Keresés

Részletes keresés

Ki4r4 Creative Commons License 2003.05.02 0 0 316
Erről eszembejut mégegy kérdés!
Az élettársi kapcsolatot ugye elismeri az állam, ugyaazokkal a jogokkal élhetsz, mintha házasságban élnél (pl. vagyonmegosztás). Tutira össze kell ilyen esetben házasodnia 2 embernek, akik mondjuk később tervezték az esküvőjüket, viszont már 3 éve együtt élnek, közös háztartásban stb.. a megelőlegezett szocpol élettársaknak nem jár??
Előzmény: da_lamer_menyasszonya (315)
da_lamer_menyasszonya Creative Commons License 2003.04.30 0 0 315
Sziasztok Fiúk, Lányok!

Ti olyan okosak vagytok, nagyon sürgősen össze kellene házasodnunk a hitel miatt (augusztusben lett volna az esküvő, de most találtunk egy lakást, amit nem szabadna kihagyni). Hétfőn kell bevinnem a papírokat az ak. hiv-ba, de valami olyat mondott a nő, hogy kell neki egy igazolás, hogy hitelfelvétel miatt kell a gyorsított eljárás, és 2.000 Ft illetékbélyeg. Ti tudjátok, hogy milyen igazolásról beszél? Ki adja azt az igazolást (bank, építő, mi,? )? Az iiletékbélyeget ott is meg lehet venni, vagy az postán lehet venni és odavigyük?
Légysz-légyszi segítsetek!!!!
Előre is köszi!

moverlander Creative Commons License 2003.04.30 0 0 314
Alternatív megoldás:

A garázst külön építed meg - legalábbis papíron -, ami nem lesz része a lakásnak. Hitelt kaphatsz rá, hiszen pénzt ér a garázs, ellenben a szocpolhoz csak a ház terveit nyújtod be.Vagy valami ilyesmi.

rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 313
Kösz az infót!
moverlander Creative Commons License 2003.04.30 0 0 312
Szóval a 2 fél szobád az egy szoba. A nappali még 1.
Tehát ez elvileg 2 szobás.

Viszont, ha 9,5 m hitel kellene, akkor gyanítom, hogy a kalkulált építési költség meghaladja a 15 milliót. Akkor pedig nem méltányolható a lakásigényed !

moverlander Creative Commons License 2003.04.30 0 0 311
Ha hiszed, ha nem, de a törvény nem rendelkezik róla. A jogalkotók a helyzet magaslatán álltak...

Szóval jogi értelmezés kérdése. Nekem az OTP-ben, ott ahol én érdeklődtem, azt mondták, hogy 2 fél szoba az egy egész.
Szerintem kérdezd meg ott, ahol te akarod a szocpolt folyóssíttatni. Szerintem azért a két fél bárhol elmegy egy egésznek, de ez csupán jóindulatból, mert a törvény bizony minimum 2 szobát ír elő, és nem ír a fél szobáról.
Az egy másik kérdés, hogy a tövényeket igen ritkán update-olják, mert ezek az irányárak 2001-ben születtek, és még ma is ez van érvényben.
A másik visszássága a törvénynek, hogy megvehetsz egy 48 nm-es kétszobásat két gyerekkel, de nem vehetsz meg egy 58 nm-es másfeleset.

rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 310
Inkább igy kérdezem:Az alább leírt lakáselosztás
2 1/2 sz.+nappali am.konyh.+fürdő+wc+kamra+garázs
mindez kb 85-88nm.erre mennyit számolnak?kb.9.5m.HUF hitel kéne,+szoc pol 2gyerek után.Telek van.
rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 309
Már bocs az értetlenkedésért,de akkor ezek szerint 2.fél szoba,az egy egésznek felel meg?
moverlander Creative Commons License 2003.04.30 0 0 308
Egész szoba minimum 12 nm. félszoba minimum 6.

Ha ennek megfelel, akkor megy a dolog.
(Az természetesen nem jön be, hogy a konyhát szobának nevezed el, meg hasonló dolgok. Tehát a lekásban mindemellett kell fürdőszoba, miegymás)
A lényeg, hogy a terven(meg persze a valóságban is) mi van.

Elm Creative Commons License 2003.04.30 0 0 307
Ez nem az otp szamolasa, a meltanyolhato lakasigeny a rendeletben van szobaszamra, es egy hozzacsatolt mellekletben az arakra, amit elottem is irtak. Minden banknal ennyi.
Előzmény: rockwell (304)
rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 306
Tehát akkor az én tervezett házam 2.szobásnak minősül?Mennyi a minimum nm2 az egész szobánál?Mert nem mindegy hogy 15,vagy 17.5 HUF költségvetést adok be.Előre is kösz!
moverlander Creative Commons License 2003.04.30 0 0 305
A dolog hülyében van kitalálva mint gondolnád.
Minimum 2, maximum 4 szobás lehet a lakás,ház.Telekár nélkül az ára:

2 szobánál 15
2,5 szobánál 17,5
3 szobánál 19,5
3,5 szobánál 22
4 szobánál 24,5

millió HUF. a maximum ár. Vidéken 1 millióval(4 szobás esetén 2-vel) kisebb.
félszoba= nem nagyobb, mint 12 nm.

rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 304
Az otp új építkezésnél mennyi nm árral számol? Két félszoba, és egy amerikai konyhás nappali+fürdő wc,kamra,garázs méltányolható lakásigény?Az egész kb.85-88m2.(szocpol,2gyerekre)Előre is kössz az infót.
316e21 Creative Commons License 2003.04.30 0 0 303
vsz beleszámít(hat). de bankfüggő, fiókfügő, sőt eset-függő lehet. de volt már rá példa. ott érdemes tájékozódni, ahol a hitelt tervezed felvenni
Előzmény: rockwell (302)
rockwell Creative Commons License 2003.04.30 0 0 302
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem:A munkáltatói hitel beszámít az önrészbe újj ház építésnél?Telek van.
316e21 Creative Commons License 2003.04.29 0 0 301
cskbaba
igen

moverlander
nem kieg. ingatlanfedezeteknél kér, hanem telkes ingatlanoknál. földhivatali térképmásolat, teleknél is van értelme, hisz a településen belüli elhelyezkedét is mutatja, és azt is, hogy van/nincs épület a földhiv. nyilvántartásban. egyre inkább gyakorlat, hogy a nem telkes ingatlanoknál méretezett alaprajzot kérnek.
üdv,

316e21

Előzmény: moverlander (300)
moverlander Creative Commons License 2003.04.29 0 0 300
Lehet, hogy nagyon egyszerűt kérdezek, de én nem tudom:

Az OTP kiegészítő ingatlanfedezetként felajánlott ingatlan esetében kér helyszírajzot.

1. Ez mit tartalmaz ?
2. Ennek üres építési telek esetén van-e értelme ?

cskbaba Creative Commons License 2003.04.28 0 0 299
Köszönöm!
De ugye ez úgy értendő, hogy a még át nem utalt hitelösszeg 2%-nak tizenketted része?
Előzmény: 316e21 (298)
316e21 Creative Commons License 2003.04.28 0 0 298
ha minden igaz akkor az adott hónapban a rendelkezésedre tartott (megítélt, de még ki nem fizetett hitel) összegre vonatkozik, azaz folyamatosan csökkeni fog
Előzmény: cskbaba (297)
cskbaba Creative Commons License 2003.04.28 0 0 297
Sziasztok!
Egy létező, ámde számomra nem túl világos költség: Rendelkezésre tartási díj, évi 2%-ért.
Ez újépítésű lakások esetén kérik, hisz a bank részletekben fizet - készültségi foknak megfelelően - az építtetőnek. Ezért nekem 2%-ot kell fizetni, hisz a bank addik az általam kért hitel összegét nem fektetheti másba..
Namost: estemben most kötöttem meg az OTP-vel a kölcsönszerződést, várhatóan májusban már fizeem is az első törlesztést, de a ház csak októberre készül el.
Szerintetek akkor ez a 2% akkor mennyit is jelent pontosan, ha a hitel összege 6.000.000 Ft.

köszönöm

Előzmény: eviktor (296)
eviktor Creative Commons License 2003.04.28 0 0 296
HATI1:

Jövedelemigazolás biztosan nem kell a második lakás tulajdonosánka, legalábbis tőlünk nem kérték. Egy ugyanolyan formanyomtatványt kell kitölteni, mint az első számú igénylőnek, amin szerepel a havi nettó jövedelem, de semmilyen egyéb igazolást nem kértek.

Helyszínrajzról nem tudok, mert mi nem családi házat ajánlottunk fel, de pl. anyósom lakásáról kézzel (!) rajzolt szoba és helyiség beosztást kértek, ha már tervdokumentációt nem tudtunk szerezni.

MÁS: mi kb egy hónapja adtuk be a kérelmet, az értékbecsló már járt kinnt felmérni a zálogosítható ingatlant. Az otp azt mondta 1 hét, és megmondják van-e elég fedezet, vagy nincs. Az é.becslő azt mondta 1 hónap, míg kitalálja mi mennyit ér. Mit tegyek? Üljek csöndben a fenekemen, vagy telefonálgassak? Kissé bizonytalannak érzem a kamatok és támogatások alakulását, nem tudom mi lenne jobb, várni vagy sürgetni a szerződéskötést. Mit gondoltok?

üdv, Viktor

Előzmény: hati1 (294)
316e21 Creative Commons License 2003.04.28 0 0 295
Egységsugár

a HVB jelzálogbankját és partnereit is érdemes megemlíteni, csak hogy teljes legyen a felsorolás (ami csak a használt lakás vásárlásához is felhasználható hitelre vonatkozik. a kieg.kamattám. hitelhez nem kellenek a jelzálogbankok).

hati1
a kieg. ingatlan tulajdonosai csak zálogkötelezettek lesznek, nekik nem szükséges jövedelemigazolás
helyszínrajzot a földhivatal ad némi térítés ellenében

üdv,

316e21

Előzmény: hati1 (294)
hati1 Creative Commons License 2003.04.28 0 0 294
Sziasztok!

A következő kérdésem lenne:
Ha kiegészítő ingatlanfedezet mellett igénylem a hitelt, akkor a 2. lakás tulajdonosai is zálogkötelezettek lesznek, az OTP szerint. A kérdésem az, hogy nekik is vizsgálják a jövedelemviszonyaikat, ill. kell jövedelemigazolás Nekik is (szülök)?

A másik kérdésem:
AZ OTP szerint a családi házakra kell helyszínrajz is. Ez micsoda és hol kell készíttetni, ill. mennyibe kerül?

Köszi,

Egységsugár Creative Commons License 2003.04.26 0 0 293
.
Hitelpiac:

A következő információkat innen-onnan gyűjtögettem, mivel nekem is aktuális a téma. A legjobb tudomásom szerint írom őket, de senki ne vegyen mérget az értesüléseim helyességére.

Szóval pillanatnyilag a lakáshitelek piaca úgy néz ki, hogy van a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB), és az OTP Jelzálogbank Rt., amik a hitelügyletek jelzálogos részét intézik. A kereskedelmi bankok közül az OTP természetesen a saját jelzálogbankjával működik együtt, mindenki más az FHB termékeit "árulja".

A kereskedelmi bankok a kondíciókat csak kevéssé tudják változtatni, inkább az elbírálás szempontjai, az ügyfélkezelés módja és egyéb marketingszempontok mutatnak különbségeket. Tudtommal az átfutási idő is inkább az ügy bonyolultságától, az ügyintézőtől, a területtől, az évszaktól és egyéb dolgoktól függ, semmint a bank nevétől.

A bankok ajánlatát nagyon alaposan át kell nézni, ha túl kedvezőnek tűnik. Tegnap egy cimborámtól hallottam, hogy például a Budapest Bank a kezelési költséget a teljes futamidőn keresztül a teljes hitelösszegre számolja, így náluk a kezelési költség (százalékban) jóval alacsonyabbnak tűnik, ha csak a százalékot nézi az ember, de ténylegesen nem az.

Tudtommal a lakáshitelezés piacán jelenleg az OTP a vezető. Minden bizonnyal azért, mert nagyon ismertek, kedvező díjaik vannak (valószínűleg a saját jelzálogbank miatt). Emiatt talán náluk a legkevésbé fontos az ügyfél, ők tehetik meg leginkább, hogy nem figyelnek annyira oda a hitelkérelmező bajaira.

A hitel beindításának vannak konstans költségei. Ezek eltérőek bankonként, de nagyságrendi különbség nincs. A legváltozatosabb címeken szednek díjat: hitelbírálati díj, folyósítási jutalék, stb.
A hitelszerződést közjegyzői okiratba kell foglalni, a fedezetül ajánlott ingatlan(oka)t föl kell becsültetni, ezek fix költségek (pontosabban a közjegyző függ az ingatlan értékétől). Emellett a bank is nyúl valamit, rögtön az elején.

Tudomásom szerint a hitellel kapcsolatos cirkuszt kb. a hitel összegének 2-3%-ából lehet megúszni. Ezen túl van az adásvételi szerződés ügyvédi költsége (1% szokott lenni) és az átírási illeték, bár utóbbi csak hónapokkal később válik aktuálissá.

.

Egységsugár Creative Commons License 2003.04.26 0 0 292
.
HB érték:
Nálunk egy hete volt az értékbecslő (OTP megbízásából), tőle származnak a következő információk. Szóval az értékbecslő a lakás aktuális szabadpiaci értékét becsüli meg, figyelembe véve a helyet, állapotot, stb-t. Ez nyilván köszönő viszonyban van a vételárral, de nem feltétlenül egyezik meg vele.
A hitelbiztosítási érték (HB) azt hivatott jelenteni, hogy mennyiért lehet azonnal eladni az adott lakást szükség esetén. Ez a piaci ár 90%-a kis lakások (kb. 40 nm-ig) esetén, mert azokat könnyen el lehet adni. Nagyobb (60-70 nm) lakások esetén csak a piaci ár 80-85 százaléka, egészen nagy lakások esetén akár 70%-ra is lemehet, mert azokat jóval olcsóbban kell kínálni, ha azonnal el akarja adni a bank.

Azt, hogy ennek a HB értéknek hány százalékát adja meg a bank hitelként, az már az ő dolguk, 60-70% az általános.

.

szulovszkyz Creative Commons License 2003.04.26 0 0 291
Kössszi!

Z

Elm Creative Commons License 2003.04.26 0 0 290
Igenybevehetitek.
Megveszed a telket, nyilatkozol, hogy epitkezni fogsz ra 4 even belul, igy meg illetek sincs, aztan az epitkezeskor igenyeled a banknal a szocpolt (meg az AFA-t is persze). Az INGATLAN ugy altalaban nem kizaro ok: lakastulajdon, vagy azzal egyenerteku berleti jog, stb ilyesmi nem lehet a neveteken, de egy ures epitesi telek igen.
Nezd azert at a rendeletet, vannak benne meg mas feltetelek is (szobaszam, haz ertekes, stb)
Előzmény: szulovszkyz (288)
Szellőke Creative Commons License 2003.04.26 0 0 289
Akárhány telked, nyaralód, szántód lehet, csak a lakástulajdon kizáró ok a szocpolnál.
Előzmény: szulovszkyz (288)
szulovszkyz Creative Commons License 2003.04.26 0 0 288
Sziasztok!

Konkrét kérdés:

A párommal vagyunk ketten, házasság jövőre.Nevünkön semmi.Még az idén vennék Én egy építési telket.Majd az esküvő után építkeznénk rá.Szerintetek a szocpolt igénybevehetjük az építkezésnél?( mivel már az esküvő előtt volt a nevemen ingatlan ).

Választ előre is köszi.

Üdv
Z

316e21 Creative Commons License 2003.04.25 0 0 287
moverlander
Szerintem, mivel házasok vagytok hitel csak az 50-50 %-os tulajdoni hányadra van, hiszen házasságban szerzett vagyontárgy közös.

nem (csak) a vita kedvéért:), de elvielg a feleség is 1/1-es tulajdont! Az más tészta, hogy egy esetleges válás esetén közös tulajdonként fogják figyelmbe venni (hacsak most nem rögzítik, hogy saját vagyonából szerezte blablabla)

Béjé
ha megvan a válasz az illetékre, beírhatnád ide is!

üdv,

316e21

Előzmény: moverlander (279)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!