Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2019.12.01 0 0 3416

Rennersistas Zweigelt 2016. Osztrák (Burgenland) száraz bio szűretlen vörösbor. Alk. 12%, ára 10,5 €. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Közepesen intenzív illatában nedves föld, cserzett bőr, szilva. Szájban közepesen testes, meggy és aszalt szilva ízek, a savak mennyiségileg rendben vannak, de nem jó minőségűek. Kevés, nem agresszív tannin. Lecsengése közepesen hosszú, savanykás jellegű, nem túl komplex. Az alkohol nem lóg ki. Valamivel jobb, mint a Gsellmann Heideboden Gols 2016, de ez sem éri el a 4 pontot: 3 pont (76).

IWAS Creative Commons License 2019.12.01 0 0 3415

Előzmény: IWAS (3414)
IWAS Creative Commons License 2019.12.01 0 0 3414

Ikon Merlot-Shiraz 2015. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű balatonboglári száraz vörösbor. Alk. 14%, ára 1,9 eFt (Aldi). Rádpuszta “löszös dombjairól” származik. Tartályban erjedt, majd nagy ászokban érlelődött fél éven át. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Intenzív illat szederlekvárral, vaníliával, rózsával és fahéjjal. Kóstolva testes, érett földiszeder, szilva, cseresznye, jó minőségű savak optimális mennyiségben (ezzel elkerüli az ilyen /testes, 14-es alkoholú/ borok egyik gyakori hibáját), bársonyos, enyhén szárító tanninok. Hosszú, szedres, zelleres lecsengés alig érződő alkohollal. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2019.12.01 0 0 3413

Előzmény: IWAS (3412)
IWAS Creative Commons License 2019.12.01 0 1 3412

African Rock Selection Sauvignon Blanc 2018. Dél-afrikai száraz fehérbor. Alk. 12,5%, ára 999 Ft (Aldi). A Falstaff 87 pontra taksálta. Többen is lelkendeztek erről a borról a neten, hogy micsoda best buy, ezért gondoltam, ránézek. Csavarzár. Halványsárga szín. Közepesen intenzív illatában frissen vágott fű, margaréta, bodzaszörp. A szájban közepesen testes, az élénk, vibráló savak viszik a prímet. Eléggé ízgazdag (inkább a zöldalmás, kevésbé a körtés vonalon, de a fajtára jellemző vegetális jegyek is jelen vannak), ez magyarázhatja az általános lelkesedést. Közepesen hosszú utóízében rucola és citrusok. Az alkohol jól integrált. Megmondom őszintén, hogy nemcsak azért vettem, mert sokan ajánlották, hanem azért is, mert kellett egy dl reduktív fehérbor egy recepthez (tejszínes gombaszósz); erre a célra is tökéletesen megfelel. :) IWAS-score 5/5.

Paater Altenburg Creative Commons License 2019.11.15 0 0 3411

Köszönöm. Mivel egyértelműen "nyári" bor, félő, h csak akkor forgalmazzák nálunk.

Előzmény: syntaxerror (3409)
syntaxerror Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3410
Előzmény: syntaxerror (3409)
syntaxerror Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3409

Aldi illetve Lidl nyari “Iberiai hetek” akcioiban szokott felbukkanni, meg volt egy macskas cimkeju talan “Gato” nevu amit egy idoben eleg sok boltban lattam. Mostanaban (ertsd, utobbi par honapban) nem talalkoztam ilyennel

Előzmény: Paater Altenburg (3408)
Paater Altenburg Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3408

Köszönöm. Tudsz példát, hol lehet kapni?

Előzmény: syntaxerror (3407)
syntaxerror Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3407

Ez egy regionális megjelölés egyébként, ahol ezt a stílust készítik hagyományosan: https://en.wikipedia.org/wiki/Vinho_Verde

 

Nyáron nagyon kedvelem az ilyesmit, Magyarországon is lehet néha kapni

Előzmény: Paater Altenburg (3406)
Paater Altenburg Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3406

Aki ismeri, feltehet fotót. A "viho verde" nem márkajelzés, hanem borfajta.

Előzmény: Paater Altenburg (3405)
Paater Altenburg Creative Commons License 2019.11.14 0 0 3405

Üdv az őszi bor-topiknak. Vallási csoportommal nemrég Lisszabonban jártam. A portugál híres Portóit mindenki ismeri. Ebédre, halhoz azonban nagyon jó a "Vinho verde". Leginkább a zöld Veltelinihez hasonlít. Itt nincs évjárat: a legutóbbi szürte adja a friss, enyhén szénsavas lényegét. Nem drága, nem "klasszikus", csak kiváló. - Sajnos nem jutott eszembe hazahozni. Most majd állítólag rendelni lehet, vagy nem. Béke veletek.

IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 1 3404

Előzmény: IWAS (3403)
IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 0 3403

Hannes Reeh Heideboden Cuvée Rot 2016. Osztrák (Burgenland) száraz bio vörösbor. Alk. 13,5%, ára 12,5 €. Cabernet sauvignon, merlot, szent lőrinc és zweigelt házasítása. Csavarzár. Meggyvörös szín. Intenzív illatában földiszeder, áfonya, vanília, dohány, rózsa. Kóstolva közepesen testes, friss sötétbogyós gyümölcsök, kellően élénk, jó minőségű savak, bársonyos tanninok. Szedres-vaníliás utóíze jó közepes hosszúságú. Az alkohol jól integrált. Erős 6 pont (89).

IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 0 3402

Előzmény: IWAS (3401)
IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 0 3401

Gsellmann Heideboden Gols 2016. Osztrák (Burgenland) száraz bio vörösbor. Alk. 13%, ára 10,5 €. 2016-ban a fagykár miatt először nem zweigeltből, hanem KF-ból és szent lőrincből készült. Spontán erjesztés után nagy, használt fahordókban érlelték. Csavarzár. Meggyvörös szín. Eléggé intenzív illat nedves földdel, istállóval, szilvalekvárral és alkohollal. Szájban közepesen testes, ízében szilvalekvár, aszalt cseresznye, konyakmeggy. Gyenge minőségű savak, de megfelelő mennyiségben. Kevés, nem bántó tannin. Közepesen hosszú utóízében némi kesernye és füstölt sonka. Az alkohol kissé kilóg. Erősen animális bor, de azért nem ihatatlan. 3 pont (71).

IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 0 3400

Előzmény: IWAS (3399)
IWAS Creative Commons License 2019.11.01 0 0 3399

Markowitsch Pinot Noir 2016. Osztrák (Carnuntum, Alsó-Ausztria) száraz vörösbor. Alk. 13%, ára 14,5 €. Jó minőségű natúr parafadugó. Őzbarnával kevert gránátvörös szín. Viszonylag intenzív illatában a pörkölési aromák (vanília, kávé) vezetnek, majd jön még málna, eper, aszalt meggy és egy kevés alkohol. Kóstolva közepesen testes, ízében már inkább friss (de érett), mint aszalt meggy, továbbá étcsokoládé és egy érintésnyi vanília. Savai minden szempontból rendben vannak. Kevés, bársonyos tannin. Közepesen hosszú, tiszta lecsengés. Érdekes, hogy végig jelen van egy kis fanyarság, ami jó párost alkot a szintén minimális édességérzettel (egyébként 1,3 g/l a m.c.). Ezzel együtt sem emelkedik a 7 pontos borok közé: 6 pont (88).

Hepci Creative Commons License 2019.10.04 0 0 3398

Köszi, ezek szerint neked sincs sokkal szélesebb merítési ötleted.

Villa Tolnayt, Sabart, PAP-t szoktam venni, Kősziklást még nem ittam, de megkóstolom.

Eddig a Gilvesy Tarányi (4000 pénz körül) tetszett talán legjobban, az évjáratra nem emlékszem.

Magyar rajnaiért nem szeretnék annyit fizetni, mint amit Szandálék kérnek...

Előzmény: IWAS (3397)
IWAS Creative Commons License 2019.10.03 0 0 3397

Szerintem nem ideális a hazai klíma a RR számára. Egy 10 éves periódusban talán 2-3 olyan évjárat van, amelyben nemzetközi mércével is jónak nevezhető minőséget ad. Ha nem okoz gondot az áruk, próbálj rá a Villa Sandahl-borokra (pl. a Crystal Cut 2017-re). Az alacsonyabb árkategóriában (ami RR esetében nem azt jelenti, hogy olcsó) a Villa Tolnay, a Sabar, a Kősziklás vagy a Pannonhalmi Apátsági Pincészet RR-je ajánlható (ahogy írtam, jelentős évjárati különbségekkel). A lentebb részletesen jellemzett Légli Gesztenyés Rajnai Rizling 2017 sem okozott csalódást, “beltartalmilag” rendben van, megéri az árát.

Előzmény: Hepci (3396)
Hepci Creative Commons License 2019.10.03 0 0 3396

A leírt beltartalomhoz képest elég drága. Légli Ottó-bort egyet kóstoltam mostanában, a 333 felháborítóan gyenge, víznemű vacak.

Szerinted melyek a legjobb rajnaik itthon?

Előzmény: IWAS (3392)
IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3395

Előzmény: IWAS (3394)
IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3394

Tűzkő Grüner Veltliner 2018. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű tolnai száraz fehérbor. Alk. 12%, ára 1,1 eFt. Kézzel szüretelt, 100% zöldveltelini, reduktív technológiával. A birtok az Antinori csoport tagja, központja Bátaapátiban van. Csavarzár. Világos szalmaszínű. Az apró buborékok kis szigeteket alkotnak a felszínén. Közepesen intenzív illat friss körtével és almával, de van benne egy kis bors is, amit fajtajellegnek tartanak. Szájban közepesen telt korty minimális pezsgéssel (CO2), az illatban jövő gyümölcsökkel, élénk, de jó minőségű savakkal, a vártnál kevésbé száraz érzettel (ami persze nem baj, csak fontos megemlíteni). A lecsengése közepesen hosszú, vegetális villanásokkal. Az alkohol jól integrált. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3393

Előzmény: IWAS (3392)
IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3392

Légli Gesztenyés Rajnai Rizling 2017. OEM balatonboglári száraz fehérbor. Alk. 13,5%, ára 4,2 eFt. Meszes talajról (Szőlősgyörök) származó szőlő, spontán erjedés tartályban, majd ászkolás egy éven át. Csavarzár. Szalmasárga szín, nincs buborék. Közepesen intenzív, alapvetően trópusi gyümölcsös (mangó, maracuja, papaya) illat, kicsit az alkohol is érződik, vegetális jegy nincs vagy alig; inkább az osztrák, mint a német iskola. Az illata összefoglalóan kellemes, nem hiperkomplex, a széles tömegek számára is könnyen érthető, illetve szerethető. Kóstolva telt korty, kellően élénk, de nem bántó míves rieslinges savak, érett körte, trópusi gyümölcsök, de friss golden alma is. Az illatnál kikandikált az alkohol, de a szájban nem éget, szépen besimul. Ez egy jó bor közepesen hosszú lecsengéssel, több-kevesebb fajtajelleggel; önmagában is jól fogyasztható, ételekkel is széles körben társítható, de hiányzik az "élmény": nem az a bor, amelyre az ember évek múlva is emlékezni fog. IWAS-score 3/5.

IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3391

Előzmény: IWAS (3390)
IWAS Creative Commons License 2019.10.01 0 0 3390

Ikon Cabernet Merlot 2016. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű balatonboglári száraz vörösbor. Alk. 13%, ára 1,6 eFt. Cabernet sauvignon, merlot és cabernet franc házasítása, fakádban erjesztették, majd 12 hónapon át ászokhordóban érlelték. Twin-top parafadugó. Meggyvörös szín. Alacsony-közepes intenzitású illatában cseresznye, málna, paprika, dohány. Abból a szempontból jó az illat, hogy nem a sablonos cassis-vanília kombó; annyiban viszont rossz, hogy éretlenséget sejtet. A szájban közepesen testes, cseresznye, szilva, feketeribizli, viszonylag élénk savak (de nem mondanám éretlennek), a tanninok kissé kesernyések. Közepesen hosszú, száraz utóízében szilva, bazsalikom, natúr kakaópor. Nem egy rossz bor, de annak idején a Lidlben kapható 1000-1500 forintos bordeaux-i borok kb. ugyanezt a színvonalat hozták. IWAS-score 3/5.

Flacika Creative Commons License 2019.09.08 0 0 3389

Idén ismét kilűátogattam a Budavári Borfesztiválra. A fehérek közül a két fő kedvenc, az Irsai Olivér (ezt sajnos(?) sose tudom kihagyni...) és a ŰKéknyelű volt porondon, vörösben többféle került pohárba. Íme a "szokásos" tömör összefoglaló.

 

Bujdosó Kapitány (IO) 2018 - 4-4,5 pont. Kissé bizonytalan voltam, mert a bor sajnos nem volt elég hideg, egyébként rendben volt.

Bóüttner Irsai Olivér 2018 (Badacsony) - 5 pont. Hasonló volt a Kapitányhoz, de hidegebb volt, és ez előnyére vált vele szemben.

Feind Irsai Olivér 2018 - 4,5 pont. Kicsit kevésbé éreztem intenzívnek, mint a Büttnert.

Velence Irsai Olivér 2018 - 5 pont. Talán ez ízlett a legjobban a Irsaik közül, de a borok meglehetősen hasonlóak voltak - de hát így is illik. Mind jellegzetes Irsai volt, a különbségek elég kicsik voltak.

Büttner Kéknyelű 2017 - 5 pont. Meglehetősen hosszú, mandulás utóíz.

Váli Kéknyelű - 6 pont. Kicsit jobb, mint a Büttner, kellően komplex, a mandulásság nélkül.

Gere Tamás és Zsolt Kadarja Dűlőválogatás 2015 - 6 pont. Az én etalonomnak számító Tóth Ferenc Egri Kadarkával sajnos nem sikerült az összekóstolás (mire odakerültem, már testesebb vörösök után voltam), de emlékeim szerint hasonló. Sima, jól iható, a könnyedebb, gyümölcsös, fűszeres stílusból, amely nekem a Kadarkánál jobban bejön, mint ha erőltetnék a testességet.

Gere Attila Fekete Járdovány 2017 - 8 pont. Kíváncsi voltam a fajtára, és nekem bejött, ízlett. Tartalmas,  kellően gyümölcsös, jól iható.

Gere Attila Syrah Selection 2017 - 6 pont. kissé csalódás, ugyanis a hordó túlságosan érződik a borban. A Járdovánnyal együtt kóstoltam, a különbség eléggé feltűnik. Nekem a gyümölcsösebb jobban bejön, ha jólél emlékszem, ezt mát itt is megírtam korábban.

Garamvári Syrah 2017 - 8 pont. Jobb, mint a Gere, krémes és hosszú lecsengés. Az alkohol "csak" 13,5%, pár éve 14,5%-os évjáratot kóstoltam a fesztiválon. Így is jó!

Günzer Tamás Bocor Cuvée 2015 - 8 pont. Egy jól sikerült házasítás, testes, hosszú lecsengés.

Thumerer Rébus 2012 - 7 pont. Cabernet Sauvignon - Syrah - Merlot házasítás. A Bocort nem éri el, annál nekem kissé fanyarabbnak tűnt, ettől függetlenül jó bor. Fanyarabb volta miatt inkább ételek mellé tudnám elképzelni.

Thummerer Nagy Eged Bikavér Grand Superior 2015 - 6 pont. És megin a hordó, a fásság, ami nekemm sok volt benne. Azért csalódás, mert jónéhány éve a "sima" superior bikavérük nagyon ízlett.

Katona Borház Cabernet Sauvignon - Cabernet Franc 2017 - 8 pont. Egyik "szokásos" kedvencem, most is ízlett.

Ikon 1199 Királyok Shiraz - Cabernet Franc 2012 - 7,5 pont. Krémes textúra, a Katona CS-CF-től csak kicsit marad el számomra. Másnak lehet, hogy jobban tetszene. A Katona gyümölcsösebb, ez krémesebb.

Feind Cabernet Franc 2017 - 8 pont. Testes, komplex, 18 hónapot volt barrique-ban, de ez nem érződik abban, hogy rányomná a bélyegét a borra. Tetszett.

IWAS Creative Commons License 2019.09.01 0 0 3388

Előzmény: IWAS (3387)
IWAS Creative Commons License 2019.09.01 0 0 3387

Németh János Cabernet Franc 2016. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű szekszárdi száraz vörösbor. Alk. 14%, ára 2,5 eFt. Németh János a dédnagyszülei által épített, sárba rakott pincét fokozatosan fejlesztette 12 hektáros családi borászattá. A következő fajtákkal rendelkeznek: kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, syrah, merlot, zweigelt és kadarka. Ez a CF két dűlő (Cinka és Görögszó) terméséből készült. 16 hónapos tölgyfahordós érlelést kapott. Twin-top parafadugó. Gránátvörös szín. Viszonylag intenzív, komplex illatában a szokásos CF-illathoz képest erősebben vannak jelen a piros bogyósok (málna, meggy), de érezhető még földiszeder, szilva, fahéj és vanília is. Kóstolva közepesen testes, a gyümölcsök és a hordófűszerek kb. azonos súllyal mutatkoznak (a mai trendnek ez nem felel meg, mert a hordófűszereknek /fahéj, vanília/ kisebb hangsúlyt kellene kapniuk, csak díszítő jegyekként szerepelve a primer aromák mellett). A fajtához képest kevesebb, de jó minőségű tannin. A savakra nem lehet panasz, észrevétlenül teszik a dolgukat. Az alkohol- és az extraktédesség az egész kortyon átível, de sokkal szolidabban, mint pl. egy kaliforniai CS vagy zinfandel esetében. Közepesen hosszú, meggyes-fahéjas lecsengésében kissé befűt. Ez a CF nem annyira vegetális (paprikás) mint a hazai CF-ok általában. Az újhordós jegyek kissé túlzóak, de finomnak finomak. Végül is egy komplex, a 14-es alkohol ellenére is jól iható, egyedi CF. IWAS-score 4/5.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!