Az a helyzet, hogy a homlokzati szigetelés bármilyen felhulye meg tudja csinálni magának. Esetleg a vakoláshoz érdemes hívni olyat, aki már csinált olyat (de legalább venni hozzá jó szerszámot), hogy ne legyen ronda kívülről.
A házakban 1-1 db klíma van, egyelőre működik a dolog (szobákban nem panaszkodik senki hűvösre, hideg konyhákban igen, de hősugárzótól béke lett).
Szegény ember kénytelen hosszú élettartammal számolni, a TCO költségszámítást 15 évesre tervezem (azt nem tartom nagyon valószínűnek, hogy egy olcsó klíma 20 évig se szoruljon fődarab cserére).
A 60-as években elhiszem , hogy sok volt a szegény . Élnek M.o.-on rokonaim .
Viszont ismered ugye azt a mondást , hogy " Segíts magadon , az Isten is megsegít ! "
Nem nyavajogni kell , hanem cselekedni ! Ha én eltudtam menni távolabb az otthonomtól dolgozni , hogy eltartsam a családom és szakmát tanultam , amivel pénzt lehet keresni , akkor más is megtehette volna . Természetesen itt kivételt képeznek azok , akik egészségügyi okokból ezt nem tehették , vagy tehetik meg .
Akkor meg ne várjanak csodát télen , meg kánikulában nyáron !
Ha tanultak fizikát , akkor tisztában kellene lenniük azzal , hogy halkan légáramlás nélkül nem lehet egy akár 4x5m-es szobát télen kifűteni , nyáron kánikulában meg lehűteni komfortosan , ha számukra a zaj és a légáram nem elfogadható . :-(
Egyet számolj bele: az R32 hűtőközeg nem szereti a forró tetőt, a legnagyobb melegben ha nem tud lekondenzálódni, ki fog állni hibára magas nyomás miatt.
Nem fér el. Napi használatban van az a folyosó vagy tornác, a rajz alján a fürdő melletti helyiség a konyha, és a főzőfülke.
Ha az oldalfalra felteszem, a kondenzvíz hogyan távozna, ha földre lerakjuk szintén gond a csövezés, és a lényeg a folyosó felét elvenné így is, úgy is... Balaesetveszélyes lenne egy 110cm széles folyosón a klima.
Mostanában divat úri körökben a lakáson belül mennyezetig érő ajtókat alkalmazni. Akinek ilyenek vannak (és nem tartja csukva őket), annál megvalósult a meleg fűtőlevegő hatékony szétterülése, tehát az egész lakás egyenletes hőmérsékletű lesz (ha a plafon nem hideg).
"a már valaki klímával szeretne fűteni , akkor feltételezem , hogy jól hőszigetelt a háza"
Teljesen igazad van,
de Magyarországon most rengeteg a szegény ember, akiknek a való élet mást diktál:
évek óta azt (is) kutatom, hogy létezik-e olyan kombináció, ami gazdaságilag jobb (10-20 éves TCO költség optimalizálás), mint a ház teljes hőszigetelése + klímás/hőszivattyús fűtés.
Jelenleg ott tat a projekt, hogy létezik olyan fűtés-kombináció, amiben nem szerepel a legpofátlanabb árú tétel: az oldalfalak hőszigetelése. Persze a födémet muszáj hőszigetelni, de az viszonylag olcsón megúszható még akkor is, ha 25-30 centi üveggyapot megy a padlásra, plusz a fűtő klímából is nagyobb teljesítményűre lesz szükség, mintha az oldalfalak is hőszigeteltek lennének. De ez a két kiadás a közelében sincs annak a brutális összegnek, amibe az oldalfalak tisztességes hőszigetelése kerülne.
A legszegényebbek akár azt is megtehetik, hogy a ház minél nagyobb részét hidegen (fűtés nélkül) hagyják, maximum 10-14 fokosra temperálják (szintén az olcsón dolgozó klíma segítségével). Ezen trükkök túlnyomó része éppen kipróbálás alatt van valahol (kádárkocka + parasztház).
Ha már valaki klímával szeretne fűteni , akkor feltételezem , hogy jól hőszigetelt a háza , mert másképpen a klíma nem hozza a hozzá fűzött reményeket ( komfortot ) . Olyan házban csak átmeneti , tehát tavaszi - őszi enyhébb időben lesz úgy ahogy elviselhető a klímával fűtés ( tehát zaj és szél nélküli üzem ) . Ezen a télen a klíma nálam is csak időközönként működik , mert kint sincs hideg , így a vezérlés leállítja . Tehát van amikor több órán át áll . Viszont ugye élünk és tevékenykedünk , tehát hulladékhő keletkezik , ami pótolja a ház hőveszteségének nagy részét .
persze vannak vékony oszlopos tornácok is, oda szerintem is simán mehetne a kültéri egység.
Sőt, a kültérit én nem is a (vékony+vályog?) belső falra rögzíteném, hanem a födém gerendáiról lógatnám le. Ez talán a szobákban hallatszó zajnak is jót tenne.
"nálam 14,5 méterre van a legtávolabbi pont a klímától és ott is csak maximum 1°C a különbség ."
a te házad nagyon jól van hőszigetelve és a fűtés folyamatos, egyenletes. Tehát az épület minden téglája kb azonos hőmérsékletű. Ráadásul valószínűleg nem állítod le a fűtést, ha öt percre elmész otthonról (sokan így próbálnak takarékoskodni).
Köszönöm szépen, lesz villanyszerelés, utána mindenképpen keresni foglak.
Apropó villany.
Itt-ott még 1,5mm2 aluk vannak, a klímának egy külön tápot szeretnénk vinni a padláson, ház elején az elosztó cca 25m-re, milyen keresztmetszetű kábelt építessünk ki?
Ha az első beindítási ciklusról írsz , akkor sincs igazad , mert ma már a klímák tudják programilag a turbó maximum teljesítménnyel kezdést , ami ugye attól is függ , hogy mekkora a beállított és a valós hőmérséklet közti különbség a helyiségben . Tehát az első 20-30 percben még lehet nagyobb hőmérsékletkülönbség a legtávolabbi és a klímaközeli hely hőmérséklete között . Viszont , ha folyamatos a klíma működése és már néha leáll , mert nincs akkora hőigénye a helyiségnek , mint a klíma legalacsonyabb teljesítménye , akkor is a hiszterézisen belül marad a hőmérséklet . Magyarán észre sem veszed a klímánál lévő hőmérséklet és a szoba legtávolabbi része közti hőmérsékletkülönbséget .
Természetesen csak akkor , ha a helyiségnek megfelelő üzemmód van beállítva és a klíma teljesítménye is optimális !
Mint köztudott , nálam 14,5 méterre van a legtávolabbi pont a klímától és ott is csak maximum 1°C a különbség .