Én úgy tudom, hogy a HIE a hőre is érzékeny... Most rákerestem a LUG-on a Leica M - HIE dologra, ott többen azt mondják, hogy minden probléma nélkül megy a dolog és nem kavar be a vászonredőny.
Úgy látom az a legjobb, ha fejest ugrom a dologba és magam kitapasztalom...
tényleg...átereszti. pedig már én is fotóztam levegőből "infrára" és előtte a boltban mondták, hogy műanyag hátlapos gépbe ne tegyem....
az ún infra filmeket (legalább is a színes fordítós fajtát) hívják úgy is, mint false-color és valóban csak az infra tartomány alsó részére kiterjesztett filmről van szó....de azért hőérzékeny a cucc..
tényleg van real inra? éjjel látó.
(az egy tekercs inra fotózást leszámítva tök sötét vagyok a témához, úgyhogy lehet hülyeséget írtam)
üdv.
puffin
má' bocs, hogy ezt mondom, de nem kell ahhoz 'profinak' lenni, hogy ilyet állíts, gondolj csak arra, hogy más az infravörös sugárzás mértéke nappal és éjszaka.
nagyon fontos azonban, tisztázandó, hogy itt mi nem hősugárzásról beszélünk, az infravörös film nem 'éjjellátó' cucc.
M6TTL: azért, mert a vászon redőny átersztheti az infravörös sugárzást, ugyanúgy ahogy a műanyag hátfal, stb. de ennek semmi köze a napszak-évszak kérdéshez.
Ami egyébként teljesen igaz, gondolj csak arra, hogy ahogy megy le a nap, egyre inkább a vörös felé mennek el a színei.
Azt olvastam, hogy azért, mert a más ás más az IR sugárzás mértéke télen/nyáron, reggel/délben, stb. Lehet, hogy hülyeség, de olyan is állította, aki eléggé profi ebben a témában.
Nem igazán tiszta a számomra az, hogy egy névleges érzékenységgel nem bíró filmre (Kodak HIE) mikor milyen érzékenységet kell állítani. Állítólag más mást kell beállítani évszaktól, napszaktól, stb. függően. Eddig senki sem tudta elmagyarázni ezt rendesen.
De igen, M6. Vasnak az is vas, azzal nincs is gond, de attól tartok, hogy az a vászonredőny meg fog tréfálni... Azon töröm a fejem, hogy miképpen lehetne ezt a problémát áthidalni...
ahhoz tudni kéne, hogy a CCD/CMOS mekkora spektrumtartományt érzékel. ha nem tudod, próbálkozz különféle (vörös) szűrőkkel.
az optikán jó, ha van jelzés az infravörös-fókuszáláshoz, mert máshol van a fókuszpontja az infravörös tartománynak, mint a látható fénynek. ha ilyen nincs, keress táblázatokat a neten, hogy adott gyújtótávolságnál mennyit kell korrigálni.
ja, igen. az új helye a képeknek: mappa.prim.hu/dacquin
Én is sajnálom, mert szerintem nagyon fini dolog. Most akarod kipróbálni? Hát... miért pont most? sok érdekességet nem fogsz találni benne, csak mondjuk a vártnál szemcsésebb képet. Próbáld ki inkább este, erős villanyfénynél, a növényeket fotózd vele a lakásban. Az már érdekesebb lehet.
Az érzékenységet állítsd 25ASA-ra, és tegyél fel egy vörös szűrőt. Ne felejtsd el a már beállított élességet átállítani az objektíven jelzett mértékkel. (kis piros pont, vonal, stb.) Ha a géped TTL fényméréssel rendelkezik, exponálj aszerint. Ja, és használj szűk, 11 körüli blendét.
Csak azt szerettem volna mondani, hogy az Áltaéad megadott linken nincs semmi...
Kár, hogy pang az a topic, hiszen annyira kevés az emberek tapasztalata az IR fotóval kapcsolatban (nekem is!).
Akkor kérdezek: van a hűtőmben egy HIE ha most szeretném kipróbálni, mondjuk délután egy és öt között, akkor milyen érzékenységre állítom a gépet és milyen paraméterekkel exponálok?