Keresés

Részletes keresés

ouzo Creative Commons License 1999.04.08 0 0 17
Kedves Echo!
Akkor te is az Apokalipszis nézetet vallod?
Echo Creative Commons License 1999.04.06 0 0 16
Kedves ouzo

Megengedhető-e egy kis hazugság ?

2Tim.2.5 Ha pedig küzd is valaki, nem koronáztatik meg, ha nem szabályszerűen küzd.

/Már elnézést, ha sok a Biblia idézet, de én így szoktam

Mit mondott Jézus a végidőkről ?

Máté 24.5 Mert sokan jőnek majd az én nevemben, a kik ezt mondják: Én vagyok a Krisztus; és sokakat elhitetnek.
6 Hallanotok kell majd háborúkról és háborúk híreiről: meglássátok, hogy meg ne rémüljetek; mert mindezeknek meg kell lenniök. De még ez nem itt a vég.
7 Mert nemzet támad nemzet ellen, és ország ország ellen; és lésznek éhségek és döghalálok, és földindulások mindenfelé.
8 Mind ez pedig a sok nyomorúságnak kezdete.
9 Akkor nyomorúságra adnak majd benneteket, és megölnek titeket; és gyűlöletesek lesztek minden nép előtt az én nevemért.
10 És akkor sokan megbotránkoznak, és elárulják egymást, és gyűlölik egymást.
11 És sok hamis próféta támad, a kik sokakat elhitetnek.
12 És mivelhogy a gonoszság megsokasodik, a szeretet sokakban meghidegül.
13 De a ki mindvégig állhatatos marad, az idvezül.
14 És az Isten országának ez az evangyélioma hirdettetik majd az egész világon, bizonyságul minden népnek; és akkor jő el a vég.

Mit mondott Pál ?

2Tim.3.1 Azt pedig tudd meg, hogy az utolsó napokban nehéz idők állanak be.
2 Mert lesznek az emberek magukat szeretők, pénzsóvárgók, kérkedők, kevélyek, káromkodók, szüleik iránt engedetlenek, háládatlanok, tisztátalanok,
3 Szeretet nélkül valók, kérlelhetetlenek, rágalmazók, mértékletlenek, kegyetlenek, a jónak nem kedvelői.
4 Árulók, vakmerők, felfuvalkodottak, inkább a gyönyörnek, mint Istennek szeretői.
5 Kiknél megvan a kegyességnek látszata, de megtagadják annak erejét. És ezeket kerüld.
6 Mert ezek közül valók azok, a kik betolakodnak a házakba, és foglyul ejtik a bűnökkel megterhelt és sokféle kívánságoktól űzött asszonykákat,
7 Kik mindenkor tanulnak, de az igazság megismerésére soha el nem juthatnak.
8 Miképen pedig Jánnes és Jámbres ellene állottak Mózesnek, akképen ezek is ellene állanak az igazságnak; megromlott elméjű, a hitre nézve nem becsületes emberek.
9 De többre nem mennek: mert esztelenségök nyilvánvaló lesz mindenek előtt, a miképen amazoké is az lett.

Előzmény: ouzo (14)
Echo Creative Commons License 1999.04.06 0 0 15
Kedves ouzo

Megengedhető-e egy kis hazugság ?

2Tim.2.5 Ha pedig küzd is valaki, nem koronáztatik meg, ha nem szabályszerűen küzd.

/Már elnézést, ha sok a Biblia idézet, de én így szoktam

Mit mondott Jézus a végidőkről ?

Máté 24.5 Mert sokan jőnek majd az én nevemben, a kik ezt mondják: Én vagyok a Krisztus; és sokakat elhitetnek.
6 Hallanotok kell majd háborúkról és háborúk híreiről: meglássátok, hogy meg ne rémüljetek; mert mindezeknek meg kell lenniök. De még ez nem itt a vég.
7 Mert nemzet támad nemzet ellen, és ország ország ellen; és lésznek éhségek és döghalálok, és földindulások mindenfelé.
8 Mind ez pedig a sok nyomorúságnak kezdete.
9 Akkor nyomorúságra adnak majd benneteket, és megölnek titeket; és gyűlöletesek lesztek minden nép előtt az én nevemért.
10 És akkor sokan megbotránkoznak, és elárulják egymást, és gyűlölik egymást.
11 És sok hamis próféta támad, a kik sokakat elhitetnek.
12 És mivelhogy a gonoszság megsokasodik, a szeretet sokakban meghidegül.
13 De a ki mindvégig állhatatos marad, az idvezül.
14 És az Isten országának ez az evangyélioma hirdettetik majd az egész világon, bizonyságul minden népnek; és akkor jő el a vég.

Mit mondott Pál ?

2Tim.3.1 Azt pedig tudd meg, hogy az utolsó napokban nehéz idők állanak be.
2 Mert lesznek az emberek magukat szeretők, pénzsóvárgók, kérkedők, kevélyek, káromkodók, szüleik iránt engedetlenek, háládatlanok, tisztátalanok,
3 Szeretet nélkül valók, kérlelhetetlenek, rágalmazók, mértékletlenek, kegyetlenek, a jónak nem kedvelői.
4 Árulók, vakmerők, felfuvalkodottak, inkább a gyönyörnek, mint Istennek szeretői.
5 Kiknél megvan a kegyességnek látszata, de megtagadják annak erejét. És ezeket kerüld.
6 Mert ezek közül valók azok, a kik betolakodnak a házakba, és foglyul ejtik a bűnökkel megterhelt és sokféle kívánságoktól űzött asszonykákat,
7 Kik mindenkor tanulnak, de az igazság megismerésére soha el nem juthatnak.
8 Miképen pedig Jánnes és Jámbres ellene állottak Mózesnek, akképen ezek is ellene állanak az igazságnak; megromlott elméjű, a hitre nézve nem becsületes emberek.
9 De többre nem mennek: mert esztelenségök nyilvánvaló lesz mindenek előtt, a miképen amazoké is az lett.

Előzmény: ouzo (14)
ouzo Creative Commons License 1999.04.06 0 0 14
Kedves Echo!
Igazad van, véget is akarok neki vetni, hiszen a tények azok tények. És nem a katolikus egyházról van szó, csak az a legjobb példa.
Viszont volt itt több olyan levél is, amely a témához kapcsolódik. Az egyik válasz szerint, az emberek szeretnek hozzájuk hasonló emberekkel lenni, és az egyház teremti meg ezen összejövetelek anyagi fedezetét. A másik szerint a vallástól elhajló egyházak az Apokalipszis előjelei.
Viszont ha az első felfogást nézzük, annak az a lényege, hogy a jó ügy érdekében megbocsátható egy kis hazugság. Ez viszont erősen machiavelliszagú.
Echo Creative Commons License 1999.04.06 0 0 13
Ez a topic is a 'katolikus egyház gyalázása' irányba halad.
Várom a fejleményeket.
ouzo Creative Commons License 1999.04.02 0 0 12
Kedves Faithful!
Köszönöm az idézetet, igazán idevágó.
És ami a katolikus egyház történelmi vonulatát illeti, van egy idézetem, ha jól emlékszek Vonneguttól: "1051 -ben a bizánci pátriárka és a római pápa kölcsönösen kiátkozták egymást. Attól kezdve mind a két egyház a sátánnak dolgozott".
(Kurt Vonnegut kicsit fanyar humorú, mondhatni cinikus, de humanista író)
Ami az atyákat illeti: én a szentatyám szót is sokszor hallom, tudod az, akiről sokáig azt mondták, ő Isten földi helytartója.
Hal Creative Commons License 1999.04.02 0 0 11
Kedves faithful !

Az idézet helyes és a hozzá fűzött magyarázat is. Ahogy a vízszerelőt nem vallási értelemben mesternek mondom , az orvost doktornak, így egy lelkipásztort is akinek a munkája többek között az emberek lelkivezetése, atyának hívom, így kisbetűvel. Te se gondolod komolyan, hogy bárki is egy atyát az Atya szintére emelne csupán egy megszólítás révén, ami ugyanúgy mint a mester megnevezés a a foglalkozása miatt kapcsolható hozzá. Bár így szó szerint az nincs benne a Szentírásban, hogy senkit ne hívjatok pásztornak, de Jézus pásztorhoz hasonlította magát, ez a megszólítás ha jól tudom nálatok is elfogadott. Ezzel nem emelem Jézus szintjére a megszólítottat ?
Üdv Hal

Előzmény: faithful (9)
Trafalgar Creative Commons License 1999.04.02 0 0 10
Na ez igen jó idézet volt!
Úgy látszik a Jézus előtti és korabeli egyházi stílus máig sem változott(szándékosan nem írok semmilyen felekezetet), ha ezt Ő is így látta.
Előzmény: faithful (9)
faithful Creative Commons License 1999.04.01 0 0 9
Kedves Hal,

Máté 23:1. Akkor szóla Jézus a sokaságnak és az ő tanítványainak,
2. Mondván: az írástudók és a farizeusok a Mózes székében ülnek:
3. Annakokáért amit parancsolnak néktek, mindazt megtartsátok és megcselekedjétek; de az ő cselekedeteik szerint ne cselekedjetek. Mert ők mondják, de nem cselekszik.
4. Mert ők nehéz és elhordozhatatlan terheket kötöznek egybe, és az emberek vállaira vetik; de ők az ujjokkal sem akarják azokat illetni.
5. Minden ő dolgaikat pedig csak azért cselekszik, hogy lássák őket az emberek: mert megszélesítik az ő homlokszíjjaikat; és megnagyobbítják az ő köntöseik peremét;
6. És szeretik a lakomákon a főhelyet, és a gyülekezetekben az elölűlést.
7. És a piaczokon való köszöntéseket, és hogy az emberek így hívják őket: Mester, Mester!
8. Ti pedig ne hivassátok magatokat Mesternek, mert egy a ti Mesteretek, a Krisztus; ti pedig mindnyájan testvérek vagytok.
9. Atyátoknak se hívjatok senkit e földön; mert egy a ti Atyátok, aki a mennyben van.
10. Doktoroknak se hivassátok magatokat, mert egy a ti Doktorotok, a Krisztus.
11. Hanem aki a nagyobb közöttetek, legyen a ti szolgátok.
12. Mert aki magát felmagasztalja, megaláztatik; és aki magát megalázza, felmagasztaltatik.
13. De jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok, mert a mennyeknek országát bezárjátok az emberek előtt; mivelhogy ti nem mentek be, akik be akarnának menni, azokat sem bocsátjátok be.
14. Jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok, mert felemésztitek az özvegyek házát, és színből hosszan imádkoztok; ezért annál súlyosabb lesz a ti büntetéstek.

Pontosan az a lényeg, hogy vallási értelemben ne szólítsunk senkit atyának, doktornak, mesternek, sőt, ne is hívassuk így magunkat.
Még egyszer: vallási értelemben. Ettől még az asztalos, a vízszerelő, az autószerelő stb. az mester.

faithful

Előzmény: Hal (7)
Trafalgar Creative Commons License 1999.04.01 0 0 8
Kedves Hal!

Szerintem azért nem ennyire ideális a helyzet, főleg ha a katolikus egyház ténykedését történelmi vonulatában szemléled.

Előzmény: Hal (7)
Hal Creative Commons License 1999.04.01 0 0 7
Kedves ouzo !

Az iszlámról nem tudok mit mondani, nem ismerem. A katolicizmusról inkább. Még a Törzsasztalon tavaly évvége fele a Katolikus topicban gyüjtöttem össze egy korántsem teljes csokrot a katolikus egyház hivatalos tanításaiból (egyházatyák, pápai megnyilatkozások, zsinati dokumentumok), amelyekben a bálványimádás ellen szólaltak föl, külön kiemelve - nyilván válaszként a nem új keletű vádakra -, hogy Szűz Máriát sem illeti meg imádat. Talán nem olvastad ezeket, szerintem ha van időd érdemes, ha már ilyen becsületesen leírtad, hogy vad katolikusellenes vagy, az is becsületes dolog lenne, hogy mielőtt nyilatkozol, utánanézel, hogy mi a hivatalos álláspont a témában.
Azt meg te se gondolod komolyan, hogy egy katolikusnak utálnia kell bárkit is. Nem azt vonom kétségbe, hogy hallhattál egy katolikustól, akár paptól is egy-egy nem megfelelő megnyilatkozást. De hivatalos katolikus tanításként nem hallhattál ilyet. És én hivőnek tudom magamat, de soha nem fizettem egyházi adót, és ezt soha senki nem is kérte számon tőlem. Szeretném jelezni, hogy a templomban sem kötelező a perselybe bedobni pénzt. Miért is lenne az, ha nem a saját szándékodból teszed, ha rossz szájízzel teszed, felesleges lenne amúgy is.
A gyónást kötelezően mindössze évi egy alkalommal írja elő az egyház. Nem egy nagy teher, és ha ez ember ráébred arra, hogy ez egy szentség, kevésnek is fogja találni, és még többször megy. Ha nem vagy elköteleződve az egyház mellett akkor miért akarsz katolikus jegyes oktatáson részt venni. ? Nem lenne elég egy sima polgári esküvő ?
A Szentírás azt mondja, hogy (téged idézlek) "ne szólítsatok senkit sem Atyának, stb." Jó, hogy oda tetted azt az utolsó kis szó rövidítést (stb), így valószínűleg azt is tudod, hogy még minek ne szólíts senkit.
Most ennyit

Előzmény: ouzo (3)
ouzo Creative Commons License 1999.04.01 0 0 6
Kedves Sothy!
Nem tértél el a témától, sőt számomra magyarázatot is adtál.
Az Apokalipszis lehet a magyarázat. Ugyanis a hinduizmus szerint most a fekete avagy Káli korszakban élünk, ami a világnap lezárását jelenti, és úgy jellemzik, hogy "a jó már csak elvi síkon győzhet a rossz fölött". De én ennek nem találtam eddig a nyomát máshol, mert nem gondoltam az Apokalipszisre.
Viszont ez esetben nem lehet ellene tenni semmit, mert aki ki akar szabadulni ebből az már ki tud. Ennek a lehetőségét pedig éppen az információs forradalom tette lehetővé, mert mindenféle véleményt meg lehet ismerni
(ui.: a levelem azért szerepel kétszer, mert megtréfált a proxy)
Trafalgar Creative Commons License 1999.04.01 0 0 5
Az eyházakat azok tartják életben, akik már éhesek, de még nem képesek maguk megtalálni a táplálékot. Ez bizonytalanságot eredményez. Mindenki aki ebben az állapotban van, bevonható valamilyen, általa elfogadhatónak tartott vallási közösségbe. Ezek száma állandóan és dinamikusan változik. Aki továbblép az vagy kilép, vagy reformálási kényszer vesz rajta erőt, aki pedig rájött hogy valami hiányzik az életéből az hozzájuk csapódik. Ez a fejlődési folyamat élteti az egyházakat.
A másik oldala a dolognak hogy az ember társas lény. Gondolj bele milyen katarktikus érzés pl egy koncerten együtt énekelni mondjuk 10000 emberrel.
Ez az "egységben az erő" érzés valami halovány, de mégis erősen érezhető utánzata annak amikor az Úr megérinti a lelked, és az univerzummal válsz eggyé, és a legnagyobb egységbe fonódsz.
Az egyházak sok embernek nyújtják a "koncert katarzis" élményét.
Előzmény: ouzo (3)
Sothy Creative Commons License 1999.04.01 0 0 4
Ouzo! Aha! Ez az amit nem tudtam hirtelen leírni. :-))) Mármint amit Te írtál! Bár nekem nagyon pozitív emlékeim vannak a hitoktatásról.
De az utolsó mondatodra visszatérve. Lehet hogy már az Apokalipszis lovasai készülődnek? Hiszen azok között van az "álvallás" és "félremagyarázás" lovasa is. (persze nem akarok eltérni a témától)
ouzo Creative Commons License 1999.04.01 0 0 3
Hát köszönöm, azt hiszem és is így érzek, csak nem tudom megfogalmazni. Viszont amiből kiindult nálam ez az egyházellenes felfogás, az az volt hogy előbb olvastam a Bibliát, és utána mentem (az esküvőm miatt) egy ilyen katolikus oktatásra. Az alapvető téma az volt, hogy utálnunk kell a zsidókat. Utána az, hogy csak akkor vagyok hívő, ha befizetem az egyházi adót. Majd következett az egyház iránti elkötelezettség és a gyónás. Namármost a gyónásről a Biblia azt mondja, hogy egymásnak gyónjunk, ne egy papnak. Meg azt is mondja, hogy ne szólítsatok senkit sem Atyának, stb.
No azóta utánaolvastam kicsit a katolikus egyház történetének, és azt láttam, hogy semmi köze a kereszténységhez, inkább az ókori római vallás más köntösben. No azóta vad katolikusellenes lettem, de ez sem megoldás, mert mi van azokkal, akik katolikusok és tényleg hisznek. Próbáljam őket felvilágosítani, hogy az egyháznak nincs köze a vallásukhoz vagy sem? És mennyire sérti őket, hogyha ezt mondom nekik? Vagy vannak, akiknek kell a hithez a látványos körítés, tömjénfüst és aranyozott díszletek? Vagy pedig mindenkit világosítsak fel, hogy akik a Bibliát magyarázzák, általában elferdítik a saját céljaikra? És ha elmagyarázom nekik mindezt, pedig nem akarják, akkor segítek -e rajtuk, vagy ártok nekik?
Egyébként én azt hiszem, a mostani nyugati életszemlélet (ha pénzed van, akkor többet érsz és boldogabb vagy) meg a keleti (ha elég fanatikusan teszel valamit, a hurik várnak rád) , éppen az egyházak bűne.
De most úgy látom, mintha éppen azok győzedelmeskednének, akik mindent félremagyaráznak. Mert ezek az egyházak még mindig nem vesztették el hitelüket. De miért jó ez nekik?
ouzo Creative Commons License 1999.04.01 0 0 2
Hát köszönöm, azt hiszem és is így érzek, csak nem tudom megfogalmazni. Viszont amiből kiindult nálam ez az egyházellenes felfogás, az az volt hogy előbb olvastam a Bibliát, és utána mentem (az esküvőm miatt) egy ilyen katolikus oktatásra. Az alapvető téma az volt, hogy utálnunk kell a zsidókat. Utána az, hogy csak akkor vagyok hívő, ha befizetem az egyházi adót. Majd következett az egyház iránti elkötelezettség és a gyónás. Namármost a gyónásről a Biblia azt mondja, hogy egymásnak gyónjunk, ne egy papnak. Meg azt is mondja, hogy ne szólítsatok senkit sem Atyának, stb.
No azóta utánaolvastam kicsit a katolikus egyház történetének, és azt láttam, hogy semmi köze a kereszténységhez, inkább az ókori római vallás más köntösben. No azóta vad katolikusellenes lettem, de ez sem megoldás, mert mi van azokkal, akik katolikusok és tényleg hisznek. Próbáljam őket felvilágosítani, hogy az egyháznak nincs köze a vallásukhoz vagy sem? És mennyire sérti őket, hogyha ezt mondom nekik? Vagy vannak, akiknek kell a hithez a látványos körítés, tömjénfüst és aranyozott díszletek? Vagy pedig mindenkit világosítsak fel, hogy akik a Bibliát magyarázzák, általában elferdítik a saját céljaikra? És ha elmagyarázom nekik mindezt, pedig nem akarják, akkor segítek -e rajtuk, vagy ártok nekik?
Egyébként én azt hiszem, a mostani nyugati életszemlélet (ha pénzed van, akkor többet érsz és boldogabb vagy) meg a keleti (ha elég fanatikusan teszel valamit, a hurik várnak rád) , éppen az egyházak bűne.
De most úgy látom, mintha éppen azok győzedelmeskednének, akik mindent félremagyaráznak. Mert ezek az egyházak még mindig nem vesztették el hitelüket. De miért jó ez nekik?
Sothy Creative Commons License 1999.04.01 0 0 1
Na ezzel egyetértek! Vagyis hogy szerintem mindenkinek legyen meg a saját véleménye, és szeretete az Úr felé. Én is úgy vagyok vele, hogy nem mindenben fogadom el a Katolikus egyház tanításait, de mégis katolikusnak vallom magam. Ámbár az az igazság hogy én még csak 3 éve tértem meg -"hivatalosan" vagyis keresztelkedtem meg - tehát még nem mélyedtem bele az egyház mély bölcsességeibe, :-))) de szerintem a lényeg hogy az ember mit érez és mit tesz a saját hite által.
Előzmény: Trafalgar (0)
Trafalgar Creative Commons License 1999.04.01 0 0 0
Aki szó szerint értelmez és nem képes a sorok mögé látni, az nem a valódi törvények szerint él hanem mindenféle szabályokat, dogmákat alkalmazva, úgy ahogyan akar. Akik félremagyaráznak, azok olyanok mint a jogászok, az írott szövegre építve, a logika szabályai alapján megpróbálják a saját malmukra hajtani a vizet. Szerintem ilyen egyszerű. És mivel igyekeznek az írott szöveget betartani, úgy gondolják hogy ők aztán hú de "kompatibilisek" az úrral. Majd koppannak nagyot.
Meg kell említeni hogy a vallások "management" jéhez is rengeteg zsozsó kell, és ennek megszerzését a történelem során különféle elferdítésekkel próbálták hatékonyan megoldani. Amivel persze elvesztették hitelüket. Hol van már pl. a csillogó katolikus egyháztól Jézus aki teljes anyagi szegénységban élt és ezt hirdette?
Nyugaton a kapitalizmus mindennapi kimondott vagy ki nem mondott alapeszméi (ilyenek mint hogy mindig nyerned kell akár a másik kárára is) nehezen összeegyeztethetők a kereszténység alapmondanivalójával. Keleten pedig az egyeduralomra törekvő haaloméhes "vezírek" érdekszférájába tartozik a vallás.
A félremagyarázások nagy része ezekből adódik szerintem.
Lehetséges okai a félremagyarázásooknak a túllihegések. Az Úr azt akarja hogy szeresd és tiszteld, és nem azt hogy a "fenekét nyald".
Érezni kell a lényeget és mindíg aszerint élni, amennyire csak képes az ember.
A szent könyvek elolvasása alapján ha az ép eszére, és szívére hagyatkozik a z ember, akkor érzi hogy mi a mondanivaló, de az Urat a lelkén keresztül kell megtapasztalnia, mert egyedül ez a hiteles, hisz közötte és az
Úr között ez egy közvetlen kapcsolat.
Ha ez a szeretet áthatja az életet akkor a belső szabályok automatikusan adódnak, mindenféle szent könyv kívülről való biflázása nélkül. Ha ez nincs meg akkor pedig lényegét veszti a hit.H megvan akkor pedig lehetetlen a félremagyarázás.
Sajnos az emberek nagy része azt szereti hogy ha megmondják neki mit tegyen. Mi van velük ha tévednek azok akik magyaráznak?
A tévedhetetlenség álarca mögé bújt emberek mindíg gyanúsak.
És az Úr megvicceli őket azzal hogy bebizonyítja állandóan , tévednek.
Magyarázhatják ők akárhogyan a szent könyvek tartalmát,minden emberi elme által befogadható dolog "rész szerint való" ezen a földön.Szerintem csak a lelked , szavak nélkül, tudat nélkül képes felfogni, megérten hogy mi is a lényeg.
Előzmény: ouzo (-)
ouzo Creative Commons License 1999.04.01 0 0 topiknyitó
Csak azt szeretném megkérdezni, hogy a világ vezető egyházai (katolicizmus, iszlám) mért magyarázzák félre a vallásuk alapvető tanításait?
(pl.: A Biblia nem írja, hogy imádnunk kéne Szűz Máriát,a szenteket, gyónni kellene a papnak, a Korán sem hirdeti hogy karddal kell terjeszteni a hitet, több feleség kell egy embernek stb.)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!