Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2022.11.12 0 0 2691

Van valakinek Dud Negru fajtája? Zárójelben ott van mellette hogy Morus Nigra. Ez akkor az a nagyon finom, de kissé savanykás fajta?

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.10.12 0 0 2690

Kedves Kerteszranger!

A képen szereplő Morus sajnos, az alba nigrobacca változata, ennek az érett termése csak lilás színű nyomot hagy a kezünkön. A nigra érett termése vérvörös színű lével bír. A nigra szaporítására legegyszerűbb megoldás a kétéves alba alanyra való tavaszi oltás, igaz az "összeforradás" az alany és a nemes között kissé vontatott, két évig is eltart, eközben kötözgetni és viaszolni sem árt a találkozási helyet. Korábbi hozzászólásokban bővebben találkozhatunk ezzel a témával pl. a 2627, 2642, 2647 stb.

Előzmény: kerteszranger (2689)
kerteszranger Creative Commons License 2022.10.11 0 0 2689

Kedves Körtvélyesi!

Köszönöm a segítséget és a linket! Néztem több helyen is eladó M. nigra mag hirdetést és elég nagy a szórás árban és a magok számában is. A képekről meg ne is beszéljünk. Egyébként alanynak szeretném és ráoltanék ugyanúgy nigra-t, hogy hamarabb teremjen. A kertem talaja laza, barna homok és csak 4 m-en kezdődik az agyag, ezért úgy gondolom jól ellenne egy védett helyen. Sajnos a talajvízszint lement 3,5 m-re az elmúlt 2 évben, ami megviselte a fáimat. Erre egyébként sok fehér termésű M. alba van. A szomszédomban is volt egy, több mint 100 éves, közel 15 m magas matuzsálem, de a tulaj kivágta tüzifának...

Csatolok egy képet, amit még régebben mentettem le a netről, de nem tudom eldönteni, hogy nigra-e.

Előzmény: Körtvélyesi (2688)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.10.09 0 1 2688

Kedves Kerteszranger!

Innen már vásároltam M. nigra magokat: https://www.ebay.com/str/seednative  Vásárlás előtt az alanti képet is mellékeltem, ahol a jobb oldalon szereplő magokat kértem. Nagyon kevés eladó és vásárló van tisztába a M. nigra és a M. alba fekete termésű változata közötti különbséggel. A nigra magja szintén igényli a hideghatást, tehát 2–3 hónapra hűtőszekrény. A magok csíraképessége általában gyenge (2–4%), kivéve egy török ebay-s eladó termékét, ahol ez az érték elérte a 30%-ot. De őt most nem látom az adott oldalon...E-mailben bővebben válaszolhatok...  

Előzmény: kerteszranger (2687)
kerteszranger Creative Commons License 2022.10.09 0 0 2687

Tisztelt Fórumozók! Érdeklődni szeretnék, hogy nem lenne-e valakinek Morus nigra magonca vagy esetleg mag eladó? Hajdú-Biharban lakom, és tudok is sok eperfát, de mind M. alba. A faiskolákban nem igazán van és ha van is, akkor az ált. fekete termésű M. alba. Előre is köszönöm a segítséget!

Amita13 Creative Commons License 2022.08.09 0 0 2686

Akkor strapabíróbbak, mint gondoltam. 

Előzmény: CSIxy (2685)
CSIxy Creative Commons License 2022.08.08 0 0 2685

November még messze van. Régebben oltottam csüngő eperfát alvóra. Sok kihajtott belőle, ezek télen lefagytak, de az alsó szem beért mindig és tavasszal az alsó túlélt szem kihajtott.

Előzmény: Amita13 (2684)
Amita13 Creative Commons License 2022.08.08 0 0 2684

Az ilyen hajtással mi lesz télen? Nem túl késői a kihajtás ahhoz, hogy beérjen, mire jön a hideg? (Nem értek ennyire a faeperhez, nem is merném az oltást megpróbálni, mert nagyon problémásnak tűnik).

Előzmény: CSIxy (2683)
CSIxy Creative Commons License 2022.08.07 0 0 2683

Na ez a m. nigra most már sikerült oltásnak igérkezik. Most veszem észre az első kép alapján, hogy talán a félfás zöld csap felső rügye is fakad. Nem kell ennek réz, csupán a vessző alsó része kezd beérni.

Előzmény: CSIxy (2682)
CSIxy Creative Commons License 2022.08.04 0 0 2682

Talán egy Morus Nigra bekapta a legyet. Megtámogassam cuproxattal?

Sándor111 Creative Commons License 2022.06.29 -1 0 2681

Az nem Illinois. Sajnos elkeverték a faiskolában vagy a forgalmazónál.

Előzmény: diospyros (2679)
Barret02 Creative Commons License 2022.06.26 0 0 2680

Nem gondolom,hogy meg fog változni a színe.

Előzmény: diospyros (2679)
diospyros Creative Commons License 2022.06.26 0 0 2679

nekem most termett először az Illinois everbearing,

de fehér lett a termése... :(

lehet még vörös? :)

a Blutbirne Cocomerina körtével jártam így, h az első termése zöld lett

(beéretten), de köv. évtől már piros :)

Előzmény: Barret02 (2669)
55judit Creative Commons License 2022.06.17 0 0 2678

Van egy Morus Alba Eldorádó eperfám ami a bejövő gázvezetékre lett ültetve.  Erről szemeztem a benti Szicíliaiba, ami második éve terem. Ezért megszüntetem a kinti fát. Nem tudom mikortól lehet az ágakat oltáshoz felhasználni, de ha gyümölcs érés után már lehet szedni vesszőket, akkor Balatonvilágosról  vihet aki szeretne. Nem postázok. 

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.06.16 0 0 2677

Kedves CSxy!

Gratulálok az oltványhoz! Sok múlik az alany állapotán, a kellően gyökeresek, ceruza vastagságúak adnak jó eredményt. Nálam most kezdenek zsendülni a termések, de a múlt héten már volt érett is. Az oltványok 2.–3. évben teremnek, ha napsütötte helyre kerülnek, árnyékos helyen ne várjunk termést... 

Az angol "Morus nigra-bőség" egy sima átverésből eredeztethető:

" Az első, „újonnan felfedezett” savanyú eper(szeder)fákat I. Erzsébet telepíttette a Buckingham Palota kertjébe. Ez a gyümölcsfa korábban, a Római Birodalom idején már meghonosodott, gyümölcséért, leveléért (száj-, torok- és tüdőbetegségek kezelése) és gyökerének kérgéért (galandféreg ellen) termesztették a Brit-szigeteken. A birodalom bukása után – valószínűleg egy középkori mini jégkorszakot követően – e növény kiveszett innen . A királynő azzal a szándékkal ültettette ezt az eperfafajt, hogy az Angliába menekült hugenották az angliai selyemipar alapját lerakják. Az uralkodónőt követően I. Jakab (Stuart) még inkább szeretett volna borsot törni az olasz- és francia selyemmonopólium orra alá – 1607-ben több tízezer egyedet számláló savanyúszederfa-ültetvényt hozott létre. Kisvártatva azonban kiderült, a savanyú eperfa bőrszerű, durva, szőrös levelét a selyemhernyók nem tekintik táplálékuk forrásának. Félreértésből vagy egy félrevezető „jóvoltából”, a Kínából származó Morus alba helyett a délnyugat-ázsiai eredetű, az ókorban, a Bibliában ismert Morus nigrat telepítettek." 

Ez az idézett egy írásomból származik. Azóta kiderült: a M. nigra levelét ímmel-ámmal megeszik a selyemhernyók és a gubóból nyert selyem durva, rövid szálú. Ez a kevésbé minőséges selyem népszerű volt Szicíliában, így a múlt században is a selyemhernyókat nigraval táplálták.  

Előzmény: CSIxy (2675)
Amita13 Creative Commons License 2022.06.14 0 0 2676

Tényleg, már akartam írni, mert nemrég olvastam, hogy neked a nigra a kedvenced. Monty Don (ő az egyik legelismertebb kertész az angoloknál, itthon a Kertész kertje műsor vezetőjeként látható) írta a könyvében, hogy Angliában nagyon sok van, mert anno a király rossz fákat rendelt a hernyóinak, ezerszám. :) Szóval a nigra max itthon ritkaság. Mondjuk ez lehet nem boldogít, de legalább megnyugtató, hogy Európában azért van "tisztavérű" nigra, nem is kevés.

Előzmény: CSIxy (2675)
CSIxy Creative Commons License 2022.06.14 0 0 2675

1 sikerült a 19 nigra oltásból.  Ez az egy egy fgehér eperfa gyökérdarabjába lett téve.

Barret02 Creative Commons License 2022.06.13 0 0 2674

Legnagyobb fám termése! Második éve terem.Neki jó a földje,már vagy 4 méter magas!

5 kisfám van,magról keltek.Eddig mindegyiken fehér a termés,nem is bánom :) 

Amita13 Creative Commons License 2022.06.12 0 0 2673

Sziasztok! Volt itt régebben szó magonc fákról. Én anno kertészetből vettem kettőt (azt, hogy magonc, átvételkor tapasztaltam, persze az ára gyanús lehetett volna). A fák azért aránylag hamar teremni kezdtek, most ötödik évesek. A nagyobb tavaly már hozott jó sok virágot, sajnos döntően hímvirágokat, egy pár termővel. Idén ugyanígy. A kisebb idén gondolta, hogy termőre fordul és hála az égnek, csak termő nővirágai vannak, legalábbis rengeteg termés lett rajta, hímvirágot nem láttam. 

Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban.

1. Úgy olvastam itt régebben, hogy a hímvirágú fának is változhat a hím-nő virágok aránya, vagyis hozhat később több termést. Ha két évben egymás után nem nagyon változott az arány, várjak még? Vagy ez már ilyen?

2. A kisebb szépen termő fa jóval a nagy után hozta a virágait. Így a nagyon már nem voltak élő hímvirágok. Létezik, hogy öntermékeny lenne a kisebb? A közelben máshol nincs eperfa, így vagy még kapott pollent a nagytól, vagy nem tudom. 

Ha valaki járatos a magoncok lelkivilágában és tudja a választ, megköszönöm. :) 

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.06.08 0 0 2672

Kedves Menta?!

Biztatónak mutatkozik az oltvány a Diospyros virginiana mellett, gratulálok! Egy dolgot nem szabad elsietni – a kötözést túl korán, végérvényesen leszedni – az összeforradás vontatott, csak ősszel avagy tavasszal ajánlatos a kötözéstől megválni és még ezután is ajánlatos oltóviasszal kenegetni az oltás helyét.

Előzmény: Menta? (2668)
Barret02 Creative Commons License 2022.06.07 0 0 2671

Jó nekem a fehér is,nem válogatok...Csak sok legyen! Sajnos a föld minősége a téglaporral vetekszik. 10 év múlva megnőnek :D

Előzmény: CBNora (2670)
CBNora Creative Commons License 2022.06.07 0 0 2670

Igen. Nálam egy fehér gyümölcsű fa magonca termett lilát.

Előzmény: Barret02 (2669)
Barret02 Creative Commons License 2022.06.06 0 0 2669

Szomszédban van egy fa.Lila.Nálam több mag kikelt,felneveltem őket. Két kicsi fa idén már termett néhány szem FEHÉR "szedret" ez normális?

Menta? Creative Commons License 2022.05.30 0 0 2668

Albara nigra párosítás ,üveghazból kirakva.

CSIxy Creative Commons License 2022.05.22 0 0 2667

Én is itt tartok. Már korábban is tapasztaltam, hogy a boldogasszonykor oltott morus alba oltások iszonyatosan későn indultak be, onanntól viszont gőzerővel haladtak. Ebben reménykedem most is. Ez az egy gyökéroltás viszont a melegházbnan beindult. Van még 4 hasonló melegházi gyökéroltásom és két kinti csonkba négy-négy csap héj alá és két frissen ültetett 3cm átmérőjű morus alba csemetébed is tettem 3-3 csapot így-úgy-amúgy.  A kinti csapokat lekentem biocerával. Még kivárok. A mamafa már hajt gőzerővel, ahogy a fotón látszik.

Előzmény: fehérkutya (2666)
fehérkutya Creative Commons License 2022.05.20 0 0 2666

én itt bent házban oltottam még februárban hajtatott alanyba. Már kiraktam őket. Ami érdekes, hogy oltóvessző nem száradt el, de nem is indult meg. Még bizakodok.

Előzmény: CSIxy (2665)
CSIxy Creative Commons License 2022.05.17 0 0 2665

Két rügyecske. :)

Előzmény: CSIxy (2664)
CSIxy Creative Commons License 2022.05.16 0 0 2664

Eddig nem moccantak az oltások. Ma végre az egyik gyökéroltás a melegházban megmozdult. Az, amelyiktől nem reméltem túl sokat, mert rügy szinte nem is volt rajta. Ez volt az elágazós része a vesszőnek. Egy pótrügy robbant be! Olyant mit egy kis 2mm átmérőjű zöld golyó alakú gyógycukorka kiálló fele. Most van boldogság ! Már van valami remény. :)

Körtvélyesi Creative Commons License 2022.03.26 0 0 2663

Kedves CSIxy!

A Fagél és a Biocera egyaránt jó a nemes "szigetelésére". Kb. 3 hete oltottam kézben almát, kajszit most mozgolódnak a fűtetlen, déli fekvésű szobában.

Előzmény: CSIxy (2659)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.03.26 0 0 2662

Kedves Fehérkutya!

A naspolyát legjobb galagonyára oltani, legalább is ez a tapasztalatom. A vadkörte és birs alany nem ad hosszabb életű fát. A nigra epret április közepén oltom, most szedem az oltóvesszőt a csapokhoz. Ha lesz házi berkenye termés küldök magot, annál is inkább, mert a termések java részéből pálinkát készítek, tehát le kell hajolni minden gyümölcsért...A környékben található 12 db 40–50 éves házi berkenye fa, az őzek és jómagam szemezgetünk a termésékből.  

Előzmény: fehérkutya (2660)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!