Azt hiszem ezentúl maradok a spór mellett. Most jöttem meg a majdnem autonóm tanyáról, időnként be kell fűteni(temperálás, szellőztetés). Jó kis séta volt. Ez egy elég új szerzemény, tavasszal kezdem rendbe rakni. Víz villany nincs, erdő van mögötte és kút a ház előtt. A világítás egyenlőre 140W_os inverterről megy ezt egy 44 Ah akksi táplálja amit időnként berakok az autóba, és a szivargyújtóról feltöltöm. Nyárra már napelemet szeretnék. Egyenlőre ennyi. addig is figyelmesen olvasom a topikot, és raktározom az információkat.
A régebben épült lakások/házak energetikai helyrepofozása összességében akkora összeg, hogy az államilag finanszírozhatatlan. Ezen a ponton segítene egy könnyű hitelhez jutási lehetőség a bankoktól: nagyon hosszú lejárat, alacsony kamat, az állam csak hitelgaranciát nyújtana. Ha mindezt sikerülne úgy belőni, hogy az éves törlesztő részlet ne legyen több, mint az energiatakarékossággal megtakarított forint, akkor tömegesen lesz igénybe véve. (állami pénzszórás nélkül is)
Bocs, hogy beleszólok, de amire Te gondolsz, az az anaerob rothasztás. A biogáznak túlnyomó része valóban metán, bár azért még akad benne ez-az (ammónia, kénhidrogén...).
A komposztálás viszont aerob folyamat, metántermelése minimális. A cucc nagy része talajjavításra alkalmas, avar- és földállag közötti, kevéssé darabos humusz lesz. Különösen, ha csontlisztel, vérliszttel, fahamuval, vagy más, magas kálium- és más ásványianyag-tartalmú hozzáadott anyagokkal javították, és időnként szakszerűen forgatták/szellőztették, meg nedvesség utánpótlást is kapott. Amely környéken durva talajeróziós gondok vannak, ott szvsz az arra alkalmas hulladék komposztálása elsődleges, a biogáz-üzemmel szemben is. Különben lesznek térségek, ahol tényleg nem lesz elég kaja. :-(
Valahol az elsők közt Boery elgondolkodtatóan szólt hozzá. Ahogy látom, nem csak én olvastam Hetesi Zsoltot az utóbbi időben. :-)
Én sem hiszek benne, hogy a jelenleg megszokott komfort mindenben ÉS a társadalom széles rétegei számára fenntartható lesz, bármilyen alacsony fogyasztású is legyen egy-egy ház. Egyetértek Wulfinnal: az áram előállítása a leginkább "gázos" téma. ;-)
Őszintén szólva nem attól tartok legjobban, milyen lesz az élet autó és mp3-lejászó nélkül (egyikkel sem rendelkezem :-D), hanem attól, mennyire fognak elszabadulni azok a rétegek, akiktől "valakik" "elvesznek" mindenfélét, ami "nekik jár". A történelem eddigi tapasztalatai nem túl biztatóak. :-((
Nem akarom tovabb off-olni a topikot. Felkinalom a munkat, ha nem fogadja el, kihuzom a listarol. Ennyi. En peldaul tavol voltam a csaladtol 10 evet, csak hogy a csaladot eltudjam tartani. Aki segelybol akar megelni ugy hogy nem dolgozik, annak nem is adnak. A fekete munkat is fellehet szamolni. A tarsadalom ha latna, hogy komolyan gondolod, akkor a nagyresze melled allna.
Keresletet kell támasztani, hogy legyenek fogyasztok és körforgás..gyárral semmit sem ér senki ha nem lehet eladni a terméket..a fogyasztást kell ösztönözni ,de csak egy bizonyos szintig..ehhez kell jó érzék...
Az emberek egyrésze pedig nem akar dolgozni és költözni sem tud...azokkal mit csinálsz elviszed őket kőbányába..? Megszokták, hogy ha segélyt kapnak abból is jól élnek és mellette feketén is lehet dolgozni..nincs ellenőrzés...és nincsenek szankciók...csak törvényekkel rendeletekkel nem lehet mindenkit meggyőzni...
Gondolod.hogy Mo-on nincsenek mernokok az utcan? Szerintem az osszes munka a gyartastol a logisztikan keresztul a felszerelesig mind munkahelyet teremt. Egy ilyen gyar most epul Zsolnan es 3,4 millio euro az ara. Szerintem nem sok, mert ha osszeszamolod, hogy csak egy honapban mennyi a kifizetett munkanelkuli tamogatas, akkor havonta epulhetne es az epites is munkahelyteremto. Mire az osszes epulet fellenne ujitva es beszigetelve, addigra nullara lecsokkenne a gyar erteke es elbonthato az, amelyik mar nem rentabilis. A vilag ha annyi ido eltelte utan sem fordul jobb iranyba, akkor meg mar mindegy, hogy hol halunk ehen egy jo hoszigetelt hazban, vagy a hid alatt.
Egy EPS gyárba nem sokan dolgoznak ...az automatizált sorokhoz mérnökök is kellenek 8 általános végezetek többsége alkalmatlan ilyen munkára...
Valamint a gyárhoz kell négymennyiségű alapanyag, áram, és azt el is kell szállítani , valamint logisztikailag azt tárolni kell.
Egy EPS gyár felépítés költséges, és csak az időszakos kereslet miatt nem éri felépíteni.
Az emberek többsége nem fog rögtön hőszigetelni inkább áttér fatüzelésre ..a fát pedig beszerzik az erdőkből...
Szerintem meg adókat kéne kivetni. A gáz fogyasztásra mondjuk +10% a kéményekre pedig fix értékeket. Ezeket könnyű megszámolni és behajtani.
Az igy befolyó alpból pedig lehetne hőszigetelést támogatni. A hőszigetelő, napcellák,kollektorok,hőszivattyúk és ezek kellékanyainak ÁFÁját az 10% kéne rakni és ebből 5% visszaforgatni az alapba. A káros anyag kibocsájtásból eredő kvótákat pedig ugyan ebbe az alapba lehetne rakni.
A hőszigeteléseknél elő kéne írni, hogy csak komplex AE, passzív házak felújítását támogatnák. Minél kevesebb energiát fogyaszt a ház annál több támogatás lenne az anyagokon. Azonban a számlákat a szolgáltatásról , anyagokról be kéne mutatni és 5 évig monitorozni kéne a költségeket. Így az építő ipar is jól járna.
Az építőipari szolgáltatásoknak az ÁFÁTját is a 10% tartományba kéne rakni. Így meglenne a lendület ehhez.
Minél jobban csökkenti a fogyasztását annál jobban van támogatva. Az építőiparban megjelenne a kifehéredés a számlás munkák miatt. Az emberek az anyag kis hányadát fizetnék és a munkadíjhoz járulnának hozzá.
Ehhez csak kis akarat kell. Azonban a energetikai lobbik ellenállása nagy lenne a kieső bevételek miatt. A politikusok nem érdekeltek, hogy ezt megcsinálják ...pedig meglehetne csinálni...
Nem az allam dolga a szigeteles finanszirozasa, elvegre nem o lakik benne, hanem az emberek, akik az adot befizetik. Ezert szerintem belso finanszirozassal maskeppen festene. Letre kellene hozni minden megyeben egy EPS gyarat, ahol jelenleg munkanelkuliek dolgoznanak. A megyekben beiskolazni a munkanelkulieket a ragasztasra, eldolgozasra. Igy a munkanelkuli segely nem ingyen volna. A gyarak termeszetesen a lakossag reszere onkoltseges aron adnak az EPS-t. Aki nem volna hajlando varni a sorban, annak az allam atfizetne azt az osszeget, amiert a munkanelkuliekbol allo csapat van fenntartva.
MO éves gázfogyasztása ~15 milliárd m3. A lakossági felhasználás ebből ~5,5 Mrd m3. Ebből fűtésre ~80% megy el (a többi főzés, HMV) az ~4,4 Mrd m3. Ha ennek 2/3-át megspórolnád akkor ~2,9 Mrd m3 gázt lehetne megtakarítani. Ez a teljes éves felhasználásnak összesen ~20%-a. Az, hogy ezt elérd a 2,7 milló háztartásban egyenként mondjuk 1,5M Ft-ot kellene beruházni. (Az 1/3 energiafelhasználáshoz homlokzat+födémszigetelés, nyílászárók cseréje és munkadíja.) Ez 4050 Mrd Ft! A ZBR-ben ehhez most elnyerhető 2 Mrd! Ilyen arányoknál 2025 év múlva lesz pénz az összes ingatlanra, csak ki kell várni... Tudom, nem az államnak kell ezt teljes egészében megfinanszírozni, de az arányok láthatóak. Sajnos jelenleg az ország nem úgy áll, hogy ezt a pénzt előkapja a mellényzsebéből.
1. Sparherd egy nemet kifejezes. Magyar megfelelöje "sparhelt".
2. A szarazföldön evente elöallo, ujrakeletkezö biomassza kb. 170-180 milliard tonna. A vilag energiafelhasznalasa pedig kb. 20 milliard tonnaval lenne teljesen kivalthato (olaj/gaz/szen). Tehat elvileg müköd(het)ne, gyakorlatilag nem is fog, de nem is kell.
Van pl. az USA-ban egy program, ami szerint evente 1 milliard tonna biomasszat szeretnenek összegyüjteni/hasznositani.
3. Szerintem a merethatekonysag lakohaz szintjen nem az igazi. Komunalis szinten viszont igen (pl. 200-1000 haztartas szintjen).
4. Egy allami tamogatassal epitett "nullenergias" települes Kanadaban.
5. Van egy kis ami ceg, amely eppen WHE (Waste Heat Energy) kiserömüvekkel kiserletezik. A gözmotoruk le van szabadalmaztatva (kb. 30% hatasfok). Pellettel IS müködik, ami azert jo, mert automatikusan szabalyozhato, ...
6. Egy haz szinte automatikusan az itteni ertelmezes szerint autonomma valik, ha a csaladnak van csupan egy fel hektar földje, amelyen pl. kukoricat termel(tet). Az kb. hektaronkent 30-40 MWh, a fel hektarra pedig 15-20 MWh, ami joval több, mint ami egy passziv haz felturbozasahoz kell.
Pl. Bekes megyeben az utobbi evekben is sok helyen kukoricaval fütöttek.
7. Eg auto elfogyaszt ~1000 liter üzemanyagot, amely 10 MWh. Ezt is illene belevenni az autonom törekvesek köze. Amennyiben esetleg valaki hybrid auto területen gondolkozik, erdekes lehet annak a bevonasa a haz sajat energiaellatorendszerebe.
8. Fontos figyelembe venni, hogy milyen talajviz van. Ugyanis viz-viz höcserelövel manapsag mar 6-7-szeres hötermelest lehet elerni (COP-szam).
Mar egy egyszerü kis dieselgeneratorral is igy meg lehet legalabb duplazni, esetleg haromszorozni az felhasznalt energiamennyiseget.
9. Fagazgeneratort nemigen gyartanak, mert nincs igeny ra. Faelgazositos kalyha viszont van dögivel.
Most a Duna vizét iszod amibe ömlik a sok szennyeződés az ipari telepekről, nagyvárosokban..és az van megtisztítva...elmondanám, hogy lehet víztisztító berendezést kapni...ami iható vizet készít...akár elhiszed akár nem...különben is itt az a cél, hogy arról beszélgessünk hogy milyen alternatívák vannak, hogy függetlenek legyünk...esetleg más is lát ebben fantáziát...a következő 20 évben a víz és csatorna díjak drasztikusan fognak szerintem emelkedni ...így ezzel a kérdéssel is kell majd foglalkozni...
A geotermikus kút is jó alternatíva szerintem képzelj el a nagyközséget várost ahol gáz helyet használnánk..geotermikus kútból jön fel a víz és ezzel készítenek meleg vizet, elektromos áramot. Megsúgnám Versegyházán a CSIKI-BEREK-ben már geotermikus fűtés van...Veresegyházának 1 kútja van amivel, fűtenek iskolákat, közintézményeket, óvodákat, házakat. Sőt van meleg vizes medencéje is. Azonban a gyógyszállót sajnos még nem építik meg a jelenlegi gazdasági környezetben...
A nagyszüleim tanyán laktak, egy ún. autonóm házban, és ott a tűzhelyt csak simán "spór"-nak hívták. A létrát láptónak, a padot lócának, a padlást pedig padnak. Szerintem, az az egy betű nem oszt nem szoroz, a lényeget mindenki érti. De azért köszi a helyesbítést, ezentúl így fogom használni. :)
Itt csak az a kérdés, hogy a föld alá lehet-ne passzívházat építeni...
Mint a kiírásba látható vízteres hőszivattyú és napkollektoros rásegítést is lehet beépíteni...ha ez így van akkor csak áramra ,vízre, szennyvíz elvezetésre van szükség.
"Pont az imént olvastam (Mérnök Újság), hogy ha tisztán biomassza üzemre térne át a világ, az elfogadhatatlan mértékű erdőpusztulással is járna. Ugyanígy nem járható út a mezőgazdaság teljes energiatermelésre átállása sem, ez éhezéssel párosulna"
Igy igaz. Viszont MO eseteben lehetne biomasszaval futeni ha a jelenlegi futes igenyt kb harmadara csokkentenk. Napkollektorokkal szinten komoly mennyisegu hoenergiat lehetne eloallitani hasznalati melegvizre. A kottovel egyutt a gaz fogyasztas komoly resze megsporolhato lenne.
1Kwh 48 ft korul van ha jol emelkszek nappali arammal. Mivel meg a pellet nincs telepitve igy ezt fizettuk most. Nyilvan nem ez a vegcel, ha bent lesz a pellet kandallo akkor 10 ft korul lesz 1kwh hoenergia, ami majdnem otode ennek az arnak.
Üdv, érdekes elgondolás, mindenképp megér egy dedikált fórumot!
Nekem autonóm házról az jut eszembe, hogy veszek kb 20 hektár erdőt, építek a közepén egy rönkházat mondjuk méteres falakkal és szalma szigeteléssel :D
A másik módja az autonóm háznak pedig a hightec út.
Az energiatároláshoz lenne egy ötletem. Korábban amikor a napelemes rendszer sziget illetve visszaápláló módja uán nézelődtem akadam erre az energiatároló elemre. Azt nem tudom memmyire megfizethető, de amerikában már alkalmazzák az ebből épült telepeket az arőművi csúcsidőszakok elsimítására, több MW nagyságrenben.
Elektroos fogyasztók kapcsán kétszer is felmerültl az A+++ hűtő. Nálünk pl. nincs fagyasztó csak egy kényelmes 300literes hűtő, igy ez a fogyasztás még sokkal kisebb. Egy átlagos A+ fagyasztó és hűtő fogyasztásának kb fele.
Sziasztok autonómok! Tetszik ez a topik, meg nem is. Azért tetszik, mert látom sokan akarnak változtatni, ezen az állapoton, vannak nagyon jó elképzelések is. Ami viszont elszomorít, hogy szinte mindenki úgy képzeli, hogy lesz egy full extra gépészettel felturbózott lakóháza, amiben az eddig megszokott életmódjukat folytatják. Az én elképzelésem az nem ebbe az irányba mutat. A házat meg kell építeni lehetőleg természetes anyagból, A villamos energia felhasználást minimalizálni kell, Légfűtés ventilátorok nélkül. ( cserépkályha, tömegkályha, kandalló, SPARHERT A delejt napelem, adná, max 100-200 Ah aksit használnék. A vizet egy kis teljesítményű szivattyú nyomná egy nagy tartályba, a padláson ( vagy kézipumpa, vödör, kell egy kis testmozgás is néha). A szennyvizet helyben tisztítanám gyökérzónával Az igaz hogy, mikrót, mosógépet, mosogatógépet, hűtőt, kerámialapot, gáztűzhelyt nem lehetne használni, de régen is éltek emberek ezek nélkül. Tervezgessünk, mert minden hozzászólás segít valakinek, és közben imádkozzunk, hogy ne legyen igaza Hetesi Zsoltnak a "Felélt jövő"- vel kapcsolatban.
- Olyan passzívházat kéne építeni ahol a falakat és a tetőt csak napkollektor és napcellák borítanának...
Az ott megtermelt meleg vizet HMV -lehet fordítani és a napcellában előállított energiát pedig akkumulátorokba lehetne tárolni. Ezt az elektromosságot pedig világításra, esetleg falfűtésre lehetne felhasználni.
A vizet a helyi kútból lehetne nyerni amit tisztító berendezéssel lehetne tisztítani és vízkőmentesíteni. Ez lenne használva főzésre, fürdésre. A tetőről lefolyó vizet pedig vízgyűjtőbe lehetne tárolni amit WC öblítésre, mosásra lehetne használni. Ha nem lenne annyi víz akkor a tárolóba a kútból történne a víz feltöltése.
A szennyvizet pedig helybe kéne tisztítani és a kinyert vizet lehetne gyökér öntözésre használni.
A használt gépeknél, berendezéseknél a minél energia takarékosabb megoldásokat kell választani... A++ hűtő, A porszívó, LED TV ,stb. várhatóan ezek tovább fognak fejlődni...
Valószínűleg a hőszivattyú vagy a geotermikus fűtés, HMV előállítás megkerülhetetlen lesz...egyelőre geotermikus lehetőségeink kiaknázatlanok...de a jövő valószínűleg ebbe az irányba is mutat majd...
A fő probléma az elektromos áram előállítás lesz...ehhez igénybe lehet venni majd geotermikus blokkokat, szél, víz erőműveket, fúziós, atom generátorokat. Azonban várhatóan ezeket a technológiákat a mostani energetika lobbik késleltetni fogják valószínűleg házilagos kivitelezések nem lesznek belőle...
A gázkeverék nem szokott valamennyi levegőt is tartalmazni? Mert akkor talán robbanásveszélyes is a tárolása. (például olyan, mint a vízzel hajtott autókban a durranógáz: ha nem használod fel nyomban, veszélyes lehet)