Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38390
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38389

A cikkenek erre a részére kívántam utalni:

"Falban oltott mészhabarcs"

 

Ezt nehezen tudom másképpen értelmezni, bár a cikk a hagyományos eljárásoknál említi, hogy általában előtte történt az oltás, majd egy ideig állni hagyták az anyagot. 

Előzmény: Törölt nick (38386)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38388

A mészoltásról:

 

http://www.baktoepker.hu/cikkek/oltottmesz.php

 

Innen kiemelve:

 

A kézi mészoltás nagyon veszélyes folyamat, mivel a mész könnyen csapódik, fröccsen, így sok esetben még az elővigyázatosság és a megfelelő védőfelszerelés használata ellenére is történnek balesetek. Ezeknek az elkerülése érdekében érdemesebb a gépi oltás alkalmazása.

 

Na ja, de a középkorban nem voltak ilyen gépek...

Előzmény: Nagyon Várbarát (38387)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38387

Egyre kevésbé tudom elképzelni, ahogyan a középkori várépítő fent az állványzaton éppen nagy nyugodtan beoltja az égetett meszet vízzel. Az tényleg öngyilkosság lenne!

 

Előzmény: Törölt nick (38386)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38386

Hát én úgy értelmeztem, hogy az oltott mészből készült habarcsba falazás előtt oltatlan meszet tettek.

 

Pár sorral korábban pedig irta, hogy ha a meszet kevés vízben oltották, akkor hidraulikus mész keletkezett, ami sokkal erősebb habarcs készitésére volt alkalmas.

 

Tehát szerintem mikor a habarcsba oltatlan meszet kevertek, akkor az szintén kevés vizben oltódott, és így hidraulikus lett, és sokkal erősebb falakat(vakolatot) építhettek. (mondjuk szerintem nem egy életbiztositás oltatlan mészhez kevés vizet adni, nem próbáltam, de nagyon fröcskölhet.)

 

Különböző adalékok, mint pl. a trasz is szintén hidraulikus, tovább javitott a minosegen.

Előzmény: Törölt nick (38377)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38385

A győri székesegyházban őrzik a Szent László hermát. Most a legmodernebb orvostudományi gépek segítségével próbálják megfejteni a koponyaereklye titkát. Vajon tényleg az egyik legkiválóbb Árpád-házi uralkodónk maradványát őrzik évszázadok óta?

 

 

http://www.gyor.egyhazmegye.hu/index.php?t=st&id=10

 

http://nol.hu/kult/hianyzik_szent_laszlo_allkapcsa

 

http://gyor-adyvaros.network.hu/video/gyor/a_szent_laszlo_herma_titka

 

http://www.mult-kor.hu/20111110_szent_laszlo_koponyaereklyeje_segiti_a_majdani_arcrekonstrukciot

 

    

 

Érdekfeszítő témát jelent az arcrekonstrukció vizsgálata:

 

http://www.nhmus.hu/~kustar/kuag-arckesz.html

 

http://www.tondo.hu/index.php?page=3d_szkenneles_antropologia&menu=m_1_on&header=h_2

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38384

Most jelent meg egy cikk a Műemlékvédelem című szaklapban Könyöki Józsefről. A lényege: a XIX. század második felében szorgalmasan kutató pozsonyi rajztanár szöveges és rajzos leírásokat küldött fel a budapesti bizottságnak. Ahol az anyagokat szétválasztották, külön archívumba kerültek a szövegek és másikba a rajzok. Nos ahogyan ez szokott lenni, az elmúlt évszázadban kissé elkavarodott némelyik iromány. Most Rómer Flóris hagyatékának rendezése közben előkerült előkerült Nagyvázsony leírása. Az egykori Kinizsi-vár mellett felmérte a falusi plébániatemplomot is, ellenben a pálos kolostor romját nem tartotta megörökítésre méltónak.

 

 

    

 

       

kerol_t5 Creative Commons License 2011.11.12 0 0 38383

Rezi vár  11.hó 11.én éjszaka

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38382

Köszönöm,de mint a képeken is látszik nem csak nézegettem,még arréb is raktam,de ezzel együtt sem láttam rajta sem számot,se semmit.Úgy nézett ki mint egy túlságosan vastag cserép,félkörívesen megfaragva,benútolva felül,plusz lemeszelve.

Ezzel együtt lehet hogy semmit nem jelent ez a kő,csak tévedtem.

De az is lehet hogy egy fontos kelléke volt egy egykori építménynek...ki tudja.

Előzmény: temetvényi farkas (38381)
temetvényi farkas Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38381

Minden várról, erődítményről ... stb minden mai álapotva van helyi múzeumba, vagy műemlékésnek leírás, archiv iratok, őreg képek, ha van van felmérés, skiccek...... és ha vannak vár területén faragott kövek, ezek is dokumentálva vannak. Festnek rá számát, lerajzolnak valami alaprajzba hol ponosan van az a kő, csinálják belöle pár fotót, vagy lerajzolnak, leírnak mire szolgált....

Előzmény: Törölt nick (38378)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38380

"Fejlesztés alatt!" 

Előzmény: Nagyon Várbarát (38371)
barkócza Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38379

Az Óváron, ami a szomszéd hegy Ágasvár mellett, hatalmas földsáncok vannak, egyáltalán nem "csak sejthetők". :) A túristatérkép is jól mutatja a méretüket és a helyüket.

Előzmény: Törölt nick (38378)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38378

Két hete voltam Ágasváron.Pörgött a topik,nem akartam beleszólni ezzel,de máig furdalja az oldalam a kíváncsiság vajon mi lehetett ez a festettnek és faragottnak tűnő ködarab az egykori sáncok tövében?

Ha valakinek van ötlete kérem ne tartsa magában!

a háttérben,és közelről az ominózus kő

Ágasváron két vár volt,egy bronz,és egy árpádkori a táblák tanúsága szerint.Ezek nyomai ma már csupán sejthetők...

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38377

Sikerült átrágnom magam a cikken! Köszönet a feltöltéséért!

 

Ezek szerint mégis volt falban oltott mészhabarcs! A technika számomra nem igazán érthető, de ezek szerint kivitelezhető a dolog. 

 

Beszéltem egy vegyésszel a habarcs mészkővé történő visszaalakításáról. Kivitelezhetőnek tartotta a dolgot, bár nagyon meglepte, hogy van, akit ilyenek érdekelnek. :-)

 

100 %-osan ugyan nem sikerült tisztáznunk a kérdést, de jó volt együtt gondolkodni! 

Remélem, a jövőben is kitárgyalhatunk majd hasonlóan érdekes témákat!

Előzmény: Gabe1986 (38364)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38376

Még a középkori várfalak állagvédelmével kapcsolatban egy idevágó cikk a Castrum Bene Hírlevél 2010 / 1-es számából:

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38375

Szádvár külsővárának megújulása képekben:

 

 

   

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38374

Csak a szomszédvárra, Drégelyre gondolva ott sokkal nagyobb a felhajtás. Ebből pedig profitálhatna a község. Hiszen könnyű megközelíteni, Budapesthez is közel fekszik. Sajnos ezek szerint sem az Önkormányzat, sem valamely vállalkozó nem lát benne fantáziát {üzletet}.

Előzmény: zsoltikapék (38373)
zsoltikapék Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38373

Hát ez igy igaz! Nemigen foglalkoznak a várral,nyáron rengeteg turista keresi fel de azon kivül is rengetegen látogatják.

Vármentő csapat nincs amikor Comix-al ott jártunk egy melós (várgondnok) dolgozgatott a vár területén.

Elkéne egy bozótirtás a falak külső oldalán,pld a császárné bástyát megtisztitották a gaztól de ujra nőtt .

Várjátékok?? na az sincs régebben rendeztünk ott a testvércsapattal ijászversenyt vagy háromszor volt vagy két ijászbemutatónk de azóta semmi. Valaki felkarolhatná a várat én szivesen elmennék segiteni mert közel van hozzánk.

Előzmény: Nagyon Várbarát (38370)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38372

Kösz szépen a cikket, ami jó. Nagyon jó! Elolvasva egyre inkább az a meggyőződésem, hogy a középkori várépítők nem a kőfal rakása közben oltották be vízzel az égetett meszet. Hanem még a munkálatok megkezdése előtt veremben oltották, majd a mészhabarcsot adalékokkal dúsítva használták a falazás során. Legalább is ezt vélelmezem a cikk alábbi soraiból:

 

 

Konkrétan az általam 2006 óta alaposan bejárt Szádvárra hoznék néhány példát. Amikor Bebek Ferenc a mohácsi csatavesztés utáni belháborús időszakban megkaparintotta Szádvárt, jelentős védelmi munkálatokba kezdett. Valamikor az időtájt emelték többek között a Veres-bástyát is. Ez a védőmű napjainkra erősen lepusztult, a két oldalfalából maradtak csak meg alacsonyabb részletek. A falazat kövei közül már eltűnt a mészhabarcs.

 

  

 

De nézzünk egy másik példát, a sokkal jobb állapotú Új-bástyát. Ez - nevéből adódóan - később keletkezhetett a többi védműnél. Méretében is hatalmas területű, vaskos falazatú építmény volt. Oldalában még a kőfalat az időjárástól védelmező vakolta is kivehető. Egyedül azt furcsálom, hogy eme modern ó-olaszbástya falába miért egy kulcslyuk lőrést illesztettek be? Hiszen azok inkább a szakállas puskák tüzelőhelyéül szolgáltak, mint nagyobb űrméretű lövegeknek.

 

   

Előzmény: Gabe1986 (38364)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38371

Keressünk ismerőst a magyar régészek között:

 

http://kikicsoda.regeszet.org.hu/hu/kereso

 

Én nem találtam meg rajta mindenkit... :-(

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2011.11.11 0 0 38370

Nem vagyok megelégedve a nógrádi várral kapcsolatos műemlékvédelmi munkálatokkal. Amik már sok esztendeje kezdődtek, nagy szünetekkel tarkítva. Miközben bűnronda módon falazgatják a külsővár lebontott szakaszait, pontosan a legveszélyeztetettebb várrésszel, vagyis a lakótorony csonkjával senki sem törődik! Semmit sem tudunk a legkorábbi várrészről, a belsővárról sem. Az érdeklődő várbarátok kíváncsiságát sem igyekeznek kielégíteni a várkutatók, hiszen utoljára 2005-ben tettek közzé részletesebb adatokat a Castrum Bene Hírlevelében. Nem hallani a nógrádi várral kapcsolatban helyi lelkes vármentő csapatról, sem a történelmi helyszínen esetleg rendezett várnapokról, várjátékokról.

 

         

Előzmény: zsoltikapék (38359)
Gabe1986 Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38369

Én épp most olvastam el Fátrai György: Történeti tetőszerkezetek című könyvét, melyben a középkori, gótikus és barokk ácsszerkezetekről ír átfogóan. Eléggé mérnöki szemléletű könyv, elsősorban szakembereknek, de nagyon sok rajzot közöl a középkori tetőszerkezetek, (elsősorban templomok és polgárházak) felépítéséről, bemutatja a korabeli fakötéseket. Ha szeretnéd, szkennelhetek be néhány példát a könyvből:) Azonban a várak tetőszerkezetéről nem szól ez a könyv, eddigi tapasztalataim azt súgják, hogy a váraknál nem is igen használtak ilyen bonyolult fedéseket. Aki tud esetleg valamilyen forrásanyagot, ahol ezt mutatják be, arra én is kíváncsi lennék:)

 

Jah, és a ma esti nagy felfedezésem: számítógéppel készült rekonstrukciós látványképek római- és középkori várakról, templomokról, házakról(annak, aki még nem ismerné:) )

http://www.pazirik.hu/galeria?categoryID=22

Előzmény: zsoltikapék (38368)
zsoltikapék Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38368

Ja! jut eszembe ha már itt tartunk,Eric annak idején felvetette a teher elháritó iveket.

Nagyon sok mindent tanultam tőle ,sokszor más szemmel nézem azóta a falakat(köszönet érte)

Viszont ugyanigy ki lehetne elemezni a várak tetőzetét ,fedelét vagyis az ácsmunkákat,persze a fachwerk rendszertől végig az alapokig.

Sok várnak van rekonstrukciós rajza de nincs semmi ami bizonyitaná a tetőzet mikéntjét.

Pár Cseh és német-osztrák várról beszerzett anyagon igen jól láthatóak a fedélszékek, és egyéb ácsszerkezetek.

Vagy pld: Erdélyi templomerődök tetőzete.. itt megjegyezném van egy faipari tanár ismerősöm Balassagyarmaton aki évek óta viszi ki az iparitanulók(Ácsok) ügyesebbjeit kirándulással egybekötött szakmai oktatásra(mellesleg Ref presbiter)

Szóval szivesen látnák fotókat ha netán vannak valakinek.

Persze szivesen veszem az arnyékszékekről készitett fotókat is,most éppen Sárospatakba bonyolódtam bele mert a Vörös tornyon lévő rekonstrukció alatt deritő található,és a palotaszárnyon is nem messze tőle. Kiváncsi lennék hogy csak deritő,ill.emésztő akna volt-e vagy volt e kivezetése?

Persze Sárvár -Siklós-Kőszeg is érdekelne,csak hát nem sok időm van ujrajárni ezeket a várakat.

Esetleg a Szepesi vár tornyán található aknáról lenne valakinek fotója???

zsoltikapék Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38367

Nagyon jó az anyag!

Igazán nem is tudok belemélyedni az időm miatt,de falelválásoknál vagy falazás technikáknál jól jöhet.

Persze ezeket nemigazán látni inkább a falszakaszok ,falazatok rakásmódját.

De szerintem a habarcsanyagból is össze lehetne rakni tipuspéldákat talán, esetleg fotókkal.

 

Előzmény: Gabe1986 (38364)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38366

Köszi!

Előzmény: Gabe1986 (38364)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38365

Jó a leírás. Már kezdem érteni a dolgot. :)

 

Mármint az öregek munkáját nehéz lenne utánozni. Ma már szinte mindenki ért a kőműves munkához, pont úgy mint a focihoz, de a minőség az messze alulmarad. :)

Előzmény: Gabe1986 (38364)
Gabe1986 Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38364
Gabe1986 Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38363

Igen, én is észrevettem, hogy alig olvasható lett, miután feltöltöttem...mindjárt orvosolom a problémát!:)

Előzmény: Törölt nick (38362)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38362

Nekem nehezen olvasható. Valami egyéb lehetőség???

Előzmény: Gabe1986 (38360)
Gabe1986 Creative Commons License 2011.11.10 0 0 38361

Na, az oldalak összekeveredtek kissé. Szóval a sorrend: 1-7-6-5-4-3-2 kép.

eric7 fórumtársnak igaza van, a habarcs megkötéséhez kell a levegő, a mészkő visszaváltozásához valóban vízre van szükség.

Előzmény: Törölt nick (38355)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!