Keresés

Részletes keresés

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.29 0 0 4926

A szajkó az erdők erdésze. Makkot gyűjt a torokzacskójában és hozzájárul a tölgyesek megújulásához, hasznos okos és szép madár.

A többi vadat is hangosan riasztja, ha jön az ellen:) 

Nyilván nem tudatosan teszi a fentieket, de az eredmény önmagáért beszél. Régen hangutánzó képessége miatt az ember tartotta díszmadárként otthonában

Előzmény: vejne (4924)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.28 0 0 4925

Így van köszi.

Ahogy írtam (abszolút jól olvastad) ez egy kis  vizisiklo volt egy vízzel teli medencében, ami aznap éppen nem üzemelt rendeltetesszeruen. Viszont ez egy csúszdához tartozó medence volt (abba érkeznek bele) és másnap már üzemelt.

A kis sikló egy nagyobb levélen volt összetekeredve, mint egy kakaós csiga, sztem örült, hogy abban lehetett ideiglenesen és ha éreznek az ilyen allatok boldogságot (nem hiszem), vagy megkönnyebülést, akkor biztosan örült, hogy kiszedtük onnan, mert vloszinu nem maradt volna életben.

Szval jol latod a dolgokat: )

Előzmény: Nobody1 (4922)
vejne Creative Commons License 2021.06.28 0 0 4924

Sajnos nálam is a szajkókkal Dunát lehet rekeszteni. Hatalmas perpatvarok vannak, ha megjelennek. Tavaly pont láttam, ahogy berepül a tujásba és elvisz egy pinty fiókát. A szülők meg csak sivalkodtak. 

Előzmény: yüz karasi (4916)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.28 0 1 4923

"miért védett a szajkó meg az örvösgalamb"

 

Valójában egyik sem védett.

A szajkó július 1-től március 1-ig, az örvös galamb meg augusztus 15-től október 31-ig (mivel elvileg télen nincs is itt) vadászható. (Sőt a szajkó külön engedéllyel fészkelési időszakban is lőhető.)

Az meg, hogy utódnevelési időszakban nem pusztítják el a szülőket és ezzel nem kényszerítik éhhalálra a kicsiket (akár szárnyas, akár szőrmés állatról legyen szó) nem   a védelem, hanem emberség kérdése - szerintem.

Hogy a vadászok nem pazarolják a drága lőszert szajkóra, illetve ősszel inkább vadkacsára mint örvös galambra vadásznak, az megint más kérdés...

 

Előzmény: nyebojsza (4921)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.28 0 1 4922

"Nem lehet, hogy vízisikló volt?"

 

De valószínű. Viszont ha egy "C" is lenne az "S" előtt a nevében - még engem is komolyan érdekelne a dolog... :P (De rossz vagyok!) :)

 

"Nehogy legközelebb halakat mentsél ki a vízből."

 

Most ez miért kellett? Ha figyelmesen olvastad és értelmezted volna, akkor láthatod, MEDENCÉBŐL mentették ki.

Egy függőleges falú betonmedence  (klórozott vízzel, kaja és búvóhely nélkül) még a vízi siklónak sem ideális hely és ha a vízszint a perem alatt 8-10 centivel van, már önerőből tuti nem, vagy csak nagyon nehezen tud kijönni belőle...

Előzmény: yüz karasi (4920)
nyebojsza Creative Commons License 2021.06.28 0 0 4921

Csak tudnám miért védett a szajkó meg az örvösgalamb... annyi van mint a nyű, utálom őket :(

Előzmény: Zelemiri (4917)
yüz karasi Creative Commons License 2021.06.28 0 1 4920

Nem lehet, hogy vízisikló volt?

Nehogy legközelebb halakat mentsél ki a vízből. :-(, :-)

Előzmény: Zelemiri (4919)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.26 0 1 4919

Hogy ne csak pesszimistáskodjak: Somogy megyében nyaralunk, rengeteg madár van a környéken, láttunk rigókat, cinkéket, tengeliceket, verebeket, poszátakat. ...Reggel is madardal ébreszt

A strand egyik medencéjéből (ideiglenesen hasznalaton kivul volt, de masnap inditottak) pedig siklót mentettünk a fürdőmester segitsegevel. A kis siklo egy nagyobb levélen tutajozott, de biztonságba lett helyezve

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.26 0 0 4918

Hezitaltam, hogy berakjak e ide ilyen cikket, mert rendkívül elkeserítő, hogy egyesek hogy képesek ilyen aljas dolgokat megtenni védtelen madarakkal szemben.

Még az állatra mondjàk, hogy állat, holott ez a v..lény igazan borzalmas dolgot követett el díszgalambokkal szemben piti bosszútól hajtva :(((

 

https://www.origo.hu/itthon/20210626-megszolalt-a-ferfi-akinek-egykori-alkalmazottja-kivegezte-a-galambjait.html

Előzmény: yüz karasi (4916)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.26 0 0 4917

Persze biztosan a szajkó is gyéríti az énekesmadarak állományát, illetve más ragadozó vagy mindenevő madarak, akar a varjú vagy a szarka, de nem hiszem, hogy annyira számottevően. A szajkó eszmei értéke is magas

 

Az emberi tevékenység okozza az igazi károkat az énekesmadaraknak (ill.más állatoknak), a teljesség igénye nélkül: vezetékek egy része, orvvadászok (azt hiszem olaszok megrendelésére is, akik szeretik megenni a kis énekesmadarak egyes testrészeit), mérgezések, permetezések, szúnyogirtás, felelőtlen macskaszapiritás., egérragacs......

Na ezeket akárhogy fognak össze, sajnos nem tudjak a madarkak kivédeni.

Előzmény: yüz karasi (4916)
yüz karasi Creative Commons License 2021.06.26 0 0 4916

Tegnap nálam egy feketerigó próbált elkergetni egy szajkót, aki a fészke közelében ólálkodott.

Nem igazán sikerült neki, de hamarosan megjelent a párja is, ketten aztán már sikeresebbek voltak.

Sajnos később másik szajkó is megjelent, lassan már többen vannak mint a rigók.

Nem tudom meddig sikerül megvédeni a fészküket, de az feltűnő, hogy az apróbb énekesek egyre kevesebben vannak, a szajkók meg egyre többen.:-(

MAN10 Creative Commons License 2021.06.25 0 0 4915

Én eddig tényleg csak a Tüskevárban, és a Téli berekben olvastam ilyet, élőben ezt a fecskéset láttam. Nem semmi, hogy a potenciális áldozatok így nekitámadnak a ragadozóiknak. 

Előzmény: nyebojsza (4914)
nyebojsza Creative Commons License 2021.06.25 0 0 4914

Ugyanígy nekimennek a varjúnak, hollónak is a kisebb madarak,

vagy a varjak a héjának, sasnak...

Egyszer egy pruszlikos olyan bőszen kergette a kányát, hogy az elkezdett felfele húzni, már rohadt magasan voltak mikor a varjú abbahagyta, és jött lefelé... na onnan lett volna nagy veszélyben, a ragadozó alatt, nyílt égbolton, ha amaz héja vagy kerecsen lett volna... de a kányát nem érdekelte.

Előzmény: MAN10 (4911)
MAN10 Creative Commons License 2021.06.25 0 0 4913

Köszönöm a választ, most végeztem a melóval, jó éjt mindenkinek! 

Előzmény: Nobody1 (4912)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.25 0 1 4912

Gratulálok a cinkéidhez. :-)

 

A fecskék gyakran megkergetik a kis termetű ragadozó madarakat, leginkább a rájuk, illetve főleg a fiatalokra veszélyt jelentő kabasólymot. Ilyenkor mögötte illetve fölötte hangoskodva, néha akár még hozzá is érve igyekeznek megzavarni, hogy ne vegye észre az alatta röpködő ügyetlen fiatalokat. Persze ez a "visítozás" a kicsiknek is jelzi, hogy baj van és menekülni kell a körzetből.

Pedig ilyenkor a kabasólyom már rendszerint túl van az ebédjén (vagy épp az egyik fecskefit viszi a karmai között) és csak valami nyugis pihenőhelyet keres. Vadászni ugyanis magasból zuhanórepüléssel szokott a fecskékre. Na de megfogni csak akkor tudja, ha alatta, jóval alatta van a fecske, és persze akkor sem mindig sikerül neki. A még  buta és ügyetlen fiatalokat viszont sokkal könnyebben elkapja...

Egyébként az őszi seregélycsapatok is gyakran megkergetik a ragadozómadarakat vagy a csér és sirálytelepre betévedő ragadozó is így jár, sőt a bíbic és más partimadár fajok is összefognak ha ellenség van a fészkük, fiókáik közelében. Ők gyakran még a rókát is sikeresen elűzik, ahogy a fecskék is megkergetik az udvaron átsétáló macskát...

Előzmény: MAN10 (4911)
MAN10 Creative Commons License 2021.06.24 0 1 4911

Sziasztok. Jól sikerült a télen az odú helyét kiválasztanom az almafán, mert már a második fészekalj cinkefiókák követelik az eleséget, ahogy hallom. A szülők meg hordják is. 🙂

Más. Múlt héten néhány napot Sárospatakon voltam a családdal, és egyszer, amikor kint voltam a kisfiammal a játszótéren, egy csapat fecske "sivalkodására" lettem figyelmes. Azt láttam, hogy valami ragadozó madár repült a fecskék közé, azok meg nagy hanggal üldözték, rácsaptak, szinte érintették. Többször nekimentek, az még inkább elrepült másfelé. Sajna nem tudom, mi lehetett, ezeket mindig összekeverem.... Héja, karvaly, vércse, sólyom... Pfff... Gőzöm sincs..... Azt hittem, ilyen jelenségről csak Fekete István írt. 

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.19 0 1 4910

Kiraktam a kertbe két nem mély itatótálkát a madaraknak, macskavédett helyre. Kánikula van

Szomszédnak van egy egészen miniatür aranyhalas tavacskája, biztosan onnan is isznak a madárkák

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.11 0 0 4909

Bocsi,  néha más tollával ékeskedem (de csak 1 alterego)

Előzmény: Nobody1 (4907)
Parovozik Creative Commons License 2021.06.11 0 0 4908

Ettől a hszedtől az egyik szemem sírt a másik nevetett.

Sajnàltam a gébicset.

A varjas része nagyon vicces volt. Jót nevettem (bár a migráns varjakat sajnálom)

 

Előzmény: Nobody1 (4907)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.11 0 2 4907

A vonuló és költöző madarakat útközben éri a természetese halál. Már ha a "természetest" a madár életkorára értjük.

A gébicsek egy hónapja jöttek meg Afrikából, szóval ha túl vén vagy beteg lett volna, akkor elpusztult volna a hosszú úton. Ez viszont jó kondiban volt. Hogy hol fészkelt és mi van a párjával azt nem tudom, pedig láttam mindkettőt többször. (Azóta a tojót sem látom.)

Nem repült házfalnak, ablaknak, villanydrótnak max a nyírfának, mert annak a törzse mellett volt leesve, de sem tolla sem csontja nincs eltörve. Sértetlenül, hátra nyújtott lábakkal találtam ahogy a képen van. Ezért gyanítom, hogy mérgezés áldozata lett... :(

 

A vár és a varjak téma tőlem (helyileg) igen messze esik. Azt már régebben leírtam, hogy a varjú nem városi madár, csak hülye emberi tevékenységek miatt bekényszerült a településekre, de nem oda való. Zajos, szemetel, stb.

A várba meg különösen nem való, mert ha jól rémlik oda akar költözni a minielnökünk. Hogy nézne az ki ha ott betelepült, migráns varjak vennék körül és hogyan tudna a "jobban teljesítő" országunkról elmélkedni ha állandóan azt hallaná, hogy "KÁR - KÁR"... :-)))

Előzmény: Zelemiri (4906)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.11 0 0 4906

Na elszallt a hszem mint a madarka, de jobb is így legalabb utananeztem a tövisszúró gébicsnek.

Nagyon érdekes volt, honnan is kapta a nevét a kis raktáros.

Öreg madarka lehet hogy term. halallal halt esetleg? Nem tudom

Vannak állatfajok, akik elvonulnak meghalni. Vajon egyes madarfajoknal lehet ilyen ?

De most is mar egy ideje költési időszsk van, szval a természet az életet ünnepli :)

Mit szolsz, hogy a varjakat a várból is kiebrudalták?

Előzmény: Nobody1 (4905)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 4905

"szegény madàrka"

 

Jaj, bocs. Nem írtam oda, hogy a madárka egy öreg hím tövisszúró gébics. (Ha nem ismernéd.)

Előzmény: Zelemiri (4904)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.10 0 0 4904

szegény madàrka  : (

Tesóméknàl több madárpár fészkelt a tujàkba.

Nemrég repült ki 4 kis feketerigó

Előzmény: Nobody1 (4903)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 4903

Engem meg ez fogadott ma reggel fél 7-kor a ház sarkánál. Este 10-kor még nem volt ott. Éjjel valamikor eshetett le, mert már dermedt, merev volt.

 

 

Tuti nem a macska hozta, ahhoz túlságosan épek a tollai (no meg megszaglászta és nem érdekli).

Valami mérgezésre gyanakszom. Én az idén nem permeteztem még semmit, A szomszéd pár napja gyomirtózott. Elvileg attól nem lehetett, de ki tudja mit kevert még bele...

A múlt héten ugyanígy egy hím fekete rigót találtam - látszólag minden ok nélkül elpusztulva az udvar végében. Érthetetlen, korábbi években ilyen nem volt... :-(

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.10 0 0 4902

Reméljük nincsen baj

Előzmény: Patona (4901)
Patona Creative Commons License 2021.06.09 0 0 4901

Ez tegnapi felvétel. Még mindegyik előfordul rajt, sőt két fióka is látszik: https://www.youtube.com/watch?v=2URm_oA7-QE

 

Sajnos ma nem kerültek elő. Az odúban valami még mozog, de a felvételeken nem látszik egyik madár sem.

:-(

 

Előzmény: Zelemiri (4897)
MAN10 Creative Commons License 2021.06.09 0 1 4900

Nem hát! Ha zavarnának, nem csalogatnám őket a ház közelébe. Egyébként jó "eredménynek" tartom, hogy most először tettem ki odúkat, és mindkettőben sikeresen költöttek is! 

Előzmény: Zelemiri (4899)
Zelemiri Creative Commons License 2021.06.09 0 0 4899

Na az jó : )

Azért gondolom tök jó érzés lehet neked is, kicsit részese voltál egy új madargeneráció felnövésének. 

Kis szarosak dekoráltak. Annyi baj legyen, tudom, hogy nem vetted zokon tőlük : )

Előzmény: MAN10 (4898)
MAN10 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 4898

Sziasztok!

Kirepültek a rozsdafarkú fiókák, amik itt nevelkedtek a kitett odúban. Előtte azért összeszarták az odú elejét, és az alatta tárolt kukát, meg a térkövet... 🤣

Zelemiri Creative Commons License 2021.06.06 0 0 4897

Esküszöm kuriózum ez a felvétel : )

Reméljük a love story vége boldog lesz

Nem lehet, hogy a seregély és a fakopáncs együtt eteti a kis fiókat?

Hozzáteszem én laikus vagyok

Előzmény: Patona (4893)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!