Keresés

Részletes keresés

Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 23
A slambucot nem szokás keverni, legfeljebb rázogatni, és akkor lesz olyan jó kis lepirult az alján - a java:-)
Előzmény: Törölt nick (20)
Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 22
Nem kevered, öreglebbenecsnek is hívják, és minden nevén lebbencstésztával készül (Elvileg. Egyes éttermi verziók, hát - nem jáccanak.)
Off slambucot is főztem, sk. lebbencsből (azt még a tavaszon gyúrtam) míg szabin voltam - de nincs róla kép. Egy csomó kaja elfogyott, mire .... Ilyen szempontból a felszeletelt tarkára tűzdelt tyúkmellről kép igen szép lehetett volna, de mire észbekaptam, nem volt mit fényképezni:-)))
Előzmény: Törölt nick (20)
Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 21
Igazából ez nagyon hasonlít az egyik nagymamám szerinti dödöllére, de leszűrt főtt krumplival (annyi liszt, amennyit felvesz), az egész sütögetődik pirosra, kevergetve-törögetve, és ami a lényeg: hagymás zsíron!
A másik nagymamám szerinti meg gombóc: a tészta ugyanaz, kifőzzük, és hagymás zsírba forgatjuk.

Ami a legszebb: mindkét nagymama szombathelyi volt:-)))

Előzmény: Bóbita2 (7)
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.29 0 0 20
Van valami koze a slambucnak a lebbencshez vagy en mar megint keverek valamit?
Előzmény: Mulan (19)
Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 19

Én alpjában az apósomtól tanultam, és bár Debrecen és vidéke nem igazán dél, azért talán jó lesz:-)
Előzmény: Laczy_ (18)
Laczy_ Creative Commons License 2001.08.29 0 0 18
Délvidékiek! Ha má' beleírtam a címbe valamelyőtök tegye közzé legyen szíves a slambucot!
Mulan Creative Commons License 2001.08.29 0 0 17
Ott mindenféle oké, meg tejital, meg családi reggelit láttam - több olyan polc is van? Igaz viszont, hogy szemben (nemám a teáknál) találtam zöld teát - nem olyan pikkvikk aromásat, hanem zöldteát:-)
Előzmény: Vének Tanácsa TM (16)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2001.08.28 0 0 16
Pedig van. A sajtospult felső polcán, "Gida" fedőnévvel. Minap láttam még belőle.
Előzmény: Mulan (14)
Bóbita2 Creative Commons License 2001.08.28 0 0 15
Szóval akkor ezt a nagyanyám által pehelyzsámiskának nevezett ételt valaki elismeri dödöllének, valaki nem. Szerintem sem az, mert a dödölle minden recepteskönyvben másképpen van befejezve.
További véleményeket várnék: ette-e már valaki ezt az eledelt más néven?
Másrészt pedig az a kérdésem, hogy másutt mit hívnak zsámiskának?
Ne hagyjatok tudatlanságban!
Előzmény: Mulan (14)
Mulan Creative Commons License 2001.08.24 0 0 14
a)Egyik nagymamám dödölléje sem ilyen:-)

b)Angyalbögyörő:-)

Off: a Billában sem kaptam kecsketejet:-(

Előzmény: Vének Tanácsa TM (9)
L. W. Creative Commons License 2001.08.16 0 0 13

Mifelénk ugyanezzel a névvel egy hasonlóan elkövetett krumplitésztát illetnek.
Reszelt krumlihoz annyi liszt, amennyit simán fölvesz (kábé, mintha sztrapacskát művelnél), tojat, kis zúzott fokhagyma, kis bors, forró olajba belecsorgatni, elteríteni laskává, aranyszínűen kivenni, ennyi.
Ugyanezt ugyancsak erre "bandurák"-ként is említik.

Előzmény: Egán Ede (8)
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.09 0 0 12
Sose jottem volna ra! "Becsuletes" nev? Inkabb olyan mint ha ez lenne a nick neve...

Előzmény: Vének Tanácsa TM (11)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2001.08.09 0 0 11
Ez elmondja. Ez olyan. :)

Szóval a pöcsmácsik a krumplinudli becsületes neve...

Előzmény: Törölt nick (10)
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.08 0 0 10
Nem, de ugyis el fogod mondani...
Előzmény: Vének Tanácsa TM (9)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2001.08.08 0 0 9
Hát persze, hogy ez a dödölle!

És a pöcsmácsikot ismeritek?

Előzmény: Bóbita2 (7)
Egán Ede Creative Commons License 2001.08.08 0 0 8
Gondoltam idemásolom a vacsis topikból, mert idevaló:

TÓCSNI

Lapcsánka, más néven. Nyíregyháza környéki tirpák név, gondolom.
Zsiradékban sült tészta.

Hihetetlen sok változata van. Krumplis, káposztás, hagymás, apró töpörtyűs, stb-stb.

Alapja a tojás és a liszt alkotta tészta. Isteni jó. Gyakorlatilag hangulattól függoen
bármi beleteheto reszelt-pépes állapotban. Állaga suru, kissé folyós legyen. Forró
olajba lehet evokanállal beleengedni, magától szétterül, majd kisül.

Ha kisült, lehet tejföllel, reszelt sajttal, de az alkotóelemek függvényében (krumlisat például)
lekvárral is enni. A sós változatához igen nagy mennyiségu sört is el lehet fogyaszani... :))

Fontos: az alkotóelemek lehetnek nyersek és pároltak is!

Ede

Bóbita2 Creative Commons License 2001.08.07 0 0 7
Kíváncsi lennék, hogy a zsámiska másutt micsoda.

Nagymamám nevezett egy ételt pehelyzsámiskának; ezt az ételt én nagyon szeretem. A neve sajnos egyáltalán nem szalonképes, azóta is keresem, hogy hogy hívhatják normálisan. Volt már egy gyanúm, hogy esetleg másutt szuszogónak nevezik, de ez sem az igazi.
Amire rájöttem, hogy a dödöllének a változata, mindenesetre a recept úgy indul, mint a dödölle.

Receptje:
Pehelyzsámiska / szuszogó / túrós tejfölös dödölle
1. A dödölle kezdő sorai: krumplit felkockázva fel kell tenni főni enyhén sós vízben, amikor megfőtt, lisztet (asszem simát) kell a levébe önteni, és krumplitörővel összetörni illetve összekavarni, és a tűzön még egy kicsit hagyni, hogy rotyogjon. A lényeg, hogy egy ragadós massza alakuljon ki.
2. Utána ebből a masszából kisebb darabokat kell sima olajban vagy zsírban kisütni - néha megforgatni, kisebb darabokra szedve - a lényeg, hogy jó sok felszín kapjon aranysárga kérget (ez a legfinomabb része). Ha megvan, ebből tálra kell szedni, és kell rá halmozni túrót, tejfölt, és "sült vajat", ami kisütött tejföl álnéven (mehet rá - mintha túrós csusza lenne - kis sült szalonna is).
Én a magam részéről a túrót minimalizálni szoktam (nem szeretem), de a többi valami nagyon finom.
Nem túl fogyókúrás, és alaposan be lehet lakni vele.

Ráismer-e valaki erre a receptre?

Előzmény: Laczy_ (-)
Csupka Creative Commons License 2001.07.27 0 0 6
Bocs: és=én
Előzmény: Csupka (5)
Csupka Creative Commons License 2001.07.27 0 0 5
Paronyika, zsámiska, bobájka, lapcsánka, sztrapacska (a macsánkát és a tót nagymamám által annak a málna/szamóca gyüszméknek ismerem, amiből isteni szörpikét lehet főzni.)
Előzmény: Laczy_ (2)
jedilovag Creative Commons License 2001.07.25 0 0 4
Előzmény: Laczy_ (3)
Laczy_ Creative Commons License 2001.07.25 0 0 3
OK, írd le a recipéjét! ;-)
Előzmény: jedilovag (1)
Laczy_ Creative Commons License 2001.07.25 0 0 2

Szerb20tok, Kasztaltársak!

Remélem, amíg eszteteta recipét pötyöggetem valakinek sikerül kinulláznia a nyitó hozzászólásomat.
Hát addig is uccu:

Tehát a macsánka. A paprikás krumpli palóc változata, ami nem is tér el nagyon sokban a "serpenyős burgonya" nevű éttermi csodától, csak mint a slambuc vagy az öhöm egymástól éppúgy, mint a "pásztortarhonya" nevű képződménytől.
A macsánka éppúgy pásztorétel, mint a már emlegetett másik kettő, csak nem ott délen, hanem itt északon. Ebből adódik sokminden. Egyebek közt, hogy szabad tűzön bográcsban készül. Meg, hogy a hozzávalók ritkán tartoznak a "friss" kategóriába, bár nyáron zöld paprika és paradics könnyen beletéved.

Egybe bátorkodom fogalmazni az eredetit az én verziómmal, válogassátok ki (nem lesz nehéz, segítek)!

A részletek:

A juhász rak egy diszkrét kis tüzet, én valamivel nagyobbat, hogy ne legyen rá gond, amíg az alapot a gáztűzhelyen elkészítem.
Köbö 1/4 kögö házi füstölt szalonnát és hagymát kockázunk úgy félcentisre (a hagyma lehet valamivel kisebb).
A szalonnát kisütjük, nem kell sietősen, ám annál alaposabban.
A juhász az őröletlen köményből saccra szór bele egy kicsit (mondjuk vagy egy gyerekmaréknyit), hogy szétpattogjon a forró zsírban.
Beletesszük a hagymát, és türelmesen, kavargatva lekvárállagúra zsibbasztjuk, közben egy szalmaszínt igexünk vele elérni. Én egy nagyobbacska vagy két kisebb gerezd fokhagymát is vágok bele, majd a púpos teáskanál őrölt köményt is hozzáadom.
Ha a juhász nem csak palóc, de tót is, akkor 8..10 szem borókabogyót is dob bele (én mindenképp).
< faqltatív >
Egy arasz kolbász is belekarikázunk, ha épp van.
Én egy stmpedli konyakot is szoktam belelöttyinteni.
< /faqltatív >
Az eddigiek közben volt idő előkészíteni a 2 kiló kolompért, krumplit, burgonyát, pityókát (ki miből szereti). Nos, ekkor a jó forró alapba belerakjuk a fennemlített hozzávalót (én karikázni szoktam, de errefelé inkább kockázzák), és alaposan keverjük az immár feltuningolt tűzön.
Miután a holmi kissé megkérgesedett a zsizsában, elzárom a gázt, és kitrappolok a bográccsal - + persze a benelevőkkel - a ház elé, s felakasztom a neki rendelt horogra.
< faqltatív >
Manapság általában fűszerpaprikát is keverünk bele úgy két teáskanálnyit.
Nyáriodőben a faqltatív bogyók ekkor kerülnek bele.
< /faqltatív >
Felöntjük vagy 1..1,5 lityi vízzel (van, aki mégjobban felönti), majd ízlés szerint sózzuk (ez nálam 3tk).
Amikor a krunpli megfőtt késznek tekinthetjük, de flancolósabb juhász esetleg megsápasztja 1 dölö juhtejszínnel (engem azzal ki le7 űzni a világból).

10teletval jó étvágyat kíván:

Laczy

jedilovag Creative Commons License 2001.07.25 0 0 1
A táj ételek közül nekem a masaman curry nagyon bejön!
;-P
Előzmény: Laczy_ (-)
jedilovag Creative Commons License 2001.07.25 0 0 0
Böff & a nulla!
Laczy_ Creative Commons License 2001.07.25 0 0 topiknyitó

Üdv mindenkinek!

Amint azt már itt említeni bátorkodtam, régóta tervezem ennek a topiknak a megnyitását. Mi több, megigértem a címadók előbbikének a reciensét is, de azzal még mindenképp megvrom a nullázást, és majd aztán (nem is bizti, hogy ma) írom le.
Amiket elsősorban kérek, hogy itt terjeszteni szíveskedjetek:
Nagyontáj ételek, egészen közönséges ételek nagyontáj verziói, és mindezek egyéni alverziói. Azazhogy ezek receptjei.
Kérem továbbá, hogy a második kategóriába esőknek mind a legelterjedtebb nevé, mind a tájnevét (ha van olyan, akkor az úriasított [plö "serpenyős burgonya"]) nevét is megadni szíveskedjetek.

Köszönettel:

Laczy

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!