Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62393

Vélhetőn a túlfolyó nem engedi feljebb, soha...

Előzmény: brics (62392)
brics Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62392

Nem önt ki így a tó, hogy pont vízszintnél van a fólia vége?

Előzmény: pacsepa (62382)
dalflava Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62391

Csongrád megye.

Előzmény: pippoka (62390)
pippoka Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62390

Merre van a tó helyileg?  Mocsári nőszirmot ritkítottam abból tudnék már most adni.

Előzmény: pippoka (62389)
pippoka Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62389

Sok növény bele és a partra. Szép lesz, meglátod:-)

Előzmény: dalflava (62387)
dalflava Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62388

Egy kicsit külön sikerült a szöveg és a kép. :D

dalflava Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62387

dalflava Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62386

Hát nyersen így nézne ki életem első tava. Tudom van mit csinszolni rajta, ezért kérem hogy ha valaki tud és szeretne akkor segíthet hogy mit hogy tudnék javítani.

dalflava Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62385

Rendben amit csak bírok minden részt letakarok kövekkel. Remélem nekem is bírni fogja.

Előzmény: janos 77 (62383)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62384

Ha, 2-3 méternél nagyobb a tó valamelyik mérete, akkor a slagos vízmérték a jól használható eszköz.

 

http://matrixnet.unas.hu/spd/b116001/slag_vizmertek_20m_12_muanyag

 

Persze az üveg csöveket nem muszáj megvenni egy munka miatt.

Elég csak az átlátszó műanyag cső.

 

A közelekdő edények törvénye miatt, mindkét végében azonosra áll be a vízszint benne.

Akárhogy kanyarog is közben a cső...

Fontos, hogy BUBORÉK MENTES legyen a víz a csőben.

(ha nem bubi mentes, akkor csal, a cső végig emelésével kihajtható belőle a bubi)

Előzmény: ferry55 (62375)
janos 77 Creative Commons License 2013.03.06 0 0 62383

Hali!

 

Nekem is mg van benne fekete uv álló(asszem 0,18) kb 2,5-éve.....ha még ennyit kibír már megérte.

és nem is olyan pici a tó kb 100nm,a fólia eddig nem mutatott gyengülést igaz nem sok időm van nézegetni a meló miatt :(

Takard le a szélét hogy a Napsütés meg a jég ne érje akkor bírni fogja pár évig.

Előzmény: dalflava (62376)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62382

Korábban feltettem már a fórumra ezt a skiccet, a szegélyről:

 

Előzmény: ferry55 (62375)
pacsepa Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62381

Hosszú lesz, de megpróbálom részletesen leírni a tópart házilasgos szintezését úgy, hogy laikus is megértse.

Az alapoktól kezdem, függetlenül a szintezés eszközétől.

A pontos szintezés sok, illetve a lehető legtöbb szintezési pont felvételét célozza. A pontok távolsága a szintezési módszertől függ, de 2 méternél több semmiképpen ne legyen!

A szintezési pontok pl keményfa karók, melyek egyik végét hegyesre faragod, vagy vágod. A hosszuk legyen kb. 60 cm. Ezeket először szintezés nélkül pontosan a tó tervezett partja körül körben bevered a földbe. Arra kell ügyelni, hogy a tetejük, ami majd a szintet adja biztosan felette legyen a majdani tó szintjének. Ha ezzel megvagy, akkor az első karót a mejdeni szintnek megfelelően bevered a földbe.  Karók tetejét lehetőleg ne verd szét, mert azok adják a majdani szintet, amit egyik karóról a másikra viszel át a szintezéskor. Elfogadható a mérés pontossága, ha 25 fm mérés után a hiba kevesebb, mint 0,5 cm (kvázi amikor körbeértél, akkor derül ki).

Az első etalon karó beállítása után következik a szintek átvitele, ami már eszközfüggő.

 

1. hagyományos kőműves vízmértékkel:

Ennek hossza egészen a 3 méterig többféle lehet. Ha átér egyik karóról a másikra, akkor egyszerűbb a helyzet, ha nem, akkor egy egyenes segédlécre lesz szükséged, amivel az 50-100 cm-es vízmérték "hatósugarát" meghosszabbítod. A beállított karó tetejére teszed a vízmértéket (vagy a lécet) és a másik végénél lévő karót óvatosan bevered, hogy vízszintbe kerüljön, amivel a szintet átvitted. Most egy nagyon fontos dolog következik, amivel sok bosszúságot megtakaríthatsz! Minden egyes új karónál forgasd át a vízmértéket, mert nincs pontos vízmérték, csak majdnem! Ha mindig ugyanaz a vége kerül a következő beállítandó karóra, akkor a hibák összeadódnak, ami körbeérve több centiméteres eltérést hozhat össze. Na ekkor vakarhatod a fejed, hogyan korrigáld! Tehát alapszabály a forgatás!

 

2. csöves vízmérték (slag vízmérték):

Itt nincs összeadódó hiba, de ettől függetlenül ajánlott egy cölöpről átvinni a lehető legtöbb új pontot. Így ha valahol elméri magát az ember, akkor könnyű megtalálni a hibát. A legjobb megoldás, ha két kb. 1,2-1,5 méteres karót levágsz, és ezeken ugyanazon magasságban (egyik végétől ugyanazon távolságban rájelölsz. Célszerűen ez mondjuk 100 cm az egyik végétől. Innentől fogva gyakorlatilag a +100 cm szinteket viszed át, a karót ráhelyezve a beállítandó keményfa cölöpre. Zsargonban ezt hívják "hóblisz"-nak. Addig ütöd beljebb, amíg a 100 cm-es jelek nem találkoznak az üvegcsőben lévő vízszinttel.

 

3. lézeres vízmérték:

Ez újabb módszer, elég olcsón lehet kapni (ennek megfelelően elég gagyi) vízmértéket, amiben lézerdióda van, többé-kevésbé pontsan beállítva. Teleszkópos fotóállványt adnak hozzá és ezen körbeforgatható. Sajnos már a háromlábú állvány beállítása is gondot okozhat, mert ha ez rosszul van vízszintbe állítva, akkor a mérés használhatatlan lesz. A beállításához is gyakorlat kell, stabilan kell felállítani stb... Én szívem szerint nem ajánlom, mert nem is lehet átforgatni és tapasztalatom szerint néhány méterig elfogadható a pontossága. Innentől garantált a hibák összeadódása és az 5-10 cm-es eltérés egy hosszabb szintezés végén.

 

4. lézeres forgó szintező:

Ebből is van madarasteszkós, azt szigorúsan felejtős! Ebből a fajtából csak profi műszert szabad használni. Nem kell magyaráznom, aki ilyet tud szerezni, az tudni fogja a beállítását és használatát.

 

5. geodéziai szintezők:

Csak ínyenceknek, ismétcsak akinek ilyen kerül, az értsen is hozzá! :-)

 

A part kialakítása innentől ezekhez a szintbe állított karókhoz igazodik. mivel ezek körbeveszik a tavat, egy egyszerű vízmértékkel bárhol tudsz szintet venni. Kereskedelemben kapható nem túl olcsón de rém praktikusan újrahasznosíított PVC tószegély. EZ egy nagyjából 12-15 cm széles masszív, de rugalmasan hajlítható szalag (tekercsben). Én pl a tó kialakításkor a kis beszintezett karókra ezeket csavaroztam oldalról rá, körbe a tő tervezett partján, és a fólia leterítésekor az ezen túlérve egy masszív peremet adott, ami a karók által tökéletesen szintben volt. A külső oldalán feltöltöttem termőfölddel és füvesítettem, a belső oldalán pedig a víz felé hagytam egy kb 20-25 cm-es földperemet a meder falának töréséig, amit a tó feltöltése után a víz a fóliával remekül megtámaszt. Innentől a feladat a fólia és a perem eltöntetése, amire sok módszer van, én az enyémet írom le. Egy-két réteg lapos kővel kötésben körberaktam a tavat a peremen belül kialakított padkán (ezért fontos, hogy a már fel legyen töltve a tó!). Az utolsó laps hasított kősor a nagyobbak közül lett válogatva, ami nem csak a padkát éri át, hanem a perem fölött is, így tökéletesen eltakarja és megvédi azt. A fű szépen körbenövi és tök természetes hatása van.

 

Ezen a képen jól látszanak a szintező cölöpök és a PVC tószegély.

 

 

Itt a háttérben látható a kész tószegély kövekkel.

Előzmény: ferry55 (62375)
Ladybee Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62380

Ugyaniyen könnyű a saját hálózott anyagot is átnézni. Érdemes a tó alját is felkavarni, a peték és apró népség ott lapul !

Előzmény: brics (62379)
brics Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62379

Nem, dehogy, de mégis úgy csinálják, hogy szinte 100 % Cyclops vagy Daphnia, amit adnak. Mondjuk ha van egy-két rovar, azt könnyű észrevenni.

Előzmény: Ladybee (62378)
Ladybee Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62378

Gondolod, hogy a bolti haledelet nem szabad vizekből hálózzák ? Nyugodtan próbálkozz, a zsákmányt át kell nézni, a nem odavalókat kidobni.

Előzmény: brics (62377)
brics Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62377

Boltban vettem a cyclopsot, ilyenkor télen azt kapni, mint "vízibolha".

Hálózni azért nem szeretnék, mert majd szaporító tó lesz, és bekerülhetnek ragadozó állatkák is, amik veszélyesek lehetnek az ikrákra, lárvákra.

Előzmény: Ladybee (62347)
dalflava Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62376

Letettem a fóliát egy kialakított mederbe. Alá tettem vastag szőnyegeket. A fóliát dupla rétegben tettem le és úgy engedtem föl. Holnap betemetem a széleket és kövekkel körbepakolom. Remélem tényleg bírni fog pár évet hátha később ki tudom cserélni egy vastag tófóliára.

ferry55 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62375

Köszi! :) 10*5 a tó. De ezt a slagos megoldást megpróbálom! 

Vietnamiveteran Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62374

Üdv , ha nem túl nagy a tavad , akkor veszel egy slagot az egyik partoldalon lesz az egyik vége a másik vége  a túlparton , elkezded tölteni vízzel az egyik oldalon és ahol megjelenik a víz a túloldalon ott van a vízszinted .Két emberes a dolog tehát jó ha van egy segítő .  Ha hosszú a slag akkor sincs gond, a tómederben összetekerve elfér a lényeg a két partoldalon kell a két végének lenni . Persze van más megoldás is de hirtelen ez a legegyszerübb ami eszembe jutott .

Előzmény: ferry55 (62372)
Jahno Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62373

Hosszú deszka, vízmérték. Én is beszoptam :-) Vagy slagos vízmérce a partoldal környékén, ha megoldható.

Előzmény: ferry55 (62372)
ferry55 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62372

HEló! Tanácsot szeretnék kérni , hogyan tudom megmérni a tavam " vízszintességét " .  Ezalatt azt értem h a partoldalaknál lennék arra kíváncsi hogy milyen eltérések vannak magasságban. Nem szeretném azt hogyha feltöltöm vizel aztán az egyik oldalán már csurog ki másik végébe meg még van 20 cm hely :) előre is köszi. 

Axda14 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62371

Én is ezért pakoltam alá, meg régen a portánkat szemét telepnek használták, így mikor ástuk a medret, a baba fejtől, cipőig mindent találtunk, tápos zsákok is még minőségiek, nem a mostani szétmállós szarok, azok is érhetnek valamit :) kutya pokróc, padló szőnyeg, minden ami felhasználható.

Előzmény: gepesz (62363)
dalflava Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62370

Köszönöm a tanácsod, teszek egy próbát a leírtak alapján!

Előzmény: Koi-s (62367)
dalflava Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62369

Nem tudom mire használta igazából nem is kérdeztem.

Előzmény: gepesz (62366)
Koi-s Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62368

Én szeretnélek megcáfolni az 1000m3 nagyságrendű ilyen tavammal. A legnagyobb jelenleg közel 200m3.

 

Nem a legjobb megoldás, de tud működni. Arról nem is beszélve, hogy jobb mintha semmilyen sem lenne :-)

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: gepesz (62365)
Koi-s Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62367

Szia!

 

Érdemes. Felezd el a fóliát, pl 2db 6x8méteresre. Rakd le két rétegbe. Ebből a méretből kijön nagyjából egy 3x5méteres tó. Ez nagyságrendileg 10m3 vizet jelent. Ekkora dísztóval már bővel érdemes foglalkozni.

 

Amire figyelni kell: valószínűleg fekete, UV állóság nélküli a fóliád. Tehát védened kell a közvetlen napfénytől, mert különben 2-3év alatt tönkremegy (szétmállik). Ezt a szélek takarásával könnyen meg lehet oldani.

 

Kompromisszumok: lehetőleg nagy súllyal ne terheld a fóliát, többek között ne fürödj benne :-) Ürítésnél is vigyázni kell pl. a szivattyú behelyezésénél. Arra tökéletes ez az anyag is, hogy megkedveld a tavazást. Az a pár év (2-5év) amit kibír, arra elég, hogy összegyűjtsd az árát egy normális tófóliának.

 

Nekem jelenleg majd húsz ilyen anyaggal bélelt tavam van, és építés alatt majdnem tíz. Ha vigyázol rá, akkor ez is sok örömöt fog okozni neked, feltéve ha tudod a hátrányát, kockázatát.   

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: dalflava (62353)
gepesz Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62366

Ő mire használta? Vízszigetelésre fürdőszoba oldalburkolat alá?

Előzmény: dalflava (62364)
gepesz Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62365

Az én véleményem az, hogy tavat ne csinálj belőle. Más hátha tud élő példát ilyenre és megcáfol.

Előzmény: dalflava (62364)
dalflava Creative Commons License 2013.03.05 0 0 62364

Nem írtam el egyik barátomnak maradt sérülésmentes és gondoltam elhozom hátha tudok vele kezdeni valamit és gondoltam ha vastagon alárétegelek akkor hátha tudnék egy kis tavat csinálni. Mik a teendők hozzá? Vagy felejtsem el az egészet?

Előzmény: gepesz (62356)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!