Egy kis kiszögellésen azért át kell mászni a kettő között, de amúgy miért ne? A FKK nem a szexről szól.
Bolnak ez a kevéssé ismert fele:
1. A Bijela Kuca,
2. Kolostor,
3. az udvarában egy kis kemping,
4. rendes strand,
5. nudi részleg.
Igen jó hely lenne, az Aranyszarv zsúfoltságának itt nyoma sincs, csak sajnos Brac és Hvar között itt már keskenyedik a tenger, érezhető némi szélcsatorna-hatás.
Igen, erre. akkoriban csak egy épület működött, az uszoda is rom volt. Igy is jó hely volt, elfoglalt egy teljes félszigetet az intézmény, az épületek között fenyőerdő, sok búbos banka (kevés túrista). Ahogy látom ma már más a helyzet.
Ezek szerint más szellemhotel is van arrafelé, én akkor csak ezeket láttam.
Bolban is van egy horrordíszletté züllött egykori hotel, a "Bijela Kuca"... Nagyon jó helyen, nem a hotelsor része, hanem a város másik felében, a kolostorhoz (és a kis nudistrandhoz) közel.
Még mindig le van pusztulva egy része? Mi vagy 15 éve voltunk a felújított szárnyban, akkor szuper olcsó volt elsőosztályú ellátással - azóta se voltam olyan jó ellátású hotelben ilyen olcsón. Tavaly néztem, mostmár drága nekem, az uszodát is felújították azóta és több épületet.A kisváros szép, a félsziget kellemes hely, akkoriban nagyon elhagyatott volt. Nagyon szép kirándulás még a Krka vízesésekhez, naturparkhoz elmenni, megér egy napot. Sokan fürödnek a vízeséseknél.
No igen, mi az omisalji hotelról kérdeztünk meg egy helyit. Azt mondta, hogy vegyes volt a tulajdonosi kör, a háború után pedig egyik szerbne, másik bosnyáknak, harmadik horvátnak mondta magát és ezen összekaptak rendesen. Mindenki szeretné magának a hotelből kivenni a részét, de nem hajlandó aláírni semmit a másiknak. Így el sem tudják adni, szóval ez lehet más esetben is.
Mi anno Splitben találtunk ilyen szellem hoteleket. De ott többet. Ez még régebben volt, sátorozni akartunk és egy rendőrt kérdeztünk meg, hogy van-e tolerált vadkemping a közelben. Erre elvezetett minket egy korábbi szállodás részhez, ami előtt volt egy nagy fás terület tisztásokkal. Azt mondta, itt nyugodtan ellehetünk, senki nem fog minket zavarni. A közelben pedig végig elhagyatott szállodák. Azok már igencsak ki voltak fosztva ( nyilván a háború idején és utána ), de azért volt bennük még ez-az. Bútorok pl. Ott voltunk 2 estét, a másodikon már bebizonyosodott, amit az elsőn csak sejtettünk, hogy a városi fiatalok előszeretettel járnak ide egymást jól érezni. Egy-két akciót akarva-akaratlanul is végig néztünk. Egyszer full mellettünk egy kocsiban voltak el, másszor pedig az egyik szellemhotelnél néztünk végig egy akciót, ugyanis amikor jöttünk ki, pont a bejáratnál ott szexeltek, mi meg vártuk, hogy elmejenek, hogy mi is távozhassunk hihihi. Aztán néhány éve Omislaj-ban az Ucka Hotelt jártuk be, az is egy szellemhotel. Valahol aztán találtam képet róla, amikor működött.
Senki nem nyomta le a homokos partot és tolta előre a sziklásat. Nincs jobb meg rosszabb a kettő nem ugyanaz, de ugyanolyan értékes és jó tud lenni.
Annyi a dolog, hogy félreértés, miszerint a homokos part a fő kritérium, hogy gyerekkel csak az a jó. Erről nem lehet meggyőzni esetenként másokat, de a tapasztalat nálam és nálunk van, akik évtizede a köves, sziklás, aprókavicsos partokon nyaralnak x gyerekkel és már láttak és élveztek homokos partokat is. Van összehasonlítási alap és tapasztalat.
Sem a lábat, sem a matracot nem szúrja ki semmi vagy ha igen, nem a kő, hanem a homokban hagyott üvegdarab. Tökéletesen le lehet szúrni a napernyőt is, sőt be lehet menni a vízbe és a sün úgyis ott van, ha van.
Na az biztos a köves partokon jobban érzi magát, de sokkal ritkább mint gondolják.
Homokvárat tényleg csak homokos parton lehet építeni... de kőgátat, sziklahegyet csak a kövesen :-)
Nem vitás, akinek a tuti homokos a kedvence, menjen Görögo.ba v. más ilyen parttal rendelkező helyekre, jobban jár.
Van pár előnye azért a homokos partnak és tengerfenéknek.
A homokos parton kicsik-nagyok tetszőlegesen közel tudnak menni a vízhez, nem kell bejutási lehetőséget keresni. Homokvárat csak homokos parton lehet építeni. A homok nem sebesíti meg az emberek lábát, nem vágja ki a gumimatracot a szikla. Homokos parton könnyű leszúrni a napernyő szárát. Nem kell fürdőcípőt viselni, mert homokos partokon gyakorlatilag kizárt a tengeri sün.
Azon vitatkozni, hogy a sziklás, vagy a homokos part a jobb, az olyan, mint azon vitatkozni, hogy ki melyik ételt szereti jobban.
Nekünk azt a rossz esetet a magyar tulajjal egy munkatársam ajánlotta. Ők ismerik egymást, fel is hívta. Mi is felhívtuk. Megbeszéltük, hogy azt a helyet kapjuk, mint a kolléga. Ő is küldött képeket és a kolléga is mutatott. Majd a helyszínen jött a kamuzás, hogy miért nem azt és miért egy TELJESEN más helyen lévőt ( parttól 4 km-re lévőt ), miért egy fele akkorát és miért egy nem működő klímásat és egymásba nyíló szobásat ( mindenki mindenkin át járt ) kapunk. Viszont előtte és azóta is helyben foglalunk ( legyen az augusztus, július, a szezon közepe ). Egy órán belül mindig volt jó hely. Annyi település van a parton és annyi apartman, hogy nem fordulhat elő, hogy nem találsz egy jót. Tucatnyi közül válogathattunk mindig és alkudhattunk, ha láttuk, hogy versenyeznek értünk a szomszédok. ÉS ebből a szempontból lényegtelen, hogy van gyerek is a csapatban. Ha nem sikerül azonnal találni, a gyerek anyuval játszhat a parton, én meg keresek tovább. Mindig reggel 8 felé érkezünk, kizárt, hogy este ne legyen fedél a fejünk fölött. Bevallom: éveken keresztül ( még gyerek nélkül haverokkal ) sokat nomádoztunk. Fullra nem is volt szállásunk. Minden nap tovább álltunk, csak lehajtottuk a fejünket valahol és álltunk tovább. Azok is isteni kirándulások voltak.
No igen, a teljes panzió elég rövid láncot biztosít. Lényegében nem mehetsz el 4-5 órára sem, mert akkor lemaradsz egy kajáról. Amit befizettél. De amúgy meg éhes leszel és újra pénzt adsz valahol máshol egy pót kajáért. Kényelmes, nem mondom, de még sincs időd semmire. Ahogy elindulsz, már vissza kell fordulni, hiszen jön a kaja és így tovább. Kirándulni szomszéd helyekre felejtős. Egyik ismerősöm így nyaral, folyton ugyanazon a helyen, ő még a tengerre sem megy le, a hotel medencéjében vannak egy hétig. Komolyan. Nulla városnézés, nulla kirándulást, konkrétan a tengert sem látja. Neki ez jön be, ezért utazik ennyit.
szinte mindegyik városkának van egy rövid aprókavicsos (feltöltött vagy természetes mindegy) strandja.
namost ide gyűlik mindenki akinek nincs gyermeke vagy nem nyugdíjas az is, persze megteheti, aztán fanyalog amikor leteríti a törölközőt és egy gyerek elszalad mellette és feldob a lábával pár kis kavicsot..
ez csak egy példa amiben viszont laci is igazat mond amikor lustaságot emleget.
de nekik is igazuk van, nyaralni megy, nehogymá autókázzon, meg nem azért fizette be a teljes panziót hogy eltávolodjon a hoteltől meg a zuhanyzótól meg bukdácsoljon a sziklákon. ;-)
én alapból nem bírom a zsúfolt strandot, de tavaly és idén a most 2 éves öcsikével nincs más megoldás mert azt a partot élvezi.
na szóval mindegy, szerencsére ha kicsit megnő a gyerek, mehetünk arrébb fürödni, aztán előbbutóbb én is nyugdíjas leszek és visszatérek :-)))
Pont az ilyen esetek miatt én már előre nem foglalok. Ha személyesen kiderül, hogy mit vár el, és az nem tetszik, már keresek is tovább. Addig, amíg nem lesz börtönélet az apartman. Ne lihegjenek a nyakamon, ne szabályozzanak semmilyen szinten.
régebben a kempingben ott kellett hagyni az útlevelünket, adtak helyette egy igazolást hogy a vendégei vagyunk.
de pl. ha 1 napra átugrottunk Olaszországba, szó nélkül adták vissza.
a nénit biztos átverték egyszer és nem fizettek...
erre tudok gondolni és tanácsolták neki hogy tartsa magánál a személyit amíg nem fizetnek a vendégek, biztos félreértette kicsit hogy mindenképp tartsa magánál. :-)
Tavalyelőtt júliusban a biogradi Soline campingben 18 napot előre foglaltunk. 15. napon haza kellett jönnünk. Hiába volt a kemping kb. 70%-ban kihasználva, ki kelett fizetni mind a 18 napot. Tavaly a Camping Dalmatia (Tisno)-ban foglaltunk augusztusban helyet. Nem kellett foglalási díjat fizetni, és időtartam sem volt korlázozott. Annyit fizettünk, amennyit maradtunk (A foglalásban kb. 10 napot jelültünk meg, 9 napot töltöttünk el, kedvesek, segítőkészek a kemping alkalmazottai.)
Továbbiakban Tisno-nál maradunk, ha arrafelé nyaralunk.
Mi következik ebből? Személyes okmányt nem adunk oda senkinek. Elkérheti, az adatokat leírhatja, de ott előttem és utána visszakapom. Már csak azért sem adjuk le, mert akkor mivel igazoljuk magunkat, ha szükséges? Előre pedig nem fizetünk szállást! Már írtam: mi úgy jártunk, hogy átcseszett a magyar szállásadó, nem azt kaptuk, amit foglaltunk és amit a képeken láttunk. Mikor az első este után távozni akartunk, ki kellett fizetni ( pedig nem akartuk ) 3 napot, mert az utcában megjelentek a nagy kopasz 120 kg-s emberek azzal, hogy probléma van? Ez komoly, így jártunk. Később egy fórumon kiderült, mások is így jártak. Magyar átverte a magyart. Úgyhogy én magyarral akkor egyezkedtem először és utoljára. Soha külföldi nem vert át még, az első magyar megtette. Kiábrándító volt.
Nem az a kérdés, hogy leér-e a kicsinek a lába vagy sem. És az sem mindegy, mekkora a gyerkőc. Ha 1-2 éves, vagy ha még menni sem tud, vagy ha még igencsak homokozós korszakban van, akkor egyértelműen a homokos strand jó neki. Mondom úgy, hogy én a sziklás partokat imádom. Mi nem lustaságból megyünk most első gyerekes tengerparti nyaralásunkra homokos részre, hanem azért, mert itt többet tud játszani majd. Segítség nélkül is járkálhat a parton, a vízben, nem kell folyton sziklák között átemelni. Nem csúszik el a mohás köveken. Homokozni is imád, úgyhogy nem is kérdés a választásunk. Láttam már hullám által sziklának csapódott gyereket, a sebeket, a sírást, a fájdalmat, ezt nem kívánom neki. Majd ha 5-6 éves lesz, nyilván mehetünk sziklásra is.
Minden szálláshelyen be kell jelentkezni, akár privát akár kemping pl. Az adatok beírása után visszaadják az okmányokat.
A pár napos apartmani tartózkodáshoz vagy ismeretség kell vagy helyben foglalni. A cégek, szálláskiadók alapvetően turnusokban gondolkodnak, ez is okozza a szombati torlódásokat. Bár már látni ebben elmozdulást. Azért a néhány napos tartózkodás drágább, de nyilván alku kérdése. Privát véleményem meg az, hogy a 3-4 nap nagyon kevés nyáron, ehhez bármelyik hely túl messze van és aránytalan a költsége az utazásnak. Mire igazán jó lenne és lebarnulna az ember, már indulni kell haza... Persze vannak kivételek és ez is több mintha kimenne vki a helyi strandra :-)
Mi tavaly Rovinjban voltunk,a bookingon foglaltunk,ott lehet néhány napra is. A személyinket elkérték,kiírták az adatokat és vissza is adták azonnal. Üdv.
Zsebkendőnyi bájos kis település. Az egyik oldalon tudom, hogy szép nagy strandja van, nem apró, inkább nagyobbacska kavicsos. Kiváló borokat lehet fogyasztani a parton végighúzódó vendéglősoron. (Babic)
A temetőből a legszebb a naplemente, egész tumultus van ott esténként. (nem vicc)
maps.google-ban nézz rá az ott készült képekre és az utcaképre, szerintem csinos kis hely. Kicsit kiesik a többi településtől de pl. KRKA, Trogír elérhető
Amikor 3 éve a gyerek lábáról leesett az egyik fürdőcipő a 3-4m vízben, na akkor elgondolkodtam hogy ha ez most csak 1m20 lenne...
De csak felhoztam :-)
Homokos téma: az emberi lustaság (ne kelljen messzire menni) hihetetlen keveredése a spúrral és a sztereotípiákkal.
Én is meg tudom erősíteni hogy a gyerekeknek tökéletesen mindegy, ha már kicsit nagyobbacska és lenéznek a víz alá akkor meg egyenesen előny ha nincs homok. A nagyon kicsinek tényleg nem jó ha nem tud egyedül a víz szélére bemenni, ezért nem igazi a beton, hanem a kavicsos, legfeljebb közepesen sziklás rész már megfelel.
Rettenetes hogy az emberek ennyire nem értik meg. A horvátok, amilyen jó házigazdák, lassan már majd építeni fognak nekünk homokos partokat, akkora a kereslet :-)
Kisgyerekkel (8hónapos) mennénk nyaralni Rovinj-ba. Mik a tapasztalatok a szállásokkal kapcsolatban? Mi 3-4 éjszakát töltenénk ott, de eddig minden szállást csak egész hétre akarnak kiadni. Lehet találni pár napra is?
Többször voltunk KRK -en Baska-n, ott nem foglaltunk előre, lementünk, házaltunk és mindig kaptunk szállást 3-4 napra is.
A másik, ami nem tetszik, hogy jártunk úgy Baska-n, hogy kifizettük a szállást a helyszínen érkezéskor és le kellett adni a személyinket is. Na ezt még egyszer nem fogom megtenni, inkább hazajövök azonnal.
Közbe jött valami és 1 nappal előbb indultunk volna haza, a szállás már ki lett fizetve, mondtam, hogy nem kérem vissza a pénzt, de nem akarták odaadni a személyinket. Felháborító volt, egy egy 80éves vén öreglánynak könyörögni kellett a saját személyimért, hogy haza tudjak jönni..
A felkavart homok valóban gyorsan leülepedik így tisztává téve a vizet. Az ilyen tengerfenék élete hasonlatos a sivataghoz csak éppen nedves környezetben.
Igazad van, barátom. Teljességgel mind1, hogy milyen mély a víz alattam, ha nem ér le a lábam a fenékre.
Pici gyermekekkel kapcsolatban mindig örömmel tölt el már korai éveikben a kultúrához vonzódás, ami esetükben a karúszó, valójában Caruso, a híres tenor.
Nem tudom, miért gondolod, hogy zavartál. Miután magam a saját tapasztalataimból nem tudtam konkrét helyet ajánlani, csatlakoztam az előttem íróhoz egy képpel és egy tanáccsal.
Hát, én is csak olvastam ezt. KRK-en Baskán voltam, az nagyrészt apró kavicsos, szerintem nagyon klassz, de főszezonban zsúfolt. Szeptemberben nagyon jó volt. Én sose kerestem a homokos strandot, ha azt akartam, más országba mentem, de ez már ki lett itt tárgyalva.
Nem tudom, hogy így van-e, de több helyen is olvastam, hogy ha több utasbiztosításod van, mindegyik köteles fiizetni ha gond van. Miért is ne fizetne, hisz ezért kötöd meg, nem? Persze nem vagyok jogász :D
Mi pár éve voltunk a Bon Repos-ban, a szállodában (icipici szobák). Az apartmantelep a szokásos, kellemes leanderes környezetben. A part felejtős, állott lavor, azért párszor ott is fürödtünk. A városka szép, a séta kellemes, vizitaxit nem próbáltuk. HA kifogsz egy diszkóhajót a közelben, két nap fülrepesztés, aludni se lehet. A medence addig nagyon jó volt, míg el nem kezdődött feltöltődni a szálláshely. Onnantól zsúfolt, ennyi embernek kicsi.
Úgyhogy mi minden nap elindultunk autóval öblöket, fürdőhelyeket felfedezni.
Az OTP bankkártyához lehet kötni éves családi európa biztosítást, azt hiszem, 11.000.- Ft.
A K&H-nál és MKB-nál is van kártyánk (sima), ahhoz csak a tulajdonosnak jár a kártyához alap utasbiztosítás, viszont ha baj van, minden kártyádnak él az utasbiztosítása, tehát mind fizet ahogy kell :))))
Jó pár éve jártam ott. Az apartmantelep a szokásos: csini kis házak, keskeny sétányok, helyi növényzet. A strandja egy kis öböl, homokos, apró kavicsos, nekem nem bejövős. Van egy jó nagy medencéje is. A telep másik felén a kompkikötő.
Korculába gyalogosan bemenni kb. fél óra, megkerülve a öblöt.
Az szerintem elég unalmas hely egy sekély belső öböl patján, Balaton-feeling. Egyetlen pozitívum, hogy az Orebic feletti hegyekre szép onnan a rálátás.
(nem akarok a banknak reklámot csinálni, haragszom rájuk, mert a régi jó munkahelyem - egy másik bank - fúzióra lépett velük, és szinte mindenki lapátra került)
szia, felkeltetted a kíváncsiságom az aranykártyával. :) Van nekem is, sőt, a bankban biztos elmondták a fontosabb infókat, de ritkán járok külföldre, nem nagyon figyeltem rá. Tudsz nekem bővebb infóval szolgálni? Érdekel a biztosítás része is, és a ferihegyi ingyen kaja is. :)
Hogy a topik témájától se térjek el nagyon, Korcula Bon Reposról van friss infója valakinek? Az apartmanba megyünk két nagyobb gyerekkel.
Mi bérelt autóval vagy busszal megyünk és ahhoz kapunk alapból asszisztenciát. Ha elromlik hoznak új járgányt, viszik a régit. Szóval ez a része megvan. Ez jár a bérléshez, ezt nem én kérem pluszban.
Valamit tisztázzunk. Ha baj van, én fizetek. Amennyit kell. Az orvosnak, kórháznak, államnak. De nem biztosítónak. Még akkor is ha így jóval drágább. Szóval nem maradunk mi sem ellátatlanok, nem erről van szó. Vagyis ilyen módon nincs benne kockázat.
Az igazi pazarló én vagyok. A bankszámlámhoz két kártyám van. Van egy Visa amivel a bankcsoport ATM-jeiből díj nélkül vehetek ki kp-t. Van nekik Horvátországban is, meg Romániában is. A románokhoz kéthavonta megyek melóügyben.
Van egy Mastercard Goldom is, mert ehhez egy premium utazási biztosítás és gk. asszisztencia is jár. Ez nem olcsó, de ha két hét nyaralásra kötnék utasbiztosítást, az csak egy kicsivel lenne olcsóbb, de két hét asszisztenciával már bőven megéri. (plusz a Ferihegyen az aranykártyás váróban ingyen kaja-pia, a múltkor jó sok Henessyvel kompenzáltam a kártya díját)
Ha 100 alkalommal voltatok nyaralni és nyaralásonként 20 eFt-ot takarítottatok meg a biztosításon, akkor megspóroltatok összesen 2 millió Ft-ot.
Szóval nem ebből vettétek meg a lakást a gyereknek...
Aki meg nem tud elmenni 20 év alatt 100 alkalommal nyaralni, annak méginkább esélytelen lakást venni a megtakarításból, szóval kössön inkább mindenki biztosítást.
Én is 37 vagyok, 32 országban jártam, mindig kötök utasbiztosítást (még a bankkártyás utasbiztosítás mellé is), főleg mióta gyerekem van figyelek erre (3 éves). Ha már lakást tudtatok neki 2 éves létére venni, akkor nem hiszem, hogy számít az az utazásonkénti 10ezer forint/fő... Legutóbb 1,5 hónapig voltunk Thaiföldön és környkén (gyerekkel), mindhármunknak fullos biztosítása volt, el sem indultunk volna enélkül. Pár millás nyaraláshoz az a 60ezer forintos biztosítás nudli volt... de ez persze csak az én szerény véleményem.
Mi Szicíliában csúnya égési sérüléssel kerültünk kórházba. Még okmányt sem kértek. Csak annyit mondtak: sürgős ügy, hagyjuk a papírozást. Szóval az sem mindegy, hova kerülsz, ha baj van. Horvátország nem nagy távolság. Ha senki nem fizet egy plusz útért, akkor azt lenyelem. Nem téma. Ha pedig komolyabb a baj, akkor is megoldjuk, senkit nem hagyunk hátra. Nekem felesleges kiadás a biztosítás, itthon sincs baleseti biztosításom. Inkább a fiamra költöm a pénzt. Nem túlzok: 37 éves létemre legalább 80-100 külföldi nyaraláson ( múltkor pont összeszámoltam: 28 országban voltam), kiránduláson vagyok túl, ha minden esetben lett volna biztosítás, az már kész vagyon lett volna. Viszont így a fiamnak van egy lakása ( pedig csak 2 éves ). Örülni fog, ha 18 évesen megkapja a kulcsokat. Nyilván ez egyéni vélemény, nem is kell egyetérteni ezzel, van is benne rizikó, nem mondom, csak leírtam, vállalva, hogy céltábla leszek. De azért inkább szeressetek :-)
Ez az! off országban jártunk így. Balkán, mehettünk volna a kitudja milyen kórházba, így pedig 2 percen belül profi segítség érkezett, a doki telefonon mindent megbeszélt a biztosítónk telefonos ügyeletével. Semmit nem kellett fizetnünk, Pedig még kontrollra is visszarendeltek. Kifogástalan ellátást kaptunk.
Brsec a műhold alapján hegyen van, lent meg teljesen sziklás a part. Nekem a térkép alapján úgy tűnik, strand sincs ott. Persze csalóka lehet a google earth alapján eldönteni.
Én mindig kötök biztosítást, hiába EU. Sajnos már volt is rá szükség :-( A sürgősségi ellátás nem vonatkozik pl. a hazaszállításra, stb. Meg kell nézni melyik kategória az optimális. A barátnőm egyik évben Ho-ban a nyaralása 1. napján "kitörte" a bokáját. Volt biztosításuk, de nem akarta, h. ott operálják, ezért hazajöttek, a gyerekeket otthagyták a társasággal, majd miután itthon kiderült, h. nem kell műteni, "csak" gipszet kapott. Ezek után visszamentek. A biztosító fizette a plussz utazással felmerülő költségeket is. Aztán elüldögélt még 4 napot a nyugágyban a parti árnyékban ;-)
Ha egészségügyi probléma van, sürgősségiben úgyis megoldják, Unióban ebből semmi probléma nincs, fizetni sem kell.
Ez így nem igaz, az únióban csak annyi az egészségügyi szolgáltatás az itthoni társadalombiztosításod alapján, hogy te is ugyanolyan feltételekkel veheted igénybe az egészségügyi ellátást, mint ahogy azt az ottani helyiek igénybe vehetik. Ha a helyiek fizetnek, akkor te is fizetsz (és általában egy csomó jogcím alapján fizetnek a helyiek).
Azt mondom, hogy abból a pénzből, amit a sürgősségi (alap)ellátásért helyben fizetned kell, annyi pénzből köthetsz külön balesetbiztosítást, amiért cserébe a legjobb ellátást kapod. Szóval én azt javaslom, hogy mindenki kössön biztosítást.
Akkor még nem voltatok a Vörös-tengernél... ott homok is van, kristálytiszta víz is van, az Adria lópikula hozzá képest (és még sorolhatnám, pld. Új-Zéland, Thaiföld egyes részei...).
Nekem anyósom biztosítós, miatta és vele köttettük az egyik utunk előtt. Állítólag nagyon komoly volt, nem is volt olcsó. Fejenként 5-6 ezer forint volt. Éppen ebben az évben raboltak ki minket, okmányokat, pénzt, ékszert vittek el sok százezer forint értékben. Nulla, azaz nulla forintot kaptunk vissza, mert természetesen pont a mi esetünkben egyik feltétel sem teljesült, így nem tudtak fizetni. A végén ( szokás szerint ) az derült ki, hogy mi vagyunk a hülyék, hogy van nálunk pénz, ékszer, miért nem tettük be széfbe valahol, minek volt nálunk, miért nem figyeltünk jobban, miért használunk készpénzt.... No, ennyit erről. Előtte és azóta sem mi nem kötünk biztosítást. Ha egészségügyi probléma van, sürgősségiben úgyis megoldják, Unióban ebből semmi probléma nincs, fizetni sem kell. Ezt sajnos tapasztaltuk is.
Opatija volt a monarchia idejében a császári üdülőhely. A horvát Monte-Carlo, én így nevezem és azt hiszem nem is járok messze a valóságtól. Hasonló a szép belvárosi parkok és hotelek látványa. Persze mások a méretek és azért nem is olyan világhírű a hely. A fényűzés is kisebb, de a fíling olyan. Nem tűnt nekem olyan kaotikusnak a közlekedési helyzet, pedig már jártunk ott vagy 5-6 alkalommal. Volt, hogy 2 kisbusszal mentünk haverokkal, akkor is találtunk parkolót. Mi egyébként az öböl túloldalán, a Perluk kempingnél szoktunk fürödni, igaz felnőttek voltunk mind, így tök mindegy volt, milyenek a körülmények. De onnan tök jól rálátni a városra és nincs is messze. Évek óta nem voltunk erre, nem tudom, most milyenek a körülmények. A kérdezett helyen pedig nem voltunk még.
először is nézz utána hogy kismamaként a biztosítók hogyan kötnek utasbiztosítást, mi is mentünk volna de biztosítás nélkül 25 vagy 28. hétig kötnek, tehát anélkül nem mertünk nekiindulni.
Krk szép hely, közel van, Baska lehetett hidegebb vizű mert hátulról folyik be a hegyről és az lehűti, bizonyos részen ezt tapasztaltuk.
Lassan mélyül a punati öböl, Punat strandja kavicsos, rendezett, bár valamiért ez is hideg volt mikor máshol kellemes..érdekes...
az öböl maga klassz. :-)
nyugis vizű jó hőmérséklettel,
pl. Kornic (öböl végében kis falu a domboldalban) strandja kavicsos. ingyen parkoló, étterem, fagyi, stbstb. :-)
ott szállást is találni szép kilátással bár gyalogolni sokat kell lefelé a vízhez meg felfelé ugye.
"Szóval az, hogy aki tiszta tengervizet keres, az csak az Adria horvát részére utazhat" ?
Sosem állítottam, hogy az Adria horvát részén van csak tiszta víz.
Azt sem mondtam, hogy a homokos part zavaros vízzel jár.
Igen szép tud lenni, láttam én is! Aztán igen szörnyű, épp pl. Jesoloban, amikor kivirágzik. De Riminiben is délután, meg kora reggel talicskázzák a koszt és a hínárt.
De ez lehet Horváto.ban is, hogy felkavarodik, hordalékos, ezt is láttam már.
Ebben a kérdésben az volt a felvetés, hogy nem csak a homokos part az ideális és nem csak a homokos part a legjobb, a gyerekeknek nem feltétlen csak ez elképzelhető és nem feltétlenül ez lehet az utazás fő kritériuma.
Horváto.ban kevesebb van ebből. Viszont kárpótol a szépség.
Különben kihagytad egyes óceánok partjait, ott is remek, homokos, kristálytiszta vizek vannak :-)
A kavicsos part se ördögtől való, cserébe ott a kristálytiszta csodás víz.
Szerintem a sziklás part = tiszta víz és a homokos part = zavaros víz sztereotípia messze nem igaz!!!
Sőt, az észak-adriai olasz homokos partok zavaros vize inkább kivétel, mint általános jellemző. Akár Görögországban, akár Törökországban, akár Tunéziában, akár Spanyolországban járva láthatja az ember, hogy a sok-sok km hosszú homokos part mellett is tökéletesen tiszta a tenger vize.
De ez nemcsak a Földközi tengerre jellemző, ha elmégy mondjuk Rügen szigetére, ott is kristálytiszta vizet találsz, dacára a homokos partnak! Sőt, ez így van a Vörös tengernél is!
Szóval az, hogy aki tiszta tengervizet keres, az csak az Adria horvát részére utazhat, az egyáltalán nem igaz!
Sziasztok! Opatijaba megyünk nyaralni július közepén, a hoteltől most tudtam meg, hogy nincs saját parkolója, a parkolási díj a hotel mellett 10Euró/ nap, ami egy hétre elég sok lesz. Azt olvastam, hogy opatijaban nagyon nehezen lehet közlekedni/parkolni. Valaki tud ingyenes parkolási lehetőséget a Hotel sor környékén? Másik kérdés 20-30km távolságban, tudtok valamilyen apró kavicsos strandot, ahol kisgyerekkel (6 éves) el lehet menni, csendesebb partszakaszt keresnék.
Lehet, hogy most kapok, de menjetek Olaszországba. Lido di Jesolo-t ismerem, ott aztán lassan mélyülő full homokos a part, végig autópálya van, kb ugyanott vagy utazásban, mint Krk sziget. Lehet van közelebb is ilyen strand, azt nem tudom, itt voltam többször. Velence pedig egy köpés, egy jó kirándulás hajóval.
ON
Ha mégis Horvátország és Krk, biztos találtok ott is jó strandot. Nem érdemes ezen sokat agyalni, mert elrontja a készülődést a parázás. Ha tetszik a környék, foglaljatok szállást, majd lesz strand is.
Rab szigeten van egy nagyon kellemes és szép öböl, Gozsinka. Igaz, kicsit körülményes odajutni, mert egy erdőn, köves úton kell keresztül hajtani, bármely városkából is indulsz, ha ott a szálláshelyed.
De azt gondolom, a látvány mindent megér. Homokos az öböl partja, lassan mélyülő vízzel, de sziklás partot is találni.
Gozsinkán is van pár szálláshely, mi ebben voltunk, bátran ajánlom:
Annyit azért hozzátennék, hogy a szigetre jutás főszezonban macerásabb, készülni kell arra, hogy akár több órát is várakozni kell a kompra szálláshoz. Hiába folyamatos a kompforgalom.
Az előttem szólóhoz csatlakozva javaslom, hogy használd a gugli térképét a sárga emberkével, az utcaképek nagy segítségedre lehetnek egy-egy településen belül.
Szerintem nincsen teljesen igazad, nézd, milyen változatos egy szép, hosszú, homokos part, szinte nincsen két egyforma napernyő. :)
És a gyerekek! Reggel leteszel kettőt, kicsit beindítod őket, napod gondtalan, estefelé keresel két hasonlót, talán nem pont ugyan olyanok, de hát gyerek, gyerek, fő, hogy darabra meg legyen.
Prisba-n kicsi, lassan mélyülőn is jókat játszottak, de elmesélném, hogy a hirtelen mély, vaslétrás helyen is beraktuk a gyerkőcöket és istenien érezték magukat. Ok. ez extrém, felnőtt felügyelet és magabiztosság kell. De mindenhez kell, az úthoz, a vízhez, a szálláshoz, a helyi kajához... A kavicsos part se ördögtől való, cserébe ott a kristálytiszta csodás víz. Sose volt probléma. Szerintem ez a homokos part szindróma a felnőttek problémája, persze ha nemigen próbálták. Ami viszont imádni való, hogy az ember kicsit bóklászik, mindenféle jó öblöket talál, az egész csodás vadregényes, mindig bejön.
Elhiszem, hogy a 30 km homokos part a számozott napágyakkal és a homokos parttal maga a biztonság meg a gyerekparadicsom(?.
A tapasztalatok azt mutatják, a gyerekek más parton is baromi jól érzik magukat :-)
Ráadásul a jól fotózható, számozott napernyős-nagyágyas partokat a hátam közepére se kívánom, zsúfolt és mesterséges.
Köszönöm szépen. Omis sajna most kicsit messze van nekünk, ha nem a 31. hétben lennék kismama az utazáskor akkor biztos hogy azt választottuk volna. Rab szigetet nem tudom, képek alapján nekem Krk sziget szimpatikusabbnak tűnik, csak nem tudom, hogy ott van-e lassan mélyülő sekély part.
Korcula gyönyörű, legkevésbé szép és kellemes település Lumbarda. Lapos és zsúfolt. Olyan eldugott öblöket lehet találni, ahol szinte egyedül van az ember a kristálytiszta kavicsos öbölben. Elindultunk, láttunk egy kézzel rajzolt táblát, ami egy beach-et reklámozott, lekacskaringóztunk a hegyről, és egy nagyon szép helyet találtunk.
De nekem leginkább Prizba partja tetszett. Nem nagy az egész sziget, lehet találni minden napra más fürdőhelyet, ha ahhoz van kedve valakinek.
Krknek szerintem nagyon jó a mikroklímája, mi már fürödtünk ott május végén, amikor kicsit arrébb, Isztrián még szóba sem jöhetett. Amennyire visszaemlékszem, a nyugati oldalon vannak a nagyobb strandok, de ezt talán más jobban tudja.
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Idén június 25-29-ig tervezünk Horvátországba nyaralást az 5 éves kislányunkkal. Én akkor 31 hetes kismama leszek, tehát ennek függvénye az utazásunk. :)
Olyan helyet keresnék ahol van homokos,aprókavicsos part és lassan mélyülő a víz, de kirándulási lehetőség is legyen (szép városka vagy ilyesmi) Krk szigetet nézegettem eddig, de nem tudom hogy melyik részére érdemes menni. Esetleg még Zadarig is lemennénk, ha ott vannak szebb és jobb helyek.
A következő kérdésem az lenne, hogy ilyenkor már meleg a tenger (mármint június végén)? Két éve voltunk augusztus elején Baskán kettesben egy pár napot de akkor a víz nagyon hideg volt.
Lumbardán a másik, az iszonyat zsúfoltság. Egymásba érnek a letelepült emberek. Nagyon bájos a maradék homokban ásni a gyereknek, de ez nem az a széles, hosszú homokpart, ahol odébb mész és van helyed. Palatinus strand nyári vasárnap, lábtól lábig. Mi szemerkélő esőben értünk, még parkolási díjat se szedtek, viszont mivel egyre jobb lett az idő hamarosan megtelt, mi pedig lassan menekülőre fogtuk... Ahol Divna és csomó jó part elérhető azért nem lehet kétségbe esni :-)
Magán Lumbardán van sziklás is, csak tíz perc átsétálni...
Amúgy szerintem a nagykavicsos a kisgyerekeknek legszórakoztatóbb, legalábbis a miénk a végtelenségig el tudott volna szórakozni kavicsrendezgetéssel. És mennyivel tisztább utána minden ruhadarab!
Valóban Lumbardán is elég keskeny a homokos sáv, ráadásul a strand egyik felénél vannak kövek is a homokban. Viszont cserébe sekély a víz, így aki nem akarja bevállalni, hogy egyik szeme a gyerekeken van folyamatosan, azoknak jó lehet.
Két éve a lányom arra kért, hogy Lumbardára inkább ne menjünk többet, inkább menjünk a többi sziklás partra Korculán. Mert Lumbardán nincs szerinte semmi. Nincsenek halak és más tengeri állatok, nem lehet ugrálni a vízbe a sziklákról stb. Lehet homokvárat építeni, de az unalmas egy óra után. Lehet rohangálni a bokáig érő vízben, de azt is hamar megunják. Búvármaszkkal a fejükön viszont egész nap a vízben vannak a sziklás, köves partokon. Ennyit szoktunk látni a két nagyobbik gyerekünkből a nyaralás alatt (itt 8 és 5 évesek):
Amíg picik, addig karúszó és úszómellényes fürdőruha, de aztán hamar megtanulnak úszni és nem érdekli őket, hogy két méter, vagy 20 méter víz van alattuk. Inkább a szülők a hibásak, ha fél a gyerek a vízben, mert saját félelmeiket vetítik ki a gyerekre, amikor nem akarják beengedni a 6 m mély vízbe. Miért más a 6 m mély, mint a 2 méter mély? Nem tudom.
Ilyen Lumbardán a part az elején a strandnak, ahol még van néhány kő (hátrébb már tiszta homok).
A magam részéről ki nem állom homokos strandot. Nekem a Balaton is csak a pocsolya ( bocs ha bántó voltam ), nem is szeretem. Tengerhez szoktattak szüleim, az után a Balaton egy nulla. Magyar tenger...hagyjuk már. Szóval a homok vág, karcol, belemegy a hajamba, kihullik a törölközőből még egy hét múlva is, szóval magamnak inkább szikla, kavics. De való igaz: kicsivel azért általában a homokos, apró kavicsos strandok meredeksége, kezelhetősége sokkal jobb. A sziklához odaverheti a hullám, megcsúszhat a mohán, beveri magát....Később már jó lesz a szikla, de 2 év alatt maradok a szükségmegoldásnál. Max anyuval itt lesznek, én meg kicsit arrébb gyaloglok búvárkodni, ha lesz vegyes strand.
Gondolom az esetek nem kis %-ában nem is a homokhoz ragaszkodnak konkrétan a kérdezők, hanem feltételezik, hogy ott könnyebb kicsikkel a vízbe való bejutás ill. be lehet engedni a gyerkőcöt mindenféle felfújható túlélő felszerelés nélkül is! Ez pedig, valljuk be, az esetek többségében így is van! Legalább is a lejjebb említett 2-3 helyre mindenképpen igaz! Persze legtöbb strandon kialakítanak kisebb-nagyobb mesterségesen feltöltött partszakaszt, öblöt, de azért ez más kategória, ha figyelembe vesszük, hogy x méterrel odébb hirtelen mélyülni kezd a víz, akár 5-10 métert! :-((
Visszatérő kérdés a homokos tengerpart Horvátországban. Nem vitás, vannak, előfordulnak, de csalódás lesz annak, aki Görögország vagy pl. az olasz Rimini homokos partjait reméli megtalálni itt. A horvat tengerpart a sziklás-aprókavicsos, nagyon vadregényes partjai miatt pazar. A gyerekek is tökéletesen jól érzik magukat. A víz gyönyörű és kristálytiszta.
Azt gondolom, aki kifejezetten a homokos partra vágyik jobban jár, ha nem itt keres, hanem Görögo.ba megy. Pl. a korculai Lumbarda egy vicc ahhoz képest. Viszont éppen Korculán pazar partszakaszok vannak, ezekért érdemes felkeresni.
Én is három gyerekkel autózok 12 órákat egyben, nagyon kevés megállással. Pár hónaposan már visszük őket, így megszokták, ennyi. Merkérdezik az elején, hogy mikor érünk oda. Megmondjuk, hogy majd csak este. Nem kell mondani félóránként, hogy mennyi van még vissza.
(hamar megtanulják, hogy merre van a Dráva, Száva, Boszna, Neretva)
Így gondolom én is. Nem azt mondom, hogy 10 méterre legyen feltétlenül a strand, de, hogy gyalog le lehessen járni, nálunk feltétel. Még akár 1-2 km is belefér ( kb fél óra gyaloglás ). Inkább ez, mint folyton parkolót keresni, ahol tűz forró lesz az autó, meg nem is szeretem, ha homokosan, vizesen szállunk be. Meg ha még fizetni is kell a parkolásért, na neeeem. Mivel mi leginkább helyben foglalunk apartmant, ezért mi kinézünk előre neten strandokat, majd helyben újra és amelyik szimpi, annak a közelében lesz a szállás. Persze nézzük azt is, hogy a település mennyire van ( de oda már lehet esténként bejárni kocsival ), mert minden este nézelődéssel, sétával telik nálunk.
Krk szigeten van Silo nevű település, pont szembe Crikvenicával. jó homokos strandja van, nem annyira felkapott hely. Pár éve a másfél éves lányom nagyon élvezte. Ott szerette meg a vizet, addig minden fürdetés rémálom volt, a tenger jót tett neki, most már ki se lehet kergetni. csak ajánlani tudom a helyet.
Lebeszélnélek a távoli szállásról. 3 gyerekkel, minden nap autózni, parkolót keresni, cuccolni nem egy boldogság. Mondjuk Krk eleve dombon van tehát a városi szállás/apartman is sétás. Persze ez akkor igaz, ha minden nap le akartok menni a tengerhez:-)
Nem vagyunk tapasztalatlanok azért, már a harmadik gyermekünk, akivel megyünk, csak most a két nagyobb itthon marad! (Aug-ban megyünk majd öten, na az lesz igazán izgalmas...) Tavaly két hónaposan is vittük már (a legkönnyebb kor a hosszú utazáshoz!), meg a két nagyobbat is, amikor kicsik voltak, szóval nem parázok.
Inkább ami fontos nekünk, hogy valami nyugis, csendes, nem olyan felkapott hely/strand legyen. Diszkó, étterem, bolt stb. közelsége nem fontos. Sőt, a tengerparté sem, most éppen olyan falvakat nézek Krk-en, ahonnan kb. 2 km a part.
Valóban becsapós, a "közeli" partok sokszor alig vannak közelebb, akár km-ben, de időben még inkább! Alaposan el lehet bóklászni az pl. Isztrián a kis utakon és sokadalomban.
Másik jóindulatú észrevételem pedig, hogy nézheted a fotókat, utcafényképeket meg bejárhatod a G.maps-sal, ki tudja azt megmondani, akkor, ott mennyire lesz neked árnyékos helyed? És!! ugye tudjuk, ha van jó hely, az már foglalt :-)
Ha szabad mondanom, menjetek el a nektek szimpi, megfelelő helyre és ott majd megkeresitek, akár minden nap a ti parti helyeteket. Biztosan meg fogjátok találni.
Amikor a mi legkisebbünk 1-6 éves volt, nem közel, Ciovon laktunk minden évben egy apartmanban, ami 2 percre volt a parttól. Tehát komfort, higénia, kaja, alvás, öltöztetés és a tenger mind egyben, azért is mentünk vissza évekig.
Azzal is egyetértek, a gyerekek bírják az utazást, hamar megszokják, alszik, énekel, élet van a kocsiban, eltelik az út. Végül is hangulatos dolog... ok. megállni többet kell, meg hosszabban is, kicsit hadd rohangáljon. Vannak kivételek, bukhat, hányhat, előfordulhat. Ha egyébként más baja nincs, akkor megszokja. Vittünk olyan gyereket magunkkal, akiről a családja odavolt, hogy hányni fog meg gyógyszer, meg zacskó... Végig röhögtük az utat és aludtak, semmi baja nem volt. A tapasztalat szerint a szülő viselkedése, határozottsága és hozzáállása határozza meg, hogyan fogadja el a gyerek.
Egy példa. Láttam olyat, nem kötik be a kölköt, mert "nem szereti". Ez nem megbeszélés kérdése, amikor autózunk, bekötjük magunkat. És akkor így fogadja el. Van amiben nincs ellenkezés. Általában, ha jó a hangulat, nincs nagy fenék kerítve a dolgoknak, akkor a gyerek se rumlizik.
Az a lényeg, hogy menjetek! Minden gyereknek óriási élmény a tenger az utazás és az együttlét!
Street View-n rálátsz, körbejárhatod, bár lehangoló a novemberi felvétel. Van ott egy büfé, van ott játszótér ( bár nektek még nem igazán kell talán ), közel a központ, szépek a vitorlások, apró kavicsos
Veszprémből indulnánk. 1-2 óra nagyon számíthat -egyébként szinte minden alkalommal máshol voltunk, csak Grebastica a viszonylag állandó közte. És igen, végülis tavaly is itt "kötöttünk ki", nem találtunk előre jobbat :)
A krk-i koordinátát megköszönném, mert ott csak a nagy strandot láttuk, és amúgyis bazi zsúfolt egy hely :( Isztriát szintén kilőttük.
Omisalj a fekvése miatt nem tetszik, de ezt a Moscenicka Dragat is megnézem! :)
google térképbe írd be ( a krk-i strand, ha domborzatit nézel, láthatod, hogy a fák beárnyékolják a strandot ) Amúgy a város is szuper, ajánlom figyelmedbe.
Szia! Nem tudom, hol laktok, de ahonnan az eddigi hely 600 km volt, onnantól egy északabbi hely sem lesz lényegesen közelebb. Tekintve, hogy nem kelet-nyugat tengelyen mozgunk a parton, hanem szinte északnyugat-délkelet. Pl budapesti indulással bő 600 km az említett hely, a sokkal északabbi Opatija csak egy bő százassal van közelebb. Annyit számít ez? Persze megértem, ha igen, nekem nem számítana, ha folyton egy helyre járnék ( sosem ) és szeretem és jónak is tartom a helyet. Szerintem a gyerek bőven kibír még 1-2 óra utazást, nem hinném, hogy ez gond lenne. Pláne ha nem is a Kvarner lesz a cél, hanem délebbi hely, ott lehet, hogy a végén 80 km lesz az eltérés. De ha már mondjuk a Kvarner közelsége lesz a nyerő, akkor én nagyon szeretem Moscenicka Draga, az pont apró kavicsos, szép hely és a parton vannak fák. Szeretem a környéken Icici-t és Opatiját, nekem ezek nagyon bejönnek.Viszont Krk városa is jó választás, ott pl a strandon, ahol voltunk egy erdő van végig a szélén, ott lehet pihenni. A kikötő mögött van, ez a hely. Elválasztva zátonnyal, tehát nem olajos, nem szemetes. HA érdekel, küldök koordinátát. A Krk félszigeten Omisalj-ban is van egy öböl ( frankó szellem hotel van ott ), ott is erdő van a szélén.
Sziasztok, hasonlóan a tavalyihoz, ismét kéréssel/kérdéssel fordulok hozzátok:
"ugyan már 19x voltunk a férjemmel Horvátországban -most mégis tanácstalan vagyok...
Eddig ez nem volt szempont, de most 1 éves babával mennénk, tehát olyan helyet keresünk, ahol a strandon TERMÉSZETES árnyék van, tehát sok fa, és nem sziklás (hanem aprókavicsos) a part, továbbá nem túl zajos/mozgalmas. Grebastica-Sparadici - be szoktunk járni, ott van ilyen hely (kicsi partszakasz, max. 25 ember), de az kb. 600 km, ennél közelebbi célpontot keresnénk (pl. Krk, de akár Biograd, Pirovac) Sibeniktől északra. Van valakinek esetleg javaslata?
Ha volna valakinek ilyenről tudomása, akkor annak környékén keresnénk szállást.
Premantura és környéke nagy katonai övezet volt, részben zárt terület. Ennek emlékei lehetnek ott. Amikor a belháború zajlott errefelé az apartmanok és hotelek nagy része menekültekkel olt teli, értsd asszonyok és gyerekek, zsúfolásig. Mindenki feketében... száradtak a fekete ruhák... Nyomasztó emlékeim.
gigi, úgy látom Te is sokat utazol, milyen kérdés az hogy szerintetek milyen az idő júniusban? ;-) ha valaki 10éve csak júniusban nyaral ott akkor talán tud mondani közelítést de az sem jelent semmit. azt tudjuk hogy porec környékén jó szokott lenni az idő, jobb mint pl. opatija. nekem szerencsém volt legutóbb porec június és klassz meleg volt, ha süt a nap akkor nagyon süt és ha több ilyen nap után nem jön nagy szeles vihar akkor a kis 2 éves manóval is lehet a szélén fürödhető. sztem :-)
Nekem is ez a tapasztalat szállásfoglalásnál. Mentünk már úgy, hogy foglaltunk, átcsesztek, semmi nem a lefixált volt, nem működött hűtő, légkondi, kicsi volt és büdös a wc. Majd távoztunk, igaz 3 napot ki kellett fizetni, különben verés lett volna. Gyűltek már az izmos emberek a sarkon. Ja, és a szállásadó asszonyka magyar volt. Na bumm. Azóta csak helyben foglalunk. 1 óra alatt megvan. Olcsóbban, mint a neten és a választék is nagyobb, ráadásul nyomják le az árat a szomszéd szállásadók, küzdenek értünk. Eddig csak fő szezonban voltunk, így is volt azonnal szállás, szóval ezzel szerintem nincs gond.
Mi okozza az aggodalmad? Ha az Adria, ne aggódj, a legjobb tengerek egyike. Viszonylag délen lesztek, az idő sem lesz gáz és az árak is olcsóbbak, mint fentebb. Makarska emlékeim szerint nagyon szupi, van élet, vidámpark, kirakodó vásár, hangulat. Nem hiába mondják ezt riviérának. De ha elmondod, miért félsz Horvátországtól, talán megnyugtathatunk. Görögországnál tisztább, közelebb van, nem annyira fárasztó, szerintem a víz is jobb. Talán európaibb is, nekem Görögország sok tekintetben balkánibb, mint Horvátország.
Mi idén ezer más nyári program miatt csak június 18-28 között tudunk nyaralni az Umag-Novigrad-Porec tengelyen. Soha nem voltunk ilyenkor és pont ez lesz a kétéves fiunkkal az első nyár. Kicsit aggódok az időjárás miatt. Az ok, hogy a tenger valszeg nem lesz meleg, ez annyira nem is baj. De félek, hogy a hőmérséklet is csak 20 fok körül alakul. Most ezt jelzik előre ( Ok, tudom, max 3 nap előre lehet reális ). Szerintetek valós az aggodalmam, vagy június végén azért jellemzően nincs hideg ezen a tájon?
Daaaa..Premantura. Isteni hely, hangulatos kisváros, kivilágított templomtoronnyal és egy iszonyatosan gyönyörű sziklás parttal ( Kamenjak ). Ezt megéri megkeresni. A bátrabbak 10-20 méterről ugrálhatnak a kristály tiszta vízbe. Itt egyébként valaha lakókocsis kemping volt, amikor legutóbb ott voltunk, egy csomó lakókocsi ott volt elhagyva. Valszeg a háború elől menekülhettek gyorsan. VAgy nem tudom, de aki többet tud, mondja el, érdekel. Van ott még katonai bunker, helikopter leszálló, valami katonai rádióadó és világító torony is egy kis szigeten. Jó hely, imádom.
Remélem nem! :-) Jellegtelen, csúnya város, semmi HORVÁTORSZÁG! 1x bemenni, megnézni az Amfiteátrumot...ennyi! Szállást mindenképpen a környező kisebb településeken keress, Premantura, Pomer stb.
Ha valakit érdekel, mi Tisnora (Murter) járunk nyaralni, magyar tulajdonú apartmanházba, 40 méterre a tengertől. Teljesen felszerelt apartmanok, minden apartmannak tengerre néző terasza... imádnivaló!
Nem messze található a Krka Nemzeti Park, Sibenik és Zadar.
Privátban elérhető vagyok, szívesen megadom a honlap elérhetőségét.
Zavalától pár km-re, volt egy öböl, maga a földi paradicsom :) Az öböltől nem messze volt 2-3 ház, az egyikben egy fiatal pár lakott, nem úgy néztek ki, mint akik unnák a helyet vagy egymást :)
A Drvenik szigetekről bármikor át lehet ugrani Trogirba, ha tömegre vágynál
A keleti fele (ahova a komp is megy) "civilizáltabb" rész, de a falutól pár lépésre itt is találsz teljesen elhagyatott helyeket. Az egész sziget biciklivel (vagy akár gyalog is) bejárható. Persze az lenne az igazi, ha lenne egy csónakod...
A Kis Drvenik nekem talán még jobban tetszik. Még kevesebb ember (oda már nem szerveznek kirándulásokat) a tenger eszméletlenül gyönyörű.
Mindkét szigetre jellemző, hogy az önellátás elég macerás, hacsak nem viszel mindent magaddal. Étterem 1-2 van, de ebből adódóan elég drágák. Bolt is létezik, de igen minimális választékkal.
Trogirral remek összeköttetése van mindkét szigetnek (naponta többször jár a komp)
Én kissé vitatkozva Vargamarccsal nagyon szeretem mindkét Drvenik szigetet. Autót egyik helyre sem érdemes vinned, mert utak nemigen vannak :) Ahova a kirándulóhajók járnak tényleg zsúfolt, legalábbis akkor, amikor megérkezik a hajó és kiözönlik a nép (ez a sziget keleti oldala az un. Kék Laguna vagy más néven Krknjas) de ha úgy 100 m-re odébb mész, már tökéletes a nyugalom http://www.trogir-sailing.com/krknjasi/
Valaki megtudja mondani,hogy mennyibe kerül a komp Drvenikből sucurajba (Hvar sziget), vagy esetleg hol tudok utána nézni? Menetrendet már találtam, de árakat nem. Ha sikerül szeretnénk ott tölteni egy pár napot szeptemberben. Ill. Makarska környékét nézte ki a feleségem, de ha már odáig lemegyünk akkor lehet jobb választás lenne Hvar.
Trogirból mentünk "fispiknikelni". én - megmondom, őszintén - nem voltam elájulva sem a szigettől, sem az öböltől, zsúfolt, maga a látvány szép, de inkább fentről, távolról, mint közelről :(
/innen Solta-ra - Maslinica - ment tovább a hajó, az sokkal szebb :) /
Júliusban szeretnénk a párommal Podgorára menni nyaralni 6-7 napra.Van valami információtok véletlenül hogy mégis mire lehet számitani? Az Adrián még nem jártunk eddig,csak Görögországot barangoltuk végig,igy van egy kis aggodalmam,hogy jó lesz e. nagyon szépen köszönöm előre is Heni
/2011-ben már nem lehetett parkolni ott a főtéren, a templomnál sem, sőt a szálloda mögött sem volt szabad hely, így csak köröztünk egyet kávé és a többi nélkül :( /
Slanoban csak átutazóban szoktunk megállni a "központjában" egy kávéra, burekre, slanacra :) Van egy nagy szállodája, igen szépnek néz ki, étterem/kávézó baráti árakkal, egy kis Konzum, pékség, a kis templom oldalánál nénikék árulják friss portékáikat - mini piac :)
Ha a nyugalmat szereted, nem fogsz csalódni, ha a pezsgést akkor igen. Nekünk ideális volt, vittünk egy kis hajót, így Korcula, Mljet és a környező szigetek szépen kitöltötték minden időnket. Az erkélyről:
Az ő előrejelzésük alapján egyik szeptemberben el sem kellett volna indulnunk az Isztriára, akkor esőket jósoltak. Persze mi elindultunk és fürdőruhát csak azért vittünk, mert anélkül soha nem megyek a tengerhez. Naptejet nem vittünk, mondván úgy sem lesz rá szükség. Első este a szomszéd kinevetett minket, hogy mennyire leégtünk. Aztán utána még 2 napig voltunk ott, mindkettő strandolással telt.
Úgyhogy nem hiszem, hogy akár ők, akár bárki más meg tudná most mondani, hogy milyen idő lesz a nyáron.
Azt gondoltam,h.hullazsákot nem kell vinni,ahhoz azért már utaztam eleget (meg amúgy is evidens),nem is akart közönséges provokáció lenni a felvetésem,1xűen csak kérdeztem vmit,amit egyébként friss infóként olvastam..no,ehhez nem más fórumbeli kérdéseit kellene belinkelni,no nem baj,az pedig,hogy valakit már az is zavar,ha színes betűkkel írok,akkor azt sajnálom,ahelyett,h.írnál vmi sgítséget,komolyan ez a legnagyobb problémád,h.egy kis színt viszek a fórumba? :)
Ezennel ma abbahagyom ezt a fórumot,azt hittem azért van,hogy segítsük egymást,én bárkinek segítek,ha kérdez azokról az országokról,ahol már voltam! (még akkor is,ha hülyeségeket is kérdez)
Egy érdekes ma reggeli hír Horvátországra nézve: Az ismert amerikai meteorologiai intézmény, az Accuweather, Horvátországra, a nyári szezonra, esős időket jósol. Ha igaz ez az előrejelzés, akkor a horvátoknak bejött a mondás, miszerint náluk öt évszak van. A tavasz, a nyár, az ősz, a tél és a háború.
Az a baj, hogy semmi nem szól a teljesítményről. Szól a másságról, a toleranciáról, politikáról, vallásról, extravaganciáról. Pedig többen függetlenül a nemi identitástól remek zenészek, énekesek. Itt és most egy borzasztó irritáló, ronda valakiről van szó, akiről annyit látunk, hogy extravagáns. Szó sem esik Pl. az énekről, zenéről. Arról viszont nagyon is, hogy ha nem tetszik, akkor oda a tolerancia, ha irritál, akkor nem vagyunk európaiak. Az egész egy más dimenzióban zajlik, valakik felturbózták és most fontos sokaknak rágódni rajta.
Persze csak akiket ez egyáltalán érdekel. Rápillantotam, az egész egy gusztustalanság, nem találok értéket, csak valakik kitalálták, hogy neki kell győznie, semmi tisztelni való tudás, teljesítmény. A világa, amit képvisel idegen és nem is érdekel. Mindenki öltözhet hülyén, lehet különlegesen ronda, de legalább ne legyen kötelező leborulni előtte és főleg... Ne legyen követendő példa-:)
Természetesen, hiszen ezért (is) vagyunk itt a topikon HR őrültek. (Igaz, rám a "Hvar őrült" jelző a leginkább jellemző.)
Szal, Slano nem 1 nagy durranás.
Kellemes mediterrán kisvároska (kis falucska?), s bár a D8 (lánykori nevén Jadranska Magistrale) mellett fekszik vmi 30 km-re DUB-tól északra egy mélyebb öböl végén, igazán nagy benyomást nem tesz az odalátogatóra.
Rám legalábbis nem tett. Pár (értsd kettő) napot el tudnék ott tölteni, de nem az én világom, hiszen én mindent Otok Hvar s a rajta levő városkák (falucskák?)-hoz viszonyítok, s mint valszeg kitalálod, azzal fel nem érhet, vagy ahogy mondani szoktam, a táskáját ne vihetné a sarokig. :-)
Kicsit hezitáltam, mit is mondjak/írjak arra amit írsz.
Nem azért, mintha nem gondolkodnék magam is a kérdésről hozzád hasonlóan (rengeteg másokkal, nota bene a normális többséggel együtt), csak azért, hogy a nagy eu pc keretében a topik témájához kapcsolható legyen, s ezáltal megőrizhessük nickünket/hsz jogunkat.
Szal, a téma HR-ben valszeg szóba sem jöhetne. Ők még nem fertőzöttek (annyira). Igen, a kérdéshez képest a (házi kedvenc) görény (gorenje?) kedves, szimpatikus, szerethető cimbi. Éljen soká!
És mija helyzet a szakállas nőkkel? A héten tárgyaltam egy osztrákkal. Nem tudott hova nézni szégyenében, mikor rákérdeztem, hogy ezmiez, és ezt itt most hogy? Szép kis országimázs amstetteni rém, meg szakállas nő. Normális osztrák már nincsen is? Nem tudom hogy jön ez most ide, ne is kérdezd. Talán a görényről, meg a diszkriminációról jutott az eszömbe.
A zúnióban nem diszkriminálhatják a nem-horvátokat. Persze kiköthetnek egy olyan szabályt, amit csak a helyiek tudnak teljesíteni (pl. kell egy igazolás, amit valami eldugott helyen, személyesen csak horvátul lehet igényelni).
szerintem is kedvező az ár,bár nem kirívó,találtam ilyen árban 3-4 apartmant is szabadot,meg vagy 20-at,ami már ki volt adva :)
volt egy hölgy,akivel kedélyesen elbeszélgettem,bár apartmant nem tudott adni.Mondta,hogy szól pár ismerősének.Azóta kaptam már 5 horvát nyelvű emailt,6 angol nyelvűt a tágabb családjából.Egy idős néni fel is hívott,bár előrébb nem jutottunk,mert csak horvátul beszélt :)
Az ár szerintem "túl" korrekt :) Slanoról nekem az egyetlen emlékem, hogy nagyon örültem mikor odaértünk, mert már onnan Dubrovnik egész közelnek tűnt (ui. oda tartottunk)
Azért ez most kemény volt, vagy közönséges provokácio. Horvátország az Eu-ba való belépés után, ragaszkodott az emlitett pénzösszeg meglétéhez, de csak a bosnyákokkal szemben. Valószinü meg volt rá az okuk. A hullazsák témája meg horror, arra nézve is, aki ezt napjainkban elhiszi. Még a háború alatt sem volt igaz, én is jártam többször a vérzivataros időben lent, de ha ez a téma felvetődött volna, hát a legkevesebb, hogy kiröhögnek.
Változott a szállás helye,Slano lesz :) Tengerparti apartman 2 szoba+2 erkély,mindakettő tengerre néz,konyha,étkező,nappali, wi-fi,klíma,állatokat lehet vinni:45 eur/éj...szerintem elég korrekt.
Melyik városkát, települést tudnátok ajánlani a felsőbb régiókban (kvarner öböl, észak-dalmácia max. Sibenikig). Legyen szép a part ne sziklás, inkább apró kavicsos, homokos. A centrumban legyen valami sétaló rész vagy valami ilyesmi ahol lehet sörözni, fagyizni, sétálgatni esetleg egy kis látnivaló is. (Lehet sziget is)
Viszem magammal a 3 görényemet is nyaralni,chipjük van,meg állatorvosi papírjuk,viszont én útlevelet biztos nem váltok ki neki horror pénzért...A határon nem foglakoznak ilyennel,ár 8 éve se kellett még a csomagtartót sem kinyitnom.
Azt olvastam,hogy annyiszor száz euró fedezet kell,h.legyen nálunk,ahány napra megyünk!Ez igaz?Egyik ismerősöm se hallott erről,akik voltak már Horvátban...vmint: mennyire nézik,h.viszünk-e hús árut?Szintén ismerősöket megállították és még a szendvicseket is elvették tőlük,mert volt benne felvágott,de ez régebben volt.
Szállás: Plitvicénél találtam már,egy éjszakát leszünk ott,de Senj-ben nem nagyon,tényleg el merjünk úgy indulni,h.nincs szállásunk és ott keresünk aznap?
A háború után mi is jöttünk errefelé, szétlőtt és felgyújtott házak között, egy-egy házba visszaköltöztek már és lobogtak a 25-30 m2-es horvát zászlók...
Nemrégen Slunj környékén, az út mentén, még voltak kinn halálfejes táblák. Az utat elhagyni nem biztonságos az esetleg még fel nem fedezett taposóaknák miatt. Talán sose fogják tudni mind felszedni.
Mi Eszék felől jövet tavaly lementünk a pályáról Popovaca-nál, így kikerülve az autópálya nyüzsis részét és Sisak, Petrinja, Glina, Vojnic felé mentünk Slunj-ba. Az út rendben, nem hosszabb, mint pályán, viszont itt bizony még jócskán lehet szétlőtt házakat látni, egyszer hazafelé esőben, nagyon nyomasztó volt, ahogy a szürke sötét felhők ráültek a környező hegyekre.
Mi már évek óta kettesben úgy megyünk nyaralni a férjemmel, hogy nem egy fix helyről csillagtúrázunk, hanem 2-3-at alszunk itt, 2-3-at alszunk ott. Eddig mindig egy órán belül találtunk szállást, szebbet, jobbat, olcsóbbat, közvetlen tengerpartibbat :), mint, amit a net mutatott itthon arról a környékről.
Tavaly fedeztem fel (Lopar-on és Hvar-on), hogy egyre több szállásadó, ha van a házban szabad helye, szépen kiteszi a kapura a FREE táblát, tehát sok felesleges bekopogástól megtudja magát kímélni az ember.
Nem kell a horvátokat félteni, összetertanak eléggé ahhoz, hogy idegen nehezen tudjon labdába rúgni. Az úniós belépés után azért előbb-utóbb lesz biztos, aki felfedezi, hogy van olcsóbb munkaerő is. A pénz beszél.
Ha német bérek vannak,akkor csodálom,hogy nem megy oda szezonon kívül(szezonban úgy tudom építési tilalom van) a sok magyar,román építőipari munkás pénzt keresni?Lehet kellene terjeszkednem arra fele,ha ez tényleg így van :D
És a munkaerő miért drága? Mert nincs verseny. A Jugoszláv vendégmunkás Németországban dolgozott, német bérért. Ha hazament nyáron, akkor bolond lett volna olcsóbban dolgozni otthon. Az otthonmaradottaknak meg nem volt konkurencia, így a német bér lett a standard. Ez ma is így van, bizony a tengerparton meg kell fizetni a német béreket. Persze mindig elfeledkeztek arról, hogy Horvátország 90% nem a tengerpart, ott alig lakik ember néhány nagyvárost leszámítva. Korcula sziget lakossága kb. 16 ezer fő. Van az a néhány szakember, oszt kész. Nem lehet válogatni, annyit kér, amennyit nem szégyenl. Az ország többi részén azért nincsenek így elkényesztetve a vállallkozók (Szlavónia), a bérek is jóval alacsonyabbak.
Az ingatlanokra is ez igaz, az ország jó része lakhatatlan. Nagyon kevés a jó ingatlan. Ha nem lenne turizmus, az egész tengerpart nem érne egy fabatkát sem (Csak gondoljatok arra, mi lenne, ha az üzemanyagárak hirtelen megtízszereződnének és elérhetetlenné válna a tengerpart. Vajon mennyit érne akkor egy tengerparti ház? Vajon mennyi jövedelemre lehet szert tenni csónakos halászatból, háztáji szőlészetből és olivatermesztésből? Nem véletlenül voltak szegények ezek a régiók - leszámíta a tengeri kereskedelmet folytató néhány várost - és volt dúsgazdag Szlavónia. Ma fordítva van, de semmi nem tart örökké.)
A mai magas ingatlanárakat a külföldiek alakították ki. Egy londoninak nevetségesen olcsóak az ottani ingatlanok. Gyakorlatilag helyi vásárló nincs manapság. Korcsuláról is költöznek el az emberek (főleg a fiatalok). Éppen ma olvasom, hogy az ingatlanárak zuhanását az oroszok ingatlanvásárlásainak könnyítésével akarják megállítani. Ne csak Montenegróba menjenek. Ha azok tényleg jönnek, én inkább megyek. Az nekem nem kell, ami Montenegróban van. (mármint az ország szép, a helyiek rendesek, de a vendégkör nem tetszik)
Üzemanyagárakról: ha jól tudom megemelték a jövedéki adót, ezért kerül most már gyakorlatilag ugyanannyiba, mint Magyarországon.
Ingatlanárak: mert arányaiban "kevés" az ingatlan pl thaiföldhöz képest, ez igaz a lányokra is ;-) ; drága a munkaerő/szakmunka tengerhez közel (krk specialista vagyok, azt ismerem->ott a szakmunka kétszer, háromszor annyiba kerül, mint itthon). Kereslet-kínálat határozza meg az árakat nyilván->van igény az ingatlanokra,ezért magasak az árak - nehezen mennek lejjebb (viszont horvátországban is sajnos jelenség a bedőlt hiteles, ingatlan árverezés). Sokminden speciális, meghatározó lehet még árra nézve: tengerhez képes a távolság, kis vagy nagy városban/faluban van-e, uniós csatlakozás, nincs fizikailag hely/terület sok ingatlant építeni.... Bár rengeteg 4-5-6 akármennyi emeletes apartmanház épült az elmúlt 10-20 évben, az ingatlan árak mégis magasak. 2000 euro/m2 áron lehet kb normális, viszonylag új, nem felújításra szoruló ingatlant kapni (kb Krk városban,máshol lehet nem ennyi). De érdekességként pl Krk óvárosban a régi házaknak csak a felújítása ennyire jön ki kis túlzással.
De azért azt se felejtsük el, hogy pl egy balatonfüredi balatonhoz közeli ingatlan se sokkal olcsóbb :-)
Egy olyan ország,ami nagyrészt a turisztikából él,nem teheti meg hosszútávon,hogy ilyen piti trükökkel riassza el a vendégeit.
Apropó,kicsit OFF leszek:
Miért van az,hogy a tengerparton ennyire magasak az ingatlanárak?Tavaly Ciovo-ban beszélgettem a háziakkal,hogy milyen jó is lenne,öregkoromra venni valamit a környéken,aztán felhomályosítottak,hogy 200.000 Euró alatt csak a lerobbant kalyibák vannak...
Így marad a Thaiföld,ott 5M-ért már veszek egy tengerparti 100 nm-es házat,mellé 1M-ért meg 3, 18 éves lánykát(remélhetőleg) :)
Ez így van, akár csak a valuta váltásnál, szinte elenyészőek a különbségek! Csak nálunk divat 310 Ft-os árfolyamnál 250-ért számolni az eurót mondjuk egy vendéglátó helyen. Ebben nagyon le vannak maradva hozzánk képest! Látszik, hogy csak most lettek uniósok! :-))
gab200, első kút egy Ina kút a régi gorican határon, ehhez először M70re kell térni és az első kijáratnál kimenni a határhoz. vagy ha továbbmész a pályán, kb.50km a kanyargós szakasz után van mégegy Ina kút. pályán drágább az üzemanyag, máshol olcsóbb, kb. 10 kuna felett van a jobb benzin.
csatlakozom Rezsee hez, éjszaka ne főúton menj. tényleg jöhet eső ismeretlen úton, mégha nincs is falu ahol mérhetnek, vannak vadak, kanyarok emelkedők. visszaváltás megpakolt autó, és akkor még nem tévedtél el. :-) éjszaka pálya. megéri azt a mennyi is 250kuna? 10ezer forint. végig 90 de inkább 100-110 és még lehet hogy fogsz is az üzemanyagon. gyors biztonságos egyenes egyértelmű. nappal más ha ráérsz autókázol a családdal megálltok enni inni fotózni, úgy oké a kirándulós út.
Mi többször mentünk Karlovactól az 1-es úton pl egészen le Omis magasságáig. Tény, hogy főleg az út első harmadában van jó néhány település, de aztán lehet haladni. Természetesen lassabban fogynak a km-ek, de szerpentinesnek, szakadékosnak semmi esetre sem mondanám, én kellemesen kanyargósnak szoktam nevezni! :-) Mehettek kombináltan is, főleg ha még soha nem jártatok arra. Karlovacnál le, kellemes megállóhely a Tiborpapa által is ajánlott Slunk-Rastoke településen, aztán Udbina-nál fel a pályára és le Split-ig. Mentünk már így is, igaz kényszerű okból, mert belefutottunk az 1-esen teljes szélességű útzárba. De minden eddig leírt nappalra vonatkozik, ha ragaszkodtok az éjszakai utazáshoz, akkor én is azt mondom, amit előttem is javasoltak: autópálya!!! Én legalább is nem szeretek vaksötétben, idegen utakon bolyongani, akkor tényleg jobb a pálya, ott kevesebb meglepetés ér! :-)
Nincsen általános tapasztalatom, de 2011-ben több parkolóban (Rogoznica, Trogir) használtam (Sibenikben sorompósban is), akkor és ott működött. Primosten egyik fizető parkolójában viszont nem fogadták el, csak a kunát.
Hát keress rá a neten. Megtalálod az ü.a árakat, meg a kutak listáját is. De ha nem kellenek a kutak pontosan, elsőre a határon érdemes tankolni, és nincs 40-50 km a kutak között. Ezek 24 órás nyitvatartással müködnek mind.
De amíg nekem az automata 525tds (üresen is 1,7 tonna) tempomat 90-nél és sík úton 4,5-5 között fogyaszt, addig spórolásügyileg nincs jobb tanácsom - a kamionnak meg még "szívóhatása" is van. Az összes többi szempontot is értem, csak nem azokról volt szó.
A régi úton menni nagyon fárasztó, hosszadalmas, éjszaka azt az előnyt is elveszted, hogy lásd a szépséget, a tájat. Lehet, hogy spórolni tudsz valamit, de nem is biztonságosabb mint az autópálya. Sőt! Régebben sok rémes balesetet láttunk, nagyon észnél kell lenni, türelmesnek, és terhelhetőnek, vannak hegyi szakaszok,azt gondolod, sose lesz vége, köd, meg felhőben menés hajnal felé, esik is sokszor. Ha lehet, ez még kevésbé gyerekbarát, mintha a pályán állsz ki egy kis mozgásra.
Az volt szerintem a tuti tanács, hogy autópálya 90-nel! Sokan befürödtek már a "kihagyjuk a fizetőst" gondolattal, leht ám bóklászni a hegyi utakon minimális haladással órákig. Különben Splitbe van vonat, az is megoldás.
A gugli és az utcakép nagyon sokat barátkozik velem. :D
Azért mennénk éjszaka, hogy a 5 éves kislányom ne nyügösködjön és ne legyen nagy forgalom (dugók).
Fő cél a tenger (kemping) útközbe "csak" kicsit pihenni eü szüneteket tartunk.
Az ország csodái majd később, meg a kemping körzete. :)
Bár azt azért nem hinném, hogy annyival többet fogyasztana a mi kis autónk (Suzuki Swift 2007, tetőboxal) a szerpentinen, hogy a pályadíj kijönne belőle, de majd kiderül.
Sziasztok!Mi még soha nem voltunk Horvátországban,az idén oda készülünk,július közepén.Nézegettük az utazási irodák ajánlatait,de nem tudjuk eldönteni hova menjünk.Annyi biztos,hogy Dalmáciát célozzuk meg,autóval.Hajlunk arra,hogy elindulunk és foglalás nélkül keresünk szállást.Szerintetek ez mennyire működik ebben az időszakban Brelaban?Egy másik merész gondolat,hogy hasonlóan foglalás nélkül nem egy helyen töltenénk el az egész nyaralásunkat,hanem több helyen 2-3-4 éjszakára vennén ki apartmant.Ez kivitelezhető,mi a tapasztalat,hajlandóak kiadni néhány éjszakára is a szállásokat?
Spórolni akkor tudsz, ha a pályán tartod a 90-et (nem gond, csak keresni kell egy kamiont). A nempályán annyival több a kanyar, komoly emelkedő, megelőzendő teherautó, lakott terület, hogy ezek miatt simán fogyaszt annyival többet, amennyi amúgy a pályadíj lenne.
Nem akarlak befolyásolni, de a gránátalma érése egyenes arányban van a tengervíz hűlésével...:) -- Persze ettől még a gránátalmákra néző ablak iránya változatlan marad. :)
Lovranban én is kinéztem már egy házat kb. 2 éve. Május elején még megvolt, mi is várjuk a nyereményt. Ha összejön, természetesen mi is meghívunk benneteket. :)
normál esetben szerintem is az lenne az ideális,ha az ember látna valait az országból,ha keresztül szeli...csak az az átkozott mókuskerék :) általában 5-6 napot tudok szabaddá tenni a munkám miatt(most az utóbbi),ebből pedig nem szeretnék kettőt utazással tölteni :)
Meg lehet szokni a hosszabb autózást.A legkisebb az 1 éves szülinapját 1100 km-re ünnepelte velünk együtt és azóta részese a hosszú utaknak. Nincs is probléma. Más kérdés, hogy rengeteg csoda mellett megy el az ember, úgyhogy tényleg érdemes megismerni, megállni, körülnézni. Ami pedig az autókat illeti egy középkat.autó ma már összehasonlíthatatlan a régiekkel, kényelem, erő, csend stb tekintetében, sokkal kevésbé fárasztó utazni. Persze... Mi meg annyit fiatalodtunk közben, hogy meg se kottyan-:)
Nekem ugyan sose volt olyan autóm, ami "bírja" és a vezetési rutinom is hagy kívánni valót :), viszont többször nyaraltunk azon a részen. Mi minden esetben valahol megálltunk éjszakára. Kiválasztottunk valami látnivalót és a közelben kerestünk szállást. Ez tökéletesen működött, míg a 12 órás autózást (szerintem biztosan lesz annyi :( ) a gyerekek (meg mi se) egyszerűen ki sem bírták volna. Nagyon jó kis tranzit helyek vannak, akár az autópálya mellett, akár Boszniába keresel. Hazafele már több variáció volt: egyhuzamban, más úton, máshol éjszakázva stb.
Ez igazából Brela "elővárosa" , Stomarica, a lentebb linkelt weboldalukon a kapcsolat menüpontnál van Google Maps térkép, az szemléletes. Emiatt csendes, nyugodt, ha izgalomra vágytunk akkor autóztunk, pl. Baska Voda, Makarska.
Környékről a legszemléletesebb ez a videó, nem én csináltam.
Közvetlen a város felett megy el a tranzit út, illetve benn a városban lehet közlekedni, a belső utakon. Ne gondolj valami kiépített szakaszra, simán van a város és van a főút a hegyen fenn. De az egész autópálya utáni szakasz kanyargós, dimbes dombos, később lakott területek, egyszerűen van egy tempó, amit lehet tartani, de gyors haladásra ne számíts. Viszont szép, látványos részek vannak. A településeken meg gyakran trafi, kp.fizetéssel. Ez nem egy itthoni xxx km, simán lehet 3 órát menni Plocetól, de inkább többet... nyugi! megéri !!!!
Magam is szeretek haladni, de ezen az 1000 km-en (is) szükségtelen új útvonal csúcsot futni, szerintem 11-12 óra a reális menetidő. A tengerparton egyetlen út vezet, kilométerenként minimum 4-5, be nem látható kanyarral, jelentős teherforgalommal, lakott területekkel és a lakott területeken belül gyakori 30 km-es (zebra, gyerekek!) korlátozással. Az ilyen táblák környékén harapnak a sünök.
Ami a főutakat illeti,ott nem annyira zavar a traffizás,mert általában nagy a forgalom vagy kanyargósak és nem lehet átlépni annyival a határokat,hogy büntetés járjon érte.Viszont az autópályán 180 körül már pórul lehet járni(főleg a magyar részen),így biztosan éjjel megyek(főleg a magyar részen).
A másik útvonalon meg tudod mondani,hogyan érdemes menni(ha az út 80%-án nincs pálya,akkor szerintem nem sok értelme van).
Jót tesz a pályatempó és a parti út tempója között tartani egy kis szünetet, pihenést, járkálást, enni-inni. Gyönyörű az út Dubrovnikig, meg tovább is. Itt már rengeteg a gyönyörködni való. Az nagyon jó, ha a pályán van váltótárs, a vége felé elég unalmas, meg már sok is. Persze ez már tényleg nagyon egyéni.
Az autópálya Ploce-ig, ahogy topiktárs már megírta. Mi is éjszaka szoktunk menni, a pályán, nagyon bevált, gyors, kisebb a forgalom, kivéve a Zagreb-i kerülőt, ott sokan vannak. A trafi tapasztalat az, hogy éjjel soha nem láttam, nappal a benzinkutak, pihenőhelyek kihajtásánál előfordul. Az elhaladókat célozza. Nem tudom, mennyire működik az országok közötti kapcsolat, adatcsere stb. A parti és egyéb utakon gázos, mert lemeszelnek és helyben kell fizetni. Bár hallottam olyat is, hogy csekket adtak...de a forgalmit nem adták vissza a befizetésig.
A Bosznia vonalat sokan tárgyalták már, jól járható és elmúlt a vámszedés, olcsóbb útvonal, szép, kevesebb km kb.ugyanannyi idő alatt. A táj pazar. Végtelen türelem jól jön...
Ja még a pályák alagútjairól: 100-as limit van /vagy 80-as/, a nagyokban a 100 villog, ha többel mész, de nappal láttam már a kijáratnál rendőrautót bírságolni.
De mondjuk eleve nem szép dolog az alagútban rohanni-:)
Köszönöm a válaszodat! Bízom benne,hogy jó választás lesz...mondjuk abban is,hogy nem kell mindenért 1 órát autózni :) Trogírig 4.5 óra alatt szoktunk eljutni Fehérvártól,szerintem ide is el lehet érni 7 óra alatt.Vagy tévedek?
Mi 2008-ban (augusztusban) voltunk Brelában 15 napig, innen kirándultunk Makarskára és Omisba, Drvenikből kompoztunk Hvarra (ahonnan Split felé jöttünk vissza).
Egy kétszobás, két fürdőszobás (2 terasz, konyha, előszoba) lakásban laktunk négyen, öt lépcső és 30 méter távolságra a víztől, 150 méterre a kikötőtől.
A parton akkor is "telt ház" volt, de több lehetőség közül tudtunk választani.
Amit franjo linkelt, az jó választás lehet, ott valóban közel van a fürdési lehetőség.
A parton több km hosszú (este diszkréten megvilágított) gyalogos sétány van, üzletekkel, etetőkkel, fagyizóval a kikötő közelében.
Jó választás, nagy szerelem lesz, csodálatos hely, ha szereted a nyugalmat. 4 alkalommal töltöttünk ott el, 2-3 hetet. Ha van tempo, nem kell a boszniai utat nézegetni, az útviszonyok(pálya hiánya) és az adószedők miatt sem. Valahol a Neretva völgy előtt közvetlenül fogy el a pálya, valószínűleg fogsz pontosabb választ kapni. A parti úton csak óvatosan, mert ott csak egyszer lehet hibázni, és pl nedvesen az a helyenként beton szerű világos aszfalt nagyon csúszik.
Köszönöm a választ. Igazából az alkudozás miatt reménykedtem a helyszíni foglalással, de még nem jutottunk dűlőre a párommal. Te már nyaraltál itt? Valami rövid vélemény esetleg? :)
Évek óta járunk Horvátországba,Trogir környékére.Az idei évben(3 hét múlva) egy új helyet találtam ki,a dubrovniki környéket.Úgy néz ki,hogy Molunat lesz a nyaralásunk helye(50 km-re Dubrovniktól délre).Ez ugye a pályás útvonalon 940 km.A kérdéseim a következők lennének:
1.meddig van kész az autópálya?
2.ha az autópályán megyek szerintetek érdemes éjjel mennem?(igazából csak a traffik miatt kérdezem,mentem már mindig,de még soha nem találkoztam egyel sem,mondjuk az utazásaink mindnig augusztusban voltak idáig..)Általában elég gyorsan szoktunk menni(nem magyarázkodás,de megvan hozzá az autó is és a vezetési rutin is).
3.mégcsak most kezdtem el visszaolasni,de nem találkoztam a témával:a Szerbia-Bosznia útvonalon van autópálya?Érdemes lehet arra menni,ha nem az a cél,hogy nézelődjek?
Ismerem, elsőre összenéztünk vele, én magyarul kérdeztem, ő meg magyarul válaszolt, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga. Ő látta a rendszámot, de én honnan tudtam?:-)
Sajnos épületet nem néztünk, de az idén pótoljuk! Meg a lottót is...megvesszük, hátha :-)
Velencébe hajóztunk Jesolóból, a nép a hajón, várta a megérkezést, csendben. Egyszer csak odafordult egy pasi, "megmondaná nekem mennyi az idő?"- mondta. Mondom neki fél tizenegy van. Annyira lemerevedett, szeme kimeredt, erre nem számított, hogy magyarul kap választ. Persze nem tudom, akkor miért így kérdezte. Olyan zavarba jött, hogy megkérdezte még egyszer: bocsánat... mennyi?
Azt javaslom, hogy első kőrben próbálkozz a szállásadónál, ha magán ember talán bemenne értetek. Amennyiben egy utazási irodán keresztül foglaltál szállást, ott kérhetsz a buszhoz transzfert is. Mellesleg miért ne lenne megbízható a taxi?
Szerintem találsz foglalás nélkül is szállást víz-közelben, Brelában szinte minden szállás víz-közeli. A néhány lépcsős szállások drágábbak, mint a 40-50 vagy a 80-100 lépcsősek. Könnyen be lehet csapódni az olyan (itthonról, képek alapján) foglalásokkal, hogy 50-60 méterre a tengertől. Ez a valóságban rendszerint függőlegesen értendő, vagy valóban közel van a víz, de fürdeni csak 150 méterrel távolabb lehet. Érdemes a déli, kora délutáni órákra odaérni és akkor biztosan lesz hol aludni!
(ismétlés a tudás anyja: az autópályáról Sestanovacnál kell lemenni és Felső-Brelán keresztül a tengerhez!)
Brela nagyon felkapott hely így jóval kisebbek az esélyeid, hogy ad hoc foglalással jó helyet fogjál ki. Tengerpart közelit meg csak nagyon nagy szerencsével. Mi tavaly itt voltunk a 2. sz apartmanban. (60 Euro, de két kis gyerekkel így 2 felnőttnek még olcsóbb lehet)
Lent apartmanok vannak, fent szobák (lenti konyhahasználattal) , szerintem mind opció lehet 2 főre.
Írj neki mailt és küldj rá egy SMS-t, én mindig így foglalok, ennél az idősebb tulajdonosnál is így tettem. A part 30 mp-re, csak le kell sétálni a házhoz tartozó lépcsőn aminek a végén egy kiülős, elmélkedős teraszos házikó van. (szintén a házhoz tartozik)
Te is ismered Lacit a parklóőrt Lovite-ben? Mi megbeszéltük vele, hogy a kikötő sarkán levő romos házat segít megvenni, és mivel kőműves, meg is csinálja nekünk. Már csak a lottó ötösre várunk. (Ő is.) :-)
Zuljana is tuti, 1986-ban voltam először. Régen volt...
Divna pedig maga a paradicsom, mindig felkeressük és nem bánjuk meg... De a sziget vége se kutya, a szörfparadicsom, bár nem sportolunk, de jó helynek tartom. A nagy kaland Korcula, ott is nyaraltunk, mint "bázis", de a visszatérő helyünkről, Peljesacról is át szoktunk menni kocsival, végigjárni, meseszép!
Aztán kishajóval Korcula városba egy napra, beleértve egy, a sétányon elköltött vacsorát.:-) Az imádott tintahal ott a még jobban esik :-)
Nagyon jó hely, csend, béke, nyugalom jó levegő és meseszép.
Komp, kishajó, transzporter, bevisznek. A tavakban fürdeni is lehet, nagy élmény. Nekünk nagyon bejött. Nem hagynám ki a helyetekben.
A Peljesacon hol lesztek?
Mi is visszatérők vagyunk, jó kiindulási pont Korculára, Mjetre, de Dubrovnikba is és a félszigeten is sok tuti hely van. A kislányom épp ma mondta, hogy a fsziget végén ismét szeretne fürdeni, ott ahol a magyar parkoló őr van...
Idén augusztusban a Peljesac félszigetre megyünk immáron harmadik alkalommal.Örök dilemma a mljeti kirándulás.Érdemes átmenni ,megéri -neméri? Ha esetleg volt már valaki
Mljeten megosztaná ezirányú tapasztalatait? Előre is köszönöm!
Egyetértek veled. Magyar az aki annak érzi magát, bárhol is éljen a világban. Ha visszaolvassátok a hozzászólásait akkor szerintem rájöttök miért is repült ki tőlem ez a mondat.
Sziasztok! Látom, hogy most egy kicsit eltért a téma a horvátországi nyaralástól, de azért remélem, hogy valaki tudna nekem segíteni.
Idén Brelába szeretnénk menni nyaralni, nagyon megtetszettek a képek és a leírások, amiket találtunk. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e itt valakinek tapasztalata azzal kapcsolatban, hogyha július vége-augusztus eleje környékén mennénk foglalás nélkül, mekkora eséllyel találhatnánk tengerpart közeli szállást, illetve úgy általában egy kétszemélyes apartman mennyibe kerülne?
Esetleg rövid élménybeszámolónak is nagyon örülnénk.
Én próbáltam normálisan védeni azt aki belinkelt apartmant. Pedig semmi érdekem nem fűződött hozzá. Lehet másnak hasznos. Ezáltal én is célpont lettem. Viszont én meg nem vagyok ijedős gyerek. Aki normális velem azzal én is az vagyok. Aki nem azzal pedig úgy viselkedek ahogy Ő velem. Ennyi. Másnak osztani az észt viszont magamra nézve nem alkalmazni , az bizony kettős mérce. Az , hogy ki milyen szinten reklámoz nem az Ő feladata szabályozni. Majd ha az adminoknak sok akkor figyelmeztetik és felszólítják. Onnantól meg ha van esze befizet és nyugodtan reklámozhat akármennyit. Akinek meg nem tettszik Ő ajánlotta a jobb gombot.
Engem még a reklám sem zavart eddig, max. nem nyitom meg. Főleg, ha mellette közérdekű, hasznos infókat is tartalmaz. Ja és amíg nem minden második poszt szól erről...
Sziasztok Olyan emberek segítségét szeretném kérni akik busszal utazási irodán keresztül mentek ki Horvátországba.Mi a családdal Borik üdülő negyedre gondoltunk mert közel van Zadar is ahonan indulnak hajó járatok a környező helyekre illetve szigetekre.Ha valaki járt már itt szivesen fogadnám ha leírná a tapasztalatát erről a helyről.Az a problémám hogy a busz csak a illetékes autóbusz állomásig visz ott állítólag kitesz és mindenki menjen el a szállásáig ahogyan tud.Csak ott a probléma hogy fogalmam sincs hogy mikor mennek ott buszjáratok vagy a taxik mennyire megbízhatóak hiszen sosem jártunk még eben az országban.Ha valaki tud adjon tanácsot ,előre is köszönöm
Másik utazási fórumon sérelmezte a reklámot. Felhívtam a figyelmét, hogy Ő is ezt teszi az adatlapján. Ki akart oktatni nyelvtanból de nem jött össze. Ha lehetne most "lájkolnék" a hozzászólásodra.
Nem a Jadrolinija üzemelteti. A "DSC Krilo" Kapetan Luka tulajdonában van Krila Jesenicából.Üzemeltet más kishajókat is és egy vitorláshajót. Dubrovnikban a gruzsi kikötőben vehető menetjegy, az Avans Travel D.o.o. Gru Stjepana Radića 40 .
Úgy látszik minden fórumon ,,kinövi" magát 1-2 tag, aki az összes feltett kérdésnél, kommentnél megszólítva érzi magát. Egy határig nincs is ezzel baj, főleg, ha a kérdésre válaszolsz és nem teljesen másról írsz kesze-kusza gondolatokat. ...és hidd el vagyunk itt jópáran, akik értjük a humort, még a fanyart is, de nem kell minden második mondatban vicceset írni, ez egy utazási fórum! A kevesebb néha több!
Ma már sajnálom, nem figyeltem meg az utasokat, hogy fiatal "hippik" v. öregfiúk voltak-e pl. Másnap már mentek is tovább, mire feljöttünk a partról, nem voltak. Ez egy komoly vállalkozás, egy kb.30 v. több éves, gondolom sokezer km-t megtett oldtimerrel ezer kmrekre elmenni kempingezni.
Na jó, tényleg mi is sokmindenre vállalkoztunk Trabantos időnkben. Egyszer úgy értünk haza, hogy csak imádkoztam és nem mertem leállítani... nem is indult többé, a Ménesi úton, az utcán simán javítható volt, csavarok dubel és tömítés, csak hengerfejes lett.
A 90-es évek elején a német határon dekkoltam vagy 4 órát a sorban - annyi volt az átkelési idő. Egyszerre szinte az összes német kiszállt az autójából, s ment a belépő oldalra megtekinteni a cseh "csodát": Skoda 1202-es, a vezető ülés mögötti rész pléhnyíró ollóval "pikaposítva", az ülés mögé a tulaj pléhet heggesztett, majd az egészet kézzel lefestette f..zöldre.
1987 Savudrija, kemping: Egy hatéves és egy hétéves (miután túl volt a szokásos napi barangolásán) szalad boldogan az apjához: "Apa senkinek sincs ilyen autója, csak nekünk!" egy okkersárga(!) kétütemű Trabant volt :)
Szerintem is. Nem kezdi ki a szél a mellét, ehhez a matuzsálemhez már lélek kell. Megállni, pihentetni, de hát nem mindenkit hajt a tatár, mint szegény Béla királyunka.
Igen hasonlít a valamikori csőrös Csepelre...
Persze mind US koppintás.
A kempingben pedig van egy igazi panorámás terület, isteni. Ha meg körben villámlik és jön a pokol, akkor jól látni, honnan jön és hol tart... mielőtt leszakadna az ég.
Épp részleges útfelújítás volt valahol, partközelben, a vele járó piros jelzéssel. Éktelen hangok egy német mikrobuszból. Mikor zöldre váltott, vékony hölgy ki (150 kilós papa a kormánynál), megtolta, beugrott, ... és vígan mentek tovább :)
Horvátország imádók: kössetek békét! Sokan régóta írnak, hirdetnek,tanácsolnak, értjük egymást! A kor nem érdem, hanem állapot, akár sok, akár kevés, a tapasztalat magabiztossá tesz, de legyen támogató a diskurzus :-)
Előkeresem a legősibb teherautót, amit kempingben láttam a Peljesacon, valahonnan a messze Németo.ból volt tüdő, hogy EZZEL jöjjenek... Kicsit kersnem kell...addig maradhat az IFA tréfa :-)
Ahova járok, ott ifa is meg fifa is benne van. Söt szemétadó is. A klímát sem nézik, hogy csöpög-e a víz alatta. Meg minden, és nem mondják.
Igyekszem "öregszeni": most akkor appartman és 4 fő. Mi van, ha 3-an megyünk? Vagy 5-en? (2x2 ágyas szobába?) Azt meg végképp nem tudom felfogni, hogy mi van, ha csak egy szoba? Akkor is 50? De ha 2 külön bejárat, akkor meg mitől appartman?
Az aranyozott nyaralótársakkal hogy állunk? (Nuda-strandon vonul apa, anya, gyerek. Ez utóbbi: hát ez a múmia mit keres itt!?) - őket az adott helyen milyen színre szokták festeni?
Igyekeznék körültekintöen óvatos lenni. A bankcsoporthoz tartozó bank az enyémet is idén cseréli (nem a régi, megszokottra, mert az már egy hónapja nincs). Majd valamire a sok közül. Az egyiknél azt olvasom - az árjegyzékben -, hogy 33.-€ éves díj, a másiknál meg 80€.
Érdekes, hogy egy másik banknál M-ért, MC-ért sem semmilyen díjat nem kérnek. Ugyanezen bankcsoport másik tagjánál (nálatok) meg egy sima utalásért 189 ft-ot nyaltak le pluszban. Tudtam mindig is, hogy a szabadságharc valahol igazságtalan. Volt, hogy egy kis KP apróért ezer ft volt a nyalóka... Azt mondják, én ne nyilatkozzam semmiről. Fizessek!
Kedves fvcc! értem én a tréfát, meg a jogos gúnyolódást is, mert kimaradt egy vessző (,) :) de hidd el, akiknek szólt, pontosan tudják, hogy az IFA, idegenforgalmi adót jelent és azt is értik, hogy az 50 EUR/nap/ap egy apartmanra és 4 főre vonatkozik.
Tudod vannak ennek a fórumnak "nagy öregjei" (máig sajnálom, hogy nem tartozom közéjük), aki fél szavakból is...és nem szoktak kiakadni, pláne 2 posztot is szentelni egy vessző hibának, inkább informálnak és segítenek...Jó nyaralást Nektek is!
Ennek valaki(k) biztosan örülni fognak: Vinisceben, Marin Petrov házában július 12-20 között szabaddá vált a nagy ház 1-es és 2-es apartmanja, 50 EUR/nap/ap (IFA-val, klimával) Két külön bejáratú kétágyas szoba, hatalmas tengerre néző terasz, mindennel felszerelt, étkezős konyha, remek házigazda, aranyos nyaralótársak Foglalás és érdeklődés: http://www.vinisce.lks.hu/kapcsolat.html
múltkor beszéltetek a Sv. Jure hegyről hogy milyen út vezet fel, most sikerült végre megnéznem gugli view is van, nagyon klassz, tuti megnézem ha arra járok.
A bankkártyás dolog nem rossz persze, csak nálunk rátukmálnak az emberre havi 150 eFt készpénzt, azt akartam hasznosan elkölteni.
Az előző havi 150 eFt-ból nem sikerült kunát venni, ezért vettem dollárt (nyár végén megyünk Egyiptomba), gondoltam, hogy az ehavi 150 eFt-ból azért veszek egy kis kunát, hogy legyen kezdőtőke.
Helyzet-elemzést szeretnél? Hogy milyen a forint árfolyam (valamihez viszonyítva)? Számomra már régóta nagyon jó (€), számotokra meg ... nem tudom... (finoman fogalmaztam, hogy sz...)
Világos, hogy a sz.. helyzetből a legtöbbet szeretnétek kihozni, mint mindenki. Ettől függetlenül: azt kérdezted, hol lehet kapni biztosan? Hát ha HR-ben se kapnál, akkor ...?
Viccet félretéve: a deviza árfolyam mindig jobb, mint a valuta. Hol tudsz dev. árfolyamon pénzt váltani? Horvátban. ... és ott hol? Hát ATM-ben :)
Jó, ha előre megtudod, melyik a Te bankod társbankja horvátban, és annak az ATM-jét keresed. No meg azt is, mennyit nyúlnak le a számládról érte. Idegen ATM-nél többet. (Tudom, a bankokkal is szabadságharc folyik..............)
Én általában nagyobb ősszeget veszek fel, hogy ne kelljen 2x (illetéket is fizetni, ha van), maradjon sztráda pénzem a legkőzelebbi útra is (legalább oda), ahol lehet, kártyát használok.
Volt egyszer egy magyar bank kártyám, kétszer egymásután zárolta a vételárat (1 hónapig), majd egy másik kártyával ki is tudtam fizetni a vásárlást. Tehát jó, ha van másik, más banktól.
Kettő közül valamelyiknél csak olcsóbb a KP-felvétel.! (egyikkel ingyen volt, a másikkal meg befürödtem)
Ha így minimalizálod a KP kiadásaidat, már nem is olyan vészes, mennyi az árfolyam.
Egyébként szeretem a magas labdákat leütni :)
Ha még azt is tudnád, hogy a humorom fanyar is tud lenni ? (mások számára....)
- úgy gondolod, a Street View nem használható ötlet? -
... vagy homokot vinni a tengerpartra, hogy homok, szikla, minden egy helyen legyen?
Utána Trogír felé haladsz. A szerpentinen, amikor kiérsz a hegyek tenger felőli oldalára, lesz egy 180 fokos kanyar, megállsz fotózni. GPS legyen mert van egy rettentő lehetetlen kanyar amikor fel kell menni a 8-asra.
Amikor leértél a 8-as főútra, ami a tengerparti főút, már Seget Vranjica az útirány. Így lesz benne egy 20-30km a hegyek között az alacsonyabb részen.
Alapvetően az autópálya nem a táj szépségéről szól, de végig lehet menni főúton is, ahogy előttem írták, akár a tengerparti úton is, de azt meg fogod utálni még utasként is.
Most, hogy a forint kicsit erőre kapott, gondoltam, hogy veszek valutát a nyaraláshoz. Elmentem egy valutaváltóhoz, ahol az egyik legjobb árat írták ma a horvát kunára (1000 kuna 41000 Ft), de azt mondták, hogy náluk nincs is kuna :-(( Kérdeztem tőle, hogy akkor miért ad találatot a kereső, ha ezer kunát akarok váltani ha nincs egy se, mire azt mondta, hogy HA lenne, akkor annyi lenne :-((
Nem grillezhetsz ugyanazon a rácson, amin már hús volt. Oda fog tapadni. Ne kérdezd, miért.
---
Sok volt "szocialista" palotát elfelejtettek, vagy nem sikerült privatizálni. Igraneban is van egy, gyönyörű park közepében (amíg gondozták). Két éve nagyon elterjedt a híre, hogy Kadhafi, vagy a lánya / menye vette meg.
Nem tudom, tisztában vagy-e az ottani ingatlan árakkal (és az emberek mentalitásával): beszakadt tetejű pince - vagyis csak a négy fal, ajtóval, plafon és tető nélkül´: 40.000 Kuna.
Általam kutricának csúfolt kis ház (6 m széles, meg tán 5 -7 hosszú), lerobbant állapotban. A főldszint szintben van a kinti talajjal, van egy emelet is rajta, lőrés ablakokkal. Szóval az a kategória, amiért én fillért sem adnék: 175.000 € !!! (Mondtam egy cseh ismerősnek - a lánya keresett valami eladót - , sokáig nem tudta eldőnteni, hogy viccelek-e, elment-e az eszem, vagy komolyan gondolom ?)
A vendéglátóm komolyan mondja, hogy ő megvenne. A kis telekre - ezt azt még le kéne túrni - bezsúfolna 8 autó-parkolót, a házban nagy gyorsan kialakítana 4 appartmánt fürdőszobákkal (nem tudom, hogy férne el benne ennyi minden), és már kereshetne is a pénzt. A ház.
Kár, hogy nem fényképeztem le. Így sajna, még elképzelni sem tudod, miről írok.
Úgy tudom, amig nincs megegyezés a 2 állam között, addig nem nyúlhatnak hozzá. Sok helyen még alá is van aknázva. Több ilyent láttun, gyönyörű helyen, szép házak,stb.
azt mondjátok meg, hogy egyszer egy hajókiránduláson ettem makrélát, amit a hajó tatján grillen parázson sütöttek míg mi várost néztünk, de azok mindegyik darab olyan finom omlós volt, hogy ezt hogy csinálják?
hozzá frissen reszelt káposztát, és friss kenyeret kaptunk, meg egy egy üveg jóféle vörösbort.
sosem felejtem el azt a hajókirándulást. :-)
rakiját is szolgáltak fel, de aztán senki nem kért többet, a harmonikás ember megitta az összeset, mire a kikötőbe értünk olyan hangulatot csinált az egyébként viharos esős hullámokon hogy a partról csak néztek az emberek.
ennél nincs is jobb reklám :-)))
szóval én akármikor próbálok sütőben vagy grillen sütni makrélát vagy szétmegy, vagy odaragad vagy csak megfő stbstb..
őt vízszintesen kötik a parázs fölé és ha leszedik biztos lehetsz benne hogy készen van :-))
egyszer a Krka vízesések (Nemzeti Park) látogatása után vissza Sibenik felé egy útszéli vendéglőnél az orrunk előtt szedték le a kész malacot, az valami csoda volt.
Ha szeretsz sütni-főzni helyi alapanyagokból is, akkor írok pár receptet, amit kint érdemes kipróbálni. Mi ezekből párat mindig megcsinálunk ha tengerparton nyaralunk :-)
Sült kagyló
Bő 1 kg. friss feketekagylót, vagy szürke kagylót bő vízben jól megmosunk, a kilógó kagylólábat (ami ilyen tengeri moszatszerű fonal, azzal kapaszkodik a kagyló a helyén) leszedjük. A kagylókat tízesével forró fokhagymás olajban, vagy forró fokhagymás, fehérboros vízben megmelegítjük, addig, ameddig a kagylók kinyílnak (amelyik nem nyílik ki, az már nem friss, ezt nem feszegetjük, hanem kidobjuk). A szétnyílt kagylókból a kagylóhúst óvatosan kiszedjük (azért óvatosan, mert a kagyló héja eléggé éles). A kiszedett kagylóhúst beáztatjuk citromlé és olívaolaj keverékbe fél órára. Majd a szósz lecsepegtetése után sózzuk, borsozzuk kicsit, majd (kukorica)lisztbe forgatjuk és bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Gremolátával, de magában is tálalhatjuk. Sült, vagy petrezselymes krumpli köret illik hozzá.
Sült apróhal
1 kg friss (8-10 cm hosszú) apróhal fejét és a belsőségeket kiszedjük (aki finnyásabb, az a gerincet is eltávolíthatja). Megszárítás után a halat sózzuk és fűszerezzük (bors, mustár, fokhagyma, petrezselyem), majd óvatosan (kukorica)lisztbe forgatjuk a halakat. A halakat olajban óvatosan sütjük kb. 3-4 percig. Gremolátával tálaljuk.
Sült tintahal
Mossuk meg a tintahalat, szárítsuk meg és beáztatjuk citromlé és olívaolaj keverékbe fél órára. Nagyon forró olajban süssük pirosra. Hirtelen süssük, ha lassan sül, vagy nem elég forró az olaj, akkor gumiszerű lesz. Csöpögtessük le, sózzuk meg ízlés szerint és tálaljuk előételként, gremolátával. Roston is süthető, ha roston sült, akkor olajjal picit kenegetni kell.
Sült polip
A polipot sütés előtt elő kell kezelni, vagy kezelt polipot kell venni. A kezelés abból áll, hogy friss polipot meg kell tisztítani, 100-200 alkalommal jó erősen egy sziklához kell csapni, majd 1-2 napra kitenni a napra. Ha ezt nem tesszük, akkor sajnos rágós lesz. Az előkezelt polipot egy lábosba tesszük, sóval, borssal, babérlevéllel, citromlével, fehérborral, hagymával egy jó órát főzzük. A saját levében hagyjuk kihűlni, miután kihűlt a lében, kiszedjük. Hirtelen süssük ki, ha lassan sül, vagy nem elég forró az olaj, akkor ez is gumiszerű lesz. Csöpögtessük le, sózzuk meg ízlés szerint és tálaljuk gremolátával. Roston is süthető, ha roston sült, akkor fehérboros olajjal picit kenegetni kell.
Gremoláta (a jollyjoker mediterrán fűszerkeverék)
A petrezselymet apróra vágjuk, ráreszeljük a (bio)citrom héját, rátesszük a zúzott fokhagymát, megszórjuk egy csipet sóval, és alaposan elkeverjük. (Mehet bele olivaolaj és esetleg kapribogyó is.)
Karlovacnál le, mentek a régi úton Split felé. Plitvicei tavak, Korenica,Udbinánál a gyorsforgalmi úton (rövid szakasz) van elágazás - visszaút a sztrádára Sveti Rok-nál.
Útközben érdemes megkóstolni a helyi konyhát, én Korenica előtt a Babic vendéglőt ajánlom bal oldalon. (van párszáz m-vel előbb is, jobb oldalon. azt nem ismerem)
Bocsánat, ha már volt ilyen jellegű kérdés de nem láttam. Mi Seget Vranjicába megyünk nyaralni. Azt szeretném megtudni, hogy horvátországi tapasztalattal nem rendelkező sofőr esetén mikor érdemes letérni az autópályáról, h a tájat is lehessen élvezni? Köszönöm!
Hát szerintem a polip (hobotnica) az tengeri herkentyű kategória. Lehet fözni (salátához), meg sütni. Egy kis oliva olaj, polip felnégyelve, krumpi, hagyma, zöldségek ízlés szerint, rozmaring, nagyon pici só. Nagyon finom! Ezt a tálat - ki fog ennyit megenni? - négyen fényesre "nyaltuk".
Ha lesz rá lehetőséged, szivesen ajánlom :) (Kopa, vagy sačura alatt sütve)
A "kalja" füstölt és egyéb hússal készül, egész kurmplik és felnégyelt káposzták mennek bele, bográcsban készül hasonlóan, mint a gulyás - tehát neked ezt nem....
A hallal, tengeri dolgokkal sem árt vigyázni, mert képes nagyon beteggé tenni, ha nem friss. Esetleg olyan helyről származik, amely fertőzést hordoz vagy helytelenül tárolták, visszafagyasztották stb.
A tengerparton azért kisebb a veszély, étteremben vagy ha hűtjük, sütjük, megesszük :-)
Ston feketekagylóit ott emelik ki a vízből, (az ántsz/köjál sírva fakadna, ha látná a lélekvesztő bódét), és az árusnak sincs egészségügyi kiskönyve, az tuti.
De a 2 kg feketekagyló annyira friss, minden darab csodásan zárt nyersen és mind kinyílt elkészítve. Helyi fehérborral, olivával.
Gondoltam... (pláne hogy előírták, - nem rossz szándékkal írtam).
Megkóstolni - mértékkel -, csak lehet ?
A polip, és hasonló tengeri kütyük (főlve, salátában) egyik sem a kedvencem. Mikor a vendéglátóm mondta, hogy mi lesz estére, nem voltam elragadtatva. Még akkor sem, mikor mondta, hogy sülve lesz... Nos, tévedtem :)
Egyszer vittünk magunkkal rokonokat is. Jött a grillezős est, ők meg bejelentették, hogy nem eszik a halat. A vendéglátóm ezért vett egy csomó csirkemellet is grillezni...
A végeredmény: a csirke mind megmaradt, a hal elfogyott.
---
Láttunk a sekély vízben két polipot a strandon, lehettek vagy 3 - 4 kilosak. Miért nem fogtátok ki ? Hogyan, hisz megharap? Kidobsz a partra egy rákot, az meg utána megy! Jó, de honnan vegyünk rákot?
Hányszáz kunát hagytunk úszni a vízben? (Jó, röhögjetek: én gombázni tudok, nem halászni! :) A friss helyett (ingyen), vettünk pénzért, fagyasztottat a Kerumban :( Hazára.
Az eszembe se jutott, hogy felhívjam - 5 perc lett volna neki csónakkal. Egy nekem - egy neked alapon. A polipok megvártak volna. (Az apja halász volt, ő is az ... meg kitanult szakács.)
Máskor okosabb voltam. Szóltam, hogy sok halat láttam a strand-helyünkön. Még aznap este ott dobtuk ki a hálót, közösen. (Szóval ő szétrakta, mi meg néztük :D. Jó na: én eveztem!) Másnap reggel 13 kilo volt a zsákmány.
Sztori, ez is kaja: Valaki (hazai) vett négy nagy gomolya sajtot (vagy 200 kunába került), útközben megállt egy sörre a kocsmában. Azt mondja neki a másik: fogadjunk 50 kunában, hogy én azt a 4 sajtot egy ültő helyemben megeszem! Jó, áll a fogadás! - mondta a sajtos ember. Az meg nekilátott, 3 sajt eltünt a gyomrában, a negyediknél feladta: Te nyertél, itt az 50 kuna. A nyertes meg a fejét fogta, mikor felfogta az egészet :DD
De a legjobb (szerintem) a "kozica"-s zöld tészta, illetve a "na buzaru" elkészítési módok :P
Mivel én nagyon szeretek főzni, ha lent nyaralok, akkor is sokat főzök,(keveset járok étterembe) akár magyar alapanyagokból is, ha épp az van kéznél, mivel a reform-kissé elvont konyha híve vagyok ;) Tehát pl. csináltam már pl. kölesből Spanyolországban paellát, és nagyon finom volt :-) Szeretek ezzel is kitűnni a tömegből :-) Persze ez nem mindenkinek tetszik, vagy ízlik, de ez így van jól.......
Nekem azt mondták, partról nem megy a tintahal halászat, de az is igaz, Rómánál ez egy homokos, lassan mélyülő partszakasz volt. Be kellett evezni a lélekvesztővel...volt kaland.
De nagyon hasonló a csali!!
Pár éve Krk-n a halasnál vettem sok apróbb tintahalat (volt vagy 6 féle méret, meg ki tudja miért más), megtanultuk megpucolni, és grilleztük. Igazán nagyon jól sikerült, de bármikor hajlandó vagyok az étteremben is, akár többször egy héten :-)
nemrég amikor ott voltam figyeltem a technikát, egy helyi pecás fogott ilyennel épp akkor egyet partról,
szegény puffogott prüszkölt ahogy próbált volna a partra dobva menekülni.
(mármint a tintahal) :-)
lányom ment oda megnézni közelről milyen is egy ilyen élőlény, prüszkölt ugye a vizet akarta kinyomni és így elmenekülni, dobott tintát is, meg változtatta a mintázatát.
Leányom is imádja, az ő nyelvét látod a képen. :-)
Két éve olyan szerencsém volt, elvittek "szakemberek". Rómatól délre, egy jópofa fürdőhelyen, november első napjaiban a parttól kb. 300 m-re személyes fogtam tintahalakat. Érdekes érzés kicsike csónakból, jó messze a parttól, szerencsére nagyon jó idő volt. Itt sokkal nagyobbakat fogtunk és baromi érdekes az egész, mert egy különleges csalival arra kell "rábírni" a delikvenst, hogy ráharapjon. De akkortól folyamatosan húzni kell, mert a piszok elengedi különben. Kapás volt kb.50, tintahal 12...amit ki is tudtunk húzni. A helyiek megcsinálták, tuti volt. Sok függ a rizotto rizstől is.
ezeket mind ismerem, ettem ittam mindent, kivéve a rizottót tintahalasan.
na ez jó ötlet ezt még nem kóstoltam! ;-)
fekete kagylót magam szedem, főzöm, ha van rá lehetőség.
vagy veszek üzletben ha nincs más lehetőség :-)
(egyébként múltkor néztem egyik hazai hiperben is volt 1200ft körül kilója - nem is vészes)
tehát úgy értettem a nem tudok mit enni, hogy pár dologhoz van kedvem amikor ott vagyok, hogy igazi ottani kajákat egyek, persze túl vagyunk haltálon (vagyis inkább tengeri tálnak nevezném)
hústálon vegyes húsokkal, saláták és minden amit írtál valóban isteniek.
inkább úgy fogalmaznék, hogy kedvencem a csevap meg a tintahal grill :-))
a salátához az asztalon nálunk is bevezethetnék igazán az éttermek, hogy legyen olaj-ecet,
én otthonra vettem ilyen kis üvegcséket csak aztán jöttek az ecetre a muslincák :-))
persze nálunk vagy a kész saláta a menő vagy savanyúság, amit ott egyáltalán nem kapsz ugye :-)
Viganj-ról annyit, hogy Orebic-en lakva oda jártunk át strandolni az első 3 napon, mivel nagyon jó kavicsos strandja volt. Délelőtt szép napos, csendes idő, aztán délután elkezdett fújni és egyre több kite-os jelent meg. Tulajdonképpen délutánra mindig felerősödött a szél, már-már olyan szintre, hogy a strandolás élményét kezdte el is venni (pedig 30 fok volt). A másik, hogy délutánra annyi kite/surf-ös van, hogy nem mered a fejed a víz alá rakni, mert ha felbukkansz tuti, hogy valaki rámegy a fejedre (tapasztalat)
Szóval Viganj tényleg egy surf-ös paradicsom, viszont strandolni/parton henyélni én nem ajánlanám..
Aztán találtunk Orebic előtt egy jó strandot, ami szélcsendes meleg és infrastruktúrálisan jól kiépített volt, így aztán a továbbiakban csak oda jártunk..
Nekünk Mjet nagyon bejött. A motorcsónakkal elérhető sziget, ahol fürödtünk az is pazar volt, és a táj, a környék, a tenger érzésnek-látványnak szintén. Egy kis ízelítő:
elárulom neked, hogy nekünk nyílt ki már kapu úgy, hogy nem volt rajta elég kuna - igaz nem százas nagyságrendben - csak tizes
és ha annyival kevesebb van rajta, hogy nem nyílik, akkor nem is vesz le részösszeget - akkor át kell állni egy kártyás v. kp-s sorba - persze nem ez a cél:)
egyébként én is azt írtam, hogy akkor éri meg igazán, ha többször is mész (mi évente kb. 3 szor megyünk),
de nem kell feltétlenül egy szezonban lejárni az összeget, következő évben is használhatod, sőt másik kocsira is
Arra emlékszem hogy Divnán pont a tenger felől fujt a szél, ezért is hullámzott.
Éjszakai élet alatt a késő este-éjjel is nyitva lévő árusokat, bárokat, sörözőket értem. Orebicben ilyet nem találtunk, ellenben Rogoznicán és Pirovacon igen, sőt ott rendezvények is voltak.
Középkori, valami sóvám-határ vagy mi volt itt a megfelelő csempész- és kalóz-aktivitással.
Volt, akinek tetszett, de Mljetre szerintem nem érdemes elmenni! Nem-kopár zöld dombok, ami a helyiek szemében nagyon különleges, de ugye itthon az összes ilyen. A tavak pedig nem is igaziak, csak kacifántos formájú tengeröblök félig sós vízzel. Él bennük vmi ritka nagy fekete kagyló, na az olyan, mint egy retikül nagyanyáink korából és pont olyan ronda is :)
Érdekes, Divna kifejezetten sima és meleg vízű hely. Hullámokat csak a gyümölcsárús ladik keltett eddig... Július eleje lehet érdekes... az általatok tapasztaltak oka ez lehet. Soha akkora vihart (2x is), mint július elején Orebicben, nem éltünk át. Mindkettő rémes viharos széllel, özönvíz szerű esővel járt, villámlás, égdörgés, mit mondjak félelmetes volt.
Mondjuk másnapra már sokat melegedett a tenger és utána, mintha mi sem történt volna.
Viganj azért szörfös hely, mert többnyire van szél ehhez... de lehet fürdeni. Az állandó szeles Bracon Bol, ahol a nyugati szél hatalmas hullámokat kelt és bizony szebb a képeslapon, mint élőben ezzel a kemény széllel.(de lehet mi is csak kifogtuk...)
(Erre a szeles oldalra települt a nudista placc.)
Az éjszakai élet teljesen más, mint pl. Spanyolországban, v. Görögországban. Azt mondhatom, hogy pl. Rovinj, Trogír, Split, Dubrovnik stb. kivételével a kisebb, régi halászfalvakban az éttermek, néhány zenés kávézó, koktélozó hely kivételével alig van.
Mi tavaly itt nyaraltunk. Nekem felemás érzéseim voltak a hellyel kapcsolatban, igazából ide nem is mennék vissza, de ez a mi ízlésünk miatt lehet így.
A szállás, és a kilátás nagyon jó volt. Viszont mindegyik strandján eléggé hullámzott a víz, így keresnünk kellett olyan strandot ami öblösebb. A félsziget legvégén találtunk ilyet.
Én jobban szeretem a sík vizet, ezért inkább öblöket szoktunk keresni.
Orebicben nem igazán van éjszakai élet, vagy csak mi nem találtuk meg... Ez hiányzott kissé.
Voltunk Divna-n is, nekem nem jött be annyira a hullámzó és hideg víz miatt.
Érdekes, azt gondoltam délebbre melegebb lesz a tenger, de nem. A 3 nyaralásunk (Pirovac, Rogoznica, Orebic) közül talán ezen a részen (Peljesac) volt leghidegebb a tenger. Arra is gondoltam hogy mivel most julius elején voltunk, talán emiatt, de Makarsa felé egy ut menti kis strandon érzésre is melegebb volt, pedig az egy sokkal nyíltabb tengerparti rész volt.
A viganji ki rész a Peljesacon igaz, szörf paradicsom, meg egyéb "repülő" sportoké, de közben végig egy tuti part, fürdeni is kiváló. Egyébként egymást érik a kempingek is.
Korculára visszatérve a P betüsök, tényleg, a déli part végig, szerintem fantasztikus. Látvány, a víz, eszméletlen hegyek, gyönyörű! Ezért is gondolom, érdemes autóval bemenni. Vela Luca nem különösebb hely, hacsak azt nem választod, hogy onnan kompozol Splitbe. Mondjuk hazafelé. Nagyon szép út a tengeren, érdemes felvállalni. Persze számolni is érdemes, mert nem olcsó, 3 éve emelték nagyon az árat. Felér egy hajókirándulással...
Dubrovnik egy varázslatos hely, az Óváros egy csoda. Meleg van, de tudták régen, hogyan kell építkezni, hogy védett legyen. Aztán sokan is vannak, de mégis jól tudod magad érezni, sok a látnivaló. Ezen kívül ez egy egész nagy város, szép környezetben, eltelik a nap... ráadásul kihajózhatsz, meg nem hagynám ki a fekete tintahalas rizottót.:-)
Mjet körbejárható autóval, a nemzeti park előtt átszállás kisbuszba, bevisznek. A belső tavakban fürdeni is lehet, és érdemes, külön élmény! Száz km-es körzetben nincs üzem, a levegő nagyon tiszta, a víz nemkülönben, igazán ritka hely a világon is, ráadásul meseszép.
Tényleg érdemes előre olvasgatni, sok mindent leírnak, egyrészt tudja az ember mit lát, esetleg mit keressen, kedvcsináló...
És akkor még kihagytad Mosztárt, a Kravica vizesést, Blagajt, Pociteljt, amelyek szinten ezen a körön belül vannak.
Klek mellett sokszor elmegyek, és valószínűleg kellemes hely is lehet, de annyi jobb hely van nála. Személy szerint én nem szeretem a zárt öblöket, mert ott lassabban cserélődik a víz. Azt szeretem, ha tényleg kristálytiszta a víz. A világon kevés hely van, ahol annyira tiszta a víz (és itt nem feltétlenül szennyeződésre gondolok, hanem lebegő szervesanyagokra, mikroszkópikus élőlényekre, homokra stb.), hogy 20 m mélyre le lehet látni. A dalmát adria ezen kevés helyek egyike. Klek nem csak, hogy a Peljesac és a szárazföld közötti szűk öbölben van, hanem ezen belül a neumi öböl szájában is. A Neretva is nem messze ömlik az öbölbe. Emiatt nekem az öböl partján egyik település sem tetszik (a kicsi Stonra is igaz ez). Kleknél ráadásul a magisztrál teljesen körbeveszi a kicsi települést minden oldalról. Nyáron azért ott rengeteg autó megy el.
A Ston volt a Ragúzai Köztársaság legészakibb pontja és egyben erődítménye.
A szörfös hely azért jó, mert fúj a szél elég megbízhatóan, így a szörfösök (mármint wind surf) tudnak szörfözni, a kite-osok meg kitozni. Viganjban wind surf világbajnokságot rendeztek már többször is, legutóbb tavaly.
Orebicen a part kavicsos, szép strandokkal.
Korculán meg keress rá arra, hogy Lumbarda, Prizba, Priscapac, Prigradica, Proizd, Pupnatska Luka (jé, mennyi p betűs, eddig nem is tűnt fel).
Nem gondoltam volna, hogy ennyi minden van arra. Én csak Korculára és mondjuk a Divnára készültem.
Esetleg a Sv. Ilija, bár a tavalyi Sv Jure után nem biztos hogy vevő lesz rá a család, ha autós-szerpentines a megközelítés, de hát milyen lenne :-)
Mi ez a fal, Középkori, vagy valami Jugoszláv dolog?
A szörfös hely miért jó? (senki nem szörfözik nálunk)
Klekkel mi a gond? Azt látom, hogy kicsit távol van mindentől, de amúgy szép?
Orebicen érdemes "bázist" kialakítani? Part milyen?
HA mégis szűkítjük a kört és CSAK Dubrovnik régió marad, akkor Dubrovnik mellett van ott még más is? Dubrovnikra nem hiszem hogy 1 alkalomnál/napnál többet szánnánk, ha meleg van akkor inkább szenvedés a városnézés.
Mljetre gyalogosan is érdemes elmenni, vagy hajókirándulás? Nem tudok róla semmit, azt látom hogy van egy Nacionalni Park. Ezek a belső, elzárt tavak mik? Na majd jól utánanézek:-)
Korculán milyen helyeket érdemes felkeresni a város mellett? Az egész szigetet végigautózni?
Nana, Stonból kettő van! Én átutazóban azt a benyomást szereztem, hogy Veli Stonban (ahol a fal van) nem lenne kellemes lakni, de az osztrigahalász-falu Mali Stont rögtön följegyeztem az "egyszer ide vissza kell jönni egy teljes hétre" (már jó hosszú) mentális listámra, az a hely rendkívül hangulatos.
Próbáltál már a hipermarketben tele kosár áru kipakolása után kártyával fizetni úgy, hogy csak 1 e ft van a kártyádon? Itt se tedd, egyébként ha kevesebb az enc számládon levő keret, mint amennyi a fizetendő összeg, akkor a sorompó egyszerűen nem fog felnyílni, mehetsz az ügyfélszolgálatra magyarázkodni és ügyet intézni, a mögötted állók szitkozódása közepette akiket feltartasz.
Akit az enc érdekel annak alább találhatók a csomagok:
A készülék ára (ritka akciók kivételével) minimum 100 kn csomagtól függően. Tiszta matematika alapján a 22% kedvezményt figyelembe véve legalább 460 kn autópályadíj elköltése után leszel nullszaldós. Magyarul, ha egyszer lemész nyaralni a tengerpartra, akkor nem éri meg megvenni. Ha azt is figyelembe veszed, hogy a csomagok díja nem pont a te használatod árával egyezik meg valószínűleg pénz is ragad benn rajta, még rosszul is járhatsz.
Annak éri meg igazán, aki gyakrabban használja. Én átlagban 2-3 ezer kunát költök pályadíjra egy évben, így spórolok vagy 20 e Ft-ot összességében.
Az igazi előnye egyébként a gyorsasága, ezért szeretem leginkább.
Egyébként a legproblémásabb főszezonban hazafelé a Zagreb-Lucko kapu, ez viszont enc használat nélkül is simán kikerülhető a Demerje-i kapu használatával, bankkártyás fizetés mellett.
Egy új gyorshajójárat indúl Split-Milna/Brač/ - Hvar-Korčula- Dubrovnik vonalon , május 15 én . Okt 18-ig. Splitből ind. 7.30-kor és érkezik Dubrovnikba 12-kor. Vissza Dubrovnikból 16.30-kor és érkezik Splitbe 21.30-kor. A tervek szerint hetente kétszer, kedden és csütörtökön. Korčula így 2 óra alatt elérhető, és Hvar kb. 3 óra.
Jó, hogy írod Stont! Én csak kirándulásra gondolok, ez is ajánlható a Peljesecon programként. Nagyon érdekes a fal, gyönyörűen rendbe hozták. Sajnos nem ők fizetnek, hogy felmássz... hanem te. De pl. kiváló barátom (akikkel együtt voltunk legutóbb) szerelmes a falba, vonzza a kihívás. Lehet ilyen, azért mondom.:-)
Nekem elég félelmetes és mikor 35 fok van, hát lentről is szép.
Korculáról, vagy Orebic környékéről Dubrovnik egy egész napos kirándulás. Kb. 2-3 óra oda, és ugyanennyi vissza. De ott van még Mljet is a környéken. De ott van még Slano és Trsteno is.
Stont, Kleket nem javaslom, Trpanj érdekes lehet, de Orebic jobb. Zuljanáról, és úgy általában Peljesacról meg a többiek elmondják milyen szokott lenni. Korculán lassan teltház van, már csak egy-egy időpont szabad, úgyhogy igyekezni kell.
Dubrovnik egy egész napos kirándulásra Orebicből könnyedén elérhető. Ki van próbálva... ahogy mondják:-) többszörösen is! Dubrovnik ebéddel, fagyikkal, sőt a séta a falon is belefér vagy akár a kabinnal a hegy. A Peljesac azért is jó bázisnak, mert ezen a félszigeten is sok látnivaló van, meg remek fürdőhelyek. Pl. Peljesacon eltöltötök egy szép napot Divnán, és mondjuk egy másikat a szörfparadicsomban, Viganjban és fürdötök Lovisce-n.
Ezen kívül 20 perces kompozással felkereshető Korcula szigete, és itt dönthetsz úgy, hogy autóval mész át és bejárod, amit nagyon tudok ajánlani, mert remek hely. A régi úton kellene menni, Prisba felé, a hely maga a Paradicsom. Vagy csak a komp mellől induló személyszállító hajócskával mész át, (16 kuna a hajón a személyjegy, kicsin is, nagyon is) ez Korcula város központjában tesz le. Egy nap érdemes kocsival bemenni, egy másik nap meg gyalogosan csak Korcula városba és megvacsizni a sétányon...
Peljesacról kompozva megint csak könnyen elérhető Mjet, ami ismét egy csoda! Egy nap megjárható, nem rohanós, viszont felejthetetlen!
Minden adat, távolság, komp számolható, ebből a komp nem olcsó, és az étterem, de hát ez relatív és annyi mindentől függ.
Mi ezt a Peljesac-Zuljana bázissal (két hét alatt) abszolváltuk, de a félszigeti keringés és Dubrovnik többszöri látogatásán (2x kórház) kívűl csak Korcula város fért bele.
Dubrovnik térsége és Peljesac/Korcula ..... hmmmm.....
mindkettő szép nagy falat,- Peljesac és Korcula külön-külön is - én "túrázással" nem igazán javasolnám felfedezni egyik helyet a másikról, mindkettő megérdemel egy - vagy több - külön nyaralást :)
Mi ugyan még nem voltunk ennyire délen (hazudok, voltunk Montenegróban), de már én is gondoltam rá. Ki is néztem egy apartmant, mert vízközelit szeretünk: http://www.horvatorszagielszallasolas.hu/zuljana/apartmani-zuljana/ A férjem vonakodik, nem szeret ilyen messzire autózni :-(
Az idei évben el szeretnénk jutni Dubrovnik térségébe, de valahogy úgy keresek "bázist" hogy Dubrovnik csak elérhető közelségben legyek, tehát nem célpont.
Egy napot rászánunk, megnézzük, de emelett még érdekelne Korcula és a Peljesac is.
Melyik települést tudnátok javasolni, ami önmagában is szép hely és érdemes oda elmenni, de ahonnan elérhető lenne mindez? (Tudom, van aki leautózik Sibenikből Dubrovnikba napi kirándulásnak, de ennyire azért nem ....:-)
Ismerősen hangzó települések, bár egyiken sem voltam: Trpanj, Orebic, Klek, .....? Vagy Ston/Prapatno környéke pl. milyen? Nagy városok annyira nem pálya, de arra felé nem is nagyon van ilyen.
Előre is köszönöm az ötleteket, vagy ha hülyeséget tervezek, azt is írjátok meg nyugodtan. Valahogy a szállásajánlatokból nem vagyok benne biztos, hogy jó helyre tervezem a nyarat. Mindig a bőség szokot zavart okozni, most meg....