Mivel Kemence is megerősítést kapott, hogy igenis Román kori, arról is jöjjön pár fotó. Sajnos itt már tényleg csak egy faldarab áll ami jelenleg egyben kerítésként is funkcionál
Dani bátyja, ha minden kulcslyukból ilyen képeket lehetne készíteni, a topic már holnap kiadhatná a "Magyarország Árpád-kori templomai" c. világszínvonalú albumát.
Nem volt előre megtervezve a látogatás, így amikor kb. két órával előtte tudtam hogy mégis oda fogok érni, ezt a számot akartam felhívni. Csörgött, de sajnos nem vette fel senki...
Úgy néz ki ilyen szempontból nem érdemes improvizálni :-(.
Igyekszem, hiszen minek menjen csúnya helyre az ember :-)
Még meglátogattam pár romot (pl. Somberek, Ófalu-Eszterpuszta, Bátaapáti-Üveghuta), ami nem kifejezetten román kori, de ha valamelyik esetleg érdekli a nagyérdeműt, szívesen megosztom.
(Elég furán vagdossa a képeket az Index, "lenégyszögesíti", de ha ráklikkelünk nagyban általában már jó, de nem mindig)
A másik jelentős műemlék Mecseknádasdon a Schlossberg nevű dombon/helyen található. Több leírás is található a helyről, de ezek kissé eltérőek, ellentmondóak. Az biztos, hogy XIII századi származásúak a romok, akkor a kastélyparthoz tartozott. Innen ellentmondóak a történetek, a török átépítették. Ekkor a dombon egy vár jött létre, Szulejmán dzsámival és pár épülettel. A rom szép állapotban van, a régi várfalból is fellelhetőek maradványok. A vár mellett egy kilátó is felépült, és turistajelzés is kanyarodik ide.
Következett Mecseknádasd, ahol két román korba visszanyúló emlék is található.
Az egyik a Szent István kápolna, melyet a később épült és lerombolt védfal maradványai kerítenek be. Mindez egy kisebb temetőkertben, ahol felfedezhetőek XVIII századi sírok is. Sajnos bejutni nem tudtam (sajnáltam is rendesen), pedig néhány helyen korabeli freskók díszítik a falakat.
Sikerült barangolnom Tolna és Baranya megyében egy kicsit, így jópár műemléket, illetve 8 templomromot is sikerült meglátogatnom. Ennek egy részét képezi a fórum témája is. Az első hely Bátaszék volt, a Cikádori cisztercei apátság romja.
Nem értem, hogy a középkori mérműves ablakokat miért nem lehet helyreállítani, a későbbi nagy ablak(ok) befalazásával. Biztos olyan műemlékvédelmi téma, amibe jobb, ha nem is keveredik bele a kívülálló.
...Kemencén a templomromot, valamint Szügyön a sírkápolnát. Ha jól tudom, ez utóbbiak nem tartoznak bele a topic témakörébe.
Ezt így látatlanban nehéz megállapítani; sajnos egyikről sem tudok semmit. Képek alapján nyilván lehetne okoskodni.
Szombaton tettem egy "öttalálatos" kirándulást, közben el is gondolkodtam, hogy milyen útvonalat lehet kitalálni, ahol kisebb távolságon belül legalább ennyi cél fedezhető fel.
Dörgicse - úgy gondolom - a fővárosa lehetne ennek a fórumnak.
Csak sikerült eljutnom a Hódmezővásárhely mellett található volt Csomorkány falujának templomromjához. A megközelítésre több alternatíva is kínálkozik, de mivel kocsival jártam nem messze a célponttól, én ezzel cserkésztem be a romot. Legalábbis elég jól megközelítettem.
Hódmezővásárhely és Kardoskút között húzódó másodrendű aszfaltúton Hódmezővásárhely felől közelítettem. A km táblák szerint a 18-19 (a km. számláló Kardoskút felé csökken) között van egy erős bal kanyar, pár mezőgazdasági épülettel és gépekkel. Ott nem balra a főúton haladva, hanem szinte egyenesen kell továbbmenni, tájékoztató tábla is jelzi a romot. Valamilyen busz is jár itt, a kereszteződés előtt 200m-rel van a megállója. Az elágazás Hódmezővásárhelytől kb 15 km-re van, kifelé haladva az úton a 4-5. megálló lehet, semmilyen feliratot nem láttam, mi a neve a megállónak. A többi megállónál sem volt tábla.
Itt egy kicsit még haladhatunk befelé az aszfaltúton, de az nemsokára egy erős jobbkanyarral megy tovább, ne menjünk el arra! Egyenesen egy induló földúton kell továbbmenni, bal oldalán egy kavicsos murvás sáv vezet egész a romig. Én itt a kocsit letettem, és elindultam gyalog, mert foltszerű dagonyás táj fogadott, nem akartam kockáztatni egy bennragadással.
Érdemes volt! A táj elképesztően gazdag vadakban, megszámlálhatatlan nyuszival, gém jellegű madarakkal, és távolról még rókával is találkoztam.Itt derült ki, hogy nincs a fényképezőmben memóriakártya - brrr.... Úgyhogy állatfotózás nuku, örülök, ha pár képre futja a romról.
Innen kb. 4-5 km nyílegyenes, kifejezetten kellemes szép séta vár ránk a romig. Az egyik szemem sírt a másik nevetett, amikor odaértem, ugyanis a következő táblával találkoztam:
Annak örülök, ha valaki ilyen pályázaton nyer, és megakadályozva az enyészetet, rendbe hozzák a környéket, de ugyanakkor az összeg láttán már kicsit lekonyultam. Ha ekkora összegből pusztán arra a pár betontömbre futotta, akkor ez is a szokásos történetnek néz ki. Az elvégzett munka pusztán töredéke annak, amit pályázati pénzt nyertek, a jelenleg látott beruházás nem áll arányban a megnyert összeggel. Remélem csak félbemaradt az egész, és még fogják folytatni. Tájékoztató tábla nem található semmi. És akkor pár kép a romról és környékéről.
Ezen kívül még sikerült felkeresnem az elmúlt héten Kemencén a templomromot, valamint Szügyön a sírkápolnát. Ha jól tudom, ez utóbbiak nem tartoznak bele a topic témakörébe.
Még február elején jártunk Ráckevén. Megnéztük a gótikus szerb ortodox templomot. Gyönyörű! Hétvége volt és délután 13 órakor nyitott ki. A belépő 1000 Ft.