Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2007.03.18 0 0 323
 

ülőrúd: a madarak kapaszkodására, pihenésére szolgáló ágacska a kalitban v. vitrinben, illetve röpdében, amellyel szemben alapvetően két elvárásunk van:

legyen durva háncsú, hogy a madár karmának természetes kopását biztosítsa;

biztos fogást nyújtson.

 

Utóbbi szempontnak az az ülőrúd felel meg, amelynek átmérője a hátulról és az előről fogó ujjak záródását úgy teszi lehetővé, hogy a karmok hegye éppen csak összeér. Ilyenformán

kisebb egzotáknak a 8-10,

hullámos papagájnak a 10-12,

nagyobb papagájoknak a 15-30 mm átmérőjű ülőrúd felel meg.

A fém ülőrudak nagy hátránya, hogy különösen kerti volierekben a nyári napon felforrósodnak, télen pedig a nagy hőelvezetés miatt hozzájárulhatnak az ujjak lefagyásához.

A papagájok gyakran elrágják az ülőrudakat, ennek örüljünk, semmint próbálnánk megakadályozni, hiszen a rágás a rendellenes csőrnövések megelőzését is lehetővé teszi.

 

A pintyfélék nem csak pihenésre használják a rudakat, hanem "tornaszernek" is: egyikről a másikra ugrálnak.

Vegyük a legegyszerűbb esetet, amikor a kalitban, annak a mérete miatt csak két rúdnak van értelme! Mert ugyebár követelmény, hogy a két rúd egymástól legyen legalább 15 cm-re, a rácstól pedig annyira, hogy a madárnak forgolódás közben ne akadjon be a farka. Tehát 2 rúd esetében úgy helyezzük azokat el, hogy a kettő között legyen némi

- szintkülönbség, és

- az egyikről az etetőt,

- a másikról az itatót érje el a madár, ugyanakkor

- egyik edénybe se tudjon a rúdról belepiszkítani!

Ezek egyébként általános szabályok, mint ahogyan az is hogy

- a rudak nem gátolhatják a madarak mozgását.

Három rúd elhelyezése akkor szerencsés, ha abból kettő megfelel a kettős rúdelhelyezés szabályának, a harmadik pedig a kettő fölé, középre kerül, úgy, hogy

- a rúdon ülő madár feje a kalit tetejét nem éri el.

Ez a távolság

rigó nagyságú madaraknál 20,

fülemüle nagyságúaknál 15,

kisebb egzotáknál pedig 12 cm.

Nagyobb kalitba v. vitrinbe tehetünk négy v. öt ülőrudat is. Ha a felső kettőt tesszük egymástól távolabbra, akkor nagyobb mozgásra serkentjük a kalit lakóit, mert ösztönösen a magasabb rudakat veszik igénybe az ugrálásra. Az ötödik ülőrúd kerülhet felülre, mint a háromrudas kalitba, v. alulra, középen. Volierben a klb. szintkülönbségekre elhelyezett ágrendszereket, ülőrudakat úgy építsük be, hogy

- a felül pihenő madarak a székletükkel ne szennyezzék az alattuk levőket, és egyik sem az itatót v. az etetőket!

Ha a növényekkel betelepített volierben ragadozót tartunk, gondoljunk arra, hogy száraz ágon ülnek a legszívesebben, az ülőrúdjukat okvetlenül fedett hely alá erősítsük fel!

Házityúk számára egymástól 25-30 cm-re kell elhelyezni az ülőrudakat. Egy tyúkra 20 cm ülőrúd hosszúságot kell számítani, miből következik, hogy pl. 200 tyúk min. 40 méter hosszúságú ülőrudat igényel.

Ha öt sorban helyezzük el a rudakat, akkor 8 méter hosszú és 1,5 m széles trágyaaknát célszerű építenünk.

durva háncsúFotó: Horst Bielfeld
madarbarat Creative Commons License 2007.03.16 0 0 322
 

Nemzeti ünnepünkön mi mással kedveskedhetnék a kedves látogatóknak, mint egy magyar papagájjal

Madarász-papagáj (Psittacella madaraszi - Madarász’s kleiner Bindensittich - Madarász’s Parrot - Lorito-tigre de Madarasz – madaragashirainko - Pappagallo di Maderasz): a valódi papagájok alcsaládjának nagyon ritka, mintegy 14 cm nagyságú faja. R. Low már nem is tárgyalja, mert szerinte valószínűleg kipusztult.

Ez annál is fájdalmasabb volna számunkra, mert az egyetlen papagáj, amelyet magyar emberről, a kiváló ornitológusról, dr. Madarász Gyuláról neveztek el.

Nem hallgathatjuk el, hogy más vélemények szerint itt az olajszínű papagájnak az Új-Guinea hegyvidékein és a környező szigeteken előforduló alfajáról van szó.

Ezt a véleményt Forshaw sem osztja, mert a P. madaraszi esetében szembeötlően vaskosabb a csőr, mint a P. modularisnál, továbbá itt a szárnyon jellegzetes aranyos díszítés mutatkozik. Sőt van egy harmadik elképzelés, eszerint a Madarász-papagáj a P. modesta alfaja.

A névadó, felfedező a német Meyer volt.

A csőr itt szaruszínű, a láb szürke, a szem barnás. A homlok gesztenyebarna, ugyanilyen a csőr körül másutt is, továbbá az áll és a szemöldökcsík.

A homlok barnája finom átmenetel válik sárgásbarnássá, de a tollak szegélye őrzi a barnát, így egy sajátos rajzolat alakul ki, amely a hátat, a szárnyfedőket és a fartájékot is jellemzi.

A hát, a farcsík és a felső farkfedők alapszíne sárga. A szárny sárgászöld, az evezők sárga végével és a szárnyhajlat kék foltjával. A mell zöldes árnyalatú barnás, a has és a testoldal szintén sárgás. A farkfedők élénkpirosak. A rövid, lekerekített farok barnás szegéllyel zöldes.

Az alfajai:

·         m. huonensi: huon-szigeti Madarász-papagáj,

·         m. hallstromi: sötét Madarász-papagáj,

·         m. major: nagy Madarász-papagáj.

A Huon-félszigeten előforduló P. m. huonensis barna részei aranylóbbak, mint a törzsalaknál.

A hallstromi alfajon az aranysárgát citromsárga helyettesíti, de a tollazat összességében sötétebb.

A P. m. major nagyon hasonlít az olajszínű papagájhoz, de a méreteit tekintve számottevően nagyobb.

Másutt az alfajok az olajszínű v. szerény papagáj alfajaiként jelennek meg.

Az illusztrációnak, amely J. Gould munkája külön története van. Hosszas levelezés eredményeként sikerült engedélyt kapni egy japán alapítványi múzeumtól az ingyenes felhasználásra, amit ez úton is tisztelettel köszönök.

madarászmadarász
madarbarat Creative Commons License 2007.03.14 0 0 321

pávaszemekPávaszemek

Ha már a linzi galamb fotója lemaradt, akkor kárpótlásként tessék elfogadni egy kis részletet a páva címszóból (és a fenti fotót)!

A pávahímnek érdekes módon nem a farktollai, hanem a FARKFEDŐI HOSSZABBODTAK MEG! Ezek zöld, kék és bronz színekben ragyognak. A foszlott zászló végén kápráztatóan szép az ún. pávaszem rajzolat.

A valódi farktollak csak a díszes farkfedők támasztására szolgálnak. A hímek a 1400-1600 mm hosszú uszállyal együtt 1800-2300 m nagyságúak.

Téved, aki azt hiszi, hogy e hosszú farkdísznek csak a tetszelgésben van szerepe. Ti. a ragadozók, egyebek között a tigris rendszerint hoppon marad, ha pávára veti magát.

A hosszú farktollak (farkfedők!) megtévesztik, s azokra vetődve be kell érnie néhány - igaz, nem mindennapi, de mégiscsak - tollal.

madarbarat Creative Commons License 2007.03.14 0 0 320
 

tyúktarka v. linzi galamb: a franciáknál, az angoloknál és az USA-ban tévesen magyar galambként szerepel a szakirodalomban.

A florentini, a nörnbergi bagdetta és a török galamb szolgált alapul a kitenyésztéséhez.

Jó húsformák, erős testalkat (500-680 g) és csak az ezen a tyúkgalambfajtán előforduló sajátos rajzolat jellemzi.

Utóbb a következőképpen néz ki:

a fejoldal, a szakállka a mellcsontig, a szárnypajzs és a farok színes;

a homloktól a fejtetőn át a nyak hátsó élének fehérjéig 3-5 mm-es fehér csík nyúlik;

ugyancsak fehér csík, 10 mm szélességben, található a szakállka és a szárnybúbok között;

a 6-11. evező, a has, a kloákatájék, a hát és a comb apró tollacskái is fehérek.

A hosszúkás fej a hosszú, kissé lefelé hajló csőr felső vonalával együtt, oldalnézetben kissé nyújtott körívet alkot.

Ebbe a törésmentes vonalba beilleszkedik be a jól fejlett, inkább széles, mint hosszú orrdudor. (Idősebb madaraknál a felső része ráncos.)

A nagy szem írisze rákvörös v. annál kissé sápadtabb.

A sima szövetű, többsoros szemgyűrű is élénk színű: kárminvörös. A csőr és a karmok színe kizárólag viaszosan elfogadható.

A hosszú, függőleges állású nyak a karcsúságával elegáns külsőt sugároz. A mell széles és telt, a hát rövid és hátrafelé kissé emelkedik.

A has telt. A szárny lazán illeszkedik a testhez.

A vállbúb elálló. A hosszú, élénkvörös láb közepesen tág állású.

A farok mérsékelten emelt.

A színváltozatai:

fekete,

sárga,

vörös,

kék fekete szalaggal,

világoskék fehér szalaggal,

kovácsolt kék,

barna,

barnafakó és

barnafakó kovácsolt.

madarbarat Creative Commons License 2007.03.14 0 0 319

Aki elolvassa a lexikon következő szócikkét, az bizonyára egyetért, hogy helye van a munkában:

Linné, Carl von (1707-1778): svéd botanikus, a modern botanika és a zoológia rendszerének megalapozója.

Systema Naturae (1735) c. könyvében az állatok és a növények elnevezésére két tagból álló latin neveket alkotott. Ez az általa bevezetett nomenklatúra (kettős nevezéktan) azóta is eredményesnek, használhatónak bizonyul: az első tag a rokonságra utal (pl.: Equus), a második jelöli a rokonsági körből az önálló fajt: így az E. caballus a ló neve, az E. zebra pedig a vele rokonságban levő zebráé.

A főbb jellemzőket számításba véve az állatok egymáshoz való hasonlatossága alapján alkotott

osztályokat,

rendeket, Linné

családokat.

Az elgondolása helyesnek bizonyult, s a ma elfogadott rendszerekben is nagyjából az övéhez hasonlóak a rokon fajok csoportjai.

Ő alkalmazta először az emberre a Homo sapiens elnevezést, lévén az ember rokon fajok nélkül "egyedül értelmes".

Valószínűleg felébredt benne a gyanú, hogy a madarak iszapban való áttelelésének Arisztotelészi feltevése, de Hereford püspöknek a madarak Holdutazásáról szóló elképzelése sem helytálló.

Ő javasolta először a legszélesebb közvéleménynek, hogy Európaszerte módszeresen figyeljék a madarak őszi, tavaszi mozgását.

Az Indonéz-szigetvilágban tett kutatóútja során ő írta le a vörös lórit (1758), és többek között tőle ered az Árgusz-páva elnevezése is.

madarbarat Creative Commons License 2007.03.14 0 0 318

T. Sanyi barátom kifogásolta, hogy kevés a díszbaromfi. Komolyan véve a kritikát íme:

lábtollas törpebaromfi: a házityúk Európában kitenyésztett őstörpe fajtája. Svájcban, ahol nagy kultusza van, 1900 óta ismeretes, s a leghíresebb tenyésztője, Arthur Wulf már 1921-ben 8 színváltozatát mutatta be.

A fajta a rövid hátával, a meredek nyakával nagyon hasonlít a japán chabóhoz, de itt a farok (bár közelíti azt) nem függőleges, a nincs is olyan magas.

S tekintve, hogy itt a láb tollas, nem igazán lehet azzal összetéveszteni.

A szintén fűrészes taraj kisebb, a testtömeg pedig valamelyest nagyobb. A kakas 0,8 kg (csüdátmérő 17 mm); a tyúk 0,7 kg (csüd: 15 mm).

Az éves tojáshozam 100-120 db.

A tojás-átlagsúly 30 g, a héj színe fehértől sárgáig bármely árnyalatban lehetséges.

A színváltozatai:

fekete, fehér, sárga, vörös, kék, porcelánszínű, porcelánszínű szakállal, citrom porcelánszínű, ezüst porcelán,  kék porcelán, kék fehér pettyekkel, kendermagos, aranynyakú kék, ezüst aranynyakú, fekete-fehét kolumbia, sárga fekete kolumbia, fekete fehérspriccel, sárga fehér farokvéggel, gyöngyszürke, gyöngyszínű, nyírfás (Birkenfarbig), világos és sárga fehér pettyekkel.

A legtöbb szín ismeretes szakállas változatban is.

A színváltozatok gyönyörű kavalkádját találják a fajta svájci tenyésztőinek honlapján http://www.skfzw.ch/

És tényleg érdemes felkeresni a honlapot! Meg fognak lepődni. Én, amikor először néztem végig a színváltazatokat, nem győztem csodálni.

motav Creative Commons License 2007.03.09 0 0 317

Jelentkeztem szerkesztőnek:-)

 

Előzmény: nimfapapagáj (316)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.03.08 0 0 316
és hogyan szerkeszthetsz ilyeneket?
Előzmény: motav (315)
motav Creative Commons License 2007.03.08 0 0 315
Előzmény: nimfapapagáj (314)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.03.07 0 0 314

a nimfapapagaj.lap.hu hogy lehet a te oldalad?

 

 

Előzmény: motav (313)
motav Creative Commons License 2007.03.05 0 0 313

A nimfákhoz rengeteg jó link kapcsolódik:

www.nimfapapagaj.lap.hu

oldalamon.

 

 

Előzmény: madarbarat (303)
motav Creative Commons License 2007.03.05 0 0 312

A keltetésről javaslom megtekinteni a következő linkgyűjteményt is:

www.kelteto.lap.hu

 

 

Előzmény: madarbarat (304)
motav Creative Commons License 2007.03.05 0 0 311

Nem illet köszönöt, nekem megtisztelő, hogy nyithattam.

Egy kis tavaszi hangulat, kikletek az idei első kínai törpefürjek!

 

Előzmény: madarbarat (305)
geo13 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 310

Az állati fehérje iránti igény valószínűleg a komplex fehérjék hiánya miatt lép fel, a termesztett növények meglehetősen egyoldalúak ezen a téren.

Valaki, talán motav vagy Madárbarát korábban már értekezett erről, csak egyet lehet érteni vele.

Előzmény: timbrado (309)
timbrado Creative Commons License 2007.03.04 0 0 309

De jó, hogy ezt írod!

Bizony, a jóból is megárt a sok. Az állati fehérje túladagolásának következménye egyrészt például hiperszexualitás, másrészt károsan hat a begy izomzatára és máj roncsolódását is előidézi.

Az olajos magvak hízlaló hatását emberre nézve is ismerjük.

gyümölcsöt viszont lehet adni ad libutum (tetszés szerint).

Előzmény: geo13 (308)
geo13 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 308
A sajtot csak mértékkel add, főleg kezdetben. Mondjuk, napi három borsószem mennyiségben maximum.
Előzmény: kocikám (306)
kocikám Creative Commons License 2007.03.04 0 0 307

Milyen szép kanári ők a másik kedvenceim. egyik barátunknak vannak bobitás kaniáriai ha jól irtam, mindegy az a lényeg a fejetetejükön olyan pánkos frizura van, olyan aranyosak és olyan szépen fütyülnek neki reggelente, egyszer ott aludtam,és csak néztem,hogy panellban madárfütyöt hallok ,akkor mutatta meg őket. Nagyon szeretti őket, és egy egész madárszoba van nekik ugyanis a félszobáját erre rendezte be.

Előzmény: madarbarat (305)
kocikám Creative Commons License 2007.03.04 0 0 306

szia!

 

el sem tudjátok képzelni,hogy örülök neki,  ma megprobáltam neki egy kis sajttal kedveskedni és nagyon csipte rögtön a lába közé kapta és elkezdte enni.

Meglepödtem én is rajta,hogy ilyen gyorsan átválltott lehet,hogy én közelitettem felé rosszul,meg valaki itt irta ,hogy lehet,hogy a körömtől fél, és tényleg behajtott ujjamat nem támadta,ha nem finoman mint jelzésképpen csipte csak.

Na megyek mert jön az Ő ideje. majd jövök az uj fejleményekkel.

Előzmény: geo13 (300)
madarbarat Creative Commons License 2007.03.03 0 0 305

Kedves Geo13 és MOTAV!

Köszöntelek, mint 300. hozzászólót, és hálásan köszönöm szakértő hozzászólásaidat. Továbbra is számítok segítségedre, MEG A TÖBBIEKÉRE is (IDRE, CANARY1 - hadd ne kelljen mindenkit felsorolni, hiszen az legalább 15 név volna!), hiszen az alkalom erre a hozzászólásra a 300. és a 3000. hozzászólás, illetve látogató.

UGYANIS A LÁTOGATOTTSÁG ELÉRTE A HOZZÁSZÓLÁSOK TIZSZERESÉT, ez arra késztet, köszönetet mondjak MOTAVNAK is, HOGY NYITOTTA EZT A FÓRUMOT!

Számomra kellemes elfoglaltság, s úgy érzem, az igényesebb madarászok szempontjából haszna is van a dolognak.

Jutalomként keresek nektek valami szép képet a lexikon anyagábólcolumbus fancy bóbitás

Egy nálunk kevéssé ismert alakkanári, a columbus fancy, bóbitásjapán tyúk törpefehérA chabóhoz nagyon hasonlító japán tyúk, törpefehér
Előzmény: geo13 (300)
madarbarat Creative Commons License 2007.03.03 0 0 304

Kedves Zsazska!

Köszönöm szépen a segítséget, az információkat továbbítottam Kalmár Pistának.

keltetőgép Keltetőgép

 

Előzmény: zsazska (301)
madarbarat Creative Commons License 2007.03.03 0 0 303
Kedves Katherina!

Sajnos rossz hírrel szolgálok. Ha már több, mint 3 hete tart a költés, az azt jelenti, hogy nimfáéknál baj van. A 23. nap után nem várhat eredményt. Vagy nem volt szemes a tojás vagy elpusztultak az embriók.

A NIMFAPAPAGÁJ CÍMSZÓ VÉGE VÁLASZKÉNT IDE KÍVÁNKOZIK

A nimfapapagáj nagysága 30-31 cm. Ez meghatározza a minimális kalitméretet: 80x70x110 cm, amelyben az állatvédők sem találhatnak kivetnivalót.

Az egy évnél idősebb, tenyészérett pároknak (nagyobb volierben akár több pár is költethető együtt) 25x25x30 cm-es fűrészporral 3 cm magasságig bélelt odúkat kínáljunk fel, 7 cm átmérőjű bebúvónyílással.

A tojók 3-6 fehér tojásából a kicsik a 21. napon kelnek. A hím is megkotlik, de éjjel csak a tojó melengeti a tojásokat. A fiókák 4-5 hetes korukban repülnek ki. Már a fészekben is nagy zajjal kunyerálnak élelmet a szülőktől, amikor pedig kirepülnek, betölti az egész lakást a kéregető kis nimfák éktelen ordítása.

A kirepülés után rendszerint már csak a hím etet, mert a tojó általában új költéshez kezd. A kicsik 4 hónapos korukra színeződnek ki, 8-9 hónapos korukra ivarérettek.

A táplálásuk nem sokban különbözik a hullámos papagájétól, de kaphatnak kendert és napraforgót is. Megszolgálják a csíráztatás fáradtságát és a tejbe áztatott kenyeret, vm. a tojásos lágyeleséget is. Meg kell még jegyezni, a nimfapapagáj olymértékben akklimatizálódott, hogy némi edzés után napi 2-3 alkalommal langyos vízzel itatva, energiadús takarmányozás mellett mínusz 20 fokon is teleltethetők. Természetesen nem ez számukra az ideális.

Grahl említi, hogy tud a nimfa egy énekespapagájjal való kereszteződéséről. Vasiceknél szerepel, hogy rozella hím összepárzott egy nimfa tojóval. Sajnos a kicsik 14 napos korukban elpusztultak, de a keresztezés mégiscsak reménykeltő.

Tehát sürgősen szedje el a befulladt tojásokat, hogy ne keveredejenek az újakkal (merthogy jelzése szerint újra párzanak). Az új költéshez készülődésben nincs rendkívüli, a nimfák híresen jól szaporodnak az eredeti élőhelyükön is.

Máskülönben a problémát megelőzendő nem árta tojásokat lámpázni!

 

 

nimfa kicsinyeivel
geo13 Creative Commons License 2007.03.03 0 0 302
Sose tégy olyasmit, hogy odatartod az ujjad, és felkínálod csípésre. Így azt gondolja, hogy mindig elvárod a csípést.
Előzmény: kocikám (298)
zsazska Creative Commons License 2007.03.03 0 0 301

Ezt találtam az Emu keltetésről:

 

PL Maschine Kft.

2461 Tárnok
Petőfi u. 78.
Tel./fax: 23/ 389-371
Web: www.plmaschine.hu

KELTETŐ GÉPEK

Az STR 60 típusú 60 db strucctojás egyidejű keltetésére alkalmas előkeltetőgép látható a képen. A strucc ill. emu tojás előkeltetőgépeink egy levegő előkészítő egységen keresztül képesek a páratartalom csökkentésére is. Tudják az előírt félsivatagi klímát biztosítani.
A második képen ugyanez az STR 60-as gép nyitott ajtóval látható.

Előzmény: madarbarat (292)
geo13 Creative Commons License 2007.03.03 0 0 300
Na látod, nincs itt semmi baj. Szeret ő Téged, közeledik, csak félreértésben van az ő genetikus agresszivitása miatt. Azt hiszi, Te is fajtársa vagy, és elfogadod, hogy ő a főnök.
Most, hogy megtörtént a csalódása, azaz nem vált be a verekedés, meglepően gyorsan reagált. Sokkal okosabb, mint gondoltam.
Tarts ki!
A barátom nagysándora a sajtra feni a fogát. :-)
Gyümölcsöt mindent ehet.
Előzmény: kocikám (299)
kocikám Creative Commons License 2007.03.03 0 0 299

 

Hogyan legyek vele szigoru lehet,hogy ez is a baj, én minden ilyen kis közeledésnek nagyon örülök, mint most is ,hogy nem akar annyira már megtámadni de most megint elkapta a harci kedv,hogy elfogyott a mogyoroja, de most nem engedtem,hogy velem szorakozon elküldtem innen ,mert megfogni nem tudom és most elment a kalit tetejére.

Mennyi időt szabad foglalkoztatni naponta?milyen gyümölcsöket ,és zöldségeket ehet, mert pl. a nagypapagáj nevű kaját nem igazán eszi, de amit a nimfáknak adnak azt szivessen.Vettem mangot azt eheti?

Előzmény: geo13 (297)
kocikám Creative Commons License 2007.03.03 0 0 298

szia!

 

 

igen sejtem most már,hogy ez lehet a baj,hogy nagyon ráhagytam mindent, most,hogy irtáttok,hogy kell vele bánni, jelenleg itt vagyok abban a szobában ahol Ő van most ki van engedve mert minden nap 2-4-ig és de. 10-12 ig repdeshet, most,hogy nem gügyögök neki ha nem leültem ide a géphez,és hoztam magammal mogyorot amit szerintem lehet,hogy észrevett egyből idejött és a szék hátámlájáról nézegettet egy darabig majd a vállamra jött (még mindignem szoltam hozzá)elkezdte a szemüvegemet piszkálni meg a hajamat.A fejemet is megláttogatta de borzalom ahogy ment rajta  éreztem a körmét de nem csináltam semmit egy kicsit megmozditottam a fejemet mert nem volt valami kellemes és akkor elrepült vissza a kalitkára,most ujbol idejött és behajtva ujjamat tartottam oda amit csak kicsit csipett meg nemvadul és igy megkapta a mogyorot. Jelenleg most azt esszi.

Nagyon kösszönöm nektek a tanácsokat  mert lehet,hogy elkezdödött köztünk valami? majd irok,ha nem gond,hogy alakulnak az események.

Sanyi naplőja cimmel.

Előzmény: geo13 (297)
geo13 Creative Commons License 2007.03.03 0 0 297
Kocika, elemeztem szavaidat, és az a benyomásom, hogy kedvenced egy elkényeztetett rossz gyerek.
A madarak rafináltak, genetikus viselkedésmintáikat addig játszák, amíg erre lehetőségük van.
Nem kell törekedned mindenáron az alárendelt szerep erőltetésével, mert kedvenced visszaél vele, és elfoglalja az egész lakást. Itt sok tanácsot kaptál, lényegük, hogy Te csakis barátságosan viselkedhetsz vele. Ez hiba lenne. Igenis, világosan ki kell mutatnod, hogy hol vannak a határok. Ha kint támad, meg kell fognod, és betenni a kalitkájába. Utána kissé letakarod pár percre. Ha rosszat tesz, valami büntetés nem árt neki. Majd helyreteszi az események sorrendjét.
Az is hiba, hogy megállás nélkül tömöd csemegével, hogy kegyeskedjen barátságos lenni. Egy csudát! Akkor adj neki, ha nem verekszik!
Próbáld megállni, hogy nem keresed a kontaktust vele. Egy idő után ő fog érdeklődni, és csak akkor fogadd el a közeledését, ha tud viselkedni.
Szóval egy kis határozottságot! Nem mondom, hogy egyszerű.
Előzmény: kocikám (295)
kocikám Creative Commons License 2007.03.03 0 0 296

szia!

 

kösszönöm szépen a tanácsot én is igy képzeltem egyszer,hogy   ilyen madaram lesz, és igy fogok vele élni, de nem tudom,hogy ez sikerül-e, már fél éve velem van, és semmi pedig miután én állandóan itthon vagyok nagyon sokat foglalkozom vele, beszélek hozzá, zenét hallgattok a szobában, és nagyon szeret kint lenni de mint irtam ilyen bensőséges kapcsolatot nem akar teremteni. Mennyi időre lenne szüksége? lehet,hogy nem fiatal madár mint ahogy geler irta, és akkor egyáltalán alkalmas lesz -e, elfelejteni netán az előző gazdáját.?Lehet,hogy nem vagyok neki szimpatikus vagy hülyét kérdezek, de annyi mindent irtattok rola,hogy eltudom képzelni,hogy ilyen viselkedési módszere van.

Lehet,hogy a te madarad a rossz bánásmodot meghálálja mert tudja,hogy meg mentetted, de lehet,hogy az enyémnek nagyon jó helye lehetett és ezért nem akar engem megszokni.

várom váaszottokat.

Előzmény: zsazska (291)
kocikám Creative Commons License 2007.03.03 0 0 295

szia!

 

na nekem ez nem sikerült ,ez egy olyan rafkos ,hogy mikor rákötni akartam a madzagot egy folytában ott ült és támadott szoltam hozzá szépen ,néztem rá csunyán mikor jó megcsipett és egyáltalán nem hökken meg. folyamatosan támad ,de akkor is ha kint van és nem a kalitkában. látszik rajta ,hogy jönne  és mikor hivom és a közelembe ér rámtámad, miért.?

Előzmény: geler (288)
idre Creative Commons License 2007.03.03 0 0 294

Sziasztok !

 

A két utolsó hozzászólást egy egyszerü gyakorlattal kapcsolnám össze, hogy menyire összefüggenek a dolgok:

1992 ben leégett a lakóházam és a mellé épült madárházam egy része és benne pusztúlt az egzotás madaraim teljes álománya köztük 3o tenyészpár Gould amandina is. A megmaradt gerendákból építettem újra a madárházat  a most is meglévő 17 méter hosszú volieremet. Itt érthető okokból felhasználtam néhány külső részén elszenesedet faanyagot is annak céljából, hogy a Neophema állományom faszénhez jusson ha kedve támad rá.

Ebben a volierben  akkoriban (julius) szabadon tartottam az új Gould állományomat is.  A röpdében mindig van egy sereg különféle mesterséges fészek és egyiket a Gouldok foglalták el, 4 tojást raktak bele, mind kikelt és fel is nevelték a szüleik, kiröppenésük után a takarításnál észrevettem, hogy a fészek aljába mintegy 3-4 mm vastagságban lencse nagyságú faszéndarabkák vannak. 

Azt rögtön észrevettem, hogy a belső rész lerakódásai szárazak és nem bűzlenek, de a fészek bontása során az is szembetünt, hogy nincs letaplósodva a fészekanyag, átszellőző jellege megmaradt, valamint nincs benne a temetőbogár egyik faja sem.

Azóta a mesterséges odúknál használom a faszén drén réteget és a kókusz rostot, mely biztosítja a fészekanyag átszellőzését, ami a tojások kiköltésének elengedhetetlen folyamata, az elöbbi anyagok rendszeresen átengedik a fészek aljába a felső részen  keletkező párát. Ez viszont elősegíti a bekötődést és a rendellenességtől mentes fejlődést.

Előzmény: madarbarat (293)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!