Keresés

Részletes keresés

For-dzsi Creative Commons License 2018.12.07 0 0 28703

Épìtèsre ès ùj lakàs vàsàrlàsra jàr, bōvìtèsre nem.

Előzmény: Adam_86 (28701)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.06 0 0 28702

Köszönöm, igazad volt. Ezt válaszolta a banki ügyintéző:

"Mivel a 15M Csok hitelt, ugyanúgy, mint a 10+10-et csak Csok igényléssel együttesen lehet kérni, ezért aki a 10+10-et megkapta, már nem tudja beadni újra a kérvényét. A 15M+10 Csok-ot úgy lehetne csak igényelni, ha most újonnan adnák be az igénylést."

Amennyiben póthitelre van szükség, új költségvetést kell készíteni és egy kérelmet kell beadni.

m

Előzmény: For-dzsi (28698)
Adam_86 Creative Commons License 2018.12.06 0 0 28701

Amennyiben már felvettük a CSOK-ot, két vállalt gyerekre, és vásároltunk belőle egy használt ingatlant, akkor e mellé lehetne most igényelni bővítkezés céljából a kedvezményes 10 milliós hitelt?
Vagy ez a hitel csak akkor igényelhető ha most vesz/épít az ember egy vadonat új lakást/házat? (2 vállalt gyerekre)

ibax Creative Commons License 2018.12.05 0 0 28700

Köszi az infót!

Előzmény: For-dzsi (28699)
For-dzsi Creative Commons License 2018.12.03 0 1 28699

Az illetéktv. szerint igen.

 

21. § (1) Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni.

(4) Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni. Ha a magánszemély a további lakáscseréivel, lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakáscserét, lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakáscserék, lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok szerint alakul.

Előzmény: ibax (28695)
For-dzsi Creative Commons License 2018.12.03 0 0 28698

Ha nincs átmeneti rendelkezés egy jogszabályban, akkor azt csak az új kérelmekre lehet alkalmazni. Vagyis új kérelem, új bírálat kell, nyilván az összes költséggel és kockázattal (pl. hogy a hátralévő munka erejéig lehet állami támogatás + állami támogatott kölcsön) együtt. Nálad ez nem valószínű, hogy megéri.

Előzmény: Törölt nick (28693)
kosaras9 Creative Commons License 2018.12.02 0 0 28697

Sziasztok 

Épül a házunk, van már aláírt hitelszerződés is, vizont  még nem értük el az önerő szerinti készültségi szintet ezért még nem volt folyósítás. Csok is lesz,már megszületett két gyerekre.

Lesz e esély arra hogy az állítólag december elején bevezetésre kerülő kedvezményes csok hitelre átváltsak?

Köszönöm 

kbadam2 Creative Commons License 2018.11.30 0 0 28696

Fókusz Takarék

Előzmény: ibax (28694)
ibax Creative Commons License 2018.11.30 0 0 28695

Ezzel kapcsolatban van már tapasztalata valakinek?

https://hitelnet.hu/lakashitel/ervenyesitheto-egyuttesen-csok-es-cserepotlo-illetekkedvezmeny/

 

Tehát tételezzük fel hogy 40M Ft az új vásárolt ingatlan értéke, 30-at kapok a meglévőért, akkor a CSEREPÓTLÁS miatt 10 M Ft-ra csökken az illetékalap (ha egy éven belül értékesítem).

De ha a 10+15 CSOK-ot is felvettem (a vissza nem térítendő 10-re gondolok), akkor nem kell illetéket fizetnem, mert annak levonásával 0-ra csökkentem az illeték alapot?!

 

 

ibax Creative Commons License 2018.11.30 0 0 28694

Ez melyik bank volt egyébként?

Előzmény: kbadam2 (28692)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.27 0 0 28693

A CSOK Kormány rendeletben nincs ilyen kitétel, az biztos. Nem tudom, hogy a bankok milyen mozgástérrel rendelkeznek arra nézve, hogy ilyen feltételeket támasszanak az ügyféllel szemben. Gondolom, a megszűnt PSZÁF helyett az MNB-be integrált szervezet foglalkozik a bankok ellenőrzésével, h betartják-e a jogszabályokat, ill. a banki "fogyasztóvédelemmel" is.

 

Engem az érdekelne pl., hogy a megemelt CSOK-os állami támogatású hitelt (10M->15M) igénybe vehetem-e póthitel helyett, ha még nincs meg a használatbavételim, és vállalom a korrigált költségvetés benyújtását, az újbóli értékbecslés és a közjegyzői okirat módosítás költségével együtt? December 1-től él a módosított Kormányhatározat, amiben csak a számokat "javították" a háromgyerekes CSOK esetében, egyéb kitétel nincsen. Az OTP nem tud semmit még.

 

Szerintetek?

Előzmény: kbadam2 (28692)
kbadam2 Creative Commons License 2018.11.27 0 0 28692

Nálunk alapfeltétel volt, kérte a bank, hogy a generálkivitelező benne legyen a fészekrakó adatbázisban!

(Ez a feltétel/követelmény 2017 októberében volt, lehet azóta változott?)

For-dzsi Creative Commons License 2018.11.27 0 0 28691

Nem, a fészekrakós adatbázisnak megfelelés téves info. 

Előzmény: Törölt nick (28689)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28690

"Elsődlegesen a Kivitelezési kódex (191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet) határozza meg azokat a feltételeket, amelyeket a cégnek teljesítenie kell ahhoz, hogy építőipari tevékenységi kört folytasson. A személyi feltételek teljesítése mellett elengedhetetlen például az is, hogy a cég szerepeljen a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett névjegyzékben is."

Előzmény: ibax (28687)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28689

"Korábban írta valaki, hogy akkor fogadják el a fenti számlákat, ha a kiállító (kivitelező) bejegyzett tagja a Fészekrakó adatbázisnak"  -- szerintem, ez nem így van.

Jogilag határozzák meg a fővállalkozói minőséget:

https://epitesijog.hu/205-f-vallalkozo-kivitelez

 

Előzmény: ibax (28687)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28688

Szerintem, én írtam a pótfedezetet. Szóval, abban, amiben lakunk most, azt a házat nem adjuk el. Azaz betoltuk az építkezés mellé fedezetként, hogy a szakaszonkénti kifizetés gyorsabban menjen. Jelzáloggal terheltük meg azt is. Praktikusan akkor kerül le a jelzálog arról is, ha kifizetjük a csok-os hitelt.

A számlát az építtető nevére kell kiállítani. Az 5%-os áfa a kivitelező dolga.

Az összköltségvetés 70%-ról kell leadni a számlákat. Mi szakaszonként adtuk le a generálos által kiállított számlákat. Az OTP nem kérte a részletezést a számláknál, a tárgya annyi volt, h családi ház kivitelezése. Azaz összesen 6-7db ilyen számlával le is tudjuk az ügyet. Minden értékbecslést követően (7 szakasz volt betervezve) a bank által megadott (megítélt) összegről állította ki a számlát a kivitelező.

Előzmény: ibax (28682)
ibax Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28687
  • generálkivitelezőnél 5 %-os számla (részszámla) készül

 

Ezeket ki állítja ki? A kivitelező? Az én nevemre álllítja ki? Milyen tételek lehetnek ezek? Tehát nekem nem arról kell számla, hogy mennyibe került a tégla meg a nyílászáró, hanem majd valamilyet ad a kivitelező, a lényeg hogy az én nevemre legyen kiállítva?

 

Korábban írta valaki, hogy akkor fogadják el a fenti számlákat, ha a kiállító (kivitelező) bejegyzett tagja a Fészekrakó adatbázisnak:

https://www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok/adatbleker/feszekrako_program

 

Ezt mennyire nézik? Erről mi a tapasztalat? Egyelőre most keressük a kivitelezőt, nem tudom mennyire kell erre odafigyelni.

 

 

Előzmény: sylvanus67 (28684)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28686

Kösz.

 

Most jöttem a Földhivatalból, a harmadik, utólag, 2010-ben született gyerekre be van jegyezve a 10 év jelzálog, szintén a használatbevételtől számítva.

 

Aggodalmaim feleslegesek voltak, irány az eladás.

 

 

Öröm, bódosá.

 

 

Köszönöm mindenkinek.

Előzmény: For-dzsi (28685)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28685

Visszautalják a pénzt, ha igazolod a tulajdonszerzést. Ha építkezel, akkor a használatbavételi engedélyt vagy ezzel ekvivalens (tudomásulvételről vagy az építkezés befejezése bejelentésének visszaigazolásáról szóló) dokumentumot kell benyújtani. Járási hivatalhoz kell fordulni, az intézi a MÁK-kal a visszautalást.  

Előzmény: sylvanus67 (28680)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28684

Szerintem:

 

- generálkivitelezőnél 5 %-os számla (részszámla) készül (nem is kell feltétlenül gyűjtened számlákat, bár nyilván vehetsz ezt-azt, pl. szanitereket, konyhapultot, stb. de azok 27%-os ÁFÁ-val készülnek)

 

 

 

- nem generálosnál 27%-os számlákat kell kiállítani, és te gyűjtesz minden számlát a különböző kivitelezőktől

Előzmény: ibax (28683)
ibax Creative Commons License 2018.11.25 0 0 28683

Kicsit pontosítanám az előző kommentemet...

 

- tehát a kivitelező úgy intézi az építkezést, ahogy akarja, nekem az ő vállalkozása kell hogy számlákat adjon. Pl: falazásra, nyílászárók beépítése, stb... dolgokról? Nem tégláról kell számla, meg ablakokról?

- ez a számla lehet 27%-os?

- ilyen esetben a vásárolt telek után igényelhetjük az adóvisszatérítést? (ami ugye csak akkor működik, ha maga az építkezés számlákkal igazoltan részemre 27%-os számlákkal van lefedve)

Előzmény: ibax (28682)
ibax Creative Commons License 2018.11.25 0 0 28682

sziasztok. akinek van tapasztalata a szakaszos CSOK kifizetéssel, vagy tudna segíteni, kérem írjon pár sort:

 

- a kivitelező a szakaszos kifizetést választaná. ez azonban csak úgy lehet, ha én vagyok az építtető, és generálkivitelezőt bízok meg.

- itt felmerül a kérdés, hogy a 70%-ot az egyes készültségi fokoknak megfelelően hogyan tudom számlával bizonyítani? a generálkivitelezőnek minden számlát az én nevemre kell kiváltania (téglavásárlás, betonvásárlás, szigetelés, stb...)

- hogy jön itt az 5%-os áfa a képbe? én magánszemély vagyok, én gondolom nem kaphatok 5%-os számlákat... de akkor hogy fogom a 70%-ot számlákkal leigazolni?

 

Korábban kommentelő írta, hogy "saját ingatlanát pótfedezetként" vonta be a költségvetésbe, vagy az építkezésbe? ez mit jelent tulajdonképpen?

Zeki_ Creative Commons License 2018.11.24 0 0 28681

Amikor a neveden a kecó, akkor rávezetik széljegyzetként a tulajdoni lapra.

Előzmény: sylvanus67 (28680)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28680

Ez nem tűnik rossz megoldásnak, de hogyan kapom meg az allamkincstartol a létetet? 

Előzmény: Zeki_ (28678)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28679

Igen, erre próbáltam utalni. Ha lejárt a határidő, akkor nem kell letét, azt "simán" törlik, nálad csak az utóLÉKes rész problémás valszeg.

Ha rajta van az ETT, akkor nem tudod eladni. Adásvételit elvileg lehet kötni, de az ingatlannyilvántartási hatóság nem jegyzi át a tulajdonjogot, tehát a vevődnek ez olyan akadály, amit előzetesen rendezni kell a szerződésben, mármint, hogy ez hogyan hárul el... Azzal viszont tényleg számolnod kell, hogy az építkezés befejezéséig letétben marad a zsé. Akkor kapod vissza, ha feltüntették a lakóépületet az inyban és átjegyezhető az állami jogosultság.  

 

Előzmény: sylvanus67 (28677)
Zeki_ Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28678

Az adásvételibe bele lehet írni, hogy a vevőd úgy fizeti ki a vételárat, hogy a te szocpol részedet közvetlen az államkincstárnak utalja. Akkor lekerül róla a jelzálog és ha a vevőd banki hitelből vesz, akkor rákerülhet a bankjának a jelzáloga. 

Előzmény: sylvanus67 (28677)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28677

Várjál csak! Mit akarsz ezzel mondani?

 

Hogy nem lehet eladni, míg nem kerül le a jelzálog?

 

 

Akkor viszont letétbe kell helyeznünk 1,4/3,8 MFt-ot. Az kemény lesz, mert az önrészünkből kell elvenni, és akkor bukta az új ház építése. A bank így is nehezen/utólag fizet.

Előzmény: For-dzsi (28675)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28676

Nem, csak szólj bele, több szem többet lát:

 

 

én sem vennék jelzáloggal terhelt lakást, ügyvéd-ide vagy oda. Ezzel gondolom sokan így vannak, úgy-hogy lesz gondunk ezzel.

Előzmény: lala1961 (28674)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28675

Elidegenítési és terhelési tilalom is be van jegyezve, a tulajdonjogot, ha nincs törölve az ETT, nem jegyzik át.  

Előzmény: sylvanus67 (28673)
lala1961 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28674

Üdv ! Boccs a bele vauu,de gondolom tehermentesen csak úgy lehet eladni ,ha törlik a szoc .pol széljegyzetet !:) Lehet van olyan ,hogy egy ügyvéd kezéből rendeződik utólag a szo.pol befizetése(tehermentesítés),de Én jobb szeretem ettől az utólagos procedúrától megóvni magam ha vevő lennék és tehermentes lakást szeretnék venni !:)

Előzmény: sylvanus67 (28673)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!