Keresés

Részletes keresés

temetvényi farkas Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38097

OK doktor úr, én mindent értem, de nálunk egyszer sem hallottam, vagy olvastam peldaul Zsolnalitvai várrnál tölgy bástyáról hogy az ágyú torony.

De éppen most megtaláltam ezt, persze cseh oldalon, nálunk már többszor mondtam hogy szar se nincs.

bateriová věž -egyik része a késő gótikus erődítménynek, amelyik elősegítti aktív tűzerségi védelem. Legtöbbszor kerek, vagy félkerek alakú, vastagfalakkal, amelyik jóval

magassab mint védőfal, és van bene koncentrálva tobb agyú.

Most már értem, de sajnos szlovák terminologia nincs, agyú tornyok vannak említve csak Trencsény, Saskö, Somoskő és azok mind tornyok. Köszönöm minden magyar várbarátnak, legtöbb (hr).

Előzmény: Törölt nick (38091)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38096

A pontos forrás: Műemlékvédelem 1994. 4. szám Fridvalszky János: Adalékok Lietava {Szlovákia} építéstörténetéhez.

 

De tévedsz a Tölgy-bástya meghatározásában! Azzal a korabeli források alapján a várat nyugatról félkörben ölelő hatalmas, többszintes rondellát jelölték.

 

  

 

   

 

Idézet a cikkből:

 

Előzmény: temetvényi farkas (38087)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38095

+Nógrád

+Diósgyőr nemzetségi vár

Előzmény: John B. (38093)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38094
John B. Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38093

Ilyenre példa még Csesznek,ráadásul a felsővárban:

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38090)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38092

A Gyűdi toronyról meg nem is beszélve! :)

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38090)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38091

Bástya: ágyúk befogadására alkalmas, ágyútűz kivédésre tervezett építmény, a szó alapja a francia "bas", jelentése erős alapú, vaskos.

Bastion kb. annyit tesz: vaskosság, jól alapozott

altípusai:

-- rondella

-- olaszbástya

               -- ó

               -- új

-- egyéb bástyák

 

Torony: a bástya elődje, íj, számszeríj, puska számára készített lőrésekkel, hasonló eszközök kivédésére alkalmas falakkal.

altípusai:

-- belső

-- külső

funkció alapján hozzávetőleges időrendben:

-- lakó~

-- öreg~

-- védő~

Előzmény: temetvényi farkas (38079)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38090

A kifelé védett, befelé védtelen {nyitott} tornyokra kiváló példák láthatóak a siklósi külsővárban. Ami tulajdonképpen a fallal védelmezett városnak felel meg, keletkezése a XV. század első felében a Garai családhoz köthető. Szerintem is az volt a lényege, hogy ha elfoglalja az ellenség, azt ne tudja védelmi támaszpontként felhasználni, hiszen a belső oldala a belsővár védőinek fegyverével szemben védtelen.

 

Előzmény: temetvényi farkas (38084)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38089

Ez bástya, hisz a legfelsőbb szinte, azonos a kötőgát szintjével. Hogy van egy magasított mellvéd, az nem érdekes, lásd még Sümeg

 

Előzmény: temetvényi farkas (38087)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38088

Szerintem a tornagörgői katolikus templomban őrzött Bebek György síremléke {+1390} az eredeti, amit valószínűleg az általa alapított gombaszögi pálos kolostorban állítottak fel. Míg a krasznahorkai várban általad látott -- ha tényleg egyforma a görgőivel -- akkor egy másolat a látogatók számára.

 

Próbáltam kinyomozni, melyik Bebek főnemes sírköve látható a pelsőci templomban? Hogy ott is temették volna el, azt nem merem állítani, mert szerintem a gombaszögi egyházat választhatták családi sírhelyül.

 

Nos Bebek László került a látókörömbe. Ebből akad ugyan néhány, de pl. aki 1448-ban hunyt el, azt kizártam, mert valószínűleg a rigómezei csatában veszett oda. Onnan pedig nem tartom valószínűnek, hogy a holttestét haza bírták volna menekíteni. Ellenben a sírkövön szereplő felirat szerint szerint királyi tárnokmester tisztét viselte. Ilyent azonban Engel Pál történész nem ismer, így inkább valószínűleg királynéi tárnokmester lehetett az elhunyt főnemes. Az a László úr pedig 1403 / 1404 környékén halt meg az adattár szerint. Utódaival folytatódott a Bebek család pelsőci ága egészen az utolsó György 1567-es haláláig.

 

http://www.retep.sk/okolie/plesivec/plesivech.php

 

http://www.gemerskahorka.sk/hu_pallas_pelsoc.htm

 

http://www.kislexikon.hu/bebek.html

 

Bebek László {+1404 k.} sírköve a pelsőci templomban:

 

 

Előzmény: Törölt nick (38081)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38087

Itt van leírva mint torony 7, de bisztos hogy magyar oldalon olvastam hogy tölgy bástya, még Kinizsi Pál építette. Másik kép egy Csehországi vár (Nový Jičín) nálunk még Csehországon bisztos hogy bástya, Magyarországon már torony volna, azért mondom, hogy más nevezés.

 

Előzmény: sJz.hr (38086)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38086

Ez melyik? Zsolnalitván van leírva tölgy bástya,

Előzmény: temetvényi farkas (38084)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38085

Talán - ha elfoglalja az ellenség, ne használja erődként?

Előzmény: temetvényi farkas (38084)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38084

OK

De azok nembezárt tornyok érdekesek nemtudod miért úgy van? És köszönöm.

Előzmény: sJz.hr (38082)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38083

Talán érdekes lehet e témakörben Könyöki véleménye is:

Torony

Bástya

Előzmény: temetvényi farkas (38079)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38082

A nem bezárt toronyra lásd: Golubac, Smederovo (Srbija) tornyait.

Igaz, a bástyának legtöbbször "torka" van.

Az alaprajzi kialakítása valóban lényegtelen, s a sokszögletűbe belefér, lásd Szigetvár

Előzmény: temetvényi farkas (38079)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38081

Amíg múlt héten Ti Tornagörgőn jártatok, én Krasznahorkán voltam és jómagam is belefutottam egy Bebek sírkőbe. A képeket elnézve ugyanarról a sírkőről lehet szó. Ha jól gondolom, akkor a kérdésem: melyik az eredeti? 

 

Ráadásként íme a pelsőci Bebek sírkő is. 

 

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38076)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38080

A gombaszögi pálos kolostor elképzeléséhez szolgáljon analógiául a kurityáni pálos kolostor ismertetése:

 

http://epa.oszk.hu/02000/02030/00022/pdf/HOM_Evkonyv_25-26_211-228.pdf

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38076)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38079

A bástya=olyan, a fal síkjából kiemelkedő védőépítmény, melynek alapterülete nagyobb, mint a magassága - néha igen, néha nem

 

A bástya, soha sem emelkedik a kötőfalak magassága fölé - néha igen, néha nem, példa miért akkor Zsolnalitván van leírva tölgy bástya,(HU oldalon) az már torony volna nem?

A bástya lehet kerek=rondella, ötszögletű=ó és újolasz, sokszögletű=török "tabija" - igen de nem egész kerek, csak rész, nincs bezárodva mint torony, Te már láttál nem bezáratt tornyot, én még nem. Temetvény alaprajzon van sok tipű bástya, egyik sincs bezárodva, ha volna, még magassab védőfal ellen akkor már torony.

Olaszbástya nem csak ötszögletü, nem annyira fontos alaprajz, fontos a funkció. Példa, valamilyen T. Szatmári várak oldalon ír.

De lehethogy más nevezés van Magyarországon, más nálunk méb Csehországon.

 

Előzmény: sJz.hr (38072)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38078

Hiába piszkálják, de Gerő azért tudott valamit!

Előzmény: Nagyon Várbarát (38077)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38077

Bár matekból én sem voltam jó, de a lényegi megállapításaiddal egyetértek.

 

Vagyis a kora-középkorban inkább a magas, de vékony falak kialakítására fektették a hangsúlyt. Ezek még úgy-amennyire ellent tudtak állni a hajítógépek köveinek. De már az ágyúk megjelenésével a fokozódó rombolóerő miatt egyre alacsonyabb, de ugyanakkor egyre vastagabb falakkal próbálták a vár {később erőd} belső területét megvédeni az ostromlókkal szemben.

 

 

Ugyanígy történt a védők fegyvereinek magassági elhelyezésében óriási változás. A kora-középkori "minél magasabb annál jobb" elvet fokozatosan átváltotta a "minél lentebb elbújva, annál jobb" doktrína alkalmazása.

 

 

Természetesen ez a hadügyi változás nem ment egyik pillanatról a másikra.

Előzmény: sJz.hr (38075)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38076

Nemrégiben ismertettem azon kirándulást, aminek során felkerestük a Szádvár legjelentősebb földesúri családjának számító Bebekek egyik tagjának sírkövét Tornagörgőn. Az 1390-ben elhunyt György úr alapította a gombaszögi pálos kolostort, aminek területét a közelmúltban tisztították ki lelkes önkéntesek. Remélhetőleg további lépéseket is tesznek a műemlék megóvása érdekében.

 

       

 

Kisfilm a gombaszögi pálos kolostor területén végzett bozótirtásról:

 

http://www.caw.sk/movies/reportage/palos_kolostor.wmv

 

sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38075

Hm. Lehet, hogy a korábbi kommentem matematikailag nem megfelelő, így kérem, hogy arányként tekintsetek a megállapításomra.

Előzmény: sJz.hr (38072)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38074

A szlovák cserkészek által kiadatott váras sorozat újabb taggal bővült. Most a Zólyom {sz: Zvolen} városa feletti Pusztavárról jelent meg egy kiadvány. Az igen nagy területű erősség feltárása és állagmegóvása jelenleg is tart, hatalmas munkát adva a műemlékvédőknek.

 

http://www.totemsro.sk/products/zvolensky-pusty-hrad/

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38073

Nagy kíváncsisággal várom, hogy itt a váras Topik keretein belül "virtuálisan" és remélhetőleg majd egyszer a történelmi helyszíneken "élőben" is megosszd velünk a vértesi várakkal kapcsolatos tudásodat. Ami lenyűgöző, mivel terepismereted és fáradhatatlan szorgalmú kutatásaid által igazi helytörténész vált belőled.

Előzmény: comix1976 (38071)
sJz.hr Creative Commons License 2011.11.01 0 0 38072

Mi a bástya és mi a torony?

A bástya=olyan, a fal síkjából kiemelkedő védőépítmény, melynek alapterülete nagyobb, mint a magassága. A bástya, soha sem emelkedik a kötőfalak magassága fölé. A bástya lehet kerek=rondella, ötszögletű=ó és újolasz, sokszögletű=török "tabija"

A torony=magassága mindig nagyobb, mint az alapterülete, mindig a kötőfal magassága fölé emelkedik. A torony lehet, kör alaprajzú, patkóalakú, négyszögletű, ötszögletű, sokszögletű, stb.

A bástya és a torony közti átmenetet a barbakánok, ágyútornyok képviselik.

Előzmény: temetvényi farkas (38063)
comix1976 Creative Commons License 2011.10.31 0 0 38071

Kedves NV!

 

Köszönöm szépen, hogy időt szakítottál Gánt - Hajdúvár feltérképezésére. Annyiban hasznos a König kódex,

 

hogy a Horog-völgy északi része rejti (Csákberénytől északra) a Gánti - Hajdúvár helyét. Jellegében középkori

 

kisvárra utal, olvasom a skiccben.... A november 19-i könyvpremier nagy válasza lesz a Hajdúvárról szóló bővebb

 

információ. Annyit azért pontosítok, hogy az nem a gánti - Oroszlánvár, hanem a Kőhányás határában fekvő

 

Csáki Oroszlánkő vára. Idén januárban veled és a fórumtársakkal már boncolgattuk a Csáki vár - (oroszlányi)

 

Oroszlánkő anomáliát, melyben arra jutottunk, hogy a fórumtársak által ismert írásos források szintén utalnak

 

egy az Oroszlányban az ófalu várdombján valaha létezett erődítményre.

 

Most az idei túratervek befejeztével hamarosan visszatérek eme kérdéskörhöz, hiszen az eltelt időszakban

 

újabb források jutottak birtokomba melynek szeretnék utánajárni, és lefotózni.

Előzmény: Nagyon Várbarát (38060)
Maszat-hegy Creative Commons License 2011.10.31 0 0 38070

"Csak" figyelmesen hallgattalak október közepén.

Tudod,nem csak minden lében kanál,hanem Csupafül vagyok. :) 

Előzmény: John B. (38068)
John B. Creative Commons License 2011.10.31 0 0 38069

Köszi!

Az őszi szinek nagyon feldobják,az biztos.

A legszebb képeket szerintem ebben az évszakban lehet késziteni,mert ilyenkor legszinesebb a természet.

Előzmény: Gabe1986 (38066)
John B. Creative Commons License 2011.10.31 0 0 38068

A kémeidet dicséret illeti,ugyanis pontosan ez történt. :)))

Hajnal 3.30-as ébredés után Debrecenből indulva 8.30-kor már szorgos hangyaként dolgoztam Veszprémben.

Szerencsére a gépemet nem felejtettem magammal vinni,igy odafelé és visszafelé ami útba esett,az bizony meg lett örökitve. :)))

Várpalotán és Veszprémen kivűl még az Öskü-i rotunda is. 

Előzmény: Maszat-hegy (38067)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!