Keresés

Részletes keresés

gyorskeresés00 Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1033

Ez minden nagy államnál így van, nézd meg Oroszországot vagy Brazíliát. Vannak nagy népességű területek és vannak, ahol alig élnek. Akárcsak a méretbeli eltérések is óriásiak.  Ingusföld átlagos magyar megye méret, Jakutföld meg 33X akkora, mint Magyarország.  s kb. annyi lakosa van, mint Pest megyének.

Előzmény: Voxio (1031)
bei Ahmed-ibn-Abdullah Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1032

Valóban, részben a CoV2-re adott válasz, részben a BLM mozgalom nem megfelelő kezelése nem csoda, hogy Trump bukásához vezetett.

Előzmény: Voxio (1027)
Voxio Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1031

Népességre meg a legnépesebb Kalifornia kb. 40 millió lakossal, ez európai viszonylatban kb. Lengyelország vagy Spanyolország népességével vetekszik.

 

A legkevesebben a Cowboy államban (Cowboy State), Wyomingban élnek, kb. 580 ezren, ez kb. a másfélszerese egy átlagos magyar megye lakosságának.

Előzmény: Voxio (1030)
Voxio Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1030

Az már nem a választásokhoz tartozik, de az is egy érdekes dolog, hogy az egyes tagállamok között micsoda óriási egyenlőtlenségek vannak a terület és a népesség nagyságát tekintve:

 

Területre nézve pl., ha a földrajzilag különálló Alaszkát nem vesszük figyelembe, Texas a legnagyobb, amelynek kb. akkora a területe, mint Franciaországnak és Belgiumnak együtvéve.

 

A legkisebb meg a miniatűr kis Rhode Island Új-Angliában, amely nagyjából egy kisebb magyar megye területének felel meg, valamivel kisebb pl. Baranya megyénél. 

Előzmény: vörösvári (1026)
Voxio Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1029

Megnézheted ezt a térképet is, elég jellemző, hogy melyik régióban melyik párt nyeri jellemzően az elektori választásokat:

 

https://index.hu/kulfold/usa/feher_haz/2020/11/03/amerika_valaszt_-_percrol_percre/

 

Új-Anglia 6 állama: tök egyértelmű demokrata fölény, bár Maine-ben megosztják az elektori szavazatokat, most pl. Biden 3, Trump 1 elektort kapott ebben az államban.

 

Közép-Atlanti államok: ez a 4 állam is alapvetően demokrata, de Pennsylvania tipikus "billegő" állam, 2016-ban a republikánusok, most a demokraták vitték.

 

A Régi Dél államai, Texast is beleértve: szinte teljesen egyértelmű republikánus fölény, kivéve a demokrata Virginiát. Idén viszont a korábban republikánus Georgiát is bebukta Trump. Georgia fővárosában, Atlantában és agglomerációjában rengeteg színesbőrű él, szerintem ők lehettek a mérleg nyelve.

 

Felső-Középnyugat: érdekes, hogy Trump a 2016-ban még republikánus Wisconsint és Michigant is elbukta, Minnesota már 2016-ban is a demokratákra szavazott.

 

Alsó-Középnyugat:  túlnyomó része republikánus, de Illinois demokrata. Illinoisban lényegében a túlnyomórészt színesbőrúek lakta Chicago és agglomerációja nyerte meg a választást a demokratáknak, a vidéki farmerek Illinoisban is inkább republikánusok.

 

Préri államok: Észak-Dakota, Dél-Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma számít ide. Teljesen egyértelmű republikánus fölény, de Nebraskában megosztják az elektorokat a szavazatok arányában, idén ez 4:1 lett Trupm javára.

 

Hegyvidéki Nyugat (Mountain West): ez lényegében a régi Vadnyugat nyugati és északnyugati része. :-)  Vegyes a kép, mert Colorado egyértelműen demokrata többségű,  Nevada pedig billegő, de úgy tűnik, hogy idén Trump Nevadában is elég egyértelműen veszített. A többi ide sorolható állam - Montana, Idaho, Wyoming, Utah - kőkeményen republikánus.

 

Délnyugat (Southwest): csak két állam tartozik ide, Új-Mexikó és Arizona. Arizona "billegő", erről már beszéltünk. Új-Mexikóban hagyományosan nagyon jelentős spanyol ajkú és indián (pueblo, navahó, apacs) népesség él, akik inkább demokrata szimpatizánsok, Biden meggyőző fölénnyel nyert.

Egyébként Arizonában is jelentős indián népesség (navahó, apacs, hopi, pima, papagó, több kisebb törzs) él, vélhetően ők is inkább Bidenre nyomták a voksot.

 

Nyugati part (West Coast): 3 állam, Kalifornia, Oregon és Washington, mindháromban abszolut és meggyőző demokrata fölény.

 

 

 

Előzmény: vörösvári (1026)
Voxio Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1028

Szerintem elég meggyőzően győzött Biden, én szerintem a végkimenetelt érdemben befolyásoló választási csalás nem történt.

 

Ami viszont elgondolkodtató, az a teljesen aránytalan és idejétmúlt elektoriális választási rendszer.

 

Már többször próbálták eltörölni, először 1816-ban, másodszor 1969-ben, de a déli államok mindig megvétózták ezt.

 

Szvsz. sokkal igazságosabb lenne egy közvetlen elnökválasztási rendszer, ahol minden szavazópolgár szavazat egyet ér, azt kész.

Előzmény: vörösvári (1026)
Voxio Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1027

Én nem feltétlenül így látom.

Szerintem ha nincs a COVID-járvány és az azzal járó óriási USA gazdasági visszaesés, Trump simán nyeri a választást.

 

Egyébként érdekes és elgondolkodtató, hogy egy felmérés szerint Trump támogatottsága a legbiztosabb szavazóbázisának tartott fehér férfiak körében is vissazesett kb. 5 %-kal, ez az 5% totál elég volt ahhoz, hogy bukja a választásokat.

 

Egyébként a konzervatív republikánus oldalon sem mindenkinek jött be Trump "elefánt a porcelánboltban" típusú kormányzása és kommunikációja, szerintem ez is hozzájárulhatott a bukásához.

Előzmény: vörösvári (1026)
vörösvári Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1026

Több oka is volt, egyrészt 4 éve még nem volt elnök, így hihetőek voltak a munkásoknak tett választási ígéretei, amiket nem tudott betartani, a multik által külföldre kivitt munkahelyek nem tértek vissza az elnöksége alatt, másrészt a levélszavazatok lehetőséget adtak a választási csalásra. Arizonába meg jelentős számú demokrata szavazó települt át Kalifornia élhetetlen városaiból az elmúlt négy évben.

Előzmény: Voxio (1025)
Voxio Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1025

Biden Pennsylvania révén nyerte meg ezt a választást, a állam 20 elektort ad az elektori testületbe, ami elég combos szám.

 

Trump a Felső-Középnyugatot is eveszítette, Michigant és Wisconsint, továbbá a Régi Délen lévő Georgiát meg a délnyugati Arizonát.

 

Lényegében az összes "billegő államot" Biden vitte.

 

Ahhoz képest, hogy 3 nappal ezelőtt Trump még a győzelméről szónokolt, ezt valahogy nagyon elveszítette...

Előzmény: vörösvári (1023)
Voxio Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1024

Hát igen, a gyarmati kor végén a lakosság kb. 30-40%-a német volt.

Előzmény: vörösvári (1023)
vörösvári Creative Commons License 2020.11.07 0 1 1023

Pennsylvania egy érdekes gyarmat volt, több okból is, az egyik a jelentős német lakossága.

Előzmény: Voxio (1022)
Voxio Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1022

Mondjuk eredetileg Delaware is Pennsylvaniához tartozott, legalábbis a gyarmati kor elején.

1703-ban döntöttek úgy az ún. "alsó megyék" telepesei, hogy különválnak Pennsylvaniától és Delaware néven önálló kolóniát hoznak létre.

 

Előzmény: Voxio (1021)
Voxio Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1021

Pennsylvaniai elnöke volt már az USA-nak?

Bár írhatnék delaware-it is, mivel Biden a felnőttkori élete nagyobb részét Delaware államban élte.

horgika Creative Commons License 2020.11.06 0 0 1020

Projektzáró tanulmány:

 

https://www.researchgate.net/publication/345259785_Projektzaro_tanulmany_-_az_emberiseg_alkonya

 

Erre a fórumra sem írok többet, kiléptem a projektből, és nem is tudok visszalépni bele. Sok sikert!

Előzmény: horgika (1019)
horgika Creative Commons License 2020.10.26 0 0 1019

Elgondolkoztam azon, hogy a későbbi USA első 13 gyarmatának honnan volt pénze és katonai felszerelése ahhoz, hogy kivívja a függetlenségét az akkori világ legerősebb országával szemben, vagy például a 19. század közepén Japán miért rettent meg annyira Perry admirális pusztán néhány hajójától, hogy hirtelen feladta a bezárkózását és megnyitotta a kapuit (elsősorban az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság előtt). Így végül aztán újraírtam az elmúlt 300-400 év történelmét, kezdve az angol polgári forradalmakkal és a brit gyarmatosítással, majd továbbhaladva az észak-amerikai gyarmatok első (és második) függetlenségi háborújáig, onnan pedig egészen napjainkig. Akit érdekel, az alábbi könyvben a  "Társaságok forradalma" című fejezettől találja ezt meg (43. oldal), de az ezt megelőző 42 oldal is jó alapozó sztem. A könyv a weboldalról a jobb felső részen lévő "Download file PDF" gombra kattintva ingyen letölthető:

 

https://www.researchgate.net/publication/341575321_Az_elet_faja

Voxio Creative Commons License 2020.10.18 0 0 1018

A 19 sz.-i "vasútkirályok" mindegyike még csak nincs is benne a listában.

 

Dee Brown Vasút a Vadnyugaton c. könyve írja, hogy a polgárháború végétől kb. az 1890-es évekig óriási méretű vasútépítési lűz söpört végig az Egyesült Államokon.

A vasúttársaságokat a kormányzat hatalmas összegekkel, pl. földadományokkal támogatta.

 

Egy viszonylag szűk réteg iszonyatos módon meggazdagodott a nyugati vasútépítésekből, ezek voltak a "vasútkirályok".

 

Dee Brown némelyik pályáját részletesebben is ismerteti.

 

Voltak közöttük egszen sötét lekületű, gátlástalan figurák is, akiknek a felemelkedését habzó szájú, rángatózó idegbetegek meg kötélen himbálódzó öngyilkosok szegélyezték...

 

A szabadversenyes kapitalista fejlődés árnyoldalai....

Előzmény: vörösvári (1017)
vörösvári Creative Commons License 2020.10.17 0 1 1017
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.27 0 0 1016

Köszi az infót.

Későbbre tippeltem volna az első "double action" rendszerű Coltok megjelenését, inkább az 1880-as évek végére vagy az 1890-es évekre.

Látszik, hogy még van mit tanulnom a témában.

Előzmény: Tibb2 (1013)
Tibb2 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 1015

Benedict Arnold - Amerika leghíresebb árulója

 

https://index.hu/tudomany/til/2020/07/22/benedict_arnold_amerika_egyesult_allamok_fuggetlenseg_haboru_arulo_hazaarulo_arulas/

 

 

 

Kenneth Roberts Csőcselék fegyverben (Rabble in Arms) c. regényében állított emléket Arnoldnak. Van egy előzményregénye is, az Arundel, ami az 1775-ös Quebec elleni támadásról szól, csak az magyarul nem jelent meg.

Tibb2 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 1014

"hacsak be nem tiltják őket idővel a balosok"

 

Ilyesmi azért nem fog megtörténni odaát, ebben biztos vagyok. 

Előzmény: vörösvári (1012)
Tibb2 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 1013

A Colt 1878-as modellje volt a "Frontier". Ez már "double action" működésű volt, vagyis a kakast nem kellett kézzel külön felhúzni, hanem az elsütőbillentyű meghúzásával az is automatikusan felemelkedett. Ennek ellenére közel sem volt annyira népszerű mint a "Peacemaker", amiből több mint 350 000 darabot gyártottak, a "Frontier"-ből csak ötvenezret.

 

Előzmény: Törölt nick (1011)
vörösvári Creative Commons License 2020.07.22 0 1 1012

Pont akartam írni hogy a western filmek örökre megőrizték ( hacsak be nem tiltják őket idővel a balosok ) a Colt fegyverek emlékét. 

Előzmény: Törölt nick (1011)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.22 0 0 1011

Később, a polgárháború utáni Nyugaton állítólag a Peacemaker lett az egyik legkedveltebb, már-már kultikus modell.

 

És mi a helyzet a Frontier modellel? Ennek is elég "vadnyugatias" hangzású neve van...

Előzmény: Tibb2 (1009)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.22 0 0 1010

Azért a Texas Rangerek 1843-ban vagy 1844-ben a Bandera-hágónál vívott összecsapásban már meglehetősen hatékonyan használták ezteket a korai revolvereket a többszörös számbeli túlerőben lévő komancsok ellen.

Előzmény: Tibb2 (1009)
Tibb2 Creative Commons License 2020.07.21 0 1 1009
vörösvári Creative Commons License 2020.07.16 0 0 1008

szerintem is feketelistára fog kerülni nemcsak a western, hanem a 1970 előtt készült filmek többsége, hacsak észhez nem térnek végre az amerikai jobboldaliak és megállítják ezt a folyamatot az élet minden területén

Előzmény: Törölt nick (1007)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.16 0 0 1007

Wayne igazi régi vágású, konzervatív republikánus amerikai volt - ma már egyre ritkább az ilyen.

 

Mondjuk ő aztán tényleg az a típus volt, aki "nem ijed meg egy nyamvadt komcsitól.".

 

Egyébként marha kíváncsi vagyok, hogy odaát az USA-ban a balliberális oldal mikor tesz majd kísérletet a western műfaj betiltására vagy legalábbis erőteljes cenzúrázására, annak állítólagos rasszizmusa miatt.

 

Tény és való, hogy a régebbi, 1970 előtt készült westernekben túlnyomórészt indiánok vagy mexikóiak a "rosszfiúk", a fehér angolszászok meg a jók (a feketék abban az időben inkább csak epizódszereplők voltak a westernekben).

 

Igaz, hogy azóta már a western is sokat változott, készültek pl. olyan indiánfilmek, ahol kifejezetten pozitív színben vannak feltüntetve az indiánok, de már olyanok is, ahol a mexikóiak vagy azok egy része is pozitív szerepet kap.

 

Szinte biztos vagyok benne, hogy néhány régebbi vágású westernt megpróbálnak majd rasszistának minősíteni és feketelistára rakatni, hogy ne lehessen műsorra tűzni vagy a neten elérni...

Előzmény: vörösvári (1006)
vörösvári Creative Commons License 2020.07.14 0 0 1006
vörösvári Creative Commons License 2020.07.13 0 0 1005
vörösvári Creative Commons License 2020.07.13 0 0 1004

A mostani fosztogatásoknak is megvannak a történelmi előzményei.

 

https://mult-kor.hu/haboru-sujtotta-vezette-valtozott-new-york-a-remulet-ejszakajan-20200713

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!