Keresés

Részletes keresés

Béjé Creative Commons License 2003.04.25 0 0 275
Lakáshitel és illeték témában kérek információt.
Megpróbálom egyszerűen összefoglalni a helyzetünket: a jelenlegi lakásunk eladása után, banki hitellel kiegészítve szeretnénk használt családi házhoz jutni. A jelenlegi lakás a saját nevemen, 1/1 tulajdoni hányaddal van, viszont a hitelt a férjemnek lenne célszerű felvenni, az adókedvezmény érvényesítése miatt (max.évi 240 eFt-ra gondolok).
A problémánk abban áll, hogy ha csak a két lakás értékének különbözete után akarunk illetéket fizetni, akkor -gondolom- az újnak is 1/1-es tulajdonunak kell lennie, viszont úgy meg nem kap a férj hitelt, ha egyáltalán nem fog rendelkezni tul.-i hányaddal az leendő családi házban...
A kérdésem az, hogy lehet-e valami megoldást találni vagy hol lehet erről tájékozódni pontosan?
Köszönöm!
Törölt nick Creative Commons License 2003.04.25 0 0 274
Sziasztok!
Hihetetlen sok nyűglődés után végre sikerült egy lakást találnunk, de szvsz irreális áron(a lakás teljesen lepusztult viszont a lépcsőház nagyon kulturált, 4 emeletes tégla építésű)... Találkozott már valaki olyan esettel, hogy az értékbecslés alapján elutasították a hitelkérelmet, esetleg kevesebb összegben állapították meg a hitel mértékét?
Egyébként a lakás 11,3 millió
önrész: 5,8 millió
15 évre szeretnénk felvenni az 5,5 milliót, a párommal együtt a nettónk 172 ezer
Szerintetek mennyire gázos az ügy?
Köszi, Csipi
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 273
2 szobásat lehet venni több helyen 15 alatt. Azért az általad kinézett 270 e/nm nem a legolcsóbb. Igaz, hogy szerintem csak a XV,XVI,XVII,XVIII,XIX,XX,XXI kerületek(tehát a pesti külső) jöhetnek szóba.
Persze a 63 nm-bő lehet, hogy így is engedni kell. Láttam 2 szobásat 48-asban is.
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 272
A pakliban minden benne van. Remélhetőleg mégegyszer nem játszák el a hirtelen kamatemelés dolgát Magyaroszágon.
Euróba kénytelenek lesznek átváltani, ez tuti.Nem hiszem, hogy megmarad elszámoló eszköznek, bár elvileg nem lenne akadálya. Igaz ebben elég laikus vagyok, nem olvastam el az EU szabályok több 1000 oldalas doksijait. Ki tudja, talán deviza eladás vagy középárfolyamon váltják majd.

Most egy tény: Ez van, ezt kell szeretni vagy nem szeretni.

Én a helyedben meggondolnám a 25 évet. A kamattámogatás csak 20 évig jár, azután ki tudja mi lesz. A másik dolog, hogy 20 év feletti futamidőnél nem csökkennek drasztikusan a törlesztőrészeletek, pont emiatt.

wecky Creative Commons License 2003.04.25 0 0 271
na ez szép dolog, de kb sehol nem lehet 2+1fél szobás lakást venni... (pláne nem 17-ért...)
Előzmény: moverlander (269)
Smallprince Creative Commons License 2003.04.25 0 0 270
Sziazstok.Nincs idom vegigolvasni a topicot,
lehet, hogy mar volt rola szo, de nagyhirtelen en is lakashitelezesbe folyok
perceken belul. En is OTP es kb 25 evre.
Egy param van: most ugye kedvezo hitelkmatok
vannak 2-5% korul, kinek mi jar.
En a ForrasHitelre palyazom, de kozen eszembe
jutott, hogy ha nekem megallapitanak havi 65ezer
torleszto reszletet, akkor mi lesz, ha atallunk
az eurora. Kicsit tartok tole, hogy 5-6 ev mulva
nagy bukta lesz, mert az euro nemhogy 4% folotti
eves inflaciot fog hozni, aminek ugye mi lakashitel felvevok a forint eseten meg orulunk,
mert ugye ezert (is) vesszuk fel, de mi van
ha megallapitank valami elcseszett forint/euro
fix ratat, illetve ha az euro deflalodni fog...
Lehet, hogy tullihegem, valaki valamit?
Koszonom elore is.
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 269
316e21

A próféta szóljon belőled. A képletet csak úgy mondták, de hát az függ az ingatlan forgalmi értékétől.....Szóval rizsa az egész, ez idegesített fel a legjobban.
Nekem egyébként a full állami támogatásos hitel lesz.

wecky:
Az bizony nem. Az legjobb esetben 2 szobás :(

Aki pedig a törvényt írta, az sem volt teljesen magánál, ugyanis nincs leírva konkrétan, hogy a 2 fél szoba=1 szoba. A bankokba azt mindták, hogy ők 1 szobaként értélmezik, mert ez értelmezés kérdése.

De bizony a 2 fél, az legfeljebb 1 egész. Úgyhogy azt most elfelejtheted.Illetve csak szocpol meg ÁFA nem jár rá.
Sajnos magyarországon megalkotnak egy törvényt. Ha jó, akkor félévente változtaják, ha nem akkor 10 évig ua. az árakkal marad érvényben.Csak egy példa:

1995-ös(ha jól emlékszem) az a törvény, ami a mozgássérültek gépkocsi vásárlási támogatását határozza meg. Akkor max. 2 millió lehetett autó és 300.000-et adtak hozzá.Akkor jó is volt.Csak tavaly még ugyanezek az összegek voltak benne.

wecky Creative Commons License 2003.04.25 0 0 268
1 + 2 félszoba nem ok-s? 17-ért. (63nm)
hol lehet ennek utánanézni?
Előzmény: moverlander (266)
316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 267
movelander

vannak. és átfutási időtől eltekintve pozitívak is (sőt mostmár lehet, hogy ezen is lehet segíteni)

továbbra is fenntartom 30%-ot:).
mindehol a forgalmi érték*0,8*0,7 képletet nyögték.
vs.
Arra nem volt hajlandó válaszolni egy bank hitelügyintézője sem, hogy az általuk elbírált igényeknél mekkor volt a vásárlási ár/hb érték arány

akkor most melyik?

a drágábbik hitelnél átlagos állapotú használt lakás tényleg ~80% szokott lenni, új pedig 5-10%-al magasabb lehet, mérettől, elhelyezkedéstől függően, de ez csak a drágábbik állami támogatású hitelnél igaz.

az olcsóbbnál szerintem azért nem árulta el senki, hogy mennyi a hb, mert nem is számoltak ilyet:)

láttatalnban többet nem tudok mondani

Előzmény: moverlander (264)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 266
Igen. Lásd 246-os hozzászólásom !

Tehát két gyerek minimum 2 szoba maximum 4.
Az árak pedig max 15-

Tehát a 17-illiós lakás minimu 2,5 szoba kell hogy legyen. Ennyiért azért van Budapesten.
Vagy a budai hegyekbe akarsz lakóparkba költözni, de akkor nem túl nagy szükséged van az állmai támogatásra. :)

250 e/nm-el ez 68 nm
300 e/nm-el ez 56,5 nm

Az utóbbiba szerintem igen nehezen fél el 2,5 szoba, Ugyanis a 2 szoba mondjuk 25 nm, a fél még 10, az 35. A maradék 20-ba már nem könnyen fér el a többi helyiség.

wecky Creative Commons License 2003.04.25 0 0 265
azonban 2 szobás lakás vételára Bp-en max 15M,
mármint max ennyiért vehetek?
Előzmény: 316e21 (262)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 264
316e21

Szívből kívánom neked legyen igazad, meret az nekem is igen jó lenne.
Voltam több OTP fiókban, és mindehol a

forgalmi érték*0,8*0,7

képletet nyögték. Ebből rájöttem, hogy ez egy kötelezően mondandó benyalt szöveg, és nincs valósaág alapja De senki nem mond semmi konkrétat. Kivéve azt - ami ellenkezik az alább leírtakkal - , hogy a HB érték számít. Az, hogy a vásárlási ár ennyi, és az reális, még semmit sem jelent.
Arra nem volt hajlandó válaszolni egy bank hitelügyintézője sem, hogy az általuk elbírált igényeknél mekkor volt a vásárlási ár/hb érték arány. Azt mindják, hogy nem tudják. Most vagy nagyon hülyék, vagy ez is ki van adva utasításba.(Az utóbbi a valószínű)

Én nagyon remélem, hogy tényleg megkapom a maradék 60 %-ot, és neked lesz igazad. Mindenesetre a tényeket majd megírom ide.(néhány hónap múlva :) )

Nincsennek tényleges OTP-s tapasztalataid ? Sokat segítene a leki világomon.

wecky Creative Commons License 2003.04.25 0 0 263
-kezes jövedelme nem jó? egyébként meg 3-4 hónap múlva valószínűleg én is munkába állok (rendesen).
-én is úgy érzem az OTP marad, pedig nagyon nem bírom őket.
-biztos akad azért valami nekünk való lakópark.

köszi a segítséget

Előzmény: moverlander (261)
316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 262
hm. nem akartam végig bold-al. sorry

wecky
elvileg igen, ha minden feltételnek megfeleltek ajánlom elolvasni a 12/2001-es korm. rendelet vonatkozó részét.
azonban 2 szobás lakás vételára Bp-en max 15M, ahogy moverlander is írta.
a postánál nektek vakszeg csak a jövedelem 25%-át engednék törlesztőrészletnek:(
ekkora igazolt jövedelemmel otp a legjobb, (esetleg ha van egy jó kezes, máshol is lehet próbálkozni, de ha az otp nincs kizárva érdemes lehet velük kezdeni)

Előzmény: wecky (259)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 261
Hát elvileg megvan a hitel, de ezért gondolkozz el rajta, hogy ha kell mondjuk még 500, akkor az miből lesz meg !
Közalkalmazott az nem ér semmit, csak a köztisztviselő.
Nettó 88 fizuval a Postabank-ot felejtsd el. Ugyanis jövedelemvizsgálat nélkül 10 %-al kevesebbet adnak. Jövedelemvizsgálattal meg igen csekély összeget kaptok, ha kaptok.(Havonta 29-et törleszthetnétek, számold ki mennyit kapnátok így)
Ha rám hallgatsz, akkor nem járod körbe az összes bankot, hanem mész az OTP-be mert úgyis az lesz a vége. Viszont így természetesen ki vagy zárva olyan lakóparkban lévő vásárlástól, ahol az építőnek szerződése van más bannkal, mert akkkor ott kell felvenned a hitelt.
Ha nem hiszed járj utána, de nem hiszem, hogy az OTP-n kívül találsz olyan bankot, aki ad nektek 10 M-ót.
316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 260
ugyan nem állítottam ,de így van:), ha gondolod szívesen segítek, keress meg (konkrétumokkal, mélben, vagy időpont egyeztetést követően személyesen).
bár az előbbieket fejből írtam, de a kedvedért megnézetm az otp honlapját:

Új lakás
Mintha csak az Ön családjának építették volna a tegnap látott házat? Esetleg egy modern lakóparkban szeretne lakást vásárolni?

Az értékesítés céljára épített új lakások megvásárlásához a kiegészítő kamattámogatás mellett nyújtott Forrás hitelt ajánljuk Önnek, mert:

a kiegészítő kamattámogatás révén Önnek mindössze 2,5%- os kamatot kell fizetnie,

a hitelt akár 35 évre is felveheti,

a megvásárolandó ingatlan értékének 70%-át,NEM a hitelbiztosítéki értékének! egyéb ingatlan fedezetként történő felajánlása mellett pedig akár 100%-át is igényelheti hitelként,

a személyi jövedelemadó kedvezmény révén, kamatterheinek akár 40%-át leírhatja az adójából,

megfelelő értékű ingatlanfedezet esetén elegendő a rendszeres, mindenkori minimálbért elérő jövedelem meglétének igazolása.

nna. ez kivételes többé kevésbé hihető is. a 70% is nyugodtan elfogadható, ha és amennyiben az értékbecslő véleménye közel áll az adásvételiben megjelölt árhoz. a kkt hitelek esetében nyugodtan elfelejtkezhetsz a hb értékről, ezeknél nincs jelentősége.

Több embert ismerek, aki bepróbálkozott 30 %-al és azután szívhatott a maradék önerő előteremtésével.(Nem egy bankról van szó) konkrét adatok hiányában erre nem tudok mit mondani, de kicsit hitetlenkedem.

hitelvonalat nem szívesen hívok, mert elég meglepő dolgokat tuddnak monadni, olyanokat amik esetleg köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. bankban pedig sajnos (szerencsére?) elég sokat voltam.

üdv,
316e21
bocs a hoszzúságért

Előzmény: moverlander (255)
wecky Creative Commons License 2003.04.25 0 0 259
köszi!

-tehát ha úgy számolom, hogy 5Mkp + 2gyerekre szocpol +áfa vissza +esetleg öbkormányzati akkor ~7M, és egy ~17M-es (1+2 félszoba jó lenne) lakásban gondolkodunk, akkor valószínűleg kapunk 10M-et, + ingatlanfedezet nélkül (ha jól számoltam 40% megvan).

-sajnos én hivatalosan nem dolgozom, csak a kedvesem fél éve, viszont közalkalmazott (ez remélem pozitív az elbírálásnál). előtte nem dolgoztunk. viszont kezes az lesz. mekkora az esély, hogy így kapjunk hitelt? (vagy várni kell az 1 éves munkaviszonyra?)

-mégegy kérdés: törlesztőrészlet az összjövedelem 33% max. előbb néztem a postabank hitelkalkulátorát, és 10M kamattámogatásos 10évre kezdő törlesztés: 62e, de az utolsó évben: 128e. ennek az átalgának kell lenni 33%?

moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 258
Az egyik lehetőség(ez a drágább) a Thököly úton, a másik az Alacska úti lakótelep.(ez nagyon jó áron volna)
eviktor Creative Commons License 2003.04.25 0 0 257
Meg szabad kérdezni, melyik az az ingatlan a 18-ker.ben?

Üdv, Viktor

Előzmény: moverlander (253)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 256
Mindig eszembe jut még valami:

A 40-45 %-ról csak annyit,hogy esetemben igencsak nem mindegy, hogy elég a 40 % vagy sem. Az a +5 % nekem kb 650 ezer. Már felkészültem rá, hogy kelleni fog, de nem esne jól.

moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 255
Ne haragudj, de ahhoz képest, hogy azt állítod értesz hozzá, elég nagy hlyeségeket írsz.
BÁRMELYIK BANK A HITELBIZTOSTÉKI ÉRTÉKHEZ MÉRI AZ ADOTT HITELT!!!!!!!!!
Tehát ha veszek akár használtat, akár újat, akkor kimegy az értébecslő, azt mondja X forintot ér.
Erre a bank azt mondja, OK akkor X*0.85 a HB érték, és ennek kapod a 60, illetve 70 %-át.Több embert ismerek, aki bepróbálkozott 30 %-al és azután szívhatott a maradék önerő előteremtésével.(Nem egy bankról van szó)

Egyébként 2 gyerekem van, házasságban élek, Budapesti új lakást akarok venni, és a szocpol+ÁFA-val van 40 % önerőm, és lehet, hogy így is nézhetek a pénz után, ami még majd hiányzik. Gyakorlatilag minden bankot megkérdeztem, de még csak közelítő értéket sem mernek mondani a lakás HB értékére. Csak azt, hogy a 60-ra van esélyem.(nem a 70-re)
Ha nem hiszed, hívd fel bármelyik bank hitelinfo vonalát, vagy menj el hozzájuk, mert nekem ezt mondták.Az utóbbi hetek szabadideje és egy hét szabadságom van benne a bank és és építkezés járásban.

316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 254
moverlander

bármelyik bank tájékoztatóját elolvastad már? vagy a 12/2001es kormányrendeletet?
röviden? a kiegészítő kamattámogatású hitel (nem a jelzáloglevél alapú!) igénybevételének a feltételei a kormányrendelet szerint:
-házas v gyermekét nevelő szülő
-új lakás
-1 alkalommal
-max 10M huf
Az önerőnek min. 30%-nak kell lennie (építésnél inkább 40%).Hogy megkapod-e a hitelt az a banki hitelbírálat függvénye, amiben szerepet játszhat a jövedelemvizsgálat is. ennél a hitelnél, a hb értéknek nincs jelentősége, ha a lakás vételára normálisnak nevezhető.

bár te nem írtad le, hogy mivel foglalkozol és milyen a családi háttered, de gonodolom nem vagy házas és gyermeket sem nevelsz, így valszeg nem vagy jogsult a kkt hitelre, hanem csak a jelzáloglevél alapú (használt lakásra is igényebe vehető) hitelre, aminél valóban a hb érték 60%a vehető fel. ha tényleg új lakást veszel, akkor a 40-45% vsz valszeg elég lesz.
Ha tudsz valami biztatót ne tartsd magadban. De ne ilyen "a szomszéd hallotta az ismerősétől" stílusú legyen, mert ilyet hallottam eleget.

ha már vetted a fárdságot és megnézted hol dolgozom (ami ugye nem titok), akkor nem értem, hogy ezt miért kérdezed?

Előzmény: moverlander (252)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 253
Esetleg- ha adataid alapján igaz - akkor az ActiveInvest-nél dolgozol.

Egyébként én az OTP-nél próbálkozom, mivel ott van szerződése a cégnek és egy XVIII. kerületi ingatlanról van szó(illetve két helyen van potenciális lakás). Vannak valamiféle tapasztalataid HB értékekre ?

moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 252
316e21:

Hát neked vagy nagyon jó tapasztalataid vannak vagy még nem vettél fel új lakásra hitelt. Én még most vagyok benne, de a 40 % saját résszel sem biztattak agyon a bankban.Pedig egy négyzetméter áron messze az itt szokásos (Budapest) árak alatt lévö új lakást veszek.

Ha tudsz valami biztatót ne tartsd magadban. De ne ilyen "a szomszéd hallotta az ismerősétől" stílusú legyen, mert ilyet hallottam eleget.

moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 251
missparker írta:

Az alábbi helyzetre melyik bank lenne jó?

-ház ára: 8,9 M Ft
-önrész: 4,5 M Ft
-nincs másik ingatlan, amit fel tudnánk ajánlani, fizetésünk bruttó 70 ezer és bruttó 112 ezer. Házasok vagyunk.

Ebben az esetben szerintem bármelyik, bár attól függ mennyi idő alatt akarjátok kifizetni. Ilyen fizetésekkel a "jövedelemvizsgálós" bankokban az összevont jövedelem 33 %-a lehet a részlet.
A ház ára alapján vidéken laktok, így javaslom, hogy valamelyik(esetleg az egyetlen ?) helyi bankot válasszátok, mert igen gyakori vendég leszel náluk.

316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 250
-Azért a 16.800.000-as lakásra még eléggé kockázatos 10.000.000 kérni. Nem árt felkészülni arra, hogy kell még egy kis önerő. De végül is az 5 M kp+ 1,6 M szocpol+400 E ÁFA az nagyjából itt van
ez nem igaz. új lakásnál 10M nyugodtan kérhető, csak a fennmaradó résszel rendelkezni kell önerőként!
Előzmény: moverlander (248)
316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 249
wecky

nem kell kiegészítő ingatlan fedezet új lakás vásárlása esetén, azonban 30% önerővel (+- szocpol) rendelkezned kell.

35 év alatii házasok bevállalhatnak két gyereket, ilyenkor a megelőlegezett szocpol felvehető. a gyerekeknek 3 ill. 6 éven belül meg kell születniük.
feltételei még: 0 lakástulajdon, méltányolható lakásigény.

üdv,

316e21

Előzmény: wecky (245)
moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 248
Még két megjegyzés:

-Azért a 16.800.000-as lakásra még eléggé kockázatos 10.000.000 kérni. Nem árt felkészülni arra, hogy kell még egy kis önerő. De végül is az 5 M kp+ 1,6 M szocpol+400 E ÁFA az nagyjából itt van.

-Nem 2,4 hanem 2,5 szobáról van szó a kis összedobott táblázatomban :)

moverlander Creative Commons License 2003.04.25 0 0 247
A szocpol ügyben lehet igazad, szerintem kérdezd meg konkrétan a bankban. Nekem már van 2, így nem kérdeztem rá, csak arra, hogy így adják- e elöre :)

Új lakás esetén sem kell plussz ingatlanfedezet.De a körülbelüli helyzet BP-en:(ebben azért van szórás, inkább csak a lényeget szemlélteti a példa)

Használt lakás HB értéke mondjuk 82 %-a a vételi árnak.Ennek kapod 60 %-át. Tehát a vételi ár 50 %-át.

Új esetében mondjuk 85 %-a a vételi árnak a HB érték. Ennek kapod 70 %-át, tehát kb. a vételár 60 %-át.

Tehát egy 16.800.000-es új lakásra megkaphatod a 10.000.000 hitelt, de használtnál 20.000.000 kell forgalmi értéknek.

Ehhez már csak azt kell megjegyezni, hogy a szocpol feltétele a méltányoható lakásigény.
Ha bevállaltok 2 gyereket, akkor 2-4 szobást kell vásárolni/építeni, ami BP-en a következő képpen nézhet ki árban(vidéken -1 MHUF)

2 szoba 15 millió
2,4 szoba 17,5
3 19,5
3,5 22,5
4 24,5

félszoba= 6-12 nm közötti szoba.

missparker Creative Commons License 2003.04.25 0 0 246
Sziasztok!

Az alábbi helyzetre melyik bank lenne jó?

-ház ára: 8,9 M Ft
-önrész: 4,5 M Ft
-nincs másik ingatlan, amit fel tudnánk ajánlani, fizetésünk bruttó 70 ezer és bruttó 112 ezer. Házasok vagyunk.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!