Keresés

Részletes keresés

Attosz Creative Commons License 2001.02.01 0 0 81
Bocsi, de itt CD-rom meghajtóról beszélünk, nem audio CD lejátszóról.

Természetesen, a Hi-Fi-dben, ami értelemszerűen 1x-es sebességű, abban egyszerű, kétkivezetéses DC motor van. Csúnya is lenne, ha nem tűnt volna fel számomra, annyi készülék javítása után és még csúnyább lenne, ha a fordulatszám stabilizálási eljárásokat könyvből kellene kiolvasnom.

De a sokszoros sebességű CD-ROM meghajtókban, CD írókban AC szinkronmotor van. Szedd szét, nézd meg. Egy panelon vannak kis tekercsek körben, ez az állórész és ezt veszi körül egy lapos "kupak", aminek a belső oldalában gyűrű alakú permanens mágnes van, ez a forgórész és kommutátor a környéken sehol... (El sem férne...) Ez sajnos egy szinkronmotor materiális manifesztálódása...

Előzmény: SPafi (80)
SPafi Creative Commons License 2001.01.31 0 0 80
Ha viccnek is tünik:

DC kommutátoros.
Ha esetleg azt nem értenéd, hogy akkor hogy biztositják a pontos fordulatszámot, akkor olvasd el Claus Biaesch-Wiebke CD lemezjátszó, és digitális magnó c. könyvét (133. o. CLV-servo).

Előzmény: Attosz (76)
Attosz Creative Commons License 2001.01.31 0 0 79
Egy szinkronmotornál, ha beáll a kívánt fordulatszám, akkor már csak a súrlódási, légellenállási veszteséget kell pótolni egy kis energiával (árammal), de kisebb fordulaton nyilván kevesebb a veszteség is.

Szerintem kisebb az igénybevétel, de mivel egyéb tényezők is számításba jönnek, nem arányosan kisebb, hanem csak "kevesebbel". (Ez jó "szakkifejezés" volt, de pontosan nem tudom mennyivel.)

Előzmény: drotmalac (78)
drotmalac Creative Commons License 2001.01.31 0 0 78
Attosz

Szóval én azt a következtetést vonom le azokból amit leírtál hogy a drive sebessége hogy úgy mondjam "lefele kompatíbilis" (jó,tudom hogy ezt nem így mondják) vagyishogy mondjuk ha egy CD olvasó motorja képes 48-szorosan dolgozni, akkor valszeg még könnyebben tud kisebb sebességen mozogni, tehát nemhogy káros a kisebb sebesség, hanem még jót is tesz.Igy van?

p.s. ne röhögj hangosan ha marhaságot mondtam mivelhogy abszolúté nem vagyok benne ebbe az elektronika-műszaki dolgokban.

Előzmény: Attosz (77)
Attosz Creative Commons License 2001.01.31 0 0 77
Aproposz, én egyáltalán nem mondanám, hogy nincs hozzá közöd, szívesen válaszolok, meg aztán ez Vics Eszter belső szerveinek anatómiájával is kapcsolatos, szívük hasonlóképpen "dobog"...
Előzmény: SPafi (75)
Attosz Creative Commons License 2001.01.31 0 0 76
Utólag én is észrevettem, hogy CD helyett CD meghajtót kellett volna írni, de minek javítottam volna ki, úgyis mindenki érti, miről van szó.

Vagy úgyérted, hogy nem is szinkronmotor? Akkor milyen? Aszinkron, csúszógyűrűs, DC kommutátoros, netán AC kommutátoros? Kissé durva lenne, sőt vicc kategória.

Előzmény: SPafi (75)
SPafi Creative Commons License 2001.01.31 0 0 75
Bocsi Attosz, tudom hogy semmi közöm hozzá és nem is tartozik ide, de hol láttál te szinkronmotort CD-ben?
Előzmény: Attosz (69)
szenyor Lopez Creative Commons License 2001.01.22 0 0 74
jt68,

köszi, megpróbálom.

Lopez

Előzmény: jt68 (72)
McJames Creative Commons License 2001.01.22 0 0 73
Kösz, ez nekem hiányzó info volt (a leírás számomra érthető...). :)) Én valami másra gondoltam, de hát ebben nem vagyok otthon.
Előzmény: Attosz (69)
jt68 Creative Commons License 2001.01.22 0 0 72
Szenyor lopez
Próbáld ki a drivespeed2000 progival is. Nekem ez sokkal jobban bevált, mint a cdbremse.
( a www.cdgrab.hu portálról leszedhető). A cd lassitó nélkül a 'delta' nevü világmárka a cd-k 80% át nem tudná olvasni:)
drotmalac Creative Commons License 2001.01.21 0 0 70
Most ezt magyarul, Attosz :) :

Szóval jó a Cd fékező (CD Fake :).

Előzmény: Attosz (69)
Attosz Creative Commons License 2001.01.21 0 0 69
Gondolom attól függ a driver motorja hosszabb távon bírja-e a vélhetően alacsonyabb feszültséget, ill., hogy a vezérlő ezt mennyire hosszú távon tudja biztosítani.

Az audio lejátszás példáján kívűl még hozzátenném, hogy a CD, HDD, videomagnófej s.t.b. motorok egyrészt Direct Drive megoldásúak vagyis a motor tengelye azonos a lemez (videofejdob) tengelyével, másrészt ezek váltakozóáramú szinkronmotorok, amelyek fordulatszáma frekvenciafüggő, tehát nem feszültségváltoztatással szabályozzák. Az egyen tápfeszültségből háromfázisú váltakozóáram lesz, abból pedig forgó mágneses mező, amit a forgórész (ami lényegében egy permanens mágnes) hűen követ, így p.l. ha a szervo áramkör lassításra ad utasítást, azt is gyorsan követni tudja, nem kell megvárni, míg "magától" lassul le. Persze így a fékezéshez/lassításhoz is áram szükséges.

Az alacsonyabb fordulatszám inkább kisebb igénybevételt jelent a motornak és az elektronikának. Amellett feltételezzük, hogy a lézerfej vezérlése visszaszabályozza a lemezre jutó lézer intenzitást, ahogyan az elő van írva, mert egyébként károsodhatna a lemez, főleg az írható CD.

Előzmény: McJames (50)
tüzes fal Creative Commons License 2001.01.21 0 0 68
Szerintem nem nagy dolog a bios frissités...
Csak ésszel kel nekiállni.
igaz rontottam már én is el, de sikerült megcsináltatni. :)Viszont azt kivéve, mindig sikerült.
McJames Creative Commons License 2001.01.18 0 0 67
BIOS-frissítés tényleg nem nagy kunszt, csak közben áramszünet ne legyen... :))
A cserét jó, ha kerüli az "emberfia". Láttam már repedt alaplapot, amiből kombináltfogóval szedték ki a BIOS-t.
Előzmény: drotmalac (66)
drotmalac Creative Commons License 2001.01.18 0 0 66
McJames

Kosz a tippet.Miveholgy nincs mas problema a geppel inkabb nem fogok bele ingovanyos dolgokba .Persze nem olyan nagy dolog a Bios csere de valahogy konzervativ vagyok gepkozelben, vagyis az a velemenyem hogy ami jol megy (az legkesobb 3 nap mulva elbaszodik) azt ugy kell hagyni.

Mondjuk az mar kifejezetten idegesito hogy pl. egy program/jatek installalaskor kiirja hogy pl. a D meghajton levo ures hely 2525 Mb holott van meg kilenc giga szabad .

Előzmény: McJames (64)
szenyor Lopez Creative Commons License 2001.01.18 0 0 65
mmimr

Próbáltam, de a csúszka inaktív, amivel a sebességet lehet állítani. Szóval nem hajlandó vezérelni.

Lopez

Előzmény: mmimr (61)
McJames Creative Commons License 2001.01.18 0 0 64
A HDD-k területének kiszámításakor némely gyártó az 1024 helyett 1000-rel számol. Apró marketing fogás, így nagyobb területet tudnak ráírni a cuccra. A Win - ha jól emlékszem - bizonyos területet rendszer célokra tart fent, amelyet az átlag felhasználó elvileg úgy sem érhet el, ezért nem is jelzi (és a terület kiszámításánál 1024-gyel számol).
A BIOS-t pedig, amelyik nem ismeri fel a HDD teljes területét, nos azt, ha lehet, frissíteni kellene. Gyakorlati tanács: ha a szóban forgó eltérés nem zavar, és más problémád nincs a fentieken kívül a géppel, akkor inkább hagyd úgy, ahogy van.
Ha mégis cserélni szeretnéd, és még nem csináltál ilyet, előtte javaslom az alábbiak elolvasását: BIOS-frissítés
Előzmény: drotmalac (56)
drotmalac Creative Commons License 2001.01.18 0 0 63
Tüzes

Az lehet hogy van egy kis girnyó virus mer nem nagyon törődöm velük, konkrétan egyáltalán.

tüzes fal Creative Commons License 2001.01.18 0 0 62
mmimr Creative Commons License 2001.01.17 0 0 61
szenyor Lopez!

Az én Hitachi DVD-ROM GD-5000-et tökéletesen vezérli.
Ha még nem próbáltad, próbáld ki.

Üdv:mmimr

Előzmény: szenyor Lopez (54)
mmimr Creative Commons License 2001.01.17 0 0 60
drotmalac!

DMA,UDMA topic(om)!

Én nálam soha nem kevert össze semmit a UDMA!
Kicsit gyorsít a WIN-en.

Üdv:mmimr

tüzes fal Creative Commons License 2001.01.17 0 0 59
Drótmalac:
Én ugyanezt megcsináltam az udma33 alaplap+vincsivel és tényleg gyorsabb lett.
Örültem is neki.
Sajnos azonban legközelebbi inditáskor, azok a könyvtárak amit használtam a beállitás után, megsérültek, kriksz-kraxok maradtak csak benne.
Amikor beállitottam akkor szólt a win hogy gondok lehetnek, de gondoltam nem foglalkozok vele.
Nem lehet ugye mindent készpénznek venni amit a windos mond.
Amugy nincs valamilyen vírus a gépeden hogy mindig hibát talál a scandisk.
Particiós virus vagy ilyesmi...
drotmalac Creative Commons License 2001.01.17 0 0 58
Kösz. S ha bejelölöm akkor egyből felgyorsul a lemeztevékenység ezerrel vagy csak kozmetika ? :)))

Egyébként az alaplap UDMA 33-at ír támogat csak (ha jól emlékszem) ezzel szemben a vinyó udma 100.

Előzmény: safi (57)
safi Creative Commons License 2001.01.17 0 0 57
Az UDMA-t a vezérlöpult->rendszer->eszközkezelö->lemezmeghajtó->generic ide dis type akármennyi-nek a tulajdoságai alatt a beállítások alatt tudod megnezni ill. beállítani.
Előzmény: drotmalac (56)
drotmalac Creative Commons License 2001.01.17 0 0 56
Ha már úgyis vincsikről szól ez a topic (néha-néha), akkor hadd kérdezzek valamit.
Mér van az hogy a rohatt Scandisk(win) az ellenőrzések 70%-ban hibát kap azzal a szöveggel hogy blabla hiba történt aminek következtében a rendszer valószínüleg nem mutatja helyesen a vinyón levő üres hely méretét.És tényleg nem.A régi vinyómon mindig lecsípett néhány tíz megát, az újan már nem veszem észre e kis változásokat de tény hogy hibát kap.Miért?
Nem fontos de fúrja az oldalam.
Ja Bios még LBA-n is csak 2GB-ot ismer fel.Szerencsére az Auto megkapja az egészet.

Más: hogy lehet megnézni hogy a Win98-ban be van-e jelölve az UDMA?
Ha jól tudom a win alaphelyzetben nem engedélyezi (de lehet hogy csak én vagyok überláma).

McJames Creative Commons License 2001.01.17 0 0 55
Készséggel elimerem, hogy ehhez nem értek, azért is mondtam, hogy utánanézek. :))
Előzmény: mr_ricsi (53)
szenyor Lopez Creative Commons License 2001.01.17 0 0 54
Én is szívesen használnék a CD Bremse-hez hasonló CD fékező progit, de nekem egy Pioneer 10/40x DVD-m van és azzal a Bremse nem tud mit kezdeni.
Ismer valaki DVD-re való fékezőt?

Lopez

mr_ricsi Creative Commons License 2001.01.17 0 0 53
McJames:
"a driver motorja hosszabb távon bírja-e a vélhetően alacsonyabb feszültséget, ill., hogy a vezérlő ezt mennyire hosszú távon tudja biztosítani."

Amit írtál, butaság (valószínűleg nem gondoltad végig), ugyanis az audiocd-ket minden meghajtó 1x-es sebességgel pörgeti, és senki sem mondta eddig, hogy tartósan nem szabad zenét hallgatni.

A cdmeghajtók firmware-ében többféle sebesség is megtalálható gyárilag (pl. a Toshibámnál 1x, 14x, 34x), és az a cd-fék program, amit használok, csak ezek közül enged választani.

Cachemem progi:
Miután feltettem, egyetlen CD-t sem tudtam megírni, egy csomó lemezt elszúrt (Buffer underrun). Ezen az uninstall sem segített, csak a Windows teljes újratelepítése.
Ebből -gondolom- kiderült, hogy én sem ajánlom.

Előzmény: McJames (50)
mr_ricsi Creative Commons License 2001.01.17 0 0 52
Drotmalac:
A Toshiba dettó ugyanez: 3-4 órányi MP3 hallgatás után forró a lemez.
Előzmény: drotmalac (41)
tüzes fal Creative Commons License 2001.01.17 0 0 51
Drótmalac:
Szerintem megnöveli, mivel nem melegszik annyira
a proci.
Nekem az ilyen cachemanek nem jöttek be, fagyogatott a gép terhelésnél...
Netizen:
A biosé?
2000 7 havi bios upgrade van a be6-os lapon,
nem tudná a be6?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!