nálam is a legnagyobb seiryu így járt. Először fagykárra gondoltam, de nem, mert az éves vesszők meg a töve él, csak középtájon (1-2cm vastag ágakon) feketedett meg.
Szóval, rossz hírt tudok csak; ez egy baktériumos betegség, ami igen terjedőben van a juharoknál. Egy ismerősöm (a bonsai-os) teljes gyűjteményét kivitte.
Drasztikus csonkolás, mélyen a feketedett rész alatt, erős fagél sebkezeléssel (és sok fohász), vagy egyszerűen ki kell selejtezni. :(
A szerszámot használat után gondosan fertőtleníteni kell, mert ez is könnyen viszi a fertőzést. Sőt kézzel is, elég ha egymásután megfogod őket.
Valamelyik topikon olvastam korábban egy mohanevelési módszerről. Ha jól emlékszem, akkor joghurtos kukoricalisztes vízzel kell bekenni a köveket. Tudtok erről valamit? A keverék összetétele , illetve a kövek kenésének ideje, gyakorisága érdekelne. Mivel a meglévő mohák most szépen zöldellnek egyes köveken, ezért gondoltam, hogy ilyenkor lenne célszerű elvégezni. A japán kertek hangulatához nagyon illenek a mohás kövek, talán ti tudtok segíteni.
Hogy meglegyen a nyugalmad (első évben sosem árt óvatosabbnak lenni) én azt tanácsolnám, hogy egy nagy átmérőjű nylonzsáknak az alját kivágod, ráhúzod a bokorra mint egy tömlőt és megtöltöd száraz falevéllel. Ha már jól begyökeresedett, a 2. vagy 3. év végén, akkor már nem szükséges.
Lehet, hogy most sem, de igazad van, biztos ami biztos.
Venetoi, a múltkor már javasoltam, hogy lépj be a facebook hasonló című csoportjába, ott nem fog ilyen képfeltöltési mizéria érni. Szóra sem méltattad...
A murasake-kiyohime anno a kedvencem volt. Volt egy gyönyörű kisfám, ami még augusztusban is olyan volt mint a kokárda, nem zöldült be. Sajnos kinyekkent, a következő meg már a nyomába em ért az elsőnek és azóta sem láttam ilyent, pedig még mindig eszembe jut ha vadászgatok... :(
Venetoi, a múltkor már javasoltam, hogy lépj be a facebook hasonló című csoportjába, ott nem fog ilyen képfeltöltési mizéria érni. Szóra sem méltattad...
A murasake-kiyohime anno a kedvencem volt. Volt egy gyönyörű kisfám, ami még augusztusban is olyan volt mint a kokárda, nem zöldült be. Sajnos kinyekkent, a következő meg már a nyomába em ért az elsőnek és azóta sem láttam ilyent, pedig még mindig eszembe jut ha vadászgatok... :(
A hajtások tavasszal, a fogazott levél margók Color Purple, éles ellentétben állnak az egyébként fényes zöld lombbal. A leveleken halványodik a piros és átmegy az egész levél egy nagyon szép, friss, zöldbe. Csak az új növekedési nyáron aztán megint van vöröses levél margók, bár nem olyan kontrasztos.. Ősszel a kis levelek színe világos aranysárga.
Magasság: legfeljebb körülbelül 1,5 - 2 m magas és legalább olyan széles.
Ha japán növényekből akarsz gyűjteményt csinálni, akkor próbálj nekik megfelelő körülményeket teremteni. Ha a kerted alkalmas rá, akkor ott, ha nem akkor edényben is nevelheted őket. A kis juharokat egy bizonyos nagyságig érdemes edényben kényeztetni (félárnyék, laza,tőzeges földkeverék, a talaj soha nem száradhat ki, kis pára sem árt nekik). Az edényeket télire földbe kell süllyeszteni, esetleg kicsit lombbal takarni (nálam fagyálló edényben néhány a terraszon "csupaszon" is áttelel).
Kérdéseidre:
Nandiniát minden Newgarden-ben és Oázisban lehet kapni. A kisebbeket elfogadható áron.
Japán juharok közül az aconitifoliához a hűvös völgyi Newgardenben ill. a budakeszi úti Kert ÁBC- ben lehet hozzájutni (az én ismereteim szerint). Előbbi helyen egy 80cm-körüli szép kis fácskát (1db.van) 9000Ft-ért megvehetsz, utóbbi helyen ugyanez 30000 HuF. (Előbbi ugyanolyan, mint aminek az őszi képét feltettem.)
Tisztelettel üdvözlök mindenkit. Én új vagyok itt, és voltaképpen nem akarok japán kertet létrehozni. Csupán a japán, vagy távol-keleti növények érdekelnek. Egyelőre főleg a japán juharok varázsoltak el. 2012-ben vettem egy Atropurpureumot, egy Red Wine-t és egy Orange Dream-et az OBI-ban. Nem voltak magasak, 20 centinél nem nagyobbak, de 1200-1300 forintos áron megvettem őket. A Red Wine-ot kiültettem, de leégett, a másik kettőt nagy méretű dézsába raktam, szépen nőttek, és túlélték a telet, és a márciusi ítéletidőt is, persze teleltettem őket. Idén, 2013-ban kertészetből vettem egy 80 centi körüli Atropurpureumot, a tavalyit meg kiültettem áprilisban, de sajnos tönkrement, leszáradt. Szintén az OBI-ból idén többször vettem Katsurát, Atropurpureumot és Orange Dream-et és Little Princess-t. Nos, 12 kis cserépből 2 maradt meg: egy Little Princess, ami még most is életképes, és egy Katsura, ami még életképes ugyan, de haldoklik. A betegsége a következő: az ágak hajlatainál-találkozásánál barnulni és szürkülni kezd az ágacska, tehát középen, a fő ág és a hajtásvégek között, majd ez a száradás elindul a gyökér felé, végül teljesen kihal a növény.
A kőbányai Oázisban szintén vettem 30 centi körüli japán juharokat, Seiryu-t, Taylor-t és Butterfly-t, de a júliusi-augusztusi hőségben mindegyik tönkrement, ugyanúgy végezték, mint a fentebb említett OBI-ból származó társaik. A Taylor-t főleg sajnáltam, mert ritkaságnak írták.
Most már rájöttem, hogy nem érdemes kicsit venni, mert tönkremegy. Ezért most a nagyokra hajtok, már októberben vettem egy Orange Dream-et és egy Butterfly-t, valamint egy Emerald Lace-t.
Szeretnék kérdéseket feltenni:
1. Hol lehet, melyik kertészetben japán szentfát (Nandina domestica és Nandina domestica „Fire Power) kapni?
2. Hol lehet, melyik kertészetben vörösvirágú juhart (Acer japonica Aconitifolia) kapni?
3. Mi lehet az oka a japán juharjaim fentebb leírt elhalásnak, tönkremenésének?
Ugyanakkor segíteni is szeretnék több embernek. Acer conspicuum Red Flamingó-t 80-100 centis magassággal 9000 Ft-ért, valamint 5000 Ft-ért japán juharokat a Kelenvölgyi Díszfaiskolában.
csak majdnem mindent bír ki, az idén elfüstölt egy, mert nem bírta ki az átültetést.
Mondjuk én is tehetek róla, mert az ültetőgödörbe kellett volna tenni gyöngykavics réteget és a fa mellé beállítani egy öblös pvc csövet, amivel mindjárt a gyökérzónába jutott volna a víz.
Meg egy vastag mulcsréteg és máris nem kellett volna az állandó locsolással "víziborókát" csinálni belőle, mint az történt... na mindegy.
Azt hol láttad, hogy a japánok ezen gyakorolnak? Egy linket tegyél be, érdekel.
Lehet, hogy nem is gondoltad igazán komolyan, hogy csak ezt fogsz ültetni, pedig nem járnál rosszul velük. A legjellegzetesebb japán feelinget a hosszútűs fenyők adják, pláne ha alakra van formázva. A feketefenyőnek ráadásul megvan az élénk színe is hozzá, hogy télen-nyáron élőnek látszon a kert.
A homok, ha öntözöd ideális magágy a fenyőféléknek is. Nálam a tiszafa "vadon"úgy nő, mint a fű és egy csomó más fásszárú is. Azért érdemes megfigyelni, hogy a közelmúlt kritikus időjárását milyen fenyő- és ciprusfélék vészelték át (rengeteg már nagyméretű beteg és kiszáradt fát lehet látni. A homokot egyébként töb fenyőféle kifejezetten kedveli.
Ezuton is megkövetem Muraszakét, a skyracket mindent kibír. Utóbb láttam, hogy a japánok ezen a borókafélén tanítják az alakfák metszését.
igen, köszönöm kérdésed, kemény legények ezek, szerintem mást nem is ültetek a kertbe :P
az 50 db-ból 2 (!!!) ment ki, a többi megmaradt, pedig nem sokat tudtam locsolni se (amit tudtam, az persze szebben nőtt, de ez így is nagy szám szerintem ezen a homokon)