Azt hiszem nem kell aggódnia. Ha bármi szabálytalanság történt, akkor azt Simicska úr ki fogja vizsgáltatni. De mi lesz azokkal a cégekkel, amikben Simicska úr volt érdekelt?
Hasonlít a Simicska ügyhöz. Tudniillik az Inga és társai - minő véletlen -, mintegy varázsütésre a választások után szűntek meg. Csak éppen nem Kaya Ibrahim vette meg őket, hanem olyan cég, amelyben volt minisztériumi helyettes államtitkárok és politikusok is szerepelnek. A csúcson (vagy inkább a háttérben) természetesen a Postabank.
A cégeket egyébként mind ismertem, a Szekeres-sztoriból kifolyólag. És még az is igen profi a dologban, hogy irataik nem a fővárosban vannak. És ha az ember utánuk megy - mondjuk Szombathelyre - kiderül, hogy bejelentett igényét a megtekintésre nem tudják abszolválni, mert éppen egy nappal korábban kérte ki egy bíró, vagy küldték tovább egy másik városba.
"A köztársasági elnök arra intette a szakszervezeteket, hogy céljaikat lehetőleg tárgyalóasztal mellett érjék el, ahol mérlegelik és figyelembe veszik érveiket. Ugyanakkor legyenek képesek megmutatni erejüket, ha más esély már nincs, és akkor ne legyenek tétovák."
(Népszabadság tudósítás)
Gondolom ezzel Ön is egyetért. Vagy másképp képzeli a szakszervezetek szerepét?
Kedves Arhtur,
"A politikától el kellene távoldniuk, és csak szigorú érdek védelemre kellene koncentrálniuk."
Ön szerint mi az érdekvédelem, ha nem politika?
Kedves edelweis,
"Kiket képvisel MA az MSZOSZ?"
A cikkben olvashatja:
"A versenyszférában működő 44 tagszervezetet, félmillió aktív dolgozót és mintegy 250 ezer nyugdíjast tömörítő MSZOSZ gazdálkodásával kapcsolatban arról tájékoztatott…"
Ha a részletekre kíváncsi, próbáljon további adatokat keresni az Interneten. Ha még kezdő, akkor bátran forduljon hozzám.
Kedves szelep,
Ha Önnek nem tetszik az MSZOSZ, akkor lépjen ki a szakszervezetéből. Bocsásson meg, de mosolyognom kell azon, hogy Ön a szakszervezetek megdöntésére szólít fel. Ha én ezt nyugaton elmesélem, le fognak esni a székről a röhögéstől.
Kedves LDTockij,
Ne tévessze össze a szakszervezeteket a mostani kormánnyal!
Kedves tini,
Szeretném megnyugtatni: A szakszervezeteket nem szüntették meg. Működnek, különben nem tudná annyi nick név szidni őket ebben a topic-ban.
Kedves Geo!
Az MSzOSz tagsága 800000-ről 300000-re csökkent ezek nagyrésze nyugdíjas milyen érdekérvényesítő képességgel rendekkezik? A nyugdíjjas hogy sztrájkol? Nem eszik? Nem kunszt Bokros óta. Úgytudom a sztrájkalap szinte üres. Miből fizetik a sztrájkolókat? A vezetők kétes ügyekbe keveredtek. A lenti gondolatmenetemben arra akartam rávilágítani, megújult hiteles vezetés, erős érdekképviselet, depolitizálódás nélkül az MSzOSz el fog sorvadni, vagyonát elhordja vezetőség.
A tegnapi és a mai hírek meglehetősen elgondolkodtatóak. Az MSZOSZ tegnapi kongresszusa előtti ünnepi rendezvényen megjelent és felszólalt Göncz államfő is, aki szükség esetén az erő felmutatását kérte a jelenlévőktől. (Göncz egyébként az elmúlt időszakban - ha jól emlékszem - kétszer szólalt meg az ország államfőjeként: az SZDSZ kongresszusán, és az MSZOSZ-én... A kettő között volt még egy pimpf ügy: a Nato.)
A másik hír egy nyíregyházi szállodaügyhöz kapcsolódik. A történet (NapiMao, mai szám) főszereplője Sándor László nővére, aki a Postabank hathatós közreműködésével tulajdonol egy szállodát. Mellékszál, hogy kormányváltásig a Postabank felügyelőbizottsági tagjaként (is) funkcionáló Sándor L. lánya és sógornője is a Postabank alkalmazásában állt. (Az általa vezetett OEP és a Postabank kapcsolatáról már nem is beszélve.)
Tudom, puszta demagógia, de mégis. Mi egy szakszervezeti vezető feladata valójában? Az érdekérvényesítés, vagy az érdekkijárás?
(Ellenzéki tasztaltársaim kedvenc fordulatával élve: ne tessenek most azzal jönni, hogy de bezzeg a Simicska...)
Minden szakszervezet legitimitását, erejét a tagsága adja. Érdekérvényesítési képességét a tagság egységes kiállása a vezetés elgondolásai mellett akár a sztráj árán is. A sztárjk vagy sztrájkfenyegetés akkor hatásos, ha a vele okozott kár igen nagy a munkáltató számára, vagy másoknak. Ezért tudnak jelentős béremeléseket kiharcolni a vasutasok, főleg a mozdony vezetők. Öszzevetve a két szervezetet az MSzOSz nem igazán tűnik jelentős szakszervezetnek igen nagy vagyonnal rendelkezik, de szerintem nem tudna országos sztrájok szervezni érdek érvényesítő képessége igen kicsi. Megpróbál szociális problémákból valamit profitálni, de szerintem az emberek nem vevők erre a szervezet eddigi tevékenységét látva.Túlságosan kötődik az MSzP-hez ezzel taccsra tette az érdekvédelem ügyét. IMHO a szakszervezeteknek nem szabana semmilyen politikai párthoz tartozniuk, még parlamenti mandátumot is megkérdőjelezném, csak a tagságuk jólétével kellene törődniük, mert a mindenkori hatalom önszántából nem ad annyi bért és szociális juttatást mint amennyit sztrájkkal ki lehetne csikarni. A politikától el kellene távoldniuk, és csak szigorú érdek védelemre kellene koncentrálniuk. Az MSzOSzben erre nem látok lehetőséget néhány éven belül el fog sorvadni, mert gazdasági háttere összeolóban van, a veztők saját boldogulásukkal, és hatalmon maradással foglakoznak.
Kiket képvisel MA az MSZOSZ?
Netán az ózdi vasasokat?
Állami lakások nem épülnek. Netán az építőket?
Textiliparunk a semmibe veszett. Netán a textileseket? hogy ne soroljam tovább...
Hol volt a szakszervezet, amikor megemelték a nyugdíjkorhatárt ebben az országban, ahol a születéskor várható életkor alig haladja meg a nyugdíjazás évét?
Ennek az MSZOSZ-nek még egy dobása lehetne: felajánlani a vagyonát a nyugdíjasoknak, amit annak idején tőlük harácsolt össze.
Az MSZOSZ azért lehet ilyen nagy-legény, mert még mindig sok maradt nekik a munkásoktól ellopott vagyonból. A pártok nagy része már tönkrement, a Miaszosz meg csak most adogatja el székházát.
Egyáltalán mi ez a szakszervezetek felett álló szarszervezet? Hogy-hogy létezik egyáltalán?
Ahogy elnézem Nagy Sándor úr pazar irodáját, és visszagondolok egykori PB tagságára, felmegy bennem a pumpa.
Le velük!
Az mszosz nevű ittfelejtődött struktúra már réges-régen okafogyott, és nem kell lengyellászlónak lenni ahhoz, hogy megállapítsuk: a demokráciában a diktatúra intézményei kissé életszerűtlenek.
Hogy a mostani kongresszusukon milyen kökemények voltak, arról meg az jut eszembe, hogy:
a villamos kereke alól az utas arcán nem őszinte a mosoly!
Szakszervezetre nincs szükség, legalábbis ilyenre, mint az MSZOSZ, amely egy párt kinyújtott karja, az biztos. Másfajta meg pártkezdeményezésből soha sem fog születni, csak ugyanilyen.
A szakszervezeteket megszüntették, 45 éve már nem működnek. Csak teljesen alulról önszerveződéssel jöhetne létre egyszer, mint Lengyelországban a SZOLIDARITÁS, de ehhez nincsenek meg a politikai feltételek. Szerencsére. Viszont az MSZOSZ-t jó lenne már elfelejteni.
Jé, itt az elmúlt négy évben kánaán volt? Ki hitte volna! Akkor bezzeg nem mozgolódott a szakszervezet (a párt transzmissziós karja - régen is, most is, azé az egyé...), minden oké volt.
Az MSZOSZ munkásérulók gyűlekezete, a nagy pénzt egymást közt herdálják el. Na de mit lehet várni tőlük?
Nem tudnak más lenni, mint ami a neveltetésü, amit magukba szívtak. Rákosi, Kádár csőcsén.
Egészségünkre!
Kedves dekóder, a probléma megoldása roppant egyszerű. A kormány monnyon le! Alakuljon szakszervezet-barát kormány és nincs szükség sztrájkra. Ergo nincs szükség sztrájkkasszára sem. Meg szakszervezetre sem..., de ez most nem fontos, csak az, hogy a kormány monnyon le.
Tisztújító kongresszust tart ma az MSZOSZ. A jelölőbizottság elutasította a több tagszervezet által támogatott egyik alelnök-jelölt személyét. Az elnöki és a két alelnöki posztra három jelölt van - azok, akik most is betöltik e tisztségeket.
Vannak, akik személyi változásokat szorgalmaznak, többek között azért, mert nem tartják szerencsésnek, hogy egy MSZP-s képviselő az MSZOSZ vezetője (Sándor László).
Vannak továbbá olyanok, akik szerint nem megfelelő a szövetség vagyongazdálkodása. A vagyon jelentős részét a központi apparátus fenntartására költik, a tagszervezetek alig látnak a pénzből.
Egyes hírek szerint az elmúlt években félmillióval csökkent az MSZOSZ taglétszáma.
Kiindulásként megvitathatnánk a következőket:
- Egészséges-e az érdekvédelem (és a parlamenti politizálás) szempontjából, hogy a legnagyobb(?) szakszervezeti tömörülés ilyen szinten kötődik egy politikai párthoz?
- Komolyan lehet-e venni a napokban bejelentett sztrájkokat annak a ténynek a tükrében, hogy sok tagszervezet sztrájk-kasszája üres?
- Szükséges-e megreformálni a szakszervezeti rendszert, s ha igen, milyen módon?