Keresés

Részletes keresés

bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 52
Bregg,
en foleg attol felek, hgy volt egy rosszul, de mukodo allami egessegugyunk
abbol at fogunk allni egy privatizaltra
de az nem USA hanem delamerikai stilusu lesz
megtuzdelve jo eros admnisztracioval, mert annak van boven hagyomanya nalunk ;-))

egyebkent, nem tudok megoldast mondani, csak aggodom ;-))

Mr Spock Creative Commons License 1998.11.09 0 0 51
Kedves JT

Irod:
"A legnagyobb baj ott van, hogy ha a beteg TÉNYLEG többet tud, mint az orvos, amaz meg
presztizsokokból elutasítja."

Valaszom:
1. Szazalekosan mi az eselye annak, hogy a beteg tenyleg tobbet tudjon az orvosnal, anelkul, hogy maga is orvos legyen?

Irod:
"Penig a mai orvostudomány lassan nem vágásból, hanem adatbázisquery-ből áll. Információmenedzsment. Fel kell nőni hozzá."

Valaszom:
Tevedsz. Talan nehany evszazad mulva, amikor az orvostudomany sokkal fejletteb lesz, akkor igazad lesz. Most meg sajnos, a legtobb problema az informaciomenedzsment es a gyakorlatbol, tehetesegbol, satobbibol szarmazo raerzes kevereke. Rendkivul gyakran a beteg bejon a szobaba, leul, ket szot szol, es en mar tudom hogy mi baja van. Honnan? Mibol? Meg en sem tudnam megmondani, de akarmibol, azt nem lehet (legalabbis meg nem lehet) egy egyszeru adatbazissa leforditani.

Irod:
"Például antibiotikus kezelés helyett ki akarja venni a gyomorfekélyes páciens fél gyomrát"

Valaszom:
Mint minden szakmaban, orvosok kozott is vannak a legjobbak, jok, atlagosak, rosszabbak, es a csapnivaloan rosszak.
Ez ellen semmit nem lehet csinalni, hiszen ha megduplazod a tudasukat, ha megtizszerezed a tudasukat, ez a jelenseg akkor is fenn fog allni. A nagy szamok torvenye.

Gabor

Mr Spock Creative Commons License 1998.11.09 0 0 50
Kedves JT

Irod:
"A legnagyobb baj ott van, hogy ha a beteg TÉNYLEG többet tud, mint az orvos, amaz meg
presztizsokokból elutasítja."

Valaszom:
1. Szazalekosan mi az eselye annak, hogy a beteg tenyleg tobbet tudjon az orvosnal, anelkul, hogy maga is orvos legyen?

Irod:
"Penig a mai orvostudomány lassan nem vágásból, hanem adatbázisquery-ből áll. Információmenedzsment. Fel kell nőni hozzá."

Valaszom:
Tevedsz. Talan nehany evszazad mulva, amikor az orvostudomany sokkal fejletteb lesz, akkor igazad lesz. Most meg sajnos, a legtobb problema az informaciomenedzsment es a gyakorlatbol, tehetesegbol, satobbibol szarmazo raerzes kevereke. Rendkivul gyakran a beteg bejon a szobaba, leul, ket szot szol, es en mar tudom hogy mi baja van. Honnan? Mibol? Meg en sem tudnam megmondani, de akarmibol, azt nem lehet (legalabbis meg nem lehet) egy egyszeru adatbazissa leforditani.

Irod:
"Például antibiotikus kezelés helyett ki akarja venni a gyomorfekélyes páciens fél gyomrát"

Valaszom:
Mint minden szakmaban, orvosok kozott is vannak a legjobbak, jok, atlagosak, rosszabbak, es a csapnivaloan rosszak.
Ez ellen semmit nem lehet csinalni, hiszen ha megduplazod a tudasukat, ha megtizszerezed a tudasukat, ez a jelenseg akkor is fenn fog allni. A nagy szamok torvenye.

Gabor

Bregg Creative Commons License 1998.11.09 0 0 49
Kedves bubu!
"amit Bregg javasol, abba az iranyba haladunk. "
Tényleg? Egyébként én nem javasoltam, csak kérdeztem...
"lesz is adminisztracio dogivel, mar ma is van boven"
Bocsánat, a költségek kiszámítása nélkül nehéz lehet finanszírozási terveket, költségvetést készíteni...
"egyszeruen nem erem, ha az alapellatas gyakorlatilag mindnekinek jar, minek szamolgatni "
Lásd az előző pontot!
"az orvosokat megin nem fogjak megfizetni, fizessen a beteg zsebbul, vegulis az eleterol van szo"
Bocsánat, de a biztosítási alapú rendszerben végül is a beteg fizet "zsebbűl". Másrészt én nem "fal" számlákra gondoltam, hanem a tényleges költségeket tartalmazókra, ide értve az eü. ellátást végző személyzet "normális" bérköltségét is.
(Más kérdés, mit nevezünk "normálisnak". Ezt én (nem lévén eü.-ben dolgozó) nem határozhatom meg...:-(()
bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 47
amit Bregg javasol, abba az iranyba haladunk.
lesz is adminisztracio dogivel, mar ma is van boven
ma mar minden emeleten elkerik a tajkartyat, mintha valaki pl. egy kardiologia laborba kifejezetten belogni kivanna, szorakozasbol
egyszeruen nem erem, ha az alapellatas gyakorlatilag mindnekinek jar, minek szamolgatni
az orvosokat megin nem fogjak megfizetni, fizessen a beteg zsebbul, vegulis az eleterol van szo.
de klassz admin progikat lehet majd eladni a TBnek
meg magneskartyas rendszert, hu, ketevente ujat
aztan lezergravirozttat
egy ket ceg jol fog jarni
Manya Creative Commons License 1998.11.09 0 0 46
Sok hibat kovettem el, felhuztam magam. Elnezest. De a valasz tenyleg erdekel.
Mallory Creative Commons License 1998.11.09 0 0 45
Idô hiányában nem tudtam alaposan végigolvasni a topicot, úgyhogy csak egy gyakorlatias választ írnék másik 1 lánynak:
hívj fel telefonon egy szakklinikát- ha bp.-i vagy, akkor szerintem van olyan, hogy SOTE fül-orr-gége klinika -, próbálj meg a telefonközpontosnál tovább jutni - a legjobb, ha valami osztályt hívsz közvetlenül -, add elô a problémádat, mondd el, hogy szeretnél egy megbízható orvost találni... Az a tapasztalatom, hogy segíteni fognak. Persze szánj rá néhány 10 percet és párszáz pénzt a telefonra. Szerintem megéri... remélhetôleg.
Manya Creative Commons License 1998.11.09 0 0 44
Tisztelt orvosok!

Mondjatok azt meg Nekem, ha itt nagyon hivatkoztok arra, hogy az orvos sem tudhat mindent, hogy akkor ezt miert nem lehet a paciensnek megmondani??? Sajnalom, de nem tudom, mi baja. Inkabb megprobal felrevezetni. Pedig en ahhoz az orvoshoz jarok vissza, aki elem mert alni, s meg merte mondani.
Amikor azt mondja: "Vegye ugy, hogy egeszseges." Leutoljara ettol ment fel bennem a pumpa. De annyira, hogy terveztem, hogy penzt adok neki, de elfelejtettem. Utolag ugy gondolom, jol tortent.
S amikor belekotok, hogy mi az, hogy vegyem ugy, akkor van kinban, s kozli, hogy nem talalt semmit, de van ott valami erzi, de azt nem meri mondani, hogy egeszseges vagyok, mert ha megsem, esetleg megprobalnek belerugni.
Miert nem lehet megmondani?

Bregg Creative Commons License 1998.11.09 0 0 41
Kedves Asztaltársak!
Számomra az egész problémáról egy római (?) mondás jut eszembe: "A rabszolga munkája szükségképpen hanyag."
Természetes tehát, hogy mindenki retteg, ha bármilyen szolgáltatást alulfizetett, túlterhelt emberekkel kell elvégeztetnie. (És itt most - kis túlzással - teljesen mindegy, hogy melyik szféráról van szó, bár természetesen lényegesen nagyobb a baj, ha az ember életéről van szó, s nem pl. ügyintézésről egy hivatalban.)
Az eü.-ben - gondolom én - az a legnagyobb baj, hogy nem lehet pontosan tudni, mi mennyibe kerül az adott kezelés kapcsán. Lenne egy naív kérdésem: Miért nem lehetne azt csinálni, hogy a beteg - miután felgyógyult - kap egy csinos számlát a kezelésről (s ebben minden benne van, a beültetett szíritmus-szabályozótól a mosodai költségen át a nővérke munkabéréig). Ezzel a számlával ellibegne a TB-hez (avagy a számla egyből a TB-hez menne, a (gyógyult) beteg csak másolatot kapna), amely a kezelést végző intézmény felé fizetne? (A túlszámlázás ellen pedig saját apparátust (orvosokat, közgazdászokat...) tartana fönnt...)Tudna valaki válaszolni erre?
bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 40
kedves natloz nem ertem
A te rendszeredben aki tobbet fizet be az tobbet fog kapni?
jobban veszik ki a vakbelet?
nátloz Creative Commons License 1998.11.09 0 0 39
Szerintem nincs ma MO.-on ember akinek nincsenek rémtörténetei az egészségügyről.A probléma megoldása tudottan a finanszírozás.
Véleményem szerint gazdasági értelemben ketté
kellene választani az egészségügyi intézmények finanszírozását, az államnak egyértelműen finanszírozni kellene az egészségügyi infrastruktúrát(épület.emergia)
a TB-nek csak a gyógyítás költségeit kellene
fizetni.A jogosultságot pedig végre egyértelműen igazolni kellene, mágneskártya !
Aki nem fizet az kapjon egy tisztességes alap
ellátást,de ne a mások által befizetett TB
terhére történjen az ellátás.(nagyon sok minimálbért bejelentő válalkozó hirtelen TB fizető lenne! )
bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 38
Pocak ertettem, mert te irtad _naponta_ 48 orat ;-))
de, mert lattam mentost, irtam amit lattam.
Szevasz Macskabeka
miert ilyen ejjel?
egy fogorvos nem ugyel...
Mr Spock Creative Commons License 1998.11.09 0 0 37
Orvos vagyok, szulesz-nogyogyasz.
Ennek az eremnek is ket oldala van (minimum).

Amit itt elsosorban szamitasba kell venni, hogy az orvostudomany mint olyan, a legfejletlenebb tudomanyok koze tartozik.
A mai vilagban mindenki azt hiszi, hogy ha elmegy az orvoshoz, eloadja a panaszat, az orvosnak kutya kotelessege azt azonnal meggyogyitani, megoldani. Nagyon sokszor, nem azert nincs megoldva a problema mert az orvos nem torodik igazan, vagy nincs turelme odafigyelni, hanem mert egyszeruen nincs megoldas. Ez nem csak halalos betegsegeknel problema, hanem nagyon sok mas szituacioban.
De ugyanakkor vannak metodusok, vizsgalatok, amiket azert meg lehet probalni, mert NEHA eredmenyre vezetnek. Ez az egyik.

A masik meg az, hogy a mai "tajekozott" vilagban, paciensek elolvasnak egy ket magazint, es azt hiszik, hogy tudjak a medicinat. Tehat elmennek az orvoshoz, es ha az orvos nem azt cselekszi, amit a paciens a legutolso cikkben olvasott, fel van haborodva.

A harmadik fo problema:
Beteg elmegy az orvoshoz, az nem tud segiteni azonnal, beteg tovabball a kovetkezo orvoshoz. Annak elolrol kell mindent kezdeni, tehat valoszinu, hogy o sem fog tudni segiteni. Tehat a beteg megint tovabball, es ez igy megy tovabb. Ebbol jonnek ki aztan azok az esetek, amikor a betegnek habzik a szaja, hogy "senki nem figyel oda".
Jotanacs: valassz egy orvost, es maradj annal, hogy legyen ideje feltarni a problemadat, meg akkor is, ha az tobb vizitet vesz igenybe. Gyakran nem a penz miatt csinaljak, hanem azert mert ido kell hozza.

Utolso jotanacs:
Gyakran, ha a betegnek azt mondjak, hogy mutet kell, vagy valami beavatkozas ami kellemetlen vagy draga, a beteg tovabball, es addig keres egy orvost amig nem talal egyet aki azt mondja, hogy nem kell a mutet.
A valoszinuseg az, hogy EZ az orvos teved.

Gabor

Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 36
Macskabeka,

Nem (az utolso mondatodra).

Bubu,
Azok a mentosok akikrol en irtam, azok nem dolgoztak 48 orat. Csak a Simsa kisfiacskajae volt a ceg... :-(

Macskabéka Creative Commons License 1998.11.09 0 0 35
Térjünk egy kicsit vissza az orvosokra. Apám háziorvos, feleségem kórházi orvos, én magam pedig fogorvos vagyok, hadd' beszéljek egy kicsit a másik oldalról is. Amire sokszor nem gondoltok, hogy maga az orvos is emberből van (Pocak). A feleségem például szombat reggel óta ügyeletes, hétfő délután fog hazajönni. Szerintetek hogy fog kinézni? És mennyire lesz türelmes azzal a beteggel, aki szóvá teszi, hogy már 3/4 órája vár? (Ennyit talán a fodrásznál is kell várni néha.) Az ügyeleti díja pedig egészen horribilis, kb. 2500 lesz netto, az egész hétvégére. Ti bent lennétek a munkahelyeteken enyyiért, kb 56 óra hosszat?
bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 34
nem az adorendszer a baj, szerintem.
tudomasom szerint pl. Kanadaban adorendszerrel megy, es muxik. Vagy ket eve, talan nehai Hixforumon, egy felevig erveletek az usabeliek meg a kanadaiak egymasnak, hogy kinel mukodik jobban a rendszer, nem tudtak megegyezni.
bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 33
hehe, mentos:
Nem tudom ma hogy van, de negy eve meg a mentoauto soforet 12 ora munkaido utan hazakuldtek, mert a szerzodeseben benne volt, hogy mivel nagy felelossegu munkat vegez, nem dolgozhat 12 oranal tobbet .
A mentotisztek (dokik es orvhallgatok) azok maradhattak ;-)))
ha elalszik injekcio kozbe, hat istenem, egy beteggel kevesebb....

potya:
az, aki utan nem fizetik be az illendo mennyiseget, az mas lapra tartozik, mer az kartyat mar kap.
tehat az ellen nem jo a rendszer most se :((

Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 32
A munkanelkuliek utan is csak addig, amig jar a segely (6 honap). Utana nem szedik be a kartyat.

A kartyabuli sux, de legalabb vannak jo mentoink, akik naponta 48 oraban mentik a betegeket. Legalabbis papiron, en el is hiszem nekik. :-(

Az eu-ben tenyleg sok a potyautas, mert tenyleg sokan nem fizetik meg az eloirt merteket. De miutan a rendszer rossz; adorendszerkent es nem biztositaskent mukodik, sajat maga termeli ki a "potyazokat".

bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 31
nekem ugy remlik, hogy a munkanelkuli utan meg az onkormanyzat fizet.
Szerintem nagyon keves olyan van akinek telleg nem jar. Talan az illegalis alban bevandorloknak nem jar. Es ennek a kevesnek a kihorgaszasara koltottek el X milliard kartyapenzet :((

Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 30
JT,

Eloszor is adhatnal megfejto kulcsot a roviditesekhez, az antibiotikumot mar tudom egyedul is! :-)
Persze, nincs olyan rendszer, amirol nem lehetne kritikat mondani, en se azt mondtam, hogy ennel jobb nincs, de ez SZVSZ mukodik, mig az (tebe) nem.

Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 29
Kartyat - es ellatast - tudtommal az kaphat, aki utan biztositast fizettek. Aki nem dolgozik, az kothet biztositast a TB-vel (SZVSZ ha elment a maradek esze is), vagy valamilyen mas jogon jarhat neki juttatas, pl. a gyerekek, tanulok vagy a nyugdijasok eseteben.

Hogy kik tartoznak a potyautas korbe, arrol csak selyteseim vannak, talan a munkanelkuliek es a be nem jelentett dolgozok.

Az eu. biztositas ado jellege miatt potyautasnak (vagy fel potyautasnak) szamit az is, aki utan fizetnek tebet, de nem a teljes fizetese utan.

Megjegyzem, en nem tudok senkit elitelni emiatt, egyszeruen katasztrofalisan szar a finanszirozas rendszere.

Pohi Creative Commons License 1998.11.09 0 0 28
Kedves Másikegylány,

nem tudom, mit tettek eddig a gyógyulásodért, egyáltalán, tudják már, hogy mitől zúg? Gyerek korodban nem ütötted be a homlokod? Vagy a halántékod? Voltál már MR - mágneses_rezonancia - vizsgálaton? Állítja itt a Pohiné, hogy az most a legjobb. Én is hallottam egy diagnosztikai eljárásról, az eredményességét 11-e után tudom meg, ha még akkor aktuális, szívesen megadom a címét.

Üdv és javulást
Pohi

bubu Creative Commons License 1998.11.09 0 0 26
csak a potyautas szora
ma nalunk kinek _nem_ jar kartya? meg ellatas?
Pocak Creative Commons License 1998.11.09 0 0 25
Kedves Szuszi es Humice,

Szerintem senki sem sajnalja a penzt a dokiktol. En magam ugy gondolom, hogy talan a legnehezebb szakma es egyaltalan nincsenek megbecsulve a dokik itthon.
Ugy vettem eszre, a maganpraxisban sem tudnak megfelelo osszeget kerni, a mennyiseget kell novelniuk, ha rendes penzt akarnak hazavinni.

A baj ott van, hogy hihetetlen nagy penzeket kell a TB-nek befizetni, es elvileg ez lenne az orvosok fizetesenek is a forrasa. Es errol rendszeresen megfeledkeznek az orvosok, es persze nem a TB-t tamadjak tobb maniert, hanem a betegtol kernek; nyilvan a kisebb ellenallas fele mozdulnak.

Szuszi,
elfogadom, hogy vannak sokat dolgozo orvosok es faradtak is lehetnek. A felrekezelesre ez nem mentseg. Az embertelen banasmodra szinten nem mentseg.

***

Nem ertem, hogy igazan mi akadalyozza az eu. finanszirozas atalakitasat. A penzhiany nem lehet az oka!
Itt, a "bunos" Amerikaban - tudtommal - anyagilag fuggetlen eu. intezmenyek vannak, amelyek szerzodest kotnek valamelyi eu. biztositoval. A biztosito kot szerzodest az intezmenyekkel. Van pl. egy lista, onnan valaszthatok fogaszt, sajat zsebre mehetek mashova. Ha korhazba kell mennem, a biztositonak kell bejelentenem, amely azt jovahagyja vagy masik korhazat jelol ki. A receptek kivaltasat nem bizzak ram, be kell kuldenem es egy kozponti elosztobol (olcsobban es ellenorizhetoen) kuldik a gyogyszert.

Na most a lenyeg. Kiszamoltam, most kb. annyit fizetek, mint otthon. Az eu. biztositas feleven keresztul 225 dollar, ez havi 8500 forintnak felel meg. Otthon - pelda! - 200000 ft utani 4% eu. jarulek 8000 forint.
Maszek dokinal fehertomes otthon 5000 forint volt (felevvel ezelott). Fehertomes itt 15 - 30 dollar, a rontgen elotte kotelezo es az alap fizeti.
Nyilvan nem teljes az osszehasonlitas, az osszes kezeles arat kellene megvizsgalni, de azert az aranyokat szerintem jol jelzi. A hozzajarulas nem fizetesaranyos, hanem a biztositott szemelyek szama szerint kell fizetni (tehat ha a csaladomat is biztositani akarom, akkor fizetek tobbet).

***

A mi TB-nk es az amerikai kozott van meg egy lenyeges kulonbseg: a biztositottak kore. Itthon barki kaphat ellatast, ugyanis a kb. 4-szer kiosztott kartyakat nem tudjak es nem is akarjak leellenorizni, ott (illetve itt) az elso az, hogy leellenorzik a kartyamat.
Van is egy neve ennek, ugy hivjak: potyautas-jelenseg.

zimber Creative Commons License 1998.11.08 0 0 23
Kedves Humice!

Nagy szerencsétlenségemre kénytelen voltam beleásni magam egy kicsit az eü finanszírozásba.

Teljesen szubjektív meglátásaim:
A PÉNZ a TB-nél van (no meg a gyógyszergyártóknál).

A TB nem finanszírozza az egészségmegőrzést (prevenciót).
A TB gazdálkodása és az orvosi szakma erősen elszakadtak egymástól és folyamatosan megpróbálják egymást kijátszani.

A gyógyító intézetek vezetőinek -jelen helyzetben- nem orvosoknak kellene lenniük, ellenben rendelkezniük kellene átfogó eü szakismeretekkel. (Jól példázza, hogy az eü-ben rejlő lehetőségeket egy szakismeretekkel rendelkező közgazdász hogy tudja kihasználni a Pharmavit /Plussz stb../ esete)
Szerintem az orvos-igazgatók egyszerűen nem hajlandók betartani gazdasági játékszabályokat.

Amikor többlet biztosítás befizetéséről beszélek, a TB-től független biztosító-intézményekre gondoltam. Amelyek vagy piaci alapon működnek, ekkor a szabad verseny szabályozza őket, vagy pedig pénztártagokból álló kisebb (még átlátható gazdálkodású) önálló pénztárak.-->Ezek a források piaci alapon fizetett szolgáltatásokat finanszíroznak azoknak, akik ezt a havi pluszt megfizetik és joggal elvárhatják, hogy SZOLGÁLTATÁST kapjanak.

MORÁL? Erről nálam biztosan sokkal többet tudsz, mindenesetre más országokban a felvételi kritériumok közé tartozik a kommunikációs készség vizsgálata....

..............jaj, ilyen komoly témába vágni késő estve.............. üdv--zim

bubu Creative Commons License 1998.11.08 0 0 22
nehez ugy.
az egyik fo ok amiert a fideszt tamogattam, hogy biztam, es meg mindig bizok a Goglban. Az utobbi idoben a jelek mar nem annyira kedvezoek, de meg bizok ;-))
Nem hiszem, hogy a maganositas lenne a megoldas. Ha privatizaljak az egeszsegugyet, a szegenyek felkothetik magukat. (jo jo most is :(( ).
Van egy sereg jo es hivatastudattal elo orvos. En szemelyesen ismerek tobb sebeszt (!!) akik nem fogadnak el halapenzet. Pedig nagyon jol csinaljak a szakmat.
Olyat pedig, aki ugyan elfogad penzt, mert "meg kell elnie", de nem a penzre hajt, hanem a szakmaert el, nagyon sokat lehet talalni.
Ugyanakkor a szisztema borzalmasan rosszul szervezett, es nem kapja meg a szukseges penzt. Az orvosok sok nem orvosi illetve nem szakorvosi munkat csinalnak, azzal vannak tulterhelve. Nagyon nem szerencses az erosen kozpontositott, hierarchikus szakmai rendszer is.
Emellett valoban vannak "vagos" orvosok is, akik csak a penzre mennek.
A jelenlegi "menedzserek", a korhazak gazdasagi igazgatoi kozott is vannak remes elemek.
Szerintem mindennek a veleje a halapenz-rendszer, onnan rohad az egesz.
Ha ezt nem tudjak valamilyen kozponti uton megszuntetni, nem lesz semmi javulas.
Sajnos latni kell, hogy a jelenlegi rendszer a szavukat hallatni tudo, befutott orvosok kozott bizony soknak anyagilag elonyos, ok is a valtoztatas ellen vannak.

humice Creative Commons License 1998.11.08 0 0 21
Kedves Zimber!
A gazdasági átstrukturálás már működőben van: létezik már controlling, endofinanszírozás, ISO 9000 szerinti és egyéb minőségbizosítás, érdekeltségi rendszer, meg miegyéb - helyenként. Persze ezt sem az állam, sem a TB nem támogatja (ugyan nem is gátolja).
A háziorvosoknál és a fogászatban van TB által finanszírozott maszekvilág is, de azért ez sem oldott meg mindent. Sőt, ma már a 'munkáltató' sem védheti meg a beteget!
Sajnos morál nélkül az egészségügy sem működik (mint ahogy sok más sem)! Jó lenne egyálatalán annyira eljutni a SZOLGÁLTATÁSI egészségügyhöz, hogy legalább annyira tudhassa a beteg, hogy mit kaphat, mint egy II. osztályú kocsmában...
zimber Creative Commons License 1998.11.08 0 0 20
Teoretikusan:
két megoldást látok.
(1) Az állam olyan kemény "orvosmenedzsereket" állít az eü. élére, akik képesek egy az iparhoz hasonló átstrukturálást végrehajtani.
---de kik lesznek ezek??? Orvosok vagy közgazdászok,vagy....?????
---mit fog ehhez szólni az igencsak hierarch. orvosi társ....??
(2) Épeszű emberek átállnak magán rendszerekre.--> Még egy kis pénzt bele kell nyomnunk havonta valami extra biztosításba. De nehogy már ezzel párh. fizessük a TB-t!??

Mo-n inkább az utóbbiban hiszek. Bár, hogy a TB-t ne nyúlnák le.........
-----------
Szubjektíven:
nyáron úgy esett, hogy egy nálunk egy kicsit vacakabb országban (tök idegenként)kórházba kerültem pár napra. Nem volt egy extra hely, de nem aggódtam. Az orvosok világosan elmagyarázták, mi a helyzet, és mondták, hogy a további vizsgálatok már csak double-check-ek, szombat délután megcsinálták és utána rögtön elmagyarázták az eredményt. Végibeszéltük, hogyan utazom stb...
A kórterem világos volt, teraszajtókkal. Mindenki függönyt húzhatott maga köré, és ebbe este saját világosságot gyújthatott. Az ápolók -ki tudja mért- emberként és személyként bántak mindenkivel. Egy példa: reggel betoltak egy kenyérpirítót, mindenkinek külön kentek pár pirítóst és keresztnéven szólítottak minden egyeskét, ketteskét reggelizni....vasárnap du meg fölszeltek egy marcipános tortát, ahogy dukál..

Szóval ember maradt az ember. Egyenrangú "tárgyalópartner" az orvossal és embertársaival.....

--- na addig is --- inkább vigyázunk magunkra ---üdv -- zim

humice Creative Commons License 1998.11.08 0 0 19
Kedves JT
Biztosan igazad van, meg ha szelsosegesen is fogalmazol.
Da akkor milyen tanacsot adnal a vegzos tobb szaz orvostanhallgatonak? Tudjon a tukorbe nezni, vagy eljen meg és pl. majdan iskolaztassa a gyermekeit?
humice Creative Commons License 1998.11.08 0 0 18
Kedves JT
Biztosan igazad van, meg ha szelsosegesen is fogalmazol.
Da akkor milyen tanacsot adnal a vegzos tobb szaz orvostanhallgatonak? Tudjon a tukorbe nezni, vagy eljen meg és pl. majdan iskolaztassa a gyermekeit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!