Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 284

Amennyire tudom a sztatikus mezőt szokták virtuális foton cserével magyarázni. 

Előzmény: Aurora502 (282)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 283

Quantum ElectroDynamics

Előzmény: baradlayrichard (280)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.03 0 0 282

Nincsen. Az elektromos és a mágneses mezőnek van objektív szerepe, és a patkómágnes erejét úgy kell értelmezni, hogy a mágneses mezeje hat a vasdarabokra. De a sztatikus mágneses mezőben egy darab foton sincs. A fotonok az időben változó elektromágneses mező jellemezhető.

Előzmény: baradlayrichard (278)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.03 0 0 281

A fotonokkal az elektromágneses mező időfüggő részét lehet jellemezni. A sztatikus térben nem áll foton, az tisztán klasszikus mező. (Landau IV. kötet)

 

 

Előzmény: baradlayrichard (276)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 280

emésztem. Mi ez a QED?

Előzmény: mmormota (279)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 279
Előzmény: baradlayrichard (278)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 278

És a részecsketermészetének nincsen szerepe? Olyan szemléleti bukfencekre gondolok, hogy hová lesznek a patkómágnesből kirepülő fotonok, csökken-e a mágnes tömege, meg hogyan adja át a foton a vonzást, taszíatást.

Előzmény: mmormota (277)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 277

Azt tudom elmondani, hogy én hogyan képzeltem el magamnak a fotonos szemlélet és a klasszikus maxwell féle elektromágneses elmélet kapcsolatát. (ez nem valami közmegegyezéses álláspont hanem csak a saját szubjektív elképzelésem)

 

A foton egy valószínűség, amit hullámszerű függvény ír le. Azt adja meg, adott helyen milyen valószínűséggel nyelődik el a frekvenciájának megfelelő mennyiségű elektromágneses energia. Vagyis ahol nagy a valószínűsége sok foton elnyelődésének, ott lesz klasszikusan mondjuk nagy amplitudójú jel egy antennán, vagy feketedő sáv egy fotolemezen.

 

 

Előzmény: baradlayrichard (276)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 276

A kérdésem arra vonatkozott, hogy az elektromágneses tér hatáskvantuma hogyan működik?

Előzmény: mmormota (275)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 275

Nincs külön elektromos vagy mágneses tér, rendszerfüggő a dolog. Speciális esetben az elektromágneses térnek lehet olyan nézete, amelyben valami tisztán elektromos vagy tisztán mágneses. De egy ehhez képest mozgó rendszerben már nem ilyen lesz, megjelenik a másik komponens is.

 

 

Előzmény: baradlayrichard (274)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 274

Nem ide tartozik, de a mágnes és az elektromos tér fotonjait hogyan kell elképzelni?

Előzmény: mmormota (271)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 273

Ha nem tudod két különböző időpontban egymás mellé tenni ugyanazt a két órát, akkor nem lesz ilyen objektív információd, hogy melyik járt lassabban. Két inerciális óra útja pedig csak egyszer keresztezheti egymást.

Összeigazítás nélkül pedig eleve nem tudod vizsgálni, hogy valamelyik késik-e. Ha nem tudod kétszer egymás mellé tenni az órákat, akkor sejtésem szerint soha nem látsz olyant, hogy valaki másnak az órája gyorsabb, mindenkiét csak lassabbnak látod ilyen fényimpulzusos trükkökkel.

A mai tudományos elméletek szerint minden inerciarendszerben azonosan viselkednek a dolgok, és nem tudsz köztük különbséget tenni. Tehát az a fogalom, hogy "álló" nem szerepel a tudományban. Filozófiai kérdés. Ma még mindenképpen.

A végtelen sebességgel való óraegyeztetés is egy filozófiai felvetés. Annyiból távolabb áll a valóságtól, hogy az előzőnek legalább sejthetjük valamiféle értelmét és lehetőségét.

Előzmény: ZorróAszter (268)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 272

A tükördobozban pattogó egyetlen foton sok szempontból úgy viselkedik mint az előbb leírt két foton. Azt azonban nem látom át hogy minden szempontból olyan-e. Ha elszabadul, akkor biztosan nem olyan, hiszen az egyetlen foton energiája már rendszerfüggően nullához tarthat.

Előzmény: mmormota (271)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 271

Nagyon nagy. Egy szabad foton energiája rendszerfüggő, és tetszőlegesen kicsi lehet ha a foton haladási irányában gyorsabb inerciarendszerben írjuk le.

 

A csapdázott dolog mint írtam két fotonnal működik. A két foton (ha nem pont egy irányba mennek) energiája együtt egész másképp viselkedik mint egy fotoné.A kettőnek bármely inerciarendszerben nagyobb lesz az össz energiája egy adott nem nulla minimumnál. Ez a minimum abban a rendszerben jelentkezik, amelyben a két foton sebességvektora egy egyenesbe esik és a sebességek abszolut értéke egyenlő, csak ellentétes irányú. (Két nem párhuzamos sebességvektorú foton esetén ez mindig létezik).

 

Ez már nagyon hasonlít a részecskék nyugalmi tömegére, és sebesség esetén jelentkező relativisztikus tömegére. Kiszámolva nem csak hasonlít, ugyanúgy viselkedik. 

Előzmény: ZorróAszter (270)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 270

E=mc²

_______=>    m=ħν/c²

E=ħν

 

 

Ez a nü sajna majdnem v-re sikeredett.

 

 

De mi a különbség, ha szabadon röppen, vagy egy roppant kis helyen oda-vissza pattog?

Előzmény: mmormota (267)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 269

Úgy emlékszem, legjobban csapdázott fotonpárral működik az ötlet. 

Előzmény: mmormota (267)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 268

Én úgy képzelem, relatívisztikus körülmények között semmi értelme az órák összeigazításának.

 

Ugyanis egy pontban (pl. itt a Földön) Jancsi és Juliska összeeigazította az óráit:

*pálcika - kis szék -  karika - hóember

 

Aztán mindenki megy a maga útjára feltehetően különböző sebesség-idő függvény produkálva, és mikor újra összejönnek, örömmel látják, hogy az órák között eltérés van.

 

 

Ha végtelen sebességgel tudnának tetszőleges távolságról órát egyeztetni, akkor azt látnák, hogy az órák közül hol az egyik mutat kevesebbet, hol a másik, és néha meg egy ideig azonosat mutatnak.

 

 

 

 

 

*Gyengébbek kedvéért: délután két óra nyolc perc

Előzmény: baradlayrichard (266)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 267

"Akkor ez megmagyarázza a részecskék tömegét. Semmi szükség a Higgs-re."

 

Első ránézésre nagyon igéretes hogy a részecskéket valamiféle tükörcsapdába esett fotonnak tekintsük. Magyarázná a tömeget, ha sebessége van a részecskének akkor az "oda" meg "vissza" verődő foton frekvenciájának különbsége pont kiadja a deBroglie frekvenciát, szóval igazán ígéretes.

Sokan próbálkoztak vele, de valahogy nem hozott áttörést az ötlet, a Higgs meg igen. Hogy miért azt nem tudom, ahhoz sokkal jobban kellene értenem hozzá.  

Előzmény: ZorróAszter (261)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 266

Jancsi várja Juliskát, de Juliska késik. Közben kapja Jancsi a rádiójeleket Juliska órájáról, és látja, hogy egyezik a sajátjával. Már negyed órája vár rá, elkezd fel-alá járkálni. Mikor így türelmetlenül járkál fel-alá, egyszer csak azt veszi észre, hogy Juliska órája lassabban jár. Máris érti, miért késik Juliska!

baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 265

Az ütemmel semmit nem tudsz kezdeni, mert az a te mozgásodtól fog függni, hogy gyorsabbnak vagy lassabbnak látod.

Előzmény: ZorróAszter (264)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 264

Igen. Én is így gondolom.

 

Bár az órák ilyen pontos összeszinkronizálása setünkben nincs szükség szerintem.

Csak az ütem azonossága számít.

 

 

Akkor jó éjt.

Előzmény: baradlayrichard (263)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 263

És ebben az esetben azt hiszem, mindkét helyen ugyanannyival fogják lassabbnak látni a MÁSIK órát, ha mozognak egymáshoz képest.

 

 

 

 

 

 

A szinkron egyébként azt jelenti, hogy mindkettő ugyanannyit mutat! Megyek aludni, mert félrenyomkodom a billentyűket.

Előzmény: ZorróAszter (262)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 262

Minden másodpercben (távolságtól függően ritkábban) fényimpulzust küldök.

 

A két óra szinkronban van, ha az impulzusaink között csak elcsúszás van, de az impulzusok közötti idő stimmel.

 

Ha nem, akkor egymáshoz képest nem vagyunk nyugalomban.

 

A baj csak az ugye, hogy mozoghatunk egyenletes sebességgel, vagy akár gyorsulva is, az órák akkor is stimmelnek.

Előzmény: baradlayrichard (259)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 261

Baradlayrichard olvtársunknak igaza volt: tényleg elsiklottam efelett.

 

Elnézést.

 

>A fotonok tömege nulla ugyan, de ha be vannak zárva a dobozba, ugyanúgy >tehetetlenséget adnak a doboznak, mintha az energiájuknak megfelelő tömeg lenne benne.

 

De akkor mi szükség van a Higgs-bozonra?

 

Akkor ez megmagyarázza a részecskék tömegét. Semmi szükség a Higgs-re.

 

Előzmény: mmormota (233)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 260

Ha el akarnám viccelni, azt mondanám, hogy ezért terelődött a szó 120. körül a megértés mibenlétére.

 

De azt csak akkor tenném, ha tagadni szeretném a tudatlanságom valódi mélységeit.

 

De attól még fenntarthatom a kérdést, hogy akkor ezek szerint nem igaz, hogy ha azt látom, hogy a világegyetemben minden lehetséges óra a nálaménál lassabban jár, akkor én nyugalomban vagyok?

 

Előzmény: mmormota (255)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 259

Hogyan szinkronizálsz két órát, amik máshol vannak?

Előzmény: ZorróAszter (253)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 258

"a relatívitás elméletből következik-e, hogy nem létezik valóságos nyugvó pont"

 

 

A relativitáselméletből ez nem következik. A relativitáselmélet nem tud olyan módszert, amivel különbséget lehetne tenni az inerciarendszerek között, abszolút nyugvó pont pedig fogalmilag hiányzik belőle.

Jelenleg nem ismerünk olyan elméletet, ami módot ad erre.

Előzmény: ZorróAszter (251)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.03 0 0 257

Á, hagyd a fenébe, a kutya ugat, a karaván halad.

Előzmény: ZorróAszter (256)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.03 0 0 256

Nem tudom, nekem kellene-e rendet tartanom, és hogy hogyan kell?

 

De őszintén szólva nem szivesen cenzúráznék senkit sem.

Az én figyelmemet egyébként nem vonja el különösebben semmi ilyesmi.

 

Felőlem beszélgethetnek közben mások akár a politikáról, akár a szexről.

 

Az persze más, ha valaki mást meg zavar. De az a baj, hogy akkor sem szivesen folytanám bele a szót senkibe.

 

------------------------------------------

 

 

OK Visszanézem, mert néha tényleg hajlamos vagyok átsiklani nekem szóló részek felett.

Előzmény: baradlayrichard (252)
mmormota Creative Commons License 2012.03.03 0 0 255

"nem tudhatják, hogy náluk a legrövidebb-e az 1 mp"

 

Ez az idézett töredék azt mutatja, hogy nem érted rendesen a specrelt sem. Érdemes először azt rendesen megérteni (mivel sokkal egyszerűbb) és csak azután altrel problémákat elővenni.

Előzmény: ZorróAszter (253)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!