Az MTSZ honlapon sajnos nem a legújabb vátozat van fent ( pedig beküldtem :-( ) . Legaktuálisabb hibája, hogy a most szombati MK egyéni rossz dátummal szerepel. Feltettem a legújabbat ide:
OCAD-ben lemérve 72° jön ki - ezért mondom, hogy a közeli tereptárgyra rámérve nehéz pontos irányszöget levenni. Nekünk is ment már el többször ilyenen verseny...
Igen, a BAk rajtolás közben felmerült ez a kérdés és az a döntést hoztunk ott sebtiben a VB vezetőjével, hogy nincs változtatás a tavalyi évhez képest (a mezőny nagy része ekkor már elrajtolt, de potyoróéknak nem volt mindegy a kérdés). Elvileg korábban 6 csapatnál húztuk meg a határt, és most majdnem megvan mindkét kategóriában (5 illetve 6 csapat), de több csapatnál is lehet arra számítani, hogy nem versenyzi végig az idényt és akkor elég foghíjas lenne a mezőny.
Nekem a szintvonalas mélyedés eszembe se jutott, mert az valójában egy árokszerű képződmény volt és nem pontszerű - így innen valóban enm mértünk kitűzéskor - és a DK-i gödörhöz sem mértünk, ide meg lemászni nem jutott eszembe. Ez utóbbit valóban mérhettük volna, de nekem a töbör túl nagy volt ahhoz, hogy ahhoz viszonyítsak és azt DK-i a gödröt ezzel együtt "kihagytam". Az árokból mérni viszont szerintem hibás megközelítés volt.
Az A-A36 pálya 5-ös pontját így megnézve jól megettük a rendezők cselét. Bakanc,s a 2-es ponton pedig megmértem a tájolómon és 74 fokra van a kis mélyedéstől a kiszúrás. (most a prizmással) Neked mennyit mutat? Nekem tanulságos volt ez a verseny mert így utána eldöntöttem, hogy a fokok lemérésénél is a prizmás tájolót fogom használni a jövőben mert a régi Recta tájolónak kicsit mozog a szelencéje és ez is közre játszhat, hogy néha pontatlanul mérek.
Egy kis korrekcióval szeretnék élni magammal szemben.
Az A-A36 pálya 23. pontjánál rosszul mondtam, mert nem használtuk egyik általatok mért támadópontot sem. A DK-re levő gödröt céloztuk be és a NY-ra levő szintvonalas mélyedést, ami a terepen karakteresen meg volt. (az általatok mért kis mélyedéstől É-ra közvetlenül a kör szélénél) Mindkét pontból egyértelműen a középső bóját mértük helyesnek, sajnos nem figyelembe véve a fedettséget.
Mivel ebben az esetben körön belül csak a fedettség volt a mérvadó mondhatjuk, hogy nincs miről beszélni. De mivel ennyire közel a körhöz több tereptárgy és terepidom is volt ezért szerintem az az ideális, ha az összes közeli tereptárgy és terepidom viszonyát tisztázzuk az ellenőrző ponthoz képest, nemcsak kettőt, főleg ha nagyjából azonos távolságra vannak a viszonyítási pontok. Hangsúlyozom "közeli".....nem az egy kilométeren belüli tereptárgyakra és terepidomokra gondolok. :)
Ilyen helyzetbe már sokszor kerültünk mindannyian, hogy a rendező innen mérte, mi meg onnan és a végeredmény nem lett ugyanaz.
Ezen a ponton két referenciapontot vettünk figyelembe, a rendezők által is mért DNy-i kis mélyedést és a másik gödröt, ami DK-re volt, ugyanolyan távolságra, mint a másik ÉNy-i gödör és jól látható volt közvetlenül a bójáktól.
Ismét a rossz mérési technikánkat okolom ez esetben is (részben) az álbójáért, mert itt mindkét pontból egyértelműen a középső bója volt a helyes. Egy kardinális nézőpontot viszont nem figyeltünk be kell valljam ezért csak részben a mérésünk a hibás....a fedettséget. Az valószínűleg egyértelműen a legdélebbi bójára utalt volna.
Valószínűleg a tájolási technikámmal van a gond, mert két ponton is nagyon mást sikerült mérnem, mint a rendezőknek. Ezen a ponton mi is mértünk természetesen a kis mélyedéstől, de akárhányszor mértünk újra mindig a 76 és 75 közé jött ki a mérés.
Ettől még persze a száraz árok közelsége fel kellett volna, hogy tűnjön, de nem így döntöttünk.
Az egész területrészre ráborult nagy fa megnehezítette a beazonosítást. A 21 és 02 valamikori úton volt, de ez már nem látszott annyira és sokan ezt nézték kis kúpnak. A száraz árkok pontos leszámolása helyre rakta a dolgokat. Szerintem igazi A-s pont volt.
Itt be kell valljam, hogy a verseny előtti napokban több fát is kivágtak (azt a két fát is, amin a tévesztő stekkek voltak), így maga a jelleg nem rajzolódott ki annyira egyértelműen, mint pályakitűzéskor. Viszont a Ny-i kis mélyedéstől (ami meg volt), az ÉK-i kis tisztástól, és a K-i útelágazásból egyaránt kimérhető volt. A 76-nál árulkodhatott a száraz árok végének közelsége, a 77-nél pedig az út közelsége, hogy ezek tévesztők voltak.
Úgy hallottam ezen ponton volt a legtöbb vita és hibázni is talán ezt hibázták legtöbben. Szerintünk a 84 volt jó helyen, több okból is. Ez volt helyes távolságra (20 m) az árok villától, a 84 közelebb, a 129 távolabb volt. Ez volt abban az árokban, ami a tőle ÉNy-ra lévő árokkal párhuzamos. Ez volt megfelelő távolságra az úttól.
A tévesztést itt az okozhatta, hogy az árokvilla után lehetett úgy értelmezni, hogy az árok a 85 irányába folytatódik, de a térképrajzoló értelmezése szerint a másik árok határozottabb, ezért csak ezt vette fel, a 85-től DNy-ra lévő barna pötty azért valószínűleg az itteni árokkezdeményezésre utal, de berajzolva zavaros lett volna, illetve a D-i árok folytatásának tűnt volna, ami viszont határozottan véget ért (de a 85 ezzel szemben volt).
Tisztás pont (az innen következő pontok voltak az összes A kategóriának)
Itt mi távolságot mértünk az úttól, irányt a DNy-i kis mélyedéstől és az ÉNy-i gödörtől. A töbör iránya szerintem nem releváns, mert az nem pontszerű. Egyébként szerintem az ábrázolt sonka alak a valóságban is érzékelhető volt, és így is csak a 124-es lehetett jó.
Megpróbálok néhány pontot feltenni - este már 1x próbáétam, de nem bírta el egyben, így inkább külön-külön teszem.
Azt a bizonyos 3. pontot megnéztük, és nem volt felcserélve szúró, szerintem a javító térképet értelmezted félre. A pontok elhelyezkedése az alábbi volt:
Értelemszerűen a 121-es volt a jó, ti a 122-t vettétek le. Elsődleges itt szerintem az, hogy a 121 egy nagy, "majdnem kis mélyedés"-ben (valójában kis árokban) volt, ami a töbör felé lejtett (ezért nem lett kis mélyedés jellel ábrázolva). A 122-nél ilyen jellegű árok nem volt, legfeljebb egy enyhe hajlat a szintvonalban, mint a 123-nál látszik. Ezen kívül a 122 az É-ra látható kis mélyedések fölött volt, az úthoz sokkal közelebb, mint lennie kellett volna. Hasonló okokból lehetett kizárni a 123-t is.
Versenypálya: a terephez jól igazodó, a szint valóban nem olyan sok ha a töbröket kikerüljük.
A pontokról ( A60 )
jó bemelegítő. Gödör és kis völgy megkülönböztetése
Időmérő. Kicsit szokatlanul korán, de útkereszteződésbe helyezve nem okozott igazi meglepetést
Töbör oldalában nem pontszerű tereptárgyon. A 3 bója közül az alsó a kis mélyedés sornál lejjebb, kiesik. A másik kettő közül végül a középső mellett döntünk, a felső túl közel van az ároknak ábrázolt egykori úthoz ( talán felcserélődtek a bélyegzők, mert erre 60 hp-t kaptunk, bár az etalon térkép szerint is a középső a helyes )
A térképinél is határozatlanabb jelleghatárral övezett területen a 3 bója közül a menetiránnyal ellentétes oldalon futó úttól mért távolság döntött a déli bója mellett . Itt zavaró tényező volt, hogy a K-re lévő két töbörtől mérve a középső jött ki.
Jellegfa mellett kis mélyedés. A környék tereptárgyainak egymáshoz mért iránya eltért a térképitől, de a körön belüli gödörtől mérve egyértelmű volt a stekk választás ( Kokesz jól helyettesítette az egyik bóját )
A 12-vel közösen jelölt pontról szinte biztosra vehető volt, hogy időmérő. Plusz feladatra számítottunk, amit majd ugyanitt a 12-ben kell leadni. Nem jött be.
A távolságmérés korrekt, jól járható úton, egyértelmű kezdő-végző bójával. Kis trükk, hogy a vége felé egy oldadlágban is volt egy jól látható bója.
Jószeműek előnyben. A kiszúrás kisimításával láthatóvá vált a szikla folytatásában a földletörés és így a töbröket elválasztó kis gerinchez legközelebbi bója helyessége.
Szerencse, hogy nem volt bélyegző a térkép 9. pontján ( irányfésű kezdete ) , egyébként az itt jelölő csapatok hibáztathatták volna magukat a menetutasítás figyelmetlen olvasása miatt. Ott egyértelműen az állt: A 9. pont a térképen jelölt gödörtől … Az viszont nem tudom szándékos volt-e a menetutasításban, hogy a szöveg a – piros körben szintén található – gödörtől adja meg a keresendő pont helyét, kiszúrva viszont a kis mélyedés volt – bójával.
A verseny „valami-járás” feladata a terepen egyértelműen azonosítható térképi kis mélyedésekkel, plusz néhány térképen nem ábrázolttal.
A szerkesztett pontnál egyértelműnek tűnt, hogy az „A” irányból a pont a kis völgyben van. „B” irányból nem sikerült a rendezőkkel azonos eredményre jutni. Nekünk az irányvonal a völgy melletti kis mélyedésen (bójás) haladt át, így az attól „B” irányába eső völgyi pontot vettük le.
A már érintett időmérő.
Az útközeli árkok küzül a térképen ábrázolt három beazonosítása után a középső árok K-i elágazásától a távolságmérés már egyértelmű eredményt adott.
A töbör oldalában lévő ponthalmazról odaérkezés előtt azt se lehetett tudni, K-NY vagy É-D irányú árkokról van szó. A helyszínen a térképrajzoló agyával gondolkodva eldönthető volt, melyik a 3 ábrázolt árok.
Az út melletti jellegtelen jelleghatáros területen a körön éppen kívül eső útelágazástól mért távolság döntött a 3 bója között. Itt szerencsére nem volt a közelben más viszonyítási pont, mint a 4-es pontnál.
A „jelleghatár vége” tévesztőbóják esetén nem egyértelmű meghatározás. Felfedeztük, hogy a 3 bója közül a körön belüli kis mélyedéstől kéne irányt és távolságot mérni, de ezt sajnos nem találtuk meg :-( ( A konkrét esettől függetlenül elgondolkodtató, mit jelent egy más térképi elem nélküli helyen, a "semmiben" végetérő jelleghatár )
Szerintem a verseny legtrükkösebb pontja. A térképen ábrázolt kis gerinc ( nyújtott kúp ) nagyon illett a két bóját is tartalmazó, két oldalán árokkal körülvett terepi alakzatra. A figyelmesebb körültekintés azonban megmutatta, hogy a térképen ábrázolt déli árok nem ez, itt az északi árok térképen nem ábrázolt szigetéről van szó.
Összességében a verseny folytatta a BAK versenyek hagyományát. Kiváló rendezés, furfangos ámde korrekt pontok, nem túlzott fizikai igénybevétel, felesleges fel- és lemenetek elkerülése. A sok kategória és a népes mezőny ellenére az eredményhirdetést is sikerült a tervezett időben lebonyolítani. Gratulálok és köszönjük a kiváló tavaszi programot!
A szombati idénynyitó XIX. BAK csapatverseny helyszínen kihirdetett előzetes végeredménye, csak a bajnoki kategóriák és nevezettek eredményével (zárójelben a hibapontok számával):
A hosszú hétvégén lezártuk az előnevezést a BAK-ra, 305 fő előnevezőt regisztráltam.
A terepen töbör töbör hátán, az erdő alja sár szempontjából nem olyan vészes, de az utakon meglátszik az utóbbi idők csapadékos időjárása - különösen ott, ahol az erdészek famunkáztak. A medvehagyma már beborította a hegyoldalakat és egy csomó tavaszi virág is előbújt. A stekkek ugyan már többször eláztak, de állták a vizet, és a helyükre kerülő bójákból a versenyen majd lehet bőven válogatni - hétvégére több mint 100 bóját készülünk kipakolni :-)
A tájfutók levlistáján ment körbe egy hír a minap a világon először megrendezésre kerülő TÁJÉKOZÓDÁSI VILÁGNAPRÓL.
Elsődlegesen a fiatalokkal szeretnék megismertetni ezen nap alkalmából a tájékozódási futást, másodsorban pedig segíteni a tanárokat térképekkel, segédeszközökkel, gyakorlatokkal, hogy majdan ők tudják lelkesíteni a tanulókat.
Nem tudom, hogy lát-e valaki lehetőséget arra, hogy a tájékozódási világnap alkalmából felvegye egy vagy több iskolával a kapcsolatot és esetleg a mi szeretett tájékozódási túraversenyzésünket népszerűsítse. :)
Az alábbi linkeken találhattok bővebb információt erről a napról, amire május 11-én, szerdán kerül sor.
Az elvi lehetősége megvan, de arra nem készíttettünk fejlesztést, most ennyit áldoztunk rá. Ha jól működne az aloldal az MTSz oldalán, akkor meg nem is biztos, hogy kellene.
Gondolkoztál már, mi legyen a programod 2016. március 19-én, szombaton, ezen a kora tavaszi napon?
Szerintünk gyere kirándulni, versenyezni az Abaligeti cseppkőbarlang mellett található Barlang turistaházhoz. A turistaház az idei, XIX. Bakancsos Atom Kupa főhadiszállása, innen indulnak és ide érkeznek az erdőt kedvelő, kirándulni és versenyezni szerető csapatok.
Ha voltál már tájékozódási túraversenyen, akkor nem kell ragoznunk, mire számíthatsz az indulás és érkezés között, ha még nem próbáltad, hát itt az ideje.
A versenyt három nehézségi kategóriában indítjuk.
Profiknak az „A”, tájékozódni tudóknak a „B” kategóriák javasoltak.
Kezdőknek a „C” (kincskereső vagy kiránduló cé) kategóriákat ajánljuk, és lesz Családi pálya is az igazán kicsiknek.
Akik idegenkednek az önálló tájékozódástól, vagy csak jobban szeretnek csapatosan kirándulni, azoknak is lehetőségük lesz a túraversenyzés kulisszatitkainak megismerésére, ők a 9:15 órakor túravezetővel induló, a kiránduló C pályát teljesítő csapathoz csatlakozhatnak.
A rajtban, a nevezés után
- a 2-5 fős csapat vezetőjének a kezébe nyomunk egy tájfutó térképet (ha a kiránduló cé kategóriában szeretnél indulni, hozz magaddal Mecsek turistatérképet, hogy ne csak a tőlünk kapott másolat alapján kelljen tájékozódni),
- szóval adunk még egy menetutasítást,
- feltétlenül hozzatok tájolót (iránytűt),
már mehettek is az erdőbe megkeresni az ellenőrző pontokat.
A verseny során még elméleti kérdésekre is kell válaszolnotok, érdemes ezért a Mecsek természetjáró kalauzát tanulmányozni, minél többet tudni a Mecsekről, illetve a tájékozódásról.
Az első rajt 8 órakor, az utolsó 10 óra 30 perckor lesz.
A találkozó helyszíne megközelíthető:
A turistaház közvetlenül az Abaligeti cseppkőbarlang parkolója mellett található.
A részletes versenykiírást megtaláljátok az interneten a www.dmtr.hu honlapon, vagy a Demeter Egyesület facebook oldalán.
Nevezés, nevezési díj:
Előzetes nevezési lehetőség 2016. március 14-ig írásban:
* Jakab Albert 7030 Paks, Újtemplom u. 20, e-mail: jakab.albert@dmtr.hu
Érdeklődnitelefonon: (20) 431-8112 és (20) 31-44-650.
A verseny nevezési díja határidőre beérkezett nevezés esetén 700 Ft / fő,
helyszíni nevezés esetén mindenkinek 900 Ft / fő,
6 éves kor alatt ingyenes.
A nevezési díjat a verseny helyszínén, indulás előtt kérjük befizetni.
Szolgáltatások:
- a versenyközpontban csomagmegőrzés,
- a célban meleg ital, zsíros kenyér (kérjük, hozzátok a saját bögréteket, poharatokat magatokkal, így együtt is teszünk valamit a környezetvédelemért).
MINDENKIT SZERETETTEL VÁRNAK A RENDEZŐK!
Atomerőmű SE Természetjáró Szakosztálya és DEMETER Egyesület, Paks
7. Egri Tavaszváró Pontbegyűjtő városi tájékozódási csapat túraverseny
Versenykiírás
Időpont: 2016. február 27. szombat Helyszín: Rajt-Cél: Eger, EKF Gyakorló Iskola Eger, Bartók tér 4. Bejárat a Trinitárius u. felől. A verseny jellege: Gyalogos, egyfordulós, városi nappali, alap-középfokú szórt pontkereső tájékozódási túraverseny. Rendező: Heves Megyei Természetbarát Szövetség, Kategóriák: felnőtt (18 év fölött), ifi (14-18 év), gyermek 14 év alattiak. A csapat legidősebb tagja határozza meg a kategóriát
Feladat: A kapott tájfutó térképen jelöltek alapján, tetszőleges sorrendben felkeresni minél több terepi helyet és az adott pontra vonatkozó kérdést ott helyesen megválaszolni, a megadott versenyidőn belül. A kérdésekre a válasz a ponton megtalálható. Feladat lehet még távolságmérés terepen lépésszámlálással, iránymérés tájolóval, valamint ezek kombinálása, fénykép felismerés. A versenyt az nyeri, aki kategóriájában a legtöbb pontot szerzi. A további információkat a verseny előtt, a helyszínen kiadott menetutasítás fogja tartalmazni.
A versenypálya adatai és a várható versenyidő: kb. 9 km, 100 m szintemelkedés, versenyidő: kb. 3 óra .
Csapatlétszám: 2 – 4 fő
Térkép: A versenyző csapatok a terület bejárához a belvárost ábrázoló színes tájfutó térképet, kérdéssort, fényképeket kapnak. A térkép 1:5000 méretarányú, részletesen ábrázolja a város utcáit, tereit, épületeit. A belváros bizonyos helyein végzett átalakítások a térképre még nem kerültek fel, így ez is nehezítheti bizonyos pontok megtalálását. Tájolót, vonalzót, íróeszközt, órát minden csapat hozzon magával. Nevezés: A helyszínen, 8:00 – 11:00 óra között, indítás folyamatosan. A nevezési díj: 400 Ft/fő. A versenyen való induláshoz sportorvosi engedély nem kell, mindenki saját felelősségére indul. Kártérítés a rendezőségtől semmilyen címen nem igényelhető. A nevezést kérném előre jelezni: Bóta Attila 20/965-1432 vagy botaattila1969@gmail.com címen. Így biztosan lesz berajzolt térképed.
Díjazás: Mindhárom kategória első három helyezettje érem, oklevél – első helyezettnél kupa is – díjazásban részesül. Eredményhirdetés várhatóan 14 óra.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk! Versenyrendezők
Az elmúlt időszakban két előadást is tartottam tájékozódási túraversenyzésről.
Az előadások célja a túraversenyzés népszerűsítése volt a túravezetők illetve az egyesületi vezetők, aktívák körében.
A túraversenyzést a túravezetők sportjának tartom, a túrák levezetésének gyakorlása céljából.
A túraversenyzés egyéb családi program is, mert elsősorban csapatverseny, amelyen a család együtt tud részt venni.
Az előadásokban kitértem a tájékozódási futás és a tájékozódási túraversenyzés közti elvi különbségekre, feltéve a kérdést, hogy melyik a fontosabb ?
Sok éves tapasztalatom, hogy mindkettőre szükség van, akik a térkép és a valóság közötti összhangot látni szeretnék.
A tájékozódási futóknak a pontos, részletes térképolvasás, a túraversenyzőknek pedig a gyors döntések (útvonal választás)
gyakorlásához.
A térképolvasás fejlesztéséhez már csak a sokkal többszöri lehetőség miatt túraversenyzőknek is célszerű tájékozódási futók edzésén részt venni, mert nem kötelező futni. Az így szerzett gyakorlat a túraversenyzés során többszörösen megtérül.
Ha valaki úgy érzi, hogy az egyszerűbb, de fizikailag sokkal nehezebb sportágat válassza az nem szégyen, hiszen nagyon sok volt, vagy leendő tájékozódási futó van a túraversenyzők között.
Az idei tájékozódási túraversenyek felkészüléséhez javaslom a Silvanus SE téli edzések időpontjait. Minden vasárnap 10-13 óra között a KFKI Sporttelepéröl lehet indulni. A program közvetlenül elérhető az alábbi linken:
A következő témákban külön oktatást tartunk túraversenyzőknek - tájoló használta (iránymenet, tájolás, előre- és visszametszések, ..) - térképen végzett feladatok (szerkesztés, menetidő számítás, ...) - tájoló nélküli tájékozódás - térképjelek ismerete, értelmezése
Az ingyenes oktatás minden vasárnap a fenti helyen 10 órakor kezdödik, amelyre előzetesen jelentkezni kell: - várható létszám - térkép igény megadásával a taj_terepgyakorlat@freemail.hu e-mail címen.
Hamarosan eljön az év utolsó tájékozódási túraversenye. A vacsora és ünnepélyes díjkiosztó után ismét lesz vetélkedő.
A szokásos teszt elmarad, helyette a vetélkedő öt fordulójába lesz betéve a Gyöngyös és a Mátra ismertebb turisztikai, történelmi, kulturális eseményi, látnivalói. Természetesen változatlanul lesznek tájékozódási futó térképes feladatok.
A két legjobb csapat függetlenül addig megszerzett pontjaitól végül egy virtuális mobil-o feladatban dönti el ez elsőbbséget.
A vetélkedőre a következő internetes helyen lehet felkészülni:
A korábban érkezőknek és érdeklődőknek : Mátrai Erőmű Zrt látogatása Találkozó : 9.30 Erdészeti Szakiskola Parkoló 9:45 Indulás saját gk-kal Visonta Erőműhöz Erőmű és naperőmű látogatása
13:00-14:00 Ebéd egyénileg, szállás elfoglalása
Étkezési lehetőségek: Mátrafüreden a Benevár étterem Fekete Rigó étterem, pizza és gyros az üzletsoron
14:30-16:30 Mini túraverseny - Rajt és cél az Erdészeti Szakiskola területén A versenyre kérjük előzetes jelentkezéseteket, név és születési év jelöléssel
18:00-19:00 Közös vacsora 19:00-től Az országos bajnokság egyéni és csapatversenyének ünnepélyes eredményhirdetése Szabadprogram, hozott hazai "rettenesek" kóstolója.
11.29. vasárnap 8:00-8:30 reggeli egyénileg vagy: 30 fő igénylése esetén kaphatunk tojásrántottás reggelit teával vagy tejeskávéval 600.-Ft/ fő összegért 9:00-tól Nyilvános VSZB ülés VSZB tagoknak, verseny rendezőknek, versenyzőknek
Költségek: közös vacsora: 2.500 Ft/fő szállás: szombat éjszakára 2.800.-Ft/fő/éjszaka (igény esetén péntek estére is lehet szállást kérni) Kérjük az Erőmű látogatás, szállás és étkezés létszám adatait 2015.november 22-ig elküldeni szíveskedjetek. A szombat esti közös vacsorára lehet hozni saját készítésű süteményeket , illetve sk. italokat is
Érdeklődés ill. jelentkezés az alábbi e-mail és telefonszámon lehetséges: bodor.ilona@t-online.hu tel: 30/9682-963 Sporttársi üdvözlettel: Bodor Ilona
Bocsánat a kései gratulációm miatt de mentsegemre szoljon csak most kerultem olyan allapotba hogy forumozhattam. Szívből gratulálok és további szép sikereket szeretett pályádon az élet minden területén nem mellékesen a sport ot..
Köszönöm a gratulációkat ,egy régi vágyam teljesült,hogy két orvos fiam és most már orvostanhallgató lányom ott legyen ezen az ünnepségen./Aranydiploma/És az,hogy még ennyi év után is praktizálhatok, úgy érzem nagy szerepe van a rendszeres sportnak/tájfutás 53 éve,tájékozódási túraversenyzés 15 éve, úszás 40 éve/A tájékozódási versenyek -állitom-elősegitik a szellemi frissesség fenntartását is.Még egyszer köszönet.Doki
Kellett egy kis kutakodás, hogy mihez is és két dolgot is találtam: Pro Sanitate díj a minisztériumtól, arany diploma a Pécsi Tudományegyetemtől. Az előbbit kapta most, az utóbbit már 3 hete.
Kérdés csak úgy az erdő széléről! Mi afene van a fórummal? Vagy a facsebukkon kellene követni az eseményeket? Böde danitól való az idézet mi szerint "szar dolog kimaradni...." a versenyekből, de már Imitől sem kapomaz eredményeket . Vagy ennyire szíven ütöttem néhány versenyzőtársat néhány komentemmel? Nyugi, jövőre ujra kezdem a versenyzést bízva november 10 -i sikerben. S ha igaz és semmi komplikáció nem lesz akkor egyéniben biztosan elindulok a rendezési segítségek mellett jövőre. Mert nagyon hiányzik az erdő no meg a TÁRSASÁGOTOK!
Feltéve, ha a szükséges létszámú csapatok megjelennek, az aspiránsok elmennek és meg is nyerik.
Nekünk már három nyolc csapatos győzelem is kevés az első helyhez.
Személy szerint (nem a K.Barangolók csapata) a Mátra Kupa szombati versenyét kihagyom, mert a Vizsla Kupában egy nagyon jó helyezésre van esélyem, amit szeretnék távollétemmel nem elherdálni.
Az egész év erről szólt, melyik ujjamat harapjam meg ?
Remélem a meggratulált "győztes" nem iszik előre a medve bőrére. A hátralévő három verseny megnyerésével a Kőbányaiak 3 nyolc csapatos győzelemmel, a Zöldpont két 9 csapatos győzelemmel - a sajátjukon nyilván ne indulnak - még beelőzhet.
Hungária Kupán egy rövid, igazi túraversenyes pálya várta az érdeklődőket. Sajnos két kiegészítő program volt egyszerre, így kevesebben jöttek el ide, de akik ezt választották pozitívan nyilatkoztak.
Gratulálok az A60-A70 kategória új bajnokának Horváthkáéknak és külön Dokiéknak, akik ugyanúgy mint én - Hungária Kupától függetlenül - piszkosul elfáradtak, de megnyerték a szombati ötletesebbnél ötletesebb, korábbról ismert feladatok gyűjteményével megrendezett versenyt.
Köszönet a rendezőknek, magas színvonalú versenyt vártam és nem kellett csalódnom.
Tudom, nem mindnki ért egyet, azzal a gondolattal, hogy az Eltájolón is a kevesebb több (jobb) lett volna - de akkor is elmondom a véleményem.
Szóval szerintem nem volt rossz verseny az Eltájoló, de lehetett volna sokkal jobb, ha mondjuk 4 ponttal (amiből legalább 3 feladat) kevesebb van a pályán. Ismét azt mondom, amit a Hollósnál is mondtam - így a végét már nem élveztem. És nem azért, mert olyan volt az időjárás, amilyen vagy mert keveset edzettem, ahogy azt Vargánya feltételezi, igaz nem voltam a Hungária Kupán és más tájfutóversenyen sem, de az másik sport. És nem is azt akarom mondani, hogy B pályás versenyeket kell rendezni...
Kíváncsi vagyok az eredményértesítőre, hány csapat tudta fél órás késésen belül teljesíteni a pályát. Az igaz, hogy nem szerencsés, ha egy versenyen csak a távolságmérés dönt, de nekem az a véleményem, hogy nagyon átestünk a ló másik oldalára. Nekem ez túlélős, futóversenyes irány legalábbis túraversenyként nem jön be.
Mondom mindezt az mellett, hogy hgyébként a nagyon ötletes, újszerű feladatok bejöttek. Azért volt közte egy olyan is, amit mi ugyan jól oldottunk meg, de a pontkirakást nem nevezném épp sportszerűnek (kivágott jellegfa pont), egyszer talán el lehetett sütni.
A pontok környékén sok időt eltöltünk, mégis előfordult több esetben is, hogy rosszul döntöttünk. Részben azért, mert nem volt teljesen pontos a térkép, részben talán még az erre fordított idő is kevés volt a jó döntéshez. A végén így is volt 55 perc késésünk, pedig néha azért futottunk és az átmeneteken sehol sem kevertünk el nagyon...
Az eredményekre azért kíváncsi lennék, nem tudná esetleg valaki feltenni ide?
No,eddig bírtam, versenyzés nélkül! Örömmel vettem Cufi meghívását, bár tartottam is tőle. / Feleségem, - ne tudjátok meg miket mondot! Összeségében csak az időjárással volt gondom, meg a lépéseim során az elcsúszásoktól való félelem. Cufi azt irja, hogy sok technikai hibánk volt /tévesztők stb. Noha sok időhibánk volt de inkább a pontok környékénél történő tökölések okán. Igaz a többiek is eltudtak időzni a sok feladat során. De majd a részletes értékelés során kiderül, hogy hol és mit hibáztunk. Végül is jó volt ismét versenyezni, bár a mostani állapotomban egyáltalán nem tetszett a "Lion's Hill" megmászása. Sajnos sietnem kellett haza mert a paksi Atomfutás betétszámán a Brutál futáson búvár biztosítás is kellett s Micit nem akartam kivenni a csapatából. Így nekem kellett 15 fokos vízben dekkolni másfél órát! Remélem, még találkozunk ez évben valamelyik versenyen de lélekben már készülök a jobb térdem "vasalására".
Eltájoló. Új társ, jó pálya, kellemetlen időjárás.
Kokesz kisegítette csapatunkat, akik vizes sport miatt éppen T.újvárosban lapátoltak. Vízben Izsákon sem volt hiány. Fém alkatrészeink nem rozsdásodtak be, a pályán azért nem futottunk. A hibapontjainkat inkább rossz bója fogásoknak köszönhetjük. Ha minden igaz így is másodikak lettünk. Még egyszer köszi Kokesz!
Döméék megint tudtak újat mutatni, azért minden versenyen ne legyen ennyi feladat...
Eddig is volt minden évben egy olasz pár, aki mindig elindult a Hungária Kupa túraversenyén, de most még nemzetközivébb válik a túraversenyzés, ugyanis 8 LENGYEL IS NEVEZETT AZ IDÉN!!! :)
Akinek esetleg bizsereg a lába, hogy túraversenyezhessen egyet még az őszi szezon előtt, annak ajánlom a figyelmébe a következő versenyt. A Hungária Kupa kísérőrendezvényeként kerül megrendezésre egy rövid (3km) túraverseny a salgótarjáni Tóstrandon. A rossz hír, hogy nem csak a medencékben rejtettünk el pontokat, hanem ki is kell majd menni az erdőbe. :)
Hungária Kupa 2015 Tájékozódási túraverseny
Salgótarján, Tóstrand
Időpont
2015. augusztus 16. (vasárnap)
Helyszín
Hungária Kupa Versenyközpont: Tarjáni Gyermektábor Salgótarján - Tóstrand (48°08'06.07" É 19°48'57.17" K)
Versenyforma
Nappali, egyéni és csapat tájékozódási túraverseny
Kategóriák
A, A36, A50, A60, A70
Az egyéni indulók mellett a csapatok létszáma 2-6 fő lehet.
Köszönöm a gratulációt a CSAPAT nevében. Az igazság az, hogy én voltam a fék és agódom hogy ha szoros volt a verseny és a késések miiatt lett az eredményünk annyi amennyi akkor félek, hogy kirúgnak a csapatból. Egy csipetnyi humort vittem a kartonunkra azzal, hogy "észrevételeztem" az egyik (8.pontot),. Csak is Nándira való tekintettel. Az állomáson csak mosolyogtunk, de a pontnál elcsesztünk 8-10 percet. Mici még a legalyazott erdőben a letakart gödröket is megnézte! A végén a lefelé menet nem esett jól! Elfáradtem! Ezen a részen volt, hogy szóltam az egyik csapattársamnak, hogy halgatózon már Ő is -mi ez a nyikorgás! Hál -a istennek nem a térdem volt. Ezen jót mosolyogtak Miciék!!
Bár menet közben - főként a jellegfák melletti zsombékos után - megfogadtam, hogy éjszakaira soha többet ..... Aztán a nappali világosság mindent megszépített. Lehet, hogy mégis... Jövőre veletek, a sok elszánttal, aki képes éjszaka az erdőben ...
Egyszóval köszönet. Jó volt. Ez is szép emlék lesz.
írigykedve olvasom a kommenteket s csupán a remény marad számomra, hogy lesz lehetőségem még a jövőben versenyezni. Nagyon remélem! Most a hét végén egy érdekes jubileumra készülök egyébként. 1965-ben az Erdőbényei VOTT-on vettem részt először az ipaági versenyeken. 50 éve! Kicsit tartok a tereptől de remélem megúszom a nagyobb baj nélkül.
Dícséret és köszönet a Spartacus Kupa rendezőinek a hibátlan lebonyolításért. Egyetértek bak-anccsal, különösen ami az elején elszúrást illeti :-) . Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire más így egy verseny hangulata, ha a beérkező versenyzők nem a hibás pont- és feladatkitűzéseken vitatkoznak.
Nekünk a zsombékjárás nemcsak a jellegfajárásnál okozott gondot. Talán - hasonlóan a 12. ponthoz (A60) , ahol sikerült a versenyzőket egy aránylag zsombékmentes, ha nem is útra de csapásra terelni - az 5-6 átmeneten sem ártott volna egy könnyű pont beiktatása, amivel elkerültetjük a versenyzőkkel a potenciálisan zsombékos területet.
Tetszettek a térkép és az éjszaka adottságait kihasználó rendezői ötletek:
- a merőleges útig/nyiladékig nem kiérő nyiladékok ( 7. és 14. pontnál )
- a zöld x használata a 3. és az ugyanannyira triviálisnak tűnő 8. pontnál
- a térképen is tökéletesen ábrázolt itiner vonalvezetés
Köszönjük a hétvégi versenyt, nekünk a zsombékjárás ellenére összességében tetszett a pálya. Szerencsére menetközben nem jöttünk rá, hogy már az elején jól elszúrtam (szó szerint), így nem törtünk le és jókedvűen végigmentünk. Láthatóan a korábbi évek hibáinak elkerülésére nagy gondot fordítottak a rendezők és a pontkitűzés szerintem mindenhol precíz volt a mérős feladatokat is beleértve. A "zsombékjárásos" jellegfajárás kicsit veszélyesre sikerült, remélem mindenki sérülés nélkül megúszta - pedig a feladat önmagában érdekes volt. A rendezők elmondása szerint csak mostanra lett ilyen a terep, pályakitűzéskor még nem nyíltak ki ennyire a zsombékok - és hát nyilván nehéz lett volna rajta már változtatni. Tanulságként talán azon a kérdésen érdemes elgondolkodni, hogy egy versenyrendezőnek a terepi adottságok változása esetén meddig érdemes ragaszkodnia az eredeti elképzéléséhez...
Azon sporttársak kedvéért akikhez esetleg nem jutott el az éjszakai versenyünk kiírása feltöltöttem a fórumra.
2015.Évi Spartacus Kupa Éjszakai Tájékozódási Túraverseny Kiírása
Bevezetés:
A tavalyihoz hasonló tereppel, de új térképpel várjuk a holdfényben is aktív túraversenyzőket. Gondoskodtunk rétről, sűrű erdőről, zsombékról és természetesen a sötét éjszakáról!
A verseny célja: A tájékozódási túraverseny népszerűsítése, éjszaki versenyzési lehetőség biztosítása a sportág kedvelőinek. Az Országos Természetjáró Tájékozódási Csapatbajnokság VI. fordulója.
A verseny formái és kategóriái:
Csapatok számára rendezett bontott távú, kötött menetsebességű, egyfordulós, felső és középfokú éjszakai természetjáró tájékozódási túraverseny.
A verseny kategóriái Táv: menetsebesség
A, A36: ~7,5-7,8 km, 3 km/h
A50: ~7-7,3 km, 2,5 km/h
A60/70: ~6-6,5 km, 2 km/h
B: ~7-7,3 km, 3 km/h
NCS (10 év feletti gyermek, felnőtt kísérővel): ~5-5,5km 2,5 Km/h
Diák (14-18 éves gyermek): ~5-5,5 km 2,5 Km/h
Szintkülönbség: az nem lesz
Értékelés: a Magyar Természetbarát Szövetség Versenyszabályzata szerint.
Óvás: A Magyar Természetbarát Szövetség Versenyszabályzata szerint. Óvás díja: 3000Ft.
Kötelező felszerelés: Tájoló, szerkesztési eszközök, elsősegélycsomag, zseblámpa, fejlámpa, folyadék, hőállópohár.
Rendező: Szentesi Spartacus Szabadidős Sport Egyesület.
Verseny időpontja: 2015. július 11. szombat éjszaka, július 12. vasárnap hajnal.
Verseny helyszíne: Kunszentmárton, Cifraduda erdők
Versenyközpont: Pusztabábocka, tanyaközpont
Megközelíthetőség: A Kunszentmárton felöl érkezőknek a Kunszentmárton tábla elhagyását követően 44 sz. főúton Szarvas irányába kell haladniuk, az 56 km jelző táblát követően 100 m után kell jobbra (Déli irányba) kanyarodni (bója is jelzi, ha el nem tulajdonítják) a bekötőúton kb.2,2 km követően érjük el a majorság területét. A bekötő út végétől szalagozás mentén 350 m után találjuk a versenyközpontot. Parkolás a versenyközponttal szembeni jelzett területen.
Jelentkezés: A versenyközpontban 19.00-20.15 óra között.
Rajt: 21.15-22.20. Keverési idő nincs, minden célba érkezőt értékelünk. Indítás az azonos kategóriában vagy pályán indulók esetében minimum 4 perces időközökkel. A bajnoki kategóriák esetében rajtolási sorrendet sorsolással döntjük el. Sorsolás időpontja 20 óra 30 perc
Szövetségi ellenőr: Jakab Albert, e-mail: jakab.albert@dmtr.hu
Verseny díjazása: Minden kategória 1-3. helyezett csapata érem és oklevéldíjazásban részesül (az A és az A36, valamint az A60 és az A70 kategóriákat együtt értékeljük). Bajnoki valamint a Diák és Nagy-családos kategóriák legkevesebb hibapontot elérő csapatai részére serleg.
A nevezést az alábbi elérhetőségre kérjük megküldeni:
Kérjük, hogy a nevezésben az alábbi adatokat adjátok meg: csapatnév, kategória, versenyzők száma, plusz térképek száma. Kellő számú igénylő esetén „Szentesi Spartacusos” babgulyás rendelhető 700 Ft/adag, kérjük az igényt a nevezésben jelezni.
A jó előkészítés érdekében kérjük a határidő pontos betartását!
Nevezési határidő: 2015. július 7.
A verseny nevezési díja:
1. MTSZ tagoknak határidőre beérkezett nevezés esetén A és B kategóriákban (A-B) 800 Ft/fő, nem MTSZ tagoknak 1000Ft/fő. Családi és diák kategóriában 1000 Ft/ csapat.
2. határidőn túli és helyszíni nevezés esetén 1200 Ft/fő, 1500 Ft/csapat.
A nevezési díjat a verseny helyszínén, indulás előtt kell befizetni. (számlaigény esetén a számlához szükséges adatokat a nevezésben is jelezhetik a csapatok a gördülékeny ügyintést előmozdítandó.)
A díj magába foglalja minden kategóriában 2 db eredeti, berajzolt kiszúrt színes tájfutó térképet, étkezési szolgáltatásokat.
Egyéb térképigény: előnevezéssel 300 Ft/db-ért berajzolt térkép igényelhető. Helyszínen a készlet erejéig: 300 Ft/db (eredeti nem berajzolt térkép).
Egyéb információk:
- . Az erdészet a gombászati jogot kiadta, így az erdőben a gombagyűjtés tilos!
- A verseny területén a szárazság miatt tüzet rakni és dohányozni szigorúan tilos!
- Az versenyterület bizonyos részein intenzív szúnyog és kullancs jelenléttel kell számolni.
- A versenyterep egy része zsombékos, csapadékos időben vízállásos terület, mely kiszáradást követően is az általánosnál nehezebben járható. A menetidő megállapításánál ezt figyelembe vettük.
- A versenypályán csak időmérő állomásokon lesz vízvételi lehetőség!
- A verseny során fellépő problémák esetén a 70/372-6282 telefonszámon lehet értesíteni a rendezőket.
Szolgáltatások:
A célban folyadék- és kalóriapótlás (zsíros kenyér, tea). 700Ft/adag egységáron babgulyás igényelhető melyet a nevezésben kérünk jelezni.
Szállást biztosítani nem tudunk, az egyénileg intézendő.
Ajánljuk Cserkeszszőlőt, Szarvast, Békésszentandrást, a településeken számos magánszálláshely található. Sátrazási lehetőség a parkoló mögötti területen.
A versenyen való induláshoz sportorvosi engedély nem szükséges, a versenyen mindenki saját felelősségére indul. Kártérítés a verseny rendezőitől semmilyen címen nem igényelhető.
Szeretettel várunk minden versenyzőt és érdeklődőt.
Ami a nyomvonalakat illeti, már jóval több, mint próbálkozás ami a hivatkozott RouteGadget oldalon megvan. Versenyt, majd kategóriát választva: ahol van GPS előtaggal szereplő versenyző, ott a "View Routes" gombot megnyomva a térképen megjelenik a versenyző(k) nyomvonala.
Ha a térképet ráillesztetted a légifotóra, onnantól kezdve a méretarány megegyezik a légifoto ( Google Earth kép ) méretarányával, azzal együtt változik ( pl. egér görgő mozgatás ) . A tényleges léptéket ( tkp. egy távolság valódi hosszát ) a bal alsó sarokban lehet megjeleníteni ( menüsor: Nézet --> Lépték megjelenítése )
Olyat nem találtam, hogy meg lehessen mondani: mutasd a látottakat 1:10000 -es méretarányban. De ez gondolom elvileg sem lehetséges, mert a képernyőn megjelenő távolság hossza - mondjuk cm-ben - monitorfüggő.
Tájfutótérképre illesztés: Ha be tudod szkennelni a térképet, válaszd ki a megjeleníteni kívánt részletet és csinálj róla egy jpg-t. Én Paint-tel szoktam. A Goggle Earth –ben menj nagyjából a térkép területe fölé, majd menüsor: Hozzáadás --> Lefedő kép. Válaszd ki a jpg –det és töltsd fel. A zöld keret húzogatásával, forgatásával, az átlátszóság állítgatásával pontosan a valódi helyére húzható ( már ha pontos a térkép ) . Ezután „Átlátszatlan” állapotban rögzíthető. Most már ahogy eddig meg tudtad jeleníteni az útvonaladat, ezután is tudod, csak most már nem a légifoto, hanem a térkép felett.
Gyakorlati tapasztalat: A térkép által fedett területen kiválasztok néhány, a légifotón is beazonosítható „pontszerű” helyet, pl. nyiladék kereszteződés, útelágazás, jellegzetes erdő-sarok. Ide heyjelzőt teszek, de a fejes tű ikonját lecserélem „határkaró” jelre. Így a térképet akár teljesen átlátszatlan nézetben is tökéletesen a helyére tudom húzni.
Sörösmókus, Hitetlenkedő....szerintem látjátok ti is a soraimból, hogy csupán annyit szeretnék elérni finoman, hogy ne feszítsétek keresztre egymást itt a fórumon ha lehet.
Úgy látszik egyeseknek mindent lehet és másoknak még tetszik is.
Amikor Kokesz megóvta a Zemplén Kupát mert szerinte Neki jobb és drágább tájolója van mint a rendezőknek akkor végleg elvette a kedvemet a verseny rendezéstől.Az ideiben sem veszek részt.
A versenyzést pedig csak amatőr módon,mivel lassan megint nem lesz csapatom.
Miben Te ostoba! Miben volt moderálásra alkalmas? Q -ra feldobtad az agyam! Így utólag Jánossal remélem sikerül tisztáznom a félreértést! De Veled nincs mit! Az hogy Te nem tudsz irányt menni az a Te bajod. Szívesen megmutatnám bármelyik régebbi egyéni versenyem útvonalát, meglepődnél! A legtőbb durva iránymenetből és finom ráfutásokból állt vagy áll! Honnan veszed a bátorságot kérdőre vonni más útvonal válastását, annak hitelességét. Így "nyomorékan" is tudtam iránymeneteket menni a bejárás alkalmával nem napsütésben, hanem szakadó esőben!
Kedves János, akinek "Elmentek Otthonról! Megkövetlek! Nem állt szándékomban sértőnek és bántónak lenni! Félre értettem e bejegyzésedet! Azt, azért elmondanám, hogy igenis hasznos lehet nálunk is a pálya útvonalak berajzolása és azok elemzése. Több mint negyven éves tájfutó múltamból állítom. Hidd el nagyon sok edzőtábor elemzése és közös kiértékelése mondatja velem az előzőket. Csak most kerültem gép közelbe és nem volt lehetőségem végig olvasni a kommenteket de tanulságos a MTSZ Routegadget programján a magyar tájfutó elitt útvonalait tanulmányozni. Én szoktam és sokat lehet tanulni belőlük. Bízom benne, hogy az elnézéskérésemet elfogadod s maradunk változatlanul sportbarátságban.
Bocs, de megvédeném Kokeszt, mert nyilván félreértette az ábrámat, ami így utólag nekem is nehezen érthető, de ez van. Én is szeretnék nyílegyenesen haladni bójáról bójára, de én ezt is élvezem, sokkal többet látok az erdőből mint a többi kolléga.
Különben is megértem, én is felkaptam a vizet amikor megláttam az útvonalamat.
Amúgy nem öregedtek csak egyre tapasztaltabbak lesztek...XD
A 11-es felé az úton levő gödröt nem találtam, így vettem egy egyenest és szerencsémre a ligetsor keleti felére, a hosszanti valós tisztásra értem ki. Innen könnyebb volt a 11-est megtalálni.
12-esről izgalmas utad volt, végül egész jól korrigáltad.
Feltennéd a 14-est is és ahogy mondja kis Vuk, 16-17-18-at ?
Kedves Vargánya33! Láthatólag puhítani szeretnéd amit Kokesz mondott. A hozzászólása viszont olyan stílusban született, amely már megközelíti a kimoderálás határát.
Nem egyszerűen véleményt fejtett ki, hanem másról állította azt, hogy felesleges a véleménye. És ezt csak jó indulattal lehet szalonképesnek nevezni.
Ráadásul nehezen érthető, miért kapta fel a vizet Elmentek Otthonról ábrája miatt, ami teljesen korrekt volt.
Kénytelen vagyok ebben (is) sörösmókussal egyetérteni. Lehet, hogy öregszünk (már mint sörösmókus és én)?
11. Az útról kerestem támadáspontnak a gödröt, nem találtam meg azonnal.
A visszafelé kanyar annak köszönhető hogy elhagytam a kartonomat, és akik megtalálták annyira jófejek voltak hogy telekiabálták a nevemmel az erdőt, egyébként most is azt keresném. Köszönet Szandiéknak.
12. Annyira szimpatikus volt a környék, hogy tettem egy nagy kört.
Mielőtt valaki megró a helytelen fogalmazásom miatt, helyesbítenék...lehet, hogy többen találták meg a 2. pont jó bójáját, de 27-ből 11-en vették csak ezt le.
A 2-es pontnál elmetél a határkaróig? :) Nem hiába mentél egy ellenőrző kört, a 2-es pontnál benne voltál a 11-ben a 27-ből, aki megtalálta a jó pontot. Örülök, hogy a 2-3-as átmenetben az általam is optimálisnak ítélt utat választottad. :)
Ezzel az eszközzel lehet a tájékozódási versenyeket láthatóvá tenni. Rendkívül tanulságos, utólagos elemzésre kiváló.
Tájékozódási futásnál már vannak próbálkozások, sőt VB futamokat kivetítőkön, TV adásban is követni lehet a versenyzők mozgását. Jelenleg országos futamoknál az SI dobozok érintését tudták a célban levő számítógépre küldeni, ahonnan a verseny közvetítője (szpíker) be is mondta.
Sajnos a jelek azonnali továbbítása komoly technikai hátteret igényel.
Ha más fogalmazását kritizálod azért a tiédre is figyelhetnél. :) Csak nem okozott olyan komoly "emésztési gondot" a Kokesz megjegyzése nálad. :) Nem vette le elsőre, hogy humorról van szó, de szerintem ezt a vonalat le is lehetne zárni...mindenki érdekében.
Gratulálok a 20. hoz én is régen kezdtem,de sajnos kihagytam néhányat.Már nem vagyok olyan lelkes mint régen.Mondhatnám elment a kedvem és még a hányingerem is megjött az olyan hozzászólástól amit kaptál az imént.
Már a múltkor is írtam hogy a tájfutók honlapján van lehetőség feltölteni bizonyos utvonal rögzitők(órák)adatait.Vargánya a DVTK-ban biztos tudnak róla,de akik nézegetik a tájfutók honlapját biztos megtalálják.Nem tudom hogy a Kotolics Jancsi órája alkalmas-e de mintha Tölgyesiéknél is láttam volna olyat.
Remélem viccnek szántad az előző beírásod, mert ha komolyan írtad, akkor nagyon durva volt.
És azt nem is tudhatod, hogy nem egy tapasztalt versenyző írta be, aki a beszélgető rovatba csak most jelentkezik be. Régi versenyzőként meg kell mondanom, hogy a 11-12 ep-k átmenetét - lehet, hogy a nagy meleg miatt - hasonlóképpen teljesítettem.
Ha pedig kezdő, akkor őket nem elijeszteni kellene, hanem bátorítani, tanácsokat adni nekik. Nélkülük nem lesz jövője a sportágnak.
A vérprofi Géza közzétett állítólagos útvonalában pedig egy kicsit kételkedem, mert nehezen tudom elképzelni terepen a - majdnem - nyílegyenes átmeneteit, főleg a 2. és 3. ep-ok között. Hacsak nincs beépített útvonal-rögzítője.
Találó nick nevet választottál, amely a jellemedet is bemutatja a jelen fórumozóinak. Ha humornak szántad, akkor butaságot állítasz, mert sokak számára okulásul is szolgálhat. Így fölösleges ezen a fórumon megjelenned. Még akkor is, ha a vélemény szabad. Itt és ezen a fórumon sok és nagy tapasztalatokkal rendelkező, sportágat szerető és értő fórumozó szokott jelentkezni. Azok a hozzászólások érdekesek és sportszakmailag előremutatóak általában. A Te hozzászólásod mind ezeket nélkülözi.
A másik érdekes átmenet a 11-12-es lenne. Döme állítja, hogy nem volt rosszul járható az erdő itt, de azért bátor vállalásnak tartom a szinten való megközelítését a 12-es pontnak.
Van valaki más is aki a 12-es pontot nem a ligetesek rajzolatát követve közelítette meg? :)
A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve, de azért köszönjük a csendes segítséget. Idős korodra nem lesz gond rőzse gyűjtögetésből megélned. :-))
Nem tudom mennyit sikerült előre haladnom a ropogós aljnövényzetben, de DNY-nak tartva az "F" betű talpánál kerültem ki a nem kívánt helyről. Bíztam benne, hogy a 3-as feladat felé menő utakon be tudok menni, de már az első lehetőséget sem láttam meg, így nyakamba vettem - szégyen ide, szégyen oda - a lábamat és az egész területet kikerültem. Megcsodáltam a 4-es pont fáját és megállapítottam, hogy visszafele nem fogom látni a bóját.
Sokan jöttek a gödrös rész É-i részéről, köztük olyanok akik nálam korábban indultak.
D-i irányból sikerült mindjárt két hibás bóját levennem. Ebből az irányból nehezebb volt a megoldás.
Ide másolom kinagyítva a győztes útjának két érdekesebb részletét, mert úgy látom a nagy térkép nem annyira láttatja.
De csak szépen, sorban. :)
2-3. átmenet
Hááááát....megkérdeztem Dömét, hogy ezt mégis hogy gondolta??? :) Mire az a válasz érkezett, hogy elsőre nem tűnt olyan sűrűnek az a sűrű, de aztán csak hármasra váltott az a zöld. Őszintén szólva ebben az átmenetben még az is eszembe jutott először, hogy kiszalagozom a szakaszt a 2. ponttól a völgy aljáig. Aztán megkérdeztem pár a Hollóson nem induló versenyzőt, hogy ő mit választana átmenetnek a 2. és 3. pont között és mivel mindenki egyöntetűen a legkisebb ellenállást jelentő (általam korábban ideális útvonalnak berajzolt) utat választotta így úgy döntöttem, hogy először is kitakarítom a szakaszt.
Sajnos egy nagy gallyazás történt valamikor márciusban és keresztül-kasul hagyták a kivágott fákat a drága erdőművelők.
Na ezeket a fákat húzgáltam el az útból a teljes szakaszon, mivel úgy reméltem, hogy mindenki ezt fogja úgyis választani. Esetleg felmerült bennem, hogy valaki vissza fog Ny-ra menni a vastag útra és úton kerül sokat, de ez sem tűnt feltétlenül jó alternatívának. A 2. ponttól DK-re indulva ameddig a jól futható erdő tart el lehetett szépen jutni a magasles mentén a jellegfákig, ahonnan a kitisztított ösvény végig vezetett egészen a völgy aljáig. Közben tisztás és jó nagy zöld X-ek is segítették tájékozódást.
Megkérdeztem Kokeszt és Határkarót is és lebeszéltek a szalagozásról mivel, idézem "egyértelmű, hogy mindenki ezt az utat fogja választani". Én is ebben bíztam! :) De már a győztes útja is mutatja, hogy nem így lett.
Szeretném viszont így utólag megtudni, hogy aki más útvonalat választott ebben az átmenetben, az miért döntött úgy?
Milyen érv szólt a mellett, hogy ne a könnyebbnek tűnő utat válassza? Ez lenne végül is az ilyen berajzolt útvonalak tanulsága. :)
2008-ban a szénégetőket magas aljnövényzet takarta. Nekem rémlik, mintha láttam volna a jót is. Ellenben 18-as pont gyakorlatilag a 2010-el megegyezik, de ábrázolása teljesen más. Akkor is eltévesztettem.
2010-es statisztikád megegyezik az enyémmel. :-))
2004-es férfi eredménylistán tömeges tévedést nem látok, ha nem vesszük figyelembe hogy a távolságmérést 50 indulóból csak ketten tudták hibátlanul megcsinálni. :-))
Egyébként emlékszem olyan versenyekre, ahol hibátlan pályával is csak második lehettél, vagy 400 hibaponttal is nyerhettél versenyt.
Érdemes az ilyen kirívó (extrém) dolgokat feltérképezni. :-))
Most,hogy többször is meg lett emlitve a nevem a Hollós kapcsán,illetve,hogy előző hozzászólásomban talán a friss, nem kellemes élmények hatására irtam, amit irtam, a fizikai felkészülésről és a Versenyről.Azt tudomásul kell venni 70 éves kor felett rendszeres edzés nélkül úgy érzem túraversenyen sem illik nagyon részt venni.Több,mint 50 éve tájfutok 15 éve veszek részt túraversenyeken is,erre az évadra is "alapoztam",a leghosszabb kocogásom a Deseda tó körbefutása volt /14,2 km pár tiz méter szinttel 130 perc alatt-40 éves koromban nem a mostani betonozott kerékpáruton,hanem kitaposott horgászösvényeken és részben szántóföldek szélén 72 perc alatt sikerült-,de hát múlik az idő/,csapatversenyeken a 60-as sebesség sem okozott problémát,több alkalommal több perces sietést produkáltunk,tájfutó versenyeken a nálunk A kategóriás időn belül tudtam teljesiteni/plBoróka Kupa F 50 kategória 6km 200m szinttel 88 perc Izsákon/!/,Országos Hosszútávú Bajnokság 7,2 km pár 10 méteres szinttel 103 perc Balotaszálláson és több helyi és régionális versenyen is/.Nem volt fizikális problémám az eddigi kétnapos alföldi,illetve a Varsányi,valamint a Kőbánya kupákon sem,mint irtam a Napernyő és Hollós Kupára is külön terv alapján készültem a lakásomhoz közeli Gyetyános völgyben, hogy legyenek meredek emelkedők és lejtők/8,5 km 220 m szinttel 110 perc/Útólag még egyszer átgondolva a történteket tényleg az időjárásra illetve a külső körülményekre tudom visszavezetni döntésemet.Szerintem a Napernyő kupa évek óta az év fizikailag talán legnehezebb versenye/több alkalommal 3-4 km "üresjárat" volt a versenyközpont és a rajt- cél között és a pályák hossza is ritkán volt/a 60-70 kategóriákban is/ 7 km alatt ill a szintkülönbség 350 m alatt és a Bükk köves talaja sem megszokott számomra/ és másnap jön a Hollós az előzőkhöz hasonló,vagy fizikai mutatókat ezt meghaladó paraméterekkel.,és ha ehhez még 32-34 FC meleg, magas páratartalommal vagy zuhogó esővel párosul akkor ez 70 felett problémát okozhat-legalábbis nekem/évekkel ezelőtt a zuhogó eső-szemüveggel lehetetlen térképolvasás-miatt adtam fel a versenyt,ami azért egyáltalán nem szokásom.Biztosan nagyon jó és preciz volt a térkép de sajnos a 2-es pont környéke,valamint a gödrökhöz való átmenet galyazása, a szerkesztett pontokhoz való átmenet/találkoztam egy nagy dagonyával,amit nem tudtam a térképen azonositani-idehaza vettem észre,hogy mocsár jellel a 2-es zölddben ábrázolva van-/sikertelensége felőrölte főleg pszihésen energiáimat,az időmérőben 1,5 l vizet fogyasztottam, az itinert hibátlanul megcsináltam ,a 11-es pont környékét látva, illetve a következőket elképzelve a befejezés mellett döntöttem.Lehet,hogy ez elhamarkodott volt,de utólag is a nagy meleg miatt egészségügyi szempontból is indokolt volt.Ugy érzem normál időjárási viszonyok és esetleg egy egynapos verseny keretében talán számomra is megoldható lett volna még ebben az életkorban is a pálya teljesitése,bár a "párducmintás"részen elhelyezett pontok számát túlzónak találom.
Közben megtaláltam, hogy mikor volt ez a 100%-os hibázás: 2001-ben. Az F35-ben a 8. ep Sziklát 17-ből 17-en elhibázták.
2008-ban pedig a 11. ep Szénégetőt 27-ből 25-en rosszul fogták. A nőknél 7-ből 5-en hibázták.
2010-ben valóban volt a 18. ep Szikla, amelyet 22-ből 19-en rosszul fogtunk, 3-an pedig kihagyták. A nőknél 5-ből 4-en hibázták, 1 kihagyta. Összesen: 27-ből/23 hiba/4 kihagyás.
A 28-ból 27 hibázás lehet, hogy 2004-ben volt, de arról sajnos nincs versenyeredmény táblázatom.
Elég sok Hollós/OETT versenyen voltam (kb. 1997 óta). Én egy másik esetre utaltam. Egyébként volt olyan eset is, hogy a rendezők szerint mindenki elhibázta!
A „két Bólyai” szám misztikás eszmefuttatásához nem kívánnék hozzászólni,
De!
Így - a korom és a 66 szerkesztési irányszög után kérdezem, - melyik „fiatal” vetette fel az idő hiányát, amikor adott esetben többször is 10-05 perceket kellett dekkolnom néhány időmérő előtt, amikor a nekik a „taknyuk –nyáluk „egybefolyt az időtartás érdekében. Főleg a hegyvidéki versenyekre volt jellemző. Saját példámat hoztam az előbb! De ha jól belegondolunk, akkor talán lehet benne valami, hiszen nem lehet véletlen, hogy a legélesebben a sietést akartuk, akarjuk leginkább liberalizálni.
Szerintem volt egy olyan verseny, amely mind technikailag, mind lebonyolításában előremutató volt. Kihasználta a pálya kitűzője a terep és a térkép adta lehetőségeket. Az időjárás valóban nem kedvezett a kortársaimnak, de az év versenyein ez a faktor valahol kiegyenlítődik, legalább is szerintem. Hallatlan módon irigykedem a versenyző társaimra
Remélem, hogy a novemberi műtétem után és a jövő évi szünet után újra versenyezhetem, még ha 60 –ba is, de két év múlva jöhet a Hawaii 70 kategória, reszkessetek 36 –sok.
Amin viszont ténylegesen el kellene gondolkodni és pedig a külön Női pályák kötelező előírásán. Írom ezt annak ellenére, hogy rokkant társam szinte hiba nélkül, mi több Gizike is sikeresen – még ha sok időhibával is -, de végigmentek a pályán. Puszi és ölelés részemről!
Örülök, hogy többen is a pálya technikájával is foglalkoztak, s e tekintetben erről lehetne többet írni, mint sem arról, hogy ki s mennyire tartotta fárasztónak, - mi több -, gyilkosnak a pályát. Megjegyzem 7800 ról mentünk le 7000 alá.
Jogos. Talán jövőre hasonló nehézségi fokú, de ici-picivel rövidebb pályák lesznek.
Az utóbbi időben sokszor érzem, hogy inkább futok egy órát, mint gyalogolok öt óra hosszat. Valójában mindkettő ugyanazt a távolságot jelenti és mégis. A figyelmet ennyi ideig kell minél magasabb szinten folyamatosan fenntartani.
A megadott útvonalon nincs igazi támadási pont. Lapos segédszintvonallal jelölt tető nem használható.
Sokkal jobb, É-i úton határjelnél jobbra, jellegzetes fák és az idegen pálya bójái mellett elhaladva, karakteresebb mélyedéstől irányban és távolságra.
Kedves sporttársak a régi OETT egészen más volt főleg a Gyetvai Iván idejében.Az egy nagyon jó verseny volt mivel több egyénit nem rendeztek.Aztán létrejött a BAJNOKSÁG, ha valaki veszi a fáradságot és visszakeresi az akkori hozzászólásokat az lehet hogy megérti a jelenlegi problémákat.
Abszolut sorrendet akkor lehet összehozni ha mindenki ugyanolyan pályán versenyez.De akarja ezt mindenki?
Nem!
A csapatversenyeken is az A-A36 hosszabb mint az A60-70 és ez gondolom nem zavar senkit.
Megértem Dokit hogy Neki ez már hosszú.
Szerintem a korosztályok szerinti táv úgy mint a tájfutóknál itt is jobb lenne.
Rendezni kell évente 1 egyéni és 1 csapat SZuper Kupát ami nem része a bajnokságnak és ott az induljon az egyéniben akár mint most a nyílt hogy azonos pályán de a kornak megfelelő sebességgel.
A Hollósról annyit hogy nézőpont kérdése minden.Azért indultam minden edzés és felkészülés nélkül a nyíltban mert az a nekem való.Verseny közben főleg a szerkesztett pontok keresése közben ott akartam hagyni az egészet,csak becsületből mentem végig.A második időmérőnél elszámoltam az időt 10p sietés 20hp az utolsó szakaszon meg levettem az utamba eső első bólyát és mentem tovább.Nem néztem hogy mennyi a keverési idő ezért fogtam egy csomó rossz pontot.De így sem lettem utolsó.Jövőre remélem jobb lesz és egyszer Vargánya is megöregszik és rájön hogy az időseket főleg a 60 felettieket nem kell a fiatalokkal egy pályán versenyeztetni.Kímélni kell őket hogy még sokáig legyenek köztünk.
Ezen kívül szerintem minden rendben volt és ha minden verseny ilyen lenne akkor kevesebb vita lenne utánna.Utólag bánom hogy nem vettem komolyan a végét.
Második szerkesztett pontot megtaláltam, de még csináltam egy kis szokásos kört. Meg is volt a tévesztő, de addigra elfelejtettem, hogy az előző csúcson volt-e bója. Onnan nem láttam, vissza nem mentem, mert a csoportot nem akartam odacsalogatni. Így 30 hibaponttal többel és egy csoporttal kevesebbel értem az időmérőbe.
A szerkesztett pont környezetét Kokesz által is preferált futható erdőrészen keresztül közelítettem meg.
Jelzés előtt hiányoltam a szárazárokkal szembeni nagy dagonyát. Túl sokan voltunk ott. Továbbmenve már láttam és tudatosodott, hogy bizony rosszat vettem le.
Egy kis magyarázatra azért szükséges a tájfutók távolságaihoz, miután náluk nem megadott időn belül megoldandó feladatok vannak, hanem a megadott pontok legrövidebb idejű teljesítése.
A távolságokat a várható győztes idő alapján számolják ki. A győztes idő elsősorban tapasztalati adatok alapján van meghatározva és függ a távolságtól, optimális szintkülönbségtől, futhatóságtól, a benevezett versenyzők tudásától, a verseny rangsoroló besorolásától, ...
A megadott táblázat adatai normál és rövidített normál távú pályákat jelentenek, az előírt győztes idő 45 és 30 perc.
Pontosan nem tudom már - gondolom a rendezők megerősítik feltételezésemet - a tetőről a pont felé haladva a tévesztő bóják a piros karikától nyugatra levő sziklalépcsőkön lettek elhelyezve. Nekem akkor az volt gyanús, hogy túl sok sziklaképcső van, a pont (akkor csak a kiszúrást láttam) pedig egy lépcső és egy hosszabb sziklafal.
Rendkívül jó tévesztő elhelyezés, csak hát az eső és a fáradság fenntartásomat elmosta.
Mostani Hollós Kupa 2.pontja dettó elhelyezésű volt.
A statisztikák alkalmazásáról pedig sokan sok sztorit írhatnának (például emlékszem egy régi Hollósra - illetve OETT-re -, ahol volt olyan ellenőrző pont, amelyet 28-ból 27-en rosszul fogtunk).
A történelmi hűség kedvéért és a pontos statisztikai elemzések érdekében, az ominózus (Hollós Kupa szeptemberi kiadása) versenyen 27 egyéni versenyzőből 22-en jártak arra (öten kihagyták) és mind a 22-en hibáztak.
Az eső elmosta a karikákat, de kiszúrás még mind a mai napig látható.
Érdemes róla, mint egy igazi "hollós" pontról néhány szót ejteni.
Akkor a statisztikákat tegyük is ezennel félre. Viszont pont annak nagyon örülnék, ha kifejtenéd majd a leülepedett gondolatokat.
Mellesleg megkérdezném, hogy mire szeretnél célozni a 27 a 28-ból mondatoddal? Hogy téves volt anno 5 éve a pontkihelyezés mert ilyen sokan vettetek mást? Bizton állíthatom, hogy pontos volt. Én is hibáztam már pályatervezéskor nem is egyszer, de történetesen az általad említett pont pontosan volt kihelyezve. Ez nem a sok lúd disznót győz esete. :)
Valóban kár statisztikázni a versenyt, mert időmérőkre lebontani az átlagos késést végképp semmi értelme. (Ráadásul nem 18, hanem 17 bajnoki résztvevő volt, egy versenyzőt ugyanis tévesen neveztél meg bajnoki nevezőként. A szétküldött hivatalos bajnoki értesítésben már így jelöltem.)
Mert a végén ellenőrző pontonként is megadod az átlagos késést : 55/23=2,4 perc, ami ugyebár simán belefér ... a mibe is?
Viszont ha kivesszük a legtöbb időhibát vétőket, akkor a végén leszorítható lesz az átlag 30 perc alá is.
Ez a módszer például jó lehetne az 1 főre jutó GDP számítására is, mert kivehetnénk a rosszul teljesítő megyéket, és akkor elérhetnénk Németország, vagy talán Luxemburg szintjét is :-D.
A statisztikából nem én vontam le következtetést, hanem Te (12518):
"A Nyílt kategóriában a bajnoki versenyzők átlag késése 21 perc volt, ami szerintem nem azt tükrözi, hogy túlzó lett volna a pálya. Amikor technikás terepre vitt el egy verseny a korábbiakban, jómagam is (aki ismer tudja, hogy futok ahol csak lehet) könnyen összeszedek 15-20 perc késést. "
Ami hibás gondolatmenet, mert nem Te nem szoktál időmérőnként összeszedni 15-20 perc késést. (12520: "de én időmérőnként értettem az átlagosan 21 perc késést").
Szóval én nem próbáltam levonni következtetést a statisztikából, csak arra kértelek, hogy a bajnoki versenyzők átlagos késésére alapozott ön-versenyértékelésedet gondold át, mert kezd öngól-szerűvé válni.
Természetesen tudnék többet is írni a versenyről, de várom a gondolatok leülepedését. Alapvetően leírhatom, hogy sok jó ötletet vittetek a versenybe. Viszont a túraversenyzés "egyedfejlődéséről" kezd eltérni a véleményünk, ami bővebb eszmecserét igényel.
A statisztikák alkalmazásáról pedig sokan sok sztorit írhatnának (például emlékszem egy régi Hollósra - illetve OETT-re -, ahol volt olyan ellenőrző pont, amelyet 28-ból 27-en rosszul fogtunk).
Tudtam, hogy rád számíthatok a számszaki dolgokban. :) Valóban az átlag össz időhiba több, mint amit én írtam, de én időmérőnként értettem az átlagosan 21 perc késést vagyis a te számításod alapján még sokat is írtam.
Vegyük a te számításodat alapul, amin kicsit javítanék azért mert 18 bajnokságba nevezett versenyző indult a Hollóson, még ha nem is indult mindenki bajnokiként. 1870 össz időhiba / 18 versenyző = 103,88 vagyis 51,94, kerekítve 52 perc időhiba a teljes pályán. A céllal együtt 4 időmérő volt a pályán, vagyis időmérőnként 13 perc késés.
Az 1870 perc össz időhibából 314 a tiéd. :) Vagyis a 16,79% a teljes mezőny időhibájának. Légyszíves legközelebb figyelj oda és ne rontsd le ennyire a mezőny időhibáját. :)
Szandi a korábbi sérülése miatt eleve végig sétálta a pályát 176 pont időhibával. Ha csak ezt a két időhibát levonom a teljes mezőnyéből akkor 1380 perc jön ki / 16 bajnoki versenyző, vagyis 43,125 perc időhiba összesen, vagyis 10,78 perc késés időmérőnként. Ez olyan extrém lenne? Minél melegebb van, vagy éppen minél sárosabb egy pálya annál kevésbé lehet tartani az előírt menetidőket. Mit szeretnél mit mondjak ki? Hogy extrém volt a pálya? :) Nem mondhatok ilyet mert nem lenne igaz.
Nem is szeretnék további számítgatásokba bocsátkozni és szeretnélek emlékeztetni, hogy ne adj olyan szavakat a számba, amiket nem mondtam. Nem mondtam olyat korábban, hogy a pálya könnyed lett volna sőt, ha figyelmesen elolvasod a soraimat tisztában voltam vele, hogy kemény pálya épült az idei Hollósra. A női mezőny miatt pedig ahogy említettem, van is lelkiismeret furdalásom. Igazából azt sajnálom, hogy az előző levelemből csak ennyit tartottál reagálásra érdemesnek.
Ha igaz, amit az eredményértesítőben írtatok, akkor az időhibák alapján nem 21 perc volt a Nyílt kategóriában bajnoki versenyzők átlag késése, hanem 55 perc: (2270-400)hp/2=935 perc; 935perc/17versenyző=55 perc (Doki 2x időmérő kihagyását kivettem).
A 21 perc képtelensége abból is látszik, hogy az Általad gondolt átlagnál csak ketten voltak jobbak jobbak. (Hacsak sokan inkább a sietésért kapták a hibapontokat, nem a késésért :-D)
Amennyiben a kezdőnek nem mondható nem bajnokiakat is bevesszük, akkor 73,1 perc az átlag késési idő ((4348-400)/27/2).
Ha tehát a pálya könnyedségét erre az adatra építetted fel, akkor légy szíves gondold újra.
Ha már itt tartunk, akkor a Női kategóriában 80,1 perc lett a korrigált átlag késési idő, Középfokúban pedig 38 perc.
Olvasgatva a fórumot a Hollós Kupával kapcsolatosan sokáig úgy gondoltam, hogy nem szólok hozzá a véleményekhez a rendezői oldalról, de talán mégis leírnék pár gondolatot, ami felvetődött bennem. Először is nincsenek álmatlan éjszakáim a Hollós óta. :) Tisztában voltam a verseny előtt azzal, hogy nem lesz könnyű az idei Hollós Kupa nyílt pályája, de nagyon bíztam abban, hogy mivel ilyen remek térkép már régen volt a kezünkben (itt a Bükkben), a korrekt pálya mindenkit meggyőz majd.
A női versenyzőkkel szemben viszont van lelkiismeret furdalásom, de azzal vigasztalom magam, hogy Erika 1 bója hibával (a teljes mezőny legjobb eredménye időhiba nélkül) tudta teljesíteni a pályát. Gratulálok neki innen újfent!!! De szó mi szó, a lányoknak ez túl sok volt.
A Nyílt kategóriában a bajnoki versenyzők átlag késése 21 perc volt, ami szerintem nem azt tükrözi, hogy túlzó lett volna a pálya. Amikor technikás terepre vitt el egy verseny a korábbiakban, jómagam is (aki ismer tudja, hogy futok ahol csak lehet) könnyen összeszedek 15-20 perc késést. Részemről Potyoróval értek egyet abban, hogy szerintem nem lehet uniformizálni a versenyeket és bele kell, hogy férjen néha egy nehezebb és néha egy könnyebb verseny is. A szabályosság tekintetében kell, hogy egységesítsük a versenyeket, de nem lehet és nem is kell szerintem pont ugyanolyanra szabni a versenyeket. Az egyes terepek adottságai eleve meghatározzák a pálya alakulását. Szerintem az lett volna a hiba, ha ezen a remek térképen elkerültem volna a ligetes részeket azért, hogy a kényelmes séta tempó megvalósulhasson.
A kényelmes séta tempós pálya a Hollós Kupán is volt, ez volt a B pálya. A túraversenyzés "egyedfejlődése" során a bajnokságnak "köszönhetően" oda jutottunk, ahol most tartunk. Szembe kell szerintem nézni a folyamattal, ami kitermelte többek között az ilyen versenyeket is, mint az idei Hollós. A versenyzők egyre pallérozottabbak lettek, sokszor csak a távmérés, vagy az iránymérés pontjai dönthetnek a versenyzők között. De jól van ez így? Én sokkal jobban örülök, ha egy verseny végén rádöbbenek, hogy melyik álbójával tudott megvezetni a rendező és ezért végzek hátul, mintha csak az éppen kicsivel odébb mért távolság miatt kerülök hátrébb.
Aki a felsőfokú bajnokságban indul, azok között szerintem mindenki kellő tudással rendelkezik ahhoz, hogy az idei Hollóshoz hasonló nehézségű pályát teljesítsen. Sajnos a nagy meleg rátett egy lapáttal a verseny nehézségére, ez tény. Az időjárás sajnos sokszor volt már szeszélyes a Hollós Kupán. Volt pár éve Cserépfalunál, amikor szintén nagyon meleg volt, de volt Hollóstetőn, amikor kabátban, esőben és 11 fokban kellett versenyezni az indulóknak. Mindezt figyelembe véve nem lehetne csakis valami light-os pályát tervezni, mert ahogy írtátok páran, számítani kellett volna az extrém időre.
De akkor visszakérdeznék. Mi legyen azzal a Bakancsossal, amikor hóesésben kellett versenyezni? (az első bajnoki versenyem volt) Mi legyen azzal a Varsányival, amikor 500 méter fölötti szintkülönbséget kellett leküzdenünk? Mi legyen az Eltájolóval, amikor szeptemberben még javában szokott tombolni a meleg és ott a verseny alatt szinte végig fedetlen terepen kell haladni? Mi legyen a Mátrával, amikor sokszor olyan köves területen kell versenyezni, hogy csoda, ha nem törik ki az ember lába? Szerintem, ha már felsőfokú versenyek vannak és szeretnénk is hogy legyenek a jövőben úgy meg kell tanulnunk elfogadóbbaknak lenni a versenyekkel és nézzünk magunkba is, hogy mindent megtettünk-e, hogy az adott versenyen jól szerepeljünk. Biztos vagyok benne, hogy sok versenyző tesz valamit azért, hogy kondiban maradjon, de talán nem ártana jobban oda figyelmi, hogy ne készületlenül érjen minket egy esetlegesen nagyobb megerőltetést igénylő verseny. Persze most lehet hivatkozni arra, hogy „na de nincs ideje az embernek hétközben erre”, viszont akkor nem biztos, hogy csak a pályát kell okolni azért, ha fizikálisan nehézséget jelentett egy adott verseny. (Doki erre ne reagálj, mert te mondtad is, hogy voltál előtte futni:))
Szerintem azon viszont el lehet gondolkozni, hogy van-e értelme egyáltalán felsőfokú bajnokságot indítani. Ha tényleg a kényelmes séta mellett történő bója azonosítás a cél, akkor nem feltétlenül van szükség felsőfokú versenyekre. Lehet, hogy a túraversenyzés önmaga nem is több, mint egy kellemes családi séta az erdőben álbójákkal fűszerezve. Nem is lenne ezzel semmi gond, de akkor ki kell mondani, hogy erről szól a túraversenyzés és nem többről.
Életkor kontra pálya nehézség kérdés. Azon gondolkodtam, hogy vajon mennyire tolerálja kellőképpen egy túraverseny pálya az idősebb indulókat. Ugye adunk nekik kedvezőbb időt és szintenként még plusz időt, de ellentétben a tájfutással itt a pálya hossza és a szint nem kevesebb a fiatalabbakhoz képest. Most direkt rákerestem az idei Hungária Kupa, több napos tájfutóverseny pályaadataira és a következőket találtam:
Ezek ugye a kilométerben mért távolságok az öt napos versenyen, egy 21, egy 60 és egy 75 éves pályán és persze ehhez arányosan a szint is jóval kevesebb, ahogy haladunk előre a korban.
Sajnos a túraversenyek közel sem tudnak ilyen toleránsak lenni az életkor tekintetében. De hol van vajon a határ? Hol van az aranymetszés pontja, ahol megmarad kellően technikásnak egy pálya úgy, hogy fizikálisan ne okozzon gondot semmilyen kategóriának? Ha az idősebbekre tekintettel egyszerűsítünk egy pályán, talán éppen az izgalmát veszítheti el egy verseny? Csak hangosan gondolkodom. És vajon össze tudjuk-e mérni életkortól függetlenül valóban optimálisan, egyéni versenyeken a tudásunkat egymással vagy a csapatverseny életkort megkülönböztető pályái lehetnek csak az optimális megoldások?
Magamban sincs konkrét vélemény az eddig feltett kérdésekre, de gondoltam vitaindítónak nem árt, ha most leírom őket, hátha kialakul majd valami belőle. :)
Bízom benne, hogy az idei kemény Hollós Kupa után azért jövőre is ellátogattok majd hozzánk, főleg úgy, hogy Határkaró megígérte, hogy jövőre ő sokkal „versenyző barátabb” pályát fog csinálni. :)
A tájfutóknak van olyan GPS talán óra ami rögziti az utvonalat,és átmásolható a térképre.Persze emlékezetből is belehet rajzolni de az nem biztos hogy pontos lesz.
Köszönöm minden versenyzőnek a részvételt, aki elindult az idei Hollós Kupán és köszönöm minden hozzászólónak, aki megosztotta véleményét itt a fórumon a versennyel kapcsolatosan.
Kokesznek megígértem, hogy felteszem a fórumra a Hollós Nyílt pályájának lehetséges útvonalait. Kiderülhet így, hogy kinek mennyiben tért el a saját útvonala az ideálistól, pontosabban a rendező által ideálisnak ítélt útvonalaktól.
Lila, szaggatott vonallal a Kokesz által választott útvonalat rajzoltam be, amit elsőre választott a pálya ellenőrzésekor, ami többnyire fedte az optimális útvonalat. Kék és barna vonalakkal a többi alternatívát jelöltem be.
Ahol nem jelöltem csak lila vonallal az egyes átmenetet ott vagy csak egy optimális útvonal volt (2-3 átmenet; 8 pontra menet) vagy nem volt érdemes bejelölni a sok más alternatívát.
Ha minden igaz hamarosan érkezik majd a győztes által választott ideális útvonal is a fórumra....
Jó csemegézést mindenkinek...talán így, a gép mögött ülve nem lesz olyan "extrém" élmény. :)
Még három nappal a Hollós után, - olvasva a kommenteket a fórumon -, arra jutottam, hogy át fogom írni az első gondolataimat, de hát a vélemény mégis csak szabad még akkor is, ha azt az érintett verseny ellenőrzőbírója teszi.
Éreztem, hogy nehéz lesz, sőt biztos voltam abban is, hogy sok hibapontos eredmények születnek. De így és ennyire lehúzni a versenyt nem korrekt s talán nem is sportszerű. No, ezek voltak az első reagálásaim. Miután áttanulmányoztam az eredménylistát, kissé megnyugodtam.
Tudom, hogy ellenőrző bíróként több alapinformáció állt a rendelkezésemre, mint a versenyzőknek. Mi több, a tévesztők is szerepeltek a Janótól kapott térképemen. Sokkal több idő is állt a rendelkezésemre, mint a versenyzőknek. –megjegyzem, stekket kellett keresgetnem s nem bójákat.
A fizikai terhelésről!
Két nap állt rendelkezésemre a teljes pálya bejárására. Első napon az első időmérőig jártam be a pályát, míg a második napon a „bócsás„, folyosós szakaszt az irányfésűvel és az utolsó három ponttal valamint több K –s, B-s pont bejárásával . Mind a két napon szakadó esőben. Noha tartottam a magas fű alatt megbúvó kövektől a hegyoldalazásoktól és a szintektől mégis az eső ellenére sem éreztem fáradtságot a félévvel a térdműtétem után.
Előzetesen Janó tájékoztatott a koncepciójáról, sőt arról is beszélt,- viccesen,- hogy Ti gödröket ástok Mi, illetve én bozótvágóval takarítom a pálya optimálisnak választható susnyás részét. Továbbá az is tetszett, hogy még a pálya elején bemutatta a folyosójárást. Optimálisan jónak tartottam, ahogyan szakaszokra bontotta a pályát. Tetszett a feladatok sokszínűsége is. Eleinte furcsa volt a sok tévesztő pont, de akkor, ha azok a helyükön vannak, akkor nagy baj nem lehet, s ha a jó pont is egyezik a térképi ábrázolással, akkor pedig nagyobb baj nem lehet, szabályzat nem a nehézségi fokot szabályozza, hanem a térkép, terep összhangjába kihelyezett pontokat.
Véleményem szerint napjainkban a mezőny, jelentős részének sem a távolságmérés, sem az irányfésű vagy akár az iránymérések nem okoznak gondot. Azzal, hogy szinte majd minden pontkörnyékén volt több „tévesztő „is –közülük bármelyikük lehetett volna a jó pont, finom tájékozódásra kényszerítette a versenyzőket. Estünkben a terep, térképi ábrázolása kiállhatta a próbát.
Amin viszont komolyan el kellene gondolkodni az pedig szerintem az, hogy igen is kell a külön Női pálya.
Meggyőződésem, hogy az utóbbi évek egyik legszínvonalasabb versenye volt az idei Hollós, sőt előremutató koncepciókat is tartalmazott maga a verseny. Gondolok a jól megtervezett tévesztőkre!
Minden pontra volt alternatív útvonalválasztás lehetősége. - Egyeztetve Janóval rövidesen felkerül a térképi illusztráció is.
Az összes feladat korrekten azonosítható volt. A gödörjárásra és a szerkesztésre gondolok. A szerkesztésnél szokatlan lehetett a két közeli szerkesztési hely, de nem ez okozhatott gondot, hanem esetleg az, hogy valaki nem jegyezte meg a pontok sorszámát.
Több komment is szorgalmazza mind a versenybírói képzést, mind a továbbképzést. Maximálisan egyetértek a gondolattal, sőt a magam részéről támogatnám, sőt szorgalmaznám az OCAD megismerését, használatának elterjedését. A téli holtszezon tökéletes alkalom lehetne.
Lenne még egy ötletem ezt meg is próbálom kezdésnek megosztani, mégpedig hasznos lehetne a „Győztes útja” fórumon történő megjelenítése. Arra gondolok, hogy minden verseny után a győztesek egy üres térképre berajzolhatnák az álltaluk megtett útvonalat. A tájfutóknál bevált, nálunk is hasznos lehet.
Tökéletesen egyetértek veled, de az extrém (szélsőségesen túlzó) megítélésében nem.
Az ember normál testhőmérsékletét 1-2 fokkal meghaladó értéket tekintem annak. 32 fok felett kánikula van, ami elsősorban az időseknek okoz gondot és ezzel nem egyenlő feltételeket egy versenyen.
A nyár a pihenésé, június első hetétől szeptember kezdetéig.
Tegnap Silvanus Kupa céljában a vitorlázó reptér mellett találkoztam idős (70 feletti) MOL-os túrázókkal. A réten simán megvolt a 36 fok, ami már talán extrémnek nevezhető.
Elkészült a Természetjáró Gyerekek és Diákok Országos Találkozójának részletes programterve. A szervezők fenntartják a jogot a változtatásra, de nem áll szándékunkban megtenni! :DSok meglepetéssel készülünk....
2015. június 28. vasárnap
2000 – 2100 Felkészülés az éjszakai versenyre sötétedéskor Éjszakai verseny indítása a táborból – sorsolt sorrenddel 2130 – 0200 Éjszakai verseny – Csillebérc/Kakukk-hegy
2015. június 29. hétfő
1330 – 1430 Nappali verseny indítása 1330 – 1830 Nappali verseny – Csillebérc/János-hegy
2015. június 30. kedd
0900 – 1000 Városismereti verseny indítása Vizivárosi Klubból (Batthyányi u. 26.) 0900 – 1300 Városismereti verseny (vége a Halászbástyánál)
2015. július 1. szerda
900 – 1700 Teljesítménytúra (Hűvösvölgytől – Hűvösvölgyig gyerek 20 km, diák 27 km) - Ebéd csomagból a Szarka vár megnézése után a réten
2100 – 2145 Az éjszakai, a nappali, és ha sikerül kijavítani a városismereti verseny eredményhirdetése
Kicsit sokat vártam a válasszal, de tekintettel a mostani hétvégi időjárásra is, reagálni szeretnék arra, hogy az extrém meleg része-e egy versenynek/versenyrendezésnek (főleg ha nyáron magas a valószínűsége ennek).
Teszem ezt azért is, mert e hétvégén a szakosztályunk elnapolta az esedékes túrázást a nagy meleg miatt.
A természetjárás része az időjárás is. A városból kiszakadni kívánó turisták pedig szeretnék élvezni a természetet.
Ki-ki a maga képessége és fizikális lehetőségei (edzettség, kor, stb.) szerint választ(hat)ja meg a kihívásokat.
A terepi közegben megrendezett túraversenyek során is számolni kell az időjárásból következő lehetséges terhelésekkel. A pálya tervezésénél, a verseny lebonyolításánál alakító tényező a lehetséges időjárás.
Eső esetén például meg kell óvni a versenyzés kellékeit, meleg esetén pedig biztosítani kell a vízpótlást a versenyzőknek.
A Hollóson ezekkel most (és korábban sem) volt gond, sőt most minden (és jól tervezetten sűrűn kialakított) időmérőhöz bőséges vízforrást telepítettek. Ez tartotta sokakban a versenyzés iránti vágy utolsó cseppjét.
A bajnokságban kerültük a nyári nappali versenyeket, éppen a lehetséges extra magas hőmérsékletek (meg a szabadságok) miatt.
A korábbi bükki versenyek vonzereje mindig is az volt, hogy akár ilyen időben is kellemes erdei (hűsebb) közegben lehetett versenyezni, ami tompította a lehetséges környezeti hatásokat.
Ilyenkor egy alföldi túraverseny csak az extrém kihívásokat kedvelőknek való.
Így egy alföldi jellegű terep beépítése egy nyári versenybe nem optimális, mivel óhatatlanul a fizikai képességek(edzettség)/lehetőségek(kor), és nem a tájékozódási képességek szerint alakítja a sorrendet.
Az idei nyílt és női Hollós pályák pedig felerősítették a természeti hatásokat. A versenyt így extrémnek nevezhetem, mert a sikeres végrehajtásához elsősorban a nehéz időjárási viszonyok legyőzése volt szükséges, csak ezt követően a tájékozódási képesség.
Éjjeli tájékozódási Elméleti Nappali tájékozódási VárosismeretiTeljesítmény-túra
Csütörtök szabadnap meglepetésekkel!! Nevezni a később készülő nevezési lapon a tfsz@tfsz.hu honlapon, ott további információk később. Érdeklődni Magyar Emőkénél (emoke@enternet.hu)
Először is megköszönöm a Napernyő-kupa rendezőinek a remek pályát, versenyt, szervezést. Nekem nagyon jó volt ez a kis kikapcsolódás.
Másodszorra szeretném felhívni a figyelmet egy következő versenyre:
A jelen program ajánlatunkkal leginkább a budapesti családokat szeretnénk megszólítani. 2015-ben Budapesten kerül megrendezésre a Természetjáró Gyerekek és Diákok Országos Találkozója a TFSZ főszervezésében. A legfontosabb információk a mellékelt reklámon láthatók.
Több okból is gondoltunk a Budapesti családokra. Először is a Tegyot-Tedot rendező gárdája nagyfokú hasonlóságot mutat a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság rendezőivel.
A rendezvény egy hétig tart és 5 versenyből áll. Egy nappali és egy éjszakai tájékozódási túraversenyből, egy városismereti versenyből, egy elméleti versenyből és egy 20-30 km-es teljesítménytúrából.
Több lehetőséget is szeretnénk felajánlani az érdeklődő családoknak.
1) Minden tét nélkül el lehet indulni 1-1 versenyen. Pl. aki még sosem volt éjszakai tájékozódási versenyen és ki szeretné próbálni az ízét, az most megteheti. A versenyek általános iskolás gyerekeknek és középiskolásoknak készülnek és nem vérprofi felnőtteknek. Így a versenyek színvonala is a gyerekekhez van igazítva. Így a családoknak sem jelent megoldhatatlan akadályt.
2) Aki Budapesten lakik, annak nem feltétlenül szükséges egy hétre beköltözni a Csillebérci Gyermektáborba. Aki akar az otthon is aludhat és csak a versenyekre jön le Csillebércre.
3) Idén nem csak Tegyot (általános iskolásoknak) és Tedot (középiskolás) kategória van meghirdetve, hanem családi kategória is. Így teljes jogúan is be lehet kapcsolódni a rendezvénybe. A családok is összemérhetik a tudásukat egymással. A versenyek hétköznap lesznek, így a felnőtteknek szabadságot kell kivenniük. A versenyekre előre kellene jelentkezni, hiszen nekünk pontosan kell tudnunk a versenyeken indulók számát.
Ha bármiféle kérdésetek lenne a TEGYOT/TEDOT-tal kapcsolatban Magyar Emőkét keressétek az emoke@enternet.hu e-mail címen. Költségekről is tőle tudtok érdeklődni. Szóval ez is egy hasznos időtöltés lehet a nyári szünidőben a családoknak.
Nagyon jól éreztem magamat a hétvégén. A rendezőknek járó elismerést csak megerősíteni tudom. Mivel kifogás inkább a Hollós Kupát érte, ezt kívánom dicsérni.
A lényeget tekintve: szeretem az olyan versenyt, ahol hibapontjaimat csak a saját figyelmetlenségemnek, lassúságomnak köszönhetem. Ez ilyen volt. Nagyon jó térkép – legalábbis a rendezők a térkép olyan részeit használták, ahol minden a helyén volt. Kellően nehéz pontok jól megszórva tévesztőkkel. Nekem tetszettek a folyamatos irány- és távolságmérést igénylő tisztásról-tisztásra átmenetek. Ami a fő kifogásokat illeti: Igen, meleg volt. Volt a pályának olyan része, ahol én is kikészültem. Ezt viszont a három, vízzel jól felszerelt időmérő állomás ellentételezte. De a térképem - ha szakadtan is – végig használható volt. (Nem úgy, mint egy korábbi Hollós Kupán, ahol a végére már csak a kötelező útvonal halvány piros vonala maradt meg a szétázott térképen.) A valóban „A” nehézségi fok megvolt. Ízlés dolga, én kifejezetten kedvelem, ha nagyon hasonló tisztás kiugrók-beugrók közül kell kiválasztanom, melyik is a helyes – ami persze akkor könnyű, ha mindig pontosan tudom, hol is vagyok. Persze igaz, nem ez az a verseny, ahová a kezdőket elhívnám bemutatni, milyen egyszerű dolog a tájékozódási túraversenyzés. És a „sárga” átjárók közötti sötétebb zöld szakaszok is akkorák voltak, mint a térképen.
Talán ide tartozik az egyetlen kritikai megjegyzés: nem tudom, mindenkihez eljutott-e ez az info, amit én pl. már Pakson hallottam: nevezetesen, hogy a nehezebb átmeneteknél bátran kövessük a térképen jelölt világosabb területeket, illetve küzdjük le az 5-10 méter sötétzöldet. Nem ártott volna ezt a menetutasításon is feltüntetni. Volt, aki néhol feleslegesen nagyot került – nem biztos, hogy jobb minőségű terepen.
Lehet, hogy a pontkeresés elterelte a figyelmemet, de nekem meredek köves lejtőkről, túl nagy szintemelkedésekről sem maradtak emlékeim - nem úgy mint néhány más terepen az avarral takart kövekről és tuskókról vagy az olyan húsz méter mély horhosokról, ahová látszólag csak azért kell leereszkedni, hogy a másik oldalon ugyanannyit fel kelljen mászni.
Összefoglalva: a vélemény szabad – az enyém az, hogy „csak így tovább”.
Először is mindkét verseny rendezőit elismerés illeti a színvonalas és családias légkörű, gondosan megtervezett és lebonyolított versenyekért. Minden értékelés magától értetődően tartalmaz (ez nem feltétlenül baj) szubjektív elemeket. Ez nyilván a részemről sincs másképp.
Ennek tudatában és ezt vállalva, nem "top" szakértőként az alábbi benyomásaim voltak:
Napernyő Kupa Csapatverseny:
- Korrekt rendezés, pályakitűzés, profi lebonyolítás
- Nagyon szép környezet, szerencsés időjárás
- Az időmérők optimális elhelyezése, különös tekintettel a csevice vizes állomásra :)
- Az egyetlen, esetleg vitatható kitűzés az un. nem gödrök bejárásakor a beton tám melletti bólya esete, ahol alaptalanul tételezhette fel "bárki" azt a "szemétséget" , hogy a tereptárgy melletti fán lévő bólya nem a tereptárgyat jelöli ( eredendő rosszhiszeműségemért ezér elnézést kérek, amit persze ne vegyetek túl komolyan :))
Hollós Kupa Egyéni verseny
- Számomra ez ugyanúgy korrekten és színvonalasan kitűzött pálya volt, mint az előző napi verseny pályája.
- A nehézségi foka (nem csak a meleg miatt) valóban "erős" volt. Számomra határesetet képzett, arra nézve, hogy feladjam-e, így megértem azokat akik ezt tették. Végül 4-5 l víz elfogyasztása mellett végül sikerült végigmennem, ami számomra önmagában az eredményesség érzését keltette :)
- Az időjárásről nem a rendezők tehetttek (végül is az eső is ömölhetett volna...).
- A pontok, feladatok valóban változatosak, igényesen kitaláltak voltak.
- Ami a feladatok, pontok nehézségi fokát ill. számát illeti, valóban "kiemelkedőt" alkottak a rendezők (legalább is a többi fordulóhoz viszonyítva).
- Az időmérők a vízvételi lehetőséggel nagyon jól voltak elosztva.
Így mindkét versenyrendező csapatnak köszönet a szép és tartalmas hétvégéért.