Nem tudom ismeritek-e ezt a linket, de nagyon komoly gepek vannak a lapalja fele.... Ugy vannak megbuheralva, hogy latjak mind az IR mind a lathato tartomanyt mindenfele szuro nelkul es kozben a hatspkijelzo-t hasznahatod keresokent ami ugye a D70-nel nem egy szokvanyos dolog....
Némileg kisebb IR hatást, többet a látható fénytartományból. A magasabban áteresztő szűrők a drágábbak általában. A Hoya 900nm-es például sokszorosa árban a 720-nak. A 720nm is csak IR közeli, mert olyan 750nm fölötti az infra tartomány.
Szerintem.
Nem minden gépen kell állvány, csak a nagyon erős IR cut szűrővel felszereltek. Az újabb gépek többsége már ilyen. Volt anno egy 2 megapixeles Sony CCD, amivel több fényképezőt szereltek Nikon, Olympus stb. Na, azokkal jó napsütésben, simán lehet kézből infrafotózni. Mondjuk egy Hoya-val.
Talaltam egy B+W infra szurot ami 650nm-nel vagja a fenyt a hoya 720nm-vel szemben! Szerintetek milyen kulonbsegek varhatok? Bar meg a Hoya sem volt birtokomban soha ugyhogy nem hinnem, hogy nagy csalodas erne, hogy ha a felebe kerulo B+W melle tennem a voksot....
Szerintetek?
Masik dolog:
Szal akkor nyaron erdemesebb, es keszuljek hosszu zaridore is, tehat allvany hasznalata javallott?
Tavasszal is fog működni, sőt akkor fog csak igazán, én már próbáltam hasonló kombinációval (sőt más obikkal is)... :) A D70 szerencsére elég jó infrázásra.
NIKON D70 és 50 mm 1.8 alapobjektívvel és Hoya infraszűrővel kipróbálva.
Szabadban kb 4-6 sec expóidő , szép egyenletes bíborvörös kép.
Szobában 2 db 500 w-os izzóval (praktikeres állványos...) kb 4-6 sec expóidővel önarckép... egyenletes bíborvörös fotó , amit ha szintelenítek a PS-ben , nagyon szép fekete-fehér kép az eredmény. (no nem az arcomra irtam , hanem a minőségre. :-)
Tehát tökéletesen működik a dolog ilyen összeállításban is.
Következő próba majd tavasszal , sok nappal és sok zölddel...
Nekem a canon a85nél tükrözödött, amig az obi végét fekete filcel be nem festettem. Milyen géped van? Nekem eddig a manualis wb adott jo eredményt, de volt hogy poénbol végigprobáltam az összes wb- beállitást.
Nekem is volt ilyen tükröződés, igaz a kis Minoltámon két adapterrel (35,5->37, 37->52mm) tudtam csak feltekerni a szűrőt. Érdekes módon a kisebb adapter tükröződött, még akkor is, ha a többi nem volt rajta. Megoldás: tágabb kivágás és utólagos vágás, vagy kreatív retus... :)
Duda: ISO 3200-t felejtsd el, iszonyat zajos lesz még egy jó gépen is. ISO100-200-400 max. Sokféle megoldás létezik, nézz szét az infrafoto.lap.hu -n. (nem azért mert én szerkesztem... :) ). Régen Luben Solev-nek volt egy nagyon jó leírása, (www.solev.net), de mióta átépítette az oldalát, nincs fenn. Sajnos. Az egyik megoldás, hogy "Levels" -> színcsatornánként beállítod úgy, hogy a hisztogram alsó és felső részére húzod az alsó háromszögeket. Utána lehet még kontraszt, meg ami ízlés szerint kivánkozik. Ha meg akarod vadítani, akkor felcseréled a vörös és kék csatornákat csatornakeverővel. Vagy FF-be teszed ugyancsak a keverővel. Ilyenkor főleg a vörös csatornát használd, gyönyörű tónusokat lehet varázsolni belőle. A fehér lapos WB állítás is sokat segít, ilyenkor a gép feljebb tekeri a zöld és kék csatornák szintjét, nemcsak vörös lesz a kép. Ja, a werkfoto.hu -n van egy írásom az IR alapokról... :)