Keresés

Részletes keresés

kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 507
Kedves kat!

Az agykamratágulat akkor kerül szóba, ha a 14. hét után akár egyszer is 10 mm-nél nagyobb értéket mértek. A kamratágulat az agy fejlődésének zavarát jelzi. Ugyanakkor az, hogy a másik oldali kamra állandóan 6 mm, és a mért értékeitek is csökkennek, nekem nem tűnik túl szörnyűnek.

Az aszimmetrikus borderline kamratágulatra (ami nektek van) azt találtam, hogy az esetek minimum 90 %-ában nem mutatható ki sem fejlődési zavar, sem későbbi funcionális baj. Ugyanakkor felhívják a figyelmet a baba későbbi orvosi követésének fontosságára.
Előzmény: kat20061 (501)
Mikolt Creative Commons License 2006.09.29 0 0 506
biztos vagy abban, hogy ezt latin szotar nelkul is erteni fogja?
Előzmény: kheiron (505)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 505
Kedves vemhes, a Down-szindrómának, illetve a többi kromoszóma-rendellenességnek számos jele van, de ezek közül csupán a hosszú csöves csontok (combcsont, felkarcsont) fejlődésbeli elmaradása mérhető. A többi - agyfejlődési zavarok, plexus chorioideus cysta, ajakhasadék, szívfejlődési rendellenességek, duodenum-elzáródás, omphalokele, ujjfejlődési zavarok, nuchalis redő, pyelectasia, hyperechogen belek, echogén papillaris izom - jórészt kvalitatív paraméter.
Előzmény: vemhes (500)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 504
Kedves Annamari!

Elvileg a magzatnak a 12. hét végéig kifejlődik valamennyi szerve, és azoknak "már" csak nőniük és érniük kell. Tehát ha eddig nem láttak hiányt semmiben, akkor nem is lesz. :-)

Elvileg a végtagok fejlődésében gondot jelenthetnek az amnionszalagok, bár azok is látszanak a korábi vizsgálatok során.

És hogy mire kell figyelni? Röviden: mindenre.
Előzmény: annamaria78 (499)
7Kincs Creative Commons License 2006.09.28 0 0 503

Sziasztok!

Kedves Kheiron

 

Azt szeretném kérdezni,hogy peteérésnél a visszamaradt tüsző,jól látható e az UH-n?? Tegnap voltam UH és egy 25mm tüszőt láttak, viszont a hőmérő és LH teszt szerint ez már egy hete megrepedt. Mit láttak sárgatestet,vagy a tüszőrepedés előtti állapotot, összetéveszthető??

Köszönöm válaszod!

kicsinap Creative Commons License 2006.09.20 0 0 502
Szerintem felesleges ezen aggódnod.:-) Minden értéked, ami a Down-kóra utalhat jó volt. Nem? Max. nem lesz hosszú lábú.:-) Nekem amúgy 3-as tesztet csináltak és az jött ki, hogy a Down-kór esélye 1:5135-höz, ami gyakorlatilag nulla.
Előzmény: vemhes (500)
kat20061 Creative Commons License 2006.09.20 0 0 501
Kedves Kherion! Először is örülök, hogy Rád találtam a topicban. Nagyon meg vagyok ijedve, a 28. héten 4D-s UH-n agykamratágulatot diagnosztizáltak (jobb oldali 11 mm). Ezt megerősítették a SOTE-n is, majd még 3-szor mértek, az értékek: 11 mm, 10 mm, 8mm. Aggodalmam oka, hogy mindig más mérte, és úgy tudom, ettől is függ az eredmény (bár a másik kamra mindenkinél 6 mm volt). Mivel nem növekszik, azt mondták, szülés után látjuk meg, mi van. Egyetlen nagy félelmem van: Down kórra utalhat ez a jelenség? (Bár AFP, NT jó volt.) Külföldi honlapok szerint igen. Illetve: mi lehet ennek az egésznek a következménye? (Tudom, nem lehet jósolni, csakhát félek...) Más rendellenességet nem láttak. Köszönöm válaszod előre is. Kat
vemhes Creative Commons License 2006.09.20 0 0 500
Bocs, az előző hozzászólásom közben lefagyott a böngészőm, azért lett olyan béna.

Közben visszaolvastam (elnézést, hogy előbb írtam, aztán olvastam), hogy nem rég volt néhány hasonló kérdés, és kicsinapnak nagyon hasonlók lettek a leletei, mint nekem (neki BPD=45, FL=27, nekem BPD=46, FL=2,86, HUM=2,72).

Így csak 2. kérdésem maradna: Milyen jelei lehetnek a Down szindrómának, amiket 18-20. heti ultrahangon lehet látni vagy számolni a mért értékekből?
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.20 0 0 499

Szia Kherion,

 

Már csak 1 dolgot szeretnék kérdezni. Tudod ez a magzatvíz dolog nem hagy nyugodni. Ha a 28. hétig nem láttak rendellenességet az uh n akkor utána már nem fejlődhet ki?? Mi lehet az a szerv, vagy eltérés amire figyelni kell az un n?

Köszönöm

Annamari

vemhes Creative Commons License 2006.09.20 0 0 498
Szia kheiron!<br><br>Kereken 19 hetes 29 éves kismama vagyok. Két hete (17+1 voltam) vették le az AFP-met, de a hivatalos eredményem még nem érkezett meg, ezért hivatalos genetikai UH-n még nem voltam, de telefonon megtudtam: 35 ng és 0,8 MoM lett.<br>Ma elmentem 4D UH-ra, ami szerint a korának megfelelő méretű a magzat, belső szervek rendben, de az FL/BPD értékem 62,17%, miközben a határérték 71-87%. Továbbá egy angol nyelvű oldalon olvastam, hogy a várt FL értéket a következők szerint lehet kiszámolni<br>FL = -9.645 + 0.9338 x BPD<br>Ha a mért FL/számolt FL 0,84 alatti, akkor nő a Down valószínűsége. Nálam ez az arány 0,86 lett (FL=28,6 és BPD=46mm).<br>A tarkóredő 11+6 hetesen 2mm lett. Orrcsont látható volt.<br><br>Aggodalmam oka a határérték alatti FL/BPD érték, ez a 0,86-os arány (a kettő gondolom összefügg) és a késői vérvételhez képest alacsony AFP.<br><br>Kérdéseim:<br>1. Van-e szerinted alapja az aggodalmamnak? Érdemes-e más vizsgálatot csinálni (amniocentézis, 4 markeres)?<br><br>2. Milyen további jelei lehetnek a Down-nak, amiket megnézethetnék a kb. egy hét múlva esedékes kórházi UH-n, ill. kiszámolhatok a nálam lévő leletekből?<br><br>Válaszod előre is köszönöm! <br>
Mirapanni Creative Commons License 2006.09.18 0 0 496
Köszi Kheiron a gyors választ.
kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 495
A legrosszabb, ha mindenre ráugrasz, mert mindenkiben van egy csomó olyan dolog, ami bizonyos forrás szerint nem 100 %-os. Éld inkább az életed. :-)
Előzmény: annamaria78 (494)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 494

Köszönöm a megnyugtatást.

Előzményként tudni kell, hogy ő lmbikbébi és minden kis eltérés hetekre kutakodásba, letargiába tud dönteni. Már mindenféle paranoiám van. Magzatvíz, mennyi a normális magzatmozgás (a változatosság kedvéért az se olyan mint 1 hete), vércukor stb.

 

kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 493
Szerintem semmi baj, léteznek nagyobb babák is, nyugodják meg. :-)

A számított testsúlyértékek gyakorlatilag alig érnek valamit. A minap néztem egy babát, akinek rövid, kerek a feje, emiatt a HC érték is kicsi, a testsúlytáblázatok meg a HC-ből is számolnak, így hát több száz gramm lett a számított és a valódi súly közti különbség (a baba azóta meg is született).
Előzmény: annamaria78 (492)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 492

Kedves Kherion,

Köszönöm a gyors választ. Az uh n mást nem láttak, "csak" ezt a magzatvíz dolgot. Az orvosom szerint nincs baj attól, hogy több a magzatvíz. Én nem vagyok nyugodt....Más fejlődési rendellenesség nem volt. Voltam 28 hetesen szív un h is (sote I. re járok).

A baba egyébként kb 7 nappal nagyobb, mint a kora. Ez miatt lehet a magzatvíz több? 29+5 volt amikor 1556g nak mérték. Ez akkor a 31. terhességi hétnek volt megfelelő ha jól tudom.

 

kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 491
Kedves Annamari!

Előre bocsátom, hogy nem vagyok nőgyógyász.

A túl sok magzatvíz (polyhydramnion) leggyakoribb oka a terhességi cukorbetegség. Ekkor a magzat is gyorsabban nő, és akár "óriásbébi" is születhet. Az 5,5-5,8 mmolos vércukorérték elvileg jónak mondható.

A terhességi diabetes számtalan magzati fejlődési rendellenességgel járhat, de ezek látszanak az ultahangon is. Ha egyébként nem volt eltérés, akkor efelől megnyugodhatsz. A megszületett babák viszont hajlamosabbak néhány újszülöttkori betegségre (úgy 15-30 %-ban), ezeket viszont nem lehet előre megmondani.

Ha a vércukorértékeid rendben vannak, nem hiszem, hogy nagy baj lenne (a több magzatvíz önmagában még nem káros) - de mindenképp beszélj a szülészeddel!
Előzmény: annamaria78 (489)
kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 490
Igen, a Down-kór ultrahang-diagnosztikájában az egyik minor anomália a rövid csöves csontok. De önmagában a rövidebb combcsont még nem jelent semmi rosszat!
Előzmény: Mirapanni (488)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 489

Kedves Kherion,

Terhességem 31. hetében járok. 2 hete az uh n átlagosnál több magzatvizet állapítottak meg.

Terhességi diabeteszem van, 175 g os ch diétán vagyok. Az orvosom szerint nem kell aggódni, a magzatvíz miatt, mert a cukortól van!!!! Utána néztem azért lehet ha jól gondom, mert a baba vércukorszintje magas még a diéta mellett is . Vagy nem jól gondolom? Csökkentesen a ch mennyiséget? A vércukraim a napi 6x profilozás mellett átlagban 5,5-5,8 között alakulnak. Elvileg ez még jó a babának nem? Akkor mitől lehet több a magzatvíz?

Köszönöm válaszát előre is.

Annamari

Milyen veszélyekkel járhat ez az egész dolog??

Mirapanni Creative Commons License 2006.09.18 0 0 488

Kedves Kheiron!

Igaz-e, hogy a Dawn-kóros magzat combcsontja rövidebb az átlagnál?

kheiron Creative Commons License 2006.09.16 0 0 487

(bocs, ez lemaradt)

 

...és a 2D mérések eredményét érdemes összehasonlítani a mostaniakkal.

Előzmény: kheiron (486)
kheiron Creative Commons License 2006.09.16 0 0 486

Kedves Ancsa, a 4D-s ultrahang során meg kell csinálni a "rendes" 2D-s vizsgálatot is.

 

Egy mért értékből én nem merek messzemenő következtetéseket levonni, látni kell hozzá a képeket is, mert a kettő együtt ad információt. (tudod: Mennyi? Harminc.)

Előzmény: Ancsa8888 (484)
ilony70 Creative Commons License 2006.09.15 0 0 485
Köszönöm!
Előzmény: kheiron (477)
Ancsa8888 Creative Commons License 2006.09.15 0 0 484

Kedves Kheiron,

 

 

nagyon szépen köszönöm a választ. Okt 1-jén megyünk 4D-s ultrahangra, remélem ott más értékeket kapunk. Még csak annyit szeretnék kérdezni, hogy ha az érték valóban ennyi, az utalhat-e vízfejűségre? Vagy milyen más betegség lehet?

Köszönöm!

Előzmény: kheiron (476)
kicsinap Creative Commons License 2006.09.15 0 0 483

Kedves Kheiron, kedves Ancsa!

 

Az én 18 hetes Uh-s adataom is hasonlóak:

BPD: 45 mm
FL:27mm

 

Nem mondták, hoyg ezzel bármi gond lenne.

 

MIre utalhat, ha kisebb a combcsont? A Down-kórra? (Mert az nálunk szinte kizárható, legalábbis a 3-as teszt szerint 1:5135-hör az esélye.)

 

Kicsinap

kheiron Creative Commons License 2006.09.15 0 0 482
Akkor várjuk meg a chorionboholy-biopszia eredményét.
Előzmény: gicca (481)
gicca Creative Commons License 2006.09.15 0 0 481
izé, bocs: a NEM invaziv vizsgálat eredménye lett rossz, ezért a parám.
Előzmény: gicca (480)
gicca Creative Commons License 2006.09.15 0 0 480

köszönöm, kheiron!

 

természetesen beszélek vele, ill. előjegyeztettem magam chorion boholy mintavételre is, mert az a biztos.

 

Csak ugye addig, amig nincs más aggasztó jel, az ember az uh. lelet adatait úgy veszi, ahogy mondod: ez az 1-2 hét eltérés normális. De ahogy megkaptam az invaziv vizsgálat rossz eredményét, próbáltam hibát keresni a legutóbbi mérési adatokban (nem mérési hibát, hanem rendellenességre utaló jeleket), hátha van összefüggés, és + vagy - irányba, de egy kicsit nagyobb bizonyosság.

Előzmény: kheiron (479)
kheiron Creative Commons License 2006.09.15 0 0 479

Kedves gicca, szerintem beszélj inkább a nőgyógyászoddal, ő valamennyi leletedet látja, és jobban ismer téged.

 

De csak magamat tudom ismételni: ezek a mérések ezer sebből véreznek, és 1-2-3 napos eltérés simán belefér (ha megnézed, te is láthatod, hogy legalább 2-3 hetes "pontosságuk" van)

Előzmény: gicca (478)
gicca Creative Commons License 2006.09.15 0 0 478

Kedves kheiron,

 

a kezemben van a nem túl jó hatmarkeres teszt eredményem, ami miatt elővettem a hétfőn elvégzett uh. leletemet, amin a babám méretei a következőek:

 

BPD: 32,0 mm - 14w1d +- 8d

OFD: 42,3 mm - 15w4d +- 8d

HC: 120,0 mm - 15w0d +- 8d

AC:  94,7 mm - 15w4d +- 11d

FL: 14,5 mm - 14w2d +- 7d

 

a súlya: 114 g, CRL: 102,1mm

 

a számítás szerinti kora 15 hét 1 nap. (az uh. a fenti adatokra a 14 hét 6 napot adta ki)

A legutóbbi 2 db uh-n viszont két nappal nagyobbnak mondták, mint a számítás szerinti kora.

 

Én nem értek hozzá, kismama vagyok, és nagyon izgulok, de épp a combcsont és a két halánték közötti távolság az, ami jóval kevesebb a baba valódi koránál, a többi méret nem.

 

Te a fenti adatok alapján valószínűsítenéd a down-szindrómát? Mit tanácsolnál?

kheiron Creative Commons License 2006.09.15 0 0 477

Kedves ilony!

 

Az a gép, amivel én dolgozom, a következőket dobja ki az általad megadott értékekre:

CRL=51 mm: 11 hét 6 nap,

CRL=57 mm: 12 hét 2 nap,

BPD=22 mm: 13 hét 4 nap.

 

Nem tudom, hogy az orvosod gépe melyik táblázatot tartalmazza, az enyémre azt írják, hogy Hadlock szerint, ami a legelterjedtebb számítási mód.  

 

Egyetértek, szerintem is reálisabb a 12 hét néhány nap. :-)

Előzmény: ilony70 (474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!