett politikai-társadalmi reláció pedig a nyolcavanas években is meghatározó, és lényegileg változatlan volt. Ez utóbbi visszásságainak vászonra vitele nem volt kockázatmentes húzás akkoriban, és noha készült ekkoriban több olyan film is ami aligahe nyerte volna el a hatalom tetszését ennyire direkten egyik általam ismert alkotás sem jeleníti meg a Kádár-rendszer árnyoldalát.
Egy retro-film ilyesmire soha nem vállakozna.
poén

Előzmény: Ösztönlény (10)
_csogi_ Creative Commons License 2004.05.31 0 0 38
Remek, hogy van topikja a filmnek, ami szerintem is egyik legjobb magyar film az elmúlt félévszázadban. Mindig megnézem, ha tehetem; egyszer odáig vetemedtem, hogy kiszúrtam a moszkvai mozim?sorban és elmentem megnézni egy kamarael?adást az orosz f?városban. Az oroszok becsületére legyen mondva, megtöltötték a termet és becsülettel végig is ülték. Igaz, kicsit furcsa volt a film orosz szinkronnal, de így is remek volt és ahogy éreztem és hallottam a vetítés utáni véleményeket, a hazai néz?knek is tetszett, szóval érdekes érzés volt pont ilyen közegben megnézni.
Zozi79 Creative Commons License 2004.05.30 0 0 37
azért nyitottam a topikot, hogy ilyeneket olvassak :)
Előzmény: poén (36)
poén Creative Commons License 2004.05.29 0 0 36
Bocs a kissé konfúzus megfogalmazásért, meg a hülye rajongásért, de ez utóbbit e film kapcsán vállalom.
poén
poén Creative Commons License 2004.05.29 0 0 35
Úristen! Van "Megáll az idő"-topik! Ez kábítószer! :-))
Döbbenetes erejű alkotás, és noha nem vagyok film-bolond, ezt talán már láttam annyiszor ahány éves vagyok.
Zseniális színészi alakítások egymás mellett: szegény Őze Lajos, mint Bodor Úr, a Malacpofa, mind-mind emlékezetesek, vagy akár a szintén elhunyt Pauer Henrik, aki egyenesen felejthetetlen. Azonban Sőth Sándor, vagyis Pierre az aki egyedül is elvinné a filmet a hátán (na jó, azért nem): ahogy a film végén, a Balaton partján, a Wartburg volánjánál ülve osztja a "Kiskövest", hogy "Azért az sem mindegy, hogy milyen színvonalon vagánykodik az ember. És ez nem színvonal."...
És akkor még lehetne a világításról, és általában a fények páratlanul intelligens alkalmazásáról áradozni -holott ehhez a témához nagyon nem értek.
Azon kevés Kádár-korszakról szóló filmek egyike, amit hitelesnek fogadok el: igaz, "helyzeti előnyük" volt Gotháréknak azzal, hogy még bőven a nevezett időszakon belül készítették a filmet, így a mostanság ezen témában mozgó művek nosztalgiára építő retteneteknél messze többet nyújtanak (vagyis többről van szó, mint pusztán a kordokumentum jellegű, emblematikus tárgyak és egyéb múltidéző effektusok ostoba, kollázsszerű felvonultatásánál). Itt szó sincs geil, egyszersmind sunyi összekacsintósdiról ("Nem is volt, az olyan rossz, mi?").
Súlyos mű, és szerintem a hatvanas évek Magyarországáról többet mond, mint egynéhány törtész monográfiája.
poén
break2 Creative Commons License 2002.09.18 0 0 34
Bocs a kepet elcsesztem es amiatt lett az egesz alahuzva. :-(

Előzmény: break2 (33)
break2 Creative Commons License 2002.09.18 0 0 33
Húsz éve megállt az idő

NSZ • 2002. szeptember 18. • Szerző: Para-Kovács Imre


Gothár Péter felvágja a jubileumi tortát (kép: Népszabadság – Teknős Miklós)

A Megáll az idő jó film, és akkor ezzel letudtam a tiszteletköröket már az elején. Egyébként is felesleges lenne kritikát írni, bár az érdekes lehet, hogy mit jelent ez a mozi azoknak, akiknek, mint hozzászólásukban megemlítették a rendezvényen: összemosódik 1961 és 1981.

Mert rendezvény volt abból az alkalomból, hogy pontosan húsz éve mutatták be Gothár Péter filmjét, és akkor igazságtalan vagyok máris, mert természetesen nemcsak az övé, de helyhiány meg memóriazavar, szokásos mentegetőzés.

A Toldi mozi ideális terep a múltidézésre, említeném csak a székeket vagy az egykor itt székelő Razzia nevű mulatót, ahol annyiszor, de annyiszor.

A vetítés alatt nézem a fejeket, már amennyire látni a relatív sötétben, és erősödik meggyőződésem, miszerint nagyon kevés, de inkább semmi közöm sincs azokhoz, akik nem voltak a rendszerváltás előtt legalább egy kicsit kamaszok, nem hordtak kék iskolaköpenyt, nem kötötték mérgező kék papírba füzeteiket, és nem folytattak vérre menő küzdelmet a nyakra lenövő hajtincseikért. Helyes kis modern kukacok, de miről beszélgessek velük?

A közönség jelentős részén érződik, hogy pontosan ezredszer látja a filmet, snittről snittre ismerik, real time-ban köpik a dialógusokat, újra és újra megvívják privát forradalmukat, vezérük Pierre, zászlójuk fekete.

Gothár Péter elmondása szerint húsz év után először nézi végig józanul a filmjét, és nyilvánvaló arcán a megrendülés. (Ez persze nem az a megrendülés, mintha Koltay Gáborral nézetnénk meg egymás után a Honfoglalást és a Sacra Coronát egy beszögezett ajtajú filmszínházban, ez egy egészen más történet.)

Ül a közönség, és vele szemben a rendező és a dramaturg, valamint egy balszerencsés véletlen folytán Varga Balázs, az Est Média munkatársa, de erről több szó ne essék, szóval ülnek és spontán örülnek egymásnak. Az előttem lévő sorban Beckham-frizurás konzumpunk, mellette egy lány, aki komolyan vette a felhívást, és a 60-as évek modorában öltözött fel, legalábbis, ahogy ő látja innen a 60-as éveket.

Gothár Péter beszél a filmről, ami általában egy rendező halála, de ő kiváló előadó, és könnyedén segíti át moderátor társát az endogén hülyeségből adódó bukkanókon.

Az alkotók egy része üdvözletét küldi, más részük már nem, jeles halottak: Őze Lajos, Pauer Henrik és még sokan mások. Jó ebben a filmben halottnak lenni.

Elég nehéz elképzelni, de 1982-ben, a film bemutatójának évében, még semmi sem utalt rá, hogy azt a rettenetes menynyiségű szart lehúzza egyszer végre valaki, hogy húsz év múlva kedélyesen kuncogunk a kamaszkorunkat tönkretévő borzalmakon. 1982-ben el sem tudtam volna képzelni, hogy valaki majd húsz év múlva megkérdezi: mennyiben volt ez a film nosztalgia, mert neki tulajdonképpen 1961 és 1981 ugyanolyannak tűnik, nem érzékeli a különbséget.

Istenem, milyen jó neki.

Aztán torta és Coca-Cola, beindul a tiltott-tűrt rock and roll, hogy a plakát szerint: buli hajnalig. Ez a része már nem lelkesít, úgyhogy elindulok a kocsiban hagyott kutyához. Az egyik szomszédos kirakatban a Beckham-frizurás és barátja gyürkőznek egy hatalmas jointtal. Őket már nem belülről, kívülről kergetik, ha rohannak az utcán.

A forradalmak beégtek.

Berényi Bandika Creative Commons License 2002.09.18 0 0 32
Bocs: a másik két legjobb- Eldorádó, Sátántangó:))
Előzmény: Berényi Bandika (31)
Berényi Bandika Creative Commons License 2002.09.18 0 0 31
A Megáll az idő az egyik a három legjobb magyar film közül.( A másik kettő:Sátántangó, Werckmeister harmóniák.)Talán nem véletlen, hogy a Moszkva Tér hozzá szereti magát méregetni, feleslegesen: más súlycsoport. Kár, hogy a legújabb magyar filmsikerek csak filmnyelvi és nézettségi mércék alapján ünnepeltek oly annyira, mert közben suttyomban szőnyeg alá van söpörve ezeknek a filmeknek (Moszkva Tér, Macerás ügyek, I love Budapest) a súlytalansága. A Megáll az idő gimnazistái szintén nem sokat filóztak az őket körülvevő legszürkébb kádárizmuson, de abban a filmben elég volt az az egy bizonyos kocsmajelenet Őze Lajossal, hogy az igazi Nagy Testvér(a kifejezés legorwellibb értelmében) a falra legyen festve. És ezzel a Megáll az idő máris jóval több vicces magyar rakenroll-szkeccsnél.
break2 Creative Commons License 2002.09.17 0 0 30
En is szeretem a filmet. Eppen most kellett egy tanoramra osszeirni agnolul a 10 kedvenc filmemet, es mindegyikrol egy paragrafust. Errol, amit elso helyre raktam, ezt sikerult irnom:

1, Megáll az idő (Time Stands Still), Péter Gothár, 1981. Teenage relationships develop in a highschool, in the 60’s Hungary. The film captures the eerie grayness of the Stalinist era and juxtaposes with the energy and angst of youth. Through flashbacks we learn about the protagonist’s tragic past. At the end of the film we get a snapshot of the future, showing how the disillusioned lives go on. The scene where Pierre jumps out of the window of the 100-year-old building could have happened at any school in the country at any year during the last 30 years of the Communism. That sequence haunted me throughout my high school years.

Zozi79 Creative Commons License 2002.09.17 0 0 29
Na, volt valaki tegnap?
Ösztönlény Creative Commons License 2002.09.16 0 0 28
Ami a "hivatalos zenét" illeti, valóban. De volt néhány jó zene a tűréshatáron kívül is. És azért ehhez képest elég nevetséges, hogy ma egy Kispálésaborz számít undergroundnak...
Előzmény: Szőrös (27)
Szőrös Creative Commons License 2002.09.16 0 0 27
egyetértek. Érdekes hogy zenében épp ez a legfelejthetőbb időszak. De lehet, hogy 20 év múlva ezt is másképp fogjuk látni
Előzmény: Ösztönlény (23)
Ösztönlény Creative Commons License 2002.09.16 0 0 26
Ja, én is csak azért írok erről annyit, mert érdekel a téma. Filmet írni 2002-ről. Persze, sokan megpróbálják, de talán kevés sikerrel. A baj szerintem az, hogyha nagyon konkrétak lesznek (Whiszky-s történet, vagy a média geciségei) , akkor hatásvadászattal, túlzott aktualizálással vádolják meg. Ez persze hülyeség, én például szívesen megnéznék egy viszkis filmet.
A másik lehetőség nem ennyire konkrét. Arról kell filmet csinálni, ami a "levegőben van", de amit még senki sem mondott ki. Nos Bódy példáil ezért volt ZSENI.

Előzmény: gyere a papához (24)
Zozi79 Creative Commons License 2002.09.16 0 0 25
"2002-ről eszerint húsz év múlva látunk hiteles filmet?"

Igen. Vagy akkor se. Szvsz a hiteles is szubjektív ebben az értelemben. Lehet, hogy sokak szerint a Megáll az idő sem hiteles. Már nem csodálkoznék rajta. De mindenképpen kell idő - lehet, hogy húsz év is - hogy láthassuk, hogy mi maradt meg belőle, ami jellemzi aztat. A jelen időt szerintem tökéletesen jellemzik a jelen időben készült, de nem korrajznak szánt filmek.

Előzmény: Ösztönlény (12)
gyere a papához Creative Commons License 2002.09.16 0 0 24
Akkor nem értünk egyet egymással. Van ilyen néha. SZVSZ egy ország életében vannak érdekes, izgalmas, kiemelkedő, és kevésbé olyan időszakok is. Mindegyikről lehet filmet csinálni, (ha már ilyen történelmi, társadalmi témájú lesz az), de. Szóval, de... És persze azon is lehet vitázni, hogy melyek ezek a kitüntetett időszakok. De én ezen sem akarok ;-).
Előzmény: Ösztönlény (18)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!