Keresés

Részletes keresés

madgie Creative Commons License 2005.05.01 0 0 320

Amúgy valószínüleg nálam van a gond a Wb-vel, úgy vettem észre, hogy jó fényviszonyoknál a zöld kicsit ciánba hajlik, ami persze könnyen orvosolható, ha raw a fotó, de ha jpg, akkor már gáz.

Lehet az RGBE érzékelő teszi, nemtom...

Előzmény: DIE_ROBOTER (319)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.05.01 0 0 319
Na itt egy másik kép, ez másik helyről készült, itt kicsit már kevésbé meleg a zöld, ezt találom talán a legközelebb a természeteshez. Amúgy a WB érzékelő ablaka kb. 35 fokos szöget zár be a függőlegessel.

5. kép
Előzmény: madgie (317)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.05.01 0 0 318
Nem, sRGB-t használok. Egy kicsit a pirosba tolódik az én képem, ezért más a zöld, no meg az az igazság, mostanában teljesen másként állok ehhez a fehéregyensúly dologhoz. Ha elkészítettem egy képet, és ha olyan színű fényekkel ott és akkor tetszett, akkor utólag nem módosítom lényegesen. A gépemen külső fehéregyensúly érzékelő van, és nekem tetszenek ezek a színek. Ezen a képen is valahogy sokkal inkább kifejezi a hangulatot számomra, mint ha belenyúlnék az egyensúlyba.
Előzmény: madgie (317)
madgie Creative Commons License 2005.05.01 0 0 317

Lehet, hogy ugyanazon a rendezvényen vettünk részt ? :))))))))))))))

Viszont a te "íjász" képedhez képest totál más a zöld az F828-on. Adobe RGB-t használtál, vagy mi az oka?

 

Ja, és bocs, hogy nem igazán tudtam odafigyelni, mit is mondasz, a barátnőmék ökörködését kellett mozgóképként megörökíteni.

 

 

Íjász

 

 

Körhinta

 

 

Körhinta II.
Előzmény: DIE_ROBOTER (316)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.05.01 0 0 316
A majálison mindkét gyermekem lovagolt kicsit. Amikor a lányom felült, azt mondta a hagyományörző klub tagja (aki a lovaglást irányította) a feleségemnek, hogy

"olyan szépen ül ez a kislány a lovon, ha lenne itt a családnak valamiféle fényképezőgép, akkor le lehetne fényképezni"

Erre a feleségem a fejével mutat rám és a kezemben lévő kb. fél méteres felszerelésre, azzal a kifejezéssel az arcán, hogy

" ez megfelel? " :D

Készítettem pár képet, mutatok belőle:

1. kép

2. kép

3. kép

4. kép

300eoss Creative Commons License 2005.05.01 0 0 315
Remélem jó képek lettek nekem is, majd ha elfényképezem, és előhívják kiderül.
Előzmény: toth-abri (314)
toth-abri Creative Commons License 2005.05.01 0 0 314
Mintha a lovak "pózoltak" volna neked! Jól elkapott pillanat!
Előzmény: SASFOTO (312)
toth-abri Creative Commons License 2005.05.01 0 0 313
Sajnos nem tudtam kimenni, tegnap egész nap a lakással voltunk elfoglalva. Bár nagyon szerettem volna kimenni fotózni! Milyen képeket késztettél?
Előzmény: 300eoss (311)
SASFOTO Creative Commons License 2005.05.01 0 0 312

Ha már ajánlottam, szégyen lett volna kihagynom!

 

Előzmény: 300eoss (311)
300eoss Creative Commons License 2005.04.30 0 0 311
Na mivan? Csak én szedek Béres cseppet? Azaz ki volt még (rajtam kívül) a díjugratáson?
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.30 0 0 310
Azt gondolom, hogy a viták, soha nem értelmetlenek, na meg ha haragudnék érte, akkor nagyon nagy szegénységi bizonyítványt állítanék ki magamról.

Üdv SasFoto

DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.30 0 0 309
Na megvan, azt hiszem én néztem el a sugárzási szögnél. Bocsi az értelmetlen vitáért.
Előzmény: DIE_ROBOTER (308)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.30 0 0 308
Köszi! Így össze tudom hasonlítani.

Remélem nincs harag!
Előzmény: SASFOTO (307)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.30 0 0 307
Ha a képet kimented, pl. az ACDsee megmutatja az adatokat, feltéve ha nem volt agyonmanipulálva. Természetesen előtétekről, közgyűrűkről nem tud.

Exp:                 1/180

Rekesz:            3

ISO:                200

No és a gép S7000 fordított optikával, f=210 mm, 1/4,5 fényerő.  

Előzmény: DIE_ROBOTER (306)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 306
Akkor egy valamiben segíthetnél: a lexikonos felvétel milyen paraméterekkel készült? ISO, F, sec, távolság
Előzmény: SASFOTO (305)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.29 0 0 305
Na én itt feladom, nem gondoltam volna, hogy ennyi rossz diagram, és adatlap van a neten, beszéljünk inkább a nőkről! Az én feleségem jól alszik, így nem tudja, hogy ostobaságokat írogatok…

Ennek ellenére a LED-lámpám jól világít, de ép most rajzolom a kétsoros nyákját, mert egy sorral nem lehet 30-200 mm közötti távolságot egyenletesen bevilágítani.

SasFoto

Előzmény: DIE_ROBOTER (303)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 304
Na jó, abbahagytam, még utánanézek ennek a dolognak.
Előzmény: DIE_ROBOTER (303)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 303
A lapok egy részét ismerem, természetesen én is rákerestem, mielőtt elkezdtem munkálkodni. A precept.hu oldalon a táblázatokat félrevezetőnek találom. A munkaponti áram azért van megadva, hogy értelmezni lehessen a feszültséget. A maximális fényerősségnek ehhez semmi köze, sokan úgy értelmezhetik, hogy az a megadott áram mellett lehet elérni.
Előzmény: SASFOTO (302)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.29 0 0 302
Igaza van 300eoss-nak, belesétáltunk egy szűk szakmai vitába egy kevésbé ismert területről. Én elkövettem egy hibát, elfeledtem kiírni az „m” betűt a candela elé, természetesen 10 cd, 12 cd, és 24 cd-ről írtam a 269 számú hozzászólásomban.

Nyílván kevés még az irodalma a témának, ezért figyelmedbe ajánlom az alábbi lapokat:

http://www.resurgentsoftware.com/Perfect_LED_Light.html

http://www.micrel.com/product-info/products/mic2287.shtml

http://www.fiberopticproducts.com/Led_driver.htm

http://para.maxim-ic.com/ss.asp?Fam=whiteLED&Tree=PowerSupplies&HP=PowerSupplies.cfm&ln=  ezen a lapon a feladathoz lehet driver IC-t választani.

http://www.toko.co.jp/products/ctlg/ic/power_dcdc_e.htm

Több linkel nem akarlak fárasztani, ezeket is el lehet „egy kis ideig” böngészgetni. Apropó, ezt még ne hagyd ki, lehet, hogy ez fog leginkább tetszeni : http://www.percept.hu/ a katalógus érdekes…

Üdv SasFoto

Előzmény: DIE_ROBOTER (299)
toth-abri Creative Commons License 2005.04.29 0 0 301
Nyugi Eoss! Ez is fotós téma, ha csak közvetetten is!
Előzmény: 300eoss (300)
300eoss Creative Commons License 2005.04.29 0 0 300
Úr Isten, hol járok, rossz ajtón nyitottam be...
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 299
nagyon OFF:

Bocsi, nem kioktatni akarlak, csak hidd el, nem véletlenül töröm a fejem, hogy hogyan tudom gazdaságosan ekkora áram mellett akkus üzemben használni. Ha 20mA lenne a célom, tennék az egészre, ellenállás és kész. :)

A fehér LED-ben foszfor alapú fénypor van, ennek pedig tehetetlensége van. Nem a benne lévő UV LED kristály képességei a lényegesek. A fehér fény változása és az áram változása nagyobb frekin köszönő viszonyban nincs egymással. Utánvilágítása jelentős, ha bekapcsoláskor nincs hasolnó jelenség, akkor minden OK, nem kell aggódnom.

A 10000mCd 70mA-re vonatkozik, nem 20-ra, annál a típusnál is amit te vettél.
20-nál kb. 3700mCd a fényerősség.

Íme egy az egyik legkorszerűbb fehér LED adatlapja:

...........................................................min.....typ
L-76761CPWC-H InGaN water clear 1800 4500 @20mA 20fok
L-76761CPWC-H InGaN water clear 7500 12000 @70mA 20fok


Az kisfeszültségű akkumulátoros üzemre kifejlesztett white LED driver IC-k (LM3500, SP6691, A8430) nem a LED-et, hanem a feszültségnövelő tekercsét hajtják négyszögjellel, általában 1-2 Mhz (nem GHz). A LED-eken fürész-szerű jel van.

Én nem csak makróhoz, hanem kiegészítő fényforrásként is akarom használni, eleve úgy esztergáltattam a lámpatestet, hogy a teleobjektívemre is rámegy (sőt elsősorban arra megy rá, a makróhoz adapter kell). Ezért törekszem nagy fényerőre.

Kiszámoltam, abban a 20 fokos síkszögben ill. az ennek megfelelő térszögben, 16db 12000mCd LED fényerőssége kb. egy 150-200W-os normállámpáénak felel meg. Ez persze kizárólag az adott térszögre vonatkozik, a teljes fényáram az más tészta....

Az én LED-em peridódikusan, 70mA átlagáram mellett, 1ms impulzusszélességgel 100mA csúcsárammal hajtható biztonsággal. (ez gyári adat) Eddig simán el fogom engedni a "villanási" áramot.

ON:
Előzmény: SASFOTO (298)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.29 0 0 298
A nagyfényerejű fehér LED-ek munkaponti árama 20 mA, feszültsége 3,35-3,6 V közötti érték (típusfüggő, katalógus adatok).

A gyakorlatban kb. 100-110 mA-ig túlhajthatók, és a fényerejük is nő, de az élettartamuk csökken (egyenárammal táplálva).

A világításra használt LED-es lámpákban kb. 70 mA az áram, de 2-3 Ghz négyszögjellel van meghajtva. Mivel képesek ezt a frekvenciát követni, vakuként is használhatóak. Kereskedelemben találtam meghajtó IC-t hozzá, de 2000 db. Alatt nem szállítanak.

Előzmény: DIE_ROBOTER (297)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 297
4db AA akksinál nem akarok többet belerakni, így előtétellenásokkal esély nincs működtetni teljes fényerőn, ugyanis 70mA (ez 12000mCd) mellett 5V a nyitóirányú feszültség. Mivel reprodukálható eredményt akarok, fontosnak tartom a precíz áramszabályzást. Jómagam villamosmérnök vagyok, igyekszem igényesen megépíteni a cuccot. Én még azt is megpróbálom, hogy a vakuként villananva expozíciókor ráengedje a névleges csúcsáramot a LED-ekre. Amit nem próbáltam még, hogy a foszfor miatt nincs-e bekapcsolási késleltetés, mert akkor a villanás elfelejtve.
Előzmény: SASFOTO (296)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.29 0 0 296
Szia DIE_ROBOTER!

 

Úgy látszik, az agyunk valahol hasonló srófra jár.

Én a lámpát 10 000 cd-ás LED-ekből készítettem, de előtte összehasonlítottam 10 000, 12 000, és 24 000 candelás LED-eket. Fényerőben a 10 000 és 24 000-es között nem találtam szemmel érzékelhető különbséget, viszont a Nyíregyházán beszerzett 12 000-es LED fényereje jelentősen gyengébb volt, mint a többi. A fényeloszlása is ennek a legrosszabb, a 10 000-es a legegyenletesebb.

Egyelőre előtét ellenállásokkal hajtom meg, így is hónapokig bírja négy ceruzaelem.

2 Ghz-es kimeneti frekvenciájú, 1-1,5 A-es áramgenerátort (bemenet 0,8-3V) 15 USD-ért lehet beszerezni. Ezzel kb. 24 LED-et lehet meghajtani.

Létezik olyan vezérlő áramkör is, mely villanóként működteti a LED-eket.

A gyakorlatban én nem látom szükségét a fényerő-szabályozásnak, A nagyfrekvenciás áramgenerátoros táplálásnak sem a teleptakarékosság az értelme, hanem a fényerő-növekedés.

SasFoto

 

Előzmény: DIE_ROBOTER (295)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 295
Tisztelt SASFOTO!

Megnéztem az oldalad, és úgy elcsodálkoztam, mint még soha!
Kiderült, hogy szinte halál pontosan ugyanolyan makrólámpát készítettél, mint amin én dolgozom. Én kevesebb de rendkívül nagy fényerejű (12000mCd) LED-et használok (16db), és én is a vakupapucsba illeszthető dobozkában helyezem el az akksit. Tegnapelőtt adtam le az esztergályosnak a rendelést az adapterhez, hogy 2 objektívre is fel tudjam helyezni a lámpatestet.
A kapcsolóüzemű tápnál tartok, ugyanis szabályozhatóvá teszem a fényerőt, és szeretnék 80% körüli hatásfokot elérni.
Előzmény: SASFOTO (291)
DIE_ROBOTER Creative Commons License 2005.04.29 0 0 294
Képzelj el egy homályos foltot. A folt közepe világos, és ha sugárirányban kifelé haladsz, egyre sötétebb. Ez lenne az optimális.

A valóság azonban gyakran az, hogy a folt közepén egy nagyobb körlap majdnem egyenletesen világos, majd hirtelen átmenettel vált át sötétbe, és az a kör gyakran nem is kör. A blende alakja jelenik meg. Az írisz-fényrekesz sohasem tökéletesen kör, csúcsai vannak és a csúcsokat ívek kötik össze. Minnél több lamellából áll az írisz, annál jobban hasonlít a körhöz. A kisméretű objektívekben, amelyek a kompakt digitekben vannak, gyakran csak 5-7 lamellából áll. Középformátumnál ez a többszöröse. (20-30 lamella.
A lamellák sem ideálisan vékonyak, van mérhető vastagságuk, az élük tükrözi a fényt. A lapjuk sem nyeli el tökéletesen a fényt, egy részét visszaveri, majd az előtte lévő lencséről újra visszaverődik. Bejut a fény egy része. Persze már teljesen hibás szögben.
Előzmény: toth-abri (293)
toth-abri Creative Commons License 2005.04.29 0 0 293
Roboter! Tetszett a magyarázatoda "bukéról"! Írod, hogy középen világos, és a széle felé halványodik. Ha valami már világos, akkor hogy halványodik?
toth-abri Creative Commons License 2005.04.28 0 0 292

Kedves SASFOTÓ!

 

Köszönjük a fotós programajánlót!

 

Esetleg egy első fotós talira is alkalmas lehet! Ki mikor tudna kimenni? Nálunk a héten festés volt, de lehet, hogy szombat délutánra elenged "az asszony". :-)

Előzmény: SASFOTO (291)
SASFOTO Creative Commons License 2005.04.28 0 0 291
Üdvözlöm a topiklakókat!

 

Egy lencsevégre alkalmas – ujgyakorlatnak sem utolsó - rendezvényre hívom fel a figyelmeteket.

 

Szombaton, 30-án, a Nyíregyházi Főiskola Rákóczi út 69. alatt lévő lovas pályáján B kategóriás díjugrató verseny lesz. Reggel nyolckor kezdődik, kb. du. hatig tart. A jobbak versenyzése dél körül kezdődik, de egy ilyen eseményen sokszor érdekesebb a pályán kívüli élet. Részletek a http://mmfk.nyf.hu lapon. (a kezdőlapon hibás a dátum, - javítom - a linken jó!).

 

A topik napi olvasója vagyok, örülök, hogy szűkebb pátriámban így egymásra találtak a fényírók.

SasFoto

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!