Ordítozás, botrány: Szürreális eset a Budapesti Orvosszakértői Intézetnél Egy vizsgálat
2010. január 18. tényleg vacak egy nap.
Hószitálás, csontig hatoló nedvesség, jeges utak. Egymásba kapaszkodva, dülöngélve csoszogunk el a Gyorskocsi utca 25.-ig. Impozáns épület, talán kissé fenyegető. A nagy hatalmú BOI székel itt, a Budapesti Orvosszakértői Intézet. A bíróságok ide rendelik a fővárosi polgárt, hogy a fehér köpenyes hölgyek és urak szakértő jelentéseikkel véglegesen eldöntsék a perek kimenetelét.
A fontos helyhez impozáns kapu dukál. Az ajtó mögött végtelenbe vesző lépcsősor.
A feleségem mert őt kísérem ide visszahőköl. Amúgy is tele szorongással: orvostól orvosig, alapvizsgálattól felülvizsgálatig küldik, gyanakvó tekintettel kérdezgetik, méricskélik, tapogatják évek óta. Rokkantnyugdíjas.
Néha levelet küldenek neki, százalékokkal bombázzák, a sorok közt félreérthetetlenül utalnak rá, hogy megvonják, hogy újraértelmezik, hogy rehabilitációs munkára küldik, hogy egy mozdulattal visszalökik az egészségesek közé, hacsak Hacsak nem megy el újabb és újabb felülvizsgálatra, ahol gyanakvó tekintettel ismét méricskélik és tapogatják.
Egy ponton elfogy a türelmünk, bírósághoz fordulunk. Legyen vége ennek a körtáncnak. Állapítsa meg egy jogi testület, rokkant vagy nem.
Véglegesen. Örökre.
Ezért vagyunk most itt, a lépcső alján. Ide, a BOI-ba rendelt bennünket egy burkolt fenyegetéseket tartalmazó idézés. Ne késs, ne halassz. Jelenj meg. Hozd magaddal. Készülj fel. Emelet, szobaszám.
Fentről, a megszámlálhatatlan lépcsőfok tetejéről ránk rivall egy hang. Hova, miért?!
Lobogtatjuk a papírt. Emelet, szobaszám. Az árny fentről megengedően int. Felmászhatunk a magasba.
Lassan megy. A feleségem húzza a lábát, ez a pocsék idő, a januári, nem tesz jót neki. Valahogy felevickélünk. A harmadikra már lifttel mehetünk, az első, a jól teljesített feladat jutalmaként.
Kilenc óra, erre az időpontra lettünk berendelve, megnyugszunk. A folyosó kihalt. Negyed tízkor nyílik az ajtó, félig. Vékony nőalak sejlik fel, személyit kér, idézést, orvosi papírokat. A terebélyes paksaméta épp csak befér a résen, ajtó csukódik.
Háromnegyed tízkor a portás felkísér egy lányt. Bekopog, bemegy. Néhány másodperc múlva a portás beinvitálja a lányt a szobába, majd visszaliftezik az őrhelyére.
Várunk. Húsz perc múlva a lány kisétál, elmegy. Újabb fél óra telik el.
Negyed tizenegykor meghalljuk a feleségem nevét, kiabálják bentről. Kopog, bemegy.
Üldögélek a padon, az ásítozó folyosón mintha visszacsavarták volna az időkereket. Ilyen padon huszonöt éve nem ültem, ilyen falszínek között, ilyen ajtók előtt. Elábrándozom.
Durva hang riaszt föl. Nekem ne húzza itt az időt, kinn egy csomóan várakoznak! üvölti benn egy férfi. Ezt némiképp erős túlzásnak érzem, hiszen egymagam unatkozom idekünn.
Meghallom a feleségem hangját is, ezt kiáltja: Hívja be a férjemet a folyosóról, szeretném, ha tanúja lenne az ön vizsgálatának!
(Az olvasó türelmét és megértését kell kérnem, hogy ilyen részletességgel idézem fel annak a délelőttnek a történéseit. Ám úgy gondolom ennek a szürreális és mégis hétköznapi históriának távolabbra mutató tanulságait csak így lehet megérteni.)
Felugrom, fülemet az ajtóhoz szorítom. Röstellem, de hallgatózok.
Kis csönd, majd az előbbi férfihang üvöltve ismételgeti: Szóval megtagadja a vizsgálatot?! Megtagadja?! A feleségem síró hangja pedig újra és újra rárímel: Nem, nem, nem!
Aztán csend.
Később megtudom, dr. H. J. azért ragadtatta el magát, mert nejem részletesen óhajtotta elmondani betegségeinek egyébként valóban nem rövid történetét. Arról is később értesülök, hogy erre kifejezetten dr. H. J. kapacitálta. De a doktor úr nem számított ilyen bonyolult históriára, nyilván azonnal megbánta, hogy szubjektív kórtörténetre hatalmazta fel a pácienst. Időhúzásnak vélte a felsorolást, s mert tudta, hogy beteg ügyfél leüvöltve szelídül, beteg ügyfélre a megfélemlítés hat igazán hát kieresztette sztentori hangját.
Aztán csend lesz, és én, nyugtalansággal a lelkemben, visszaülök a helyemre.
Fél óra elteltével feleségem kisírt szemekkel kitámolyog a szobából, s egy ideig nem hajlandó beavatni megaláztatásának újabb fejezetébe.
Ugranék az időben, két és fél hónapot. Akkor kapjuk meg a bíróságtól dr. H. J. igazságügyi orvosszakértő úr szakvéleményét. Elámulunk.
A doktor úr szakmai, hivatalos jelentésébe két rafinált, privát megjegyzést csempész. Egyrészt megsúgja a tisztelt bíróságnak, hogy a beteg járása demonstratívan sántító.
Buzgó kutatásba kezdünk. Megkeresem a tárgyban szakértő barátaimat, hátha létezik valamilyen különleges orvosi módszer, esetleg tanulmány, amely alapján egy tanult szemlélő képes megkülönböztetni egymástól az igazi sántákat az álsántáktól.
Nem tudnak ilyesmiről.
Kénytelenek vagyunk feltételezni, hogy dr. H. J. szakértő úr az elejtett mondattal azt kívánja sugallni: feleségem szimulál. De hát a feleségemnek sajnos nincs szüksége demonstratív sántításra. Ő az elmúlt években több gerinc- és vállműtéten esett át, folyamatos, nehezen elviselhető fájdalmakkal küszködik.
Mindenesetre megnézzük a BOI honlapját is. Kiderül, dr. H. J. komoly publikációs tevékenységet fejt ki orvosi műhibaperekben, üzleti biztosítók elleni perekben, kábítószer- és gyerekrablási ügyekben, de ortopéd szakmai ügyekben egyetlen publikációját sem találjuk. Ebből azt a következtetést vonjuk le, hogy dr. H. J. úr nem ortopéd szakorvos. Ez a tény szöget üt a fejünkbe.
Az elmúlt évtizedben megtapasztaltuk ugyanis, hogy feleségem betegségét csupán fizikális vizsgálattal nem lehet diagnosztizálni. Ehhez előzetes röntgen- és MRI-felvételek szakorvosi értékelése szükséges. A konkrét állapotot egy gumikalapáccsal, egy reflexvizsgálattal ahogy dr. H. J. szakértő úr ezt a január 18-i vizsgálatkor végezte felmérni szakmai nonszensz!
Ám ez a finom, tendenciózus sugallat semmi ahhoz képest, ami a szakértői jelentés egy másik, kiemelt helyén található. Ebben dr. H. J. nem kevesebbet állít, mint hogy a beteg kiabál és káromkodik.
A mondat végképp szíven üt minket. A történtek ilyen ördögi elferdítése nyílt üzenet a bíróságnak: a vizsgált személy csaló és agresszív, tessék ítélkezni!
Ezek után nem igazán meglepő, hogy dr. H. J. azzal a Karinthy Frigyes tollára méltó konklúzióval bocsátja a bíróság elé szakvéleményét: a beteg állapotában a megfelelő kezelés hatására javulás is előfordulhat, de rosszabbodás is bekövetkezhet.
Legyen ez történetünk első felvonásának zárómondata, s következzék a második felvonás.
Ez úgy kezdődik, mint a népmesékben. A bíróság nem fogadja el dr. H. J. szakvéleményét, magasabb szintű orvosszakértői vizsgálatot rendel el.
Én pedig levelet írok a BOI igazgatójának. Kétoldalas irományban tájékoztatom az igazgató urat a történtekről. Abban reménykedem, bizonyos konzekvenciákat talán levonhatnánk az esetből. Tettetett naivitással megérdeklődöm: ki védi meg a betegeket az ilyen jellegű túlkapásoktól? Miképpen kerülhető el az olyan műhiba, hogy nem a megfelelő szaktekintély vizsgál meg egy beteget? Hogy az igazgató úr is fontosnak tartja-e: a beteg ne bűnözőnek érezze magát a BOI falain belül, empátiával, megértéssel kezeljék panaszait, ne feudális alá-fölérendeltségi viszony jellemezze a páciens-orvos kapcsolatot?
A levelet április 19-én adom postára, ajánlva. Mintha egy palackot dobtam volna a hatalmas, kék óceánba. Sem az igazgató úrról, sem dr. H. J.-ről nem hallunk soha többé.
A harmadik felvonásban, mint egy tökéletes romantikus drámában, megtörténik a deus ex machina.
A legmagasabb rangú orvosi bizottság megállapítja: feleségem nem szimulál, betegségében javulás nem várható, felülvizsgálatára nincs szükség. Novemberben kezünkben az ítélet is: véglegesen rokkant.
Rémálmaimban néha látom a Gyorskocsi utcai épületet, ahová a szegény páriák felvonszolják magukat a végtelen lépcsősoron, bebocsátást nyernek dr. H. J. szentélyébe, némiképp megalázzák őket, majd visszaküldik valamennyit az egészséges magyar polgárok boldog, népes családjába.
Ma reggel találtam ezt a cikket gondoltam megosztom veletek. Minden jót
Rokantnyugdijas vagyok igen, 57 éves. Köszi szépen ,hoggy megirtad igen a leleteim eredetije nálam van ,vannak, azokat gondoltam összerendezem és a 4 oldalast a körzeti orvosom irja meg mikorra majd behivnak. Nagyon izgulok , hát nemtudom mi lesz ,de bárhogy alakul ide megirtom. Agyi infarktusok, szivbetegségek, stb-stb. ....... hát nem tudom, de imádkozok . köszönöm szépen mégegyszer.))))
Szia! A nyugdijfolyósitó fog küldeni papirt,hogy mikor kell a OSZI felülvizsgálatára menned....ezzel a papirral kell elmenni a háziorvosodhoz,s ö fogja a beutalót a netröl letölteni.
Ha rokkantny.vagy az ORSZI fogja küldeni az új behívódat,időpontal.A körzetidnél levan adva a papirod nem?Akkor ő ugyis figyelemmel kiséri,ha voltál orvosoknál az elöző felülvizsgálat óta azokat rakd össze,körzetinek adtál belőlük?Ha kell ő csináltat friss leleteket és ő tölti ki majd a 4 oldalas beutalót neked, mire kell.Én 2009-ben voltam.Szerintem attól függ kihez.....Az idén megyek én is,kb szeptember.De sajnos nagy az esély hogy lehet rehabilitációs járadékra rakják az embert,már 2009-ben se sokon múlt.
En a levelet, amivel behivnak felulvizsgalatra azt szoktam vinni csak.
Ill. az elozo vizsgalat ota keszult leleteket. (en nem szoktam mindent bevinni, max. amit egy-egy szakorvos egybol kinyomtat vagy a korhazi zaroimat, haziorvoshoz pedig nem is jarok)
Sziasztok! Szeretnék kérni segítséget, hogy az idén április elejére számithatok,hogy meg kell jelennem ORSZI-nál/ 2008.04.07.én voltam/ , a kérdésem ,hogy a nyugdijfolyósitónál kell kérnem azt a formanyomtatványt amit először is és a háziorvosi 4 oldalas"beutalót " is.? Én legalábbis úgy gondolom , de lehet nem jól tudom. Szeretném kérni aki volt már hasonló helyzetben irja ki nekem. Hálás köszönettel előre is.)))) Jaj és ,ha a közelmúltban volt valaki már ujra az ORSZI-nál mi a tapasztalata ...köszi szépen. Bonettika
Nekem ugy állapították meg annak idelyén a jöv.hogy beleférjek,persze hat hónapra.
3.csoportú rokkantaknál 6 hónapig a nyugdijjad 2x-sét keresheted.Bocsi ha félre érthető voltam.És köszönöm a javítást mert én nem gondoltam I.II.csoportra.
Köszönöm szépen a kedves segítőkészségeteket, most rezeltem be igazán, mivel ezek szerint 3 oldalról is gázos a dolog!
( ha valaki tud ezek után be nem jelentett munkát, azt szívesen fogadom, mivel lehetetlen ezek után így dolgozni!)
Mellesleg FÁKISZ elszámolású önkormányzati intézményben dolgozom, ahol mindenki "s" Hülye ahhoz amit csinál, úgy írták meg a szerződésemet , ahogy én mondtam, amikor pedig kértem, hogy járjanak utána nem foglalkoztak az egésszel! Hát ennyit a munkahelyi bérszámfejtő kollégákról....
Azt a sorstársamat kérdem aki azt mondta, hogy a nyugdíjam kétszeresét kereshetem, ő honnan tudja ezt, hol van leírva?
Amit küldtetek linket az a 3 ill. 6 havi illetmény vonatkozásában vizsgálja a foglalkoztatást!
Látod azt nem tudom hogy a munkáltatónak kéne erről figyelmeztetni.De jobban járunk ha már mi eleve úgy keresünk munkát.Nekem már vették el,de a saját hibájuk miatt,rosszul számolták ki hogy mennyit kereshetek 2009 év első hat hónapjában.
Köszönöm neked a kiegészítést, Luci, ilyesmire emlékeztem én is, szóval jobb óvatosnak lenni, mert még r. nyugdíjat is megvonhatják, egyetlen tollvonással, ha valaki annyira "egészséges", 8 órás munkaviszonyban dolgozik.
Elvben a munkáltató kötelessége lenne erről a r. nyugdíjas munkavállalót figyelmeztetni, a gyakorlatban meg persze elfelejtik. :-(((
Én is az vagyok,jelenleg január óta nem dolgozom. De a 8 órás munkát azonnal felejtsd el,mert rokkant nyugdijjas csak részmunkaidőben dolgozhat max heti 36 órában.Viszont én még annyit se mertem csak 4 órát vagy max 6 órát.Anyagilag a rokkant nyugdijjad 2xsét keresheted.Amit ajánlottak hogy nézd meg milyen munkakörbe dolgozhatsz azt is tedd meg.Remélem még jól tudom,és tudtam segíteni.Mindenkinek Boldog Új Évet kívánok.
Nagy hirtelenjében a Google-ban ezt találtam neked, kérlek, bogarásszad át!
(Egyszerűbbnek tartanám, ha a munkaadód bérszámfejtőjével személyesen átbeszélnéd a r. nyugdíjad melletti munkavégzéssel kapcsolatos tudnivalókat, mivel az OEP szemberebbenés nélkül megvonja a r. nyugdíjadat 1 évre, ha az előírt jövedelmed meghaladja a jogszabályban rögzítetteket, s azt is ellenőrizd le, a határozatodban meghatározott foglalkozást végzed-e jelenleg.
Nekem pl. azt írták, "Szellemileg nem leterhelhető munkakörben alkalmazható".)
Új fórumozó vagyok, véletlenül akadtam rátok a neten, de nagyon megörültem mert talán ti többet tudtok segíteni mint a borzasztóan nagytudású jogi intézményi alkalmazottak!
93-ban lettem rokkantasítva, millió problémával, azóta gyakorta járok felülvizsgálatra, és vegetálok a hatalmas 60 ezer forintos nyugdíjamból. Végre a nejem nem kis csellel(1 millió fornt támogatás kihasználási lehetőségével ) beajánlott a munkahelyén, hogy foglalkoztassanak telefonközpontosként, bruttó 73 ezer forintér ( 8 órában)
Körülkérdeztünk mindenkit, a nyugdíjas társaságot is, mindenki azt mondta , hogy nyugodtan mehet a nyolc óra. Tegnap a barátainkal találkoztunk, akik vezető beosztásban embereket foglalkoztatnak, és felháborodtak a dolgon, hogy azonnal szüntessük meg a 8 órás munkaviszonyomat, mert elveszik a nyugdíjamat, mivel csak 6 órában lehet foglalkoztatni.
Teljesen tanácstalan vagyok, végre valaki hajlandó volt munkát adni,próbaidőn vagyok és nem szeretném azt a kis nyugdíjamat elveszíteni, hiszen a két bevétel sem tesz ki egy fél fizetést amit így összehozok.
Tud-e valaki segíteni , hogy jelenleg mi a biztos álláspont ebben az ügyben?
Sziasztok.Húsz éve műtét útján fertőztek meg ,Hepetitis c-vel.Annak a betegnek várom a jelentkezését,aki kapott kártérítést,és kíváncsi vagyok ki hány százalékot kapott.
Megértem mindazt, amit leírtál, nagyon is megértem, csak mivel ez itt egy nyílt fórum, sok olyan dolgot nem írok le, amit egyébként más formában leírnék, hiszen ezek "köztudott" dolgok. Ezt is csak azért írtam le, ne gondold azt, bizonyos dolgokat nem vettem le.
Köszönöm segítő szándékodat!Nem vitatkozni szeretnék,csak leírni,hogy én hogyan gondolom.Szerintem bizony van köze! :)) Ahogy visszaolvastam Te is voltál többszörösen bizottság előtt.Én is.Akkor Te is tudod mi lett ott megállapítva....:(
50%-os ÖEK voltam.Leletekkel alátámasztott VALÓS!állapot romlás után 28%!Egy hónap múlva 40%Újabb egy hónap 43% Nevetséges!
Megállapítják,hogy "állapota végleges,abban javulás nem várható.Szakmai munkaképességét elvesztette"stb,stb,stb,Rehabilitációs járadék nem adható,mert az állapotom végleges.(Nem rehabilitálható.)Nem rokkant,mert ahhoz egészséges!!! Ha minden BNO kód bekerül a számítógépbe,akkor az számomra nem 40-43% .
Többszörösen előfordult már,hogy a felhasznált dokumentumokban 8-9 féle kód szerepel.Mire az állapot véleményezésére kerül a sor,addigra a fele eltűnik. Előfordult,hogy "bizonyító" lelet is!
Nekem minden határozatomon ott van az utolsó betöltött munkakör.Tehát szerintem foglalkoznak vele.
Amit írtam,hogy azért nem vagyok rokkant....Bizony így gondolom!Hiszen ha eléri az 50%-ot akkor már nem 27 eft ami adható....
Te tényleg azt hiszed,hogy ez itt nem a pénzről szól? Valakin meg kell spórolni a "vásárolt rokkantak "járandóságát.Én nagyon sajnálom,hogy csak Eger környékén vizsgálódnak.
A lényeg még mindíg ugyan az.Ha nem "vetted" és tényleg beteg vagy hát,így jártál....Te is,én is,és még egyre többen.Bármennyire szomorú,tudomásul kell vennünk,hogy feleslegesek lettünk a társadalom számára......:(- Ennyi:(((((
Az általad leírtaknak semmi köze ahhoz, amiről írsz, "ezért nem vagy r. nyugdíjas", csupán az ORSZI által az lett megállapítva, az egészségkárosodásod mértéke nem éri el az 50%-ot, ami a r. nyugdíj folyósításának az alapfeltétele, többek közt.
(A felülvizsgálatnál senkit nem érdekel, ki milyen beosztásban dolgozott, pusztán az orvosi papírjaidban leírt BNO-kódok és az egészségkárodásod mértéke az, amivel foglalkoznak.)
Az előző kérdéseidre sajnos nem tudom a választ megadni, viszont látom, van aki ehhez jobban ért, mint én, s tudott neked segíteni.
Sajnálattal olvasom, az állapotod végleges, javulás nem várható. :-(((
Ugyan nem nekem szól a kérdés, bár nem vagyok nyugdíjszakértő, de speciel errel tudom a választ. Tehát:a szolgálati időbe - a 29 évedbe - beszámít a táppénzen gyes-en, gyed-en, gyet-en töltött időszak. Amit Biri írt, hogy ezeket figyelmen kívül kell hagyni, azt úgy kell érteni, hogy a nyugdíj összegének kiszámítása során - ha az igénylőre nézve kedvezőbb - , akkor a táppénz összegét, és a gyermekgondozási ellátások összegét úgy hagyják figyelmen kívül, hogy amikor az átlagkeresetet számolják, akkor az időtartaot sem veszik figyelembe osztószámként. Ez egy kedvező szabályozás, mert nem rontja le a nyugdíj összegét a keresetnél alacsonyabb összegű ellátás. A rendszeres szoc. járadéknál nem valószínű, hogy kevesebb lenne a rokkantsági nyugdíj összege, mert a járadék alig haladja meg a nyugdíjminimumot.
Kedves Biri53! Rég jártam erre.Ahogy látom a helyzet változatlan.:(
Azt szeretném kérdezni,hogy jól értem-e amit írtál..Nem vagyok rokkant "papírforma szerint" csak az állapotom végleges....43% ..:29év kettőszáz valahány nap van a határozataimon. Ebből ha számításra kerülne sor,akkor pl levonásra kerülne a főállású anyasági időszak? (A 3.gyermekem születése után 8 éves koráig otthon voltam.)
Volt 3 veszélyeztetett terhességem,tehát az az időszak is?Mind a 3 terhességem alatt szinte az elejétől betegállományban voltam. ( Vagy amit a határozatra írtak az a számítás alapja?)Lehet,hogy a "rokkantnyugdíjam" kevesebb lenne,mint a rendszeres szoc.járadék? :)