Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 213
Kedves Geszthi!

A II. világháború előtt a Felvidék és Erdély kérdésében történt olyan rendezés, amelyre jelen esetben gondolni lehet. Nem gondolkodtak megyékben, országrészekben, járásokban. Egyszerűen az etnikai határokat húzták meg, szinte a legkisebb falu is oda került, ahová a többségi nemzete tartozott.( Ezért bíztak benne a vh vége előtt, hogy a visszaszerzett területeket nem csatolják el ismét, hiszen annak sok alapja nincs. Sajnos megtették.) Lakosságcsere nem történt, azt meghagyták a "demokratikus" győzteseknek, akik ékes szóval hírdették pl. az önrendelkezés jogát. Talán ha nem szovjet érdekszférába kerülünk, más lett volna a helyzet.

Másik dolog, hogy egy kevert népességű területről olyan országban, mint Jugoszlávia, ahol a kisebbségi jogok tiprása hagyomány, nem könnyű egyértelmű képet kapni. Felhívom a figyelmed, hogy a vajdaságban nem csak magyarok és szerbek élnek, nincs ez másképp azokon a területeken sem, ahol a magyarság koncentrálódik. Nem ismerjük azoknak a véleményét, akik ott laknak, tehát a kijelentés, miszerint nem kétséges az eredménye, eléggé kétséges...

Emlékeztetnélek továbbá a boszniai háborút lezáró békére. A hír hallatán, hogy Szarajevó részben sem tartozhat a boszniai szerb köztársasághoz, számtalan szerb elhagyta a várost.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 212
kedves csoro,

Amit irtal abban egyetertek. Az en orok nagy kerdesem (es a kutya itt van eleasva), hogy hogyan valositanad meg?

Itt is irod a nepszamlalast. OK, ezt meg lehet tenni. Es akkor mi van?
Ezzel nem oldottal meg semmit, csak tisztabb kepet kapsz a nemzetisegek teruleti eloszlasarol. DE amirol itt folyik a vita, azt csak ketfele keppen lehet megoldani (szvsz).

Vagy elfoglal(juk)jak katonailag, vagy nepszavazast kell tartani az OTT LAKOK kozott.

Elso ertelemszeruen soba sem johet, marad a masodik.
No de ez amit senki sem tudott meg konkreten leirni, hogy HOGYAN ???

Probalom erthetove tenni.

1, Megkerdezunk minden ott lakot. Hat azt hiszem egyertelmu lenne a dontes sajnos...
2, Csak a magyarokat kerdezzuk meg. Ez megvalosithatalan, elfogadhatatlan (nem nekunk persze)
3, Mindenkit megkerdezunk, DE CSAK OTT ahol a magyorok vannak tobbsegben.

gondolom nem kell magyarazni, hogy a 2-3 pont az ugyanaz lenne mintha katonailag elfoglalnank a nekunk tetszo/szukseges/kivanatos teruletet.
Tudtommal nincs kozel szaz szazalekos magyarlakta terulet ott. De meg ha lenne is ilyen, es azt joggal kernenk vissza, MI LESZ a nem olyan teruleten elo, igy kimarado/kinn marado magyarokkal?! No ez fo gondom.

Mert ha csak a foldrol/teruletrol lenne a lenne a szo egye fene megoldhato valahogy, DE itt emberekrol beszelunk es akik kimaradnak azok sorsa egy ilyen lepes utan azt hiszem egyertelmu lenne. Akkor viszont nem marad mas mint a lakossag csere es ide-oda telepitgetese. Hat....

Szoval ezt irja mar le nekem valaki, hogy hogyan lehet megoldani es tamogatom, de igy papiron elkepzelve (az ugye mindent kibir) nem megy.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 211
Kedves Hegyivadász,

valahol már kifejtettem: nem hiszem, hogy az EU-nak jelen viszonyok között érdeke fűződik más közép-európai ország (aktuálisan Jug., Rom, stb. felvétele.) Szlovákia jöhet szóba, valamikor.
A helyzet ezen országokban több mint katasztrófális. Hihetetlen elmaradottság uralkodik kulturális értelemben (most term. nem az erdélyi magyarokra, székelyekre gondolok, hanem pl. a regáti meg onnan elvándorolt románokra, cigányoka, aa balkáni népekre), melyek valószínűleg elözönlenék Nyugateurópát a határok megszűnésével. Sajnos, az EU-nak a magyarországi szegény rétegektől is tartania kell. Itt nagyon nagy tömegekről van szó.
Ezért nem hiszem, hogy akár közép távú tatkitánk lehetne a szomszédok EU-ba való bepréselése. Lehetséges, hoyg inkább mégis a magyarlakta területek visszacsatolása lenne a célravezető.Ezt pedig egy független népszámlálással kellene kezdeni, ahol a magyarok be mernék vallani hovatartozásukat.
maradok csoro

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 210
Honnan veszed ezt a 20%-ot? Szabadkán 50% a magyarok aránya, akárcsak Marosvásárhelyen és mind a két helyen magyar a polgármester.
Ezekkel a %-okkal meg egy kicsit érdemes óvatosan bánni. Az emberek egy része könnyen változtat identitást attól függően, hogy mit érez érdekében állónak. Amikor a II. vh környékén a felvidéki részek gyakran változtattak tulajdonost a nemzetiségi arányok magyarázhatatlan módon ugráltak mindig annak kedvezően, akié éppen volt a terület.
Könnyen lehet, hogy a szabadkai 50% is felmenne hirtelen 60-ra, ha Szabadka újból magyar lenne.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 209
Atyaúristen, a Vajdaság vesz minket körbe?
Jó, jó értem mire akartál célozni. Kicsit továbbléptél a Vajdaságon és azt firtatod mi következne azután, ha a Vajdaság magyarlakta részét visszakapnánk. Jól gondolom, ugye?
Akkor íme a válasz.
Nem körbe egyelőre, hiszen területi változásokra pillanatnyilag csak Jugoszláviával szemben gondolhatunk bizonyos eséllyel. Nem sokkal igaz, de annyira elég, hogy nem hagyhatjuk ki a lehetőséget. A többi szomszédos országgal szemben felvetni ezt a kérdést a jelen körülmények között hülyeség lenne. Őket az autonomiával kell cseszegetni és elősegíteni az EU-ba való belépésüket, ahol a határok kvázi eltűnésével nagy esélyt kapunk arra, hogy ha nem is politikailag, de kulturálisan és bizonyos szempontból gazdaságilag is egyes magyarlakta területek visszatérnek a magyarság keretei közé. Persze ha hasonló helyzet alakulna ki valamelyik szomszédos országban, mint ami most van Jugóban, akkor ott is fel lehetne vetni a revízió kérdését. Olyan, hogy soha nincs a történelemben.
Egy kicsit bővebben írtam erről a Izrael és Trianon topicban 1999-04-15 22:53:12 -án. Ajánlom figyelmedbe.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 208
Igen. Min is vitatkozunk?
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 207
Kedves Féreg6!

Csupán arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy az Aland szigetek lakossága csupán 25ezer fő (ennek sebtében utánanéztem a saját honlapjukon). Az Aland-szigetki autonómia csak a finnországi svédek töredékének oldja meg gondjait, a túlnyomó többségét más úton kezelik.
De kezelik.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 206
Etnika?Nyelvi?Kultúrális?Területi?Vallási?Pénzügyi?
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 205
Kedves Agyhalál!

Éppen most támasztottad alá az általam a szövegedre írt cáfolatot:
- Aland szk. autonóm-svédek lakják, Svédország partjainál
- D-Tirol autonóm

mindenütt a körülményeknek megfelelően. Én csak arra reflektáltam, hogy szerinted nincs. Ezexerint szerinted is van.

Egyébként egyetértek: nem mindegy, milyen autonómiát választunk a Vajdaságnak. Minták vannak: fentiek + az észtországi kultúrautonómia a két vh. között.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 204
Agyhalál
Szükség is van az USA kuatásaira, ha jővőben autonomiát tervez az EU-nak
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 203
Féreg6!

Igazából nem tudom, mit óhajtasz az Aland szigetekkel.Tényleg autonóm, de nem ott lakik a Finnország lakosságának 12%-t kitevő svéd kisebbség.
Sőt, Dél-Tirol is élvez autonómiát, de szerintem nem azt szoktuk magyar viszonylatban autonómiának nevezni. Ez egy külön topic témája lehetne, hogy mi az autonómia, és milyen autonómiát képzelhetnénk el Vajdaságnak.
Tanulságos, hogy az autonómiát (nem Vajdaság viszonylatában, hanem általában is) régebben minden tekintetben ellenző USA ma autonómia párti. Olyannyira, hogy külön intézet foglalkozik ezzel a kérdéssel. Ha valaha lesz balkáni rendezés, abban pedig valószínűleg az USA és az EU is benne lesz.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 202
Agyhalál!

Ne mondd! Nem hallottál még az Aland szk-ről?

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 201
Kedves Phoeniixx!

Késői válaszom oka, hogy nem tudtam a fejleményekről (az Index-ről).

Sajnos az általad említett három hely közül csak Severin írását tudtam elolvasni, arra tudok reagálni. Nekem erősen propagandaszagú írásnak tűnt, mivel ő sem azokat a tényezőket említette, amelyek Románia szétválásához vezetnének, sőt ennek ellenkezőjére utalt egy helyütt. Csupán az emberek elégedetlenségét írta le és identitásuk sokszínűségét. Ez utóbbi hitelessége megkérdőjeleződött kissé számomra, amikor a Hargita és Kovászna megyei székelyek kapcsán azt mondta, hogy nekik székely és nem magyar identitásuk van.
A másik kettőben lehet, hogy van valami konkrétabb, de azokról csak akkor nyilatkozok, ha elértem. (most még Severinét sem tudom, tegnap este olvastam-ezért nem idézek).

" A romániai gazdasági összeomlást (a GPD az utóbbi években majd 20%-zuhant, honnan(!) ), a pénzügyi csődöt (kvázi fizetésképtelenség), a szociális feszültségeket (ld. bányász sztrájk), a belpolitikát (heveny nacionalizmus és továbbélő klientúra) és a külpolitikai sikertelenségeket (no NATO, no EU) nem kell ecsetelni"

Ezek nem olyan tényezők, amitől egy ország felbomlana. Ha az lenne, akkor a harmincas évek elején a világ városállamokra bomlott volna szét.

A Pro Transilvania-ra viszont kiváncsi vagyok.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 200
Jó, legyen.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 199
Lassú helybenfutás, majd mélyeket lélegzünk. Lemegyünk alfába, tetába majd agyhalálba. Nagyon lassan válaszolunk :))).

Szóval, persze, hogy nem de jure és a szintjük is különféle, de azért érdekes fejlemény a skót vagy walesi, de akár a korzikai példa. Persze azért nem kell fixxx-ként kezelni az autonómiát ("amiért élni-halni kell" :) ), csak a "mumus" státuszt KELL letisztogatni és egy jó "default"-nak lehet tekinteni.

Most vissza a szlovákokra (hogy még a vesszőidet is cáfoljam :)) ):
csehek:azt írtam, hogy "a világ/EU romosabb", a csehekre a "világ" érvényes
EU-régió: szemfüles vagy, de nem akartam csúsztatni, persze, hogy euro-régió.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 198
Phoeniixx! :)))))))))))

Dél-Tirol nem kapta meg a maga tanácsát, se Nyugat-Finnország (ezzel szemben egész Finno-ban hivatalos nyelv a svéd, még az utcatáblák is ki vannak írva svédül). A kisebbségi kérdést persze hogy sokkal rokonszenvesebben kezelik, de nem feltétlenül autonómiával.

A szlovákokról ugyanazt mondtam, a csehek nincsenek az EU-ban, az USA esete lehet akár egy új gazdasági csoda is, ne értékeljük előre, az említett régió pedig nem EU, hanem euro. Óriási a különbség!:))) (EU régió pl minden osztrák tartomány, és ha egszer felvesznek minket, akkor az épp kialakítás alatt álló megye társításos kavarásból jönnek össze a régióink.)

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 197
Kiröhögsz _te @#%$ ! Minden szavad cáfolni fogom!!! :))

No tehát,

hAHA &((

még Korzika is megkapta már a "gyűlését/tanácsát", az autonómia de facto szabvány az EU-ban

befektetéseket tekintve, ami a legfontosabb volt, hogy 95-től "rakéták" legyünk, Szlovákia a Mo-i 93-as (azaz a "még előtte") állapotban van, amikor megindult...

Szlovákia legnagyobb partnere Németo és Cseho. Csehország tavaly -2.7% GDP változást produkált....

US: buborék, minél később, annál nagyob káprázat és esély, hogy szembe fröcsköl

Vajdaság: része egy EU-régiónak, amiben 3 ország 3 térsége részvényes: H:viharsarok(?), R:Bánát, J:Vajdaság

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 196
Hehe:)) Ha már kötekedünk:))
Utolsó bekezdésben egyetértek, bár az EU-ban sem szabvány az autonómia.

A magyar gazdaság tényleg '89-93-ban esett vissza, de a pénzügyi egyensúly 95-ben volt holtponton, a gazdaság pedig 1 árva százalékkal nőtt, szóval azt a 6 évet gazdaságilag úgy egyben vehetjük gyengének. A szlovákoknál ilyesmi máig nem történt, de tény, hogy most ők állnak sokkal rosszabbul.
Az EU-ban még mindig 2%-os növekedéssel számolnak, az USA visszaesését 5 éve jósolják, de hónapról hónapra rácáfol (tényleg kérdés, ez meddog mehet így?)
Ez mondjuk mind csak kötekedés részemről:)))))

A Vajdaság EU-régióságát meg bevallom nem értem.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 195
Azonban pont Jugóban "igaz", hogy a Vajdaság és egy Vajdaságon/Szerbián belüli etnikai autonómia, egy modernizációs szigetet, EU kapcsot jelentene (még EU-regiónak is része!). Erre igenis érdemes hivatkozni.

Szlovákia: 93 és egyetértünk, de a világ/EU sokkal romosabb körülöttük: EU stagnál vagy recesszióban van, Ázsia benne, US előtte.

Azaz, az autonómia 1, mint EU-szabány "jár", 2, még a gazdaságot is segítené nekik. Ha erre zászlót lengetve "rakoncátlankodnak", igenis be kell keményíteni mert a gazdaságuk MOST nem bír ki egy belső politikai válságot és egy külső elszigelődést. Mégha ez kegyetlen fegyvernek is tűnik, a hosszútávú megoldások felé egyszer meg kell tenni az első lépéseket.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 194
Jugót nézve ennyire egyszerű. De a szlovák gazdaság sem "romosabb", mint a miénk volt '95 ben. Amúgy tényleg sarkítottam kissé adolgot.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 193
Agyhalál, azért ennyire nem egyszerűsítheted le, hogy tönkre is megy + ki is hal. :)

Nézd csak meg akár Szlovákia vagy Románia hozzáállását mióta a gazdaság rogyadozik. A tönkre is megy azzal jár, hogy "regionalizálnak", figyelnek a szomszédra is (Mo-ra), egyre kevésbé lobog az a zászló...

Az pedig, a legkisebb porbléma lenne, hogy a járásokat milyen furmányos módon Észak-Déli csikozással alakították át :)).

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 192
Phoeniixx!

Kultúrállamokban igen. de:
Romániában a 3 székely megye igényelte az autonómiát hivatalosan, de kiröhögték őket. Szlovákiában meg átrendezték az ország közigazgatását olyanra, hogy mindenhol az országos arányoknak megfelelő legyen a nemzetiségi eloszlás. Így nehéz igényelni.

Az meg kétszeresen rossz nekünk, hogy a nagy zászlólobogtatásba tönkremegy a gazdasága az összes szomszédnak, meg még a magyarok is kihalnak azokban az országokban. Ennyire nem egyszerű a kérdés, sajnos.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 191
Egy autonómiákról folyó kulturált vita szerintem nem csípheti a szemét senkinek. Vagy ha igen csak csípje, legfeljebb összeomlik a gazdaságuk a nagy zászlólobogtatásba (ld. Szlovákia, Románia vagy Jugo).

Csallóköz, Székelyföld,.., autonómiája, HA IGÉNYLIK(!), nemzetközi szokásoknak megfelelően, nem lehet kérdéses. A autonóm etnikai régiók léte elfogadott dolog. Sőt, itt a Balkán környékén ezek modernizációs szigetek lehetnének a "beragadt" országok számára (Ukrajna, Románia, Jugo). Erre kell építeni.

A térképnézegetés meg lehet esztétikai élmény:
census(1910)

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 190
T Phoneiixx !

Akkor tényleg nagy baj van, mert ha el is fogadná a NATO/ ENSZ a határmódosítást, ehhez az ott élők beleegyezése is szükséges - legalább is kultúr országokban ezt így szokták meg - ez meg csak népszavazással kivitelezhető. Annak az eredménye meg előre megjósolható. Ezért baj szítani a tüzet, mert odaát is gondolkodnak, és ha itt így ott majd tovább telepítik be a szerbeket!!!! Azután már az autonómiát is ki lehet szögelni !
Bár rosszul látnám, de ez a politikai realitás !
Tlettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 189
Gedeonbacsi, stimmel itt sajnos minden :(. Szabadkán/környékén 20 éve még 60% volt a magyarság aránya, ma pedig a 20%-hoz közelít. Ez azért szomorú, mert 30%-ot tartják a vízválasztónak. Az alatt nincs esély a spontán önfenntartó megmaradásra egy régióban.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 188
T Phoeniixx

Igazad van én nem néztem semmilyen táblázatot, hanem meghallgattam egy itt élő 28 éves vajdasági magyart, és leírtam amit ők éreznek Szabadka környékén. Lehet hogy a számok nem stimmelnek, de ők még is úgy érzik, hogy teljesen felborultak az etnikai arányok - ennyire !!! - és szerintem az a fontos hogy ők mit látnak és gondolnak, mert ők élik meg a hétköznapokat !! Tlettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 187
T vadász !

Rendben van 30-40 km, de körbe ????

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 186
Agyhalálnak
Látom, itten mindenben egyetértünk. Örvendek!
csoro
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 185
Elképzelhetőnek inkább csak álmaimban tartom, de cseppet sem vagyok ellene. Sőt. Lehetm hogy megérné felvetni nemzetközi fórumon. Mikor, ha nem most?
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 184
Nem tudom honnan veszi mindenki, aki hallani sem akar a revízióról, hogy aki viszont elképzelhetőnek tartja azt, rögtön az egész Vajdaságot akarja. Még maga CsurkaPista sem beszélt az egész Vajdaság visszatértéről. Arról a határmenti 30-40km-es sávról van szó, ahol még mindig többségben vannak a magyarok. Persze ezzel szemben sokkal nehezebb érveket találni, talán ezért nem akarják meghallani azok, akiknek a revizió szó hallatán hideg futkos a hátán.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!