Keresés

Részletes keresés

vakeger01 Creative Commons License 2013.02.22 0 0 62202

Szia Matesz13!

Köszönöm az ötletes választ. Jó ötlet.

Szia.

Előzmény: matesz13 (62200)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.22 0 0 62201

Szia Ladybee!

Köszönöm a válaszodat.

Szia.

Előzmény: Ladybee (62194)
matesz13 Creative Commons License 2013.02.22 0 0 62200

Szia

Van nekem is egy kiss tavam és nekem is volt már gondom piócákal.

Én úgy oldottam meg ezt a problémát hogy egy kampóra rá akasztottam egy héten minden napján egy véres húss szeletet, és erre mindig rátapatak a piócák és igy ki tudtam halászni őket. Azóta nincsen semmi problémám a piócákal.

Előzmény: vakeger01 (62170)
Évi5 Creative Commons License 2013.02.22 0 0 62199

Koim nincs, de aranyhalat tudok adni, ha Hódmezővásárhelyen jársz. Tavasszal szedni akarok ki pár tavalyi/tavalyelőtti ivadékot. 

Előzmény: Deni1988 (62198)
Deni1988 Creative Commons License 2013.02.20 0 0 62198

Szia! Nagyon szépen köszönöm, sajnos autó hiányában elég messze van nekem, de ha közben találok valakit aki el tudna vinni írni fogok!

Előzmény: b__józsef (62196)
Deni1988 Creative Commons License 2013.02.20 0 0 62197

Köszönöm a segítséged, megpróbálom úgy csinálni ahogy leírtad. Ahogy az idő javul és minden kellékem meglesz el is kezdem és töltök fel képeket hátha valami javítanivaló lesz amit nem veszek közben észre.

Előzmény: pacsepa (62195)
b__józsef Creative Commons License 2013.02.20 0 0 62196

Szia. Nekem vannak tavaly született koik és aranyhalak nagyon szívesen adok ha eljössz ilyen messzire. Dabason lakom.

Előzmény: Deni1988 (62191)
pacsepa Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62195

A minimum vastagságot vetted, ez valóban kompromisszum. A tómeder kialakításánál emiatt fokozottan ügyeljél arra, hogy ne legyenek benne (a fólia alatt) göröngyök, gyökerek, nagyon el kell dolgozni! Legjobb hozzá, ha homokos a talaj. A fólia alá geotextilia kell, az olcsóbb a fóliánál, én a helyedben legalább két rétegben tenném. János77 trükkje sem rossz, ha van otthon akár használt mezőgazdasági fólia, az is mehet, alulról mechanikai védelemnek tökéletes, de a geotextilia mindenképpen kell! Ne ültess erőteljesen gyökeresedő fát, cserjét a tó közelébe! Javaslom, hogy agresszívabb vizinövényt, mint amilyen a nád, gyékény stb, megfelelő méretű műanyag vödörbe, lavórba telepítsd, hogy a gyökereit kordában lehessen tartani, takarítani is egyszerűbb lesz a tavat.

Használat szempontjából finoman bánjál vele, főleg a takarítás lehet kissé macerás. Ha belemegy az ember, akkor egy kagyló, vagy csigahéj is kivághatja, amire rálépsz, de lehet ez sokféle más dolog, a partról begurult kavics, gally. Arra számíts, hogy főleg ilyen kis méret esetén 2-3 évente biztosan takarítani kell! A majdani takarításhoz valószínűleg kell egy jó kis zagyszivattyú. Nem drága tétel és egyenlőre ráér a megvásárlása (éveket).

 

A 80 cm-es mélység nekem is kevésnek tűnik a normális átteleléshez, főleg a nagyobb termetűre növő halak esetében, mint a koi. Arra kell számítani, hogy egy keményebb télen akár 20 cm vastag jég is összejön, ami ebben az esetben több, mint 20% víztérfogatot elvenne. A halak ilyenkor nem a mozgáshiánytól fognak szenvedni, hanem a kevés oxigéntől. Persze megoldás, ha a jegesedés ellen beveted a technikát (van itt pár módszer a fórumon a legutóbbi időszak hozzászólástermésében is), de én a mélységet akkor sem adnám alább 1,2-1,4 méternél. Kevésbé fog nyáron felmelegedni a víz, ami az egyensúlyt segíti. Arra is számolj, hogy évente akár 10 cm iszap is összejön az alján, ami két éves takarítási periódussal már 20 cm lehet.

 

A szivattyú mire kellene? Vízforgatásra, vagy levegőztetni kis szökőkúttal, esetleg csobogónak? Bármelyik is, még korai erről beszélni. Optimális esetben nem is lesz rá szükség!

 

A koi megvásárlása szerintem akár itt a fórumon is menni fog, de volt már itt ingyen felajánlás. Mindenesetre csodálkoznék, ha Szegeden, vagy pl. Hódmezővásárhelyen nem lenne kapható.Nagyobb baj, hogy a kereskedésekben kaphatók egyáltalán nem számíthatnak a halak egészségének szempontjából túlzottan megbízható forrásnak, de előfordulhatnak genetikai problémák is a beltenyészetek miatt. Ebből a szempontból jobb, ha tavastól jutsz hozzá, akinél a populáció évek óta tünetmentes az előbbi nyavalyáktól.

Nekem nincs koim, sajnos nem tudok segíteni. Azt tudom, hogy a koi nem túl érzékeny a szállításra, ha messzebbről is szállítod, 4-5 db 5-10 cm-es példány simán szállítható nagyobb pl. 16 literes diszperzites vödörben, ha minimális légutánpótlásról gondolkodsz. Nekem erre a célra van elemes légpumpám. Minden nagyobb horgászboltban kapható. Ha van komolyabb horgász ismerősöd, akkor neki lehet, hogy van is kölcsönbe, csalihalak életbentartására használják. Én az festékes vödör tetejét két helyen kilyukasztottam és az egyiken toltam be a szilikon csövet és a porlasztókövet. Csak két kicsi, a cső átmérőjének megfelelő lyuk kell a tető közepére ( a szállítás miatt nem mindegy, hova)! A másik lyuk a túlnyomást vezeti le. A vödröt kb 2/3-ig kell tölteni vízzel, így a kocsiban sem fog kilöttyenni. A vödör tetejére rácsíptetem a pumpát, ha nem melegedik fel a víz, akár 3-4 órát is elvannak a halak nagyobb trauma nélkül.

Előzmény: Deni1988 (62191)
Ladybee Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62194

A halpióca a fauna része, minden tóban él valamennyi de  ritka, hogy olyan tömegben legyenek, ami veszélyeztetné az egész állományt. Vegyszeres kezelésre csak akváriumi körülmények között van lehetőség, egy tóban kiszámíthatatlan a vegyszer dózisa, könnyen felborulhat az egyensúly. A tó leeresztése és újbóli feltöltése sem ér semmit, a férgek az iszapban is túlélik, a peték a növényzeten biztosan. Az hogy most nem látsz döglött halat nem jelent semmit, jégvesztéskor lehet felmérni a kárt, addigra a gázok felhozzák a tetemeket. Jobb tanácssal nem szolgálhatok, mint kivárni amíg lecseng a fertőzés, apró halakat telepíteni, azok könnyebben hozzáférnek a növények sűrűjében lapuló férgekhez.

Előzmény: vakeger01 (62190)
pippoka Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62193

Én mélyebbre ásnék, kevésnel tűnik a 80cm, ha koit akarsz tartani benne.

Előzmény: Deni1988 (62191)
Jahno Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62192

0.5es szerintem kicsit vékony. Szívattyú meg lehet nem is kell.

Előzmény: Deni1988 (62191)
Deni1988 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62191

Szia! Megvan a fólia! 0,5 mm vastagot találtam persze a pénztárcához igazítottan, egy 5 m hosszú és 3 m széles tavat szeretnék kialakítani legmélyebb pontján 80 cm mélyen! Szeretném a véleményed kérdezni hogy mekkora szivattyút vegyek ekkora tóhoz? Koi pontyokat szertnék majd beletenni, amit viszont errefelé nem nagyon lehet kapni( Csongrád). Nem tudom itt fönn valaki ad e el? Köszi a választ előre is!

Előzmény: pacsepa (62159)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62190

Sziasztok.

Köszönöm mindenkinek a segítőkész hozzáállást. Már 2 napja nem látok a léknél döglött halat, úgyhogy nem tudom mi van.

Még kíváncsi lennék  LADYBEE  véleményére hogy Ő mit mond.

Köszönöm mindenkinek.

Sziasztok.

gomba2008 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62189

Tőlem. Sajna már csak nyáron. Van a tavamban is, de azokat lehetetlen kifogni. Nyáron számtalan mennyiséget tudok neked produkálni néhány óra alatt.

Előzmény: vakeger01 (62186)
janos 77 Creative Commons License 2013.02.19 0 0 62188

Sehonnan!!! A réti csík védett!!!

Nálam is volt pióca a dévérekkel hoztam be őket valószínűleg de rövid időn belül eltűntek..

Amúgy mint írta is valaki előttem a természetben élő halakon is viszonylag sok szokott lenni.

Előzmény: vakeger01 (62186)
Axda14 Creative Commons License 2013.02.18 0 0 62187

Ha úgyis takarítod, old meg, hogy a halak pár napig el legyenek egy tárolóban és hagyd, hogy a nap kiszárítsa a medret! Azok a dögök meg pusztuljanak! Én is hoztam haza piócákat tavirózsa tövében hemzsgtek, így azt majd nagyon figyeld! Sok sikert, drukkolok! 

Előzmény: vakeger01 (62186)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.18 0 0 62186

Szia Ivaan!

Köszi hogy foglalkoztál a problémámmal. Levegőztetőm van és a tavam most 2 éves tófólia az alja és ezen kb 15-20 cm. apró, fehér zúzott kő van. Én nem tartom valószínűnek hogy felborult az egyensúly a halak száma sem túl sok a m3-hez viszonyítva. egyébként éppen tavaszra terveztem az iszaptalanítást.

Én is inkább abban gondolkodom, hogy tenni kellene majd olyan halat a tóba, ami elpusztítja ezeket a piócákat.

Jó az ötleted. Mostmár csak azt kell majd megtudnom, hogy honnan szerezhetek be pl. réti csíkot.

Köszi.Szia.

 

Előzmény: ivaan (62185)
ivaan Creative Commons License 2013.02.18 0 0 62185

Ne szerrel próbálkozz !!!

pl.: a réti csík előszeretettel fogyaszt piócákat a varsás megoldással is érdemes ritkítani a pióca állományod .

Levegőzető van a tavadban ?

Felborult az egyen súly a tavadban a víz, nővény, iszap, hal aránya.

Én évente szoktam iszaptalanítani, de a környéken több tavas ismerős nem foglalkozott az iszappal , így évről - évre csak gyűlt majd az egyik tavasszal így jártak mint Te is .

Én 3-4 évente mindenképen ki kell szedni mert addigra 20-40cm is lehet. 

 

Előzmény: vakeger01 (62175)
janos 77 Creative Commons License 2013.02.18 0 0 62184

Mitszólnál ha meglátnál egy ilyet:

Ingolák piócaszerű halféle,szinte teljesen ugy viselkedik mint egy pióca csak sokkal nagyobb..

Olyan mint egy 30cm-is pióca :D

Előzmény: zsolttes (62183)
zsolttes Creative Commons License 2013.02.17 0 0 62183

Undorodom az összes qrva piócától...

vakeger01 Creative Commons License 2013.02.17 0 0 62182

Szia Vértes.

Örülj ha még nem találkoztál ilyen parazitával:

"Ez az állat szép, tarkás rajzolatáról és fonal módjára megnyúlt testéről nevezetes. Sásszerű testével a vizinövények vékony, gyöngéd szárait utánozza. Nagy talpi tapadókorongjával a vízben, legszívesebben növényi szárak közé megtelepedve és mereven kinyújtózva, teljesen növényi szálhoz válik hasonlóvá. Tarkázata a fodros tükörtől levetítődő árnyékkülönbözetekbe nagyszerűen beleillik. Az arra úszkáló hal észre sem veszi a mozdulatlan állatot s így gyanútlanul érintkezik vele. A pióca erre hirtelen ráveti magát s nagy talpi korongjával a következő pillanatban a hal bőrén terem. Néha egy-egy pontyon vagy keszegen 8–10 piócát is találunk, a lomhán a víz fenekére vagy parti gyökérzet közé húzódó harcsán pedig egyenesen hemzsegnek a halpiócák. Nehogy a halpióca a szúrásaitól megriadt hal száguldása közben leszakadjon a hal bőréről, mindig úgy helyezkedik el, hogy talpkorongját valahol a gazda feje felől szívja az állatra, vékony testével pedig a hal farka felé tekint s így a tovaúszó állatra rásímul. Mellékelt 3. ábránk a 2–5 cm hosszú állatokat a hal pihenő helyzetében mutatja be, amikor a piócák hullámzó testükkel ide-oda mozognak a gazdaállaton. Tavainkra ezek a halpiócák a halgazdaság szempontjából nagy veszedelmet jelentenek. Az ellenük való védekezésre nincs más mód, minthogy a tenyészetre kitett halivadékot az elhelyezés előtt darabról-darabra vizsgáljuk át, nehogy halpióca kerüljön be velük a tóba, másrészt pedig az, hogy a tavakat időnként eresszék le és szárítsuk ki, hogy az esetleg vízimadarak segítségével mégis odatelepített piócák ilyenképpen kipusztuljanak."

Részlet: Brehm  , Az állatok világa  című dolgozatából.

Egyébként azokon a halakon, amelyek már oldalra voltak fordulva és kivettem, ezek a halpiócák rajta voltak a halakon. Úgyhogy biztosan hogy ezek a ludasok.

Köszönöm.

Szia.

 

Előzmény: vértes (62178)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.17 0 0 62181

Szia Vietnámi!

Ez látod jó ötlet.

Köszönöm szépen.

Szia.

Előzmény: Vietnamiveteran (62177)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.17 0 0 62180

Köszi Szabio!

Szia.

Előzmény: szabio (62176)
Axda14 Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62179

Vagy tovább kell kutatni, van e szer, vagy várni tavaszig...

Vettem a piacon egy nagy varsát, valami potom 2000ft körül. Aranyhalat akartam kifogni vele és természetesen reggelre 20 koi volt benne legalább. Kemény 2 köbméterrel nagyobb a tavam és detto 170cm a legmélyebb része, így nálad is bevállhatna.

Előzmény: vakeger01 (62175)
vértes Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62178

Sajnos nem hiszem ,hogy a piócák miatt pusztulnak a halaid a tavakban mindig is lesznek  piócák.Inkább a szokásos téli hal pusztulás az ilyen jegpáncél után.

Előzmény: vakeger01 (62170)
Vietnamiveteran Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62177

Szia , olvasom a problémádat , véleményem szerint egy nagyobb vörösszárnyú keszegállomány megoldaná a problémát , az én tavamban elég sok ragadozóhal van minden féle méretben és korosztályban , ezért nem tudnak ezek az élősködők elszaporodni . Nálad  az okát kell megkeresni a piócák felszaporodásának és megszünteti . Remélem tudtam segíteni .

Előzmény: vakeger01 (62175)
szabio Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62176

 A bôlcsôszáju halak,legalábbis amiket aváriumokban tartunk,tudtommal mind tropusiak,az-az 26-28 fokos vizet igényelnek.Mégha meg is ennék a piocákat,ehhez csak valamikor nyáron lenne ideális a víz hômérséklete.Szerintem inkább a halivadékokat pusztítanák,nem pedig a piocákat.Rájuk már csak akkor fanyalodnának,ha már csak tôluk nagyobb halak maradnának a toban. Ez csak az én véleményem,lehet ,hogy tévedek...talán jôn majd valaki aki  okosabbat mond.Légy turelmes....ilyen hideg vízben ugy sem tudnál most semilyen gyogyszeres kezelést alkalmazni.  Szia!

Előzmény: vakeger01 (62175)
vakeger01 Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62175

Szia Axda 14!

Köszönöm a gyors válaszodat!

Ezek mind nagyon fontos információk, köszönöm szépen, de sajnos ezeket nem tudom alkalmazni.

Egy akváriumban lehetséges, hogy megfogom a halakat és egyesével leszedem a piócákat és vattával lekezelem, de ez egy 26 m3-es 170 cm mély kerti tóban amiben több száz hal van sajnos nem.

Nekem valami olyan szer kellene, amit hogyha beleteszek a tóba akkor ezek a rohadék piócák elpusztulnának.

Azért nagyon aranyos vagy és köszönöm hogy foglalkoztál vele.

Evvel a mondattal viszont tud-e valaki mit kezdeni. Itt miről van szó? Azt azért tudni kell ehhez a mondathoz hogy koi-k és aranyhalak vannak a tóban:

A nagyobb bölcsőszájúak szívesen esznek piócákat és – amennyiben a többi telepített állat megengedi – bevethetők ezeknek a leküzdésére.

Köszönöm:

Szia.

Előzmény: Axda14 (62173)
liptakrobi Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62174

Köszönöm a kérdésemre érkező válaszokat és ötleteket.
Lényegében csak azért szerettem volna megtudni hogyan kell ezt a fal áttörést csinálni, hogy ehhez mindenképp szakembert kell, hívnom vagy magam is megtudom oldani, mert semmi fogalmam sem volt még ehhez, miként is megy.

 

Más:

Kimentem a tóhoz tegnap és csak néztem mik azok a piros foltok a vízhez közel, és már egy csapat aranyhal előjött a sekélyebb részekre, ma meg láttam már pár koit is :) úgy látszik jöttek a napsütésre a halak :)

 

Előzmény: liptakrobi (62031)
Axda14 Creative Commons License 2013.02.16 0 0 62173

Amit csak találtam neten összeszedtem neked:

 

Halpióca / Piscicola sp.

A halpiócák a gyűrűsférgek (Annelida) törzsébe tartoznak. Ebbe a törzsbe tartoznak az ismert, nem élősködő fajok, pl. a földigiliszta vagy a csővájó féreg (tubifex) is. A halpióca a száján levő tapadókoronggal kapaszkodik a halakba és szívja ki a vérüket. Ennek során herudint, egy alvadásgátló anyagot, fecskendez a sebbe. A jóllakott féreg legkésőbb legfeljebb két nap múlva leválik a halról. A szívás során megsérti a hal bőrét (ritkábban a kopoltyúkat vagy az úszókat). A vérveszteség maga – az utólagos vérzések miatt is – mindig gyengüléshez vezet, a kisebb halaknál pedig akár azonnali pusztuláshoz is. A szívás helyén gyakran másodlagos fertőzés alakul ki. Ezen kívül a piócák a szívás során paraziták különböző stádiumait is a sebbe juttathatják, amelyeket egy másik hal megcsapolásakor szedtek össze. A halpiócák vagy kokonok a bennük levő lárvákkal együtt újonnan vásárolt halakkal, élő eledellel vagy vízinövényekkel kerülhetnek az akvárium vizébe. A gyakori vízcsere, a férgek lehalászása és a berendezési tárgyak és a növények alapos tisztítása a piócák populációját lecsökkentheti, és végül egészen kiirthatja. A nagyobb bölcsőszájúak szívesen esznek piócákat és – amennyiben a többi telepített állat megengedi – bevethetők ezeknek a leküzdésére.

Amennyiben szükségessé válik a piócát a halról közvetlenül leválasztani, pl. tömeges támadás esetén, akkor a férgeket nagyon óvatosan, egy tompa csipesz segítségével az elülső tapadókorong mögött kell leválasztani. A féreg gyomrát (középső testrész) eközben nem szabad összenyomni, mert a pióca a gyomortartalmát a sebbe löki, és ezzel megnövekszik a betegségátadás rizikója. Ugyanez érvényes más módszerekre is, amik a férget ingerelhetik (pl. közvetlen sószórás). Biztosabb módszer, ha a férget csak azután távolítja el, miután már magától levált a halról. A sera ectopur használata segíti a szívott helyeken a sebek gyógyulását és megelőzi a gyulladásokat. A már fennálló fertőzések esetén a sera baktopur segít.

 

Halpióca

(Piscicola geometra), az ormányos piócák, (Rhynchobdellidae) rendjébe tartozó, fonálszerűen megnyúlt testű féreg. A 25 mm hosszú állat nagy veszedelme a halaknak, mert gyakran tömegesen rájuk csimpaszkodva nedvüket szívja.

Többnyire kerti tóban találhatóak meg. Pár cm nagyságúak, könnyen észrevehetőek így szabad szemmel. Szájuknál lévő szívókorongjuk segítségével kapcsolódnak a halakhoz, megnyitnak egy véredényt és a kiszivárgó vért kiszívják. Amikor elhagyják a halat, vérző sebek maradnak a bőrön. A piócák egyik halról a másikra vándorolnak, így veszélyes betegségeket terjeszthetnek.

Kezelés: A piócákat alkohollal átitatott vattacsomó segítségével választhatjuk le.

 

Halpióca

Néhány centiméteres hosszúságot elérő gyűrűsféreg. Teste nyúlékony, összehúzódva csak pár milliméter. Két végén tapadókorong található, amivel rögzül a tereptárgyakra vagy a hal testére. A pióca felsérti a hal bőrét és a vérrel táplálkozik. Az utána maradt seb könnyen elfertőződhet. A piócák legkönnyebben növényekkel kerülnek be az akváriumba.

Tünetek: A halról szabad szemmel is látható féreg lóg le. Megfigyelhetjük szabadon úszva is.

Kezelés: Vattapálcikát mártsunk alkoholba, ezzel kenjük be óvatosan a piócát és a tapadási pontot. Ettől elengedi a hal testét. A sebet fertőtlenítsük.

 

Halpiócák

Tünetei: A halak a dekorációhoz, vagy az aljzathoz dörgölőznek. A piócák láthatóak, amint a hal bőrére tapadnak; érintésre összehúzódnak.

Oka: A piócák a szívószájuk segítségével a hal bőrére tapadnak, és a vérét szívják. Peterakáskor leválnak a halról, petéiket a növényekre, kövekre rakják.

Kezelése: Gyenge fertőzés esetén csipesszel szedjük le a piócákat, a sebet antiboitikummal kezeljük. Súlyos fertőzéskor a medence vizét kezeljük metrifonat oldattal (2,5-4 mg/10 l) és cseréljük ki az aljzatot, valamint dekorációt.

 

 

Előzmény: vakeger01 (62170)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!