"Hogy melyik digitálisban nincs, azt nem tudom, de létezik az tuti."
Sony 707/717/828-as gépeken nightshot módban felcsapódik a ccd elötti 'hot mirror' (ami normal módban blokkolja az IR fényt.) Így pl. egy hoya R72-vel (+valamilyen ND filterrel) akár kézbõl is mehet az IR fotózás. Sajna NightShot módban a max. záridõ 1/60-ra korlátozott, a rekesz pedig f2.0 és f2.4 között változhat.
Utánanéztem netes oldalakon, és az egyik legnagyobb (?) -http://www.cliffshade.com/dpfwiw/ir.htm szerint az "etalon" az olympus c2000 és 2020, ezekkel akár kézből is lehet IR fotózni. a 3030 már nem az igazi, de állványról még működik. Én a diaszken miatt pont most válok meg a 2020-tól, és veszek egy 3030-at, de azért remélem fogok még IR fotókat készíteni. Állvány az van amúgy is, tehát nem annyira talán nem gond.
Na, örülök hogy végre feltámadt hamvaiból a topic.
Annak, aki 35mm-es infrás filmre dolgozik, minden tiszteletem, és le a kalappal. Én ki se próbálnám, úgy sem menne.
Ami a képeimet illeti:
A vöröses szin direkt maradt benne, mert a képeknek morbid, nyomasztó hatást akartam adni. Sikerült?
Ami a lencsét illeti: Hoya R72. Volt vagy 12e Ft, a 900nm-es meg ha jól tudom valami 70 vagy 90e Ft. Biztos jobb, de hogy ennyivel?
Az meg gáz, hogy a gépemben van beépitett IR szűrő, tehát elég halovány minőségben lehet vele képeket késziteni.
Hogy melyik digitálisban nincs, azt nem tudom, de létezik az tuti. IR-el foglalkozó oldalakon tuti találni lehet róla infót.
szépek a képeitek, de szerintem az infravörös fényképezésben a legszebb az analóg módszer. a színes képekről az a véleményem, hogy szebben mutatnának fekete-fehérben.
szvsz ha van egy stabil állványod, nem okozhat problémát a szűrő felrakás/csere. ha van a gépeden vakupapucs, tegyél rá egy külön keresőt -természetesen az adott gyújtótávolságú objektívhez megfelelőt- és így 'realtimeban' lehet fotózni infrára is.
R72 szűrőt én az Optiform-nál vettem. Hogy szedem le a szűrőt? Hát 2-3 menetre csavarom csak rá lazán, gond nélkül le lehet venni anélkül, hogy bemozdulna...
fehérpárduc: és hol lehet ilyen R72 szűrőt beszerezni ?
Az állvánnyal kapcsolatban: jó ötlet, de hogyan szeded le a szűrőt anélkül, hogy bemozduljon a gép ? mondjuk cokinnal lehet nem akkora gond, de nekem csak menetes lehetőségem van.
Ezek Simigeri képei, nem az enyém, csak módosítottam egy picit a színegyensúlyon. Én Sony V1-el fényképezek és R72-es szűrőt használok. Ez 720nm-től vág, létezik 900nm-től vágó is, de magasabb az ára, a látványbeli különbséget nem tudom milyen. A képeket véleményem szerint módosítani kell mindenképpen, mert a piros, vagy zöld "fátyol" unalmassá válik 2-3 kép után és minden egyforma lesz. A lehetőségek korlátlanok, ha állványról fényképezel, lehet egy IR és egy sima színes képet készíteni, majd utólag a kettőt egy matematikai művelettel összefűzni. Nagyon szép kompozíciókat lehet így alkotni...
Tök jó képek, engem a 4 közül a legutolsó fogott meg leginkább!
Milyen IR szűrőt használtatok a képek elkészítéséhez ? nekem egy C2020-as gépem van, ehhez szeretnék venni valamilyen IR szűrőt, emberi áron. 52 vagy 55 mm-es lenne jó, gondolva a jövőre (??? van manapság olyan gép, ami jó IR fotózáshoz is ???) is.
Az IR képeiden megváltoztattam egy picit a színegyensúlyt, azt hiszem így egészen más a hangulata... Vélemény?
Remélem a képek linkeit nem rontottam el...
Nekem csak az nem tetszik benne, hogy ezeket a kepeket piros fatyol boritja, ettol a reszletek osszeolvadnak, elvesznek. Szerintem kis utomunkaval szebbe lehetne oket varazsolni...
A fekete-feher IR nem rossz...
Na gondolom hozzaszolok a temahoz. Vettem egy Sony 717-es fenykepezot. Es kiserletezes kozben csinaltam egy erdekes kepet. Varatlanul egesz mas jott ki belole mint amit terveztem.
Nos van egy Ericsson r320-as telefonom amiben van egy infra IRDA kommunikacios port. Az eredeti terv az volt hogy lefenykepezem a ledeket ahogy vilagitanak. Tudni kell hogy szabad szemmel ezt nem lehet latni mert egy sotet fedellel le vannak takaarva. De infran nezve ez a fedel teljezes atlathato. Voi la: