Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.31 0 0 38060

Kissé túl misztifikálod a tudásomat! Mert a "Nagyon Várbarát" nicknév inkább azt az óhajtást fejezi ki, hogy szeretném megismerni a világ {vagy legalább a Kárpát-medence} várait, mint azt a tényt, hogy ismerem is őket.

 

Na, de nézzük ezt a Gánt - Hajdúvárat.

 

1 -- Nem jártam ott.

 

2 -- Viszont szerepel a Kőnig-kódexben a 876-os számon. Ott ugyanaz az alaprajz mutatkozik, mint a www.varak.hu megfelelő oldalán.

 

 

Érdemes azonban kibetűzni a hozzá biggyesztett szöveget:

 

 

A "hogyan tovább? kérdésre ez ad választ:

 

 

Bár a várak.hu oldalon szerepelt egy Terei György-féle feldolgozás a Fejér megyei várakról, de abban Gánt település határában az Oroszlánvár szerepel.

 

http://jupiter.elte.hu/aacikkek/329tereifejer.htm

 

Ezzel részemről a keresés kifulladt...  muszáj lesz várni november 19-ig...  :-(

Előzmény: comix1976 (38056)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38059

Sikerült megtudnom, hogy a Tornai templomban Tornay János aki 1406-ban halt meg van eletemetve, tehát az utolsó Tornay. Előtte sikerült egy hibára találnom.

Előzmény: Törölt nick (38058)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38058

Hát igen, tényleg csak a feltárás dönthet.

 

Ha tavaszal sikerülne elindítani a vármentést, jól fog jönni a két régész kontaktja.

 

Kérlek küld el az adatlapomon lévő e-mail cimre. Előre is köszönöm.

 

Addig is milyen könyveket tudnátok ajánlani várépítészettel kapcsolatosan, nagyon érdekel a dolog. Lehet Szlovák, Cseh, Magyar nyelvű is.

Előzmény: temetvényi farkas (38054)
comix1976 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38057

Bocs NV ! Na mégegyszer: Gánt-Hajdúvár.

 

A varak.hu oldalon említik, Dénes József is említi, de semmilyen adat nincs róla.

 

Ezért kérném a segítségedet, amit előre is köszönök.

 

 

comix1976 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38056

Kedves NV!

 

Ezúton apellálnék várkutató vénádra. Kérlek, írd le amit tudsz a Gánt közelében található Hajdúvárról.

 

A várak.hu oldalon rajta van Dénes József is említi, csak éppen sem sem találni róla.

 

Te esetleg?

 

(Kérlek, csak azt ne írd, hogy várjam meg a Fejér megyei várak története....című Vár topográfiát, ami most jelenik meg novemberben.)

 

A segítségedet előre is köszönöm.

comix1976 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38055

És amit Maszat-hegy fórumtársamnak is úton útfélen felemlegettem október 15.-16-án, az "Ős-Majk".

 

Kevesen tudják, hogy a mai Majki Kamalduli Remeteségtől DK-re az erdő mélye egy kb. 900 éves épület falmaradványait rejti. (Eredetileg ez volt a Majki prépostság és hiteleshely a középkor hajnalán)

 

Fórumtársunk Jesper Olsen nevével jelzett testvértopikunkban írtam róla nemrégiben.

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=113208358&t=9202279

 

 

Előzmény: Maszat-hegy (38040)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.10.30 0 0 38054

c,d,e mind ágyú bástyák, "e" az is ágyú bástya, csak patkóalakú bástyát hívják torion.

http://www.obnova.sk/slovnik/heslo/torion

Még idöszakaszhoz, kinek van igaza kinek nincs, castelolog Plaček teszi ahova teszi és nemmuszaj neki igaza lenni. Pontosan hogyan van az csak régészeti, építésitörténet, archiv feltárás hozhat.

Még Viktorhoz, más ha beszéljük barát között, és más ha muszaj neki pontosabban beszélni vagy írni, és szerinten jobban tudja hogy bástyák mint peldaul én.

És ha akartok komolyan foglalkozni várral és pontosítani építési időszakot, keleti várakkal foglalkozik Michal Šimkovic régész, művésztörtész, Bóna még Šimkovic legjobbak. Kontakt van nekem mind a kettőre.

 

 

Előzmény: Törölt nick (38053)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38053

 

Torna reneszánsz bástyáiról irnák most egy kicsit, pontosabb a vár reneszánsz átépitéséről. Ekkor épültek a vár c ,d ,e ,f,g betűvel jelölt részei.(lásd. alaprajz). És igen Nagy Várbarátnak igaza van, mert szinte mindenki két szakaszra teszi az épitésüket. Amit biztosan tudunk, az az, hogy 1540-1550 között átépitették a várat, pontosabban új reneszánsz bástyákról volt szó. Ekkor épülhettett valószinűleg a déli oldalon lévő rondella(d), és a két kisebb torony(c) (Viktor régész az északkeleti tornyot ágyútoronynak mondta.) a keleti oldalon.

 

          

 

A nyugati oldalon lévő nagy rondella (e) később épülhetett, valószinüleg az északi erődrészekkel (f,g) együtt, amelyek igy együtt alkották a külsővárat.

 

 

Most pedig vegyük szemügyre a lőréseket. A északkeleti ágyútorony(c) és a déli rondella(d) az alábbi lőréseket tartalmazzák. A másik kisebb torony lőrései már eléggé kiomlottak, úgyhogy nem tudom milyenek lehettek, valszeg ugyanaz mint a másik toronyé.

 

 

 

A lőrések méreteiről annyit, hogy a legszűkebb részen 50x60cm, és 110x120cm re tágul kifelé.

 

Az északi, újabb részen(északi erődrészek) kicsit kisebbek, de kialakitasuk ugyanaz.

 

Ezen kivül a déli rondellán(d) van egy nagyobb 80x80cm –es lőrés is, amely a várba felvezető útra néz. Sajnos ez már eléggé kiomlott úgyhogy nem tudom hogy nézhetett ki.

 

Egy furcsa dolgot látok a lőrésen. Középen két gerendafészkei láthatóak, amelyekben ha teljes gerenda volt, akkor elvileg szinte teljesen elzárták a lőrést. Nagyon örülnék ha valaki meg tudná mondani, hogyan is nézet ez ki a valóságban, vagy valamilyen támpont, hogy hol van még ilyen lőrés.

 

Én a hasonló lőrésekből kiindulva egy korra tenném szintén a két torony(c) és a rondella(d) épitését, azonban egy kassai műemlékvédő más véleményen van, szerinte a két keleti torony (c) korábban épült, még a 15. század első felében. És 1540-1550 ben a déli(d) és a nyugati(e) rondella épült.

 

(A minap voltam megszakérteni a várat, és látom jeleit a déli bástya későbbi hozzáépitésének a falhoz, de eléggé áttekinthetetlen számomra a dolog, úgyhogy lehet valami a dologban, hogy a déli rondella és a tornyok nem együtt épültek. )

 

 

Ezen kívül, a kapu(f) mellett van egy negyszög alapú bástya amely kétágú lőrésekkel van ellátva.

 

  

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38052

Még a tavaszi katalán várakkal is lógok, meg sok minden mással...

 

Addig is a műholdkép Baden váráról:

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38020)
zsoltikapék Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38051

Köszi Doki hogy a távolban is gondoltál rám,persze rendezgetem soraim hátha tudok valamit én is feldobni számotokra.

Ha már vármentésre nem tudok eljutni legalább várazzak valamelyest.

 

Előzmény: Törölt nick (38018)
jazd Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38050

A mai emberek magukba fordultan élnek,tisztelet a kivételnek.Azért,ha egy 130ezres megyeszékhelyen(Győr) nem akad pár száz műemlék imádó,aki felemelné a szavát mindenütt ahol lehet,ott baj van.Ja,egy ekkora városban több múzeum akad,igazgatókkal,régészekkel és még kitudja milyen szakmabeliekkel. Szerintem támadják az építkezést minden fórumon és a médiában,ha kell tüntessenek a maradványoknál.

Valamikor régen sok helyen lebontották a városfalakat,kapukat,mert akadályozták egy város fejlődését. Gondoljunk csak bele,mit hozhatna napjainkban Győrnek,ha komplett falrendszere állna? Ide járna fél európa túristája,dőlne a pénz a város kasszájába.

A szegediek anno,hogyan hálálták meg váruknak a nagy tiszai árvízkor nyújtott segítséget? Lebontották...:(

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38049

A hülyeség állítólag nem ismer határokat... :-)))

Előzmény: temetvényi farkas (38048)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38048

Mintha enyim Szlovákiáról beszélnél, szomorú..........

Előzmény: FBAD. (38047)
FBAD. Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38047

NEM.

Sajnos több hiba van, igaza van ericnek. Én magam is tudok több túlszámlázó régészről, lenyúlt pénzekről 10 éves, egyetemista állományban alkalmazott régész-családtagról (aki egész szezonban "dolgozott" egy-két feltáráson), leleteket hazahordó, vagy sosem publikáló szakemberről.

Meg eldózerolt templomromlól, temetőkről, felrobbantott római erődről, elhordott várfalról, lebontott-szétlopott kastélyról.

És ez nem 50 vagy 100 éve megtörtént dolgok gyűjteménye csak...

Magyarország= Banánköztársaság.

A jog alkotói és végrehajtói csillagászati távolságban vannak egymástól, és tőlünk, akik eltartják őket.

Attól hogy kimondod: "magyar vagyok", még nincs megoldva semmi. A csekkek sincsenek feladva, a leletek sincsenek feltárva, a pályakezdő régész-munkanélküliek ugyanúgy pályaelhagyók lesznek.

A strukturális változtatások megkezdése elodázhatatlan, de nem tudom, a mostani út jó-e.

Az elpusztított lelőhely/vár PÓTOLHATATLAN. Beszélhetünk róla, nézhetjük képen, alaprajzon, mindegy. Attól már SOSEM LESZ MEG.

Ez van.

4 évente szavazunk, aztán akiket választunk döntenek. helyettünk, rólunk.

Előzmény: Nagyon Várbarát (38034)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38046

Azt hiszem,tényeg itt az ideje a sarkamra állnom! :) 

Még a végén kiderül,hogy fotó készült arról is,hogy nem vitányos hálózsákban aludtam.:) 

Előzmény: John B. (38045)
John B. Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38045

Ilyen az,amikor a fotóst fotózzák,ugyanott. :)

 

Előzmény: Maszat-hegy (38040)
John B. Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38044

Nem feltétlen a gondnokban kell keresni a hibát!

Lehet hogy csak mi nem tudtunk szót érteni vele.

Bár őszintén szólva én sajnos nem beszélem a tahófalvi nyelvjárást. :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (38041)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38043

Magam inkább a műemlékekre helyezem a hangsúlyt.

Bár egy jóképű várkapitány...! :))) Megsúgom,a vitányi projektnek megvan a jelöltje :) ,de amint korábban megjegyezted,hosszú az út.

Előzmény: Nagyon Várbarát (38041)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38042

Egy régi dalocskát felidézve,"engem csak a Vitány érdekel." :) - írtam volt.

Íme a bizonyíték! Reméljük,hogy az érdeklődő topiklakók közül is többel találkozunk.

 

 

 

 

Előzmény: Maszat-hegy (38040)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38041

Ez utóbbinak annyi a híre, hogy szép a templom, míg ronda a gondnok.

Előzmény: Maszat-hegy (38040)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38040

Egy régi dalocskát felidézve,"engem csak a Vitány érdekel." :) 

Természetesen a környéken a legismertebb,legkedveltebb szakrális hely a vértesszentkereszti kolostorrom és a majki kamalduli remeteség.De ha már a Vértesben vagyunk,érdemes ellátogatni a zámolyi és a csákányospusztai  Árpád-kori templomromhoz

ugyanúgy,mint a Környén található,szintén Árpád-kori körtemplomromhoz és Gántra,a kerekszenttamási körtemplomromhoz. 

Íme néhány kép Vértesszentkeresztről.

 

  

Előzmény: Nagyon Várbarát (38039)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38039

Nagyon szívesen. Vitány környékén akadnak szép templomok?

Előzmény: Maszat-hegy (38037)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38038

Jó étvágyat kívánok!  :-)

 

A fanyalgó kritikusok ellenében Myskovszky alkotásait kortörténeti dokumentumoknak tekintem, természetesen megfelelő kontroll alá véve.

 

Hiszen pl. szülővárosának, Bártfának a Főtér szélén emelkedő templomáról a fiatalkorában rajzoltak alapján derül ki, hogy eredetileg a harangtornya különálló épület volt. Ezt aztán az 1878-as nagy tűzvész után teljesen lebontották, az újat pedig az egyház hajójához húzták fel.

 

   

 

Mivel jelenleg a "templomosok" vannak túlerőben a Topikban, körbekínálok egy kis desszertet:

 

   

 

A rudabányai templomban 2005-ben jártam, amikor a Castrum Bene Egyesület miskolci rendezvénye során a végeláthatatlan esőzések miatt lemondtunk Szádvár megtekintéséről. Helyette két plébániatemplom felé fordítottuk lépteinket. Közülük az egyik Rudabányán emelkedik. Myskovszky lerajzolta a benne lévő két sírkövet is.

 

            

Előzmény: Jesper Olsen (38036)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38037

Köszönet. :) 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38035)
Jesper Olsen Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38036

"Nyami". Köszönet érte a rejtőzködők nevében. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (38035)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38035

Néhány rajz, természetesen Myskovszkytól, a váras Topiklakók sorai között megbújó templomrajongóknak kedveskedve:

 

           

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38034

Tényleg nem akarok politizálni, de az elmúlt 20 esztendőben Állam bácsi mindent a helyi {megyei, városi és önkormányzati} vezetők nyakába tett. Most úgy néz ki, hogy mindazon jogokat és kötelességeket visszaveszi. Egy központi irányítás alatt talán megújulhat a rendszer {!?}

Előzmény: Törölt nick (38032)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38033

Komolyra fordítva az írást, visszatérnék Myskovszky Viktor munkásságnak taglalásához. Miután az 1870-es évektől fogva, mint külső munkatárs működött a műemlékek lajstromba vétele kapcsán, a kassai reáliskola nyári szüneteit kihasználva rótta fáradhatatlanul felfedező útjait. Főként a lakóhelyéhez közel eső vármegyéket kereste fel, így pl. Abaúj-Tornát, Zemplént, Sárost, Zólyomot, Turócot és Árvát. De, legalább is a róla szóló könyv szerint, valahogyan eljutott a távoli nyugati határszéli Ják templomához is. Mégis inkább a Felvidék közép és keleti felében tevékenykedett.

 

A munkamódszerét igyekeztem tanulmányozni, de igazából sokféle módon örökítette meg az adott objektumokat. Egyszerű ceruzarajzoktól kezdve a színes tustechnikáig, sőt a vízfestékes ábrázolásig minden megtalálható volt a palettáján. Könyökivel összehasonlítva szerintem sokkal látványosabb, részletgazdagabb munkái születtek. Később ezért is vádolták meg, hogy nem a valóságot, hanem a saját fantáziavilágát örökítette meg.

 

Igyekeztem összegereblyézni Myskovszky váras témájú műveit:

 

                 

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38032

Való igaz, hogy  rengeteg hely van hazánkban, ahol szükség lenne régészre, de sajnos nem a lelőhelyek száma, hanem a költségvetés sarokszámai határozzák meg a szakemberek látszámát. A költségvetéshez mérten sok a régész, a lelőhelyekhez számához képest pedig kevés. Bár kérdés, hogyha minden lelőhelyre jutna régész, akkor mivel foglalkoznának a jövő generációi.

 

Visszatérve egyes megyék restanciáira: a szakmai eredményekkel tartósan adós régészeket talán le lehetne cserélni agilisabb szakemberekre, azok közül, akik munka nélkül vannak. Talán el lehetne gondolkodni egy szakmai minőségellenőrzési rendszeren, bár az állami szférában sajnos a teljesítményorientáltság nem igazán jellemző.     

Előzmény: Nagyon Várbarát (38031)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.10.29 0 0 38031

Furcsa kettősséget látok a régészet, de általánosságban véve a műemlékvédelem terén.

 

Sok a régész, miközben sok a megmentésre váró műemlék is.

 

Vagy már kis hazánkban minden fel van tárva és meg van védve?

 

Hát nem!!!

 

Valahogy össze kellene már végre hozni a roskadozó műemlékeket és a munkanélküli szakembereket.

 

De most inkább realista módon próbálom megközelíteni a győri mélygarázs építését. Biztosan beválik az a helyszín? Hiszen a Duna mentén, gondolom jóval a talajszint alatt akarnak egy autók folyamatos tárolására alkalmas épületet kialakítani. Jó lesz úgy?

Előzmény: Törölt nick (38027)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!