Az más tészta... egy fotóval sokat nem lehet kezdeni. Egy pontos térképpel, GPS koordinátával viszont igen. A google earth-on sok ilyen nem egészen ott van, vagy sehol, mint a valóság.
A Váci úton dolgozok egy irodaházban. Az iroda földszintjén van az irodám, valamint a szobában egy időnként búgó bútorlapokkal borított valami, amit transzformátorként azonosítottam. Kb. 2 méterre dolgozok ettől a dobozkától. A kérdésem az lenne, hogy lehet e ennek valamilyen káros hatása, illetve, hogy hogyan tudnám megméretni a trafó mágneses, elektromos hatásait?
Nyugodtan lehet fotózni. (Jogilag is...) De én megkérdeztem az egyik hazai alaperőmű vezetőjét benti álló- és mozgókép készítésről, és annak felhasználásáról, amire azt mondta, ha az erőmű biztonsága azon múlna, hogy egy felvétel kijut-e, vagy nem, akkor nagyon nagy volna a baj az erőmű biztonságát illetően...
Paks az egyetlen, ahol külön, előzetes engedély kell a felvételek készítéséhez, de ott sem tilos, hanem az eszközbevitel miatt lényeges, mert egyébként semmit nem lehet bevinni.
mennyire tilos az ilyen aramelosztok kornyeken fotozni? a multkor egy focimeccsen unalmamban csinaltam nehany kepet egy teleprol a keritesen kivulrol tisztan technikai erdeklodesbol kiindulva. be lehet oket linkelni? esetleg kerdezni a lathato berendezesekrol?
120kV ránézésre. De nem is igazán a vezeték érdekes, hanem az alállomás, ahová beérkezik. Nem zajos, különösen nyáron? Bár épületbe van zárva a trafó, de még úgy is elég ronda hangot tud kiadni az egész. A villamosság élettani hatásai szempontból csak a mágneses indukció jöhet szóba, mint mérhető paraméter, de kicsi esélyét látom, hogy akár a megengedett 24 órás határérték 1%-át is megközelítené a mérés eredménye...
Azt viszont nem tartom bölcs dolognak, hogy a játszótér meg ott van mellette, kerítés nélkül.
"Sürgősségi" válasz már nem lesz belőle, jobb későnde talán nem haszontalan: kinézetre (oszlop, szigetelő nagysága) 120kV-os vezetéknek tűnik. Az említett távolságból szvsz ártalmatlan (lásd korábban szereplő védőtávolságok). Ennek a feszültségszintnek még számottevő hangja sincs, legfeljebb ködös-párás időben. Úgyhogy szvsz tekints rá úgy, mint a városkép integráns részére. (PS: nem vagyok szakértő, csak műkedvelő laikus)
Nem tudom, hogy mennyien látogatják még a topicot, de nagyon örülnék ha meg tudnád/tudnátok mondani, hogy a csatolt képen látható oszlopról, hogy milyen nagyságú (kV) távvezeték lehet rajta, és az adott távolság a háztömbhöz (kb 25m) mennyire lehet veszélyes.
Elég sürgős a kérdés, a válaszotokat előre is köszönöm.
ui. : maga a kérdéses lépcsőház a tömb másik felén található, ott oszlop már nincs , "csak" a vezeték fut párhuzamosan a tömb mellett.
Nem tudom, hogy mennyien látogatják még a topicot, de nagyon örülnék ha meg tudnád/tudnátok mondani, hogy a csatolt képen látható oszlopról, hogy milyen nagyságú (kV) távvezeték lehet rajta, és az adott távolság a háztömbhöz (kb 25m) mennyire lehet veszélyes.
Elég sürgős a kérdés, a válaszotokat előre is köszönöm.
ui. : maga a kérdéses lépcsőház a tömb másik felén található, ott oszlop már nincs , "csak" a vezeték fut párhuzamosan a tömb mellett.
Nem jól emlékeztem, 2.5 méter a védőtáv. Bár ez is elméleti, mert igazán pár cm az, amiről veszélyes egy ilyen kis távvezeték, oda meg úgysem mászol fel.
Teljesen szabályos. Ha jól emlékszem, 1 méter mindösszesen a védőtávolság. Nem kell félni tőle, a régi, meglévő vezeték sokkal nagyobb hatással van rád, mint amit most odavittek.
Ha nagyon félsz tőle, meg lehet méretni most, meg akkor, ha már működik, de várhatóan papírforma lesz az eredmény. Nagy feszültség, kicsi áram. Ami rád "veszélyes", az az áram, de az ugye a nagyobb feszültségen kisebb...
Én most vettem házat egy kétrendszerű 120kV-os távvezeték ALATT, a védelmi terület kellős közepén. Előtte másfél órát mértem, az eredmény itt is papírforma lett.
Csak akkor van bármi közöd is az egészhez, ha a telkeden keresztülmegy, esetleg oda akarnak oszlopot tenni.
üdvözlet!!! . kérdeznék, és kérnék néminemű segítséget............bár elég döglöttnek néz ki a topik:( . a héten, egyik napról a másikra felhúztak a házunk előtt egy 22kV-os oszlopot, amit valószínűleg, rá is kötnek majd a hálózatra...... pontosan megmértem a távolságot, ami a házfalra merőlegesen az oszlop tengelyvonalától 8,85m ráadásul 1m-re állították be a már meglévő oszlop mellé, amit sztem nem fognak kivenni-------képeket tudok mellékelni------- . kérdéseim a következők lennének: 1. mik a középfeszültség létesítésének-telepítésének szabályai??? 2. biztonsági távolság, 3. hol lehet ezt megtalálni -linkek- 4. kihez fordulhatok, a sóhivatalon kívül? 5. szabályos-e ez, mindenfajta tájékoztatás nélkül? . . sürgős lenne, mer nehezen tudom magam visszafogni, hogy ne menjek be a polgármesterhez ajtÓstÚÚÚl:):)
A 3F azért is jó (azon kívül, hogy van 3F, ha kell), mert ha az egyik fázist sikerül kilőni, marad még kettő. (mert ugyebár a főbizti, ami a trafós oszlop aljában lévő szekrényben van, az folyamatosan rágódik a sok kis zárlattól, és végül egyszer működésbe lép. És akkor egy ilyen világvégi helyen akár 1 napos áramszünet is lehet, mire odaér valaki...)
Igaz, hogyha komolyan gondolod a túlfeszvédelmet, akkor pontosan 2x annyiba fog kerülni a 3F védelme, mint az 1F-é, de hát az egyszeri beruházás... és nem érdemes kihagyni. Bár, ha a trafó a szomszédban van, akkor a veszély jóval kisebb, mintha 2km légvezetéken érkezne a baj. De hosszútávon nézve egy házépítésbe 200eFt plusz még mindig sokkal kevesebb, ha egy jól irányzott találat elintézi a házimozit, a számítógépet, az összes kompakt fénycsövet, klímavezérlést, (sok villanyszámlát fizetőknek spotlámpákat) meg amit még talál. És amilyen ronda idő tud lenni, filléres költség a villámhárító, ha az alapozásnál valakinek eszébe jut, hogy az alap vasbetonból 2 rudat a hálózhoz hegeszteni, és kihúzni ki a ház mellé, amire rá lehet kötni a villámhárító levezetőjét. Mert akkor tízezres nagyságrendből megvan az egész.
Egyetértek veled. Mondjuk a szolgáltatás biztonságát nem értem mennyiben növeli, esetleg arra gondolsz, hogy vezeték-leszakadás ellen véd...? Az valóban megeshet, bár nem gyakori. Mindenesetre én is 3F-t akarnék, ha már lúd, ugye...
Infomaker: Igen, ugyanerről lehet szó ott is. Hülye dolog.
Családi házhoz pedig mindenképp illik a 3F, már csaka szolgáltatás biztonsága miatt is. Ráadásul ingyen is tudod kérni, ha 32A alatt van az összáram. pl. 3x10... valakivel meg kéne beszélni :-). A kiszállást mindenképp fizetnie kell a megrendelőnek, de az valami 8-10eFt, ami a kismegszakítók cseréje.
Nah, sikerült beszélnem az illetékessel. Nem szokványos az eset, de azért vannak tanulságai.
Előszőr is, jelenleg egy joghézag miatt nem lehet oszlopot kérésre áthelyezni, még akkor sem ha a teljes költséget az igénylő állja. (Állítólag). A szolgáltató ha szükséges, akkor magától áthelyezheti persze, de csak azért mert valakinek útban van, nem teszi meg, neki jó ott ahol van. Költségtérítéssel pedig azért nem teszi meg, megt jogilag rendezetlen, hogy a szolgáltató tulajdonában maradjon az oszlop, miközben más pénzén mozgatják... ezt nem nagyon értettem, de elhittem, állítólag több nagy cég is szív most ezzel.
A megoldás az, ha új áramigénnyel áll elő valaki, amit a jelenlegi hálózatról nem lehet kielégíteni. (Jelen esetben pl. az utcában ezen az oszlopon kívül csak egyfázisú vezeték van, így ha háromfázist kérek, az már ilyen igénynek számít). Ekkor már van okuk hozzányúlni a rendszerhez, aminek keretében az oszlopokat is mozgathatják. Ilyeneket 12 hónapos határidővel teljesítenek.
Építkezni a védőtávolságon belül semmi szín alatt nem lehet, így meg kell várni amíg rendeződik a dolog, csak azután lehet elkezdeni.
Hát röviden ennyi. Legalábbis az a rész ami közérdekű lehet...
Elölről kezdem, gagyi index fórum eltüntette a HSZ-t.
Röviden: ez egy oszloptrafó, csinál 0.4kV-ot otthonra a konnektorba. Ha építkezni akarsz, ennek biza mennie kell, az tuti. Ha nem, akkor akár maradhat is, a növények szeretik. Csak majd Te nem szereted, ha valami baj van bele, és az áramszolgáltató jól keresztülmegy a tankjával a kerteden, és ott szerel ezerrel. Ha kigyullad vagy felrobban, az igen szép látvány, bár ez magyarországon nem divat, mert nincs rá pénz, így muszáj a trafókat rendesen megcsinálni. Amcsiban sok pénz van, ott rendszeresen robbangatnak a trafók. Bár igaz, hogy a 3 házanként van 1, nálunk meg falunként 1-2, de szép látvány.
Nahát, érdekes amit leírtál. Köszi az infot a szakaszolóról. Arra én is kiváncsi vagyok, hogy mit fognak mondani... Sajnos ma nem sikerült bent érnem az illetékest, de holnap is megpróbálom.
Egyébként, közben eljutott hozzám a többi kép is, így néz ki a teljes rendszer:
Ebben az oszlopban ér véget:
Az oszlop aljában vagy egy böhömnagy rozsdás szekrény lelakatolva, rajta egy hatjegyű számmal.
Van esetleg valami amit még el tudsz mondani a dologról, amitől okosabb lennék?
1. oszlop: ezt ismered, mert ennek nézted az egészet
2. szakaszoló: mint láthatod lejön az aljára 2 "szál drót", ami egy acélrúl. Az alján meg van egy lelakatolt kar. Ha azt átfordítot, akkor kinyílik a tetején mind a 3 érintkező, és "szétkapcsolod" vele a távveztéket. A szakaszoló tehermentes vezeték biztonságos leválasztására (szakaszolására) szolgál, ha pl. dolgozni akarnak rajta.
Mivel ugye itt mozgó kütyük és érintkezők vannak, ezért létrejöhet az érintkezési hiba, amiről a videókat mellékeltem.
Én azt nem értem, hogy ebből 1 szállal mit kezdenek? Az önmagában elég fura. Mivel a szakaszolót akarod áttetetni, így jóval előtte kell szakaszolni. De ha ilyen rettenetesen rossz helyen van... meg belterület is, érdekes dolog. Kíváncsi vagyok, mit mondanak rá.
Óriási vagy, köszönöm! :) Mit jelent az hogy oszlopszakaszoló? Laikusként egyszerű tartóoszlopnak néztem... :-o
Egyébként ez egy belterületi rész, de ez a vacak a 22m széles telek kellős közepén megy, ugyhogy ez azt hiszem nagyjából ki is zárja az építkezés lehetőégét...
Sajnos most nincs nálam másik fénykép, de 2 oszlop van a telken, ez az első, és a másodiktól tényleg nem megy tovább sehová, csak 3 házhoz. Ezzel együtt is fenntartod a lehetőségét hogy az egész környéket áramtalanítani kell ha átszerelik? Még egy érdekes adalék: az utcában végémegy egy kétszálas légvezeték, arról kapja minden telek az áramot. Kivéve ezt a hármat. Szerintem valamikor sokévvel ezelőtt valami mást terveztek itt a környéken, amiből semmi nem lett, aztán ez meg itt maradt minden funkció nélkül. Elméletileg akkor le is lehet simán kapcsolni az egészet, és a 3 telek kaphatja az áramot onnan ahonnan az összes többi. Mit gondolsz?
Ez egy 20-35kV körüli oszlopszakaszoló, ami a képen van. Maga a távvezeték semmiféle veszélyt nem jelent rád, viszont építési szempontból távolságtartás biztosan elő van írva, nem tudom, hogy belterületnek vagy külterületnek minősül, de 2.5m illetve 5m a védelmi zóna, aminél közelebb nem lehet építkezni.
Nagyobb gondnak látom, hogy oszlopszakaszoló. Ugyan nagyon kicsi az esélye, de vihar után, vagy egyszerűen csak az idő vasfoga miatt érintkezési hiba felléphet, ami szép szikrát fog dobni lefelé, vagy épp igen figyelemre méltó hang- és fényjelenségeket tud produkálni. Ettől inkább tartanék, nehogy felgyújtson valamit ott a környéken.
Viszont érdekes, hogy a szálai külön-külön mennének? Ez elég fura.
Ha odébb akarod tetetni, lehet, hogy a környéken néhány településnek kell nem kevés áramszünetet okoznod. Azt nem tudom, miféle törvények vonatkoznak az ilyen oszlopok áthelyezésére, ha gondolod, megkérdezheted, azzal nem vesztesz semmit. Lehet hivatkozni az építési tilalomra, stb. (arra ne, hogy káros, mert azt műszerrel pillanatok alatt bebizonyítják, hogy nem az...)
Íme néhány videó, hogy miért nem szeretem én a távvezeték oszlopokat, és különösen a szakaszolókat. Bár ugye ebből több10ezer van, és nagyon jól működnek napi 24 órában, az ilyen bizony előfordulhat:
Ajánlottad tavaly valakinek hogy megmondod kép alapján hogy mi a helyzet a felsővezetékével. Én most néztem ki egy telket amit megvennék, de egy ilyen van rajta.
Érdekes módon egyébként nem megy kereszül a telken, hanem ott ér véget, onnan csak a telekre meg a két szomszédra csatlakozik le 1-1 ér.
Naszóval én építkezni szeretnék. Igy első látásra mit mondasz, mik az esélyeim? Leginkább azt szeretném ha eltünne onnan. Vajon eltüntethető? Mit kérhet érte az áramszolgátató? És mennyi időbe telik nekik? Egyeltalán, köteles vagyok a saját telkenem engedni hogy ilyen legyen? (A telekkönyvben egyébként nem szerepel a létezése. )