Ezen a fórumon a citrusfélék és a banánfélék hazai neveléséről osztjuk meg egymással tapasztalatainkat. Bárki elmesélheti sikereit, de esetleges kudarcait is, hátha találunk közösen megoldást az utóbbiak kiküszöbölésére.
Kezdő citruskedvelőknek javasoljuk a http://quicktor57.fw.hu/ weblap Citrusnevelési útmutatójának alapos áttanulmányozását. Ebben átfogó ismeretekre lelnek az otthon nevelhető citrusfélékről, azok beszerzési forrásairól, az alapvető nevelési körülményekről és a gyakori hibákról, kártevőkről, növényvédelemről, a magoncok neveléséről.
Biztos valami váladékot kajálnak. Nem levéltetves? Nálam pl az őszibarackfák eléggé olyanok szoktak lenni, oszt csomó darázs és hangya mászkál rajta, mert a levéltetveknek van vmi édes váladékuk.
Amúgy most olvastam végig a topicot, megint kedvet kaptam citrom- és banánfa termesztéshez. Uis korábban is volt mindkettő, de mindig elpusztultak, nem bírták télen a panelklímát, meg talán túl is lettek öntözve.
A Citrusféléket általában be kell oltani a biztos terméshez. Ez jelenti a mennyiséget és a minőséget is. Oltás nélkül akár tíz évnél idősebb fa sem terem, oltva alanytól és az oltványtól függően már néhány éves is. Én inkább igyekszem dugványozni amit lehet (a mandarinnak nem nagyon akaródzik gyökeresedni) mert éveket lehet "spórolni". Legjobban a pomeló jött be, ami képes gyökeresedés közben is virágozni és szinte a földön temést hozni. Négy éves fácskám 1,6 m magas három hullámban virágzott, a legerősebben több száz! (fürtökben) virág, bódító illattal. Utána nem győztem leszedegetni a kismillió bogyót róla. Igy is hagytam rajta nyolc darabot nevelni.
Bokrosodás: vissza kell csípni, utána elágazik. Ezt tervszerűen csinálva alakítható.
Nekem csak nyár elején a fő hajtásképződes elején tolerálja az alakítgatást. Később általában már csak egy hajtás képződik metszés után.
Banánfa: ami inkább fű, hiszen lágyszárú. Magvetés nem megoldható, hiszen a jelenlegi fajok magot nem termő hibridek. Tőosztással viszont remekül szaporodik.
Megmerem a homersekletet, de szerintem is melegebb az altalad emlitettnel. Max. par fokkal hidegebb, mint a lakas tobbi resze. Esetleg megoldhatom, hogy az ablak X (par) centi resre mindig nyitva legyen? Ez segithet? De nem lesz akkor gond, ha akkor meg szeljaras/ esetleg huzat lesz? Pasz...
nekem csak a második telem lesz egy termő citromfával, de szerintem - ha több választási lehetőséged nincs - akkor a konyha a jobb, bár még talán az is meleg, az ideális 5-10 fok körüli lenne. (Amennyiben 'normális citromod' van, ez akkor igaz)
Úgy értem az elázást,hogy a paradicsomok is szétrepedtek a sok esőtől.Szerintem már vidd befelé,mert hideg az este neki,legalábbis bepateroltam az összes finnyásomat,még a leánderek vannak kint.Ha sok citrom van,biztos megkönnyebül,ha megritkítod,nem tudom mennyire érettek.Ha magán a növényen nincs különösebb elváltozás,halványodnak a levelek,stb.bánjál csínján a tápsóval.Esetleg próbáld meg az Osmocote-t,az lassan bomlik és a felhasználás alapján adagolódik,de konkrétan citromra nem tudom.
Mindenféle cserepes növények tetvei ellen melegen ajánlom mindenkinek a repülő rovarok ellen használt aerosolos nyúvasztókat(pl. chemotox). Olcsó és biztos a hatás és ráadásul a növény sem sínyli meg. Be kell zárni a növényeket (pl. a WC-be) cserepestől és jöhet a elgázosítás. A leandereknél nekem nagyon bejött.
Amikor terem, kulonosen sok tapanyagra van szuksege. Nagyon kiveszi belole az erot ez a folyamat. Ha nem tapozod nagyon megfogja sinyleni a citrom fad, az is elkepzelheto, hogy jovore egyaltalan nem fog viragzani, teremni. Vagy nagyon lassan fog novekedni. Tapozni mind1 milyennel tapozod. Vannak mondjuk specialis citrus tapok, az lenne a nekivalo. Ha ilyenkor tapozod az nem problema, mert most is fejlodik, nem pihen meg a novenyed. A citromokat noveszti:)) Kinthagyni meg kint lehet, amig nem lessz fagy, de meg fagyok elott vidd be. Oktober vege kb. Valami 10-15C atlaghomersegletu helyisegbe, ott erzi jol magat.
Kösz a választ (ez a könyv nincs a birtokomban). Gondolom, ha a keserünarancs használható akár fűszerként, akkor a citrom is. A mérgező növények közt nem találtam. Ha netán a citromlevél-tea is oldja a szorongásos tüneteket, akkor - feltéve, hogy a citromfa hullat leveleket - tavaszra nagyon szorongástalan leszek :)
Az L. Bremness: Füszer és gyógynövények könyve irja "a levelek és a fiatal hajtások valamivel gyengébb hatású illóolaját illatszerekben és aromaterápiában használják, mivel enyhitik a szorngásos tüneteket. Friss és száritott leveleit füszerként használják." Ezt a "keserűnarancsról" irja.
Bizonyos citrusfélék illóolaja a bőr fényérzékenységét fokozza. (Bergamott olaj)
Üdv, citromfások, meg tudja esetleg, talán, véletlenül valaki mondani, hogy a citromfa lehullott, megszáritott leveleiből főzőtt tea iható-e? (Természetesen nem permetezett, természetes uton lehullott levelekről van szó.) Próbáltam a neten ilyen teát keresni, de nem találtam. Nagyon mérgező nem lehet, legalábbis ha mérgező, akkor lassan hat, viszont nagyon jóizü. A citromfám a múlt télen elég sok levelet ledobált, azt fogyasztottam el.