Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.18 0 0 76

.

 

Most pedig nem következik semmi. Ez az.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.17 0 0 75

.

 

– A kőhidad vidék szerte ismert, de ahogy errefelé jöttem, csak egy kőrakást találtam – mondta egy szerzetes Joshu-nak.

– Te csak a köveket látod, nem a hidat – válaszolta Joshu.

– Mi akkor a híd? – kérdezte a szerzetes.

– Mit gondolsz, most min sétálsz?

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.16 0 0 74

.

 

- Ha nagyon örülsz valaminek, akkor egy kézzel hogyan tapsolsz neki?

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.15 0 0 73

.

 

– Kérlek, játssz valamit a húrtalan hárfán – mondta a tanítvány.

A mester néhány percig mozdulatlanul ült, azután azt kérdezte:

– Hallod?

– Nem hallom – válaszolta a tanítvány.

Mire a mester:

– Miért nem szóltál, hogy hangosabban játsszak?

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 0 72

.

 

Két szerzetes a város felé menvén egy folyóhoz ért. A sekély gázló mellett ott állt egy gyönyörű lány, aki hosszú, fodros szoknyája miatt nem tudott átkelni, ezért megkérte a szerzeteseket, hogy vigyék át őt. Az egyik szerzetes nem tudta mitévő legyen, de a másik gyorsan karjába vette a lányt, és átvitte a túlpartra. A lány kedvesen megköszönte, és távozott.

Estére, mire a város határához értek, a másik szerzetes nem bírta tovább, és megkérdezte:

– Testvér, szellemi vezérelveink nem engedik, hogy nőkkel kerüljünk kapcsolatba, hiszen kísértésbe vihetnek minket. De te felvettél egyet és a karjaidban hordoztad!

– Testvér, én letettem azt a lányt a parton, de te még mindig cipeled.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.13 0 0 71

.

 

– Mester, mi történik a megvilágosodott emberekkel a haláluk után?

– Honnan tudnám?

 

>

treefa Creative Commons License 2018.02.12 0 0 70

– Felmásztál egy 50 méter magas pózna legtetejére. Tovább hogyan mész?

– Kapaszkodsz, fölfelé.

*

– Felmásztál egy 50 méter magas pózna legtetejére. Tovább hogyan mész?

– Lassan elindulsz visszafelé.

*

– Felmásztál egy 50 méter magas pózna legtetejére. Tovább hogyan mész?

– Oszlopszent leszel.

Előzmény: Törölt nick (66)
treefa Creative Commons License 2018.02.12 0 0 69

Egyszer Nan-csüan füvet sarlózott a mezőn. Arra járt egy vándorszerzetes, és azt kérdezte tőle, melyik út vezet a Nan-csüan kolostorba. Nan-csüan felegyenesedett és odanyújtotta sarlóját a szerzetesnek:

– Ezt kérted?

*

Egyszer Nan-csüan füvet sarlózott a mezőn. Arra járt egy vándorszerzetes, és azt kérdezte tőle, melyik út vezet a Nan-csüan kolostorba. Nan-csüan felegyenesedett és azt válaszolta:

– Bármerre mész, eljuthatsz a Nan-csüan kolostorba.

– Mégis, merre menjek? – firtatta a szerzetes.

– Nincs út a Nan-csüan kolostorba.

*

Egyszer Nan-csüan füvet sarlózott a mezőn. Arra járt egy vándorszerzetes, és azt kérdezte tőle, melyik út vezet a Nan-csüan kolostorba. Nan-csüan felegyenesedett és körbenézett:

– Itt van a Nan-csüan kolostor.

Előzmény: isabellee (63)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.12 0 0 68

.

 

Miközben a remete tűzifát gyűjtött az erdőben, egy tolvaj belopódzott a kunyhójába. Mivel nem talált semmit, éppen indult volna, amikor a remete hazatért. A tolvaj váratlan esemény hatására mozdulni sem tudott, a remete viszont vidáman így szólt:

– Nahát, az mégsem lehet, hogy üres kézzel küldjelek el! Milyen vendéglátó volnék akkor? – azzal levette összes ruháját, s a tolvajnak adta, aki zavarodottam távozott.

Aznap este a remete a közeli tó partján üldögélt töprengve, ruhátlanul a holdfényben.           

– Szegény tolvaj, bárcsak neki adhattam volna ezt a csodálatos holdat is!

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.11 0 0 67

.

 

Híre ment a vidéken, hogy egy bölcs Szent Ember lakik egy kis házban a hegy tetején. Egy ember a faluból elhatározta, hogy megteszi a nehéz és fáradságos utat a bölcshöz. Amikor megérkezett, egy ajtónálló szolgálóval találkozott, aki köszöntötte őt.

– A bölcs Szent Emberrel akarok találkozni! – mondta a szolgának.

A szolga elmosolyodott és beinvitálta a házba. Ahogy keresztülmentek a házon, a falusi ember egyre türelmetlenebb lett, várta a találkozást a Szenttel. Mielőtt észrevette volna, a szolga kivezette őt a házból. Megállt, és a szolgához fordult: – De én szeretnék találkozni a Szent Emberrel!

– Már megtetted – mondta az öreg szolga. – Mindenki, akivel az életedben találkozol, látszódjék bár egyszerűnek vagy jelentéktelennek, láss bennük egy bölcs Szent Embert. Ha ezt teszed, megoldódik a probléma, amivel idejöttél.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.10 0 0 66

-

 

Felmásztál egy 50 méter magas pózna legtetejére. Tovább hogyan mész?

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65

Semmi gond, egy koan csak annak szól, akinek szól.

Előzmény: isabellee (63)
bloody rain Creative Commons License 2018.02.10 0 0 64

Ha nem látsz benne értelmet vagy ha egyenesen bosszant, akkor jó úton vagy a megértéséhez:-)

Itt van egy elég jó írás (többek közt) a koan értelméről D.T Suzukitól, de nem könnyű olvasmány:

http://kelet-azsiarol-konyvek.blogspot.com/2010/10/erich-fromm-daisetz-teitaro-suzuki-zen.html

 

Előzmény: isabellee (63)
isabellee Creative Commons License 2018.02.10 0 0 63

Ennek mi az ertelme?

En ezekben a koan-okban sem ertelmet, sem logikat nem latok.

Nem szandekom a kotozkodes, de oszinten kerdezem, hogy ezek valami versek, vagy csak azert vannak, hogy szep szavakat olvassunk, vagy esetleg valamilyen gyakorlati utmutatassal is szolgalnak (mivel)?

Halat adok Istennek, hogy nem ilyen tarsadalomban/korban kell elnem, ahol ilyen koan-okat kellene olvasnom, mert halvany gozom se lenne, hogy mirol szolnak, illetve, hogy milyen utmutatast adnak a mindennapi elethez.

Előzmény: Törölt nick (62)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.09 0 0 62

.

 

Egyszer Nan-csüan füvet sarlózott a mezőn. Arra járt egy vándorszerzetes, és azt kérdezte tőle, melyik út vezet a Nan-csüan kolostorba. Nan-csüan felegyenesedett és odatartotta sarlóját a szerzetes elé:

– Harminc pénzt fizettem érte – mondta.

– Nem ez érdekel, hanem a Nan-csüanba vezető út!

– Bizony jól vág – mondta Nan-csüan.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.08 0 0 61

.

 

Chuang-tse-t egyszer valaki meglátogatta és a Tao titkát kérdezte. A mester elmondta tudását, s amikor az ember elment, az egyik tanítvány így szólt:

– A legnagyobb titkokat még soha ilyen egyszerű szavakkal nem magyaráztad meg.

Chuang-tse elgondolkozott és ezt válaszolta:

– Egész életére szerencsétlenné tettem.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.07 0 0 60

.

 

Egy ember kertjében kiszáradt a platánfa. A szomszédja ezt mondta neki:

- Kiszáradt fa szerencsétlenséget hoz. Jobban tennéd, ha kivágnád.

Amint az ember kivágta a fát, a szomszéd kérlelni kezdte, hogy adjon belőle valamennyit tűzifának.

"A szomszédnak tűzifára volt szüksége" gondolta a kiszáradt fa gazdája mérgesen. "Ezért vágatta ki velem a fát. Eddig jó szomszédok voltunk, de most túljárt az eszemen, ezt nem hagyom annyiban."

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.06 0 0 59

.

 

Egy híres zen mester azt mondta, hogy legnagyobb tanítása ez: Buddha a saját elméd

Egy szerzetes átérezve, hogy milyen mély értelmű e tanítás, elhatározta, hogy elvonul a vadonba, hogy meditáljon efelől. Húsz évet töltött eme nagyszerű remete próbatétellel.

Egy napon találkozott egy másik szerzetessel, aki éppen az erdőn átutazott. Megtudta tőle, hogy ő is ugyanazon zen mester keze alatt tanult.

– Kérlek, mondd el, mit tudsz a mester legnagyobb tanítása felől! – tudakolta a remete.            

Az utazó szeme felcsillant és így válaszolt:

– Ó, a mester igazán egyértelműen megfogalmazta azt. Azt mondja ez a legnagyobb tanítása: Buddha nem a saját elménk.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.05 -1 0 58

Egyszer egy tanítvány azt kérdezte a saját megvilágosodott mesterétől:

 

- Hol keressem a megvilágosodást?

 

Mester: ITT.

 

- És mikor nyerhetem el a megvilágosodást?

 

Mester: MOST.

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.05 0 0 57

.

 

- Pontosan hogyan segítesz az embereken?

- Elvezetem oda őket, ahol már nem tudnak feltenni kérdéseket.

 

>

treefa Creative Commons License 2018.02.04 0 0 56

A Mester mindig örömmel hallotta, ha az emberek elismerték tudatlanságukat.
- A bölcsesség egyenes arányban növekszik a tudatlanságunk beismerésével - ál­lította.
Amikor magyarázatot kértek tőle, ezt mondta:
- Ha belátod, hogy nem vagy olyan bölcs, mint ahogy tegnap vélted magadról, ak­kor ma már bölcsebb vagy.

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.04 0 0 55

.

 

Egy falubeli lány várandós lett. Mérges szülei tudni akarták, ki az apa. A megrémült és zavarodott lány Hakuint nevezte meg az apaként, a Zen mestert, akiről eddig mindenki azt képzelte, hogy tiszta és erényes életet él. Amikor a felbőszült szülők nekiszegezték a lány vádját, csak ennyit felelt:

– Valóban?

Amikor a gyermek megszületett, a szülők elvitték Hakuinhoz, akit most kitaszítottként kezelt a falu. Azt akarták, hogy viselje gondját a gyermeknek, mivel ez az ő felelőssége.

– Valóban? – mondta Hakuin nyugodtan, és elfogadta a gyermeket.

Néhány hónap után, mialatt Hakuin szeretően gondozta a gyermeket, a lány nem volt tovább képes titkolni az igazságot. Bevallotta, hogy az igazi apa egy fiatalember a falusi piacról. A szülők azonnal Hakuinhoz mentek és kérték, hogy adja vissza a gyermeket. Sűrű bocsánatkérések közepette elmondták, mi történt. Hakuin visszaadta a gyermeket és csak ennyit mondott:

– Valóban?

 

>

treefa Creative Commons License 2018.02.03 0 0 54

- Mi a Tao?

- A Minden.

- Hogyan nyerhetem el?

- Ha megpróbálod elnyerni, nem fog sikerülni.

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.03 0 0 53

.

 

– Segíts nekem hogy lenyugtassam az elmémet!

– Hozd ide az elmédet, és akkor majd lenyugtatom.

– De én nem tudom hol van az elmém.

– Akkor már le is nyugtattam.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.02 0 0 52

.

 

Két tanítvány beszélgetett a mestereikről. Az egyik állította, hogy az ő tanítója egy csomó mágikus dologra képes, például tud a levegőbe írni, és papírokra, melyek messzire vannak tőle.

– És, a te mestered mit tud? – kérdezte a másiktól.

– Ó, az én mesterem is csodálatos dolgokra képes! – válaszolta a másik. – Például amikor fáradt, alszik, amikor éhes, eszik.

 

>

treefa Creative Commons License 2018.02.01 0 0 51

- Mi az Út?

- Menj!

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.01 0 0 50

.

 

– Mit értek el az öreg mesterek, amikor elérkeztek a legvégső állapotba?

– Betörőkhöz voltak hasonlóak, akik üres házba surrannak be.

 

>

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.31 0 0 49

.

 

Mikor Banzan a piacon sétált, fültanúja volt egy beszélgetésnek, amely egy hentes és vevője között zajlott.

- Adja nekem a legjobb darab húst az árujából – kérte a vásárló.

- Minden, amit az üzletemben lát, a legjobb – válaszolta a hentes. Nem talál itt egyetlen darabot sem, ami ne lenne a legkiválóbb.

Hallván ezeket a szavakat, Banzan megvilágosodott.

 

>

treefa Creative Commons License 2018.01.30 0 0 48

- Mi a titka a nyugalmadnak?

- Teljes szívemből együttműködöm azzal, ami úgyis bekövetkezik.

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.30 0 0 47

.

 

–Várj, amíg senki sem lesz körülöttünk, akkor megmondom – felelte Cui-vej, amikor egy szerzetes a buddhizmus értelméről faggatta.

Valamivel később a szerzetes újra odament hozzá:

–Most nincs itt senki, válaszolj légy szíves.

Cui-vej kivitte őt a kertbe egy bambuszligethez, de nem mondott semmit. A szerzetes most sem értette, végül is Cui-vej megszólalt:

–Az egyik nád rövid, a másik hosszú.

 

>

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!