Keresés

Részletes keresés

Qqberci Creative Commons License 2024.04.14 0 0 11203

Előzmény: BlackFlanker (11198)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11202

autók ABS vezérlőegységeiben (meg más vezérlőkben ) is találtok olyan áramköröket,a mik nincsenek tokozva, közvetlenül egy kerámialapon van a chip - csak egy átlátszó szilikontaknyot kell lepiszkálni róla. Az ABS vezérlő fedelét meg marógépen körbe tudod vágni.

Előzmény: BlackFlanker (11192)
Qqberci Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11201

Az se rossz :-))... Nekem a VOLÁN pályaudvar közelebb van...

Előzmény: _nyunyuka (11200)
_nyunyuka Creative Commons License 2024.04.10 -3 0 11200

Hálókocsi-kalauzzal is működik Bukarestig 🙂. 

Előzmény: Qqberci (11199)
Qqberci Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11199

Működik még a Budapest - Sepsiszentgyörgy buszos posta egy csomag kávéért?...

Előzmény: BlackFlanker (11198)
BlackFlanker Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11198

5bdc romániában lakok, Budapest kicsit távol van, de köszönöm a szándékot.

 

XANTIi van több olyan készülékem van amelyikben láttam matricás ic, mitha lila is lett volna, szóval lehet nekem is van, csak sosem szedtem le a matricat mert nem gondoltam hogy van alatta bármi. 

 

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

XANTIi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11197

Számítógépekben és sok másban, ahol sok soklábú IC van. Az ablakos IC-ket is le szokták ragasztani egy kis matricával, vagy hasonlóval. Az erős UV sugárzás törli a betanított tartalmat, ezért leragasztják. Általában sötétlila kerámia tokos IC-k, 24 v. több lábúak.

Előzmény: BlackFlanker (11192)
Qqberci Creative Commons License 2024.04.10 0 4 11196

Próbálj keríteni olyan ic-t, ami eredetileg is ablakos volt, és azon keresztül belenézni - epromok ilyenek.

 

2708, 2716, 2732...

 

Volt egy nagyon tudálékos kollégánk (nem villanyász...), aki mikor meglátta a 2708-at, kérdezte, hogy minek rajta az ablak. Elmagyaráztuk neki, hogy az egy 1 kByte-os tár, de nem 1000 Byte van benne, hanem 1024 hogy hiba esetén legyen tartalék, és azért van rajta az ablak, hogy meg lehessen számolni, nem csak egy marketing trükkről van szó...

 

Igen boldogan terjesztette is az újonnan tanult bölcsességet, a villanyászok meg bújtak az asztal alá röhögni...

Előzmény: rferi (11193)
5bdc Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11195

Szervusz.

 

Ha budapesti vagy és eljössz érte,tudok adni.

 

5bdc

Előzmény: BlackFlanker (11194)
BlackFlanker Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11194

Köszönöm, ez jó megoldásnak tűnik. Ami nekem van itthol régi készülékek azokban nem láttam még ilyen ablakos ic-t, bár még nem szedtem szét mindent. Ha nem találok itthol ijet akkor mijen készüléket érdemes nézni amiben biztos van? Bolhapiacon biztos találok, csak nem tudom milyen készülékben lehet.

Előzmény: rferi (11193)
rferi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11193

A műanyag tokot ne akarjátok házilagos módszerekkel lepucolni róla, mert baromi veszélyesen lehet csak - tömény salétromsavval szokták leoldani. Az egész lakás tönkremehet a gőzétől, annyira maró anyag.

Próbálj keríteni olyan ic-t, ami eredetileg is ablakos volt, és azon keresztül belenézni - epromok ilyenek. (https://hu.wikipedia.org/wiki/EPROM)

Előzmény: BlackFlanker (11192)
BlackFlanker Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11192

Sziasztok, csak részben kötődik a kérdésem az elektronikához, de hátha akad aki tud segiteni.

A fiamat magyon érdekli az elektronika és számitógépek, nemrég vettünk egy mikroszkópot és úgy gondoltuk hogy összekötjük a dolgokat és megnézzük mikroszkóppal milyenek az integrált áramkörök, cpuk chipjei.  Rengeteg régi elektronika van itthol szóval megpróbáltunk kibontani párat, de sikertelenül. Fogóval próbáltam letördelni a fekete boritást de a chip is mindig darabokra tört. Próbáltam lecsiszolni róla a boritást ilyenkor meg sikerült az érdekes részt is szétcsiszolni. A neten láttam hogy lézerrel tisztitják meg a chipet, de az nekünk nem elérhető megoldás. Esetleg valami vegyszerrel nem lehet lepucolni úgy hogy a chip sértetlen maradjon, vagy valami más ötlet ha van valakinek.

schlumberger Creative Commons License 2024.04.05 0 0 11191

Én 224 kHz-es üvegtokos hadikvarcokhoz jutottam hozzá valamikor. Abból csináltam TTL-frekimérőm időalapját.

Előzmény: XANTIi (11190)
XANTIi Creative Commons License 2024.04.05 0 0 11190

Anno 7.3  kHz-essel kisérleteztem. Annak 3 kivezetése volt, ennél egyszerűbb oszcit nehéz csinálni. Egy BC 107 bázisára ment az egyik kivezetés, 1 a testre és egy a kollektorra. Egy 15 kOhm munkaellenállás, egy 1 MOhm nyitó ellenállás a bázisra. Oszt jónapot. 4 db alkatrész.

9V-ról. Valóban szép lassan rezgett fel. Az kvarc rúd egy novál cső búrájában lakott.

A kvarc egyik oldala végig volt fémezve arannyal. Az ment a testre, az ellenoldalán egy hosszabb fémezés a kollektorra és egy rövid kis fémezés a bázisra. Ezek a rugalmas odavezetések tartották a helyén a rudacskát.

Talán valami 50-es évekbeli katonai rádiós dologban lehetett, a Terta-ból került megmentésre a bezúzás elől. Szabályos rádiócső dobozban volt, feliratozás nélkül.

Előzmény: Dessert Rat (11187)
rferi Creative Commons License 2024.04.05 0 0 11189

Köszi, Veterán kezdő is ezt  a linket javasolta.

Előzmény: Dessert Rat (11188)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11188

Na, rákerestem és rögtön találtam is hasonlót, bár én nem csővel csináltam

http://www.hanssummers.com/lfosc.html

Előzmény: Dessert Rat (11187)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11187

A régi szép időkben szelektiv hivók épitésével szórakoztam és ilyen kvarcból épitettem oszcillátort. Szép csengő-bongó hangja volt mint a TV sorvégfoknak, de attól azért alacsonyabb.  Valahonnan kinéztem hozzá valami kapcsolást, már nem emlékszem honnan, de ha a könyvtáram közelébe kerülök utána fogok nézni.  Annyi azért dereng hogy nem valami bonyolult dolog, talán csak a kollektor körből csatol vissza a bázisra,  de szvsz tekintettel az alacsony néhány kHz-es frekire lehet próbálkozni műveleti erősitővel is.  Érdekesség hogy füllel hallható lassúsággal erősösödik be a rezgése. Az biztos hogy létezik 10 kHz alatti is. Van néhány ilyen kvarcom, majd fotózkodok velük.  

Előzmény: rferi (11177)
rferi Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11186

Halvány fogalmam sincs!

Halványan rémlik, hogy valamikor régebben kezembe nyomtak ilyen üvegezett kvarcokat, árnyékolás nélkülieket (mint a képen, de ezt kihúztam a C alakú árnyékoló lemez foglalatából ), és azokon olvasható volt a felirat, és olyan frekikre emlékszem, mint 4300Hz, és hasonlóan alacsony értékek. Ott a fekete festés le volt lakkozva, talán azért nem kopott le. Csak azt nem tudom, most hol vannak ezek. Vagy valahol fenn vannak a padláson, vagy a régi munkahelyemen használták valamire, és ott láttam. 

 

Előzmény: ruzsa janos (11182)
rferi Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11185

Köszönöm, ezek szerintem hasznosak lesznek.

Átrágom magam rajta!

Előzmény: Veterán kezdő (11183)
rferi Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11184

Nem, de ezek is kábé pont ilyenek.

A Gamma oldalán a múzeum címszó alatt még fényképek is vannak a gyártásáról. De lényegi infó semmi.

Előzmény: ruzsa janos (11181)
Veterán kezdő Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11183

Nekem is vannak ilyen kivitelű kvarcok. Leginkább komplett kvarcszűrő egységekbe építve.

16 és 64kHz -re gyártották, már nem emlékszem miből lett bontva.

Két link a témában, egy a Hans Summers oldaláról (több további hivatkozással!),

és egy könyv pdf-ben a kvarc oszcillátorokról.

 

http://www.hanssummers.com/lfosc.html

 

https://bgaudioclub.org/uploads/docs/Crystal_Oscillator_Circuits_Krieger_Matthys.pdf

Előzmény: rferi (11177)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11182

Amúgy mire használták ezeket?

Előzmény: rferi (11177)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11181

Ezt láttad a neten?

Előzmény: rferi (11180)
rferi Creative Commons License 2024.04.04 0 0 11180

013-033

alatta volt a freki, de lekopott

Gamma, amiből már csak amma maradt

 

Ennyi van rajta

Előzmény: schlumberger (11178)
schlumberger Creative Commons License 2024.04.03 0 0 11179

Feliratot

Előzmény: schlumberger (11178)
schlumberger Creative Commons License 2024.04.03 0 0 11178

Lefényképeznéd a feiratot is?

 

(A kivezetésekből ítélve nemzeti frekvencián rezeg :-))) )

Előzmény: rferi (11177)
rferi Creative Commons License 2024.04.03 0 0 11177

Tisztelt Urak!

 

Előkerült otthon a sutból pár darab Gamma af kvarc. Eredetileg valami dobváltós cuccban lehettek, onnan törték ki (grrr...) őket szerintem, én meg valamikor - hogy mikor és honnan, az már a feledés homályában ragadt - összeszedtem őket.

Kibontottam a széttört dobváltóból, elmostam - mert tiszta dzsuvásak voltak -, így néznek ki:

kb 5 centi hosszú üvegbura, a kvarc pedig 30mm hosszú.

Ezek valami pár kiloherzen rezegtek emlékeim szerint, melyek nagyon szerények.

Három kivezetése van.

 

Tud valaki valami többet ezekről? Miben használták ezeket? Kipróbálnám, megmérném a frekvenciákat, jól jönne egy ehhez illeszkedő oszcillátor kapcsolás.

Ötlete valakinek?

vezeték Creative Commons License 2024.03.30 0 0 11176

A zárlatos eltávolítása után kevesebb diódával kipróbáltam,rendben működnek,tehát nincs ami tönkretette,csak elfáradtak.

Köszönöm válaszaidat!

Előzmény: mmormota (11174)
_nyunyuka Creative Commons License 2024.03.30 -3 0 11175

Ennyiből volt jó a régi Kandó, az egyes berendezések, kapcsolások működését és nem mérnök-szemléletet tanítottak. 

Előzmény: mmormota (11174)
mmormota Creative Commons License 2024.03.30 0 2 11174

Pályakezdő koromomban javítgattam néha TV-ket. Nem én vállaltam el ezeket, hanem a műszerészek a laborban. Nagyon értettek hozzá, gyakorlatból percek alatt felismerték a hibákat. Tulajdonképpen nem foglalkoztak azzal, mi hogy működik, inkább egyfajta gyakorlati ismerethalmaz alapján csinálták: ha így berreg a hangja, azt a zöld ellenállást kell cserélni a bal alsó sarokban... Persze ezzel csak így lehetett pénzt keresni, ránéz, tudja mi a hiba, max 5 perc és kész is.

 

De ha nehezebb, ritkábban előforduló eset volt, akkor nem tudtak vele mit kezdeni, hozták a mérnököknek. Pl. volt egy elátkozott szovjet tv tirisztoros sorvégfokkal. Ha abban bedöglött valami (és be szokott), be se indult, nem nagyon lehetett szkóppal se mit nézni, döglött, kész. Rengeteg alkatrész, reménytelen próba-szerencse alapon cserélgetni.

Órákig merengtem a rajz felett, amíg egyáltalán megértettem, hogyan kellene működnie, meg hogy mit kellene mérni rajta, hogy lövésem legyen, mi romlott el. Szerintem az a mérnök, aki tervezte, sose látott nyugati tirisztoros rajzot, és ez jutott eszébe önálló kútfőből... :-) Minimum kétszer annyi alkatrész volt benne, mint a kiforrottabb konstrukciókban.

 

De azután, hogy megértettem, már tudtam javítani. Azt értem el vele, hogy minden gennyes hibát rámsóztak. :-)))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!