Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.10.29 0 0 607
Igazad van, de az nem mindegy, hogy mennyire szelel. Ha kézzel óvatosan befele nyomod a mélysugárzó membránját 1-2 cm-t és elengedve szépen lassan tér vissza az alaphelyzetbe, akkor jó a zárt doboz. Az Orionokra ez nem volt jellemző.
Előzmény: akvapark (606)
akvapark Creative Commons License 2008.10.29 0 0 606
Szerintem teljesen zárt(TÖKÉLETESEN SZIGETELT) doboz nem létezhet.
Mert akkor barométernek hívnák, és a membrán helyzete a külső légnyomástól(!) függene.
Ezért - szerintem - minden doboznak valahol szelelni kell.
Persze ettől még nem basszreflex.
Előzmény: Törölt nick (595)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.29 0 0 605
Mai szerzemények....
Ezekről mi a szakemberek véleménye (tényleg érdekel, nem vagyok értője, csak gyűjtője a dobozoknak)?
antiskating Creative Commons License 2008.10.29 0 0 604
Az Orion Gall pl. a világ legstrapabíróbb tévéje! Nem hogy egy Skodáról, de kb. 2 méter magaságból zúgott le működés közben pofára, és bár a fakáva kicsit megsínylette a dolgot, a tv a földön hasalva is működött tovább. Ez most nem vicc, ez halálosan komoly dolog!:)
Előzmény: venuto (603)
venuto Creative Commons License 2008.10.29 0 0 603
Nagyon sokat gondolkoztam azon , írjam--é majd be azt , hogy ki emléxik mire , mellik bolt hol volt . A Nem arról szólt , hogy azért ne írjam meg , mert lenézem a nosztalgizálást . Az Igenből viszont 2 jött elő . Az egyik az volt , hogy a leendő várostörténészeknek legyen szakemberektől mit csemegézni , amikor majd arról lesz szó , hogy melyik bolt mikortól meddig élt ( kedvenc filmem a Dominik Graftól a München--egy város titkai , félévente megnézem ), a másik az , hogy ahhoz , hogy olykor--olykor nagy dolgok jöjjenek elő , ahhoz filozófiai értelemben az kell , hogy köztük "fehérzaj" ( , hogy egy csillagászati szakkifejezést mondjak a múltamból ) legyen . Az ugyanis nem lehet , hogy állandóan csak a nagy dolgok mennének , ami tulajdonképp egy rovat , lap , újság stb. ki nem mondott végcélja , mert azt nem lehet , hogy egy izmot örökké megfeszítve tartunk : kieresztene egy idő után .
És .
Nem akarom , hogy Ez Az Interaktív Lap kihaljon . Csak figyeld meg , hogy az lészen , hogy amikor valami kis "szélcsend" ki fog alakulni , akkor egyszercsak a semmiből , mint a Csányi Kolléga is , jön valaki , és újra--meg újra élettel tölti meg a Drnyulas lapját . A Lapunk a világ legszentebb dolgainak egyike , Azzal meg ne is foglalkozz , hogy a Big Dewilnek nem is volt Skodája 150 HP--vel ( mert ha lett volna , már be is szkennelte vón azt , hogy fölrak épp egy francia képcsöves Orion Gallt a cseh vitéz tetejére ).
Sapirico--d
Előzmény: akvapark (593)
Törölt nick Creative Commons License 2008.10.29 0 0 602
No látod....:-)
Előzmény: Törölt nick (597)
spacc Creative Commons License 2008.10.29 0 0 601
...mostasztán olyan árnyalt lett, mint a "magyartarka".... :))))
Előzmény: Jolida (600)
Jolida Creative Commons License 2008.10.29 0 0 600
"A tervezés azonban akkor - és azóta méginkább - a kompromisszumkötések és költségfaragások művészete volt... "

Mint egykori fejlesztőmérnök azért árnyalnám kicsit a dolgot.

A fejlesztés-mintadarab elfogadás-null széria legyártás után a tervező kezéből kikerült a termék további felügyelete, (többnyire) nem volt beleszólása a végleges elkészítésbe.

A technológizálás folyamán a nullszéria tapasztalatai alapján a termék (azon változata) alkatrészbázisa (pontos érték, típus, tűrés, gyártó stb.), gyártási technológiája fixálásra került, kiadták gyártásba.

Amennyiben a gyártás során valamelyik alkatrész beszerzése valamilyen okból kétségessé vált (vagy "ócsósítani" kellett), a helyettesítő alkatrésszel szemben (többnyire) csak egy kritérium volt, mégpedig az, hogy az átvételi feltételeknek (specifikáció) feleljen meg.
Előzmény: antiskating (598)
antiskating Creative Commons License 2008.10.28 0 0 599

A duplatérfogatú és duplamélyes HS 480 talán a korszak legrosszabb hangú doboza volt. Egyszerűen hallgathatatlannak tűnt bármiféle zenei anyaggal.

A HS 288 más tészta, ezt jól ismerem, mert ez is van a gyerekszobában. (nem kell froclizni, van egy csomó régi dobozom még, HS 40-em is, igaz, már nem eredeti dómokkal, BEAG miniboxom is, ndk minikből egy keravill leárazásnál pl. az összeset megvettük a faterral, még mindig van belőle 3 pár:)

A HS 288 némi átalakítás után (új magassal, metállpapír kondikkal, kontrollált  középsávval, rendes csillapítással) nagyon veri a HS 280-at. Itt a doboz teteje a Linn finom magassugárzójával:

 

Előzmény: Flacika (596)
antiskating Creative Commons License 2008.10.28 0 0 598

Ez a hátulról szerelés lapos labda:))

Elhiszem én, hogy a legelső dobozokba még a raktár legfelső polcáról előkerült néhány KK10-es dóm is, de hogy ez bolti forgalomba került volna, afelől erős kétségeim vannak. Már csak azért is, mert akkor a HiFi Magazinnak sem az orion-dómos szart adták volna.

A dobozok tervezője az orionnál egy Kecskés nevű egyáltalán nem hülye mérnök volt, nem hinném, hogy ne hallotta volna a hangzásbeli különbségeket. A tervezés azonban akkor - és azóta méginkább - a kompromisszumkötések és költségfaragások művészete volt... Isten nyugosztalja a boldog hifi-kort!:)

Előzmény: 1000MB\'66 (578)
Flacika Creative Commons License 2008.10.28 0 0 596
Elvileg mindenképpen, legalábbis az itt említettek. :) A HS 288 és a HS 480 volt reflex.
Előzmény: Törölt nick (595)
Törölt nick Creative Commons License 2008.10.28 0 0 595
Ez igaz, de az Orionok tényleg "zárt" dobozok voltak?
Előzmény: Flacika (594)
Flacika Creative Commons License 2008.10.28 0 0 594
Nem hiszem. A doboz belső csillapításához a jósági tényezőnek nincs annyi köze, hogy ennyire beleszóljon. A belső csillapítás a reflexiók és az állóhullámok kialakulásának megelőzésére szolgál. Az általam említett jósági tényező a hangszóró Thiele-Small paramétereitől és a doboz űrtartalmától függ. Ha van egy adott hangszóró, akkor ha minél kisebb dobozba rakod, annál csillapítatlanabb lesz. Ha egy kb. 70 literes HS700-asban is csillapítatlan egy motor, akkor nagy valószínűséggel már végtelen nagy dobozban is csillapítatlan lenne. A HS700 6 dB-es kiemelése a rezonancia frekinél 2-es értékű Qtc értéket ad . Impulzus átvitel szempontjából ideális lenne a 0,5-ös érték, de akkor a basszus hamar elfogyna, mert a rezonancia frekinél 6dB szintesés van ilyenkor. Ezért a zárt dobozoknál általában 0,7-es Qtc értékkel számolnak, ekkor a szintesés 3 dB. Kisebb dobozoknál 1-es értéket is szoktak használni, ilyenkor a frekvenciamenet a leginkább lineáris, a rezonancia frekinél még nincs szintcsökkenés, de az impulzusátvitel már nem tökéletes. 1-nél nagyobb értékű csillapítás esetén már kiemelés keletkezik az átvitelben, és egyre jobban bummog, pufog a doboz. Ráadásul minél kisebb dobozba rakod és minél rosszabb a csillapítás, a rezonancia freki annál feljebb tolódik. A rezonancia freki alatt a zárt dobozok átvitele 12 dB/oktáv meredekséggel esik.

Mondok egy példát, egy VT hangszóróra. A szabadon álló motor jósági tényezője a HA 20/11 típus esetében 0,46. 0,7-es Qtc értékhez 68 literes doboztérfogat tartozik, a rezonancia frekvencia 53 Hz. 1-es Qtc értéknél a térfogat 24 liter, a rezonancia felcsúszik 76 Hz-re. A 2-es jósági tényezőhöz neki 5 literes doboz kell, de a rezonancia akkor 152 Hz.

A bolgár hangszórók szabadtéri rezonanciája feltehetően kellően alacsony, különben nem lenne a HS700-asé 60 Hz környékén, de a jósági tényezőjük feltehetőleg eleve közelíthet az 1-hez. Bocs, ha hosszú voltam.
Előzmény: akvapark (592)
akvapark Creative Commons License 2008.10.28 0 0 593
Szeretem én nagyon a "rovatomat", de nem autós topicnak szántam.
Előzmény: venuto (576)
akvapark Creative Commons License 2008.10.28 0 0 592
Akkor nem a doboz volt rosszul tervezve, csillapítva?
Előzmény: Flacika (568)
akvapark Creative Commons License 2008.10.28 0 0 591
A képen szereplő (proto?) HS-280-ról.
Már nem lehetett olyan "kisszériás", mert amikor ki kellett menni a Ramovill budaörsi raktárába, nagyon sok doboz volt még ott.
És bizony-bizony ahogy nézem ez Isophon magas.
Előzmény: Flacika (569)
dzogcsen Creative Commons License 2008.10.28 0 0 590
Aztán amikor felakasztotta magát Bodzsár nevű uriember vitte tovább a boltot. Az volt a Fernczyvel együtt az alkatrészbázisom, hetente jártam mindkettőbe.
Előzmény: Flacika (589)
Flacika Creative Commons License 2008.10.28 0 0 589
A Fő utcai a Szalkai volt, egyszer ott is voltam. Ma a Veres Pálné felé jöttem haza, és megrökönyödve láttam, hogy a bolt elvileg most is megvan... csak zárva. A kirakat üres, az ajtón meg egy tábla, hogy "Technikai okok miatt átmenetileg zárva" vagy valami ilyesmi. És ez az átmenet már nagyon sok éve tart.
Előzmény: arzachel (586)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 587


Valaki mondja meg, hogy mire szolgál az a 3 zöld Led az átviteli görbén.
Előzmény: 1000MB\'66 (578)
arzachel Creative Commons License 2008.10.28 0 0 586
Szerettem azt a boltot.Egy eltünt világ hangulata volt a deszka padlóval.A Fő utcában is volt egy ilyen hely.
Előzmény: Flacika (572)
gabocza1 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 585
Má mé ne szóhatná bele...:)
Előzmény: 1000MB\'66 (584)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 584

Ha jobban belegondolok én egyáltalán nem ismerem őket, tehát nyugodtan kétségbe vonhatod. :-)

Csak fogtam és ki-be csavaroztam őket. Átvitelük jelleggörbéik, hát foggalmam sincs róluk. Asszem többet nem szólok bele... :-))

Előzmény: gabocza1 (582)
krizsi_l Creative Commons License 2008.10.28 0 0 583
Az Orion közép és magas dómok volt munkahelyem, a helyi Orion gyáregységben készültek. Időnként még helyettesítettem is a műhely művezetőjét. Nem egy nagy durranás volt az a technológia. A meo annyi volt, hogy végigtekerték a sávot egy teljesítmény hanggenerátorral zizeg-e valahol.
gabocza1 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 582
Nem is vontam kétségbe...:)
Előzmény: 1000MB\'66 (581)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 581
Tudom, ezeket az Orion dómokat jól ismerem, de a 79-es reklámban szerintem hátulról szerelt isophonok vannak, nem korai Orionok. Ennyi.
Előzmény: gabocza1 (580)
gabocza1 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 580
Anti erről az Orionról beszélt, a másik meg egy régi /HS-40/ Isophon...
Előzmény: 1000MB\'66 (578)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 579

isophon KK10

Előzmény: 1000MB\'66 (578)
1000MB\'66 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 578
Ez a dóm a reklámban a HS280-ban bizony isophon, és az én "elő" HS700-asomban is az, és jól írtad, négyszögletes és pinponglabdás, csak hátulról van szerelve, mert ezek a 200-ashoz hasonlóan lecsavarozható (14db csavar/doboz)hátlaposok voltak (annak ellenére, hogy a közép és a magas előlről szerelhető). Este befényképezem.
Előzmény: antiskating (571)
venuto Creative Commons License 2008.10.28 0 0 577
Be kéne nyomni ide nemcsak a Mambókról , Tertákról való fotókat , de azt a Vörös Szikráról valót tőlem , amivel annó az Apu meghódította az Anyut , valamint az M sorozatú többi magyar orsós magnót is .Ha ezekből bejön ide pár , benyomom az Orion Typ 820 A rádiónkról való fotót . Az ötvenes években a világ egyik legjobb rádiójának számított , és . . .

ma is szól . . .
Előzmény: Vasti (561)
venuto Creative Commons License 2008.10.28 0 0 576
Kedves drnyulas . Ez a világ legjobb Rovata . Hála Neked . Már csak a cikkmásolat hiányzik , meg az , hogy ne csak a Videoton Coronaról legyen itt fotó , hanem a 2féle Diademről is ( utóbbi , tudod , a 4 lábbal készített elektrolitos kondérokkal szerelt vari , lásd Csabai könyve ). Szeresd jobban a Rovatodat . Ilyen aligha van Lengyelországban vagy nyugati országban ( keleten meg pláne nem ). . .
Szeretéssel : sapirico
Előzmény: drnyulas (546)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!