Utánanéztem netes oldalakon, és az egyik legnagyobb (?) -http://www.cliffshade.com/dpfwiw/ir.htm szerint az "etalon" az olympus c2000 és 2020, ezekkel akár kézből is lehet IR fotózni. a 3030 már nem az igazi, de állványról még működik. Én a diaszken miatt pont most válok meg a 2020-tól, és veszek egy 3030-at, de azért remélem fogok még IR fotókat készíteni. Állvány az van amúgy is, tehát nem annyira talán nem gond.
Na, örülök hogy végre feltámadt hamvaiból a topic.
Annak, aki 35mm-es infrás filmre dolgozik, minden tiszteletem, és le a kalappal. Én ki se próbálnám, úgy sem menne.
Ami a képeimet illeti:
A vöröses szin direkt maradt benne, mert a képeknek morbid, nyomasztó hatást akartam adni. Sikerült?
Ami a lencsét illeti: Hoya R72. Volt vagy 12e Ft, a 900nm-es meg ha jól tudom valami 70 vagy 90e Ft. Biztos jobb, de hogy ennyivel?
Az meg gáz, hogy a gépemben van beépitett IR szűrő, tehát elég halovány minőségben lehet vele képeket késziteni.
Hogy melyik digitálisban nincs, azt nem tudom, de létezik az tuti. IR-el foglalkozó oldalakon tuti találni lehet róla infót.
szépek a képeitek, de szerintem az infravörös fényképezésben a legszebb az analóg módszer. a színes képekről az a véleményem, hogy szebben mutatnának fekete-fehérben.
szvsz ha van egy stabil állványod, nem okozhat problémát a szűrő felrakás/csere. ha van a gépeden vakupapucs, tegyél rá egy külön keresőt -természetesen az adott gyújtótávolságú objektívhez megfelelőt- és így 'realtimeban' lehet fotózni infrára is.
R72 szűrőt én az Optiform-nál vettem. Hogy szedem le a szűrőt? Hát 2-3 menetre csavarom csak rá lazán, gond nélkül le lehet venni anélkül, hogy bemozdulna...
fehérpárduc: és hol lehet ilyen R72 szűrőt beszerezni ?
Az állvánnyal kapcsolatban: jó ötlet, de hogyan szeded le a szűrőt anélkül, hogy bemozduljon a gép ? mondjuk cokinnal lehet nem akkora gond, de nekem csak menetes lehetőségem van.
Ezek Simigeri képei, nem az enyém, csak módosítottam egy picit a színegyensúlyon. Én Sony V1-el fényképezek és R72-es szűrőt használok. Ez 720nm-től vág, létezik 900nm-től vágó is, de magasabb az ára, a látványbeli különbséget nem tudom milyen. A képeket véleményem szerint módosítani kell mindenképpen, mert a piros, vagy zöld "fátyol" unalmassá válik 2-3 kép után és minden egyforma lesz. A lehetőségek korlátlanok, ha állványról fényképezel, lehet egy IR és egy sima színes képet készíteni, majd utólag a kettőt egy matematikai művelettel összefűzni. Nagyon szép kompozíciókat lehet így alkotni...
Tök jó képek, engem a 4 közül a legutolsó fogott meg leginkább!
Milyen IR szűrőt használtatok a képek elkészítéséhez ? nekem egy C2020-as gépem van, ehhez szeretnék venni valamilyen IR szűrőt, emberi áron. 52 vagy 55 mm-es lenne jó, gondolva a jövőre (??? van manapság olyan gép, ami jó IR fotózáshoz is ???) is.
Az IR képeiden megváltoztattam egy picit a színegyensúlyt, azt hiszem így egészen más a hangulata... Vélemény?
Remélem a képek linkeit nem rontottam el...
Nekem csak az nem tetszik benne, hogy ezeket a kepeket piros fatyol boritja, ettol a reszletek osszeolvadnak, elvesznek. Szerintem kis utomunkaval szebbe lehetne oket varazsolni...
A fekete-feher IR nem rossz...
Na gondolom hozzaszolok a temahoz. Vettem egy Sony 717-es fenykepezot. Es kiserletezes kozben csinaltam egy erdekes kepet. Varatlanul egesz mas jott ki belole mint amit terveztem.
Nos van egy Ericsson r320-as telefonom amiben van egy infra IRDA kommunikacios port. Az eredeti terv az volt hogy lefenykepezem a ledeket ahogy vilagitanak. Tudni kell hogy szabad szemmel ezt nem lehet latni mert egy sotet fedellel le vannak takaarva. De infran nezve ez a fedel teljezes atlathato. Voi la:
Persze persze.
Mint irtam is, első teszt kép, küszöbre támasztva, tavaszi gyenge IR megvilágitásban.
Most a hétvégén csináltam még párat, ha hazaértem felrakom vhova.
Azt viszont előrebocsátom, hogy ezek a digi képek sose lesznek olyan szépek mint egy 35mm-es, mert (legalábbis az enyémben) az optika szűri az infrát.
ha infrára fotózol, napsütötte dolgokat fényképezz, úgy szebb lesz. kíváncsi lennék több képre (ha van) is, mert digitális infra képeket még nem igen láttam.
meg picit lehetne finomítani a stíluson is... písz