Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.11 -3 0 20436

Amikor én hasonlót írtam ide, akkor fél évig én voltam a tudatlan bunkó itt a fórumban (az együtt-üvöltő kórus szerint :)

Előzmény: Overengineeringg (20433)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.11 -3 0 20435

A csövek szerintem túl vékonyak (nagy nyomásesés)

- ezen csövek belső felülete távolról sem sima (nagy nyomásesés)

- nem tudom, hogy mire gondolsz "filc" alatt (százféle szűrőanyagot lehet filcnek nevezni) de mindössze 9 SZÁZAD négyzetméter felületű szűrők szintén nagy nyomásesést fognak produkálni.

Ha feltételezem, hogy a többi alkatrészt (pl anemosztátokat) is ilyen elvek (kocsmai tanácsadók :) szerint választottad ki, akkor ennyire erősen lefojtott rendszeren csak meglehetősen nagy nyomású ventilátorok képesek 60 m3/h-t átpréselni.

Pl a Vents TT 125 ventilátor teljes fordulatszámon akár 225 pascal fojtás körnékén is tudja a 60 m3/h légszállítást, egy ilyen remélhetőleg elég erős lesz neked. Ha lelassítod egy jó fordulatszám szabáyozóval, akkor a tt125 sokkal csendesebb (és valamivel gyengébb) lesz. Lelassítva akár annyira csendes is lehet, hogy minden fillér kidobott pénz lesz,  amit speciális zajcsökkentő csövekre költöttél :)

 

én

- minimum 125-ös csöveket alkalmaztam volna (gerinc: 150-200),

- sima (vagy nagyon apró recés) belső felülettel

- és  legalább 0,5-1 négyzetméteres szűrő felületekkel

- alacsony fojtású anemosztátokkal.

Egy ilyen rendszert könnyedén meghajt a fenti ventilátor akár rohadt csendesre lelassítva is.

 

Ezekbe a ventilátorokba pl gyáriag bele van építve a fordulatszám szabályozó is: https://gomoa.net/ventilatorok/vents-tt-un-csoventilator-homerseklet-dimmer-kapcsolo-kabel-p-4202.html

Előzmény: Szudan88 (20434)
Szudan88 Creative Commons License 2024.02.11 0 0 20434

Segítsetek lègyszi. Az osztótól indul 4db átmèrő 80mm 10m sonoflex cső  mindegyiken van 1 db kis sugarú 90fok hajlítás, a többi helyen igyekeztem nagy sugárral vinni a csöveket. Plusz a venti szívó oldalán 1 db 30x30 filc szűrő, erre megy egy befúvó venti az osztó elè. Elszívó rèsz, 3db átmèrő 80mm 10m sonoflex cső, mindegyiken nagy sugarú hajtással, ezeknek a gyüjtője után 30x30 filcszűrő után elszívó venti. Mekkora ventiket tegyek? Nem tudom eldönteni hogy 125 vagy 160 csőventiket tegyek be? Jó lenne 60m3/h környèkère belőni a szállított lègmennyisèget.

Overengineeringg Creative Commons License 2024.02.11 0 0 20433

Megvalósíthatónak megvalósítható, ha sok sz*r ventilátort kötünk sorba/párhuzamosan, csak kérdés hogy megéri-e. A kis méretű olcsó ventilátorok hatásfoka a béka fenek alatt van, így ha ebből milliót kötsz be, ugyan úgy rossz lesz az eredő hatásfok.
Továbbá meg az axiális és radiális ventilátorok jelleggörbéje teljesen más, ezáltal a felhasználási területük is, valamint a munkapontot is oda kell belőni ahol a hatásfoka jobbnak számít. Véletlenszerűen összelapátolt ventilátorok halmazától ne akarjunk elvárni jó eredményt visszamérés nélkül.

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20431)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.11 0 0 20432

Reménytelen 

Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.11 -3 0 20431

"Ettől a hőcserélő fojtása (pascal) rosszabb lesz egy kicsivel"

 

Ha axiális ventilátorok légáramlatait "sorba kötöd" (egymás mögé teszel) attól megnövekszik az eredő légnyomás (a szállított légmenyiség ugyanannyi marad). Több (sok) axiális ventilátorral el lehet érni akár radiális ventilátorok légnyomását is.

Ha egymás mellé (párhuzamosan) kötöd őket, akkor a szállított légmennyiség nő, de a max nyomás ugyanannyi lesz, mint egy ventilátoré.

Tehát okosan sorba+párhuzamosan egymáshoz ragasztott 20-30 db olcsó számítógépes ventilátorral valószínűleg el lehet érni egy 80 ezer forintos radiális Papst ventilátor ventilátor tudását is.

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20429)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.11 -3 0 20430

"Stockholm szindróma?"

 

Alapvető emberi kötelesség: "tolni kell a banda szekerét" (banda= család/csoport/ország/emberiség/galaxis) Így költöztünk le a fákról és fedeztük fel a tüzet annak idején.

 

Sajnos egyesek nem csak fékezik, de ellenkező irányba tolnák az emberiség szekerét (és még büszkék is erre).

Előzmény: NAND708 (20427)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.11 -3 0 20429

"annak ellenére, hogy megközelíti a 20m2-t a felülete, nem túl jó hatásfokú,

 

Talán azért, mert túl nagy sebességgel (= túl rövid idő alatt) rohan át rajta a levegő.

20 m2-es hőcserélőn én nem mernék 60 m3/h-nál több levegőt átnyomni. A profi 4 személyes hőcserélők szerintem 30 m2-nél kezdődnek de a híres Paul pl 70 négyzetméteres(!).

(na ezekhez hasonlítsd az "olcsó" egy-helyiséges szellőztetők hőcserélő felületét :))

 

"mivel túl nagy távolság van a lemezek között"

 

Tegyél útközbe "levegő-megkeverőket", hogy a légjárat közepén lévő légáramlat is odaérhessen a falakhoz hőcsere céljából Ettől a hőcserélő fojtása (pascal) rosszabb lesz egy kicsivel, de minden csepp levegő részt vehet a hőcserében.

 

Már kialakult lamináris áramlás esetén az egyes légrétegek utólag már nem szeretnek helyet cserélni:

Előzmény: NAND708 (20428)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.11 -1 0 20428

Igen minden le van itt írva a fórumban, 10 éve ugyanazt hajtogatod bármiféle belátás nélkül.

 

Kettőnk közül én vagyok az aki 0-ról kezdve épített hővisszanyerős szellőztetést és  légcsatornás klímának csövezést, te meg kvázi semmit, vagy jól titkolod, szóval a tapasztalat az én oldalamon áll.

Az én hőcserélőm annak ellenére, hogy megközelíti a 20m2-t a felülete, nem túl jó hatásfokú, mivel túl nagy távolság van a lemezek között, szóval egy újabb fétised dőlt meg, ami szerint a felület számít elsősorban., amit a gonosz gyártók elhallgatnak.

Szóval a bejövő levegő hőmérséklete kb 60%-a kintinek (további veszteségek vannak az elégtelen hőszigetelés miatt is)

 

Tehát ezen körülmények között simán előfordul, hogy ha az olcsó, alig fogyasztó műszerventilátorral hajtott (tehát nem óriási, 1000rpm alá lassított, csak az álmaidban létező, megfizethető, radiál EC ventiről van szó, amire még sose hoztál élő példát ) rendszeremet egy kicsit meghajtom, mint, ahogy most is, mivel vendégség van nálunk, hogy a feleségem bemegy a szobába és konstatálja, hogy hűvös van a szobában.

Tehát coanda-effektus ide, vagy örvénytan oda, (apropó, hallgattál áramlástan életedben?  én igen) képes érezhető hőmérséklet változást okozni az egész helyiségben a szellőztető.

Te meg a hővisszanyerő nélküli rendszer észrevehetetlensége mellett kardoskodsz..

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20421)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.11 -1 0 20427

Ok, tehát szerinted itt mindenki hülye és gonosz.  Te mégis idejársz, miért? Stockholm szindróma? 

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20422)
Szudan88 Creative Commons License 2024.02.10 0 0 20426

Már megírtam a programot, zónánkènti fűtèsvetèrlőre szerencse hogy itt olvastam a co2 szintről, így bele terveztem a nyákra egy MHZ 19 co2 èrzèkelőt, úgyhogy megveszem ezt, legalább mindig látni fogom, a co2 szintet is, majd utánna eldöntöm, hogy folyamatos legyen a venti, vagy co2 szint alapján vezèrelje a venti mágneskapcsolóját.

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20425)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.10 -2 0 20425

"150nm 6 fővel olyan gyorsan felmegy?"

 

Nem tudom, hogy 6 fővel milyen gyorsan megy fel. Ezért kell megmérni (co2 mérő műszert álítólag kölcsönözni is lehet).

 

A lihegő embereknél csak a gázláng gyorsabb: gáztűzhelyes (gázsütős) konyhákban szerintem előfordul 10-20.000 ppm-es széndioxid szint is.

Előzmény: Szudan88 (20424)
Szudan88 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20424

150nm 6 fővel olyan gyorsan felmegy? Akkor viszont lehet fogni ha csak 2en vagyunk otthon. 

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20419)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 20423

"Ezzel Te hülyézed le azokat az tervezőket akik a hővisszanyerős rendszerekkel foglalkoznak."

 

Csupán azokat hülyéztem le, akik milliókat fektetnek be olyan energiatakarékossági megoldásokba, amelyek életük végéi nem hoznak neki egy fillér nyereséget sem. Mert az energiatakarékosság ugyanolyan befektetés-> nyereség üzlet, mit pl a részvény vagy a kötvény.

...és aki oda fektet be sok pénzt, ahol egy kis ésszel előre látható/kiszámítható, hogy veszteséges lesz az üzlet...

A tervezőt megfizeti a munkaadója, ő nem a büszkeségért dolgozik.

A marketingest pl azért fizetik, hogy anyagi haszonszerzés céljából másokat tévedésbe ejtsen, vagy tévedésben tartson (Btk. 373.§: csalás)

Előzmény: occseb (20393)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 20422

"Mivel próbálod magyarázni magadnak, hogy zéró számú emberrel találod meg a közös nevezőt?"

 

Mindenáron meg kel találni a közös nevezőt egy olyan emberel, aki nemcsak buta de ráadásul gonosz is?

Aki gondolkodik, az próbál érvelni, vagy rákérdezni a részletekre. De ilyen szinte soha ne történik, tehát az emberek nagy része buta. Egy másik részük nem csak buta, de büszke is arra, hogy ő nem hajlandó sem tanulni, sem önállóan gondolkodni: nincs saját gondolata/véleménye, helyette valaki másét hajtogatja ordítva, erőszakosan. A hazai lakosság csekély maradéka pedig nem jár ide fórumozni, meg tudom érteni őket :)

Előzmény: NAND708 (20397)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 20421

"lehet érezni a bejövő levegő hidegét."

 

Kicsit utána kell olvasni a levegő áramlástechnikának, + némi örvénytan és coanda effektus, stb és máris tudod, hogy milyen anemosztáton és a szoba melyik pontján mehet be a hideg levegő ahhoz, hogy a kedvenc TV fotelodban ülve teljesen észrevétlen legyen.

De minden már le van írva itt a fórumban, csak előítélet és fikázás nélkül kell újraolvasni pár ezer hozzászólásomat.

Előzmény: NAND708 (20411)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 20420

"norvegoknal nagyobb hidegek vannak, megis ezt hasznaljak"

 

Norvégoknál minden falu mellett van egy vízierőmű (nagyvárosok mellett tíz). Ezért az áram ott nagyon olcsó, pláne a fizetésükhöz képest . Tehát éppenhogy butaság olyanokról fűtési megoldást másolni, ahol fillérekért van az elektromos energia.

https://www.mdpi.com/energies/energies-14-01425/article_deploy/html/images/energies-14-01425-g002.png

Előzmény: RHDCelica03 (20410)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 20419

"Csinálnèk arduinoval egy co2 èrzèkelőt ès 1000ppm kapcsolja a venti két kb 800ppm ki vagy egyszerűen szakaszosan?"

 

800-ról ezerre lehet, hogy 5-10 perc alatt fog felmenni (nem biztos), tehát a szellőzésed talán vezérléssel együtt is napi 23,5 órán át üzemelni fog. Tehát talán nem veszítesz sokat, ha nem pazarolsz energiát+pénzt vezérlére és egyszerűen 24 órán át megy a rendszer.  Szerintem először nézd meg pl egy kölcsönkért co2 mérővel, hogy mennyire gyors (hány perc) az emelkedés 800-ról 1000-re, amikor nincs semmi szellőztetés.

Ha az alacsonyabb vilanyszámla a cél, akkor lehet, hogy 2-3 centivel vastagabb légcsövezéssel vagy pl az éles kanyarok megszüntetésével sokkal több energia-forintot spórolsz meg, mit amennyit a szakaszos vezérlés megspórolt volna.

Előzmény: Szudan88 (20417)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.09 -4 0 20418

"azt nem hiszem el hogy folyamatosan működő szellőztetés mellett csak a kicserélt levegő felfűtési energiaigényével számolni helyes. "

 

A szellőzési hőveszteséget  a legtöbb ember a tényleges érték kb tíz-százszorosára saccolja nagy tudatlanságában. Természetes, hogy az első kérdésük erre irányul.

A második kérdés a szellőző rendszer várható energiaigénye (villanyszámlája). Ez sem egyszerű terület, mert

- az EC vagy DC villanymotoros ventilátorok SOKKAL kevesebb energiával képesek ugyanannyi levegőt megmozgatni, mint az olcsó AC aszinkron villanymotorok.

- plusz sokat számít a szellőző rendszer összesített fojtása is (pascal):

- alacsony fojtású anemosztátok

- éle kanyarok/törések a csövekben

- vékony vagy vastag csövek,

- recés vagy sima belsejű csövek

- esetleg egyáltalán nincsenek is csövek (légbeejtés -> elszívás).

Egy  alacsony energiafogyasztásra optimalizált szellőztetés akár ötöd annyi villanyszámlával is beéri, mint egy energiapazarló: pl olcsó energiazabáló AC villanymotorok + fojtós anemosztátok + vékony levegő csövek + recés belsejű levegő csövek + éles törések/kanyarok az áramló levegő útjában. Ezek bármelyikével szépen meg lehet emelni a szellőztetés  villanyszámláját, de a csúcsot úgy lehet elérni ha valamennyit egyszerre alkalmazzuk :)

 

Előzmény: occseb (20401)
Szudan88 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20417

üdv mindenkinek! Szellőztetèst akarok kièpíteni, csövezès már kèsz van. Nem tudom hogy lenne jobb. Csinálnèk arduinoval egy co2 èrzèkelőt ès 1000ppm kapcsolja a venti két kb 800ppm ki vagy egyszerűen szakaszosan? Persze az èrtèk változtatható. Csöveket úgy csináltam, hogy szobákba megy a befújás wc, fürdő, konyha elszívás. 

1 valaki Creative Commons License 2024.02.09 0 1 20416

Légtisztító teszi a dolgát.

Előzmény: Gprinter (20392)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20415

En is probaltam elmagyarazni, hogy a fizikat nem lehet meg..szni, de ugye a norvegok jobban tudjak, az elado is megmondta!

 

Egyszer OBIban voltam fultanuja, neni villanyradiatort keresett, volt egy 2kW-os 24e-ert, meg egy 2.5kW-os 16-ert es elado gyozkodte a not, hogy erdemes a dragabbat venni, mert az jobban fut!:D

 

Nalam legcsatornas klima lesz (lasd hoszivattyu), egyreszt nyari hutes nagyobb munka lesz, mint telen a futes (igen, arnyekolas kimaradt...), masreszt a szelloztetesnel is besegit majd a friss levego szetosztasaban. (Sporolok csovezest/helyet)

 

A bekerulese es eves karbantartasa is joval olcsobb a rendes hoszivattyunal, kissebb a helyigenye, valamint van egy jo klimasom, ugyhogy uzembiztonsag miatt sem aggodom!:)

 

Szerintetek mennyire elvetemult otlet a szellozo friss levegojet bekotni a klima szivoreszere?

Előzmény: trebront (20412)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20414

Illetve, a sok vízerőmű miatt nem drága a villamos energia, ésszerű alternatíva bármivel szemben

Előzmény: trebront (20412)
Overengineeringg Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20413

Ezt ugye nem gondolod komolyan, hogy minden amit árulnak valós haszna van? Innentől meg teljesen mindegy az indok hogy miért fejlesztettek ki bármit is a cégek. Egyszerűen ha van egy réteg akinek el tudják adni (vagyis profit lesz belőle), megcsinálják, ez nem kérdés.

Előzmény: occseb (20404)
trebront Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20412

norvégoknál nincs gáz a lakásokban/házakban.

de ott is rohamosan terjed a hőszivattyú annak ellenére h sok a legrohadtabb -5+5 közti időjárás (legalábbis ahol emberek laknak).

 

"norvég" panel=olajradiátor=elektr.padló=csodafűtőfilm=villanytűzhely=Ohmos fűtés... igazad volt.

 

klima vs ohmos fűtés... ez már az egyén preferenciája, de klimával huteni is lehet viszont szervizigenyesebb/költségesebb egy olajradiátornál..

Előzmény: RHDCelica03 (20410)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20411

Mert bármit állít Elek, lehet érezni a bejövő levegő hidegét.

Előzmény: occseb (20404)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20410

Egy ismerossel volt egy vitam, amikor nyaralojaba futest tervezett.

Mondtam, hogy egy klima es kesz. Nem, mert zavarja a hangja, meg az nem ad olyan meleget!

Kinezett csoda norveg futopaneleket nagy penzert.

Probaltam elmagyarazni neki, hogy par ezer forintos olajradiatorral ugyan ott van, de az erve az volt, hogy norvegoknal nagyobb hidegek vannak, megis ezt hasznaljak, ok azert csak jobban tudjak!

Előzmény: sylvanus67 (20407)
occseb Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20409

Csak ezért? 

Előzmény: sylvanus67 (20407)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20408

Passzivhaz hoszukseglete 15kWh/nm/ev, 70x15=1050.

Tudom, hogy valoszinu nem lesz meg a 15os celszam, de igyekszem majd kozel lenni hozza...

Előzmény: sylvanus67 (20405)
sylvanus67 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 20407

hogy nagyobb legyen a profit:)

Előzmény: occseb (20404)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!