Keresés

Részletes keresés

szexardikadarka69 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1997

Magyarul: pálinka! :)

Előzmény: beetee (1996)
beetee Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1996

C2H5OH

 

:)))

Előzmény: Törölt nick (1995)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.19 0 0 1995

Persze, hogy jellegtelen ízű, de most itt arról van szó, hogy itt van a rengeteg cseresznye, és valamit kell belőle csinálni az evésen kívül. Sose legyen nagyobb gondom:) 

Előzmény: újmóni (1988)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1994

Rendben, holnap lemegyek a Spárba egy adag Quittinért. :)

 

Emellett nem kellett négy órát állni, mert az elején annyira leveses volt, hogy kevergetni sem kellett.

De ha már arról van szó, szívesen állok ott és kevergetem.

Végül is a lekvárfőzés ezzel jár.

Tudom, Quittin. :)

 

A cukrot a pucolás után szórtam az eperre.

Azzal együtt hagytam állni pár órán át, hogy levet engedjen.

A karamellizálódásra nem is gondoltam, de végül is van benne valami.

Na mindegy, ha be is barnul, az íze talán nem lesz rossz.

Előzmény: újmóni (1992)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1993

Ízlések és pofonok..... :D

 

 

Előzmény: Törölt nick (1991)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1992

Nem tudom neked jobban elmagyarázni - próbáld ki saját magad. Nem lesz zselés a Quittintől a lekvár, pont olyan sűrűn folyós lesz, mint az agyonfőzéssel.

 

Persze ha az a mániád, hogy négy órán keresztül fakanállal állsz a lekvárosfazék mellett-  ám tedd.  :-DDDDD

 

Pár hónap alatt szerintem bebarnul a lekvár - főleg, ha ilyen sokat főzted. És persze az se mindegy, hogy végig a cukorral együtt főzted, vagy a cukrot csak a vége felé tetted bele.. Ugyanis a cukor is karamellizálódik, az pedig bizony barna lesz...

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1990)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1991

10 perc híján. :)

 

Esküszöm, hogy nagyon finom lett. :)

Előzmény: újmóni (1987)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1990

Oké, de valahogy nekem nincs az az érzésem, hogy igazi lekvárt eszem, ha pektinnel sűrítem be azt a rengeteg levet, amit az eper a főzés elején kienged magából.

Annyi lé van alatta, hogy az már inkább eperleves. :)

Ha pektinnel megkötöm ezt a rengeteg vizet, nem lesz olyan az állaga, mint egy jó kis lekvárnak. :)

 

Amúgy mennyi idő után várható, hogy megbarnul, ha kifelejtettem belőle a citromot?

 

Előzmény: újmóni (1986)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1989

Ti milyen sűrűre szoktátok főzni a lekvárokat?

Mindet nagyjából ugyanolyanra, vagy van, amiből hígabbat főztök, és van, amiből sűrűbbet?

Esetleg ugyanabból a gyümölcsből főztök ilyet is, olyat is?

Tervezitek-e előre, hogy ebből vagy abból a gyümölcsből fogtok főzni, vagy csak ahogy éppen alakul?

Van olyan, amit soha nem szoktatok mással ízesíteni, mert önmagában is nagyon finom, illetve olyan, amihez mindenképpen kell valamit párosítani?

 

 

újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1988

A korai cseresznye önmagában nagyon jellegtelen ízű, nem érdemes vele vesződni. Egy-két ízletes (nagyszemű), később érő fajta az, amiket hagyományos módon kompótnak szoktak eltenni.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1982)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1987

Közel négy órán keresztül rotyogott a lábasban. :)

 

 

Na ez az, ami tök fölösleges.

 

Teljesen denaturalizálódik a gyümölcs.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1978)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1986

Nem cukrot akarok enni, hanem epret. :)))

 

A kevés almapektin pont annyira sűríti be, hogy még folyós marad, de nem szalad le a kenyérről. Dickflüssig - ahogy a német nagyon kifejezően mondja.

 

Teljesen nyugodtan használhatsz Quittint is. Abban sincs más, mint almapektin, picike citromsav (ez a szép szín megőrzése miatt is hasznos), és valami minimális tartósítószer.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1984)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1985

No, ez azért már sokkal finomabb lett, mint a korábbi.

 

Esti lámpafényél így mutat a foszlós kalácson. :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1984

Az eper nagyon sok levet engedett.

Le szoktál merni a levéből, vagy pedig az úgy ahogy van, hozzáadod a cukrot, a pektint, és pár perc főzés után mered is ki?

A 10-15 dkg cukor nekem nagyon kevésnek tűnik egy kilónyi gyümölcshöz úgy, hogy nem főzöd el a levét.

Előzmény: újmóni (1973)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1983

Cukkíniből dzsemet?

Hm, próbálom elképzelni. :)

 

Egyébként létezik olyan, hogy egy lekvár becukrosodik?

A szőlőbe belemerítve a kanalat furcsa sercegő hangot hallottam és a fogam alatt is azt éreztem, mintha összeállt volna benne a cukor.

 

Talán ott rontottam el, hogy eleve nem szeretem az Othello szőlőt.

Ha már szőlő, akkor inkább a nagy szemű édes, vagy a muskotályos.

Viszont a legtöbb recept az Othellot ajánlotta.

No, mindegy, egy próbát megért. :)

 

Birsalmából is tettünk el, de annak sem volt túl megnyerő az illata, kb. olyan volt, mintha egy kecsöpöt bontottam volna fel. :)

Az íze viszont nem volt rossz, de kedvencnek azért nem mondanám.

Előzmény: borsika79 (1979)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1982

Ugyanígy néz ki a doboza, szintén Dániából származik, de a dobozon ez áll: Összetevők: citrus pektin.

Nem direkt vettem ilyet, nálunk az egyik borászati bolt árulja a termékeiket, kértem egy doboz pektint és ezt kaptam. Már csak otthon láttam.

Nem lekvár ugyan, nem is különleges, de korai cseresznyefánk szokatlanul sokat terem. Versenyt futunk a madarakkal. NEm tudjátok-e, hogy cseresznyével is működik-e a meggynél szokásos kimagvazott nyers gyümölcs lecukrozva, pár nap állás után üvegbe zárva?

Előzmény: újmóni (1980)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1981

Van már az ERdbeerland földeken érett eper?

 

 

Előzmény: Wassernyolcas (1974)
újmóni Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1980

Én vettem egy dobozka kaldenecker féle pektint, citromból készítik,

 

?????

 

Be tudnád linkelni a terméket...?

 

Mert én ezt ismerem, de ez egyértelműen almapektin

http://www.lekvaroshaz.hu/bolt/befozesi-kellekek/89-almapektin

 

 

(Nekem Amerikából hozta a sógornőm, filléres cucc kint)

 

 

Előzmény: Törölt nick (1976)
borsika79 Creative Commons License 2014.05.18 0 0 1979
Nekem meg pont fordítva. Egyedi íz egyedi illat. 2 éve nagy kedvenc. Nekem a fánk és a palacsinta szinte elképzelhetetlen nélküle. A tavalyi favorit meg a citromos cukkíni dzsem. Palacsintába nyáron igazi ínyencség +prézlistésztán is tuti.
Előzmény: Törölt nick (1977)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 1978

Ma nálunk is 550 Ft-ért lehetett kapni legolcsóbban az epret.

Kis szemű volt, és nem is volt annyira érett, mint a múlt héten.

Gondolom az eső miatt. :)

A szedd magad is jó választásnak tűnhetett volna, de ilyen kis mennyiségnél benzinben, időben nem érte volna meg elkocsikázni, így maradt a piac.

A kofák azzal riogattak, hogy még a jövő hét, és vége a szamócának.

Elhittük nekik és gyorsan vettünk is négy kilót. :)

Egyszerre nem is fért a lábosba, meg kellett várni, mire elfő egy adag víz belőle.

Tanulva a hibákból, főzés közben ezúttal addig kergettem a habját, míg teljesen el nem tűnt a lábosból. :)

A hozzáadandó citromról viszont megfeledkeztem.

Dzsemnek készült, de lekvár lett belőle, mert a végére majdnem teljesen szétfőttek a szemek.

Közel négy órán keresztül rotyogott a lábasban. :)

6 és fél kis üvegnyi lett belőle, amiből hármat elajándékozunk, a felet megkóstoljuk, a többi pedig megy a kamrapolcra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 1977

Be kell vallanom, hogy még sosem ettem ilyen lekvárokat. :)

Az ásványi anyag tartalmuk mellett az ízük is kiemelkedő?

Azért kérdezem, mert tavaly például Othello szőlőből főztem lekvárt, ami nem lett a kedvencem.

Kibontás után beleszagolva nem éreztem azt az iszonyatosan jó illatot, amit egy sárgabarack, vagy egy szilva felbontásánál.

Az íze sem nyűgözött le.

Persze lehet, hogy én rontottam el valamit. :)

 

Előzmény: Wassernyolcas (1975)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.17 0 0 1976

Hol lehet almapektint kapni? Én vettem egy dobozka kaldenecker féle pektint, citromból készítik, kissé drágállottam. Tavaly volt valami rossz almánk, abból készítettem pektint(remélhetőleg), még nem próbáltam ki, majd akkor bontom fel az üvegeket, ha egyszerre sok gyümölcsöt kell befőzni.

Eperhez alapvetően ribizlit használok, ami a mélyhűtőben foglalja a helyet tavaly óta. Most megfőztem, átpasszíroztam, ment az eper alá.  Tettem bele egy kanálka pektint is. 550 per kiló-ért vettem 3 kiló epret, ha nem megy le 300-ra, nem is főzök idén több eperdzsemet. Még van a tavalyiból.

Wassernyolcas Creative Commons License 2014.05.16 0 0 1975

Ha a vitamin el is tűnik a főzés során, az ásványi anyag és az egyéb nagyon hasznos nyomelemek maradnak. Ez ügyben kiemelkednek a vad bogyókból készült lekvárok: kökény, som, csipke és társaik. Igaz, velük a macera is nagyobb, de megéri.

Előzmény: Törölt nick (1972)
Wassernyolcas Creative Commons License 2014.05.16 0 0 1974

Reggel kinéztem a piacra, ledöbbentem, hogy milyen sok földiepret kínáltak az árusok. Földieper földieper hátán! Az áruk, a szebbeké 650-750 Ft között mozgott, a lekvárnak való sem ment lejjebb, mint 550 Ft. 

Marad a szedd magad.

Előzmény: Törölt nick (1971)
újmóni Creative Commons License 2014.05.15 0 0 1973

Kilónként max 10-15 dkg cukor....

Almapektinből meg minimális mennyiséget. Érzésre.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1972)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.14 0 0 1972

Dzsemfix és társai.

 

Almapüréből, cukorból mennyit teszel bele?

 

A vitaminnal meg úgy vagyok, hogy abszolúte nem számít, hogy mennyi marad benne.

Az íze miatt esszük, nem a vitamintartalma miatt. :)

Előzmény: újmóni (1970)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.14 0 0 1971

Ahogy látom, már idén is nyitnak az eperföldek.

 

http://antalvali.com/szedd-magad-eper.html

 

http://www.erdbeerland.hu/

Előzmény: Wassernyolcas (1968)
újmóni Creative Commons License 2014.05.14 0 0 1970

Mit nevezel zselésítőnek...???

 

Zselét nyilván nem teszek bele, de egy kevés almapüré v. almapektin kiváló állagot ad, meg sem érződik benne.

Én kb 5 percig főzöm forrástól kezdve az eperdzsemet. Nincs értelme az utolsó molekula vitamint is szétrombolni a hosszú főzéssel.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1969)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.14 0 0 1969

Nem főztem sz@rrá, csak dzsemmé. :)

 

Mivel zselésítőt soha nem teszek a lekvárokba, kénytelen voltam ezt is sokáig főzni, különben nem sűrűsödött volna be.

 

Te hogyan szoktad készíteni?

Előzmény: újmóni (1966)
Wassernyolcas Creative Commons License 2014.05.14 0 0 1968

Tavaly Budapesttől kb. félórás autózásra elkísértem a lányomékat földieper szedd magad akciózni. Olyan 300-400 Ft. körüli árra emlékszem, no meg arra, hogy én fizettem. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!