Keresés

Részletes keresés

KissJozias Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11081

Ha megvan a hiba , akkor csak a hibás alkatrészt kell kicserélni.  TV szerelőnél lehet van is hozzá alkatrész, vagy helyettesítő. Ha szerencséd van pár ezresből meg lehet úszni.

Előzmény: rézműves1 (11080)
rézműves1 Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11080

Igen én is erre gyanakszom, csak nem tudom, hogy javítható-e?...vagy van-e hozzá rajz?

Előzmény: KissJozias (11078)
KissJozias Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11079

Jó lenne gyártani is , de ehhez  kell sok egyéb.  Egy jó daráló , vagy aprító, a pelletaló már van sok helyen eladó . Szamítasaim szerint kb 600- 700 ezret el kellene költeni hozzá. De legfő gondom a hely . 

Előzmény: Telemér (11076)
KissJozias Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11078

Igen , kalyhánál volt ilyen hibám . Az vezérlő panel hibájára utal , mivel az a triac ( vagy bármi ami kapcsol) nem minden esetben ad vagy kapcsol a jelre . De az is lehet gond  ha a proci nem ad kiegfelelő jelet. Lehet már forrasztási hiba , nem kap annyi  feszültséget hogy kapcsoljon. Én kivenném ,és első körben elvinném műszerészhez,ha van hozzá kapcsolási rajzod , tudni fogja mit kell mérni. 

Előzmény: rézműves1 (11077)
rézműves1 Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11077

Na akkor, hogy azért megőrízzük a topik jellegét, itt egy pelletes hsz...

Mint már sokan tudjátok, én 2014-óta használom a Celsius lemezkazánomban a SUN-P7-es Ferroli égőt. Az elejétől kezdve voltak olyan problémái, amire sosem jöttem rá. Például menet közben, amikor a rádiós termosztát még javában kérte a hőt (égett a piros led), egyszerűen leállt...de nem írt ki semmit, nem volt hibajel. Leégett a kehelyből a beadagolt pellet, utána végigcsinálta a "fújkálási-protokollt" és mintha misem történt volna, simán újra begyújtott. Eleinte eléggé idegesített, de mivel egy vezérlő kompjuter csere eléggé húzós lett volna, nem foglalkoztam vele. Ma reggel is csinált egy ilyet, de mostanában mást is csinál. Nem gyújtott be korán reggel. 

Ilyen volt már máskor is és mindig A01-sikertelen gyújtást ír ki. De ez mintha más lenne, mint az előzőek és minden 4.-5.-ik reggel ezt játsza. És ezt most nem tudom miért. Eddig leginkább olyan volt, hogy a beadagoláskor egy hosszabb pelletszáltól, megakadt a cucc a garatban és fetorlódott a csőben. Hiába izzott a gyújtócső, nem volt a kehelyben amit meggyújtson...ha erősebben megkocogtattam a fémcsövet, egyszerre lezúdult az összes. Innentől tiszta sor, kipucoltam az összes pelletet az égetőcsőből, kehely vissza és a "P" megnyomásával indítottam...

De most más volt a helyzet és nem először...tele volt lennt a kehely, nem volt a csőben feltorlódva semmi és mégsem gyújtott. Mintha meghalt volna a gyújtó...először azt is hittem, de nekem már évek óta japán kerámia gyújtóm van. Kipucoltam, "P"-nyom és simán begyújt...na ezt nem értem. Olyan, mintha a vezérlés nem adott volna parancsjelet a gyújtásra. Ugyanis amikor kikotortam a csőből a pelletet, egyetlen égett szemet sem láttam. Még megpörkölődve sem. Tehát nem mőködött a gyújtó. Utána meg simán gyújt, tehát jó...

A kérdésem a következő:  Volt már valakinek ilyen jelenség?...

Előzmény: durkonorbi (11075)
Telemér Creative Commons License 2023.01.14 0 0 11076

Engem érdekel a pellet mert mint montam én nem fogom folyamatos energiaforrás vadászatra pocsékolni az időmet .Sajnos most pellet témában legfeljebb hiba/beállítás kérdés mereülhet fel mivel a pellet árakról nem nagyon lehet beszélgetni mert minden mostani ár elfogadhatatlan.Tavaszig itt valószínűleg uborkaszezon lesz,majd akkor indul az árvadászat.Mellesleg engem érdekelne például a hobbi szintű házi pellet gyártás is(igen tudom hogy nem éri meg ,de ha mondjuk tavaszig hiányzik tíz húsz zsák azért nem akarok az obiban százezret fizetni...)

Előzmény: KissJozias (11074)
durkonorbi Creative Commons License 2023.01.13 0 0 11075

Szerintem ha (végre ismét) jön pelletes kérdés arra is érkezik válasz, ha tud rá bárki válaszolni! ;) 

Ezzel együtt valóban lehet érdemes lenne ezt a napelemes diskurzust egy arra alkalmas topikba költöztetni, vagy ha a korábban említettek miatt ez nem jó ötlet akkor nyitni egy új topikot pl. balkon szolár címszóval ...

Előzmény: KissJozias (11074)
KissJozias Creative Commons License 2023.01.13 0 0 11074

Sziasztok! 

Értem én, hogy napelem! De engem hidegen hagy a téma . Nem szeretnék senkit sem megbántani, de mostanában nem nagyon van ide kedvem sem benézni. Biztosan érdekes a téma ,de esetleg akit a pellet érdekel az itt nem talál választ semmire sem. 

Aki esetleg keresne megtalál e-mail ban . 

espace.hu Creative Commons License 2023.01.13 0 0 11073

Az napenergia adóról :

https://profiszolar.hu/ertsuk-meg-egyutt-mit-jelent-az-ujabb-napelem-ado/?gclid=Cj0KCQiAn4SeBhCwARIsANeF9DIy64TJM67EjFPzUA7d8GoR-fo5X52Q9fJogIsf1CdBh5SPJzNvn2kaAsraEALw_wcB

 

"...

A március 31 után érvénybe lépő adó idén senkinek nem jelent terhet. A jövőben csak a 4 kW-nál nagyobb inverterrel rendelkező napelem tulajdonosokra vonatkozik és rájuk és csak évente egyszer néhány ezer forintos költség hárul.

..."

 

No ezért kell Hybrid-szigetüzem (szigorúan OFF-Grid Hybrid MPPT), aztán bekaphatják !

 

Kíváncsi leszek mikor merik bedobni majd , hogy napelem/Wp után is adót vetnének ki (akármilyen szigetüzemed is van), mert ugye amit magadnak megtermelsz azon nincs ÁFA és hát hogy megkárosítod a kötségvetést . (Persze mikor elkölt valaki 1-1,5millát szigetüzembe , annak jól jön az ÁFA-ja ...)

Előzmény: espace.hu (11072)
espace.hu Creative Commons License 2023.01.13 0 0 11072

Minden lehetséges (sajnos) !

Pl. a visszatáplálóst el kell felejteni 2024 után (vagy még előbb...) 

Az ipari fogyasztókra már napemergia-adó -t vetnek ki idén március 31-től , tehát már a nap sem lesz ingyen !!!

(Mondjuk nálunk a cégnél még levegő(légterhelési)-adót is fizetünk már régóta ! tehát a levegő sincs ingyen)

 

2024-tól már a lakósági visszatáplálós fogyasztókra is kiterhelik az adót , pontosabban a rendszerhasználati-irányítási plusz költséget (ki lehet találni kinek a ketébe játszották át pont ezt a szektort), mondván oké hogy visszatáplálsz , de a e-on hálózatát használod és azzal még nekik munkájuk van (meg fent kell tartani,stb....) . Úgyhogy a visszatáplálós rendszerek nagy szívása lesz 2024 , gondolom majd hybrid inverterekkel operálnak e-on oldalról jól felnyomva jóárusírva (aki kéri , meg meg tudja fizetni) ...

Én a mondó vagyok ezeknek 1 mW (miliwatt) teljesítményt sem fogok termelni , csak magamnak .

Előzmény: Telemér (11071)
Telemér Creative Commons License 2023.01.13 0 0 11071

Nincs baj ezzel a napelem iránnyal,de az sem járható út hogy azzal pocsékolja az ember az idejét és a pénzét hogy ötévente váltson mert kihúzzák az ember alól az energiaforrásokat.Dobjuk ki a pellet kazánt/kályhát mert többszázezer ft lett a pellet tonnája,rakjunk fel napelemes rendszert ,erre ellehetetlenítik a hálózati visszatáplálást,oké akkor csináljunk szigetüzeműt...Nem tudom ki hogy van vele ,de én nem azért dolgozok és rakok félre pénzt hogy pár évente szétbohóckodjam a házat energetikailag.Aztán meg majd neadj isten kitalálják hogy a szigetüzemű is engedélyköteles lesz vagy az fene tudja ezektől minden kitelik...

Előzmény: Puding19 (11070)
Puding19 Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11070

Skacok, - amíg a pellet ára nem tér vissza az elfogadhatóhoz, addig itt olyan csapatás van napenergiailag, hogy a napelemes céltopikok pelletben kezdenek el gondolkodni. 

 

De már késő lesz nekik észbe kapni. :D Arra tartanak, ahol megfordultunk.

 

https://telex.hu/gazdasag/2023/01/12/iden-varhatoan-ketszer-annyian-akarnak-napelemet-telepiteni-mint-amire-a-cegek-kepesek

Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11069

Értem, köszönöm.  Nagyon sokat segítettél. 

 

Tiszta a sorrend is, az inverternek kell egy dedikált szál a villanyórától minden előtt. És utána a közösített szálra megy a mérő. 

 

De az tényleg elég nagy baromság ha elfelejti a beállított értékeket.

Mindegy 15Wh nem a világ vége.

Előzmény: durkonorbi (11067)
durkonorbi Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11068

Igen, en a balkon solaron tullepve egy picit abban gondolkodom, hogy ugy kellene megvalasztani a napelem-akku-inverter teljesitmenyt egy GTIL rendszerben, hogy az inverter kb 24 ora alatt termelje vissza folyamatosan azt amit abban a 24 oraban* napenergia teljesitmenyt felvettunk...ne "csak abban a 8 araban, amikor sut a nap" foleg ha olyankor nem is vesz fel annyit a haztartas amennyit adna a PV oldal...

 

Nagyon elnagyolva pl. 8 ora napsutessel szamolva 24 oran keresztul atlagban 300W ot betaplalva a haztartasba, ezt 900W napelem fogja kiszolgaln PV oldalrol, egy hozza meretezett GTIL es egy akkora akkupakk, ami el tudja tenni a 8ora x 900 W energiat...

 

*Gyakorlatban egy ejszaka eltolassal... ;)

Előzmény: rézműves1 (11056)
durkonorbi Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11067

Majdnem, a lenyeg igazabol az, hogy a GTIL en lehet nehany uzemmod kozul valasztani, az egyik aspektusbol pl. azt, hogy fixen termeljen be a halozatba pl. 200W ot, vagy figyelje mint mond neki a limiter az RS485 on keresztul, es annyit termeljen (ha tud!) amennyit a limiter megad fogyasztaskent.

Ezert is fontos a sorrend:

Kulso halozat - meroora/kismegszakito - ide bekotve "leagazaskent azaz parhuzamosan"  az inverter - utana bekotve a limiter (lakatfogoja) a foagba - vegul a lakaseloszto/fogyasztok.

 

Igy uis. a limiter egy az egyben merni tudja, hany w-ot akar felvenni a fogyasztoi oldal (haztartas), es ezt megmondja az inverternek. Az inverter - mivel parhuzamosan van kotve - megprobalja a limiter altal megadott erteket rataplalni a bejovo fazisra, es ha ezt tudja is (kiadja a teljesitmenye, nincs beallitva egyeb limit stb.) akkor kvazi* a halozatbol nem jon teljesitmeny... Ha valamiert egy reszet tudja csak beadni az inverter akkor a limitertol.jovo igeny es az inverter adta teljesitmeny kulonbozete bejon a halozatrol...

 

* Kvazi, mert a kapcsolas miatt az inverter fogyasztasa onnan lesz biztositva...

 

Masik kollega: az okoskonnektoros levalasztas jo lehet, bar mintha ugy lattam volna, hogy ha beallitok valamit az inverteren, es utana egy ejszakara aramtalanitom (es mellette lehuztam az aksit is), masnap ujbol bekapcsolva visszaall a gyari beallitasra... Nem tul logikus, de eddig kettobol ketszer igy volt... Ami azert baj mert a "battery start"  92V defaultban... A gyarilag 48V os pakkra tervezett egysegben...de erre is jobban ra kell meg neznem majd... Engem mondjuk nem zavar az a stand by 15W annyira, de ha aramszunet eseten is igy lesz kesobb az eleg meggondolatlan tervezes/szotver lenne.... :(

 

Előzmény: Jacktwoo (11060)
rézműves1 Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11066

Köszi szépen, nagyjából valahogy imígyen sejtettem, de még így is sok kifejezés kínai nekem...:)...az általános iskolai rádió amatőr klubban a 60-as években még a csőszegecses prespánlemez volt a "nyák-lap", aminek a színén volt az OA-dióda, meg a PNP-tranyó beforrasztva és a fonákján meg huzaloztunk...:)...nekem a "graetz-híd" még a 10x10-es szeléncellákból volt...:):)...azért a jó kis Weller-páka, amihez apám csinált trafót, még megvan...:)

Viszont úgy érzem, hogy most könnyű a dolgom, mert pont a nulláról indulok, ha tudok. Ugyanis semmim nincsen (csak az átlag alatti nyugdíjam és a havi 210KW-feletti villanyszámlám) Gáz nincs és hiába feleltünk meg az asszonnyal az ingyenes SOLAR-pályázati feltételeknek, sajnos az ingatlan nem felel meg.:(

Így aztán valamit lépni kellene, de "nyugdíjas-jelszóval"...ez nálam úgy szól, hogy nem számít akármilyen ÓCSÓ, csak kurv@ jó legyen...:):)...a pellettel már tudok spórolni a "talált-fával"...de akámennyit találok, azt nem dughatom be a konnektorba...:(

Előzmény: espace.hu (11061)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11065

Okés. Most már azt hiszem teljesen tiszta a kép.

Azt nem tudom mi okozhatja az eltérést Nálad.

 

Előzmény: espace.hu (11064)
espace.hu Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11064

Mármint ha komplett szigetüzemű rendszerben gondolkozunk akkukal együtt . MPPT-vel jobb a töltés hatékonysága mint a PWM-el .

Persze ahogy a GTIL ábrája is mutatja :  A+C+D  konfig is megengedett .

Előzmény: Jacktwoo (11063)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11063

Ácsi, azt mondod azzal érdemes, de miért? MPPT és akku nélküli rendszert gondoltam. Mi a hátránya MPPT nélkül?

Előzmény: espace.hu (11062)
espace.hu Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11062

Javítás (most hogy visszaolvastam) :

GTI Limiterrel : tud akkut is tölteni ha MPPT -t is veszünk hozzá és egyébként is ezzel (MPPT) érdemes solárt csatlakoztatni hozzá . Tehát a rendszer úgy áll össze hogy GTIL+MPPT(töltésvezérlővel)+Napelem+akkuk

 

Hybrid MPPT -nek nevezettben egyben integráltan bent vannak : MPPT(töltésvezérlővel)+Inverter(OFF és ON/OFF grides-nél2db is) . Tehát a rendszer úgy áll össze hogy Hybrid MPPT +napelem +akkuk

Előzmény: espace.hu (11061)
espace.hu Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11061

Igen jól gondolod .

Alapvetően mindenki "rásegítés"/takarékoskodás címén kezd bele . Vagy balkon solárral , vagy GTIL (Limiteres GTI-vel) , vagy gondol picit nagyobbat és Hybrid MPPT-s rendszert "fabrikál" . De a célok nagyából ugyanazok :

- ha termel a napelem és ideális esetben el is tudjuk fogyasztani akkor miért ne ? a számla ettől csak kisebb lesz...

- aztán ha van úgymond felesleges solártermelés(mert nincs annyi fogyasztó épp) , hát rakjuk akkuba és fogyasszuk el később (mikor nincs solártermelés)

  (hogy milyenbe erről lehet diskurálni 24V vagy 48V , és a méretekrő Ah-ban)

Dióhéjban ennyi .

 

Aztán a külömbségek :

Balkon Solár :

Kis befektetés , kompakt , speciális-szaktudást sem igényel , cserébe limitált teljesítőképesség , nincs megoldva az esetleges visszatermelés(fogyasztók hiányában) , akku töltési funkciója nem tudom mire jó .... de valszeg abból estére villanyunk nem lesz . Ja és ez a legolcsóbb !!

GTI Limiterrel :

Egy fokkal fejletebb , mindíg figyeli a lakás belső hálózatának aktuális fogyasztását és csak annyit termel amennyit a fogyasztók igényelnek , vagyis elvileg nem tud visszatermelni . De nincs hermetikusan/galvanikusan leválasztva az utcai (E-on) hálózatról ! annak az 50Hz-es frekijére szinkronizál . Akkut is tud tölteni , és mivel teljesítményben is bővebben mozog 1kW-3kW -ig , már sokkal többet lehet vele kezdeni .

Hybrid MPPT-k :

Azért többesszám , mert többféle konfig is létezik :

ON/OFF Grid MPPT : Ha van pl. E-on hálózat akkor arra szinkronizál és ha van felesleges solár termelés akkor szoftverből beállítható hogy akkuba vagy ad-vesz Óra és engedély meglétekor akár a hálózatra is visszatermeljen . A belső/lakás hálózatra teljes szigetüzemet biztosít , vagyis ha nincs E-on hálón AC , akkor saját frekire ugrik és solártermelésből(ha van) vagy akkupack-ból előállítja a lakás (kapacitástól függően akár teljes) AC 230V igényét .

OFF Grid MPPT : teljesen galvanikusan le van választva a külső E-on hálóról , DE csak INPUT-ként tud vételezni áramot a külső hálózatról is (pl. ha nincs solár termelés és akkupack is lemerülőben , vagy kevés a solár temelés+akku akkor rásegít) . Ezek szintén szoftveresen konfigurálhatóan , milyen prioritással mikor mit csináljon. Ebbe tényleg nem tud belekötni E-on hálózati oldalról sem senki ,mert tényleges leválasztott szigetüzem , no ez az ami tuti nem engedélyköteles ebben semilyen jogszabályi félmondat nem tud "belekapaszkodni" .

MPPT-vezérlők teljesítményre aztán nagyon széles skálán mozognak 1,5kW-tól ... (3,5kW  5,5kW...) 15kW-ig is el lehet menni , sőt 3 fázú is létezik , vagy vannak olyan 1 fázisú típusok amik párhuzamosíthatóak (típusjelnél a P betű jelzi általában) amik kommunikációs porton lebeszélgetik a fázisszögeltéréseket és szépen beállítják a tuti 3 fázist is saját órajelle teljesen E-on függetlenül .

Sőt léteznek már olyan Hybrid MPPT vezérlők amik akkupack nélkül is üzemelnek , vagyis akár elég "kicsi"-ben is el lehet kezdeni , mondjuk csak solártermeléses résegítés címszóval , aztán majd később lesz akku hozzá és tényleges szigetüzem . Sajna az áruk ezeknek a legmagasabb 200eft-tól indulnak (pl. egy 3,5kW-os 260eFt   5,5kW-os  cca. 350eFt ...) és ezek installálásához szakemben vagy szaktudás/jártaság mindenképp szükséges !

Meg persze minden enyébbel tisztában kell lenni : akku feszülség/töltés oldal (itt jön be a 24V vs. 48V) töltőáram mértéke (mekkora akkupack Ah lehet max,) , megaztán a PV (napelem oldal) mekkora a ráköthető max.Solár teljesítmény , Volt (egyáltalán hány solár sort/stringet bír) vagy épp minimum mekkora PV volt mellett röffen be (indul meg) a solár oldal , stb .....

 

Remélem elég érthető tán így , ad egy kis képet a "szigetüzem" diskurzusunkról ....

Előzmény: rézműves1 (11056)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11060

Közben ahogy nézem az ábrát csak rájövök.

Így méri a szolgáltató felől bejövő és az inverterből kijövő áram erősségét is és akkor ki tudja számolni, hogy mennyi az amit ebből az inverter állít elő?

Előzmény: Jacktwoo (11059)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11059

Én se nagyon értek hozzá csak kerülgetem a témát. Igyekszem úgy fogalmazni, hogy érthető legyen.

 

Másik kolléga.

 

Ennyi erővel az inverterből kijövő kábelre is mehetne a mérő nem?

 

Mit nézek be? Köszi.

 

 

 

.

Előzmény: rézműves1 (11058)
rézműves1 Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11058

Köszi a választ és egyik fórumtárs szavaival élve "iszom a szavaitokat"...pláne, ha nem túl "magasröptű" a definíció...:):):)

Előzmény: Jacktwoo (11057)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11057

Én csak rásegítésnek szeretném akku nélkül, úgy használni mint egy balkon solart, viszont a visszatermelést szeretném mindenképpen megakadályozni. Elszámolás miatt.

A kolléga akkuban is gondolkodik. Gondolom áthidalás miatt. Többit majd Ő leírja.

Előzmény: rézműves1 (11056)
rézműves1 Creative Commons License 2023.01.12 -1 0 11056

Hűha srácok, csak pislogok, hogy (sejtéseim szerint) milyen okosságokról folyik, a számomra magasröptű eszmecsere a 24-48V-os akksikról meg inverterekről...ha nem túl nagy kérés, homályosítsátok már fel a (nyugger gépészt) nagyvonalakban (persze kisiskolás szinten), hogy miről is diskuráltok?...napelemmel akksikat töltötök és onnan este inverterrel nyomattok vissza?...jól értem?...:)

Előzmény: espace.hu (11050)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11055

Okoskonnektorral a hatásos időszakon kívül le lehet kapcsolni az invertert, akkor az sem fogyaszt, viszont ezt az inverter és fogyasztók közé elhelyezést nem értem.

Akkor tulajdonképpen az RS485-öt nem kell toldani csak egyből rákötni az inverterből kijövő kábelre?

Köszi, hogy adod tovább az infót.

Előzmény: durkonorbi (11054)
durkonorbi Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11054

A limiter maga lehet nagyon messze is az invertertől hiszen az RS485 kommunikációval rendelkezik.

Alirol rendeltem, igen. Ennél a típusnál a leírás azt mondja, hogy a lakatfogó mérési pontja az inverter és a fogyasztók között kell hogy legyen (az inverter pedig értelemszerűen a kismegszakító után) mivel itt nem úgy működik, hogy le akarja csökkenteni nulla wattra az átmenő értéket hanem "csak" fogyasztás arányos jelet küld az inverternek amit az inverter megpróbál részben vagy lehetőség szerint teljesen kiváltani a teljesítményigény függvényében... Emiatt egyébként ha pontosan is mér(ne) a limiter az inverter saját Stand by fogyasztása (kb. 15 watt) mindig rajta lesz a hálózaton...

 

 

Előzmény: Jacktwoo (11053)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11053

Köszi 

Pedig nekem is kéne vagy 20m UTP az invertertől a mérőig.

Tulajdonképpen akkor az inverterből kijövő AC az csatlakozhat bárhol a 230-ra, csak a lakatfogós mérő mérjen közvetlenül a kismegszakító után igaz?

 

Amikor túllépné a szükséges termelést olyankor leszabályozza ezen a mérőn keresztül az invertert és csak annyit fog termelni amennyi éppen szükséges?

Aliról rendelted?

Köszönöm.

Előzmény: durkonorbi (11051)
durkonorbi Creative Commons License 2023.01.12 0 0 11052

LiFePO4 aksiban nem gondolkoztal? Arban mar az sem sokkal tobb* lassan, viszont egyeb oldalairol sokkal elonyosabb... ;) 

 

* Ha beleszamolod az elettartamot, meritesi hatart akkor meginkabb...

 

Ui.: Ilyen jóáras PV panelre szerintem lenne erdeklodes... :)

Előzmény: espace.hu (11050)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!