Keresés

Részletes keresés

pk1 Creative Commons License 2023.11.07 0 0 263

A kozmosz jobbára ártalmatlan. De semmi baj: mi emberek bőven gondoskodunk a veszélyekről.

Előzmény: polária (262)
polária Creative Commons License 2023.11.07 0 0 262

a kozmosz lakott és veszélyes

ufo

 

https://youtu.be/iSLS9nlrcbo?si=lvsLj_24MEOt8e85

Törölt nick Creative Commons License 2023.11.07 -4 0 261

Aki indoklás nélkül mínusz osztogat,

az minden előzetes figyelmeztetés nélkül

KIÁTKOZOM A TUDOMÁNYBÓL

 

:DDDDD

pk1 Creative Commons License 2023.11.03 -1 0 260

"béke poraira és a témára."

 

Ez nem ilyen egyszerű, mert él weboldala. No meg te is újra felhoztad a témát.

Előzmény: őszszakál (256)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.03 -2 1 259

"a mély rugalmatlan szóródás BIZONYÍTOTTA, hogy három apró tömegpont van a belsejükben."

 

Finoman és óvatosan mérni viszont nem lehet. A mérés mindig beavatkozás is egyben.

Tehát a három stabil szilvamag csak akkor van a citrom közepén, ha és amikor kitapogatjuk. :-D

 

A szavannai objektív valóság, hogy a tigris akkor is ott van, amikor a majom nem néz oda. Tárgyobjektivitás.

Viszont a hullámfüggvény (ha mentes a dekoherenciától) csak akkor omlik össze, amikor feltörjük az omletthez a tojást.

 

Micsoda irodalmi mélységek. :D

A bizottság ezek után kénytelen lesz megosztani az irodalmi és a fizikai díjat.

Előzmény: Elminster Aumar (258)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.11.02 0 2 258

"Nem akarom védeni, hisz nem értek a témához,"

 

Akkor ehhez kéne tartanod magadat.

 

 

"de mint laikus érdekesnek találtam."

 

Hogy mi az érdekes és hogy mi az igaz, az KÉT KÜLÖNBÖZŐ DOLOG.

 

Például a protonok és neutronok esetében a mély rugalmatlan szóródás BIZONYÍTOTTA, hogy három apró tömegpont van a belsejükben. Azaz biztosan nem elemiek, ahogy Szász uram az eszelősségében állítja. Aki laikus, de egy kicsit ért a témához, az eleve tisztában van ezzel a ténnyel, hogy KÍSÉRLETI BIZONYÍTÉK van arra, hogy a proton összetett részecske. Szász uram ezt a tényt tagadta makacsul.

És tudod, széllel szemben csak a bolond hugyozik.

Előzmény: őszszakál (256)
őszszakál Creative Commons License 2023.11.02 0 0 257

Én is így teszek.:-)

Előzmény: Elminster Aumar (254)
őszszakál Creative Commons License 2023.11.02 0 0 256

Az lehetséges, hogy Szász öregkorára „bedilizett”, viszont az elméletét még viszonylag fiatalon hozta létre. Nem akarom védeni, hisz nem értek a témához, de mint laikus érdekesnek találtam. Mivel már elhunyt Gyula bácsi, béke poraira és a témára.

Előzmény: pk1 (255)
pk1 Creative Commons License 2023.11.02 -1 1 255

Igen, Szász úr is rögtön személyeskedni kezdett, ha bizonyítékot merészeltem kérni tőle. De egy dolog a vitakultúra, más dolog a nagy "tan":

 

1. Az én egyszeri, soha meg nem ismételt mérésem jó.

2. Ami ennek ellentmond (azaz a fizika összes többi mérése), az rossz.

 

Ezek Szász úr "tézisei". Nem kell hozzá fizikusnak lenni, hogy eldöntse az ember, érnek-e valamit.

Előzmény: őszszakál (253)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.11.02 0 0 254

"hanem a kontextushoz illeszthetőnek találtam."

 

Nem az.

Egy bomlott elme valóságtagadó bolondsága. Hibás és hamis hulladék.

 

Most, hogy ezt tudod, javaslom, te is így viszonyulj hozzá. Ha nem értesz a fizikához, akkor fogadd meg a hozzáértők véleményét. Én is így teszek.

Előzmény: őszszakál (253)
őszszakál Creative Commons License 2023.11.02 0 0 253

Az nyilvánvaló, hogy nem értek a fizikához. Szász úr munkáját sem dicsérem, hanem a kontextushoz illeszthetőnek találtam. Annak meg kifejezetten örülök, hogy te egzaktul értesz a fizikához.:-)

Előzmény: pk1 (252)
pk1 Creative Commons License 2023.11.02 0 0 252

Szász I Gyula munkáit csak azok dicsérik, akik nem értenek a fizikához.

 

Hogy ki ért a fizikához, az egzaktul megállapítható.

Előzmény: őszszakál (251)
őszszakál Creative Commons License 2023.11.01 0 0 251

Szász I Gyula részecskefizikustól idézve:

" A Planck állandó egy Lagrange multiplikátor szerepét tölti be és, a részecskék megmaradása miatt, csak a részecskék mozgásegyenleteiben lép fel. Ez az állandó fixálja az atomokat (az elektronhéjakat) kb 10-8 cm-es nagyságra.

A két előjelű gravitációs töltések hozzák a tömegnélkülinek tűnő neutrínókat, νe = (e,p) és ν= (P,E) létre, 0.703 10-13 cm és 0.383 10-16 cm nagysággal. Az elektron és a pozitron nem tud egymáshoz közelebb kerülni, mint 0.703 10-13 cm, a proton és az elton nem tud közelebb jutni, mint 0.383 10-16 cm. Az elektron és a pozitron, ill. a proton és az elton nem tudják egymást megsemmisíteni. Az E = m c2 elv nem érvényes. A részecskék csak kötni tudják egymást, meg csak szétválni tudnak.

A kb. 10+13 cm-es atommagok protonokból, elektronokból és pozitronokból állnak. Az elektromágnesesség préseli össze a protonokat, elektronokat és pozitronokat

10+13 cm-es tartományokba, egy másik Lagrange multiplikátor, a h0 = h/387, segítségével. A stabil neutron N0 = (P,e) is 0.702 10-13 cm nagy.

Az anyagnak egy maximális ürüsége van, kb 10+24 g/cm-nél. Sem a kölcsönhatásokban, sem a tér-időben nem lépnek fel szingularitások." 

Előzmény: Törölt nick (250)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.01 0 0 250

Nyilván a szerző kicsit összekeverte.

De ha már szőrszálat hasogatunk...

Tegyük hozzá, hogy szobahőmérsékleten és légköri nyomáson.

(A neutroncsillag például sokkal sűrűbb. Viszont nem tekinthető atommagnak, mert a gravitáció tartja össze, nem a magerők.)

 

Előzmény: pk1 (249)
pk1 Creative Commons License 2023.11.01 0 2 249

"A legnehezebb ismert stabil elem, a 76-os számú ozmium, efelett az elemek egyre rövidebb felezési idővel bomlanak."

 

A legsűrűbb ismert stabil elem a 76-os rendszámú ozmium.

A legnagyobb rendszámú ismert stabil elem a 82-es rendszámú ólom. Efelett az elemek egyre rövidebb felezési idővel bomlanak. A sokáig stabilnak tekintett 83-as rendszámú bizmut legstabilabb izotópjának felezési ideje több, mint 10 trillió (10 * 1018) év.

Előzmény: Törölt nick (248)
Törölt nick Creative Commons License 2023.10.29 0 1 248

137 fuccs!?

 

https://index.hu/techtud/2023/10/28/csillagaszat-kisbolygo-33-polyhymnia-extrem-suruseg-stabilitas-szigete-szupernehez-elemek/

Ha az eredmény mégsem téves, a European Physical Journalban megjelent friss elemzés szerint felvetődik, hogy a kisbolygó belsejében számunkra jelenleg ismeretlen, 164-es rendszám körüli szupernehéz elemek lehetnek. Ahhoz, hogy ezt el tudjuk képzelni, érdemes abból kiindulni, hogy a periódusos rendszerben egy elem száma az atommagjában található protonok számát jelzi. A legnehezebb ismert stabil elem, a 76-os számú ozmium, efelett az elemek egyre rövidebb felezési idővel bomlanak. A legsűrűbb ismert elem, a mesterségesen előállított 118-as oganeszon 0,9 milliszekundum alatt bomlik el.

 

https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5144/51446/514461/51446175_bc0b1fdcd7d5a3d6bb0815ade2281a71_wm.jpg

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2023.09.25 -1 0 247

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9251304

A kozmikus szolvatális rendszerek !  

... és hasonlók ♥

 

 

Előzmény: Bölcs Árnyék (246)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.12.28 -1 0 246

Lett egy új tanulmányom, ami nem csak a kozmológiáról szól . Visszont a kozmológia részéről szeretném kikérni a véleményeteket, mert ide diplomás kozmológusok is járnak . Gondolom a képletei magától értetődőek lesznek, bár újszerűek{azt hiszem} a képletek, pontosabban a képletek halmaza .

 

Sajnos egy kicsit túlságosan le lett egyszerűsítve ez a rész, mostohán bántam vele, ez teljesen az én hibám, de remélem így is érthető lesz nektek, hogy az egyedi ütközéseket írtam össze egy felsorolás szerű tömbbe !

 

 

 

Milyenek a V. kozmosz programjai ?

Előzmény: hiper fizikus (244)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.22 0 0 245

YouTube : Az Univerzum Sötét Szörnyetegei: Fekete Lyukak

A tanuom magam videó sorozatból .

hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.21 0 0 244

No jól van, nem piszkálom a válaszodat; és a neutrínónál mi lehet kissebb, a galaxisnál mi lehet a nagyobb, ami még objektumnak vehető ?

Előzmény: jogértelmező (243)
jogértelmező Creative Commons License 2020.06.21 0 0 243

"Van-e kisebb, mint a kvarkok ?

 

Neutrínó?

 

" Van-e nagyobb, mint a fekete lyukak ?"

 

Galaxis.

Előzmény: hiper fizikus (239)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.21 0 0 242

de a topkvark más,mint az eredeti kvark

Előzmény: Törölt nick (240)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.21 0 0 241

mert a neutron bomlik elektronra és protonra, és nem fordítva

Előzmény: Törölt nick (240)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.21 0 0 240

Van-e kissebb, mint a kvarkok ?

 

Éppenséggel a topkvark nehezebb a neutronnál.

Viszont az univerzum nagy titka, hogy a proton miért könnyebb a neutronnál. Az elektromágneses tömeg miatt a proton kellene nehezebb legyen.

Előzmény: hiper fizikus (239)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.06.21 0 0 239

Van-e kissebb, mint a kvarkok ?

Van-e nagyobb, mint a fekete lyukak ?

gyremete Creative Commons License 2005.11.23 0 0 238

A Doppler effektusról ilyet eddig nem állítottak a vita jelenlegi résztvevői. A KMHS-el együttmozgó koordinátarendszerhez képesti sebességünk értelmezésével kapcsolatban említette Noway az előbb a KMHS spektrum vöröseltolódásának okaként.

 

Előzmény: cíprian (237)
cíprian Creative Commons License 2005.11.23 0 0 237
Azt hiszem félreérthető voltam. A tágulásnak "sötét" szakaszára gondoltam, amikor a foton még zárva volt. Ekkor történhetett az anyag keletkezése, amiről semmilyen tapasztalatunk nincs, csak számítások lehetnek rá.

A háttérsugárzásban meglevő inhomogenitás objektív, és nem a Doppler-effektus okozza. Ennek az inhomogenitásnak a mérésére utalhatott Lingarazda, ha jól értettem. Talán ha erre jár, többet mond róla.
Előzmény: gyremete (236)
gyremete Creative Commons License 2005.11.23 0 0 236

A kozmikus háttérsugárzás ősfotonjai akkor csatolódtak le az anyagról, amikor az elektromosan töltött részecskék termikus egyensúlya megbomlott, és kialakultak az első elektromosan semleges atomok, mint a H, He, Li. (vagyis a fotonok többé nem szóródtak az elektronokon, pozitronokon és protonokon stb.) A sugárzás hőmérsékletingadozása ezen utolsó hőmérsékleti egyensúlyban lévő részecsketenger sűrűségeloszlását tükrözi az elmélet szerint. Ezen inhomogenitások ismeretében lehet többek között a ma látható univerzum nagyléptékű anyageloszlására következtetni, és a ténylegesen mért csillagászati adatokkal való összehasonlítás sikere igazolhatja több kozmológiai paraméter elméletileg számított értékének helyességét.

Tehát a KMHS nem a részecskék keletkezéséről tudósít, amint állítottad.

 

Előzmény: cíprian (232)
noway Creative Commons License 2005.11.23 0 0 235
Jól gondolod. A CMBR nagyon jó közelítéssel izotróp feketetest-sugárzás (ha jól tudom, ezrelék nagyságrendű hibával), de még jobban lehet közelíteni úgy, hogy hozzáadsz egy irányfüggő eltolódást. Más szóval kellően jó felbontás mellett az égboltnak lesz egy kicsit hidegebb és egy kicsit melegebb pólusa, gondolom innen a dipóltag elnevezés.
Előzmény: gyremete (234)
gyremete Creative Commons License 2005.11.23 0 0 234

Azt olvastam, hogy a kozmikus háttérsugárzás spektruma a lehető legpontosabban egyezik az ideális feketetest által elméletileg kibocsátott sugárzás spektrumával, ilyet eddig még nem sikerült a valóságban méréssel regisztrálni. Amit mondasz, az arra utal, hogy ennek a spektrumnak van valamelyes vöröseltolódása, és ebből számították vissza a Doppler összefüggés alapján azt a kb. 600 km/s sebességet, amivel mi úgymond a KMHS (CMBR)-hez viszonyítva mozgunk. Na de mihez képest mérik ezt a vöröseltolódást? Az elméletileg számított 2,75 K-es feketetest sugárzáshoz képest? Én eddig azt feltételeztem, hogy a 2,75 K hőmérsékletet éppen a spektrum mérésével kapták, és ez jó egyezésben van az elmélettel. Én továbbra is a lingarazda által említett dipóltag fogalmára lennék kíváncsi, és azt gyanítom, hogy a mért spektrumnak az irányfüggőségében lehet a megoldás kulcsa, vagyis hogy a sugárzásnak az irány függvényében mutatott apró hőmérsékletingadozásai mellett jelentkezett egy adott irányban kicsúcsosodó spektrumeltolódás is az erre merőleges irányokhoz képest. Jól gondolom-e és te erre gondoltál-e? Ha ez így van, akkor az általam kérdezett koordinátarendszert úgy lehet definíálni, hogy az az, amelyből a KMHS spektruma teljesen izotrópnak látszik. Erről eddig nem találtam forrást.

 

Előzmény: noway (233)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!