Ez itt egy kínzókamra egy olyan számára, aki minden nap eltervezi, hogy :
-de holnaptol kezdve figyelek ám arra mit eszek, mert már lassan elviselhetetlen a sok fölösleges kilók száma! /és közben még ezt eldönti, behabzsol még egy adag tiramisut./
Egy barátnöm meglepett egy hütöszekrénymágnessel, amin ez áll:
A fogyókúrámat mindég ugyan azon a napon kezdem. HOLNAP :))
Karácsony a nagyvilágban 2
Karácsonyi étkek és szokások a nagyvilágban
Európában, az amerikai és ausztrál kontinensen is a karácsony a legszentebb, legmeghittebb ünnep. Az ajándékozási és az étkezési szokások azonban országról országra különbözőek.
Franciaországban december 24-én érkezik a Mikulás, akkor kell a csizmát az ablakba tenni. Itt egyébként egyáltalán nem vallásos jellegű az ünnep, 24-e munkanap. Este vagy otthon eszik a család vagy étterembe megy, ahol sokan táncra is perdülnek. A tulajdonképpeni ünnep 25-e, amikor az ott is csemegének számító libamájat fogyasztják. A franciák híres karácsonyi süteménye a buche de noel, amit mi egyszerűen csokoládés fatörzsnek ismerünk.
Buche de Noel Hozzávalók 12 szelethez: A tésztához: 6 evőkanál cukor, 6 tojás, 3 evőkanál kakaó, 6 evőkanál rétesliszt, 3 evőkanál rum, késhegynyi szódabikarbóna A krémhez: 15 dkg cukor, 3 tojás, 3 evőkanál kakaó, reszelt narancshéj, 20 dkg vaj Elkészítés: 1. A cukrot a tojássárgájával és a szódabikarbónával habosra keverjük, majd beledolgozzuk a kakaót, a lisztet, végül óvatosan belevegyítjük a kemény habbá vert tojásfehérjét is. 2. A masszát akkora, sütőpapírral kibélelt sütőlemezre öntjük, hogy ujjnyi vastag tésztát kapjunk. Kb. 10 perc alatt megsütjük. Tiszta ruhára borítjuk, a papírt lehúzzuk róla és rummal meglocsoljuk. A ruha segítségével többször ki-be tekerjük. Felcsavarva hagyjuk kihűlni. 3. A krémhez a cukrot a tojással és a kakaóval habosra verjük, narancshéjjal ízesítjük, majd gőz fölött sűrű krémmé keverjük. Langyosra hűtjük és kikeverjük a puha vajjal. 4. A szétnyitott piskótatekercset megkenjük a krém felével, összetekerjük, majd kívül is bevonjuk a kakaókrémmel. A krémet villával berovátkoljuk, hogy fakérget kapjunk. Szeletelés előtt legalább 8 órára hűtőszekrénybe helyezzük.
Skandináviában akár 38 fogásos karácsonyi vacsora is elképzelhető az egyébként gasztronómiailag is puritán népeknél. Ennek eredete abba a korba nyúlik vissza, amikor a parasztok és halászok az év minden napján heringet és bogyókat ettek. A család egyetlen libáját vagy kacsáját karácsonyra tartogatták. A történelmi múlt mai maradványa, hogy az év legnagyobb ünnepén csak a legjobb minőségű, különleges ételek és italok kerülhetnek az asztalra, leggyakrabban hideg büfé, azaz svédasztal formájában. Utána elmaradhatatlan a habos tejberizs, amibe egy szem mandulát rejtettek. Aki megtalálja, ajándékot kap. Ez a kedves, és gyerekek számára izgalmas szokás egész Skandinávia-szerte dívik.
Olaszországban nincs egységes menü, az ünnepi étkek tájanként, tartományonként változnak. Északon a vadat és a szárnyasokat részesítik előnyben, Veneto tartományban pulykát vágnak és polentával körítik a pecsenyét. Nápolyban elmaradhatatlan a Roccocco-keksz, egy mandulából készült kemény sütemény, amelyet a híres vörösborba, A Lacrima de Gesuba (Jézus könnyei) mártogatnak.
Oroszországban jókorát késik a karácsony: a pravoszláv hit szerint január 7-én ünnepelnevőkanál A nem vallásos oroszok a karácsonyt a szilveszterrel együtt, december 31-én ünneplik meg, ilyenkor a fenyőfa mellett durran éjfélkor a pezsgősdugó.
Még messze a karácsony (nem is olyan nagyon...), de már tervezgetni kezdjük, mit is süssünk az adventi időszakban. Mert ilyenkor a legfinomabb, legváltozatosabb ínyencségekkel szeretnénk meglepni szeretteinket.
Hozzávalók 25 darabhoz: *10 dkg fehér csokoládés tortabevonó, *50 darab praliné- vagy minyonpapír
A töltelékhez: *10 dkg tejszín, *2 teáskanál instant kávé, *4 cl konyak, *20 dkg tej tortabevonó, *2 deka fehér csokoládés tortabevonó
Elkészítése: Két darab süti alátétet fogjunk össze, egy ecsettel kenjük meg az olvasztott tortabevonóval, ha kihűlt, még egyszer ismételjük meg a műveletet. Hagyjuk megkeményedni, majd szedjük le róla a papírt. A töltelékhez főzzük fel a tejszínt, vegyük le a tűzhelyről, keverjük bele a kávét. Adjuk hozzá a konyakot és a felolvasztott tortabevonót. A konyhai robotgép kézi mixerével keverjük meg. Hagyjuk kihűlni, majd a robotgéppel verjük fel. A masszát töltsük habzsákba, majd nyomjuk a csokira. A fehér tortabevonóval egész vékony csíkokat húzzunk a pralinéra.
Elkészítés: A narancslevet, a szegfűszeget és a fahéjat kis edényben 5 percig forraljuk, majd 30 percig állni hagyjuk. Közben a teát fél liter forró vízzel leöntjük, és 5 percig állni hagyjuk. Mézzel ízesítjük. A narancsléhez öntjük a teát, belekeverjük az ananászlevet és a szerecsendiót. Még egyszer felforraljuk és tűzálló poharakba szűrjük.
na mindjárt gondoltam,hogy nem az asszony csinálja így!
ennyi melléfogással ...:-))
Egyszer megvettem egy szakácskönyvet,ahol már a hozzávalók is tömve voltak hibával.
Fölhívtan a kiadót(Alexandra),néztek nagyot,hümmögtek.A javított kiadásból küldtek egy példányt:-))
A libacombot a szalonnás zöldségágyra helyezzük, gyümölcsöket, fokhagymát is teszünk hozzá, szép pirosra, mosolygósra megsütjük. A sütőn a melegen tartó funkciót kapcsolva nem hagyjuk a húst kihűlni. A libamájat sózzuk, zsemlemorzsába forgatjuk, s forró olajban kisütjük. Zsírba cukrot karamelizálunk, köményt kipattogtatjuk, rárakjuk a káposztát, kevés ecetet öntünk rá, sózzuk,és pároljuk. Ezt mi előre elkészítettük. Most forró olajba tesszük a dinsztelt káposztát, rákerülnek a birsalmaszeletek, az áfonyás erdei gyümölcs és az aszalt 0szilva. Átpároljuk. A póréhagymát rézsútosan felkarikázzuk, megpirítjuk, rá főtt, karikára vágott burgonyát teszünk. Tálalásnál a burgonya mellé kerül az áfonyás birses káposzta. Felhalmozzuk a combokat, a zsírjával meglocsoljuk, azaz "átfényezzük". Gyümölccsel díszítjük. Jó étvágyat kívánunk!
A fém kosárformákat kimossuk,
kikenjük jól temperált csokoládéval.
Célszerű az aljára kicsit több csokoládét tenni.
Leborítjuk, s betesszük a hűtőszekrénybe. Felverjük a teszínhabot.
Külön tálban összekeverjük a gesztenyét a rummal (lehet aromát is használni)
és a mézzel. Lassan hozzáadjuk a kemény tejszínhabot, kész a töltelék.
Ezalatt a csokoládékosarak megdermedtek a hűtőben.
Habzsák segítségével megtöltjük a kosarakat.
Természetesen más tölteléket is lehet használni.
Mi vágott süteménnyel tálaljuk, a tetejére tejszínhabot és teszünk.
Cukrozott cseresznyével és csokoládéval díszítjük. Jó étvágyat kívánunk!
Võlegényleves libacombbal
November 11-én tartjuk Szent Márton ünnepét. A Pannóniában született Tours-i püspökre emlékezünk ezen a napon. A középkori szentek egyik legnépszerûbb alakjáról van szó, kinek a kultusza magyar területen is jelentõs - emlékét helység-neveken kívül a Márton-napi liba-lakomák is õrzik.
Elõkészítés: A libacombokat megmossuk. A leveszöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, kisebb darabokra vágjuk.
Elkészítés: A húst a zöldségekkel együtt lábosba tesszük, felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, sóval, borssal, csipetnyi szerecsendióval ízesítjük, és lassú tûzön kb. 2 óra alatt puhára fõzzük. A gombát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk. A fagyos zöldborsóval együtt a fõzés utolsó 20-25 percében a leveshez adjuk. Közben a zsömlét tejbe áztatjuk. A petrezselymet leöblítjük, apróra vágjuk. A zsömlét kifacsarjuk, és a tojássárgájával, a petrezselyem kétharmadával összedolgozzuk, megsózzuk, megborsozzuk, szerecsendióval fûszerezzük. A libacombokat és a zöldséget a levesbõl kiemeljük. A zsemlés masszából két teáskanál segítségével kis gombócokat formázunk, és a levesben 6-8 perc alatt kifõzzük. A combokat, a zöldséget a levesben megforrósítjuk. Tejfölre merve, petrezselyemmel megszórva azonnal tálaljuk.